המפתח לגירושים: "להקפיד על כבוד ולשאוף להסכמות"

עורך הדין אילן גבע מתמחה בניהול תיקי גירושים ובליווי סוגיות שונות בדיני המשפחה: "מי שהולך ללא ייעוץ משפטי עלול לקבל פחות ממה שמגיע לו, או לשלם יותר ממה שהוא צריך"

אגם קדם לוי, בשיתוף עו"ד אילן גבע
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
001826
המפתח לגירושים: "להקפיד על כבוד ולשאוף להסכמות"
אגם קדם לוי, בשיתוף עו"ד אילן גבע
תוכן שיווקי

תהום עמוקה מפרידה בין הצורה שבה נישואים מתחילים לבין הדרך שבה הם מתפרקים. זוגות רבים שעמדו נרגשים מתחת לחופה, לבושים בחליפה מהודרת ושמלה לבנה – מוצאים את עצמם נגררים לסכסוכים ממושכים על עניינים כלכליים, חלוקת הרכוש המשותף וסוגיית המשמורת על הילדים. לכאורה, אין דבר פחות נעים מגירושים.

אלא שעורך הדין אילן גבע מאמין שזה לא חייב להיות כך. גבע, שמנהל משרד המתמחה בסוגיות דיני המשפחה, אומר כי מלחמות בין זוגות שעוברים תהליכי גירושים לא תורמות לאף אחד. "מה שהביא אותי לעסוק בענייני גירושים זה תהליך הגירושים שעברתי בעצמי", הוא מספר. "הבטחתי לעצמי שאני מסוגל לעשות את זה טוב יותר ממה שחוויתי. הנקודה הכי חשובה מהניסיון שלי, גם ברמה האישית וגם בתיקים הרבים שניהלתי, היא החשיבות של כבוד הדדי ושאיפה להסכמות. כאשר הצדדים מכבדים אחד את השני ושואפים להגיע להסכמות הוגנות – התהליך הזה יסתיים בצורה מוצלחת".

נכון לשנת 2019, בישראל מתגרשים כ-16 אלף זוגות מדי שנה. "לפי הערכות, כ-30 אחוזים מכלל הנישואים יסתיימו בגירושים", מסביר עו"ד גבע. "לכן, מדובר בתהליך נפוץ מאין כמוהו כיום. כשמתחילים לחשוב על גירושים, תמיד נמצא את החבר או קרוב המשפחה שיעניק לנו ייעוץ וגם האינטרנט שופע מידע רב בנושא – אבל אין תחליף להיוועצות בעורכי דין. רבים נופלים במקום שבו הם מוותרים על ההיכרות עם החוקים והפסיקות. מי שהולך בלי ייעוץ יגלה שהוא מקבל פחות מדי – או שהוא מתפשר היכן שלא היה צריך להתפשר. התפקיד שלנו כעורכי דין בין היתר הוא לעזור ללקוחות לדעת מהן הזכויות והחובות שלהם".

באופן טבעי, אחת הסוגיות הבוערות בתהליך הגירושים היא המשמורת על הילדים. עו"ד גבע אומר כי למרות קיומה של חזקת הגיל הרך – אבות יכולים לזכות כיום בזמני שהייה שווים עם ילדיהם. "חזקת הגיל הרך קובעת שילדים מתחת לגיל 6 מקומם אצל האימא. זו ברירת המחדל – אבל זה לא תמיד המצב שייקבע בבית המשפט. כיום בתי המשפט מכירים בזכותו של האב, שהוא אפוטרופוס שווה לכל דבר, לגדל את הילדים שלו. אבות בהחלט יכולים לקבל זמני שהות שווים עם הילדים.

"המקרים שבהם לא ייפסקו זמני שהייה שוויוניים – כוללים התנגדות לא הוגנת של האם או חוסר רצון מצד האב", הוא מסביר. "לצערי במצב המשפטי היום, עדיין מקרים בהם האב ייאלץ להוכיח שהוא כשיר לגדל את ילדיו, לכן כדאי לאב המעוניין לקחת חלק מרכזי בגידול ילדיו לוודא שהקשר שלו עם האם לפחות בכל הקשור לילדים הוא טוב, אגב זו עצה שנכונה בכל העניינים הקשורים בגירושין".

מעבר לענייני המשמורת, תפוח האדמה הלוהט ביותר במאבקי גירושים הוא הסוגיות הכלכליות: חלוקת נכסי הזוג – וההחלטה על תשלומי המזונות. " ההלכה הנהוגה היום קובעת שעד גיל 6, האב הוא האחראי הבלעדי על מזונות הילדים – גם כאשר האם מרוויחה יותר מהאב.", אומר עו"ד גבע. "אלא שחשוב לזכור שכאשר זמני השהות שוויוניים – מן הראוי הוא שהאב ישלם לאם מזונות ילדים רק על החלק היחסי מהזמן שבו הילדים נמצאים אצל האם. מגיל 6 ואילך גם לאימא יש מחוייבות לתמוך כלכלית בילדים.

"באשר לחלוקת הרכוש, החוק קובע באופן מאוד ברור שכל רכוש שנצבר בזמן הנישואים – הוא רכוש משותף שמתחלק שווה בשווה", הוא מדגיש. "כלל זה תקף בכל מצב – חוץ ממקרים חריגים שנתונים לשיקולו של בית המשפט. פעמים רבות, הפסיקה קובעת שגם רכוש שלא נצבר במהלך החיים המשותפים יהיה רכוש משותף: זה רלוונטי לגבי דירה שרשומה על צד אחד. במקרים כאלו, הצד השני עשוי לנסות להוכיח שהדירה היא חלק מהרכוש המשותף – באמצעות ראיות מהחיים המשותפים".

משרדו של עו"ד אילן גבע מתמחה בסוגיות שונות מדיני המשפחה, הכוללות איזון משאבים, תביעות למזונות ילדים ומזונות אישה, אחריות הורית והסדרי שהות, גירושין ותביעת כתובה – וכן ניסוח הסכמי ממון והסכמים לחיים משותפים.

אילן גבע
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
טלפון: 073-7029996
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>

בשיתוף עו"ד אילן גבע