תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כמה תחסכו אם תעברו לסחור עם ברוקר?

עולם המסחר עובר פריחה מחודשת, אך הדרך לא היתה קלה. מאז משבר 2008 הפנימו רבים מהמשקיעים שהשליטה על גורלם הפיננסי מצוי בידיהם ופנו לנהל את כספם באופן עצמאי. להפתעתם, בנתיב החדש שבו בחרו ללכת, הם מצאו פערים בלתי סבירים בין העמלות ותנאי המסחר של הבנקים ובתי ההשקעות, לבין המקובל במדינות מתוקנות.

חיזוק לטענות המשקיעים ניתן היה למצוא בדו"ח המפקח על הבנקים. המפקח הצביע על כך ש-25% מעמלות הבנקים מגיעות ממסחר בני"ע. עוד נמצא כי פערי העלויות בין אותם גופים לבין הברוקרים הישירים עשויים להגיע למאות אחוזים: מי שיבקש מהבנק לקנות מניות בבורסה האמריקאית יישא בעמלת קניה של כ-0.3% מסכום הרכישה, זאת בשעה שברוקר הפועל בישראל יגבה לא יותר מסנט וחצי למניה.

ברוקר בבורסה מניף ידו באוויר בעודו משוחח בטלפון
Dreamstime

חישוב פשוט עשוי להמחיש את עוצמת הפערים. סוחר שיבקש לקנות מניות של חברת אפל בשווי 20,000 דולר, ישלם לברוקר עמלת מסחר שלא תעלה על 3 דולר, הבנק לעומתו יגבה מאותו לקוח כ-60 דולר… פי 20. סוחר שינסה להוזיל עמלות אלה באמצעות קניית כמות קטנה יותר, ימצא עצמו אובד עצות מול הגבלה נוספת, והיא עמלת המינימום. מדובר בעמלה המהווה כיום את המכשול העיקרי של אנשים מהשורה למסחר בבורסה האמריקאית, ונאמדת בכ-25-30 דולר לעסקה אצל הבנקים, 7-10 דולר אצל בתי ההשקעות, אך רק 1.5 דולר אצל הברוקרים.

לאור נתונים אלה, אין להתפלא כי הסוחר הישראלי ממעט לבצע פעולות. כאשר על כל פעולה הוא נאלץ לשלם עמלות מסחר לא סבירות, התמריץ לבצע עסקה קטן. למרבה הצער, גם במקרה זה מצאו השחקנים הותיקים דרך מתוחכמת לפצות על אובדן העמלות, והיא עמלת השמירה. על תיק ניירות הערך שלנו נשלם בבנקים דמי שמירה של בין 0.35%-0.45% מסך התיק, ובבתי ההשקעות כ-250 ש"ח. עמלות אלה מכבידות בעיקר על בעלי תיקים גדולים, אשר נאלצים לשלם עמלה ללא כל קשר לרמת הפעילות שלהם. אצל מרבית הברוקרים לעומת זאת, לא נשלם דמי ניהול כלל.

טבלה

על כנפי הרגולציה

העדרם של תנאי מסחר סבירים הביא את הרגולטור לפעול בנחישות. במטרה להגדיל את מעורבותם של הברוקרים בנוף הישראלי, הוציאה הרשות לניירות ערך ב-2014 תקנות חדשות המסדירות את תנאי המסחר במטרה לאפשר לסוחר הישראלי לפעול בחופשיות. בין התקנות: הפרדה מוחלטת בין כספי הלקוח לכספי הברוקר והתחייבות של הברוקר לשמירת 100% מהכספים בחשבון לקוח נפרד, זאת לעומת כ-12% בבנקים. הוראה זו הפכה את הברוקרים לאלטרנטיבה הטבעית של הסוחר הישראלי, שכעת קיבל את כל הבטחון הדרוש לו.

מסחר בבורסה מהבית
Dreamstime

שילוב הבטחון הרגולטורי ועמלות המסחר הנמוכות היה הניצוץ ממנו החלה הבערה להתפשט כאש בשדה קוצים. המפנה של הסוחר הישראלי מגופי הניהול המסורתיים לעברו של ניהול כספים עצמאי החלה לתפוס תאוצה, כאשר היא מלווה בתוכנות מסחר חדישות, סורקי מניות ייעודיים ונתוני אמת ללא תוספת תשלום. התפתחויות אלה מציבות כיום את זירות המסחר הישראליות ברמה שאינה נופלת מזו של השווקים הפיננסיים המפותחים של ארה"ב ואירופה. המהפכה כבר כאן.

בלעדי לקוראי דה מרקר הטבת החזר עמלות מלא לחודש שלם- לסוחרים חדשים!

כתבות שאולי פיספסתם

*#