תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך להוזיל את עלות ביטוח רכב

הרפורמה בביטוח הרכב שוב העלתה לדיון את מצב הענף ואת הדרכים הקיימות להוזלת הפרמיה. עם זאת, מסתבר שלא כל הנהגים מודעים לזכויות שלהם ולאופן שבו מתבצע התמחור. הנה המדריך המלא

רפורמה חדשה מאפשרת הוזלה של עשרות אחוזים בביטוח החובה, על ידי מתן הנחות משמעותיות לנהגים צעירים
ISTOCK

בתאריך 1 במרץ 2016 נכנסה לתוקף הרפורמה של משרד האוצר בתחום ביטוח הרכב. מטרת הרפורמה היא לאפשר הוזלה של עשרות אחוזים בביטוח החובה, על ידי מתן הנחות משמעותיות לנהגים צעירים שנוהגים במכוניות עם מערכות בקרת יציבות והתרעה מפני תאונה. לפי נתוני משרד האוצר, החיסכון צפוי להגיע ל-1,000 ש"ח בשנה.

כדי להבין עד כמה רפורמות מן הסוג הזה חשובות צריך לבדוק את מצב הענף. לפי דוח של אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בשנת 2015 המשיכה מגמת העלייה בדמי הביטוח בענף רכב רכוש. המגמה נובעת משינוי במצבת כלי הרכב ומהעובדה שיש יותר רכבים על הכביש.

עם זאת, דמי הביטוח הממוצעים לכלי רכב פרטיים דווקא ירדו באותה שנה ב-5%. את הירידה הזו מייחסים נציגי משרד האוצר לתמחור החדש של דמי הביטוח (בכפוף להתקנה של מערכות מצילות חיים), לקביעת דמי ביטוח אחידים לכלי רכב פרטיים ומסחריים ולהתגברות התחרות בענף.

למה כדאי לבדוק את המחיר של "הפול" ומהו תמחור דיפרנציאלי?

השאלה היא עד כמה הציבור הרחב חווה את הירידה בעלויות ביטוח הרכב כפי שמשתקפת בדוחות האובייקטיביים של משרד האוצר. מסתבר שהדרך לחיסכון בכיס עוד ארוכה והיא בעיקר דורשת עבודה מסוימת מצד ציבור הנהגים.

השאלה היא עד כמה הציבור הרחב חווה את הירידה בעלויות ביטוח הרכב כפי שמשתקפת בדוחות האובייקטיביים של משרד האוצר
ISTOCK

ראשית, בעקבות הרפורמה החדשה המליצו במשרד לכל נהג שרוכש ביטוח לערוך סקר שוק באמצעות אתר אינטרנט ייעודי ולבדוק גם את התעריף שמציע "הפול". זהו תאגיד הביטוח שנמצא בבעלות חברות הביטוח הפרטיות והוא אחראי בעיקר על ביטוח נהגים שנחשבים "מסוכנים", לרבות רוכבי אופנועים. עד יישום הרפורמה הציע "הפול" תעריפים גבוהים מאלו של חברות הביטוח הפרטיות אך כעת הוא מציג רמת מחירים נמוכה מהממוצע בשוק. כתוצאה מכך, החברות הפרטיות צריכות גם כן להוזיל את פרמיות הביטוח כדי להישאר רלוונטיות. כמו כן ורק בעקבות הרפורמה, נהג שימצא ש"הפול" מציע עבורו את פרמיית הביטוח הזולה ביותר יוכל ליצור קשר עם נציגי חברת הביטוח הפרטית שלו ולדרוש מחיר דומה.

שנית, כדאי לדעת שבתחום ביטוח הרכב בישראל מנסים להנהיג "תמחור דיפרנציאלי". המשמעות היא דרישת תשלום שונה מכל נהג לפי קבוצת הסיכון שאליה הוא משתייך. התמחור מבוסס על שיטת חישוב ייחודית שבוחנת את אחוז תאונות הדרכים של בני הקבוצה, ביחס לשאר אוכלוסיית הנהגים בארץ. במילים אחרות, השיטה הזו אמורה לעזור לחברת הביטוח לנבא האם מישהו בקבוצה יהיה חלילה מעורב בתאונה ומה גובה הסיכון שהיא צריכה ליטול על עצמה.

המשמעות של התמחור הדיפרנציאלי היא הקלה על נהגים מסוימים שנאלצו בעבר לשלם פרמיות קבועות רק על סמך דגם הרכב שברשותם. לעומת זאת, כבר היום ניתן ליהנות ממסלולי תמחור אינדיבידואלי מיוחדים של חברות ביטוח מסוימות. חברת AIG למשל מציעה את שירות Safe Drive שיכול להוזיל את מחיר הביטוח עד 40% עבור נהגים שמסכימים להתקין מערכת ניטור חכמה. המערכת מספקת לחברת הביטוח עדכונים שוטפים והערכה על הנהיגה ברכב, בעוד הנהג מקבל בתמורה הנחה במחיר הביטוח.

המשמעות של התמחור הדיפרנציאלי היא הקלה על נהגים מסוימים שנאלצו בעבר לשלם פרמיות קבועות רק על סמך דגם הרכב שברשותם
ISTOCK

סקר שוק, הטבות לאוכלוסיות והשיטה הישראלית

יש עוד כמה דרכים פשוטות יחסית לחסוך כסף ולנצל את הרפורמה של משרד האוצר על הצד הטוב ביותר. כדאי לרכוש ביטוח רכב רק אחרי סקר שוק ולהשקיע לפחות כמה ימים בהשוואת נתונים ומידע. לא צריכים להיות מומחים לביטוח כדי לזהות הצעות זולות, משתלמות ואטרקטיביות, אלא רק להישאר עם אצבע על הדופק ולוודא שחברת הביטוח מגלמת את הזכויות בפוליסה.

בנוסף, כדאי שתבדקו האם אתם משתייכים לאוכלוסייה שמקבלת הטבות מחברת הביטוח. אם אין לכם גיליון הרשעות ארוך ואתם לא נוטים לעשות תאונות, אין סיבה שתשלמו כמו אחרים. האוכלוסיות הנכללות בקבוצות מקבלי ההטבות הן בין היתר נשים ושומרי שבת.

תמיד אפשר להשתמש גם בשיטה הישראלית ופשוט להתמקח על מחיר הביטוח. הפעילו את סוכן הביטוח שלכם ואל תתביישו להציג נתונים של חברות מתמחרות. בררו על רכישת ביטוח משולב שכולל חובה, מקיף וצד ג' ואולי תחסכו עוד כמה מאות שקלים בשנה.

לקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית לביטוח רכב לחצו כאן

כתבות שאולי פיספסתם

*#