תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

צברתם חצי מיליון שקל – איפה מומלץ להשקיע את הכסף

על אף החולשה בשוק ההון לאחרונה, תיק ניירות ערך נותר כנראה כאלטרנטיבה מומלצת לביצוע השקעות בסדרי גודל נכבדים. שי ירון, מנכ"ל קרנות הנאמנות וסמנכ"ל מכירות אלטשולר שחם על חשיבות הפיזור בהשקעות, על נזילות והתחשבות בתקופה

מי שצברו סכומי כסף בסדר גודל של מאות אלפי שקלים נהנים מאפשרויות השקעה מעניינות שלא נגישות לחוסכים עם סכומים בינוניים וקטנים. בדרך כלל הדילמה איפה להשקיע תהיה בין שלוש אפשרויות: השקעה בנדל"ן, חיסכון בבנק או תיק השקעות אישי שמנוהל בבית השקעות מוכר.

בתקופה הזו של ריבית אפסית, אופציית החיסכון בבנק יורדת מהשולחן מהר מאוד. בניגוד ללא מעט הערכות קודמות, כעת ברור שסביבת הריבית הנמוכה הולכת להישאר אתנו עוד תקופה ארוכה, גם אם נראה פה ושם העלאות מינוריות ובודדות.

כך, שהאלטרנטיבות שנשארות רלוונטיות הן השקעה בנדל"ן בצורה של רכישת דירה להשקעה בהתאם לסכום שנצבר, או השקעה בשוק ההון באמצעות תיק השקעות מנוהל. בשונה מקרנות נאמנות, תעודות סל ומוצרים אחרים בשוק ההון שנגישים לכל חוסך, גם עם סכום של כמה אלפי שקלים בודדים, תיק השקעות מנוהל מצריך סכום כסף נכבד. ההשקעות בתיק כזה מבוצעות ע"י מנהל השקעות בהתאם לצרכים האינדיבידואליים של המשקיע ולמדיניות ההשקעה הספציפית שנקבעת עמו בפגישה וכמובן, בהתאם לאסטרטגיית ההשקעות של בית ההשקעות.

תמונה אחת

להיכנס לשוק שאינו בשיאו

על אף שבעשורים האחרונים השקעה בנדל"ן בישראל הייתה רווחית מאוד, כשבוחנים אותה היום כאלטרנטיבת השקעה בהיבטים של סיכוי וסיכון בהשוואה לתיק השקעות מנוהל, האפשרות השנייה נראית אטרקטיבית יותר. לא רק שהתיק מאפשר פיזור ונזילות גבוהים מאוד שלא קיימים בנדל"ן, אלא שלעתים הוא מאפשר פוטנציאל לתשואה גבוהה יותר מאשר השקעה נדל"נית.

שי ירון מנכ"ל קרנות הנאמנות של אלטשולר שחם וסמנכ"ל מכירות של בית ההשקעות מסביר: "בדרך כלל, הישראלי הקלאסי שיש לו סכום כזה של חצי מיליון שקל מתלבט אם להשקיע בנדל"ן. אם מסתכלים על העבר יש כאן לא מעט צדק כי ישראלים הרוויחו עד עכשיו בנדל"ן, זאת עובדה. אבל זה עלול להטעות לגבי העתיד. כשיש רצף של נתונים באותו כיוון, למעלה או למטה, יש נטייה לחשוב שזה ימשך ככה תמיד וזה לא נכון. כשאנחנו מסתכלים על מקומות אחרים בעולם רואים שגם בנדל"ן יש מחזורים ואחרי רצף עליות מגיעות ירידות מחירים. זה יכול לקרות גם פה מכל מיני סיבות, אם בגלל עליית ריבית או בגלל שהממשלה תפעל לעצור את עליית המחירים ואף להוריד אותם. יש נטייה להתכחש לאמת פשוטה והיא שכאשר משהו הופך ליקר מדי הוא בעצם גם מסוכן".

אנחנו רואים היום את המצב הקשה בשוקי ההון בעולם, נפילות בסין, קריסת מחירי הנפט וחוסר וודאות בשווקים, זה לא בעייתי להיכנס לשוק בתקופה כזו?

"אני 20 שנה בשוק הזה ויכול להגיד לך שדווקא התקופות האלו הן הכי טובות. כשחושבים לוגית, עדיף לקנות סחורה בזול ולמכור אותה ביוקר אבל בפועל אנשים עושים דווקא ההיפך וזו טעות. כשחושבים על כך, מבינים שתקופות שבהן הפסימיות משתלטת זה הזמן שעדיף לחפש הזדמנויות שנוצרות. היום, השקעה בשוק ההון הרבה יותר מעניינת מבעבר. כשמשווים את שוק ההון לשוק הדירות - בעוד שוק הדירות נמצא היום בשיא, שוק ההון ירד הרבה ביחס לשיא שהוא רשם בעבר ולכן הוא יותר אטרקטיבי כרגע. זה הפוך לאינטואיציה שלנו ולכן זה מאוד קשה לפעול ככה, אבל בעיני זו הדרך הנכונה לבנות תיק השקעות טוב שיניב פירותיו לטווח הארוך. צריך להכיר בעובדה ששוק ההון הוא תנודתי אבל זו בהחלט אלטרנטיבה טובה ביחס לשאר. מאוד מומלץ לפתח ראיה ושיפוט ארוכי טווח ולא להיכנס למעגל של סבל ואופוריה לפי התנודתיות. אינספור מחקרים שמתייחסים להיסטוריית השקעות של 100 השנים האחרונים מראים שסבלנות לאורך זמן (שנים) השתלמה בשוק ההון".

עכשיו זה הזמן להשקיע בעתיד – לקביעת פגישה עם המומחים של אלטשולר שחם >>

שם המשחק: פיזור ההשקעה

בשונה מהשקעה ישירה בנדל"ן, תיק השקעות מאפשר פיזור גמיש ומקסימלי של ההשקעה בחתכים שונים: פיזור ענפי באמצעות השקעה בחברות מתחומי פעילות שונים, מה שמקטין את החשיפה לתחום מסוים; פיזור גיאוגרפי באמצעות השקעה במניות ואג"ח במגוון רחב של מדינות בעולם, מה שמקטין סיכון של חשיפה גיאוגרפית למדינה מסוימת כולל לישראל; פיזור בתוך כל ענף וענף באמצעות השקעה במגוון חברות בתוך כל תחום פעילות, מה שמקטין דרמתית השפעה של חברה בודדת על מצב התיק ובתוך כל זה פיזור גם ברמת הסיכון של ניירות הערך שבתיק על ידי שילוב של אגרות חוב ומניות.

לדברי ירון, "גם כשקוראים על שוק שלילי עדיין יש דברים שעולים. יש מכשירי השקעה שבתקופה הזו דווקא מניבים תשואה חיובית כמו אגרות חוב מסוימות, לכן פיזור נכון שהוא מעבר לפיזור גיאוגרפי וענפי, ממתן את הירידות בתיק וזה משהו שמנהל השקעות מקצועי יודע לעשות".

כאן כדאי להוסיף ולהזכיר שתיק השקעות במהותו מאפשר גם חשיפה לשוק הנדל"ן וביצוע של השקעות בתחום, אלא שבמקום להשקיע ישירות בנכס על ידי רכישתו, ניתן לרכוש לתוך התיק מניות ואג"ח של חברות נדל"ן מתחומים ואזורים גיאוגרפיים שונים ובכך ליהנות גם מעליות ערך בענף הנדל"ן באופן כללי.

איך מבוצעת אצלכם בפועל בימים אלו אסטרטגיית פיזור ההשקעה?

ירון: "אנחנו מקפידים על נכסים מאוד איכותיים ונזילים כאלה שנסחרים במחזורי מסחר גדולים כדי שנוכל לפעול בכל מצב שוק. ההתמקדות היא בעיקר במניות של חברות גדולות המנוהלות היטב עם יתרונות לכאלה שפועלות בשווקים גדולים וגלובאליים, בעלות דירוג אשראי גבוה, עם יציבות פיננסית ותזרים מזומנים חזק, כאלה שפחות חשופות לפגיעה גדולה במשברים. יש הקפדה לפזר את הנכסים בחו"ל, לא רק מניות אלא גם את אגרות חוב. אנחנו משווים סיכוי וסיכון גם בין שווקים שונים גיאוגרפיים וגם בתוך אותו שוק עצמו. זה עובר תהליך של ניתוח וקבלת החלטות מאוד מדוקדקת".

טופסולוגיה ומיסים שפוגעים בהשקעה

לבסוף, מצביע ירון על נקודה בעייתית נוספת באלטרנטיבת ההשקעה בנדל"ן: "אם מישהו משקיע כסף שיתכן ויצטרך את חלקו בתוך מספר שנים, נדל"ן זו השקעה מאוד בעייתית עבורו מכמה סיבות: ראשית, כאמור, ההשקעה לא מפוזרת ואם יש בעיה - היא בעצם על כל הסכום, מה שאומר שבמקרה כזה ייקח הרבה זמן עד שיהיה אפשר לממש ולא בהפסד. בנוסף יש עלויות כניסה מאוד גדולות להשקעה כזו כמו מס רכישה, עלויות תיווך, עורך דין ובסוף גם מס שבח.

כשמדובר בהשקעה של שנים בודדות, העלויות האלו עלולות לגרום להפסד גם אם ערך הנכס עצמו עלה. אם משקיע יצטרך לממש חלק מההשקעה או כולה אחרי מספר שנים מרגע הרכישה, הוא עלול למצוא את עצמו בהפסד. לכן, אם יש סיכוי שתצטרך לממש חלק מההשקעה או את כולה בטווח של שנים בודדות, תיק ניירות ערך הוא אופציה עדיפה בשבילך.

היכן כדאי להשקיע חצי מיליון שקל ? יתרונות תיק השקעות מנוהל על פני השקעה בנדל"ן

אינפו

תן למומחים של אלטשולר שחם לנהל את תיק ההשקעות שלך- למידע נוסף >>

  • אין באמור לעיל בכדי להוות תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים והצרכים המיוחדים של המשקיע אין באמור לעיל בכדי להוות התחייבות לתשואה עודפת כלשהי אין באמור לעיל בכדי להוות הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות רכישת יחידות בקרנות נאמנות היא בהסתמך על תשקיפי הקרנות שבתוקף במועד הרכישה והדיווחים המיידים בלבד.

*** הכתבה בשיתוף אלטשולר שחם. 

כתבות שאולי פיספסתם

*#