תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך לסחור בנפט?

אנו נמצאים בתקופה בה מחירי הנפט הגיעו לשפל היסטורי, כאשר עד לפני חודש, חבית נפט נסחרה במחיר של $29. נכון להיום, מחיר זה הספיק לצמוח בכ-36%, והגיע לרמה של $39.50 לחבית נפט. מחירי הנפט הנמוכים מאפשרים גם לסוחרים הקטנים להימנות מבין הספקולנטים שמנסים להשיא רווחים כתוצאה מהתנודתיות הגבוהה בנפט המלווה אותנו בעת האחרונה.

שינויים תכופים אלו במחירי הנפט נגרמים כתוצאה מסיבות רבות, כאשר הגורם העיקרי הוא נושא ההיצע והביקוש, וכן גורמים פוליטיים שונים ומגוונים. למעשה, הירידה החדה במחירי הנפט אותה אנו חווים בתקופה האחרונה, נובעת בעיקר מהגידול המשמעותי בהיצע הנפט העולמי, שהחל בשנת 2015 ומלווה אותנו לאורך השנה האחרונה.

חביות נפט צפות בים
Dreamstime

גידול היצע משמעותי זה, נובע בעיקר מעקשנותה של ערב הסעודית להמשיך ולייצר נפט בכמויות אדירות. ויחד עם זאת, הסרת הסנקציות הכלכליות על איראן, שחקנית חזקה בשוק הנפט העולמי כשלעצמה, הובילו יחדיו לעלייה משמעותית נוספת בהיצע חביות הנפט העולמי.

שילוב זה של עלייה חזקה בהיצע מצד אחד, אל מול הירידה ההדרגתית בביקוש, בעיקר מצד המדינות המפותחות, הוביל לירידות השערים החדות שהתרחשו לאחרונה במחירי הנפט.

יחד עם זאת, בתקופה האחרונה חלה תפנית משמעותית, שבאה לידי ביטוי בהסכם הזמני על הקפאת התפוקה שנחתם בין סעודיה לרוסיה, שהביאה עמה עלייה משמעותית במחירי הנפט שהתרחשו לאחרונה.

היצע הנפט הרבעוני ביבשת אמריקה בכלל ובארה"ב בפרט בין השנים 2014-2016:

*** הנתונים עבור שנת 2015 – מהווים הערכה, ועבור 2016 – מהווים תחזית. לקוח מסקירה חודשית של אופ"ק לחודש פברואר.

גרף

מחיר חבית נפט ב-5 השנים האחרונות:

גרף

המכשירים הפיננסיים שבאמצעותם ניתן להשתתף במסחר על מחירי הנפט:

תעודת סל: זהו המכשיר הפיננסי הנפוץ ביותר. באינטראקטיב ברוקרס תוכלו למצוא מגוון רחב של תעודות סל, גם ממונפות, שמאפשרות להשתתף במסחר על מחירי הנפט:

תעודות סל לשוק עולה:

USO: תעודת הסל הנפוצה ביותר, העוקבת אחר מחירי הנפט המתוק (WTI) באמצעות קנייה של החוזה העתידי הקרוב בכל חודש. עקב כך, התעודה מיועדת בעיקר לאחזקה לטווח קצר, וזאת משום שעלויות הגלגול גורמות לשחיקה מסיבית במחיר תעודת הסל.

USL: תעודת סל זו, בדומה לקודמת, עוקבת אחר מחירי הנפט מסוג WTI, אך בניגוד ל-USO, היא עושה זאת באמצעות רכישת 12 החוזים העתידיים הקרובים ולכן מתאימה למסחר לטווח ארוך יותר. היתרון בחשיפה ארוכת טווח זו היא הפחתת הסיכון, וכמו כן, הפחתת עלויות הגלגול שגורמות לשחיקה קטנה יותר בתעודה. תעודת סל זו ירדה בשיעור הנמוך ביותר מתחילת השנה (0.1%( מבין כל תעודות הסל על מחירי הנפט.

DBO: תעודת סל זו עוקבת אחר מחירי הנפט מסוג WTI באמצעות חוזים עתידיים, והיא בעלת אסטרטגיה מיוחדת במינה, שבאה לידי ביטוי בכך שהתעודה משנה את תהליך גלגול החוזים העתידיים בהתאם למצבי השוק המשתנים.

BNO: תעודת סל זו עוקבת אחר מחירי הנפט מסוג Brent באמצעות רכישת חוזים עתידיים.

UCO: תעודת סל ממונפת פי 2 העוקבת אחר מחירי הנפט מסוג WTI.

UWTI: תעודת סל ממונפת פי 3 העוקבת אחר מחירי הנפט מסוג WTI. תעודה זו בעלת סחירות ונזילות גבוהה במיוחד ולכן מוכרת ונפוצה מאוד בקרב הסוחרים.

תעודות סל לשוק יורד:

SZO: תעודת סל בחשיפה הפוכה למחירי הנפט.

SCO: תעודת סל בחשיפה הפוכה ממונפת פי 2.

DWTI: תעודת סל בחשיפה הפוכה ממונפת פי 3.

טבלת השוואה בין תעודות הסל על הנפט, נכון ל-18.03.2106:

אינפו 1

תעודות סל החשופות לסקטור הנפט:

XLE: תעודת סל המחלקת את נכסיה בין חברות חיפוש והפקת הנפט הגדולות בארה"ב כגון שברון ואקסון מובייל.

IXC: תעודת סל דומה לXLE, אך היא חשופה גם לחברות מחוץ לארה"ב, כגון בריטניה, קנדה, וצרפת.

חוזים עתידיים: החוזים העתידיים הם כלי לגידור העסקים הריאליים של גופים כגון בתי זיקוק וחברות הפקת נפט, וכמו כן, גופים המעוניינים לסחור בנפט כספקולציה, כמו גופי השקעה, קרנות גידור ועוד. דרישת הביטחונות עבור מסחר בחוזים עתידיים גבוהה במיוחד ולכן יש לבדוק קודם כל האם יש ביכולתכם לעמוד בעלויות העסקה.

להלן סוגי החוזים העתידיים הנפוצים:

CL: חוזה עתידי עבור 1000 חביות נפט גולמי (Crude-WTI).

QM: חוזה עתידי עבור 500 חביות נפט גולמי (Crude-WTI).

BZ: חוזה עתידי עבור 1000 חביות נפט מסוג ברנט (Brent).

אופציות: ניתן לסחור על מחירי הנפט גם באמצעות אופציות על כל המכשירים הפיננסיים שהוזכרו לעיל.

השקעה במדינות החשופות באופן משמעותי לשינוי במחירי הנפט: ישנן לא מעט מדינות בעולם שרוב הכלכלה שלהן מבוססת על ייצור נפט ומושפעות בעיקר משינויים במחירו. מדינות כמו ונצואלה ואינדונזיה (חברות בקרטל אופ"ק – ארגון המדינות המייצאות נפט), וכמו כן נורבגיה, רוסיה וברזיל הן רק חלק מהדוגמאות למדינות אלו.

ניתן להשקיע במדינות אלו באמצעות תעודות הסל הבאות:

iShares Emerging Markets High Yield Bond ETF :EMHY, זוהי תעודת סל שמשקיעה מבין 10 האחזקות הגדולות בנכסיה ברוסיה (8.59% מנכסיה), באינדונזיה (7.75% מנכסיה) ובוונצואלה (2.21% מנכסיה).

NORW: תעודת סל העוקבת אחר 30 המניות המובילות בנורבגיה.

RSX: תעודת סל על הבורסה ברוסיה.

EWZ: תעודת סל על הבורסה בברזיל.

גרף המתאר התנהגות דומה בין תעודת הסל NORW מול תעודת הסל USO:

גרף

חברות החשופות לשינויים במחירי הנפט:

חברות חיפוש והפקת נפט: XOM, BP, CVX, RDS-A, RIG, APC, PTR, PBR, HAL, APA.

חברות תעופה: DAL, AAL, UAL, LUV, JBLU, HA, ALK, SKYW, RYAAY, ALGT.

לסיכום, מחירי הנפט הנמוכים בעת הנוכחית, מאפשרים גם למשקיעים ה"קטנים" לסחור ולהשיא רווחים מתנודתיות מחירי הנפט, וזאת באמצעות מכשירים פיננסיים שונים ומגוונים, באופן ישיר ובאופן עקיף.

הסוחרים בעולם נהנים ממסחר מגוון על מחירי הנפט אשר מתאים גם למסחר תוך יומי (Day Trade) וגם למסחר לטווח הארוך (Swing).

אני צופה כי המסחר בנפט ימשיך להיות תנודתי, בעיקר עקב הגורמים הפוליטיים סביבו, אשר גורמים להיצע הנפט הגולמי להמשיך ולעלות, וזאת בזמן שהביקוש לנפט הולך וקטן באופן הדרגתי.

אנא השאר/י פרטים ונציג/ה מטעמנו יצור איתכם/ן קשר>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#