תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מדריך נבוכים: הכל על רגולציה בזירות המסחר

זירות מסחר הן למעשה מרחבים פיננסיים שבהם מתגלגלים, בכל רגע נתון, סכומי כסף אדירים, כמעט בלתי נתפסים. לשם המחשה, שוק המט"ח הגלובלי מגלגל כ-5.3 טריליון דולר בכל יום, והוא פועל 24 שעות ביממה מסביב לשעון.

כספים אלה מגיעים מבנקים, מחברות השקעות, ממשקיעים מוסדיים שונים וכן מסוחרים פרטיים כמוכם. עכשיו, בואו נדמיין שכל הכסף הזה, שיכול להפיל כלכלות שלמות, מנוהל על ידי אנשי עולם תחתון, נוכלים או סתם אנשים טובים שרוצים להרוויח כסף. בואו נדמיין שכל אחד יכול לפתוח זירת מסחר, לנהל כמויות אדירות של כסף, ובמקרה הכי גרוע לפשוט את הרגל ולהיעלם עם הכסף. מן הסתם, מצב כזה לא יתכן, ומכאן החשיבות של רגולציה בזירות מסחר.

זירות מסחר

בכל מדינה קיימת מערכת חוקים ותקנות, המיועדת לפקח על פעילותן של זירות המסחר, הפועלות בתחומי אותה מדינה. מערכות חוקים אלה יכולות להיות שונות מאוד בין מדינה למדינה, הן בתחומי הפיקוח והן בעוצמת הפיקוח, אבל כולן מיועדות למטרה אחת: להגן על המשקיעים ועל הכלכלה עצמה. ניתן למנות 3 מטרות מרכזיות שאותן מיועדת למלא הרגולציה על זירות מסחר:

* לבחון את היכולת הכלכלית והפיננסית של זירת המסחר לעמוד בהתחייבויותיה כלפי לקוחותיה, גם במצבי קיצון.

* למנוע מזירת המסחר מלנקוט בפעולות שיכולות לשבש את המסחר התקין, לסכן את כספי המשקיעים או לפעול נגדם ממניעים זרים או למען טובתה הכלכלית.

* להגדיר כללי מסחר ומגבלות, שימנעו מסוחרים ומשקיעים לסכן את כספם בצורה חריגה ולא אחראית

רוצים דוגמאות למה שהיה יכול לקרות באופן חופשי בהיעדר רגולציה? הנה מספר דוגמאות: הרצת מניות, תיאום מחירים, תיאום מהלכי שוק, גביית עמלות מופרזות, שינויים פתאומיים של תנאי המסחר, פיתוי הלקוח לסיכונים מופרזים, הגבלת משיכת כספים מהחשבון, הצעת תנאי מסחר שלא ניתן לעמוד בהם, מעורבות של גורמי עולם תחתון, בסיס הון עצמי לא מספק, השפעה על המסחר כנגד הסוחרים והטעיית לקוחות. אלו הן רק מספר דוגמאות, וכל אחת מהן יכולה לפגוע ישירות בכם כסוחרים בזירת מסחר.

הרגולטור בכל מדינה יכול להרחיב את ההתערבות שלו במסחר עד כדי הגדרת כללי מסחר ספציפיים. כך למשל, על מנת למנוע לכאורה סיכון מיותר מן המשקיעים, החליט הרגולטור בארצות הברית להגביל את הסוחרים בזירות מטבע החוץ מלבצע גידור באותו הנכס (לקנות ולמכור את אותו הנכס בו זמנית), וכן להגביל את סדר פתיחת וסגירת הפוזיציות לפי שיטת (FIFO- First In First Out). יש שיגידו שהחלטה זו דווקא מזיקה לסוחרים, אך זו היא ההחלטה שהתקבלה, ואם אתם בוחרים זירת מסחר בארצות הברית עליכם להיות מודעים לכך ולהשפעה של החלטה זו על היכולת שלכם להרוויח בזירת המסחר.

רגולציות בזירות מסחר

לחילופין, ישנן מדינות, בעיקר מדינות עולם שלישי ומדינות כמו רוסיה וסין, בהן הרגולטור אינו מקפיד ברמת הפיקוח כמו הרגולטור בארצות הברית, באנגליה או בישראל, וגם את זה עליכם לדעת כאשר אתם פונים לחיפוש זירת המסחר שבה תסחרו. לזירות מסחר במדינות אלה יש יד חופשית יותר להתנהל בצורה לא אחראית ואף זדונית, וגם אם הן לא נוהגות כך באופן שוטף, מצבי משבר כלכלי יכולים בהחלט להוביל אותן לביצוע פעולות שיפגעו בלקוחות שלהן, בהיעדר רגולציה מספקת.

פיקוח רגולטורי על הזירה בה אתם סוחרים, הוא אולי הכלי החשוב ביותר שעומד לרשותכם, על מנת לוודא שהכסף שלכם אינו נמצא בסיכון, ושאם תפסידו אותו יהיה זה רק בגלל החלטות המסחר האישיות שלכם. זירת המסחר בה אתם סוחרים צריכה להיות מסוגלת להציג בפניכם רישיון מטעם הרשות הרגולטורית המפקחת. רישיון זה מעיד על שני דברים: זירת המסחר שלכם נבחנה על ידי הרגולטור ויש בידיה את האמצעים הפיננסיים לעמוד בהתחייבויות שלה כלפיכם, וכן כל פעולותיה של זירת המסחר מצויות תחת פיקוח רציף של הרשות המפקחת. אם זירת המסחר לא מסוגלת להציג בפניכם רישיון תקף, אתם פשוט לא מתקרבים אליה. חד וחלק.

בהצלחה.                                   

כתבות שאולי פיספסתם

*#