חברת Wibbitz הכפילה את הכנסותיה בשנה האחרונה - המתכון לצמיחה מהירה

ב-Wibbitz זיהו את הצרכים של לקוחותיהם ואת הערך המוסף שהמוצר שלהם מספק. החלפת המודל העסקי הזניק את צמיחתה במהירות מרשימה. מנכ“ל Wibbitz, זוהר דיין, מספר איך עושים את זה נכון

אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר דיין, מייסד ומנכ"ל חברת Wibbitzצילום: דורון לצטר
אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

אסטרטגיה, מודל עסקי ומפת דרכים מוצרית אינם דברים שמשנים בקלות, ולא כל חברה מסוגלת לעצור את מה שהיא עושה במשך שנים ולחשב מסלול מחדש. בחברת Wibbitz ידעו לזהות בעיה, לעצור, לעשות חושבים ולשנות כיוון בזמן הנכון וההחלטה מוכיחה את עצמה כמוצלחת.

רוצים לעבוד ב-Wibbitz? כנסו לעמוד החברה שלנו >>

חברת Wibbitz נוסדה ב-2010 ומאז היא מציעה ללקוחותיה פלטפורמת וידאו מתקדמת המאפשרת לעסקים ליצור בקלות סרטונים מתוחכמים, ולשלבם באתריהם וברשתות חברתיות. מאז שנוסדה היה המודל העסקי של החברה .Ad Revenue בתוך הסרטונים שיוצרו בפלטפורמה של Wibbitz הוצגו פרסומות מטעם החברה שיצרה אותם או מטעם רשתות פרסום. הרווחים מהצפיות בפרסומות הללו התחלקו שווה בשווה בין שתי החברות - זו שיצרה את הסרטון ו-Wibbitz שסיפקה לה את הפלטפורמה. מרכז הכובד של המודל העסקי היה לפיכך נתון לגורמים חיצוניים כגון מספר המבקרים באתר, קמפיינים פרסומיים ומיקום בתוך האתר כשהמטרה הייתה שכמה שיותר אנשים יצפו בכמה שיותר סרטונים. ההבנה הייתה שאין יחס ישר בין איכות המוצר וטיב הפיתוח לרווח החברה ושבמודל רווח מסוג זה הדרך להרוויח יותר היא להשיג יותר צפיות, מה שגרם לחברה לחשוב על כיוון פעולה חדש.  

"זיהינו שהמודל הזה לא משקף את ערכו של המוצר שלנו ויכולותיו, וגם לא את פוטנציאל ההכנסות שלו", אומר זוהר דיין, מייסד ומנכ"ל .Wibbitz היום יש המון מוצרים ותוספים למיניהם שאפשר להוסיף לאתרים כדי שייצרו כסף בדרכים שונות ומשונות ואנחנו לא רצינו להיות בעולם הזה. הערך של המוצר שלנו הוא מתן האפשרות לספר סיפורים באופן יצירתי באמצעות וידאו בצורה פשוטה וקלה שמתאימה לאופן בו אנשים צורכים תוכן בימינו. יש כיום צורך חשוב ביצירת תכני וידאו ובתחום הזה קיימים אתגרים מאוד מהותיים שהטכנולוגיה שלנו יודעת להתמודד איתם. הרגשנו שלהיות רק כלי שמכניס קצת כסף לאתר ותדמית החברה כנותנת שירות מסוג זה לא תאם ליכולות הטכנולוגיות המתקדמות והפוטנציאל הגלום במוצר שלנו.

"בעיה נוספת הייתה שבמודל כזה מאתגר לעשות תחזית מדויקת להכנסות, מכיוון שהרבה גורמים נמצאים מחוץ לשליטתנו" הוסיף דיין. "אתה יכול להיות מעולה ולייצר מוצר משובח, אבל הגורמים שמשפיעים על ההכנסות הם מספר המבקרים באתר בו הוטמע הסרטון או ההיענות שיש באותו חודש לקמפיין כזה או אחר. חשנו את הצורך שמרכז הכובד יזוז למקום בו אנחנו נותנים את הערך המקסימלי: לאפשר לכל אחד לספר סיפור בצורה הכי טובה באמצעות וידאו ובחוויה המתאימה לעידן ימינו."

עובדי חברת WIBBITZ

המטרה: לשנות את הלך המחשבה

לאחר שהבעיה והשלכותיה זוהו הובילו דיין והצוות תהליך חשיבה ארוך בחברה. נערכו סקירות שוק, הסתכלות מעמיקה על הדאטה ואז נבדקו אלטרנטיבות אפשריות. בתום התהליך הגיעו ב - Wibbitz למסקנה שמודל SAAS (תוכנה כשירות) ישרת טוב יותר הן את החברה והן את לקוחותיה. "הבנו שזה המודל שיאפשר את הצמיחה העתידית שלנו כעסק וישקף טוב יותר את ערך המוצר והטכנולוגיה שלנו", אומר דיין.

ואיך מנהלים מהלך מקיף כזה?
"זו משימה משמעותית, להטות כך את הספינה. מדובר בתהליך מורכב מאוד שדורש הרבה אנשים והרבה עבודה ומתפרס על תחומים רבים: נכנסים לכל מני שאלות של תמחור חדש, לא רק כמה יעלה להשתמש במוצר אלא גם יצירת מסלולים שונים במחירים שונים, שכל אחד מהם מציע פיצ'רים אחרים המתאימים לסוג לקוח שונה. היו גם שינויים במוצר עצמו שהיה צריך לעשות כתוצאה משינוי המודל העסקי. מבחינה טכנית, נדרשנו לשנות את הפלטפורמות עליהן עבדנו, שכתבנו ואף בנינו מחדש חלקים נכבדים הן במוצר עצמו והן במערכת ניהול הלקוחות בה נשמר כל הדאטה הרלוונטי של הלקוחות. תהליכים, אנליטיקות ועוד - צריך להגדיר הכל מחדש ולהכין את הקרקע ואת המבנה הנכון. יש גם את הפן הפיננסי והפן החוזי שמצריכים כל אחד את התאמותיו, וכמובן גם את האלמנט האנושי: לשנות את הלך המחשבה של כל עובדי החברה וחיבור העובדים למטרה החדשה. מטרתנו היא שהעובדים גם הם יבינו את הרציונל מאחורי ההחלטה העסקית, יתמכו בה וירצו לממש אותה. ולכן אספנו את העובדים, הסברנו את התהליך המחשבתי מאחורי ההחלטה והבהרנו שנעשה פה תהליך ארוך ואינטנסיבי שלהערכתנו יוכיח את עצמו בטווח הארוך. היה חשוב לנו להבהיר שהם שחקנים מרכזיים במהלך הזה, שאנחנו צריכים את התמיכה והעזרה של כולם".

כיום המודל שמציעה Wibbitz מתבסס על תשלום חודשי או שנתי. "הלקוח משלם על השימוש בפלטפורמה כמנוי ומקבל מוצר עם יכולות טכנולוגיות מתקדמות ומותאמות לצרכיו. את הסרטונים שהוא מייצר הוא יכול לפרסם בהתאם לאסטרטגיה שלו. המשימה לתקשר ללקוחות את המודל החדש ולדאוג למעבר חלק הוטלה על מנהלי הלקוחות וצוותי המכירות שנדרשו להציג ללקוחות את הערך המוסף שיקבלו בשיטת התשלום החדשה וכיצד בצורה זו יוכלו לקדם עוד יותר את מטרותיהם העסקיות.

איך זה שינה את המודל העסקי ואת מפת הדרכים של החברה?
"מבחינת המודל, זה עזר לנו ליצור תחזית ותשתית הרבה יותר ברורים, בהתבסס על הנתונים. במודל הקודם החוזים היו לרוב ללא התחייבות. במצב החדש אנו מציעים חוזה שנתי או רב שנתי, וכך יכולים לחזות בדיוק מה יהיו ההכנסות מכל לקוח. דבר נוסף שקרה זה שנפתח לנו טווח חדש של מגוון לקוחות אליהם אפשר לפנות. בעבר היינו פונים בעיקר לבעלי אתרי תוכן, כי המודל העסקי דרש מספר מבקרים רב שמסוגלים לייצר רווח מפרסומות. היום יש לנו את הרצון והיכולת לתרום לכל חברה ולספק עבורה שירותים שיעזרו לה לצמוח ולגדול, כך  שאנו עובדים עם כל סוגי הלקוחות ונפתח בפנינו טווח רחב של אפשרויות בלתי נדלות להמשך התפתחות וצמיחה. במפת הדרכים אנחנו שמים כיום דגשים במקומות אחרים, מקומות בהם אנו רואים איפה אפשר לתת ערך לסגמנט מסוים של לקוחות. אנחנו מקשיבים לפידבק שעולה מלקוחות שונים לגבי המוצר עצמו והפיצ'רים שקיימים בו או שהלקוחות היו רוצים שיהיו קיימים בו. הפידבק הזה מתווה חלק ניכר ממפת הדרכים של המוצר כיום. ההתפתחות לסגמנטים נוספים גם כן משפיעה, כי לכל סוג של לקוח ישנם צרכים מעט שונים, ואנחנו רוצים לתת את המענה הנכון לכולם".

החברה מציעה ללקוחותיה פלטפורמת וידאו מתקדמת המאפשרת לעסקים ליצור בקלות סרטונים מתוחכמים

סוג אחר של עבודה

שינוי הכיוון של Wibbitz נתן במהרה את אותותיו גם בעובדיה. דיין מספר שהפידבק שמספקים העובדים הוא חיובי מאוד, שתחושתם כיום היא שניתן הדגש הראוי לדבר בו הם הכי טובים - בניית פלטפורמה טכנולוגית חכמה ליצירת וידאו. אם קודם התמקדה החברה בהתאמות לאתרים אחרים ולפרסומות, השינוי למודל SAAS איפשר למפתחים להתמקד שוב בערכי המוצר העיקריים, להתעסק יותר בבניית הפלטפורמה והפיצ'רים שלה ובאפשרויות פיתוח הוידאו. האתגר המקצועי הלהיב את העובדים ורתם אותם עוד יותר לשיפור ופיתוח המוצר.

"זה עולם אחר לגמרי של פיתוח. סוג אחר של עבודה", מעיד דיין. "ישנם אתגרים טכנולוגים רבים הן ב-Back-End והן ב-Front-End של המוצר. אנשים שמחו לחזור ולהתעסק במה שמייחד אותנו, בדברים שבאמת מביאים ערך גדול ללקוחות שלנו. מפתחים מעידים שעכשיו הם הרבה יותר ממוקדים בליבת הטכנולוגיה ופחות עסוקים במתן פתרונות מידיים לתמיכה בבעיות דחופות של לקוחות, כפי שהיה יותר בעבר. אנשים מרגישים הרבה יותר יצירתיים וכחברה שמייצרת וידאו - היצירתיות והעיצוב הם אלמנטים משמעותיים עבורנו. אני מרגיש היום שזו חברה אחרת לגמרי. חברה שיודעת לעשות תכנון מאוד נכון ומדויק ברמה העסקית, וחברה הרבה יותר ממוקדת. התוצאות מדברות בעד עצמן: ב-2018 חווינו את השנה הכי טובה שהייתה לנו אי פעם כחברה, עם 200% צמיחה בהכנסות. אנחנו הרבה מעבר לבנצ'מרק כשזה מגיע לצמיחה של חברות SAAS וממשיכים לשבור שיאי הכנסות כל רבעון. תמיד היה לנו חשוב לשים את האנשים במרכז, מבחינת התרבות הארגונית שלנו, ואני מרגיש שאנחנו שומרים על אותו ה- DNA היצירתי והקרוב שהיה לנו. זה גם אחד הדברים שעזר לנו להמשיך להתפתח ולפרוץ לשווקים בינלאומיים ולפתוח משרדים נוספים, בפריז ובלונדון".

מה למדת בתהליך הזה?
"איך להוביל בצורה יעילה תהליכים רוחביים משמעותיים בחברה. איך יוצרים עסק ממוקד SAAS מכל הבחינות. כמה חשוב להגדיר יעדים ברורים, להציב סטנדרטים גבוהים, לנהל את הדאטה בצורה טובה ויעילה וכמה חשוב שיהיה את המבנה הארגוני הנכון כדי להשיג את המטרה. עכשיו המטרה שלנו היא להמשיך ולהתפתח גם בזירה הבינלאומית. המעבר למודל החדש פתח לנו אפיקים חדשים בהקשר של שיתופי פעולה אסטרטגיים. אני מרגיש שכיום יש לנו עסק בריא בצמיחה ושאנו ממשיכים לפתח אותו ללא הפסקה. בכוונתינו להמשיך לקרוא את השוק ולזהות את התחומים בהם הפוטנציאל עבור לקוחתינו ועבורינו הוא הגדול יותר ולבצע מהלכים דומים בעתיד כדי להמשיך לגדול ביחד עם לקוחותינו."

רוצים לעבוד ב-Wibbitz? כנסו לעמוד החברה שלנו >>