תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ה- VIX הכירו את הכלי היעיל של האנליסטים המשמש ל"מדידת פחד" בשוק ההון

VIX הוא מדד התנודתיות של בורסת ה-CBOE והוא מציג את ציפיות השוק לתנודתיות ב-30 הימים הקרובים. מדד ה-VIX מתעדכן באופן רציף והתנודתיות ב-30 הימים הקרובים מתייחסת למדד ה-S&P 500, הכירו את הכלי היעיל

הדמייה של מניות וגרפים
Dreamstime

ה-VIX הוא מדד התנודתיות של בורסת ה-CBOE והוא מציג את ציפיות השוק לתנודתיות ב-30 הימים הקרובים. מדד ה-VIX מתעדכן באופן רציף והתנודתיות ב-30 הימים הקרובים מתייחסת למדד ה-S&P 500, הכירו את הכלי היעיל.

לפרטים נוספים ושיחה עם המומחים שלנו – לחץ כאן>>

מדד ה-VIX הוצג לראשונה ב-1993 וגרסתו הנוכחית נוצרה ב-2003. רבים מתייחסים ל-VIX כ"מדד הפחד" מכיוון שבין התנודתיות בשווקים ותנועת המדד יש קורלציה גבוהה. לכן, יש האומרים שה-VIX משמש ככלי למדידת הפחד בשוק.

אנליסטים רבים טוענים שה-VIX הוא כלי יעיל להבנה מוקדמת של תנועת השוק מכיוון שסוחרים רבים מכל העולם סוחרים בו. לעומת זאת, ישנם אלו שמאמינים שאין להשתמש בVIX על מנת לחזות את תנועת השוק ושהמדד עצמו עוקב אחרי התנועה בשוק ולא להיפך.

טווח המחירים של ה VIX ב10 השנים האחרונות

מהטבלה ניתן לראות שהמדד עושה תנועות קיצוניות בתקופות שבהן הסנטימנט הציבורי משתנה ושהמחיר הממוצע הוא באזור ה-20 נקודות בסיס. מחירים גבוהים יותר, בדרך כלל 30 ומעלה, מקושרים לזמנים שבהם התנודתיות בשוק גבוהה מאוד. מחירים נמוכים, באזור מחירי העשרה, נראים לרוב בתקופות שאננות בשוק.

בשנים האחרונות, ה- VIX הגיע לשיאו במפולת הכלכלית של 2008-2009 ומאז היו רק מעט נק' שיא אשר הגיעו לאזור ה-40 נק' בסיס.

תנועתו של ה-VIX מוגבלת בין 0 ל-100 והיא נובעת ממחירי האופציות עבור מדד ה-S&P500. שווי המדד מציין את השינוי במדד ה-S&P500 ב30 הימים הקרובים (באחוזים כמובן). תנועתו של מדד הפחד היא לרוב נגדית לזו של המדד הראשי בארה"ב, כפי שניתן לראות בגרף הבא:

קו אדום – תנועת ה- VIX משנת 1993 ועד היום, גרף קווי עפ"י מחירי סגירה שבועיים
קו שחור – תנועת מדד ה-S&P500  משנת 1993 ועד היום, גרף קווי עפ"י מחירי סגירה שבועיים

הקורלציה השלילית נראית בגרף בכ-70-80% מהמקרים, מה שהופך את המדד לדרך השקעה טובה לירידות בשוק ולהיפך.

לפרטים נוספים ושיחה עם המומחים שלנו – לחץ כאן>>

החוזים העתידיים על ה-VIX לרוב מוגדרים במצב Contango, משמע ככל שהחוזה לתאריך רחוק יותר מחירו יהיה גבוה יותר. המצב ההפוך ל Contango נקרא "backwardation" והמשמעות שלו היא שהמחיר עבור החוזים הקרובים גבוה יותר מהחוזים הרחוקים. מצב זה קורה כשהלחץ בשוק גבוה מאוד.

אצבעות מורמות על רקע גרפים בבורסה
Dreamstime

מאפיין נוסף של מדד ה-VIX הוא "חזרה לממוצע". כלומר, הוא נוטה לחזור לרמה ממוצעת לאחר מהלכים קיצוניים לכל כיוון. טווח הממוצע הוא לרוב 15-20 נקודות בסיס. מאפיין זה הופך את ה-VIX למדד יעיל לסוחרים יומיים או סוחרים לטווח קצר, אך יוצר בעיות לסוחרים לטווח ארוך או משקיעים על בסיס טרנד.

1. ה-VIX משמש סוחרים רבים כ"ביטוח" על החשבון. באסטרטגיה זו פוזיציות לונג על החוזים של ה-VIX או על אחד מתעודות הסל שעליהן נדבר בהמשך, מאזנת את הפוזיציות האחרות בשוק שמסתמכות על כך ששוק המניות יעלה.

2. ניתן להשתמש ב"מדד הפחד" על מנת להשקיע בכיוון ספציפי. סוחרים עם שיטות מסחר מהירות ויכולות ניהול סיכונים גבוהות, יכולים להשתמש בתנודתיות הרבה ובשיאים הרבים שהמדד מייצר על מנת להרוויח בעליות ובירידות כאחד.

1. חוזים עתידיים – החוזים העתידיים עבור מדד ה-VIX נסחרים באופן אלקטרוני ורציף בבורסת הCBOE:

החוזים העתידיים עבור ה-VIX נסחרים בבורסת ה-CBOE  כמו חוזים עתידיים רבים אחרים. כדי לסחור בשוק זה, משקיעים נדרשים לפתוח חשבון מסחר בחוזים עתידיים עם חברה המאפשרת חשבון Commodities.

החוזה העתידי על ה-VIX הוא פוזיציה ספקולטיבית על סטיית התקן הגלומה במדד VIX ויכול לשמש גם על מנת לגדר תיקים.

חוזים עתידיים VIX הם חוזים עתידיים סטנדרטיים אשר ההתיישבות עבורן נעשית במזומן עם הפקיעה. הם עוקבים אחר תנודתיות משתמעת ל-30 הימים הקרובים על בסיס חודשי, כך שהחוזה עתידי של מאי חוזה את התנועה במחיר מדד המניות עבור חודש מאי.

2. אופציות- ניתן לסחור באופציות על החוזים העתידיים, מסחר זה מתבצע בהתאם למסחר סטנדרטי על אופציות על חוזים, ועל המדד ישירות.

אופציות ה-VIX החלו להיסחר בשנת 2006 כאופציות סטנדרטיות על תעודות סל ומניות. ניתן להשתמש באופציות אלו לניהול סיכונים או למסחר ספקולטיבי.

איש עסקים מביט במסך בהבעת פנים מתוסכלת
Dreastime

מחירי האופציות נעים לרוב בהתאם למדד ולהיפך מתנועת שוק המניות והתנועות בהן לרוב קטנות יותר מהתנועות במדד, זאת מכיוון שההפרשים בין הקונים למוכרים באופציות אלו עלולים להיות גדולים, דבר המקטין את המסחר באופציות. מחירי האופציות גם הם לרוב במצב Contango.   

3. תעודות סל- ל VIX תעודות סל רבות אשר מוצעות ע"י הספקים הגדולים בשוק. תעודות סל אלו מציעות אפשרות לפוזיציות לונג/שורט ממונפות ולא ממונפות. נציין כמה מהתעודות המובילות:

לפני שנפרט על אפשרויות המסחר בתעודות הסל העוקבות אחרי מדד ה-VIX, קודם כל נפרט על ההבדל בין ETF ל-ETN:

ETF - תעודת סל זו היא למעשה קרן אשר משקיעה כספים בחוזה או במניות אשר תעודת הסל עוקבת אחריהם. לתעודת סל זו רמת ביטחון גבוהה אך עלויות גבוהות יותר.

ETN - תעודת סל זו למעשה אינה מחזיקה בפוזיציות על המרכיבים שלה, אלא מתחייבת לרווח או הפסד כנגד המשקיעים. כתוצאה מכך העלויות עבור ההשקעה בתעודת הסל קצת נמוכות יותר ורמת הביטחון במקרה של פשיטת רגל נמוכה יותר. סיכון נוסף הכרוך במסחר ב-ETN - הוא שינוי בדירוג ההשקעה של הגוף המנפיק העלול לשנות את שווי תעודת הסל.

השוואה בין תנועת תעודת הסל VXX ל- VIXY ב-5 שנים האחרונות

לפרטים נוספים ושיחה עם המומחים שלנו – לחץ כאן>>

יש לציין שההבדל בין ETF ל-ETN קטן ככל שרמת הביטחון של הגוף, אשר הנפיק את ה-ETN, גדלה. לדוגמא, השוואה בין תנועת תעודות הסל VXX ל-VIXY ב-5 שנים האחרונות: 

VXX - תעודת סל זו עוקבת אחרי מדד ה-VIX על מניות ה- S&P500לטווח הקצר ע"י קניית החוזים העתידיים לחודשיים הקרובים על ה- (VIX) (ETN)

VIXY- תעודת סל זו משקיעה בחוזים הקרובים בדומה ל-VXX, אך בעלת עלויות תקופתיות גבוהות יותר ולכן ביצועים פחות טובים. אך, היא מוגדרת כ-ETF ולכן רמת הביטחון שלה גבוהה יותר מזו של ה-VXX (במידה של פשיטת רגל של הגוף המנפיק). (ETF)

VXZ- תעודת סל זו זהה ל-VXX מבחינת הגוף המנפיק, אך היא מתבססת על החוזים לטווח בינוני של מדד ה-VIX. תעודת הסל הזו משקיעה בחוזים של 4-7 חודשים קדימה. לדוגמא, תעודת הסל במהלך חודש אפריל מחזיקה בחוזים של יולי עד אוקטובר (ETN).

XIV- תעודת סל זו נועדה לעקוב אחרי התנועה היומית הנגדית למדד ה-VIX ע"י מכירת 2 חוזי ה-VIX הקרובים (ETN).

SVXY- תעודת סל זו זהה ל-XIV מבחינת מרכיבי תעודת סל, אך היא גובה עלויות גבוהות יותר על ביטחונות הקרן (ETF).

ZIV- תעודת סל זו זהה ל-XIV. אך היא מוכרת את החוזים לטווח בינוני של 4-7 חודשים קדימה (ETN).

UVXY- תעודת סל זו עוקבת אחרי התנועה היומית של ה-VIX פי 2 ע"י השקעה ב-2 חוזי ה-VIX הקרובים (ETF).

TVIX- זהה ל-UVXY מבחינת צורת ההשקעה בחוזי ה-VIX אך בעל עלויות נמוכות יותר (ETN).

כל תעודות הסל שצוינו, בדומה לכל תעודת סל אשר מתבססת על חוזים עתידיים, תמיד יורדת בטווח הארוך מכיוון שעלויות גלגול החוזים שוחקות את מחיר תעודת הסל, זאת בנוסף לעלויות ניהול הכספים הרגילות שמשלמים עבור השקעה בתעודות סל. ולכן, לא מומלץ להישאר בהשקעה לטווח ארוך באף אחת מתעודות הסל האלו והן משמשות בעיקר למסחר לטווח קצר או לגידור התיק בתקופה ספציפית.

לפרטים נוספים ושיחה עם המומחים שלנו – לחץ כאן>>

טבלה שמראה את ירידת הערך בתעודת הסל VXX במהלך 5 השנים האחרונות

כתבות שאולי פיספסתם

*#