תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פארקי תעסוקה מודל 2017 מה בעלי העסקים מחפשים ואיפה?

מפעלי התעשייה הולכים ומתרחקים ממטרופולין תל אביב בשנים האחרונות. הסיבה לכך היא בראש ובראשונה העלייה במחירי הקרקע אבל לא רק. ההטבות והמענקים המוענקים לתעשיינים באזורי הפריפריה מאפשרים להם להשקיע פחות בנדל"ן ויותר בפיתוח העסק

קורות ברזל בפארק אדומים לתעשייה ועסקים
יח"צ

אחד הפארקים הממחישים את התופעה הוא ללא ספק פארק אדומים לתעשייה ועסקים הממוקם במעלה אדומים ונהנה בשנים האחרונות מביקוש מאמיר לשטחים לתעשייה, מסחר, בתי מלאכה ועוד. הצלחת הפארק והפופולריות הגואה שלו בקרב שוכרים ורוכשים מהווה הזדמנות להיכנס לראש של שוכרי הנדל"ן העסקי ולהבין ממה מורכבת מערכת קבלת ההחלטות שלהם בתחום.

מתרחקים מהמטרופולין, שומרים על נגישות

התעשיינים וצרכני הנדל"ן העסקי מוכנים לוותר על המיקום בלב המטרופולין אבל אינם מתפשרים על הנגישות. לכן, הם מחפשים תמיד את מתחמי התעשייה והתעסוקה המאפשרים להם ליהנות מנגישות לעורקי התחבורה הראשיים הנמצאים במרכז הארץ. על כך מעיד שם של מנכ"ל חברה שעברה לא מזמן לפארק ממרכז הארץ מספר: "לפני מספר שנים, כאשר בנינו את התכנית האסטרטגית להתרחבות עסקית, היה ברור כי נצטרך לעזוב את המפעל שלנו בפתח תקווה לטובת מקום אחר שיאפשר לנו להתפרס על שטח נרחב יותר, תוך צמצום ההוצאות שלנו על נדל"ן, על ארנונה ועל דמי ניהול.

למרות הרצון שלנו לחסוך בסעיפים הללו, היה ברור כי אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לוותר על הנגישות לעורקי התחבורה הראשיים ועל הגישה המהירה לשדה התעופה ולנמלי הים. פארק אדומים סיפק לנו את המענה המושלם לצרכים שלנו מבחינת מיקום: אנחנו נמצאים במרחק של עשר דקות מכביש 1, חצי שעת נסיעה מנתב"ג ומכבישים מספר 2 ו- 4. אנחנו יכולים להמשיך מכאן את הפעילות העסקית שלנו מבלי להגדיל באופן משמעותי את הזמן שבו הנהגים שלנו נמצאים על הכביש ואת ההוצאות השינוע שלנו".

מחפשים לחסוך בזמן ובהליכים בירוקרטיים

סוגיית הקצאת הקרקעות ותהליכי האישור מהוות נקודה כואבת עבור מרבית היזמים ובעלי העסקים בישראל. תהליכי התכנון והרישוי מאופיינים לרב בבירוקרטיה סבוכה ובאי וודאות לגבי מועד קבלת האישורים והרישיונות. לכן, בעלי העסקים מחפשים מתחמים בהם תהליך האישור והרישוי לוקח בחשבון את הצרכים העסקיים ומעניק מסגרת זמנים מדויקת. הנהלת פארק אדומים בנתה מסלול רישוי מהיר ופשוט לעסקים כדי לעודד את המעבר לפארק ולסייע לרוכשים לנהל את התהליך במהירות וביעילות. תהליך הקצאת הקרקע וקבלת הרישיונות אורך שישה חודשים בלבד.

חממה
יח"צ

ענת אנג'ל מנהלת אזור התעשייה אומרת בהקשר זה: "אנחנו מודעים למסלול החתחתים שבעלי העסקים עוברים בתהליכי הרישוי ואין לנו ספק כי פארק שמוכיח את היכולות שלו בתחום זה ומזרז את ההליכים המנהליים זוכה לפופולריות בקרב קהלי היעד. לכן אנחנו מעניקים ליווי צמוד בכל התהליכים המנהליים, הכולל הכוונה, ייעוץ ואפילו אם צריך, אנחנו מתערבים באופן ישיר על מנת לאפשר לבעל העסק להתחיל לבנות את המפעל או את בית העסק עד כמה שיותר מהר".

מעוניינים במענקים והטבות

עלויות הייצור בישראל הן מן הגבוהות בעולם המערבי בשל מחירי הקרקע, עלויות כח האדם ומדיניות המיסוי הממשלתית והמוניציפלית. לכן, פארקים באזורי עדיפות לאומית, המאפשרים ליהנות ממסלולי מענקים ייחודיים מושכים אליהם בעלי עסקים רבים.

עד לפני זמן לא רב מתחמי תעסוקה באזורי פריפריה מרוחקים בנגב או בצפון הארץ נהנו ממסלולי ההטבות והמענקים אולם המרחק והנגישות החלקית לעורקי התחבורה הראשיים הקשתה על המעבר של בעלי העסקים למתחמים אלה.

מגייסים כח אדם איכותי

כל בעל עסק יודע כי למרות כל הפיתוחים הטכנולוגיים, כח האדם הוא עדיין גורם מכריע בהצלחת העסק. לכן, יש נטייה לבחור את הכתובת העסקית בצמוד לערים ויישובים המסוגלים לספק כח אדם איכותי וזמין, שיוכל להגיע אל ומהעבודה בקלות ובנוחות. פארק אדומים מהווה את פארק התעשייה המטרופוליטני של ירושלים ומבטיח כח אדם איכותי המגיע לא רק מעיר הבירה אלא גם ממעלה אדומים והסביבה וממרכז הארץ. הגישה הנוחה לפארק באמצעות עורקי התחבורה הראשייםהופכים את הפארק לאבן שואבת עבור כח אדם איכותי.

מעדיפים עירוב שימושים

אחד הביטויים החמים ביותר בתחום הנדל"ן בשנים האחרונות הוא עירוב שימושים כלומר, מתחמים שבהם מתקיימת פעילות עסקית מגוונת, הן ברמת תחומי הפעילות והן ברמת היקפיה. מתחמי תעסוקה הנהנים ממגוון עסקים ומשלבים לא רק מפעלים, בתי מלאכה ומשרדים, אלא גם בתי מלאכה ועסקים קטנים ומרכזי קניות וסופרמרקטים נהנים מאטרקטיביות בקרב לקוחות פוטנציאליים.

"חשוב לנו מאוד לאפשר למגוון עסקים, בתחומי עיסוק שונים ובהיקפי פעילות מגוונים, לכן, לצד המפעלים הגדולים אנו מקימים בימים אלה מבנה תעשייה להשכרה שישתרע על כ- 2500 מ"ר ומסייעים לבעלי מבנים בפארק להשכירם לשוכרים מתאימים". אומרת אנג'ל ומוסיפה: 

חביות יין
יח"צ

"יתר על כן, בשנים האחרונות המסחר בפארק התפתח גם הוא ועתה ניתן למצוא בו את רשת רמי לוי שיווק השקמה, את שופרסל ועוד עסקים מקומיים רבים המספקים שירותים לתושבי מעלה אדומים והסביבה. כך למעשה, אנו יוצרים פארק חי, נושם ודינמי מסביב לשעון, שמהווה מקום עבודה נעים ונוח לכ- 350 עסקים ואלפי עובדים".

בונים שותפויות להגשמת החזון

מבלי להמעיט בחשיבות כל אחד מהפרמטרים שציינו עד כה, מי שנותן את הטון במתחמי תעסוקה הוא ללא ספק הגוף המנהל אותם. חברות הניהול של מתחמי התעסוקה אחראיות למעשה להתנהלות היום יומית של הפארק, לרמת התחזוקה שלו, לפיתוח העסקי שלו ובמידה לא מבוטלת, להבטחת ההשקעה שבוצעה על ידי בעלי העסקים שרכשו בו נכסים. מרבית הפארקים בישראל מנוהלים על ידי חברות פרטיות המדווחות למשקיעים או לרשות המוניציפלית. המשמעות היא לא רק עלויות ניהול גבוהות אלא גם קשיים וחיכוכים המתגלעים בין הנהלת הפארק ובין הרשות המקומית.

פארק אדומים מנוהל בשיטה אחרת המבטיחה התנהלות עסקית יעילה המעניקה ראש שקט לבעלי העסקים הפארק מנוהל על ידי החברה הכלכלית לפיתוח מעלה אדומים תאגיד עירוני בשליטה מלאה של עיריית מעלה אדומים. מכיוון שיושב ראש החברה הכלכלית לפיתוח מעלה אדומים הוא ראש העיר, הרי שפיתוח הפארק והפיכתו למתחם מבוקש על ידי בעלי עסקים, נמצא בראש סדר מעייניו ובעלי העסקים הם לקוחותיו.

יעקב ברוש מנכ"ל החברה הכלכלית אומר בהקשר זה כי: "הצלחת פארק אדומים והפיכתו למתחם עסקים מבוקש אינה רק אינטרס כלכלי עבורנו. אנו רואים בו מפתח לפיתוח אורבני של העיר. ככל שמספר העסקים בו יגדל, נוכל לאפשר ליותר מתושבי העיר עבודה קרוב לבית, מרכז מסחרי ומקום טוב להתחיל ביזמות עסקית מקומית. אנחנו רואים בבעלי העסקים שותפים לדרך וסוכני הצלחה להגשמת החזון העסקי והעירוני שלנו ולכן אנו עושים הכל על מנת להפוך את פארק אדומים למתחם התעסוקה מהמובילים והאטרקטיביים בארץ.

עד כה הצטרפו אלינו כ- 350 עסקים בתחומי התעשייה, המלאכה, המסחר ועוד. אני קורא לאלה שלא ביקרו עדיין בפארק להרים טלפון לענת אנג'ל מנהלת הפארק ולראות איך אנחנו והם יכולים להגשים את החזון שלנו".

כתבות שאולי פיספסתם

*#