תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תם עידן המונופול של הבנקים בשוק ההון

מבלי שרבים שמו לב, אפשרויות המסחר של השחקנים בשוק ההון עברו שינוי דרמטי בשנים האחרונות. דעיכת מחזורי המסחר בבורסת תל אביב הביאה את המשקיע הישראלי לחפש אחר אפיקי מסחר עמוקים ורווחיים יותר, כשהבולט שבהם הוא שוק ההון האמריקאי

הצורך בתנאי מסחר ייעודיים ומשופרים לבורסה האמריקאית הביא לכניסתם של ברוקרים חדשים ששינו לחלוטין את הנוף הפיננסי בישראל ואת האפשרויות הקיימות בו. תהליך רגולטורי ממשלתי יצא לדרכו, ושיאו באישורן של תקנות הרשות לניירות ערך המסדירות את זירות המסחר. התקנות שמו על נס את האינטרס של הצרכן והן מבטיחות הלימות הון של 100% להפקדות. לצורך השוואה, הלימות ההון הנדרשת מבנקים עומדת על 12.5% בלבד.

דגל אמריקה עם הצללה של שטר הדולר
Dreamstime

מכאן נגזרת משמעות חשובה: הבנקים איבדו את היתרון המשמעותי שהיה להם עד כה כברוקרים שנחשבו למקום יותר “בטוח". כעת, עם כניסת הרגולציה, הבנקים ייאלצו לראשונה להתמודד עם תחרות משמעותית על כיסו של הצרכן. תם עידן המונופול.

אחד הברוקרים הבולטים שהצטרף לזירה המקומית הוא General, שאת מחלקת הברוקראז' שלו מנהל טל סאני, בעל ותק עשיר בניהול זירות מסחר בארץ ובעולם. תפסנו את טל לשיחה קצרה על האפשרויות החדשות שזמינות לסוחרים והבשורה שהביאו עמם השינויים הרגולטורים.

צילום טל סאני

ספר קצת עליכם, מתי הגעתם לישראל?

"General פועלת ברחבי העולם כבר משנת 2003, אבל את הנציגות הפיזית בישראל הקמנו בשנה האחרונה. הסיבה למעבר היתה התקנות החדשות של הרשות לניירות ערך, שבעצם יצרו מעטפת הגנה לסוחרים בארץ. עבורנו זה היה הרגע המושלם להיכנס. ברגע שיש פיקוח, סדר ובטחונות אפשר סוף סוף להתמקד במסחר ובמערכות מתקדמות".

מה היתרונות של התקנות החדשות?

"הדבר הכי חשוב בתקנות של הרשות הוא שהן מבטיחות הגנה על כספי הסוחרים. התקנות מחייבות את הברוקרים להחזיק את נכסי הלקוח בחשבון לקוח נפרד מחשבון החברה. זה אומר שהחברה לא רשאית לעשות שימוש בכספי הלקוחות או להתכסות בעזרתם. הסוחר מוגן וטוב שכך. היה מקום להסדיר את זה קודם וליישר קו עם העולם".

וזה לא מה שמציעים הבנקים לסוחרים כבר היום?

"לצערנו לא. הבנקים מחוייבים רק בהלימות הון של כ-12% מסך הנכסים שלהם. זה אומר שהבנק רשאי להלוות כמעט את כל כספי הלקוח, ברוקר לא יכול לעשות את זה. הברוקר חייב לשמור את כל ה-100% בחשבון נפרד. ואם אתה משתמש בכסף שלך ורוכש מניות, הבנק יעמיס עליך דמי שמירה. זו עמלה עתיקה מהתקופה בה היו שומרים את המניות בכספת. היום הכל ממוחשב. אין לזה מקום. ברוקר רציני לא יחייב את הלקוחות שלו בדמי משמורת". 

ברוקר יושב מול מסכים עם נתונים פיננסים

אז למשקיעים הברוקר משתלם, אבל מה לגבי סוחרים? האם לבנקים ולבתי השקעות אין יתרון לגודל, למשל בעמלות?

"דווקא העמלות הן אחד היתרונות הגדולים של הסוחרים, ואולי כדאי להרחיב בנושא. לא רק שהעמלות של הגופים הוותיקים לא מתחרות באלה של הברוקרים, הפרשי העמלות חצו את מתחם הסבירות מבחינת הלקוח. לשם ההשוואה, עמלת המינימום לעסקה היא 1.5 דולר, לעומת 26 דולר בבנקים ו-10 דולר בבתי השקעות. וזה רק המינימום, ככל שהסכום גבוה יותר ככה גדל ה'נזק' שנגרם ללקוח. למשל, אם תקנה דרך הבנק מניות של חברת אפל ב-10 אלף דולר, תשלם 50 דולר בקניה ועוד 50 דולר במכירה. במקום לשלם 1.5 דולר. עם הזמן הציבור יאמר את דברו והשוק יצטרך לעבור רפורמה גם בעמלות".

מה הסיבה להפרשים האלה?

"אלה גופים שפשוט לא ערוכים לשרת סוחרים, זאת הסיבה שהם עובדים איתנו. רוב הסוחרים לא יודעים את זה אפילו, אבל ברגע שסוחר מזין פקודה באתר של הבנק, הבנק מעביר את הפקודה שלהם אל הברוקר, כלומר אלינו, ובאמצע הוא גוזר עמלת תיווך. כמובן שאם העמלה היא קטנה אז מדובר בעניין שולי, אבל אנחנו מדברים פה על מאות אחוזים".     

טבלת נתונים של עמלות למסחר בוול סטריט

ומה לגבי אפשרויות המסחר? האם העלויות הגבוהות האלה של הבנקים ובתי ההשקעות לא נובעות מאפשרויות מסחר טובות יותר?

"להיפך. לא רק שאין יותר אפשרויות, המסחר דרך הבנקים מאוד מוגבל. אין אפשרות לסחור בהנפקות, אין אפשרות לשורט על מניות (מכירה בחסר - המייצרת רווחים כאשר המחירים יורדים) ומגוון פקודות המסחר מצומצם ביותר. עבור המשקיע הממוצע, שלא משתמש בשורט, ירידות שערים הן דבר לא נעים, אבל בשביל סוחרים זה הלחם והחמאה. כל מניות האנרגיה שהתרסקו בחודשים האחרונים היו חלום עבור הסוחרים. מי שסחר דרך הבנק, פשוט לא היה יכול להנות מהירידות. רק להינזק. זו צורת מסחר שמתאימה לעולם הישן".

מסחר גלובלי- כדור הארץ מוקף גרפים פיננסים
Dreamstime

אז לאן אתה רואה את השוק הזה הולך בשנים הקרובות?

"אני מעריך שהרגולציה תביא לכניסה של הרבה שחקנים רציניים בשנים הקרובות ושהחשיפה לאפשרויות המסחר מעבר לים תגדל. בישראל התחום הזה עוד יחסית צעיר, אבל בתור מי שפועלים בחו"ל כבר למעלה מעשור אנחנו מתרשמים שלישראלים מפריעים מאוד המחירים והעמלות שמכריחים אותם לשלם. בהחלט מורגשת נטייה בקרב הישראלים לקחת אחריות על הכסף".

בלעדי לקוראי דה מרקר הטבת החזר עמלות מלא לחודש שלם - לסוחרים חדשים!

כתבות שאולי פיספסתם

*#