תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקטנים והמשפיעים- כנס העסקים של עיריית תל-אביב-יפו ומעוף תל-אביב

הקטנים והמשפיעים- כנס העסקים של עיריית תל-אביב-יפו ומעוף תל-אביב עם כ- 67,000 עסקים קטנים בתחומה, העיר תל-אביב – יפו היא מרכז העסקים הקטנים והבינוניים של ישראל. עבודות הרכבת הקלה והאטת הצמיחה במשק הובילו את מנהלת קידום עסקים בעיריית תל-אביב יפו ו-BDO מעוף המפעילה את מעוף – הסוכנות לעסקים ובינוניים במשרד הכלכלה באזור המרכז לקיים כנס מיוחד עבור העסקים הקטנים והבינוניים בעיר, במטרה לתת להם כלים אופרטיביים לצמיחה ולחזק את הקשר עם הקהילה המקומית.

כנס “הקטנים והמשפיעים” שהתקיים השבוע בעיר תל-אביב-יפו שם דגש על חיזוק האיתנות הכלכלית והחדשנות של העסקים הקטנים בעיר. עסקים קטנים ובינוניים הם מנוע צמיחה משמעותי בישראל, ועיקר פעילותם היא בזירה המקומית. העיר תתל- אביב-יפו מובילה בדירוגי החדשנות העולמיים, והעירייה מכירה בעובדה שהעסקים הקטנים, שהם חלק מהלב הפועם של העיר בלי הפסקה, חייבים להיות חלק מתהליכי החדשנות העירוניים, “לפני חמש שנים הקמנו את מנהלת קידום עסקים כדי לקדם את המגזר העסקי ברמה האסטרטגית והכנס הזה הוא אחת מהדרכים שלנו לתת לעסקים בעיר ערך מוסף”, מסביר אייל שביט, מנהל מנהלת קידום עסקים בעיריית תל-אביב-יפו, “רצינו להנגיש את כל המידע העירוני ולתת הרצאות בנושאים המעניקים כלים בעלי ערך לעסק”. בכנס הוצג גם האתר TLV-BIZ   שהקימה מנהלת קידום עסקים בשיתוף דה מרקר ובנק הפועלים, ומטרתו לרכז את כל השירותים והמידע לבעלי עסקים ויזמים בעיר. האתר כולל איתור נכסים פנויים, מידע על שכונות, מחירי ארנונה לפי אזורים, מידע על כוח אדם, תכנית עסקית, מאמרים ועוד.

אליאב בליזובסקי, מנהל קשרים בינלאומיים וקידום עסקים בעיריית תל-אביב-יפו מדגיש כי, “אחד מהמאפיינים של העיר הוא שבכל רחוב יש חיבור של העסקים עם הקהילה.אנו בעירייה מקימים מינהל קהילתי והרעיון הוא יצירת  סינרגיה בין העסק לקהילה. יש היום מגמה של כלכלה מקומית, מטבע חילופי וכדומה, ואנחנו רוצים ליצור בתל-אביב-יפו קהילה שתעודד כלכלה מקומית ושיתופית ותנצל את המהפכה הדיגיטלית להקטנת עלויות המחייה בעיר- “קיבוץ בעיר”

מעוף תל- אביב אחד מסניפי השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, שותפים לגישה של עיריית תל-אביב-יפו, “המטרה שלנו היא לעודד ולתמוך בעסקים מקומיים, והכנס מתמקד בחיבור של עסקים וקהילה. הגלובליזציה לקחה אותנו לעולמות רחוקים והיום אנחנו מזהים שטרנד הצריכה חוזר להיות פנימה, למרחב המקומי, להמלצות ולסביבה הקרובה”, אומרת יפעת חשאי, מנהלת השיווק של BDO מעוף, “אנחנו מבינים שאנשים רוכשים בסביבה הקרובה אליהם, ועסקים וכן התושבים יכולים להרוויח מזה שהם מנצלים את הקהילה שלהם ולא מתפזרים למקומות רחוקים”.

כנס

מוטי שפירא, מנכ”ל לה”ב שהשתתף גם הוא בכנס, סבור שהכנס מסמן את תחילתה של מגמת שינוי ביחס לעסקים קטנים ובינוניים, “אני חושב שעיריית תל-אביב-יפו היא באמת פורצת דרך במה שקשור לעסקים קטנים, המודל שהם מקדמים בסופו של דבר יוטמע בהרבה ערים שלא ממש יודעות איך להתייחס לעסקים בתחומן”, מסביר שפירא, “מצד אחד עסקים מייצרים הרבה הכנסות, אבל מבחינתן גם הרבה בעיות. עיריית תל-אביב-יפו מתייחסת לעסקים כגורמים שתורמים לחברה ולכלכלה”.

פתרונות מהזירה הדיגיטלית

הכנס עסק בפתרונות לשתי בעיות עיקריות איתן מתמודדים עסקים קטנים: שיווק העסק בדיגיטל והשגת מימון. מרצי מעוף תל- אביב הרצו על הדרכים השונות לשיווק דיגיטלי ובניית קהילה, ונציגים של  פלטפורמות מימון שונות הציגו דרכי מימון לעסקים שהם “מחוץ לקופסא”.

בנוסף הוצבו במקום עמדות שירות של אגפי העירייה הרלוונטיים לעסקים כמו אגף הרישוי, שילוט, ארנונה וכדומה, ומעוף תל- אביב הציגו את שירותי מעוף השונים המסובסדים על ידי משרד הכלכלה שהם מעניקים ליזמים ועסקים.

עמית גל, מרצה למימון המונים, הציג בהרצאה קצרה איך הפכו פלטפורמות למימון המונים כלי שיווקי עבור עסקים קטנים. “הכוח השיווקי והפרסומי של מימון המונים הוא הרבה יותר גדול מכל סרטון פרסומת שהושקעו בו מיליונים”, אומר גל, “מימון המונים מתאים במיוחד לעסק קטן כי הפידבק למוצר הוא מיידי, תוך זמן קצר אפשר לדעת אם אנשים מוכנים לקנות את המוצר שלי או לא. ויותר מזה, אני יכול גם לדעת מראש כמה מוצרים רוצים לקנות, באיזה צבע, מידה או כל נתון אחר, ולהזמין מלאי בהתאם כך שאני לא נתקע עם מלאי של סחורה שלא נקנתה”. מימון המונים יכול גם לעזור לעסק ביצירת קהילה של לקוחות שלא רק עושים לייק, אלא רוכשים בפועל. בהרצאות  על רשתות חברתיות וקידום בגוגל הוסבר איך הכלים הדיגיטליים יכולים לעזור לעסק ביצירת קהילה רלוונטית ולקדם את הפרסום במרחב המקומי. אדי לבנטמן, מרצה לקידום בגוגל, הסביר על הכלים שגוגל מציעה לעסקים הקטנים בינוניים כדוגמת My Business.  הוא הציג נתון לפיו ארבעה מתוך חמישה אנשים המחפשים בגוגל אנשים או שירותים יחפשו אותם בסביבה הקרובה אליהם, “כשאדם עושה חיפוש לוקאלי הוא מתכוון להגיע לעסק בטווח המיידי או למחרת”, הסביר לבנטמן, “לכן לעסק קטן כדאי מאוד להופיע בתוצאות החיפוש”.

בנוסף הוצגו כמה אפשרויות מימון אלטרנטיביות שיכולות לעזור לעסקים שמתקשים בגיוס אשראי או שלא מעוניינים לפנות לערוצים מסורתיים כמו הבנקים. הפלטפורמה “קרדיט הוד” ,שמתבססת על כלכלה שיתופית, מציעה לעסקים דרך לקבלת הלוואה שמבטלת את התיווך של הבנקים ופונה ישירות ללקוחות. הפלטפורמה מתבססת על קהילת לקוחות חוזרים של עסק קיים, אליה פונה בעל העסק ומספר להם על הסיבות בגללן הוא מבקש הלוואה. הפלטפורמה מאפשרת לעסק להחזיר את ההלוואה דרך השירותים שהעסק נותן במקום בכסף.  BTB – Be the bank, נותנים הלוואות של עד 500,000 שקל לעסק הקיים לפחות שנתיים ולאחר בדיקה עסקית וערבות של אדם אחד, ואגודת “אופק”, מייסדת הבנק החברתי הראשון בישראל, שהצהיר על כוונה לשנות את ענף הבנקאות בישראל, מוצעות הלוואות בשיטה דומה לזו של מימון המונים.

כנס

את הכנס חתם מתן חודורוב, הכתב הכלכלי של ערוץ 10, בהרצאה שנועדה לספק תמונה כלכלית רחבה יותר עבור בעלי העסקים. חודורוב הדגיש כי עסקים קטנים ובינוניים מעסיקים יותר עובדים מאשר החברות הגדולות המקבילות להם וכי הם אחד הגורמים החשובים ביותר ביצירת תחרות עסקית והורדת המחירים.

כתבות שאולי פיספסתם

*#