תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך משלבים בין חיסכון לבין השקעות בבורסה?

בתי ההשקעות בישראל מציעים מסלולי חיסכון עם רף כניסה נמוך של כמה עשרות אלפי שקלים בודדים, בניגוד לרף הכניסה לניהול תיקי השקעות שנע בין 300 ל-500 אלף שקל. מהם היתרונות של מסלולי חיסכון אלו, מהם אפיקי ההשקעה והאם זהו כרטיס כניסה לעולם של הגדולים?

צברתם סכום של כמה עשרות אלפי שקלים ואתם רוצים למנף אותו למשהו גדול - לא עוד חיסכון עצל בבנק בריביות של שברי אחוזים. עזבתם מקום עבודה וקיבלתם פיצויים או קיבלתם בונוס יפה, זכיתם בתביעה או שהתחתנתם – בכל אופן, אתם מבינים שיש לכם פוטנציאל ביד. מצד שני, הצטרפות לעולם ההשקעות של "הגדולים" כמו בורסה ונדל"ן היא כנראה לא בשבילכם משום שזה כבר מצריך סכומים גבוהים הרבה יותר מכמה עשרות אלפי שקלים בודדים כמו גם מומחיות גבוהה והתעסקות ארוכה ומרובה.

בעבר היו אלו קופות הגמל שאפשרו לציבור הישראלי לחסוך לטווח בינוני תוך שילוב של פוטנציאל ההשקעה בבורסה עם הטבות מס. 15 שנה לאחר פתיחתה, ניתן היה למשוך את הכספים שהצטברו בה ללא תשלום מס על רווחי הון. אלא שכל זה השתנה ברפורמה שהחלה ב-2006 והמשיכה ב-2008 כשמשרד האוצר, במסגרת רפורמת בכר, ביטל את האפשרות האטרקטיבית למשיכת הכספים ובכך הפך אותה לכלי לא נזיל ולא רלוונטי לחיסכון שאינו פנסיוני. כיום חוסכים בקופת גמל רשאים למשוך את הכסף רק בהגיעם לגיל 60 ורק באמצעות גמלה חודשית. משיכה מוקדמת כרוכה בתשלום מס גבוה של 35% שהופך את קופת הגמל ללא כדאית.

אינפו

משיקים אלטרנטיבה

אלא שבשנים האחרונות מצליחות "פוליסות החיסכון", לענות בצורה כמעט אידיאלית על הצורך הזה של ציבור החוסכים באלטרנטיבת חיסכון אטרקטיבית.

מדובר בתכניות שמאפשרות לחוסכים דרכן ליהנות משילוב של יתרונות רבים, שלא ניתן למצוא אותם יחד במוצרי חיסכון הקונבנציונליים כגון פק"מ ותוכניות חיסכון בבנק: פוטנציאל לתשואה גבוהה, נזילות מוחלטת, יתרונות מיסוי, חשיפה להשקעות סחירות ולא סחירות כולל לקיחת חלק בעסקאות גדולות, גמישות מלאה בטווח החיסכון ובמעבר בין מסלולים, סכומי סף נמוכים וניהול מקצועי של מנהלי השקעות מהדרגה הראשונה.

פוליסות החיסכון הראשונות הושקו בישראל בעשור הקודם על ידי חברות הביטוח הגדולות תוך הגדרתן כפוליסות ביטוח חיים, מה שמאפשר ניצול מיטבי של חוקי המס לטובת הגדלה של הגמישות ללקוחות במעבר בין מסלולי חיסכון שונים ומקסום הרווחים בפוליסות. בתקופה האחרונה, פוליסות החיסכון צוברות פופולאריות רבה וניתן למצוא אותן בחברות ביטוח כמו הראל ומגדל וגם בבתי השקעות מרכזיים כמו אלטשולר שחם ופסגות. כניסת בתי ההשקעות הללו לתחום, מתאפשרת לאחר שהם הקימו תחתיהם חברות ביטוח המחזיקות ברישיון למכירה של ביטוחי חיים. היתרון בכך לציבור הוא הגדלת התחרות בתחום כמו גם אפשרות ליהנות בניהול פוליסות החיסכון מאותו ניהול השקעות איכותי שמספקים בתי ההשקעות בתחומים אחרים מסורתיים שלהם כמו קרנות השתלמות, קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל ותיקים מנוהלים.

אלטשולר שחם משיקים את "פוליסת חיסכון" - אלטרנטיבת החיסכון האטרקטיבית>>

תשואה במקום ריבית

בשונה מתוכניות חיסכון בבנק, שהריבית עליהן ידועה וקבועה מראש, פוליסת חיסכון צוברת תשואה מהשקעות שנעשות בכסף שהופקד בה, זאת בדומה לידוע ומוכר לנו מקופות גמל וקרנות השתלמות. החיסכון מושקע במסלולים שונים בהתאם לרמת הסיכון שמגדיר החוסך, ככל שרמת הסיכון גבוהה יותר כך גדל פוטנציאל התשואה שניתן להשיג: מסלול מנייתי שמתאים לחוסך לטווחים ארוכים, מסלול ללא מניות שמתמקד בפיקדונות ואגרות חוב המתאים לחוסכים לטווחים קצרים ומסלולים המשלבים מניות ואגרות חוב בתמהילים שונים, שמתאימים לחוסכים לטווחים בינוניים וקצרים.

אמנם עיקר ההשקעות מתבצעות דרך נכסים סחירים בבורסה, מניות ואג"ח, אך מנהלי הפוליסות יכולים לשלב גם השקעות בנכסים לא נזילים כמו נדל"ן, קרנות השקעה ומתן אשראי לא סחיר לחברות עסקיות. השקעות לא סחירות מסוג זה, מאופיינות בפוטנציאל תשואה גבוה יותר מהמקבילות שלהן הסחירות בבורסה. בנוסף, השקעות כאלה אינן נגישות לציבור הרחב ופוליסות חיסכון מהוות דרך פשוטה להיחשף אליהן.

יתרונות מיסוי וגמישות

מעבר בין מסלולים שונים של הפוליסות, למשל ממסלול מנייתי לסולידי, מתאפשר בקלות ולא כרוך בתשלום מס רווחי הון בעת המעבר (לא מייצר אירוע מס) אלא רק בעת משיכת הכספים מהפוליסה. זאת בניגוד לקרנות נאמנות בהן מעבר בין קרנות במדיניות השקעות שונה, נחשב לפעולת מכירה של יחידות ההשתתפות בקרן הנאמנות, דבר הגורר תשלום של מס על רווחי הון.

דחיית תשלום המס עד לרגע משיכת החיסכון, טומנת בחובה אפשרות להגדלה משמעותית של הרווחים בפוליסות, זאת בשל מנגנון הריבית דריבית שבמצב של דחיית מס פועל גם על המס שנדחה ומאפשר לו להניב רווחים נוספים.

דמי הניהול המקסימליים המותרים במסלולי פוליסות החיסכון עומדים על 2%, זאת בשונה מהאלטרנטיבות שעשויות להיות משמעותית יקרות יותר.

בנוסף, נזילות מסלולי החיסכון היא יתרון. בשונה מתוכניות חיסכון אחרות, כאן לא מדברים על תחנות יציאה, קנסות או עמלות על פירעון מוקדם ולא עמלות מכירה. החיסכון הוא נזיל ואפשרי למשיכה בכל רגע באופן חלקי או מלא ככל שיחפוץ הלקוח.

אינפו

"פוליסת חיסכון" -כרטיס הכניסה שלך לעולם ההשקעות של הגדולים >>

*** הכתבה נכתבה בשיתוף אלטשולר שחם. 

הערות משפטיות:

* אין באמור לעיל כדי להוות תחליף לייעוץ אישי/פנסיוני המותאם לצרכי הלקוח.
* שם תכנית הביטוח: אלטשולר שחם חיסכון פלוס.
* האמור לעיל כפוף לתנאי הפוליסה ולהסדר התחיקתי.
* אין באמור או בדירוגי העבר התחייבות להשגת תשואות עודפות או כדי להעיד על        תשואות/דירוגים שיושגו בעתיד.
* החברה רשאית לשנות את אופי מדיניות ההשקעה ו/או הרכב הנכסים כפי שיוחלט מעת לעת  בכפוף לתנאי הפוליסה והוראות ההסדר התחיקתי.

כתבות שאולי פיספסתם

*#