תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה כדאי ללמוד אם אתם לא דונלד טראמפ

דונלד טראמפ אמנם הוכיח בבחירות לנשיאות ארה"ב שאין מומחה גדול ממנו לשיווק פוליטי, אבל הפוליטיקאים המצויים, בישראל ובעולם, זקוקים יותר מתמיד למקצוענים שינחו אותם בסבך של ערוצי המדיה המתרבים. התכנית לתואר שני בהתמחות בשיווק פוליטי בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה מכשירה את המקצוענים האלה

ריח של בחירות מרחף ברחוב הישראלי בשבועות האחרונים ומאחורי הקלעים של המפלגות השונות משחיזים יועצי התקשורת והיועצים הפוליטיים את סמארטפוניהם. אבל בישראל, שבה מתחלפת ממשלה מדי שנתיים וחצי בממוצע, היועצים לא נחים גם בין קמפיין בחירות אחד למשנהו. התעצמותם של ערוצי המדיה החברתית, לצד ריבוי ערוצי התקשורת המשודרת והמודפסת, הופכים את הקשר עם הציבור לאתגר מתיש עבור הנבחרים - ברשויות המקומיות ובקריית הממשלה בירושלים כאחד. ההופעה בציבור כבר מזמן אינה רק עניין של קידום אג'נדה פוליטית כזו או אחרת, או של שיפור התדמית. כיום, נדרשים פוליטיקאים לספק תגובות והתייחסויות מידיות וסביב השעון, כאשר להתנהלות פזיזה, בלי קשר לאסטרטגיה סדורה וחשיבה הגיונית, עשויות להיות השלכות דרמטיות כשהיא מצולמת ומתועדת.

לקבלת פרטים נוספים על התוכנית>>>

הבינתחומי

בשתי מערכות הבחירות האחרונות לכנסת נעשה שימוש חסר תקדים במדיה החדשה בישראל: לכל מפלגה, גדולה כקטנה, מונה מנהל מדיה שהפעיל קמפיינים בפייסבוק, הפיץ סרטים ויראליים והיה אחראי לתגובה חדה ומהירה לאירועים בשטח. במערכת הבחירות הקודמת בלט חבר הכנסת יאיר לפיד, יו"ר מפלגת "יש עתיד", שעשה שימוש אינטנסיבי ומוצלח בפייסבוק בכדי לעקוף את אמצעי התקשורת הוותיקים ולשלוט במסרים שהעביר. במערכת הבחירות הנוכחית היה זה ראש הממשלה נתניהו שהפגין הבנה במדיה החדשה לאורך כל מערכת הבחירות. בכך, הצליחו מנהלי המטה שלו להניע מספר משמעותי של בוחרים שהגדילו את מספר המנדטים של הליכוד והקנו לו את הניצחון בבחירות.

פעמים רבות לא מדובר בניהול קמפיינים, אלא בניהול מערכות גדולות לאספקת שירותים לציבור. יעוז סבר, בוגר ההתמחות בשיווק פוליטי ודובר עיריית רעננה, חווה זאת באופן אישי. זמן קצר לאחר שנכנס לתפקידו כדובר עיריית רעננה, הקים את קבוצת הפייסבוק של העירייה שמטרתה הראשונית הייתה לשמש ערוץ תקשורת משותף לאנשי העירייה ולתושבים: "הקבוצה צמחה יפה וצברה תוך מספר חודשים כ-7,000 עוקבים, אולם אז החל מבצע 'צוק איתן'. החשיבות של הקבוצה, שקודם עסקה בענייני שגרה, גדלה לפתע והחלה לשמש גם להעברת הנחיות פיקוד העורף וסיוע לתושבים. מספר העוקבים זינק ל-11,000 והיא הפכה לערוץ חשוב עבור התושבים שסייע להתנהלות בתקופה הלחוצה ההיא", מספר סבר.

ככל שהתארכו ימי הלחימה ומספר האזעקות גדל, כך קבוצת הפייסבוק חרגה מהדפוס המקורי שלשמו הוקמה וקיבלה צביון נוסף: "חברי הקבוצה החלו לעודד זה את זה ולעזור אחד לשני. מקבוצה שקמה סביב הרצון הבסיסי לקבל שירותים מהעירייה, היא הפכה לקהילה שמחברת בין אנשים בעיר. זה היה מרתק להבחין בכך ולהיות חלק מזה" נזכר סבר.

הניסיון לא מספיק

הבינתחומי

הצורך להבין כיצד להתנהל במערכות מורכבות אלו יצר ביקוש לתכנית מסודרת להכשרת יועצים פוליטיים, דוברים, יועצים אסטרטגיים, מנהלי מדיה וכו'. אם בעבר אנשים אלו, צמחו מתפקיד לתפקיד וצברו ניסיון והיה די בכך, הרי כיום הם חייבים לרכוש הבנה מעמיקה של התחום לא רק מהשטח, אלא גם באמצעות האקדמיה שמאפשרת להם להבין תהליכים לעומק ולראות את התמונה הגדולה כבר בשלב התכנון.

ההתמחות בשיווק פוליטי בתואר השני בממשל בבינתחומי עונה על צורך זה. מדובר בתכנית ייחודית וראשונה מסוגה בישראל ברמת תכנית מוסמך (M.A.).  התכנית אורכת שנה ומבוססת על תכניות לימוד דומות באוניברסיטאות מובילות בעולם ומטרתה להעניק ידע וכלים לניתוח ולהבנת תהליכי קבלת החלטות בסביבה הפוליטית, המדינית והדיפלומטית בעידן התקשורת הדיגיטלית. התכנית מספקת כלים למיתוג מדינות, מפלגות, מועמדים פוליטיים, לתכנון ולבניית אסטרטגיה ולניהול משברים בתקשורת כולל ברשתות חברתיות. המרצים בתכנית שמים דגש על הגישה ההשוואתית במטרה לתת מענה לצורך הגובר בשימוש בכלים תקשורתיים ושיווקיים חדשניים בתחום הפוליטי והמדיני.

פרופ' אלכס מינץ, מייסד וראש התכנית, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) בבינתחומי; מסביר כי התכנית פונה אל שתי קבוצות פרופיל: "קבוצה ראשונה מורכבת מאנשים שמסיימים תואר ראשון במקצועות כמו תקשורת, מדע המדינה, יחסים בינלאומיים, כלכלה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, ואפילו בוגרי מדעי המחשב ומנהל עסקים שאוהבים את התחום הפוליטי ורוצים לעסוק בו. קבוצה שנייה מורכבת מאנשים שכבר נמצאים בשוק התעסוקה ורוצים להתקדם בתחום". בין המרצים בתכנית ניתן למצוא כמה מהדמויות המובילות בתחום השיווק הפוליטי והייעוץ התקשורתי בישראל כגון: ראובן אדלר, אייל ארד, חיים אסא, ד"ר יריב בן אליעזר, ואנשי אקדמיה מובילים בתחום, ביניהם ד"ר מיכל בן עמי-סר, פרופ' אברהם דיסקין, ד"ר לסלי טריס, פרופ' שאול משעל, ד"ר גלי עינב, ד"ר יובל קרניאל ומרצים אורחים מאוניברסיטאות מובילות בעולם.

אחת החוזקות של התכנית היא השילוב בין התיאוריה לפרקטיקה: התכנית מציעה התמחויות בכנסת ישראל, התמחות בארגון כנס הרצליה היוקרתי, בהכנת והרצת סימולציות שונות העוסקות בסוגיות פוליטיות ואסטרטגיות: "הסימולציות בשנים האחרונות התמקדו בדרכים להתמודד עם דרכי הדה-לגיטימציה של ישראל, ביוזמת השלום הערבית, בשאלה מה יקרה עם אירן ביום שאחרי חתימת הסכם גרעין ובהקמת מדינה פלסטינית. בסימולציה שעסקה ביוזמת השלום הערבית הסטודנטים למדו לעומק את התגלגלות היוזמה, נכנסו לעומק הקורה ובנו את התרחישים השונים", אומר פרופ' מינץ. בסימולציות שהתקיימו בעבר השתתפו בכירים ומקבלי החלטות, ביניהם שרת החוץ דאז ציפי לבני, הרמטכ"ל דאז דן חלוץ, פרופ' דניאל קרצר, לשעבר שגריר ארה"ב בישראל, זלמן שובל, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב ואחרים. הסטודנטים סייעו בארגון ותכנון הסימולציה.

חיזוק לחשיבותה של התכנית נשמע לאחרונה בדבריו של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שהציג את החזון שלו למדינת ישראל בכנס הרצליה האחרון. נאומו המכונן בכנס התייחס לצורך בסדר לאומי חדש,  "תקוה ישראלית: לקראת סדר ישראלי חדש", שגובש לפרויקט משותף של בית נשיא המדינה והמכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) בבינתחומי וגם בו מוצעת התמחות יוקרתית לסטודנטים בשיווק פוליטי.

בהתמחות לא מסתירים כי הלימודים בתכנית הם גם כלי להשיג קיצור דרך לתפקיד הבא: "אנחנו פותחים דלת לסטודנטים להגיע לכנסת, לתפקידים בקמפיינים פוליטיים, למשלחת הישראלית לאו"ם ולמקומות רבים נוספים. בין המשרות שהופכות נגישות לבוגרינו ניתן למצוא תפקידי עוזרים פרלמנטריים, יועצים פוליטיים ומדיניים, תפקידים שונים בוועדות הכנסת ובמרכז למחקר ומידע של הכנסת, תפקידי דוברות ברמה הארצית והמקומית, וגם תפקידים בתחום השיווק בחברות ובארגונים ישראליים ובינלאומיים".  

בנוסף, הסטודנטים נהנים מכך שבבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה בבינתחומי פועלים מספר מרכזים ומוסדות מובילים המאפשרים נגישות בלתי אמצעית לידע מעודכן ולמקבלי החלטות, ביניהם: המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) המקיים את סדרת כנסי הרצליה היוקרתיים, המכון למדיניות נגד טרור (ICT) והתכנית בקבלת החלטות יישומית. לתכנית גם שיתוף פעולה עם בית הספר לממשל Lyndon B. Johnson בארצות הברית, המאפשר לסטודנטים מצטיינים ונבחרים ללמוד סמסטר בחו"ל במסגרת חילופי סטודנטים תוך כדי שהם לא משלמים שכר לימוד נוסף.

יכולות ניתוח אסטרטגיות

הבחירות לכנסת ה-20 היוו הזדמנות לסטודנטים להשתלב במתרחש בשטח. מספר חודשים לפני הבחירות לכנסת, מצא עצמו דור בס, סטודנט בתכנית העומד לקראת סיום לימודי התואר השני בהתמחות בשיווק פוליטי, שותף בניהול מיזם 'חושבים מצביעים', פרויקט הבחירות הרשמי של המוסד כולו: "ברגע שהכריזו על הבחירות אמרנו שאנחנו חייבים לפעול", נזכר בס. "הבנו כי היתרון היחסי שלנו הוא בניתוח המסרים של המפלגות והמועמדים והנגשתם. רצינו להציע נקודת מבט א-מפלגתית לכל מה שקורה בבחירות, החל ממאמרי דעה, כתבות תחקיר, פרשנות למאמרים, ראיונות וידאו עם מועמדים ועוד".

תוך זמן קצר הסטודנטים קיבלו רוח גבית מהסגל. המיזם 'חושבים מצביעים' הוגדר כקורס רשמי ובס ועמיתיו קיבלו תקציב אותו ניהלו בעצמם: "הקמנו צוות דוברות, צוות תחקירנים וכך הלאה, סך הכול כשבעים איש", מסביר בס. שיאו של הפרויקט היה באירוע 'יום הדמוקרטיה', בו השתתפו ראשי  המפלגות: "זו הייתה התרומה שלנו למערכת הבחירות וכמובן שגם למדנו מכך".

בס נרשם לתכנית מאחר והיא הציעה תחומים החופפים לעולם השיווק שמעניין אותו, לצד הרחבה בעולם התוכן של הממשל: "היתרון הוא רב-גוניות. כיום אני מכיר את עולם השיווק ברמה גבוהה וגם לומד לנתח אירועים שקורים ברמה לאומית ובינלאומית. לדוגמא, במהלך המשבר הנוכחי ביוון קיבלנו כלים להבין מה מסתתר מאחורי הכותרות, מה השפעת ההחלטות השונות על המדינה ועוד. זה מקנה לי יכולות לניתוח מצב שאדם מהשורה לא מכיר".

בס מסכים שהאנשים שפגש בלימודים יפתחו לו דלתות: "הקשרים שיצרתי עם דוברים של חברי כנסת, ברשתות הטלוויזיה, עם עוזרים פרלמנטרים, יועצים אסטרטגים, משרדי פרסום ועוד מאפשרים לי להגיע לכל גורם במשק בישראל בשתי שיחות טלפון".

לקבלת פרטים נוספים על התוכנית>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#