תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כל הסיבות למה היום יותר מתמיד נכון לסחור עצמאית דרך זירות המסחר האינטרנטיות

יישום הרגולציה החדשה והמחמירה בשוק הפורקס המתקדם, יאפשר לחברות בענף לחולל מהפכה של ממש בשוק ההון. עם מערכות מסחר מהמתקדמות בעולם, עמלות זולות, יכולות מסחר מגוונות ובינלאומיות ודרישות רגולטוריות גבוהות אף משל הבנקים, אין סיבה שהן לא יובילו את המסחר בקרב לקוחות פרטיים ואף מוסדיים. תמיר פורת, היו"ר החדש של סמארט קפיטל: "אין ספק שהדור שגדל היום על אפליקציות ואינטרנט יבצע מסחר והשקעות דרך המערכות שלנו. זה בדרך שלהם. חשוב שזה יעשה בעולם לא כאוטי אלא עם רגולציה מפקחת".

רובוט על רקעי גרפים

שוק ההון הסגור והמעונב שנשלט עד עתה בידי קליקה מצומצמת וסגורה של מנהלי השקעות, הולך להשתנות. הרגולציה החדשה להסדרת פעילותן של זירות המסחר האינטרנטיות , שהוכנסה לאחרונה על ידי הרשות לניירות ערך, צפויה להפוך את החברות בענף, לבעלי יתרונות אדירים עבור ציבור המשקיעים והסוחרים הן הפרטיים והן המוסדיים. 

תחרות הסוחרים הגדולה יוצאת לדרך>>>

איציק נוי, מנכ"ל חברת סמארט קפיטל, מהמובילות בתחום, צופה שעם יישום הרגולציה החדשה, יעבור שוק ההון מהפכה של ממש כפי שקרה בענף הסלולר ובענפים אחרים והציבור יזרום בהמוניו מהחברות המסורתיות בתחום, בנקים ובתי השקעות, אל זירות המסחר האינטרנטיות. 

"מישהו חשב לפני 10 שנים שתהיה אפליקציית  /UBER גט טקסי? שיהיה אפשר בה להפוך כל נהג עם רכב למונית ? מישהו דמיין שתהיה מהפכה בסלולר ? הכל משתנה! גם עולם ההשקעות הולך לכיוון הזה. הכל נהפך פתוח אין יותר גבולות בעולם הזה. יש גלובליזציה יש אינטרנט. חשוב שתהיה רגולציה שהכל יעבוד נכון והוגן אבל כל אחד יכול היום לסחור ולנהל בעצמו את כספו. אתה לא יודע איך לעשות את זה? בוא נסביר לך זה לא מורכב. מי שאומר שזה מורכב, מסמא את העיניים של הלקוחות. זה הזמן להיות בשוק ההון יותר מתמיד". 

נוי שבכובע נוסף שלו עומד בראש איגוד זירות המסחר בשוק ההון, מרחיב: "יש היום פתרונות גם לאנשים שמבינים בזה יותר וגם לאנשים שמבינים פחות. זו אופציה שעומדת כחלופה ראויה מול האופציות של מעבר דרך יועצים בבנק והדרכים הישנות. חשוב להבין שיש הרבה אנשים שרוצים לקחת אחריות בידיים שלהם ואנחנו מאפשרים להם את זה בדרך הכי טובה". 

לדבריו, למשקיעים רבים נפל האסימון במשבר הסאב פריים שפרץ בשנת 2008: "לא מעט אנשים הפסידו את כספם אז למרות שהוא נוהל אצל מנהלי השקעות. פתאום אנשים הבינו שמנהל ההשקעות שלהם לא כל כך חכם יותר מהם ועדיף להם לקחת את האחריות הפיננסית בידיים שלהם. לאנשים יש תפיסות מוטעות. חושבים שמי שמנהל השקעות הוא מישהו מיוחד. זה לא נכון. הוא מקבל החלטות בדיוק כמוך. אין לו שום יתרון היום. הכל נגיש ואפשר לסחור ולהשקיע מכל מקום. חברה כמו סמארט קפיטל נותנת היום דרך פשוטה לכל משקיע, לסחור בכל מקום בעולם בעלויות אפסיות ועם מערכות מאוד מתקדמות. התפיסה היא שלא משנה מי הלקוח, גדול או קטן, הוא יכול להיחשף לכל השווקים הבינלאומיים ולקנות כל מוצר בעולם מהמחשב בבית או בכל מקום בו הוא שוהה, גם מהבריכה ומחוף הים". 

מלבד היכולת הבסיסית של הלקוחות לקחת את האחריות בידיים שלהם ללא שמישהו גוזר מהם דמי ניהול, מדובר בשורה ארוכה של יתרונות שיש לחברות כמו סמארט קפיטל להציע ביחס למסחר דרך בנקים ובתי השקעות: מערכות מסחר מתקדמות בעולם עם שלל אפשרויות שמתאימות לכל סוגי הלקוחות כולל ללקוחות ללא מושג בשוק ההון, עמלות זולות מאוד, שירותי אנליזה והדרכה איכותיים שמספקים ללקוחות ערך מוסף קריטי, יכולת לסחור בכל הכיוונים של השוק כולל להרוויח ממצבים של ירידות, יכולת להגן על התיק באמצעות שילוב נכסים עם קורלציה נמוכה והפוכה, יכולת להשתמש בכסף ביעילות באמצעות מסחר ממונף עם סיכון מחושב.

זירות המסחר התנהלו בשנים האחרונות כג'ונגל פיננסי, כאשר לצד חברות מקצועיות הוא משך אליו גם חברות מפוקפקות שניצלו לרעה את תמימות הלקוחות ובכך הטילו צל כבד על הענף כולו. בתוך התדמית הבעייתית הזו, נפגעו שלא בצדק גם חברות מקצועיות מהשורה הראשונה שמחזיקות במערכות מסחר מהמובילות בעולם וסטנדרטים שלא נופלים מענף הבנקאות המוקפד ואף גבוהים יותר ממנו. 
לנוכח הרגולציה המחמירה והסטנדרטים הגבוהים אליהן נדרשות היום זירות המסחר, נבנה מחדש האמון בין ציבור המשקיעים לחברות הפורקס, מה שצפוי לאפשר לו לגלות עולם פשוט וחדש של השקעות גלובאליות ומסחר איכותי וזול עם רמת מקצועיות ושירות גבוהה אף יותר מזו של גופי ההשקעות המסורתיים - בנקים ובתי השקעות. יתרה מכך, בהתאם לרגולציה החדשה דרישות ההון מזירות המסחר האינטרנטיות גבוהות אף יותר מאלו של הבנקים, ככה שגם מהפן הזה בו איבדו הבנקים יתרון שהיה להם עד כה כברוקרים שיותר בטוח לשים אצלם את הכסף. 

נוי: "היום, בעיקר אחרי הרגולציה, השקעות און-ליין זה דבר שהולך להיות חלופה משמעותית למשקיע. זה לא מחייב אותו להיות מומחה להשקעות. הגישה שלנו היא שהיום שוק ההון נגיש לכל אחד ומזמין את כל אחד. אי אפשר להגיד שתחום הפורקס הוא מסוכן, זה לא נכון. תחום הפורקס הוא התחום הסחיר ביותר והסולידי בעולם אז צריך לדעת איך להתנהג בו. אם תתנהג נכון אז תרוויח ואם תתנהג לא נכון אז אתה תסתכן מאוד".

בחודש האחרון הצטרף לסמארט קפיטל תמיר פורת, אחד השחקנים הוותיקים והמוערכים בשוק ההון הישראלי. פורת מילא תפקידים רבים בשוק ההון המסורתי במגוון תפקידי ניהול בכירים, בהם ניהל השקעות בהיקף כולל של עשרות מיליארדי שקלים. במשך כעשור, הוא כיהן כמנכ"ל חברת ניהול תיקי השקעות, כיו"ר חברת הקרנות וכסמנכ"ל השקעות מחקר ופיתוח, בחברות שבקבוצת כלל פיננסים וכלל פיננסים בטוחה. פורת מצביע על הרגולציה החדשה כגורם שהכריע מבחינתו את הכף להצטרף לשוק הפורקס: "אין ספק שהדור שגדל היום על אפליקציות ואינטרנט יבצע מסחר והשקעות דרך המערכות הללו. זה בדרך שלהם. אני בא מהצד הפונדמנטלי של עולם ההשקעות. תמיד ידעתי שאני פועל בעולם לא כאוטי אלא עולם שיש בו רגולציה ועין מפקחת. היות ועכשיו גם תחום הפורקס נכנס לרגולציה, הסכמתי לקבל עליי את התפקיד ולהיות יו"ר".

"כגורם שהיה 20 שנה בתחום המסורתי ויודע מה זה פיקוח וכללים חשוב מאוד שנוכל להחיל את זה כאן ונראה איך הרגולטור מוציא מהענף חברות שלא חזקות ללא הון עצמי מספק וללא מערכות באיכות גבוהה. אנחנו בהחלט מצפים שגם הגופים המוסדיים יוכלו לפעול דרך המערכות הללו", מוסיף פורת.

בשונה מחברות רבות אחרות בענף שפעילותן כרוכה בניגוד אינטרסים מול הלקוחות, סמארט קפיטל פועלת במודל החיבור הישיר, כלומר היא משמשת כמתווך בלבד המחבר את לקוח הקצה לשווקים הפיננסים הבינלאומיים ואינה צד בעסקאות שמבצעים הלקוחות. הקישור עצמו לשווקים הפיננסים נעשה באמצעות מוסדות פיננסים וחברי בורסה מהמובילים בעולם הנמצאים תחת פיקוח מחמיר. פורת: "אחד הדברים שמבדלים אותנו מחברות אחרות, הנו שבסמארט קפיטל לא לוקחים פוזיציה מול הלקוח אלא מנגישים את הלקוחות ישירות מול הבנקים והגופים מול גורמי נזילות גדולים שמציעים להם את ההיצע והביקוש הטובים ביותר". 
לסמארט קפיטל שני סוגים של מערכות מסחר מהמתקדמות בעולם: הראשונה היא MetaTreader4 המיועדת ללקוחות שיש להם מושג וחצי בשוק ההון ומעוניינים לסחור עצמאית. מדובר במערכת שמספקת מגוון כלים המאפשרים לבצע פעולות מסחר מגוונות תוך שימוש בכלים אנליטיים.

מערכת מסחר אחרת, חשובה וייחודית, היא Mirror Trader שמאפשרת מסחר פאסיבי שמתאים לכל סוגי הלקוחות, כולל כאלה ללא ידע או שאין להם את הזמן הנדרש לשבת ולסחור במהלך היום. המערכת מאפשרת לעקוב אחר פעולות מסחר של יותר מ-300 סוחרים ומשקיעים מובילים בעולם ולחקות אותם בזמן אמת. "בהכשרה קצרה מאוד של מספר שעות בודדות שאנחנו נותנים, יוכלו כל מי שרוצה לקחת את העניינים לידיים ולקבל את ההחלטות גם אם לא בעצמם, על סמך סוחרים אחרים שהוא אוהב את הגישה שלהם. זה אפשר לעשות גם אם אתה לא מבין גדול בשוק ההון. ניתן לעשות תמהיל של סוחרים וכל מיני קומבינציות. המערכת הזו יודעת כל הזמן קלוט לתוכה את הסוחרים הטובים ולהוציא מתוכה את הפחות טובים", מסביר נוי. 

בואו להשתתף בתחרות הסוחרים הגדולה!>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#