תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ה-IT כשותף של הביזנס

כיצד הצליחה טבע להפוך את ה-IT לחלק בלתי נפרד משרשרת הערך בארגון

מחשב עם נתונים
Dreamstime

בריאיון מיוחד עם עופר זלמנוביץ, VP and Head of IT Operations  Teva Pharmaceutical, הוא מספר על הדרך המיוחדת שבה הצליח גוף ה-IT בטבע להפוך לחלק מרכזי בשרשרת הערך העסקית של החברה ולשותף לפעילות העסקית המורכבת והגלובלית. היחידה עליה מופקד זלמנוביץ אמונה על אספקת שירותים רבים ליחידות אחרות במערך ה-IT ובחברה כולה. מגוון השירותים כוללן: שירותי תשתיות, ניהול שרתים, תקשורת, אבטחת מידע, שירותי דואר אלקטרוני ועוד. לצידם של אלה אחראית היחידה גם על אספקת כל השירותים המוגדרים כ-Employee Services כגון: שירותי מובייל, מוקד תמיכה, Unified communication ,Video & Audio Conferencing ועוד. נדבך נוסף בפעילות יחידה זו מוקדש לתמיכה באפליקציות השונות במערך הפעילות הגלובלי של החברה והנדבך האחרון מוקדש לפעילות ה- Middleware & Web services כל אתרי האינטראנט של החברה וכל הממשקים בין המערכות. היחידה מונה מעל 600 עובדים ונותני שירות ובנויה כיחידה גלובלית עם מרכזי פעילות ברחבי העולם, ומרכזים גדולים בישראל, ארה"ב, וקרואטיה.

עופר, אלו אתגרים עומדים בפני מערך ה-IT Operation בחברה גלובלית כה גדולה כטבע וכיצד אתם מתמודדים עם האתגרים הללו?

האתגר הראשון הנו הגודל והפיזור - איך מספקים שירותי IT לחברה שפרוסה ב-80 מדינות ומעסיקה 58 אלף עובדים. אך מעבר לאתגר הגודל קיים אתגר גדול לא פחות והוא היותה חברה דינמית שמתפתחת ומתרחבת בעזרת מיזוגים ורכישות.

העובדה שהחברה מיזגה לתוכה לאורך השנים עשרות חברות שונות שפועלות במדינות שונות הכתיבה צורך ותפיסה לפיה נדרש ארגון מרכזי אחד שנותן מענה לכל הפונקציות, אך מאפשר גמישות להתנהלותן, לפונקציות גלובליות ולפונקציות המקומיות. אי לכך, היינו חייבים לבנות מערך IT Operations שייתן מענה הן ברמה המקומית והן ברמה הגלובלית. תפיסה זו חייבה אותנו להשקיע משאבים רבים ביצירת תהליכי עבודה מתקדמים תוך כדי תשומת לב לגישור על פני תרבויות, כך שיחד יגרמו לכל יחידה בעולם למצוא ערך בהצטרפות לחוויית ה-IT שאנו מספקים.

במקביל נדרשנו לייצר תהליכים דינמיים, כך שנוכל לטפל בכל בעיה, בכל מקום שהיא צצה ברחבי העולם ובכל מגוון הטכנולוגיות הרחב המשרת אותנו. היה ברור שחלק מתפיסה זו הנה מדידה בלתי פוסקת של כל חלק במערך ה-IT, מתוך ההבנה שמה שלא נמדד לא ניתן לשיפור או אפילו לבחינת הצורך בשיפור.

דפוס הפעולה של טבע כחברה הרוכשת וממזגת חברות עצומות בגודלן, חייב אותנו לבנות מנגנונים שיאפשרו לנו להיות מוכנים כל הזמן אל הלא נודע, אל הלא צפוי. לפיכך, האנשים שאנו מגייסים ומעסיקים עוברים הכשרה מתמדת להתמודדות עם שינויים מרחיקי לכת ולגילוי גמישות ויצירתיות ברמת הפתרון. דוגמא אופיינית לכך הייתה הרכישה של אקטביס   החטיבה הגנרית של אלרגן. רכישה של חברה בסדר גודל כזה חייבה הן את היחידות העסקיות והן את ה-IT להיערך מראש. כבר מלכתחילה היה ברור כי מידת ההיערכות של ה-IT והיכולת שלו לאפשר שילוב מערכות, ישפיעו בצורה קריטית על הצלחת העסקה. זה דרש היערכות שהייתה חייבת לנוע כל הזמן על ציר הכדאיות הכלכלית. זאת, למקרה שהעסקה לא תצא בסופו של דבר אל הפועל. חשוב להבין כי בארגון כמו שלנו, המעסיק 58,000 עובדים, כל פיסת טכנולוגיה, שמתומחרת בעלות של 10$ למשתמש, הופכת להוצאה של למעלה מחצי מיליון דולר ברמה הארגונית.

עופר זלמנוביץ, VP and Head of IT Operations  Teva Pharmaceutical
יח"צ

ומה באמת קרה כתוצאה מהתממשות העסקה, עם אלו אתגרים נדרשתם להתמודד בעסקה זו ובעסקאות קודמות שקדמו לה?

הרכישה של אקטביס צירפה לטבע עוד 15 אלף עובדים אתגר לא פשוט עבור ה-IT. מעבר לכך, אקטביס שימשה בעצם כחטיבה בחברת אלרגן, כך שלא רק שנדרשנו לשלב אותה, אלא גם להפריד אותה כחטיבה מחברת האם. בטווח הביניים, זה דרש מאתנו להסתמך על מערכות של אלרגן, בעוד שאלרגן עצמה נדרשה להסתמך על מערכות של אקטביס. כמובן שהאתגר הגדול יותר היה רצונם של היחידות העסקיות בטבע לממש מהר ככל האפשר את יתרונות העסקה על ידי שילוב הביזנס של שתי החברות יחדיו.

אז מחד, היה צריך להפריד את מערכות ה-IT מחברת האם, ומאידך היה צריך לחבר את המערכות אלינו. זה דרש מאתנו לייצר פתרון שבו כל אחד מהגורמים המעורבים יכול להיכנס לכל אחת מהמערכות, באופן שיאפשר ליהנות מפירות העסקה מהר ככל האפשר ובה בעת להקפיד ולשמור על הנכסים של כל חברה ולמזער פרצות באבטחת המידע. לשם כך בנינו תוכנית מפורטת,  בה השקענו זמן ומשאבים. מהרגע שהוכרז שהעסקה נסגרה, התוכנית הזו אפשרה לנו בתוך 50 שעות בלבד לייצר מערכת עובדת עבור שתי החברות. למען האמת, כבר שעה לאחר שהעסקה נסגרה הוחלפו כל אלפי מסכי הכניסה של עובדי אקטביס במסכי כניסה של טבע. זו הייתה דוגמא אופיינית לצורך בשימור מצב קיים מצד אחד ובחיבור כל המורכבויות מן הצד השני. כארגון IT, נדרשנו להיכנס לנעלי העסק ולנסות לחשוב ולתכנן את כל הפתרונות שלהערכתנו יידרשו. זה היה פרויקט מרשים במורכבותו שחיבר את צוותי מערכי ה-IT של שלוש החברות ביחד לוועדת היגוי אסטרטגית אחת. עמדו בפנינו אתגרים עצומים של אבטחת מידע מצד אחד ויצירת מנגנונים שיאפשרו שיתוף פעולה מצד שני.

גרף

אתגרים נוספים המאפיינים את פעילות המיזוגים והרכישות של טבע נובעים מהצורך לעמוד בדרישות הרגולטוריות והכללים של כל מדינה שבה אנו עובדים. אתגר נוסף נובע מהעובדה שלעובדי ייצור רבים אין את עמדות הקצה האופייניות של מחשבים שולחניים או ניידים, מה שהוביל אותנו לפיתוח אפליקציה ייחודית למובייל, הניתנת להתקנה על כל מכשיר ועל ידי הרשאות מתאימות, יכול כל עובד בחברה לקבל מידע ספציפי הנוגע אליו.

אתגר נוסף מצוי בעבודה שלנו מול מערכות ERP גדולות המאפיינות את החברות אותן אנו רוכשים. עקב האכילס בשילוב מערכות אלו הנו הממשקים שלא פעם יוצרים 'ספגטי' שקשה מאוד לניהול והבנה. כמענה לכך הקמנו מערך שנקרא ICC Interface Competency Center, הגדרנו את התפיסה שלנו לדרך בה בונים ממשקים, את מודל הבקרה, את התבניות, את מילון הנתונים ועוד. כתוצאה מכך נוצר 'בית חרושת לכתיבת ממשקים', שמקבל דרישה ומחזיר ממשק. המערך הזה מתנהל באופן יעיל מאוד מאוד ומאפשר לנו לייצר Time to market מהיר מאוד לכל ממשק חדש שאליו אנו נדרשים. היתרון הגדול שלו מצוי ביכולת לבחון במהירות את יעילות הממשק, תוך בקרה הדוקה על כל תנועה בתוכו.

מהי תפיסת השירות שהגדרתם כארגון IT ואלו אתגרים תפיסה זו מעמידה בפניכם?

אנו רואים את האתגר הגדול ביותר שלנו כ "keep the lights on". במילים אחרות, אנחנו חייבים לדאוג לכך שהמערכת תמשיך לעבוד ולנגן בכל פינה ברחבי הגלובוס ללא מעצורים או הפסקות.

אתגר גדול נוסף שעומד בפנינו, בעולם דינמי עם טכנולוגיה שמשתנה באופן תדיר, הנו לזהות מראש ומוקדם ככל האפשר את אותן הטכנולוגיות שיעשו את מה שהיחידות העסקיות צריכות בצורה יותר טובה.

אתגר חשוב לא פחות נובע מהצורך בעבודה כחברה גלובלית אחת. זה דורש מאתנו לייצר סט שירותים ברור וידוע, עם Service Catalog אחיד, ברור ונגיש.

אתגר נוסף מצוי בעלויות - הכל קורה כאן במכפלות מאוד גדולות ולכן אנו חייבים לבחור בזהירות את הדברים הנכונים לעשות אותם. רק לשם המחשה של סדרי הגודל בטבע מתנהלות 90 מיליון דקות של שיחות וועידה בשנה. אם לא היינו מאפשרים את זה בצורה חלקה החברה לא הייתה יכולה לעבוד. זה היה פשוט בלתי אפשרי בארגון גלובלי כמו טבע. עבור חברות אחרות נושא זה מתקשר  לחיסכון בטיסות אולם אצלנו הוא ברמה של הישרדות.

האתגר הראשון הנו הגודל והפיזור - איך מספקים שירותי IT לחברה שפרוסה ב-80 מדינות ומעסיקה 58 אלף עובדים
Dreamstime

עולם ה-IT עובר למודל וירטואליזציה של שירותים, האם טבע כתעשייה קלאסית/שמרנית פתוחה לאמץ פתרונות כאלה?

ראשית, צריך לזכור שטבע נמצאת תחת רגולציה מאוד מחמירה ולפיכך היכולת שלה לצרוך שירותים כאלו מבחוץ אינה פשוטה. עם זאת, כחברה הנמצאת בחזית הטכנולוגיה אנו משתדלים לאמץ את המודלים הללו בכל מקום שבו זה מתאפשר. הווירטואליזציה בטבע מתבטאת במגוון של שירותים בענן, שחלקם מצויים בענן הציבורי וחלקם בענן הפנימי. כך למשל ניתן לצרוך את שירותי מערכות ה- CRM, מערכות ה- HR, הרכש ועוד עשרות מערכות רבות אחרות מהענן. יש לנו בטבע אסטרטגיה דיגיטלית מתקדמת מאוד הכוללת שיתוף פעולה הדוק עם IBM Watson, וגם זה לא נמצא פיזית בטבע.

אם מדברים על IAAS או PAAS הרי שאפשר לראות שימוש גבוה בווירטואליזציה בתוך הארגון. חלק ניכר מהשרתים שלנו הם וירטואליים, וזה לגמרי לא טריוויאלי בחברה עם היסטוריית IT ארוכה כמו שלנו.

המבנה הגלובלי והפיזור העצום של טבע ברחבי העולם יצר הרבה מאוד אתרים קטנים יחסית, שבאופן מסורתי היינו צריכים לשים בהם שרתים מקומיים שדרשו ניהול מקומי. עם הזמן עברנו מתפיסה זו לפתרון של ניהול Appliances שמתנהלים מרחוק, כך שהכל מגובה ויושב במרכז עם ניהול מרחוק.

ככלל, תפיסת הענן והשירותים שגיבשנו מבוססת על יעד מאוד שאפתני שאותו הגדרנו לעצמנו. ראינו שבממוצע לוקח כשישה שבועות לייצר משאבי מחשוב לפרויקט חדש, והחלטנו שאנו רוצים לקצר את זה לעשרים דקות! זה היה שאפתני, אבל תשתית הווירטואליזציה וענן השירותים שבנינו כבר מאפשרים זאת בלא מעט מקרים ואין לי ספק שעם הזמן זה יהפוך לסטנדרט.

לסיכום, היעד הנו עבודה כחברה אחת עם מערך שירותי IT אחד הנתפס, בדיוק כמו חשמל, כמשהו הזמין בכל שעה בכל כמות. טבע, שנולדה ממיזוגים ורכישות, הייתה מאז ומתמיד אתגר לאינטגרציה - הרבה איים של מידע ומערכות מחשוב. ולמרות זאת, אם לפני ארבע שנים היינו עם 60 מרכזי שירות למשתמשי קצה, שכללו כלים ייעודים לכל מרכז, הרי שכיום 85% מעובדי טבע מקבלים שירות מ- Service Desk אחד המושתת על אותם כלים ותהליכים ומאפשר לדעת מה קורה בכל מדינה מנקודת מבט מרכזית אחת. ההצלחה במקום המורכב כל כך של השירות מסמנת את ההצלחות גם בשאר תחומי ה-IT ומבטאת את החזון שלנו להיות חלק בלתי נפרד משרשרת הערך של הביזנס.

כתבות נוספות:

IT הוא לא רק טכנולוגיה, בטבע הIT הוא אחד מאבני היסוד של יישום האסטרטגיה של החברה

כיצד רתמה טבע חדשנות טכנולוגית למהפכה גלובלית בניהול משאבי האנוש

חדשנות טכנולוגית היא ה-DNA בהצלחתה העולמית של טבע

כיצד מינפה טבע CRM בענן להצלחה עולמית

כתבות שאולי פיספסתם

*#