רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כל הסיבות להשקיע עכשיו בבירת הנגב באר שבע

העיר הדרומית שועטת קדימה בצעדי ענק עם פרויקטים כלכליים גדולים שמושכים אליה חברות מכל העולם וכוח אדם איכותי וצעיר של עשרות אלפי קצינים, סטודנטים, מהנדסים ואנשי הייטק. פארק הייטק ענק, קריית סייבר גדולה, העברת אגפי התקשוב והמודיעין של צה"ל, פתיחת פקולטה חדשה למשפטים באוניברסיטה - הם רק חלק משורה של מוקדי צמיחה ומשיכה חדשים בבאר שבע.

בעוד שההזדמנויות בשוק הנדל"ן למגורים הופכות לנדירות, בולטת בירת הנגב באר שבע כעיר מפתיעה שנמצאת בתנופה כלכלית אדירה עם הגירה חיובית חזקה וצעירה שהולכת ומתעצמת. כבר לא מדובר על פרויקט אחד או שניים שהולכים לעשות טוב לנדל"ן בעיר הדרומית, אלא על חזית רחבה של פרויקטים גדולים, חלקם ברמה לאומית ובינלאומית, שמתבצעים בימים אלו וצפויים למשוך לעיר כוח אדם איכותי של עשרות אלפי מהנדסים, אנשי הייטק  ואנשי צבא קבע. מרבית הפרויקטים, מרוכזים באזור אוניברסיטת בן גוריון, מה שהופך את השכונות סביבה לאזורים המבוקשים ביותר למגורים והשקעה בעיר.

"עשינו עבודת מחקר על העיר באר שבע ולמדנו להבין שזו עיר יחידה במינה עם הגירה חיובית, פרויקטים כלכליים גדולים ותוכניות הטבות ברמה המוניציפאלית והלאומית שנועדו למשוך כוח אדם איכותי וצעיר לעיר. בעבר צעירים היו מחכים להזדמנות לברוח מהעיר. היום, אחרי 60 שנה רואים שאנשים חוזרים לבאר שבע והעיר התעוררה לחיים. איפה שאני רואה הגירה חיובית זו אינדיקציה לעיר שתעשה קפיצה", מסביר אדי כספי יזם מרכזי בפרויקט המגורים היוקרתי " A+ המגדל מעל האוניברסיטה" שמתכונן באזור האוניברסיטה בעיר. את הפרויקט, מוציאה לפועל קרן פלטינום, שמלבד כספי שותף בה גם אבירן חרט.

לפרטים נוספים אודות הפרויקט לחץ כאן

המגדל שיתחיל להיבנות בעיר בעוד כ-4 חודשים, יהיה בן 27 קומות ויכיל 300 דירות מגורים בגדלים שונים 2, 3 ו-5 חדרים המיועדים לבודדים זוגות ומשפחות. "זיהינו שהפוטנציאל ברוב הדירות של הפרויקט, אינו רק לסטודנטים אלא גם למהנדסים ואנשי הייטק. זה עדיף להם מלשכור או לקנות דירות בבנייני הרכבת הישנים", מדגיש כספי.

אחד המוקדים הגדולים למשיכת כוח אדם איכותי לעיר הוא פארק ההייטק הענק שחברת גב-ים מקימה בימים אלו בסמוך לאוניברסיטה בעיר. הפארק מתוכנן לכלול משרדים, מעבדות ושטחים מסחריים בהיקף שטח כולל של 200 אלף מ"ר והוא יתפרש על 18 בניינים. כ-15 אלף מהנדסים ואנשי הייטק צפויים להיות מועסקים בו לצד כ-33 אלף עובדים נוספים שיועסקו במשרות עקיפות. כספי: "מדובר בפרויקט שגדול פי 3 מפארק ההייטק ברמת החייל בתל אביב. חברות טכנולוגיה שעוברות לפארק משלמות רק 6% מס חברות. בנוסף, הממשלה משתתפת ב-40% מהשכר של מהנדסים שנשארים לעבוד ולגור בעיר".

הפארק נבנה בשלבים ועד עתה אוכלסו בו שני בניינים בשורה של חברות גדולות ביניהן אלביט מערכות, דויטשה טלקום שהקים מעבדות מחקר בשיתוף עם אוניברסיטת בן גוריון, חברת JVP, EMC, IBM ולוקהיד מרטין שהקימה בישראל חברה בת לטכנולוגיות מידע והכריזה שתעסיק בה לא פחות מ-1000 עובדים.

לאחרונה, הוכרזה באר שבע כבירת הסייבר הלאומית של ישראל. לצד חברות רבות בתחום הסייבר שמתרכזות בימים אלו בפארק ההייטק בעיר, צפוי בקרוב ה-CERT ,הגוף שאמור להכין את המגזר האזרחי במדינה להתמודדות עם איומי סייבר, להעתיק גם הוא את מקומו לעיר ולפעול משם בין היתר למעבר מאסיבי של ארגונים וחברות בתחום הסייבר מהעולם כולו לבאר שבע לכדי הפיכתה למרכז עולמי לתעשייה ומחקר בתחום הסייבר. לדברי כספי, "באר שבע ממוקמת במקום שביעי בעולם מבחינת ריכוז חברות סייבר שפועלות בה ובקרוב היא צפויה לעלות למקום שני".

לפרטים נוספים אודות הפרויקט לחץ כאן

אחד הפרויקטים הגדולים והמדוברים בבאר שבע הוא העברת אגפי התקשוב והמודיעין של צה"ל, על עשרות אלפי חיילים וקצינים שמועסקים בהם כולל אנשי קבע, ממרכז הארץ לעיר הדרומית וסביבתה. אגפי התקשוב והמודיעין יעברו לקמפוס טכנולוגי של צה"ל שמוקם בימים אלו בעיר בסמוך לפארק ההייטק ולקריית מודיעין שנבנית צפונית לישוב עומר, כעשר דקות נסיעה מפארק ההייטק. הערכה היא שבשני הבסיסים החדשים ישרתו כ-30 אלף קצינים וחיילים, כשבכלל זה כ-6000 אנשי קבע שיעברו ממרכז הארץ למגורים בנגב. המהלך הזה משתלב היטב בפרויקטים האחרים כמו הקמת פארק ההייטק והפיכתה של באר שבע למרכז סייבר עולמי. ההערכה היא שעם סיום השירות הצבאי בקרית התקשוב, קצינים וחיילים רבים יישארו בעיר וישתלבו באופן טבעי והמשכי בעבודה בחברות שבפארק ובלימודים בפקולטות ההנדסה השונות שבאוניברסיטת בן גוריון הצמודה. כספי מצביע על כך שגם עיר הבה"דים שמקים צה"ל בדרום מחוץ לבאר שבע, צפויה להשפיע על מחירי דירות המגורים בעיר זאת בשל העובדה שהבסיסים בעיר הבה"דים יהיו מוכנים הרבה לפני המגורים בהם.

אוניברסיטת בן גוריון עצמה, מובילה בימים אלו בעצמה פרויקט גדול שצפוי להגדיל משמעותית את כמות הסטודנטים בעיר. לאחרונה, היא רכשה קרקע בסמוך לאוניברסיטה ופועלת להקים עליה בית ספר למשפטים – תחום לימודים שעד עתה נעדר מהיצע הלימודים של האוניברסיטה הדרומית. הקמת הפקולטה החדשה צפויה למשוך לעיר כחמשת אלפים סטודנטים נוספים מעבר ל-25 אלף סטודנטים שכיום לומדים בעיר. מלבד האוניברסיטה שנחשבת ליצרנית מהנדסים מובילה בישראל, פועלת בעיר גם המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון. "מי שלא נמצא בחוויה הסטודנטיאלית שיש שם לא מבין מה עובר על העיר, היא הפכה להיות בירת הסטודנטים, עיר בילויים עם חיי לילה שוקקים. כשבדקנו את העיר, זה קסם לנו מאוד", אומר כספי. ואכן בקרוב צפויים להתווסף לעיר מרכזי בילוי חדשים וגדולים כמו סינמה סיטי ויס פלאנט, בדומה לקיים במרכז הארץ.

אמנם בשנים האחרונות התשואה על דירות בבאר שבע הצטמצמה בשל עלייה יפה בשווי הדירות, אך לדברי כספי עדיין מדובר במחירים אטרקטיביים. "ערכנו השוואה של באר שבע ביחס למקומות אחרים עם אוניברסיטה, לא תוכל למצוא שום מקום עם דירות מעבר לאוניברסיטה שמוכרים דירת שני חדרים חדשה ב-680 אלף שקל". לדבריו, ההערכה היא שהדירות הללו יושכרו במחיר של החל מ- 2800 שקל לחודש, מה שמבטא תשואה על הדירה של לפחות כ-5% בשנה. דירות שלושה חדרים בפרויקט צפויות לעלות 790 אלף שקל ושכר הדירה בהן צפוי לעמוד על 3400 שקל לחודש, המבטא תשואה של מעבר ל-5% בשנה. "הדירות הן דירות בטאבו ולא מוגדרות כמעונות סטודנטים. ככה שמי שקונה חופשי לגמרי ויכול גם לגור בה וגם להשכיר", מחדד כספי.

לפרטים נוספים אודות הפרויקט לחץ כאן

אתם מוזמנים להגיע ללא תאום מראש למרכז המכירות, רח' הירקון 118 תל אביב

כתבות שאולי פיספסתם

*#