תביעות מול המוסד לביטוח לאומי: אל תישארו לבד מול המערכת

הסיוע הניתן מהביטוח הלאומי לבעלי נכות כללית ונכות מעבודה עשוי להיות משנה חיים. אך הדרך להכרה עלולה להיות מתישה ולעיתים להסתיים לא הצלחה. הכירו את עורך הדין יונתן מינדלין שמלווה רבים בדרך למיצוי זכויותיהם, בעזרת ניסיון רב וידע מקצועי במשפטים וברפואה

ניבה שור, בשיתוף עו"ד יונתן מינדלין
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד יונתן מינדלין: "לא כל אחד יכול פשוט ללכת ולזכות"
עו"ד יונתן מינדלין: "לא כל אחד יכול פשוט ללכת ולזכות"צילום: Shutterstock
ניבה שור, בשיתוף עו"ד יונתן מינדלין
תוכן שיווקי

תביעות המוגשות לביטוח הלאומי בגין זכויות שמגיעות לאדם עם נכות כללית או נכות מעבודה, הן דבר שבשגרה ולעיתים נדמה כי כל אחד יכול פשוט להגיש את התביעה ולקבל את זכויותיו. יחד עם זאת, מדובר בתחום מורכב ומאוד לא פשוט, המצריך ידע מקצועי והכרות מעמיקה עם המוסד לביטוח לאומי וגופים ממשלתיים נוספים.

עורך הדין יונתן מינדלין, בעל תואר שני במדעי הבריאות, מסייע ללקוחותיו לעבור את המכשולים שמציבים המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח, לקבל את מה שמגיע להם ולהמשיך לחיות בכבוד. לדבריו, "לא כל אחד יכול פשוט ללכת ולזכות. לצורך כך נדרש איש מקצוע שמבין ברפואה ובמשפט, בעל ניסיון עשיר, שיודע כיצד להציג את המצב ולפעול נכונה מול המערכת".

לוקח אחריות על התהליך

שירות חדש שהשיק הביטוח הלאומי, שנקרא יד מקוונת, מסייע לאזרחים להגיש תביעות. אך לטענת עו"ד מינדלין הוא מעלה תהייה בדבר שיקוף המציאות המשפטית האמיתית בשטח. "כל יד צריכה ראש. הייתי מתייחס בספקנות לאפשרות להגיע להצלחה עבור מי שפועל בדרך זו", אומר עו"ד מינדלין ומסביר: "מישהו חייב לקחת אחריות על התהליך. כשאדם פועל לבד הוא אחראי על עצמו, גם אם תהליך הגשת הטפסים הוא נגיש ונוח יותר".

לדבריו, רוב התביעות מול המוסד לביטוח לאומי בתחום מיצוי זכויות רפואיות עוסקות בנכות כללית. מי שעומד בדרישות החוק, יוכל לקבל קצבה קבועה בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לו וכן תוספות עבור נכים קשים, שמטרתם לאפשר לבן אדם המוגבל ולמשפחתו לסגור את החודש ולממן את הוצאות הטיפול והוצאות הבסיס לשמירה על רמת חיים סבירה.

"כל אזרח יכול לתבוע את הביטוח הלאומי בגין נכות כללית, כאשר הדרישה הבסיסית היא הוכחת הנכות הרפואית", מסביר עו"ד מינדלין. "רוב התובעים אינם סובלים ממגבלות קשות ואחוזי הנכות שלהם נמצאים בטווח שבין לקבל או לא לקבל את הזכות לקצבה. מי שקובע את אחוזי הנכות הם רופאים ולכן נדרש ידע רפואי שיציג להם נכונה את המצב. במקרים רבים אנשים ששילמו דמי ביטוח לאומי לאורך שנים, לעיתים גם סכומים מאוד משמעותיים, מגלים שביטוח הלאומי אינו מכיר במוגבלותם ולצד זה אין להם מעגלי תמיכה".

"נכות מעבודה מעוררת הרבה מאוד סוגיות שמצריכות טיפול מקצועי מעמיק"צילום: Shutterstock

הוא מוסיף כי כל מקרה של נכות מעבודה מקימה זכות לגיטימית לתבוע את הביטוח הלאומי לצורך מיצוי זכויות על פי הדין. מקרים של נכות מעבודה מתחלקת לשלושה סוגים: פציעות מעבודה – השכיחות ביותר; מחלות כתוצאה מהעבודה הנקראות גם "מחלות מקצוע" ומיקרו-טראומה, שבה הפגיעה מתגבשת לאורך תקופת זמן. מאחר שמטריית הזכויות לנפגעי עבודה היא רחבה וכוללת גם את אלו שנפגעו במסגרת תאונות הדרכים, בדרך הלוך וחזור מהעבודה, ישנם נפגעי תאונות דרכים רבים שיכולים לקבלת זכויות מהביטוח הלאומי במסגרת זכאותם לקבלת תשלומים עקב נכות מעבודה.

"נכות מעבודה מעוררת הרבה מאוד סוגיות שמצריכות טיפול מקצועי מעמיק לצורך קבלת הזכויות" אומר עו"ד מינדלין. "לעיתים אנשים לא מודעים בנוגע לקשר בין עבודתם למחלות מערכת העצבים, הפרעות נשימה או מחלות סרטן למיניהם. לא מעט נפגעים בדרך למקום עבודה או ממנו - האם כל אדם שנפגע בנסיעתו לעבודה יוכר אוטומטית כנפגע עבודה? אחרים מזניחים את התביעות שלהם בשל הביורוקרטיה של ביטוח לאומי או בשל טיפול רפואי לקוי. גם כאשר מתרחשות פציעות ונפילות בזמן העבודה, הביטוח הלאומי לא שש להכיר בנכות. גם אם אדם נופל מסולם ושובר יד או רגל, הביטוח הלאומי יבדוק את נסיבות האירוע – איפה זה קרה? האם עבד תחת אמצעי פיקוח? וכמובן, מהי ההיסטוריה הרפואית שלו? פציעות בעבר הרחוק, אפילו בילדות, עלולות להוות גורם לדחיית התביעה".

מאחורי כל תיק עומד בן אדם

עו"ד מינדלין מסביר כי "הכול כביכול עובד לטובת המבוטח – אך גם כאשר הביטוח הלאומי בעצמו פונה אל הלקוח בעקבות הדיווח הראשוני בקופת החולים, עם גילוי המשך ההליכים פני הדברים משתנים לחלוטין". בעניין זה הוא מדגיש כי כי איש מקצוע מיומן ובעל ניסיון, יידע לשאול את השאלות הנכונות, להבחין בפרטים ולחשוב תמיד צעד אחד קדימה.

"בכל תיק של נכות כללית או נכות מעבודה, אני קודם כל פונה לעובדות, הכוללות את המצב הרפואי ונסיבותיו ובוחן אותן לאור הידע והניסיון המקצועי שלי הן בתחום המשפט והן בתחום הרפואה", הוא אומר. "במקרים רבים, יש צורך בהבנה מעמיקה של מצבי החולי. למשל, במקרים בהם אדם נחשף לחומרים מסוכנים בזמן עבודתו והמחלה שנגרמה בעקבות החשיפה באה לידי ביטוי רק שנים אחר כך. לקוח שייצגתי בעבר, תבע את הביטוח הלאומי בגין מחלת הפרקינסון בה חלה. לצורך ניהול התיק נדרשה הבנה רפואית לקשר שבין החשיפה לחומרים מסוימים בעבודתו לבין מחלת הפרקינסון, שאינו מוכר לאדם מן השורה וגם לעורכי דין שאינם בעלי ידע רפואי. לאחר ניהול תיק משפטי ארוך, משפחתו זכתה בתביעה בסכום גבוה".

כדי לסייע ללקוח, יש להכיר היטב את דרכי הפעולה של הביטוח הלאומי. אחד הלקוחות של עו"ד מינדלין, הוא חולה סכרת קטוע רגל המרותק לכיסא גלגלים, שקיבל בשעת ערב מאוחרת הודעה מהביטוח הלאומי, שמבשרת לו כי בבוקר למחרת יבואו לערוך לו בדיקה. לאחר ביקור בזק, הורידו לו את התוספת לקצבה. "לאחר התערבותי בתיק פעלתי להחזרת הזכויות של האיש ואף מצאתי כי הוא זכאי לרמת זכאות גבוהה יותר", הוא מספר.

"בתיקים של תביעות מול הביטוח הלאומי, חשוב מאוד להכין נכון את התיק ולפעול בצורה מדויקת ועניינית. לצורך כך אני מאוד מקפיד על הפרטים ומגיש את התיק בזהירות יתרה. גם במקרים של דחייה, אני ממשיך ופועל מול ערכאות נוספות על מנת להשיג ללקוח את מה שמגיע לו", מסכם עו"ד מינדלין. "מאחורי כל תיק עומד קודם כל בן אדם ולכן אעשה כל שביכולתי על מנת לסייע לו. אחוזי ההצלחה הגבוהים והלקוחות המרוצים מדברים בעד עצמם".

עו"ד יונתן מידלין
טלפון: 077-3310300
למעבר לאתר >>

בשיתוף עו"ד יונתן מינדלין