תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

MBA בחו"ל – זה באמת משתלם?

ישראלים רבים חושבים שלימודי תואר שני במנהל עסקים בחו"ל מבטיחים קריירת ניהול מזהירה ומתגמלת * האם זה שווה את העלות האדירה? למי זה כדאי? ולמי עדיף להישאר בארץ?

החלום ללמוד MBA  בחו"ל משותף לישראלים רבים, שבטוחים שלימודים כאלה יסללו להם את הדרך להצלחה מסחררת בעולם העסקים. בכל שנה מתחילים יותר מ-100 סטודנטים ישראלים לימודי MBA במוסדות אמריקאים. אולי הם רואים לנגד עיניהם את בוגרי ה-MBA בנימין נתניהו וקופי אנאן, שלמדו ב-MIT, או ג'ורג' בוש (הבן), שלמד בהרווארד. אבל בפועל החלום האמריקאי, שעולה הון עתק, לא משתלם לכל אחד. יצאנו לבדוק למי בכל זאת כדאי לדבוק בחלום ולמי עדיף להירשם לאחת מהתוכניות הישראליות.

למה כדאי?

המרכז הבינתחומי הרצליה

לימודי MBA בחו"ל הם חוויה מיוחדת, מאתגרת ואינטנסיבית, שבמהלכה זוכה הסטודנט להכיר אנשים מכל העולם, שעמם ניתן לשמור על קשר הן ברמה העסקית והן ברמה החברית. אותה היכרות מייצרת רשת נטוורקינג עמוקה שמתפרסת על פני העולם כולו, ושתאפשר בעתיד יצירת קשרים עסקיים ושיתופי פעולה חובקי עולם. ערך מוסף לא מבוטל הוא שיפור דרמטי של רמת האנגלית, טובה ככל שתהיה בעת תחילת הלימודים, וגם הסתגלות לתרבות עבודה ולסביבת חיים אמריקאית או אירופאית. גם העובדה שהלימודים הינם full time מאפשרת לסטודנט לפנות הכל לפרק זמן מוגדר ולהתמקד אך ורק בלימודיו.

הפיתוי הגדול ביותר שנקשר ללימודים בחו"ל הוא שכר מרשים בסטנדרטים שקשה למצוא בארץ, בוודאי בשלב מוקדם יחסית בקריירה. גובה המשכורת של הבוגר עולה בדרך כלל בהתאם לדירוגו של בית הספר בין מוסדות הלימוד המובילים. סקרים מצאו שמשכורותיהם של בוגרי התוכניות המובילות בחו"ל גבוהות באופן משמעותי מאלה של בוגרי התוכניות בארץ, לפי הערכות שונות הפער מגיע עד פי שלושה או ארבעה. "פורבס" מצא בשנת 2013 כי הבוגרים של חמש התוכניות האמריקאיות המובילות מרוויחים לאחר חמש שנים מתום לימודיהם משכורת שנתית ממוצעת של כ-200,000 דולר. אותו סקר גילה כי המשכורת הממוצעת של בוגרי 10 המוסדות המובילים בארצות הברית לאחר חמש שנים היא כ-164,000 דולר לשנה.

אז מהם המוסדות הנחשבים למובילים? ישנם דירוגים שונים, אולם המוסדות הבולטים שבהם לרוב חופפים. Bloomberg דירג בשנת 2014 את בתי הספר המובילים למנהל עסקים בארצות הברית כך: דיוק (במקום הראשון), וורטון (אוניברסיטת פנסילבניה), אוניברסיטת שיקאגו, סטנפורד, קולומביה. ייל, קלוג.

אחד היתרונות הגדולים של לימודי MBA בארצות הברית הוא נושא ההשמה. בתוכניות המובילות מושם דגש רב על פתיחת דלת לחברות החשובות בעולם. ככל שהתוכנית מובילה יותר, כך סיכויי ההשמה גדולים יותר. בנוסף, בין השנה הראשונה לשנייה עובר הסטודנט התמחות (בתשלום) באחת החברות. בדרך כלל, הקבלה לתואר בארצות הברית כוללת גם רישיון עבודה לשנה שלאחר מכן.

ההשמה, בהתאם למסלול הלימודים שנבחר, יכולה להיות בבנקי ההשקעות המובילים (בהם Lehman Brother, Goldman Sachs, JP Morgan ו-Morgan Stanley); בחברות פיננסיות (כמו Citibank, American Express ו-Mastercard); בחברות ייעוץ (כמו BCG, McKinsey ו-AT Kearney) ובחברות היי-טק ותעשייה (כמו Microsoft, Google, IBM ו-General Electric). במקביל, פותחות את שעריהן לבוגרי התוכניות המובילות בחו"ל גם חברות קטנות, אך מיוחדות ופורצות דרך, מתחומים שונים.

על פי סקר של GMAC שנעשה ב-2011, מעל 90% מבוגרי תוכניות MBA אמריקאיות טענו שהמשרה שאליה התקבלו בתום לימודיהם היא בדיוק זו שרצו, ומעל 80% מהבוגרים דיווחו שהמשכורת באותה עבודה ענתה על הציפיות שלהם, אם לא למעלה מזה.

אז למה לא, בעצם?

אין ספק שהחיסרון הבלתי מעורער של תוכניות ה-MBA בחו"ל הוא העלות הגבוהה. שכר הלימוד לשנת לימודים במוסדות המובילים בארצות הברית לא אחיד, אך נע סביב ה-60,000 דולר לשנה, כלומר בדרך כלל כ-120,000 דולר לתואר. אם מוסיפים לכך את הוצאות המחיה שכוללות שכר דירה, אוכל, ביגוד, בילויים וגם כרטיסי טיסה מעת לעת – הסכום יכול להגיע גם ל-250,000 דולר לתואר. אם התלמיד הוא בעל משפחה, ההוצאות כבר מטפסות לרמות גבוהות יותר.

לשלב קריירה וללמוד עם המרצים הטובים ביותר – MBA בבינתחומי >>

מרבית התוכניות בחו"ל כוללות שבוע לימודים מלא, בניגוד לרוב התוכניות הישראליות שמותאמות לאנשי קריירה שממשיכים לעבוד בזמן הלימודים. לכן לרוב בלתי אפשרי לעבוד ולהתפרנס. בחלק מהמוסדות ניתנות מלגות, חלקיות או מלאות, אך הרבה יותר קשה לקבלן בעשר האוניברסיטאות המובילות. מה גם שאת הפרטים על אודות המלגה מקבלים בדרך כלל רק לאחר הקבלה ללימודים. לפעמים המלגה ניתנת רק בחתימת ערב אמריקאי, דרישה שלרבים קשה לעמוד בה.

כפועל יוצא מכך, סטודנטים רבים לוקחים הלוואות עתק (במקרה הטוב, כאשר הם נמצאו זכאים לקבלן) כדי להתמודד עם שכר הלימוד והוצאות המחיה. על מנת להחזיר את ההלוואה, הם נדרשים להישאר כמה שנים נוספות לאחר סיום התואר בארץ בה למדו, וגם זאת מתוך הנחה שהם יזכו מיד בתום הלימודים למשרה ששכר נאה בצידה.

כאמור, המשכורות הגבוהות ביותר מובטחות בדרך כלל לבוגרי חמשת המוסדות המובילים, אולם כדאי לקחת בחשבון שסיכויי הקבלה למוסדות אלה נמוכים מאוד ורשימת המועמדים ארוכה. תהליך הסינון מקיף במיוחד וכולל בחינה של כמה מרכיבים: המלצות שהוצגו; רמת הציונים בתואר הראשון ובמבחן GMAT; איכות מוסדות הלימוד הקודמים; חיבור (או חיבורים) אישי יסודי שהמועמד נדרש לכתוב; בארצות הברית מועמד זר צריך להוכיח שהאנגלית שלו מספיק טובה; כמו כן נבדקים הרקע המקצועי של המועמד, ניסיונו ותוכניותיו לעתיד; גם אישיותו של המועמד נבדקת.

כך יוצא שפרויקט ה-MBA של הסטודנט הישראלי נמשך בפועל כמה שנים, שבהן הוא מקדיש את כל כולו למימון החוויה. יש לכך השלכות משפחתיות משמעותיות, לוגיסטיות ורגשיות, בהתאם למצבו המשפחתי. כחלק מתנאי הקבלה לתוכניות האלו נדרש ניסיון ניהולי של שנתיים-שלוש שנרכש לאחר התואר הראשון, כך שרבים מהתלמידים כבר נשואים, חלקם הורים לילדים. גם ההתרחקות מהמשפחה בארץ למשך כמה שנים לא פשוטה עבור רבים.

לכך יש להוסיף את שנות הניתוק מעולם העסקים הישראלי ומרשת הקשרים המקומית. בזמן שהסטודנט נטמע במערכת האמריקאית, בשוק העסקי בארץ מתרחשים דברים, הרגולציה משתנה, נרשמות התפתחויות וגם לא מעט דרמות. ככל שתקופת הניתוק גדולה, כך ההשתלבות מחדש במיליה העסקי בארץ תהיה קשה.

ובינתיים בארץ

האוניברסיטאות והמכללות הישראליות מציגות מגוון תוכניות MBA, שמשתנות ומתפתחות משנה לשנה. רוב המוסדות מאפשרים לימודים בימים מרוכזים כדי לאפשר לתלמידים להמשיך לעבוד ומציעים גם תוכניות ניהול יוקרתיות, שמיועדות לבעלי ניסיון ניהולי. יותר ויותר תוכניות מתגאות בשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות בחו"ל, שכולל נסיעות לימודים, חילופי סטודנטים, חילופי מרצים ופרויקטים משותפים. שכר הלימוד נע על קשת רחבה של סכומים, החל מכ-30,000 שקלים לתואר בתוכנית סטנדרטית ועד קרוב ל-100,000 שקל לתוכניות מנהלים מיוחדות. לעיתים יש להוסיף לכך את עלות הנסיעות לחו"ל במסגרת התוכנית.

פרופ' צבי אקשטיין, דיקן בית ספר אריסון למנהל עסקים במרכז הבינתחומי, נתקל מידי יום בסטודנטים שבחרו להישאר וללמוד בארץ. כמי שמלמד כפרופסור אורח גם בבית הספר וורטון למנהל עסקים בפנסילבניה, יש לו דעה נחרצת בעניין.

פרופ' אקשטיין, צעירים ישראלים רבים חושבים שכדי להצליח באמת בעולם העסקים, כדאי להם לצאת ללימודיMBA  בחו"ל. מה דעתך על כך?

"MBA בארצות הברית ובאירופה זה מסלול שמוביל אותך חזק מאוד לשוק העבודה האמריקאי או האירופאי, אז אם שאיפת חייך היא לעבוד ולחיות מחוץ לישראל – ל-MBA בחו"ל יש יתרונות גדולים. אבל אם שאיפת חייך היא לעבוד ולחיות בישראל -התועלת יחסית לעלות לא גדולה במיוחד.

"מבחינה אקדמית ערך התואר זהה. רמת הקורסים אצלנו זהה לאלה של כל בתי הספר המובילים בעולם, וכך גם איכות המרצים. בחו"ל אתה מוותר על שנתיים עבודה ומשלם המון כסף. הפועל היוצא של זה הוא שבחו"ל הסטודנטים משקיעים יותר בלימודים, אבל אתה יכול גם בארץ להשקיע יותר. מה שכן, בארצות הברית קיים מנגנון למציאת עבודה לבוגרים, שמספק גישה לשוק העבודה האמריקאי. אנחנו פחות נותנים את האפשרות הזאת".

האם התוכניות הישראליות פועלות לשיפור המענה בנושא ההשמה?

"לנו בבינתחומי יש יתרון גדול - יש לנו מרכז קריירה חזק שנותן טיפול מאוד טוב בזמן הלימודים ולאורך כל הקריירה. זה לא קיים בשום מוסד, גם לא בארצות הברית. כל התפקידים המובילים בתחום הניהול מגיעים אלינו, והחברות יודעות את זה. יש לנו השמה מצוינת וגם נטוורקינג יותר חזק. זה אכן אחד הדברים החזקים בלימודים במוסדות האמריקאים, הנטוורקינג עם אנשים בארצות הברית. כאן בארץ אתה יוצר קשר עם גורמים ישראלים. כך שאם שאיפתך לחיות כאן - עדיף לך ללמוד בישראל".

איך מנסה בית הספר שאתה עומד בראשו להשתוות למוסדות המובילים בחו"ל?

"מלבד ההשמה והנטוורקינג, יש לנו את קבוצת המרצים והחוקרים הכי טובה בישראל. אנחנו בונים תוכנית לימודים up to date, שלא נופלת ברמתה ממקומות אחרים בעולם. בתחומי מימון, שיווק, ניהול ואסטרטגיה אנחנו ברמה של התוכניות הטובות בעולם. בגדול, בכל התחומים הללו גם המרצים שלנו וגם המרצים מבחוץ הם ממש בשפיץ של הידע. יש לנו ארגון בוגרים הכי פעיל בארץ, ואנחנו מתכוונים לשפר ולהרחיב אותו עוד.

"בנוסף יש לנו שיתוף פעולה עם בית ספר וורטון למנהל עסקים שמבוסס על שני מרכיבים: התלמידים שלנו נוסעים לשם לשבוע לימודים בארה"ב, ובמסלול MBA גלובל יש לנו תוכנית אסטרטגיה עסקית שנעשית בקבוצות משותפות של תלמידים מוורטון ומהבינתחומי, שדנים במקרי מבחן (case study) של חברות ישראליות.

"בארץ אתה לומד מה קורה בכלכלה הישראלית, ואילו בארצות הברית אתה לומד על החברות האמריקאיות, שזה עולם אחר לגמרי. ה-MBA בישראל נותן לך אפשרות קידום מאוד יפה בשוק הניהול הישראלי, מחבר אותך לתעשייה הישראלית. בחו"ל אתה לומד על חו"ל. את אותו קורס (כלכלה פיננסית) שאני מלמד בוורטון, אני מלמד אצלנו. מרצים מוורטון מגיעים לכאן, כמו גם מרצים מלונדון ביזנס סקול, מקורנל וממוסדות נוספים. גם המרצים שלנו מבלים חלק מהזמן במוסדות כמו קורנל, MIT וUCLA-, כך שהסטודנטים נחשפים לאותה איכות של מרצים כמו בתכניות המובילות בחו"ל".

ומה לגבי המצטיינים שמצליחים להתקבל לאחד מחמשת המוסדות המובילים בחו"ל?

"היתרון הגדול של המקומות המרכזיים בחו"ל זה אולי שוק העבודה, כאשר המעסיקים הבינלאומיים כמו מקנזי וכדו' נותנים לך עדיפות. אבל ברגע שאתה תלמיד טוב תקבל נגישות למקנזי גם בארץ. וברגע שהתקבלת לעבודה - שוכחים איפה למדת. במסלול ה-MBA שלנו יש נגישות יוצאת מן הכלל לשוק העבודה הישראלי ויש נטוורקינג מאוד חזק. ככה שלמעשה עבור מי שרוצה להתקדם בשוק העבודה הישראלי, ה-MBA בחו"ל לא באמת נותן ערך אמיתי נוסף כמעט בשום תחום".

בוגרים רבים של תוכניות MBA בארץ שעמם שוחחנו, סיפרו כי גנזו מבעוד מועד את החלום ללמוד בחו"ל, בגלל הקושי לממן את התואר ולעזוב את עבודתם לתקופה כל כך ארוכה וכן הרצון להימנע מטלטלות משפחתיות.

צביקה כהן, שכיהן עד לאחרונה כמנהל פיתוח עסקי בדלויט, וסיים לאחרונה MBA בבינתחומי, שקל גם הוא ללמוד בחו"ל. "ללמוד MBA מלא בחו"ל זו בעיני חוויה מדהימה", הוא מספר. "המוניטין שאתה מקבל אחר כך הוא הרבה יותר טוב, אתה מכיר תרבויות שונות, משפר משמעותית את האנגלית שלך. אבל העלות הגבוהה, אם אתה לא מקבל מלגה, מכריחה אותך להישאר שם כמה שנים ולעבוד שם. אז הגעתי לשיקולים כמו אם אני יכול להרשות לעצמי, באיזה מצב אני בחיים, במי אני פוגע ומשמעות ההחלטה בתא המשפחתי שלי. להחליט פתאום בגיל 30 שזה מה שאתה רוצה לעשות ולהפוך את החיים של כל הסובבים אותך זה קצת יותר קשה. גם בתוכנית שבה אני למדתי בבינתחומי הכרתי אנשי מפתח בתעשייה העולמית ולכן ערך הנטוורקינג בלימודים בחו"ל קיבל אצלי פחות משקל. בחנתי לימודים בחו"ל מכל הזוויות, אבל הבנתי שהמחיר יקר מידי. אז החלטתי שאני רוצה לעשות את זה בארץ, במקום שבו החוויה תהיה כמה שיותר דומה לחו"ל".

MBA בבינתחומי – לימודים בישראל, נטוורקינג בינלאומי >>

הכתבה נכתבה בשיתוף המרכז הבינתחומי הרצליה

כתבות שאולי פיספסתם

*#