"מלחמת הגירושים היא על גב הילדים"

עו"ד ברזאני-דדון מסבירה כיצד פסיקת בית המשפט העליון, העוסקת בזמני שהות שוויוניים, הסיטה את דיוני הגירושים מוויכוחים על כסף ועל רכוש למלחמות על שהות הילדים

ניבה שור, בשיתוף עו"ד אליזבט ברזאני-דדון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניבה שור, בשיתוף עו"ד אליזבט ברזאני-דדון
תוכן שיווקי

תהליך גירושים הוא לרוב ארוך ומייגע או כפי שמכנה אותו עו"ד אליזבט ברזאני-דדון: "אירוע רב נפגעים", שבו מלבד בני הזוג שנלחמים ביניהם, מעורבים גם הילדים ולא פעם גם המשפחה המורחבת. כמי שעוסקת בדיני משפחה ב-15 השנים האחרונות, ביניהן תשע שנים כעצמאית, עו"ד ברזאני-דדון מבקשת להדגיש את האחריות הגדולה שמוטלת על כתפיו של עורך הדין המייצג את בני הזוג: "תיקי גירושים עוסקים בדיני נפשות של ממש, ולכן בכל תיק בו אני מייצגת אני שומרת היטב על טוהר המידות ושמה גבולות אדומים ברורים, תוך אמונה גדולה בעשיית הטוב והשגת התוצאות הטובות ביותר לכל הצדדים".

עיסוק שהפך לשליחות

משרדה של עו"ד ברזאני-דדון עוסק בדיני משפחה, דיני אישות, צוואות, ירושות, ייפוי כוח מתמשך, ידועים בציבור ועריכת הסכמים. המשרד משתף פעולה עם משרדו של עו"ד יואל רביב, העוסק בתחום דיני המשפחה זה 30 שנה ומלווה את עו"ד ברזאני-דדון מתחילת דרכה המקצועית. "העיסוק בדיני משפחה הוא עבורי שליחות. בכל רובד בו אני עוסקת בתחום זה יש באפשרותי לתרום ליצירת מציאות טובה יותר עבור בני המשפחה", היא אומרת.

אליזבט בראזני-דדון, עו"ד ומגשרתצילום: לילך ברעם

לנוכח הניסיון הרב שצברה בתחום, עו"ד ברזאני-דדון מבקשת להעלות לדיון ציבורי את אחד הנושאים המשמעותיים המלווים אותה ואת עמיתיה העוסקים בדיני משפחה: המלחמה החדשה המתנהלת בבתי המשפט סביב מה שכונה בעבר "משמורת משותפת" וכיום מוכר כ"זמני שהות שוויוניים". לדבריה, "אם בעבר מלחמות הגירושין עסקו בכסף ורכוש, הרי שהיום המלחמה החדשה היא על גב הילדים במאבק משמורת לצורך הקטנת או הגדלת מזונות".

היא מוסיפה כי על אף שבית המשפט שם את צורכיהם של הילדים ושלומם בראש סדר העדיפויות, פסיקת בית המשפט העליון שקבעה כי יש להתייחס לזמני השהות ורק אחר כך לקבוע את גובה המזונות, משנה את פני הדברים ואף מובילה לפגיעה בילדים. עו"ד ברזאני-דדון מסבירה: "החלטות הרות גורל מתקבלות בבית המשפט תוך אימוץ תסכיר הרווחה, שמתבסס על מידע שנלמד בזמן קצר ואינו משקף כמעט אף פעם את המצב בעבר וכיצד ישליך על העתיד".

בנוסף, היא מדגישה כי לא מדובר בעניין מגדרי: "לעיתים האימא יותר דומיננטית בבית ולעיתים האבא, כל משפחה היא שונה ובכל משפחה הילדים מכירים מציאות מסוימת. פתאום בית המשפט קובע כי ההורה שעד עכשיו היה יותר בעבודה ופחות עם הילדים יכול להיות במשמורת עם זמני שהות שוויוניים. בהחלטות מסוג זה שוכחים את מטרתו הראשונה של בית המשפט - טובת הילד שכעת נדרש להתחלק בין שני בתים ושתי מסגרות באופן פחות טבעי ושאינו מתאים למציאות אותה הכיר. לא פעם ישנם ילדים דעתניים שאינם מוכנים לקבל את הסידור החדש שקבע בית המשפט. במקרים אחרים, מוביל הדיון על זמני שהות משותפים להסלמה ואף לניכור הורי, במיוחד לאור העובדה שזמני שהות משותפים, שמשמעותם הפחתה של דמי המזונות, יבוטלו רק במקרים קיצוניים".

אחת הדוגמאות לכך היא מקרה בו ייצגה עו"ד ברזאני-דדון אם לילד בן שלוש, ששהה רוב הזמן אצלה, בזמן שהאב היה עסוק בעבודתו. לאחר הקביעה של זמני שהות משותפים, נאלץ הילד להתחלק באופן שווה בין שני הבתים שהיו במרחק זה מזה. לדבריה, גם טענות האם על אלימות מצד האב לא הובילו לשינוי בהמלצת נציג הרווחה ולביטול של זמני השהות המשותפים על ידי בית הדין. עיכוב של התיק מסיבות שונות, שאפשר זמן ארוך יותר של בחינת המקרה, הוביל לחשיפת האלימות של האב כלפי בת זוגו החדשה ולשינוי החלטת בית הדין בנוגע לזמני השהות השוויוניים. עו"ד ברזאני-דדון מסבירה כי המקרה מוכיח מדוע אבחון של כמה דקות לא יכול לקבוע גורלות וכי במקרים רבים, במיוחד כשהילדים קטנים מאוד, לא כדאי לקבוע זמני שהות שוויוניים ולבחון זאת שוב בעתיד, לאחר שהילדים יהיו גדולים יותר.

מהו לדעתך הפתרון המתאים ביותר לסוגיות שיוצרים זמני השהות המשותפים?
"אני חושבת שהפתרון הטוב ביותר עבור הילדים הוא לשמור על המציאות הקיימת שאותה הילדים מכירים – מה שהיה הוא שיהיה. האב או האם שנהגו להגיע מאוחר יותר הביתה והיו פחות מעורבים בגידול הילדים – ימשיכו לעשות כן, והמזונות יחושבו לפי זמני השהות הקיימים. שמירה על המציאות הקיימת היא הדבר הנכון ביותר עבור הילדים והיא תועיל הן להווה והן לעתיד. פסיקה חדשה של בית המשפט בעניין זה אומנם תוביל לכך שלנו עורכי הדין תהיה פחות פרנסה, אך טובת הילדים ועתידם חשובים יותר".

אסטרטגיה מנצחת

משרדה של עו"ד אליזבט ברזאני-דדון דוגל בגישור, ולכן בראשיתו של כל תהליך גירושין היא שואלת את לקוחותיה האם ניתן להשיג שלום בית. "רק לאחר שמיצינו את האפשרות לערוך גישור או הסכם מחוץ לכותלי בית המשפט, ייצא המשרד לייצוג בבית המשפט על מנת להשיג הישגים משפטיים עבור הלקוחות", היא אומרת ומציינת כי המשרד מייצג גם בבית הדין הרבני: "אני מגיעה מבית מאוד דתי עם הרבה חיבור ועם כבוד למסורת ולערכאה זו. בשנים האחרונות אני עדה להתפתחות בגישה של בית הדין הרבני כלפי גירושים".

לסיכום, מציינת עו"ד ברזאני-דדון כי האסטרטגיה המנצחת שבה נוקט המשרד מורכב מעבודה אופרטיבית ומאוד קונקרטית, תוך בחינת מרכיבי המחלוקת והבניית מסלולי פתרון מעשיים. "עמידה מאחורי עקרונותיי, ללא יצירת מציאות מדומה או הבטחות שווא, מסייעת ליצירת מסלול נכון ובטוח לעבר הצלחה משפטית", היא מסכמת. "תפקידו של עורך הדין הוא לראות מעבר לשכר הטרחה, להפעיל שיקול דעת ולראות את המכלול של הדברים. המפתח האמיתי להצלחה הוא אנושיות המתבטאת בהתנהלות היומיומית ובפרטים הקטנים".

עו"ד אליזבט ברזאני-דדון
למעבר לאתר >>
טלפון: 050-6610110

בשיתוף עו"ד אליזבט ברזאני-דדון