להתמחות במשרד עוה"ד הגדול, המעניין והמשפיע במדינה

הביקוש להתמחות במשרד המשפטים גבוה מאד בקרב הסטודנטים המחפשים אחר המקום הטוב ביותר עבורם להתמחות בו משרד המשפטים. אלה שסיימו את התמחותם והתשלבו מאז במשרד מספרים כי השירות הציבורי מעניק סיפוק אדיר והעבודה בו היא שליחות לכל דבר ועניין

אסף צור, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
'שותפים לדרך', כנס המתמחים של משרד המשפטים, נובמבר 2019
אסף צור, תוכן מקודם
תוכן מקודם

מערכות המשפט ואכיפת החוק נמצאות תמיד במוקד השיח הציבורי, אולם לצד העניין התקשורתי, משרד המשפטים נחשב לאחד ממקומות ההתמחות המבוקשים ביותר שקיימים בשוק: מדובר במשרד עורכי הדין הגדול, המעניין והמשפיע במדינה. המתמחים במשרד המשפטים לוקחים חלק משמעותי בעשייה היום-יומית בניהול תיקים, בהופעה בבתי משפט ובכתיבת חוות דעת משפטיות.

משרד המשפטים מגייס מידי שנה כ-530 מתמחים ל-40 יחידות שונות של המשרד, הפרושות בכ-70 אתרים ברחבי הארץ. המשרד מציע מגוון של משרות התמחות איכותיות בתחומי משפט המשלבות עניין מקצועי, ניסיון מעשי, אופק תעסוקתי ותנאי עבודה נוחים. לצד הגיוון העצום, המשמעות של התמחות במשרד המשפטים היא אחריות ועצמאות לכל מתמחה ויכולת להשפיע בתהליכי קביעת המדיניות הציבורית והמשפטית במדינת ישראל.

תחושת השליחות שמלווה את המתמחים בעבודתם - אם בפרקליטות, בייעוץ המשפטי, באפוטרופוס הכללי או ברשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור - הופכת את ההתמחות במשרד לחוויית למידה מעצימה ומתגמלת במיוחד, במשרד שבו מונחים כמו צדק והגנה על האינטרס הציבורי הם הקווים המנחים על סדר היום. לפי מספר הסטודנטים שנרשמו למאגר המתמחים של משרד המשפטים, כ-2,500, הביקוש להתמחות במשרד המשפטים גבוה מאד בקרב הסטודנטים המחפשים אחר המקום הטוב ביותר עבורם להתמחות בו.

עו"ד סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, האפוטרופסה הכללית והכונסת הרשמיתצילום: צילום: דוברות משרד המשפטים

הפרקליטות מגייסת אליה מידי שנה את מספר המתמחים הגבוה ביותר (370), וישנן עוד יחידות רבות שניתן להתמחות בהן: ייעוץ וחקיקה (43 מתמחים), הסניגוריה הציבורית (44), האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי (22), הסיוע המשפטי (21), הרשות לרישום והסדר זכויות במקרקעין (9), הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור (2), נציבות התלונות על השופטים, בית הדין לעררים (6), רשות התאגידים (5), נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות (4), לשכת הייעוץ המשפטי למשרד, רשות הפטנטים, הרשות להגנת הפרטיות והיחידה הממשלתית לתיאום המאבק בסחר בבני אדם. בנוסף, מתמחים מועסקים גם בלשכותיהם של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

ביה"ס המעשי הטוב ביותר למשפטים

בתוך המגוון הזה, ניתן למצוא משרות התמחות מרתקות, שהופכות את משרד המשפטים גם לבית הספר המעשי הטוב ביותר למשפטים. המתמחים שותפים מלאים לקביעת סדר היום הציבורי, זוכים להזדמנות להשמיע את דעתם בפורומים שונים, מקבלים החלטות מקצועיות, מנהלים תיקים וחלקם מייצגים בבתי המשפט ומתנסים באופן אישי בליטיגציה.

"התחלתי כסטודנטית באגף הדוברות של המשרד, ובמהלך העבודה נחשפתי לעבודה החשובה והמאתגרת של יחידות המשרד ובפרט של הפרקליטות", מספרת רותם קרני (26), מתמחה בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי). "היום, כמתמחה בצוות מעצרים של פרקליטות מחוז ת"א (פמת"א), אני טוענת בדיונים בבתי משפט ועובדת על תיקים, לרבות כתיבת חוות דעת האם להגיש כתבי אישום. האחריות ותחושת השליחות שמתלוות להתמחות במשרד המשפטים, ברורות מאליהן".

גבריאל מנדלסון (24), סטודנטית שעתידה להתראיין במסגרת שבוע הראיונות למציאת התמחות, כבר משוכנעת שהתמחות במגזר הציבורי היא הדבר הנכון עבורה: "התמחות במגזר הציבורי היא שליחות. היא מאפשרת לסטודנט הצמא לידע, שזה עתה סיים לימודים, להתנסות בעבודה מעשית, תוך שהוא נחשף לסוגיות המעניינות ביותר שקורות במדינה. אני חושבת שאין מקום נכון וטוב יותר להתמחות בו, אשר נותן ארגז כלים כה משמעותי להמשך כמו המגזר הציבורי".

היחידות שמעסיקות מתמחים במשרד המשפטיםצילום: צילום: דוברות משרד המשפטים

מי שיכול להעיד מניסיונו האישי הוא עו"ד רואי כחלון, כיום ממונה במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה וראש צוות פרקליטים, המשמש במקביל כעוזר בכיר למ"מ פרקליט המדינה, שהחל את דרכו כמתמחה בפרקליטות. "לאחר שירותי כקצין בצה"ל, ידעתי שהשירות הציבורי הוא המקום הטוב ביותר עבורי. השירות הציבורי מעניק סיפוק אדיר והעבודה בו היא שליחות לכל דבר ועניין, אבל היא גם הופכת אותך למקצוען בתחומך", מספר עו"ד כחלון. "התמחתי בלשכת המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים), ובמסגרת התמחותי נחשפתי לתחום המשפט הפלילי והמנהלי ואף קיבלתי הצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של העולם הביטחוני. לשמחתי, חזרתי אחרי ההתמחות לפרקליטות כעורך דין, בתחילה בתפקיד מטה בלשכה הראשית ובהמשך כפרקליט במחלקה הכלכלית של פרקליטות המדינה - שם אני משמש כיום כראש צוות פרקליטים שעוסק בעיקר בתיקי שחיתות שלטונית. זה מקום שאתה לומד כל יום דבר חדש, אתה עובד עם הטובים ביותר, ואתה מקבל אתגרים שרק בפרקליטות תוכל לקבל".

יתרון נוסף הוא פרישת המשרד בכל רחבי הארץ, עם מגוון של משרות התמחות גם באזורים מרוחקים מהמרכז. המשרד מעסיק בצפון כ-87 מתמחים בפרקליטות, בסניגוריה הציבורית, בסיוע המשפטי, באפוטרופוס הכללי ובאגף רישום והסדר מקרקעין. באזור המרכז ישנן 200 משרות התמחות במגוון רחב של יחידות, באזור ירושלים 222 ובדרום 54 משרות התמחות. מבחינת תנאי עבודה, במשרד ניתנים למתמחים 16 ימי חופשה + 2 ימי בחירה בשנה, 30 ימי מחלה, חופשה מרוכזת בחגים, דמי הבראה בסוף ההתמחות (3,000 שקל, החזר כספי ברכישת ביגוד (למתמחים שמופיעים בבתי המשפט - 1,800 שקל), החזרי נסיעות ועוד.

גיוון תעסוקתי וייצוג הולם

למשרד המשפטים תרבות מבוססת של גיוון תעסוקתי וייצוג הולם לאוכלוסיות שונות, מתוך תפיסה חברתית שמשרד המייצג את כל אזרחי המדינה חייב לשקף את הרכבה המגוון. במשרד יש ייצוג של למעלה מ-50% לנשים בתפקידים הבכירים, ופערי השכר בין נשים לגברים כמעט ולא קיימים כיום. 3,317 מהעובדים הן נשים המהוות 69% מכלל עובדי המשרד, 504 עובדים בני החברה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית (10.5% מכלל עובדי המשרד), 86 עובדים יוצאי אתיופיה (2%), 2-3.5% עובדים עם מוגבלות ו-81 עובדים מהאוכלוסייה החרדית (1.7%).

בין אלה שהחלו את דרכם כמתמחים במשרד המשפטים, אפשר לציין כמה שהגיעו רחוק מאד, לעיתים הכי רחוק שאפשר - נשיאי ביהמ"ש העליון לשעבר, השופטים אהרון ברק ודורית בייניש, היועמ"ש לשעבר ושופט ביהמ"ש העליון מני מזוז והסנגור ויו"ר לשכת עוה"ד, אבי חימי, הם רק חלק מהשמות הבולטים. וכמובן, שניים שהחלו את דרכם כמתמחים בפרקליטות מחוז מרכז ובאפוטרופוס הכללי (בהתאמה), מכהנים כיום במשרות הבכירות ביותר של המשרד – שר המשפטים, אמיר אוחנה ומ"מ מנכ"ל המשרד, סיגל יעקבי (ראה מסגרת).

ואם צריך חיזוק נוסף, שימו לב לזה: אחוז המעבר בבחינות לשכת עוה"ד בקרב מתמחים בפרקליטות עומד על 57% לעומת 28% מעבר בלבד בשוק הפרטי (ואף גבוה מהמעבר של המתמחים בבתי המשפט - 41%). אז אם אתם מחפשים התמחות ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, לצד תחושת שליחות ואחריות ציבורית ולא פחות חשוב, אופק תעסוקתי במגוון מקצועות עריכת הדין - המקום הנכון להתמחות בו הוא משרד המשפטים.

תנאי עבודהצילום: צילום: דוברות משרד המשפטים

זרקור על יחידות המשרד

ייעוץ וחקיקה
ייעוץ וחקיקה היא יחידת המטה המשפטית המרכזית בממשלה, בה תוכלו להשתלב כמתמחים. בראשה עומד היועץ המשפטי לממשלה ותחתיו שישה משנים, בחלוקה לתחומי משפט שונים. ביחידה מועסקים כ-160 עורכי דין וכ-30 מתמחים והיא אחראית על ליווי משפטי של כל הליך החקיקה בממשלה ובכנסת, ועל הייעוץ המשפטי לממשלה ולכל גורמי הרשות המבצעת. המתמחים בייעוץ וחקיקה מהווים חלק אינטגרלי מהצוות המשפטי ומועסקים בעבודה המשפטית על כל גווניה. בין הנושאים בהם עוסקים במחלקות השונות: ביטחון וסייבר, משפט מינהלי, נדל"ן (תכנון ובנייה), קניין רוחני, משפט פלילי, משפט בין-לאומי, פומבי ופרטי, דיני ניירות ערך וחברות, וכן שורה ארוכה של תחומים נוספים שמשפיעים על חיי היום-יום של כל אזרחית ואזרח במדינה.

פרקליטות המדינה
פרקליטות המדינה היא היחידה הגדולה ביותר במשרד המעסיקה כ-370 מתמחים במטה ובמחוזות. הפרקליטות עוסקת בנושאים המרכזיים הנמצאים בלב השיח האקטואלי והציבורי במדינת ישראל, החל מניהול התיקים הפליליים הגדולים ביותר (מאבק בשחיתות, בארגוני פשיעה ובעבירות מין, עבירות צווארון לבן ואלימות ועוד), דרך הליכים אזרחיים משמעותיים (אכיפה כלכלית, הגנה על משאבים ציבוריים, תובענות ייצוגיות וכיוצא באלה) ועד להליכים המנהליים והחוקתיים המשפיעים על עיצוב אופייה של המדינה (תיקי בג"ץ ובתי משפט לעניינים מנהליים). פרקליטות המדינה פועלת בשישה מחוזות בפרישה גיאוגרפית מלאה ובחלוקה מקצועית בין התחום הפלילי והאזרחי.

הסניגוריה הציבורית
45 המתמחים בסניגוריה הציבורית מהווים חלק אינטגרלי ומשמעותי בניהול ההליכים הפליליים הרבים המנוהלים בסניגוריה הציבורית. המתמחים מוצמדים לעורכי הדין המופקדים על ייצוג לקוחות הסניגוריה בהליכים בפני בתי המשפט השונים (לרבות בית המשפט העליון), בדגש על הליכים עקרוניים שמובילים להחלטות משפטיות תקדימיות. המתמחים אף מסייעים לעורכי הדין העוסקים בתחומים ייחודיים ובהם הליכי חקיקה, זכויות עצורים ואסירים, קטינים בהליך הפלילי ומשפטים חוזרים. במהלך המחצית השנייה של ההתמחות, רשאים המתמחים להופיע בעצמם בבית משפט השלום בתיקים מסויימים.

הסיוע המשפטי
הסיוע המשפטי מגייס מידי שנה 21 מתמחים, המשתלבים במגוון יחידותיו הפועלות בשישה מחוזות ברחבי הארץ, במגוון תחומים. הייצוג מטעם הסיוע המשפטי ניתן בבתי משפט, בתי דין, לשכות ההוצאה לפועל ולעיתים אף בוועדות מעין שיפוטיות, כגון ייצוג מאושפזים בכפייה בפני ועדות פסיכיאטריות בבתי החולים. כמו כן, הסיוע המשפטי שם דגש מיוחד על ניהול תיקים עקרוניים בעלי השלכות רוחב. בהתאם, מתמחה בסיוע המשפטי ייגע במהלך ההתמחות כמעט בכל תחום מעולם מהמשפט האזרחי - פשיטות רגל, דוחות כינוס נכסים, עתירות מנהליות, תביעות אזרחיות, הסדרי חובות, הגשת בג"צים ועוד. ריבוי התחומים במשפט האזרחי וחשיפה לחלקם הגדול במהלך ההתמחות, עשייה משפטית מגוונת, כולל כתיבה משפטית וחוות דעת, פיתוח המשפט בהליכים תקדימיים ושיתוף פעולה עם משרדים נוספים, כל אלה הם רק חלק מהיתרונות הטמונים בהתמחות בסיוע המשפטי. זאת לצד מפגש עם האוכלוסייה, עבודה בקהילה בכלל (הרצאות של עורכי  דין) ובקהילה המקצועית (כנסים, ישיבות). הניסיון מלמד כי חוויית ההתמחות בסיוע כוללת בתוכה סביבת עבודה מקצועית וייחודית, עשייה משפטית וחברתית כאחד.

פרישה של יחידות משרד המשפטים ברחבי הארץצילום: צילום: דוברות משרד המשפטים

"ללמוד את הפרקטיקה של המקצוע מטובי המשפטנים"

ההתמחות במשרד המשפטים הובילה את עו"ד סיגל יעקבי לתפקידים בכירים באגף האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי עד לתפקידה הנוכחי כמ"מ מנכ"ל המשרד

"על אף שלימודי המשפטים שלי היו במסגרת העתודה הצבאית, הגעתי כמעט במקרה לעשות את התמחותי באגף האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי במשרד המשפטים.

ההתמחות פתחה בפני עולם משפטי מרתק, בעל זיקה לכל נושא שרק ניתן להעלות על הדעת בתחום המשפט האזרחי.  לאחר השירות הצבאי היה לי ברור שאני רוצה לחזור למקום בו התמחיתי, וכך עשיתי. על אף שחיכתה לי משרה במשרד פרטי, כששמעתי שיש לי אפשרות לחזור לאגף במשרת מילוי מקום - לא היה לי שום ספק זה מקומי וכך התחלתי לעבוד כעו"ד במחוז ירושלים של הכונס הרשמי.

לאחר חמש שנים מוניתי במינוי בפועל כמשנה לאפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי ובתום שלוש שנים נוספות מוניתי כסגנית האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי. בשנת 2017 נבחרתי לתפקיד האפוטרופסה הכללית והכונסת הרשמית ולפני כחמישה חודשים מוניתי על-ידי שר המשפטים כמ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, בנוסף לתפקידיי האחרים.

מבחינתי, תפקידים אלה הם המשך ישיר של התמחותי, בה 'נדבקתי' בתשוקה לעסוק במגוון הרחב של תחומי עיסוק האגף. מה שמביא אותי גם היום לעבודה, ממש כמו בתפקיד ההתמחות, הוא אהבה אמיתית לעולם התוכן בו אני עוסקת ולחשיבות הערכית העמוקה שאני מייחסת לעבודתי.

אני מזמינה אתכם להצטרף אלינו ולהתמחות בשירות הציבורי ובפרט במשרד המשפטים, לקבל הזדמנות ייחודית (שניתן לקבל רק בשירות הציבורי) להוביל בעצמכם תיקים בבתי המשפט, ללמוד את הפרקטיקה של המקצוע מטובי המשפטנים, לסייע לנו לקדם את מדיניות הממשלה ולעסוק בנושאים המעניינים ביותר הנמצאים על סדר היום הציבורי בישראל. אני מבטיחה לכם שממש כמוני, ברגע שתדבקו בתשוקה לשירות הציבורי, לא תרצו לעזוב".

בחזרה למדור