תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנהל לעצמך את הכסף- האם אתה אובייקטיבי?

מי שמנהל לעצמו תיק השקעות בוודאי מרגיש שהרווחים יורדים ושסופה מתקרבת. מה כדאי לעשות עם תיק ההשקעות שלך כשהעולם במיתון ואתה לא רואה רווחים?

סוחרים בבורסה
Shutterstock

מחקר בריטי משנת 2014 מצא כי רק 13% מהגברים חושבים שנשים נוהגות טוב יותר מגברים. אולם מבחני נהיגה שבוצעו במסגרת המחקר הוכיחו באופן חד משמעי שנשים נוהגות במיומנות רבה יותר מגברים. מה שמדהים במחקר הזה יותר מהמגדר המנצח, הם ההכחשה, ההדחקה וחוסר המודעות של הנחקרים לאיכות הנהיגה שלהם. אבל מה הקשר בין נהגים בבריטניה לכתבה על שוק ההון הישראלי אתם שואלים?

משקיעים רבים שמנהלים בעצמם את תיק ההשקעות שלהם, סובלים מאותה בעיה. הם בטוחים שהם עושים עבודה מצוינת. חלק קטן מהם צודקים, ומנהלים את התיק שלהם למופת. אבל רבים אחרים חיים בהכחשה ומשכנעים את עצמם שהם מצליחים - כלומר מרוויחים, בזמן שאם נמדוד את התוצאות שלהם בכלים אובייקטיביים, נגלה תוצאות הרבה פחות טובות, שלא לומר הפסדים.

אני מפסיד? לא יתכן!

רבים מהמשקיעים העצמאיים מתקשים למדוד באופן אובייקטיבי את הצלחת התיק שלהם. לעיתים הם בוחנים רק תקופות שבהן ההשקעה נשאה תשואות, ומתעלמים מתקופות אפלות. ישנם כאלה שמתמוגגים מהצלחה של אחד המרכיבים, ומדחיקים הפסדים במרכיבים האחרים, גם כשמשקלם רב יותר. הם מספרים לעצמם ולסביבתם בגאווה על התשואות היפות שהשיגו, אבל מדחיקים את הכישלון בחלק הגדול יותר של התיק. את ההפסדים הם מסווגים כ"שכר לימוד" הכרחי בתהליך ניהול התיק. עם הזמן הם משתכנעים מההסברים של עצמם ומאמינים שהם באמת מצליחים.

גורם נוסף שמקשה על בחינת רמת ההצלחה של משקיעים עצמאיים הוא ניהול התיק דרך חשבון העו"ש הרגיל, שאליו וממנו מתנקזות ויוצאות כל ההכנסות וההוצאות הביתיות. מצב זה מקשה על מעקב נכון ואובייקטיבי של רווח והפסד מה גם, ששיפור בחשבון עלול להיראות כהצלחה בתיק ההשקעות, בעוד שבפועל נכנסה משכורת גבוהה יותר עקב בונוס או דמי ההבראה השנתיים וכיוצא בזה.

סוחר במניות בטאבלט
Shutterstock

כדי לבחון באמת את הצלחת התיק חובה להשתמש בכלים אובייקטיביים שנמדדים לאורך תקופה. רוב המשקיעים העצמאיים מתקשים לעשות זאת.

מתקשה להתמודד עם ניהול תיק ההשקעות שלך? המומחים של אלטשולר שחם כאן >>

למה אני מפסיד?

שוק ההון הוא תנודתי ותזזיתי בבסיסו. תמיד היו ותמיד יהיו משברים שפוקדים אותו מעת לעת, תקופות של מיתון ותקופות של התאוששות ושגשוג.

בזירה של שוק ההון לטעויות רגשיות יש השלכות פיננסיות הרות גורל. כמובן, ככל שסכום ההשקעה גדול יותר, כמו בהיקפים של מאות אלפי שקלים, ההשפעה משמעותית יותר. מנהלי השקעות מקצועיים לרוב מנהלים תיקים באופן מחושב שמצמצם השפעות פסיכולוגיות, דבר שנדרש בכל עת, ובמיוחד בתקופות דרמטיות. משקיעים עצמאיים מתקשים להתעלם מדחפים פסיכולוגיים. רבים ממהרים לקנות ניירות ערך ביוקר כשהבורסה מזנקת, מתוך מחשבה (מוטעית) להצטרף לחגיגת הרווחים, במקום לחכות שהמחיר ירד. אדם פרטי שרואה את ההשקעה שלו קורסת מול עיניו, יתקשה להתנגד לאינסטינקט האנושי "להציל את כספו" מאימת הגרפים האדומים ולמכור בהפסד גדול, אף שברור שלרוב, הצעד הנכון הוא להמתין עד יעבור זעם. צעדים פזיזים כאלה עלולים להרוס ברגע השקעה של שנים.

בגלל אותו חיבור רגשי, משקיעים עצמאיים בודקים שוב ושוב את מצב התיק, בתדירות גבוהה מדי, במקום למדוד את התוצאות אחת לתקופה כדי לקבל תמונה אמינה. הם גם נוטים לבצע יותר פעולות, ולהגיב בבהלה לכל אירוע נקודתי בבורסה או לכל שינוי קל בביצועי התיק.

פרופ' טרי אודין, מרצה למימון מאוניברסיטת ברקלי, מצא שברוב האירועים שבהם משקיעים מכרו את אחזקותיהם במניה וקנו במהירות מניה אחרת תוצאות העסקה התבררו כגרועות באופן חד משמעי. פרופ' אודין הוכיח כי לאורך זמן ביצועי המניות שנמכרו באותם מקרים היו דווקא טובים מאלה שנקנו. מחקרים רבים נוספים הראו שככל שמבוצעות בתיק יותר פעולות, כך נפגעים הסיכויים להצלחת התיק.

אז למה זה קורה? פרופ' דניאל כהנמן, חתן פרס נובל לכלכלה שהתמחה בתורת ההחלטות, גילה במחקריו כי שנאת ההפסד גוברת מבחינה פסיכולוגית על אהבת הרווח. ובמילים אחרות, אנשים מעדיפים להימנע מהפסדים ובעקבות זאת לוותר על לקיחת סיכונים על פני האפשרות לעשיית רווחים. כלומר אפילו התאווה לרווח מתגמדת לעומת הפחד מהפסדים, ולכן לרוב, משקיע עצמאי מתקשה לקבל החלטות רציונליות לגבי ניהול התיק שלו, בעיקר בתקופות קיצוניות.

אז מה עושים?

אם למרות הכל בחרתם להשקיע באופן עצמאי, ודאו שהרכב התיק מתאים לצרכים שלכם. האם רמת הסיכון מתאימה לכם? האם הפיזור בין המוצרים (מניות, אופציות, אג"ח ישראליות, אג"ח חו"ל, שקליות או צמודות מדד, מדורגות או לא מדורגות, נדל"ן) מתאים לגילכם, למצבכם המשפחתי, לתוכניות שלכם, לסטטוס התעסוקתי שלכם ולרמת הנזילות הדרושה לכם? אחת לתקופה בדקו האם התמהיל עדיין מתאים לנסיבות. לקראת יציאה לפנסיה, למשל, מקובל להוריד את רמת הסיכון. התמידו בתוכנית ואל תבדקו לעיתים קרובות מדי את מצב התיק.

למרות ההמלצות הללו, בהחלט עדיף למסור את התיק לידי מנהל השקעות מקצועי ומנוסה, שינהל אותו במיומנות לאורך זמן, גם בתקופות סוערות אך לא רק, מבלי לערב דחפים רגשיים. מנהל תיק יכול לאפשר פיזור גדול יותר של ההשקעה על פני יותר מרכיבים, דבר שמפחית את הסיכון. הוא גם מכיר היטב הרבה כלים ומכשירים שהמשקיע העצמאי לא בהכרח מכיר או לא מסוגל להשתמש בהם.

לנטרל רגשות זאת המלצה יפה, אבל היישום שלה על ידי משקיע עצמאי כמעט בלתי אפשרי.

בואו להתייעץ עם המומחים של אלטשולר שחם>>

הערות משפטיות:

*** האמור בכתבה הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע האמור כעובדתי או כמידע שלם וממצה ולכן אין לקבל על סמך האמור החלטות השקעה כלשהן * אין באמור לעיל בכדי להוות תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל משקיע * אין באמור לעיל בכדי להוות התחייבות לתשואה עודפת כלשהי ואין בתשואות עבר כדי להבטיח תשואה דומה בעתיד 

כתבות שאולי פיספסתם

*#