תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משבר בשוק ההון מוכר טוב את העיתון

תמונה של ברוקר שבור, כותרת אדומה שצועקת "מפולת בבורסות העולם!" נשמע לכם מוכר? משבר בשוקי ההון בפרט ומשברים בכלל מוכרים טוב את העיתון, אבל כשמגיעים לאותיות הקטנות לעיתים ניתן להבין שהמשבר לא רציני כל כך ובעיקר כדאי להתייעץ עם מומחים ולא עם עיתונאים

"קריסה עולמית", "סין מטלטלת את השווקים", "מפולת", "יום שני השחור", "נפילות מסביב לעולם", "הירידות החדות ביותר זה שנים". אלו רק חלק מהכותרות הדרמטיות שבוודאי ראיתם וקראתם באוגוסט האחרון, עם פרוץ "המשבר הסיני" בשוק ההון העולמי. בדרך כלל לוו הכותרות בצבעי אדום עז, רצוי עם תמונת ברוקר המום תופס את ראשו בייאוש.

ואם כותרות דרמטיות אלה לא גרמו מספיק בהלה, אז היו גם: "נמשכות הנפילות בבורסת תל אביב", "המשקיעים הישראלים משכו שלושה מיליארד שקל...", "יותר מ-66 מיליארד שקל מכספי המשקיעים הישראלים נמחקו...". וכדי להגביר את תחושת הכאוס המוחלטת נבחרו גם כותרות כמו "אי ודאות עולמית" ו"מה יעצור את הסחרור?".

הכותרות בכלי התקשורת שידרו, כאמור, דרמה גדולה. בדיוק כמו האווירה שנוצרה במשברים כלכליים עולמיים קודמים, וכמו שבוודאי יקרה במשברים הבאים. זהו תפקידן - לעניין את הציבור, להבליט את ההתרחשויות המעניינות שבחדשות ולמלא את עמודי החדשות בסנסציה התורנית. סנסציה מוכרת טוב את העיתון. באותיות היותר קטנות ניתן היה למצוא מסרים מרגיעים ופרשנויות שקוראות לא לפעול מתוך בהלה ואימפולסיביות, אבל המסר הכללי בהחלט זרע פאניקה. אז מה אמור להסיק המשקיע הישראלי? 

העולם התאהב בסינים

תחילת הדרמה בטלטלה אמיתית שפקדה את המשק הסיני בחודש אוגוסט, עם הודעת השלטון בבייג'ינג כי קצב הצמיחה בענפי הייצור הסיניים נמוך בהרבה מהציפיות. לכך קדמו כמה שנים מצוינות בהן נחשבה סין לקטר הצמיחה של הכלכלה העולמית. סין הייתה השחקן העולה של התעשייה העולמית, כאשר כל שוקי ההון בעולם המערבי נשאו אליה עיניים. 
על פי הדיווחים, קצב הצמיחה בסין עמד על 7 עד 10 אחוז בשנה. היא נחשבת לכלכלה השנייה בעולם (אחרי ארצות הברית) וכגורם כל כך דומיננטי, גופים סיניים רוכשים תשלובות ענק, עסקי תעשייה גדולים, חברות ביטוח ומכרות במדינות מערביות בולטות.

shutterstock

כמו השוק העולמי, כך גם המשק הישראלי התאהב בסין. חברות ישראליות רבות ניהלו קשרי מסחר ערים עם חברות סיניות. קרנות השקעה סיניות גדולות רכשו חברות ישראליות (כמו תנובה, אדמה והפניקס) והשקיעו באחרות, וכן ניהלו משא ומתן, או התעניינו ברכישת גופים מסחריים נוספים מתחומים שונים – היי-טק, קמעונאות, ביטוח ועוד. הכל היה נהדר, עד שהגיעה ההודעה האמורה של הממשל הסיני, שהודה שבפועל קצב הצמיחה הוא לא מה שכולם חשבו ולא תואם את הציפיות במערב. ההודעה הזאת הגבירה את התחושה הרווחת זה זמן, כי הנתונים הכלכליים שנמסרו על ידי השלטונות הסינים במשך שנים היו גבוהים מנתוני האמת, זאת במטרה לשמור על תדמית של כלכלה איתנה.

הדיווחים על ההאטה בסין גרמו מיד לירידות שערים חדות, תחילה בשנחאי, ואחר כך כתגובת שרשרת בבורסות בעולם כולו. הירידות כמובן גרמו לבהלה בקרב המשקיעים, שרבים מהם פדו סכומי עתק מקרנות הנאמנות. מאז, כמו בכל משבר, מתאפיין שוק ההון העולמי בתנודתיות גבוהה.

היועץ אובייקטיבי יותר מהתקשורת

בעת משבר כמו זה שהתרחש בקיץ האחרון, כשכותרות העיתונים יוצרות אווירה של משבר חמור במיוחד, זה הזמן להירגע ולפנות אל יועץ השקעות מקצועי כדי לקבל תמונת מצב אמיתית ואובייקטיבית, וכדי לבחון אם תיק ההשקעות מאוזן, והאם הוא (עדין) מתאים לצרכים האישיים של המשקיע. אופי הסיקור של אמצעי התקשורת, שנוטים להדגיש מצבי קיצון כמו עליות וירידות חדות, עשוי לגרום לחלק מהמשקיעים לקבל החלטות שגויות, שיפעלו לרעתם. היועץ יכול להעמיד דברים על דיוקם ולשקף תמונה מאוזנת יותר. 

לקבלת תמונת מצב אובייקטיבית וייעוץ מקצועי לחצו כאן >>>

shutterstock

"גם סיקור המתאר נאמנה את המציאות הכלכלית, כוחו ויכולתו לנבא התרחשויות עתידיות מוגבל, בפרט כשגורמי אי הוודאות רבים כל כך", מסביר מאיר טיבי, מנהל סקטור ייעוץ בבנק המזרחי-טפחות. "לידיעת הציבור מובאות, במידה רבה של בטחון לכאורה, הערכות שונות ומשונות, שקשה לדעת אם הן ניחושים מושכלים, במקרה הטוב, או השערות פרועות, במקרה הרע. 
 
"מצב זה מצריך ביסוס של ציפיות המשקיעים על הערכות וניתוחים. הייעוץ המקצועי וחסר הפניות של היועצים מקבל גם כאן משנה חשיבות. גם כשהשווקים מטלטלים, אין מנוס מהבחנה ברורה בין תיאור של המציאות לבין מתן תרחישים והערכות לטווח הקצר והארוך. בסיקור התקשורתי הדבר לא תמיד ברור מספיק ועל היועץ למלא את החסר".

לא אחת ניתנות בכלי התקשורת המלצות שונות כיצד לנהוג עם תיק ההשקעות בעת משבר, אולם בפועל עצות אלה יכולות להטעות שכן ההחלטות האלה מורכבות הרבה יותר, וצריכות להתבסס על שורת נתונים אישיים כמו: גילו של המשקיע, טווח הזמן של ההשקעה, האם על הכסף להיות נזיל לצורכי מחיה או שמדובר בחיסכון, מה מידת הסיכון שמוכן המשקיע לקחת על עצמו, מה ההפסד המקסימלי שיוכל לספוג מבלי להיפגע ועוד.

בדרך כלל החוסכים לטווח ארוך יוכלו להחזיר לעצמם את ההפסדים שנגרמו בעת משבר – יעידו מי שלא מכרו דבר ב-2008. החלטה למכור מניות עלולה להיות פזיזה מדי ועשויה להתברר כטעות מרה, שתעלה למשקיע כסף רב. אולם בכל מקרה, כדי לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר, וכדי לוודא שתיק ההשקעות מתאים לצרכיו של המשקיע, כדאי לפנות ליועץ השקעות שיסייע להגיע להחלטות הנכונות.

"לעיתים נראה שתפקיד הייעוץ נדחק לקצה בעת מצבי לחץ בשוק ההון, והלקוחות מזדרזים לפעול בהתאם לכותרות בתקשורת", מסכם טיבי. "אך ההפך הוא הנכון. תפקיד היועץ בתקופות כאלו חשוב שבעתיים: הוא מציג ללקוחות תמונת מצב אמיתית, אובייקטיבית ומאוזנת ומסייע להם להבחין בין המצב בפועל לבין התרחישים האפשריים להמשך, הבחנה שלעיתים קרובות נבלעת בתוך הכותרות".

טעויות עלולות לעלות כסף רב. פנו עכשיו למקצוענים של מזרחי-טפחות. לפרטים >>>

**הכתבה נכתבה בשיתוף מזרחי-טפחות

****האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבות ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם. 

כתבות שאולי פיספסתם

*#