ניהול עסק: הטעויות שאפשר למנוע

סוג התיק שנפתח ברשויות המס, תדירות הפנייה לרואה החשבון, משמעות ההפרדה בין חשבונות הבנק וחשיבות הערכות השווי לחברות ולנכסים: במשרד זיו, שיפר ושות' מסבירים מהם הצעדים שעשויים להבטיח צמיחה

שרית ליבנה־אשכנזי, בשיתוף משרד זיו, שיפר ושות'
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסמכים
ניהול עסק: הטעויות שאפשר למנועצילום: Shutterstock
שרית ליבנה־אשכנזי, בשיתוף משרד זיו, שיפר ושות'
תוכן שיווקי

ניהול פיננסי מקצועי בעסק אינו מתחיל ומסתיים בבדיקת הכנסות מול הוצאות ותשלומי מסים. במשרד זיו, שיפר ושות' מכירים היטב את הסטטיסטיקה, שלפיה כמחצית מהעסקים נסגרים כבר בשנה הראשונה לפעילותם. במשרד יודעים כי החלום להפוך לעצמאים או לבעלי.ות חברה עלול להתנפץ אם היזמים לא יהיו מודעים להשלכות של ניהול עסקי לקוי. מהסיבה הזאת צוות המשרד אימץ תפיסה של הסתכלות מקצועית הוליסטית, שמביאה בחשבון את כל ההיבטים החשובים בניהול העסק ומעניקה את הכלים שנועדו לסייע לצמיחה ולהגדלת הרווחים.

משרד זיו, שיפר ושות' הוקם לפני כ–25 שנה והיום הוא מעסיק יותר מ–70 עובדים בשלושה סניפים בארץ. שירותי ראיית החשבון הניתנים במשרד כוללים תכנון מס, ייעוץ פנסיוני, ייצוג מול רשויות המס, מעקב ובקרה, גיוס אשראי, הנהלת חשבונות וחשבות שכר, שירותים מקוונים מתקדמים לעסקים קטנים, בינוניים וגדולים מתחומי עיסוק שונים ומגוונים. המשרד גם מעניק ייעוץ למנהלים בעלי שליטה בחברות.

הדרך לניהול נכון

"ניהול נכון של העסק צריך להתחיל לפני שבכלל פותחים תיק ברשויות המס. לכל אחד מסוגי העסקים בישראל — עוסק פטור, עוסק מורשה, חברה בע"מ, תאגיד או עמותה — יש יתרונות וחסרונות שיש להביא בחשבון לפני שמקימים עסק", מסביר רואה החשבון יורם שיפר. "בתהליך הייעוץ שלנו אנחנו עורכים בדיקה מקיפה שלGO-NO GO עוד בשלבים הראשונים של הרעיון. כך, למשל, נערוך בדיקת היתכנות כלכלית של היזמים; בדיקת מקורות מימון והון עצמי; תמחור והמחרה. בנוסף נבצע תכנון מס, אופציה לבניית תוכנית עסקית ועוד, והכול בשקיפות מלאה מול הלקוחות. בסופו של התהליך ללקוחות תהיה תמונה שלמה של מה שצפוי להם והם יוכלו לקבל החלטה מושכלת מבוססת נתונים".

רו"ח שיפר מוסיף כי הליווי שמעניק המשרד כולל ייעוץ ופתרונות לעסקים בתחומים נוספים, כמו תוכניות הבראה, גיוס אשראי, תוכניות עסקיות ועוד. זאת, במקביל למעקב שוטף אחר פעילות העסק על מנת להגיע לאופטימיזציה של המיסוי וניצול כל ההטבות שהוא זכאי להן. "גם עסקים שנמצאים על פרשת דרכים עסקית ימצאו במשרד מענה מקיף. למשל, עסקים שמבקשים לפתח מוצר או שירות חדש, שוקלים להתרחב, להכניס שותפים, לגייס משקיעים, רוצים לשנות סטטוס של העסק וגם כאלה שמבקשים למכור אותו או לעשות העברה בין־דורית", הוא אומר.

כמה אתם מרוויחים?

לדברי רו"ח שיפר, אחת המטרות בליווי העסק היא לבנות אצל הלקוחות מנגנון לביסוס הון עצמי ולכוון אותם לצמיחה. "אחת הטעויות הנפוצות אצל בעלי עסקים היא הערבוב בין הצריכה הפרטית של בית האב לזו של העסק", הוא מסביר. "ההמלצה החמה שלנו היא להפריד בין חשבונות הבנק של העסק ושל המשפחה. כך יש שליטה גדולה יותר על ההוצאות וההכנסות וניתן לעקוב אחר הכסף".

צוות זיו, שיפר ושות' )מימין(: רו"ח צחי מצנר, רו"ח יורם שיפר, רו"ח זיו כרסנטי וד"ר יהודה אליה

הוא מוסיף כי לא פעם בעלי העסק שואלים את השאלה מה הנטו שלהם, כמה הם מרוויחים. "לרוב בעלי העסקים מושכים כספים לטובת הבית, ומשום שאין הלימה בין תזרים המזומנים לבין התחייבויות עתידיות נוצר קושי תפעולי. לחלופין, בגלל התנהלות לא נכונה לאחר העברת המשכורות לעובדים לא נותר די כסף כדי למשוך משכורת", הוא מסביר.

המלצה נוספת שהוא מעניק נוגעת לפנייה לרואה חשבון. "חשוב לפנות במהלך שנת המס או אחת לחודש־חודשיים ולא רק בסופה, או כשעולה הצורך לדווח לרשויות המס", אומר רו"ח שיפר. "זה יכול לעשות את ההבדל בין עסק שורד לעסק משגשג. אנחנו יודעים איך להכניס היגיון, סדר וארגון בעסק, כך שהבעלים יוכלו להרוויח, להשקיע, לתכנן את העתיד בצורה מיטבית ולהגשים את המטרות שהציבו לעצמם".

כסף על הרצפה

מלבד ליווי בתי עסק, משרד זיו, שיפר ושות' מבצע הערכות שווי לחברות ולנכסים לקראת מכירה או הכנסת שותפים. מדובר בתהליך מורכב הדורש מיומנות וניסיון, שבו יש להפעיל מכלול רב של שיקולים, בהם מחזור הכנסות; היוון תזרים מזומנים; בדיקת גורמי סיכון; צפי פעילות עתידי; שווי נדל"ן, ציוד ומלאי; מוניטין; בדיקת שעבוד או עיקול ועוד. "חלק מהשיקולים הם סובייקטיביים ולכן עשויים להיות פערים בין הערכת שווי אחת לאחרת; חלק מהשיקולים הם מדידים וניתנים לניתוח באמצעות מתודולוגיות או כלים של מודלים כלכליים מקובלים", מסביר רו"ח שיפר. "לעתים בשל הפערים בין הערכות השווי מגיע הנושא לידי משא ומתן, שבו אנחנו עושים כל שניתן על מנת למקסם את הרווח עבור הלקוח שלנו. הניסיון וההצלחות שלנו בהערכות שווי באים לידי ביטוי גם במקרים שבהם אנחנו נותנים חוות דעת מנומקת לבית המשפט".

בעניין מכירת נכס, רו"ח יורם שיפר ממליץ לכל מי שמכר נכס לרבות דירת מגורים, ושילם מס שבח, לבדוק אם הוא זכאי להחזר מס. לדבריו, במקרים רבים, לאחר בדיקה מתגלה כי שולם מס גבוה מהנדרש, בסכום שעשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים. "מדובר ב'כסף על הרצפה' שרבים לא יודעים כי הוא נמצא שם וחבל. רואי החשבון שלנו מיומנים בהגשת בקשה להחזר ומי שזכאי לו יקבל את מה שמגיע לו על פי דין ישירות לחשבון הבנק שלו, בין אם מכר נכס פרטי או נכס של העסק שחויב במס שבח", הוא מסכם.

חומה ומגדל 16 בית יואל, תל אביב
יוחנן הסנדלר 20, חיפה
יוחנן בן זכאי 41, טבריה073-2520000
מעבר לאתר
מייל

* אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות ההשקעה ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכיו האישיים של כל אדם

בשיתוף משרד זיו, שיפר ושות'