אינטליגנציה מלאכותית בלמידה ארגונית

מדידת רמת הידע של הלומד היא אתגר משמעותי ביותר לארגון. פיתוח חדש של חברת Time to Know מאפשר לייצר אוטומטית שאלות משולבות בתוכן הנלמד בעזרת טכנולוגיית אינטליגנציה מלאכותית ולקבל בקלות חיווי מדויק על רמת הידע של כל נבחן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילוסטרציה של תכנת למידה
אתגר מדידת רמת הידע הוא לא חדשצילום: יח"צ

אחד מהאתגרים המשמעותיים ביותר בעולם הלמידה הארגונית הוא מדידת רמת הידע של הלומד. ארגונים רבים נדרשים תכופות להקנות לעובדיהם ידע חדש, כשהם יכולים לעשות זאת בצורות שונות: כנסים, הרצאות, הדרכות אחד-על-אחד או העברת מסמכים במייל. עם זאת, חשוב לזכור כי עובדת העברת ההדרכה לא מבטיחה שכל מי שעבר אותה גם הבין היטב את החומר ושולט בו. זוהי בדיוק הבעיה שחברת Time to Know הישראלית מבקשת לפתור.

חברת Time to Know, הנמצאת בבעלות קבוצת "עורק", מפתחת מערכת למידה חכמה בה משתמשים כיום ארגונים גדולים רבים ברחבי העולם. היא הוקמה ב-2006 ולפני כ-3 שנים עברה תפנית משמעותית (Pivot) מעולם של פלטפורמת הוראה לחינוך המסורתי לעולם של הכשרת עובדים, לקוחות ומפיצים.

החברה משיקה בימים אלה גרסה חדשה הכוללת פריצת דרך טכנולוגית משמעותית הן ע"י שימוש באינטליגנציה מלאכותית לייצור תוכן ושילוב תמונות באופן אוטומטי, והן השימוש ב-BOT להצעת יחידות לימוד בהתאם לפעולת העובד בזמן אמת.

דרור חליבה, סמנכ"ל השיווק של חברת Time To Know
דרור חליבה, סמנכ"ל השיווק של החברהצילום: יח"צ

הרעיון נוצר בהאקתון שארגנה החברה, אחד הצוותים הציג רעיון מעניין, שכאשר נבדק לעומק הביא למסקנה שהוא יכול לענות על אתגר מדידת רמת הידע. "הצוות הציע לשלב את טכנולוגיית האינטליגנציה המלאכותית (AI) במערכת הלמידה", ציין דרור חליבה, סמנכ"ל השיווק של החברה. "הדרך לעשות זאת היא לגרום למוצר להיות מסוגל לעבד טקסט, להבין אותו לסייע ליוצר התוכן למצוא עזרים ויזואליים מתאימים ולייצר שאלות רלוונטיות בצורה אוטומטית. כך מייצרים גם כלי שמספק אינדיקציה מהימנה לרמת הידע של הלומדים וגם עושים זאת ללא צורך בכוח אדם שיעסוק בכך".

לעשות מהפכה בתעשיית הלימוד הדיגיטלי

IBM השיקה לאחרונה את ה-Project Debater, מערכת ה-AI הראשונה המסוגלת לכתוב מאמר על כל נושא בדיוק מירבי, גם כאשר מדובר בנושאים מורכבים. הפרויקט נהגה במעבדות IBM בישראל עוד ב-2012 אך הושק בשנה שעברה. זו רק ההתחלה של שילוב טכנולוגיות מתקדמות ביצירת תכנים איכותיים. Time to Know מימשו את אותו העיקרון לעולמות הלמידה. אם מערכת AI מסוגלת להתדיין על נושא, היא אמורה להיות גם מסוגלת לייצר שאלות עליו. "לשם עולם הלמידה הארגונית הולך", קובע חליבה. "רוב התכנים שנצרוך בעתיד ייכתבו על ידי בוטים. כבר כיום משולבות יכולות מתקדמות בתחום הזה והגרסה הנוכחית משלבת  יכולות AI ו- NLP (Natural Language Processing) כיכולות מובנות במוצר שלנו".

מדובר ב- Game Changer בעולם הלימוד הדיגיטלי. עד עכשיו עובדים בארגונים העלו חומרים למערכת אך לפעמים התקשו לנסח שאלות על בסיסם. ברגע שנכנסת יכולת אוטומטית לעשות את זה – הנגשת תוכן למידה הופך לפשוט ומאפשר הפיכת מצגת PowerPoint או PDF לתוכן לימודי איטראקטיבי עם תובנות ו- business Intelligence) BI) למנהלים. תוך מספר חודשי עבודה כבר היה לנו אבטיפוס שעבד ברמת דיוק גבוהה. ידענו שהצלחנו כאשר עשינו ניסוי: הזנו למערכת את התוכן של הערך Space IL מוויקיפדיה וקיבלנו ממנה שורה של שאלות רלוונטיות מאוד".

רובוט לבן מרים את ידו
"מייצרים כלי שמספק אינדיקציה מהימנה לרמת הידע של הלומדים וגם עושים זאת ללא צורך בכוח אדם שיעסוק בכך"צילום: Franck V. on Unsplash

כך מעלים רמת ידע של עובד

המערכת חכמה ופורצת הדרך של חברת Time To Know מבוססת על אלגוריתם מתקדם של ניתוח טקסט ע״ב NLP. "המערכת יודעת לבצע ניתוח אינטליגנטי לכל תוכן שמעלים אליה, ״ללמוד״ את התוכן ולייצר קשרים הגיוניים, שמהם נבנות השאלות האינטראקטיביות".

הזנת המידע נעשית בצורה קלה ויעילה, באמצעות שימוש במסמכים טקסטואליים נפוצים או באמצעות העתקה של הטקסט לתוך המערכת עצמה. במקרה של צורך בחידוד השאלות שיצרה המערכת יכול המזין לערוך כל אחת מהן ולדייק אותה לפני שיגיש את השאלון לעובדים: לשנות את הניסוח, להוסיף עוד תשובות אפשריות וכדומה.

"שאלון כזה יהיה יעיל יותר מכל שאלון ידע רגיל, שכן מערכת Time to Know נתמכת בכל פלטפורמה (מחשבים נייחים וניידים, טאבלטים וסמארטפונים) ומאפשרת להעביר חיווי להנהלה על הציון שקיבל כל נבחן", מסביר חליבה. "כך יכולים מנהלי הידע לדעת בדיוק מי הבין ומה רמת הידע בתוכן, איזה ידע צריך לחדד והיכן יש לשים כעת את הדגשים בתהליך הלימודי של העובדים."

בצורה הזו, טוען חליבה ניתן לזהות את רמת הידע של כל עובד, ולאתגר אותו כדי להעלות את רמת הידע שלו לאורך זמן. "היכולת הזאת, יחד עם שאר היכולות של הפיתוח הזה, מאפשרת להנגיש יכולות לכל מנהל צוות, בין אם זה צוות פיתוח, מכירות או תמיכה. גם בלי רקע בתחום הוא יוכל ליצור קורס שיספק יכולת הערכת ידע ברמה הגבוהה ביותר".

>> בחזרה למדור