על בנייה ירוקה ופתרונות הצללה

בארץ לא רבים שמעו על חברת דנפל הישראלית, שהפכה לחברה מובילה בעולם בתחום פתרונות התאורה הטבעית. הפתיחות שמגלים באחרונה ארכיטקטים ויזמים בישראל מאפשרים ליישם את הפיתוחים הטכנולוגיים שלה, המאפשרים שליטה ובקרה באור הטבעי החיוני, באמצעות בידוד והצללה ותוך דקורציה ליישומי מעטפת המבנה

יובל גמליאל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל גמליאל
תוכן מקודם

לא רבים בארץ שמעו על חברת דנפל. החברה הישראלית המצליחה מאוד בעולם פועלת ביותר מ-60 מדינות עם חמש חברות בנות ומספקת פתרונות תאורה טבעית למעטפת מבנים ארכיטקטונים במגזר הציבורי והמוסדי. החברה הוקמה לפני 50 שנה ואת ליין המוצרים הירוקים המנצלים את האור הטבעי עליהם היא מתבססת  כיום, בהובלתו של המנכ"ל יובל חן, החלו לייצר בה כבר לפני 30 שנה, בזמן שירוק בארץ היה שם נרדף למכבי חיפה בלבד.  

משרדי האדריכלות ויגו, ספרד. אדריכל מתכנן: Irasarri y Pinera architectes מערכת דנפל לפסאד ולגגצילום: דנפל

"חברת דנפל רשמה פטנט על ייצור לוחות הדנפלון - לוחות פוליקרבונט שקופים חלקית המיועדים לשימוש במערכות קירוי מעבירות אור טבעי ממגוון סוגים. לוחות ופאנלי הדנפלון מאפשרים איזון אופטימלי בין אור טבעי לרמת בידוד ומהווים קירוי מועדף על אדריכלים ומעצבים", מספר אוריה זית, סמנכ"ל השיווק והמכירות בקבוצה.

לדברי זית, הדנפלון הוא חומר חצי שקוף בעל מבנה "Nano Cell" המעניק לו יכולת שליטה ברמת העברת האור העובר דרכו. "מצד אחד עדיף שבמבנה יהיה כמה שיותר אור טבעי כדי שאנשים ירגישו בנוח לשהות בו ומצד שני, כמתכנן, אתה צריך לשלוט באור על מנת שלא תהיה חדירה גדולה מדי של אור, מה שיגרום לאפקט חממה ולחימום מוגבר", הוא מסביר.

מה אתם מייצרים מלוחות הדנפלון?

"פתחי תאורה, גגות, קירות מסך, מערכות הצללה, חיפויים מבודדים ועוד".

Velodrome in Roubaix , צרפת. אדריכל מתכנן: ANAA Architectes - Thomas Houot מערכת דנפל פסאדצילום: דנפל

מה מייחד את החומר הזה?

"המשקל הנמוך יחסית, האטימות למים, הבידוד הגבוה, התכונות המכניות, שמאפשרות התאמה לעיצוב המבנה, תוך ניצול אנרגטי נכון וכמובן העובדה כי הלוחות הם ירוקים וניתנים למיחזור. מחקרים מראים כי 40% מכלל צריכת האנרגיה העולמית מקורה בבניינים והתייעלות אנרגטית גורמת לחיסכון אנרגטי ולסביבה נקייה יותר".

רמת תאורה אחידה

זית מספר כי דנפל מתמקדת במבנים ציבוריים, במה שמכונה "בנייה ארכיטקטונית" ויש לה נגיעה מועטה גם למגזר הפרטי. "אנחנו מעניקים פתרונות מקיפים ויסודיים לכל לקוח. החל משלב התכנון המוקדם של המבנה בו אנו יושבים עם הארכיטקט ועושים את התכנון הטרמי והסולארי ובניית מפת פיזור האור של המבנה וכלה בהתאמת סוג המוצר המתאים לו ביותר.

אוריה זית, סמנכ"ל שיווק ומכירות בדנפלצילום: יח"צ

לפרטים נוספים על בנייה ירוקה>>

"ליין המוצרים שלנו נע בין מוצרים סטטיים, כמו קירות חצי שקופים ומערכות חיפוי, לבין מערכות דינמיות משוכללות. דוגמא לכך היא מערכת הצללה ממונעת המורכבת מלוחות מעבירי אור, אשר בתוכם תריסים המתאימים את עצמם למיקום השמש באופן אוטומטי. הדבר מאפשר שמירה על רמת תאורה אחידה במבנה לאורך שעות היום, שכן המערכת מגיבה לשינוי במיקום השמש על-ידי חיישנים חכמים הממוקמים על גג המבנה. ביום חם הפתיחה תהיה חלקית על מנת לגרום להצללת המבנה ובחורף הפתיחה תהיה מרבית על מנת ליהנות משעות האור".

למה לא שומעים עליכם כמעט בישראל?

"כי אנחנו ממוקדים בפעילות הגלובלית ורק פחות מאחוז אחד מהמכירות שלנו הוא בארץ. המקומות בהם יש לנו נוכחות משמעותית הן ארה"ב, מדינות מערב אירופה ואוסטרליה, בעיקר בשל העובדה שהן מקדמות בנייה ירוקה ופיתרונות תאורה טבעית מהסוג אותם אנו מציעים.

"בארץ היה ביקוש מוגבל יותר למוצרים שלנו בעשורים האחרונים, כי תחום הבנייה הירוקה לא התפתח עד כה במידה ניכרת וגם בשל הרגולציה המקומית. נכון להיום, אחת הסיבות לפריצה המחודשת שלנו לשוק הישראלי היא שינוי ברגולציה והפתיחות הרעיונית שאנחנו מתחילים לראות מצד אדריכלים וארכיטקטים, שמתחילים לצאת מתפיסות הבנייה השמרניות בישראל. בכך הם מיישרים קו עם מקביליהם בחו"ל, שמשתמשים יותר ויותר בחומרים פחות מסורתיים כמו פוליקרבונט ופתוחים לעניין החדשנות. כל זה יוצר תקופה חדשה ומבטיחה עבורנו בשוק הישראלי."  

Cascade Jr./Sr. High School .ארה”ב שם האדריכל: Neumann Monson Architects מערכת דנפל פסאדצילום: Cameron campbell, CTI Daylighting ©

תאורה טבעית ללא חימום המבנה

ספר לקוראים על פרויקטים גדולים שלכם בעולם.

"לאורך השנים דנפל לקחה חלק באלפי פרוייקטים ארכיטקטונים ואני חושב שבגלל המראה הייחודי של המוצרים, הם יוצרים חותם מיוחד ומאוד מעניין למבנה. אם נתייחס לתחומים יותר מוכרים לקהל הרחב על אף שלא בהכרח יותר יצירתיים, הרי שיש לנו נוכחות מתמדת בפרוייקטים באירועי ספורט גדולים כמו אצטדיונים באולימפיאדות שונות (אולימפיאדת בייג'ין, אולימפיאדת החורף בקנדה ורוסיה), קירוי אצטדיוני ספורט מובילים באליפויות עולם שונות בכדורגל, ביתן צרפת ואחרים בתערוכת אקספו 2010 בשנחאי, האנגרים ומפעלים חדשים למטוסים של חברת בואיינג ואיירבס באירופה וארה"ב ועוד מגוון רחב מאוד של פרויקטים מרשימים בעולם.

לפרטים נוספים על בנייה ירוקה>>

"המקום אולי הכי מיוחד בו נמצא מוצר שלנו הוא במוזיאון הלובר בפריז שם הותקנה מערכת קירוי חצי שקופה של דנפל מעל הציור המפורסם בעולם, המונה ליזה.

"כיום אנחנו מתמקדים במבנים ציבוריים בהם חשובה התאורה הטבעית כמו מוזיאונים, מרכזי קניות, מלונות, מבני חינוך, מרכזי ספורט, מתקני תחבורה, כמו תחנות רכבת, נמלי תעופה ועוד. השינוי נובע מהעובדה שיותר ויותר אדריכלים בעולם מבינים את החשיבות של השליטה והעיצוב באור ומנסים להימנע מבנייה סתמית של קיר זכוכית שאולי נראה כפתרון בסיסי, אבל בפועל מחמם מאוד את המבנה ומבריח ממנו את הציבור, שלא יכול לשאת החום, או שיוצר עלויות גבוהות של שמירה על טמפרטורה פנימית ותאורה נדרשת".

מה עוד חדש אצלכם?

"בשנים האחרונות נכנסנו גם לעולם החיפויים. יש היום טרנד באירופה של הענקת דירוג אנרגטי לכל בניין על חדריו או משרדיו. הדירוג כולל את רמת היעילות האנרגטית ואת רמת הצריכה. בצרפת, שמהווה חלוצה בנושא הזה, אישרו בשנים האחרונות תקנות חדשות בשם RT2012  לפיהן כל מבני המגורים הישנים יעברו שדרוג בידודי בחיפוי חיצוני מבודד. הצרפתים בחרו לצורך כך גם במוצרים שלנו והם משתמשים במערכות החיפוי המבודדות של דנפל, שפותחו במיוחד לצורך שוק זה .שימוש בלוחות הדנפלון גם נותן מראה ייחודי ועדכני יותר למבנה הישן וגם הגעה לרמת הבידוד שנקבעה בתקנים החדשים".

מהו החזון של החברה?

"אנחנו שואפים להיות חברה מובילה גלובלית בעולם בתחום פתרונות התאורה הטבעית המשלבת בידוד, הצללה ודקורציה לישומי מעטפת המבנה ועל בסיס חזון זה אנו מעדכנים כל העת את קו המוצרים המתחדש שלנו, כאשר ההתמקדות היא בתחום הארכיטקטוני הציבורי".

לפרטים נוספים על בנייה ירוקה>>