תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כיצד רתמה טבע חדשנות טכנולוגית למהפכה גלובלית בניהול משאבי האנוש

איך הצליחה טבע למזג 30 מערכות HR נפרדות וייעודיות למערכת גלובלית מתקדמת הפועלת כשירות בענן

זכוכית מגדלת
Dreamstime

כחברה המעסיקה 58,000 עובדים ברחבי העולם, ושלאחרונה מיזגה לתוכה 15,000 עובדים חדשים (בעקבות הרכישה של החטיבה הגנרית של חברת Allergan), עומדת טבע בפני אתגרי ניהול משאבי אנוש שאין להם אח ורע בתעשייה בישראל. אתגרים כבירים אלו הביאו את חטיבת ה-IT בטבע לגייס את הטכנולוגיות המתקדמות מסוגן בכדי ליצור פלטפורמה גלובלית, שתאפשר התמודדות מיטבית עם קצב השינוי והתחרותיות העזה בתחום הפארמה.

בריאיון מיוחד ענת מרקוס, שעד לאחרונה שימשה כ- VP למערכות מידע בחטיבת ה-IT לניהול משאבי אנוש וגופי התמיכה הגלובליים בטבע, מתארת כמה מהאתגרים הנובעים מניהול עשרות אלפי עובדים ברחבי העולם, וכיצד יישום של טכנולוגיות IT מתקדמות, לצד אוריינטציה עסקית בלתי מתפשרת, אפשרו למערך ה-HR הגלובלי ליצור שפה אחידה וניהול יעיל של המשאב האנושי.

חטיבת הIT היא חטיבה גלובלית, המונה כ-2,000 עובדים פועלת בלמעלה מ-30 מדינות, ומנוהלת מזה כ-4 שנים ע"י גיא הדרי Senior VP, Global CIO.

ענת, אלו אתגרי HR מעמיד ארגון גלובלי בסדר גודל של טבע?

"חברת טבע גדלה לאורך שנים על ידי מסע רכישות ומיזוגים של חברות פארמה מכל העולם, שכל אחת מהן הביאה איתה תרבות ארגונית מפוארת וכללי עבודה משל עצמה. כתוצאה מכך נוצרו עם השנים איים רבים של התנהלות ארגונית. למעשה, כל מדינה ניהלה את התהליכים שלה בצורה עצמאית למדי וקשה לומר שהייתה שפה אחידה ברמה העולמית. אך המצב הזה לא יכול להימשך זמן רב. האתגרים שהעמיד העולם החדש חייבו אותנו למצוא דרך להפוך את אוסף האיים הללו ליבשת אחת לכפר גלובלי אחד הפועל על בסיס שפה משותפת".

ענת מרקוס
יח"צ

"חיפשנו דרך להכשיר את העובדים, להעביר נהלים, לאתר כוח אדם מקצועי, לתגמל, או להגדיר יעדים, תוך שימוש בשפה אחידה המקובלת על כולם ברמה העולמית במקום לעשות זאת ב-50 דרכים שונות. סיטואציה מעניינת הממחישה היטב את הצורך במערך מידע HR מרכזי, הנה פעילות המחקר של טבע. כל פעילות פיתוח דורשת גיוס של מומחים בעלי ידע ייחודי בתחומם. לרוב, קשה מאוד לאתר ולגייס את האנשים הללו, אך האירוניה בדבר היא שלרוב הם כבר נמצאים בארגון... רק צריך למצוא אותם! אתגר נוסף, שאינו מאפיין רק את טבע אלא את כלל החברות בימינו, הנו הפער העצום בין זמינות השימוש והמידע שיש לאנשים בסביבה הביתית, באמצעות הסמארטפונים והטאבלטים, לבין הסרבול וחוסר ההתקדמות של המערכות הארגוניות".

כיצד ניגש מערך ה-IT בטבע לטפל באוסף האתגרים שהזכרת?

ראשית, חשוב לציין שלחטיבת ה-IT בטבע יש מקום ייחודי בחברה כחוליה מרכזית וחשובה בשרשרת הערך הארגונית. מקום ייחודי זה הוא שאפשר לנו להוביל שינוי שכלל מעבר מ-30 מערכות HR שונות ברחבי העולם למערכת גלובלית אחת הפועלת בענן. האסטרטגיה שלנו הייתה לבחור מערכות גלובליות שיש בהן את ההגדרה של אותם תהליכים הנחשבים כ- Best in class. תהליכים אלו אפשרו לנו לספק מענה לכ-80% מהפעילויות העסקיות שאפיינו את עולם ה- HR בטבע, מבלי שנצטרך לפתח אותן. חיפשנו טכנולוגיה שתיתן לעשרות אלפי הלקוחות שלנו חוויית משתמש גבוהה ואינטגרטיבית. רצינו שכל מנהל יוכל להיכנס לסוויטת הפתרונות שתיבחר ולקבל מענה לכל נתון שהוא מחפש ולכל תהליך עסקי, באותה קלות שבה הוא משתמש באפליקציות על הסמארטפון שלו. אי לכך, הפיתרון היה צריך להיות כזה שניתן יהיה לצרוך אותו דרך המובייל בכל זמן ובכל מקום וכמובן, תחת מנגנוני וכללי אבטחת המידע המחמירים ביותר.

באיזה פיתרון בחרתם לבסוף וכיצד הצלחתם להטמיע אותו בפעילות הגלובלית?

לאחר בחינת המוצרים הקיימים בשוק החלטנו לבחור בסוויטת הענן SAP Success Factors המיועדת לטפל בכל תהליכי ה-HR  הארגוניים, החל מגיוס עובדים, דרך קליטה והכשרה, הגדרת היעדים העסקיים, הערכת הביצועים, מנגנוני התגמול, למידה ועוד. באמצעות המודול האנליטי של המערכת Workforce Analytics ניתן לנתח ולהבין את מרבית המגמות בתחום כוח האדם, באופן שזמין לכל מנהל, ללא תיווך מיותר של מומחים ייעודיים.

באמצעות מודול אחר של המערכת - Employee Central נאספים למערכת מרכזית אחת נתוני עשרות אלפי העובדים בטבע, כולל הרקע המקצועי של כל אחד מהם, המשרות, התפקידים שמילאו, הניסיון בתחומים ספציפיים וכד'. זה יוצר מהפכה בדרך שבה אנו מסתכלים על הארגון ומנהלים פעילויות עסקיות. זה מאפשר שינוי של ממש בדרך שבה מכשירים עובדים בצורה גלובלית, בדרך שבה היעדים של הארגון כולו, מרמת בכיר המנהלים ועד רמת אחרון העובדים, מסונכרנים יחדיו ומאפשרים לגוף הענק הזה לפעול ביעילות ומהירות גבוהה מאי פעם.

מפת העולם
Dreamstime

במסגרת הפרויקט הוגדרו מחדש תהליכי הליבה של ניהול העובדים, תוך מתן דגש על תפקיד המנהל והעובד הלוקחים אחריות מלאה לניהול התהליך. תהליכי העבודה שהוגדרו מתבססים על המבנה החדש של ארגון משאבי האנוש במסגרתו התהליכים מונעים על ידי המנהל, ונתמכים על ידי מנהל מש"א וארגון HR Operations and Services, מה שנותן למנהל עצמאות ושקיפות בכל הנוגע לניהול העובדים ומאפשר לארגון מש"א לתמוך במנהלים במקום לנהל במקומם תהליכים.

"הודות למערכת הגלובלית החדשה, יכולנו להיערך לקלוט את 15,000 העובדים של החטיבה הגנרית של חברת Allergan  ותוך פרק זמן קצר להפליא לאפשר הפצה של נהלים גלובליים, של התרבות הארגונית המאפיינת את טבע ולספק לכל המנהלים בעולם מידע אודות המומחיות והניסיון שיש לכל אחד מהעובדים החדשים לצורך קליטה מיטבית לארגון".

מהו התפקיד שממלא חטיבת ה-IT בטבע וכיצד אתם תורמים להעצמת הפעילות העסקית של טבע?

"כל החטיבות בטבע ובכללן גוף ה- HR מבינים היטב את המשקל העצום של הטכנולוגיה בהצלחה העסקית שלהם. אנו מהווים חלק אינטגרלי בשרשרת הערך ולא רק enablers או יחידת תמך. חטיבת ה-IT משפרת ללא הרף את הצעת הערך של טבע למחזיקי העניין השונים שלה כלפי חוץ כמו למשל יצירת אינטגרציה עם ספקים, אך גם כלפי פנים בעבודה משותפת עם חטיבה ה- מו"פ, תפעול, תקשורת, מש"א ועוד. החטיבה מהווה למעשה את "הדבק" שמחבר בין הפעילויות השונות של הארגון, ה- back bone הקריטי שמאפשר את פעילותן. מצד שני, כל אופי הפעילות שלנו כחטיבת ה-IT הנו באוריינטציה עסקית לחלוטין. אנחנו לא מחכים שיבקשו מאתנו פתרון, אנחנו אלה שיוזמים אותו ואף מתווים את הכיוון הטכנולוגי שיאפשר לו להתממש. היתרון הגדול שלנו מצוי בראייה הרחבה הרואה את כל חטיבות הארגון ועל ידי כך מאפשרת לייצר לכל חטיבה ערכים מוספים בראייה גלובלית."

העדות הטובה ביותר לאופן שבו ה-IT  נתפס בארגון הוא הקידום שאירע לאחרונה ובו מונתה ענת מרקוס לסגנית נשיא בכירה לתפעול ושירות גלובאליים בחטיבת  HR. "אני אזכה עכשיו להטמיע את הטכנולוגיות לניהול העובדים ולמקסם את השימוש שאנחנו עושים בכלים לשיפור השירות וחווית העובדים שלנו", אומרת ענת עם כניסתה לתפקיד החדש.

אלו תוצאות צפויות כתוצאה מהטמעתה של מערכת HR גלובלית?

"ישנן תוצאות שאנו יכולים להצביע עליהן כבר היום והן נובעות מפשטות השימוש, מהשקיפות ומהעובדה שהמערכת מאפשרת נקודת מבט גלובלית שמעולם לא התאפשרה בעבר. אנו רואים שיפור בשביעות הרצון של העובדים משירותי ה-HR ובמקביל, רואים מגמות של התייעלות וקיצור תהליכים כמו גיוס, ניוד, קידום, חפיפה והכשרה. הטכנולוגיה של SAP מאפשרת לנו להעצים את המנהלים והעובדים ע"י הנגשת המידע דרך המחשב האישי או מכשירי הסלולר, סטנדרטיזציה של תהליכי העבודה בכל מקום בעולם, יכולת לקחת פעולה, לעדכן מידע וליזום תהליכים בלחיצת כפתור".

"אין ספק שהטכנולוגיה החדשה תאפשר לטבע להשיג התאמה טובה יותר ליעדים העסקיים ומתוך כך שיפור בתוצאות העסקיות. נוכל לאייש משרות בכירות וקריטיות בצורה מדויקת ומהירה יותר, תוך שימוש ב-Talents משלנו המצויים ברחבי העולם. נוכל לבצע תהליכי הכשרה ופיתוח עובדים בצורה אחידה ולתגמל את העובדים שלנו תוך יצירת קשר הדוק יותר ליעדים והביצועים שהוגדו להם".

כתבות שאולי פיספסתם

*#