תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם אתה בטוח שהמקצוע שלך יהיה רלוונטי גם בעוד 5 שנים?

השינויים שהתרחשו בעולם העסקי בשנים האחרונות הם משמעותיים ובעיקר- מהירים. פריצות הדרך הטכנולוגיות יצרו תחומי התמחות חדשים, וגרמו למחסור בכוח אדם מיומן לצד ירידה בביקוש למקצועות ותיקים יותר. מגמה נוספת הבולטת בשנים האחרונות היא הביקוש למנהלים המתמחים במגזרים ספציפיים כמו תאגידים, היי טק או נדל"ן.

ניהול בעולם של נתוני עתק

תחום הביג דאטה הוא אחד התחומים המסעירים והמבוקשים ביותר בעולם העסקי המודרני. רשת האינטרנט ומקורות מידע אחרים מאפשרים לחברות לצבור כמות עצומה של מידע, אבל אם אין לחברה יכולת להפיק ממנו מידע עסקי רלבנטי, בזמן הנכון, אין בו כל תועלת. עובדים שמתמקצעים בהפקת תובנות ממידע הפכו להיות נדבך קריטי בהצלחת החברה, "תחום הביג דאטה צומח בזמן האחרון בעקבות התחרותיות בשוק וההבנה שהנתונים האלה הם בגדר 'כסף על השולחן'", מסביר ד"ר תומר גבע, ראש התמחות Business Data Analytics בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, "חברה שלא תנצל את משאב הנתונים בצורה טובה תפסיד למתחרותיה שכן יעשו זאת".

החשיבות הגדולה של התחום יצרה ביקוש רב לעובדים שהתמקצעו בו, לכן זה בדיוק הזמן הנכון להשתלב בתחום, "המטרה שלנו היא שבוגרי התכנית יידעו לעשות הכל: יבינו את הבעיה העסקית, יידעו לטפל בנתונים, וגם יעשו את העבודה הטכנית של הפעלת המודלים" אומר ד"ר גבע, "מעסיקים יעדיפו עובד אחד שיודע את מכלול הדברים, במקום לשכור שלושה אנשים שונים". יש דוגמאות רבות לשימושים עסקיים ב Business Data Analytics  למשל חיזוי התנהגות צרכנים, התאמה אישית בהיקף נרחב של פרסומות והצעות עסקיות, מסחר אלגוריתמי בניירות ערך, זיהוי אנומליות בדו"חות כספיים, ניתוח וזיהוי מוקדם של צרכי לקוחות, זיהוי לקוחות בסכנת נטישה ועוד. ההתמחות  ב-Business Data Analytics מוצעת כיום רק בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב.  

תחום נוסף שיש לו ביקוש רב בשוק הנדל"ן הישראלי הרותח הוא ניהול נדל"ן. ניהול נדל"ן הוא תחום מורכב, שדורש ידע ספציפי מאוד לצד הידע הניהולי הכללי. בדיוק כפי שיש התמחות בניהול פיננסי של שוק ההון, היום גם ניהול של חברת נדל"ן מצריך הבנה מעמיקה של השוק הזה. ראש ההתמחות בפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל אביב וראש מכון אלרוב לחקר הנדל"ן, ד"ר דני בן-שחר, פרסם לאחרונה מחקר לפיו המעבר ממחיר נדל"ן דולרי למחיר שקלי במהלך העשור הקודם, גרם לכך שהמחירים היום גבוהים בעד יותר מ- 20% ממה שהיו מתקבלים לולא המעבר בין המטבעות, "עליית מחירי הנדל"ן בישראל וההשלכות העצומות שיש להן על כלכלת המדינה היא דוגמה לחשיבות התחום של ניהול נדל"ן", אומר ד"ר בן-שחר, "החברות והרשויות העוסקות בענף זקוקות למנהלים בעלי ידע מקצועי ורלבנטי, שיכולים להשתלב בתפקידי מפתח ולהוביל אותן להצלחה".

סטודנטים
dreamstime

רוצים להכיר לעומק את ההתמחויות החדשות לתואר שני בפקולטה לניהול באונ' ת"א? הקליקו>>

ההתמחות בפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל אביב כוללת סיור לימודי של הסטודנטים בטורונטו, במהלכו יבקרו באתרי נדל"ן בעיר ויפגשו במנהלי החברות המובילות. תכנית הלימוד משלבת בין כלים תיאורטיים לבין כלים מעשיים שיפתחו בפני הבוגרים מגוון רחב של מסלולי קריירה כמו חברות המתמחות בהשקעות בנדל"ן, חברות יזמות ופיתוח נדל"ן וייעוץ נדל"ני.  

ניהול בעולם גלובלי

תחום נוסף שרלוונטי מאוד לשוק העבודה העכשווי הוא ניהול בינלאומי. התחזקות מגמת הגלובליזציה בעשורים האחרונים, לצד השינויים שמאפיינים את העולם המודרני בתחומים הכלכליים,  מוניטריים, דמוגרפיים ופוליטיים הביאו לעלייה משמעותית בהיקף הפעילות של חברות גלובליות ולעלייה במספר השחקניות הגלובליות. פרופ' אורלי יחזקאל, סגנית הדקאן ומנהלת ההתמחות בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב טוענת כי השינויים הללו מחייבים גיבוש של אסטרטגיה מתאימה ומדויקת מאוד, " ארגונים לא יכולים להתנהל באופן אקראי ברחבי העולם במציאות כזו מורכבת, ומי שאמורים לגבש את האסטרטגיה הזו הם מנהלי החברה". 

בישראל פועלים כיום חברות ותאגידי ענק מכל העולם וגם חברות ישראליות רבות שהצליחו לגדול ולהתרחב לעולם, והפכו לחברות גלובליות. אותן חברות זקוקות יותר מתמיד למנהלים שהוכשרו בניהול חברות גלובליות ורב תרבותיות. ההתמחות החדשה מיועדת להכשיר את מנהלי העתיד, ולהקנות להם ראייה אינטרדיסיפלינרית רחבה הנחוצה להובלה וניהול בעולם הגלובלי. התכנית תפתח בפני הבוגרים אופקי קריירה מגוונים ובינלאומיים, ותכשיר אותם בניהול פעילויות גלובליות, לצד הבנה בין תרבותית עמוקה. בין הקורסים המוצעים לסטודנטים בהתמחות זו: עקרונות ניהוליים בפעילות עסקית חוצת תרבויות, אסטרטגיה גלובלית, ניהול צוותים גלובליים, ניהול בשווקים צומחים, התנסות מעשית בייעוץ אסטרטגי גלובלי ועוד.

כחלק מאותה ראייה גלובלית הפקולטה לניהול של אוניברסיטת תל-אביב מעודדת את תלמידיה לשלב במסגרת הלימודים סמסטר אחד בחו"ל. הפקולטה פיתחה תכנית ייחודית בה מציעות כ-100 אוניברסיטאות מהטובות בעולם לסטודנטים הישראלים להגיע אליהן וללמוד בחו"ל, בין האוניברסיטאות DUKE, NYU, Kellogg, Columbia, Peking, ESADE.

המוסדות האקדמאים בישראל עושים מאמצים כדי להתאים את הלימודים האקדמאים לשינויים בעולם העסקי, בעזרת התמחויות חדשות המותאמות לביקושים בשוק העבודה. ההתמחויות הללו מתווספות למסלול הלימודים הרגיל, ומאפשרות למוסדות האקדמאים להתגמש ולהתאים את הלימודים לצרכי ה"שטח".

הדרך להשתלב באותם תחומים מבוקשים או אפילו להתחיל בקריירה שנייה, היא לימודי MBA עם התמחות ספציפית, המותאמת לשאיפות המקצועיות של כל אחד. 

הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב מציעה עשרה מסלולי התמחות כמו התמחות במימון וחשבונאות, ניהול טכנולוגיה יזמות ומערכות מידע, התנהגות ארגונית ועוד.

אם אתם מחפשים דרך להשתלב בתחומים ספציפיים כמו חברות היי טק, תאגידים, חברות נדל"ן וכדומה, התמחויות ספציפיות יכולות להיות כרטיס הכניסה שלכם.

רוצים להכיר לעומק את ההתמחויות החדשות לתואר שני בפקולטה לניהול באונ' ת"א? הקליקו>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#