לעבוד בארגון גדול, להרגיש בסטארט-אפ: מבט מבפנים על BMC

מדוע מוצא עצמו איש פיתוח בפגישה עם לקוח בחו"ל? מה לרוטציה ולחברת תוכנה? ולמה הקפה החביב על BMC הוא זה של Starbucks? ארכיטקט התוכנה של החברה נותן לנו מבט מבפנים

תוכן מקודם בשיתוף BMC
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברי צוות חברת BMC
תוכן מקודם בשיתוף BMC
תוכן מקודם

נתן (תני) עמיחי, בן 44, נשוי + 3, גר בנתניה. עובד בחברת BMC כבר 17 שנה. כיום בתפקיד ארכיטקט מוצר Control-M בחברה. עם פז"ם כזה היה ברור לנו שהוא האדם הנכון לתת מבט מבפנים על BMC, להמחיש לנו איך סניף מקומי של חברה גלובלית מצליח לעבוד בגמישות של סטארט-אפ. אז רשות הדיבור לתני:

ההיסטוריה שלי ב-BMC: לאחר קריירה במספר סטארט-אפים שהקמתי, הצטרפתי ב- 2001 ל-BMC כתוכניתן בכיר ומאז ביצעתי מספר תפקידים לרוחב הארגון, בציוותי הסרברים וממשק המשתמש, מתפקידי ניהול ועד Solution Architect. כשאני מסתכל על המוצר בפרספקטיבה של השנים האחרונות הוא חלק ממני.

>> מעוניינים לעבוד ב-BMC?

התפקיד הנוכחי שלי: בשנים האחרונות אני משמש כארכיטקט מוצר. בתרבות שלנו המשימה העיקרית שלי הינה להיות מנטור לקבוצות הפיתוח הן בצד הטכנולוגי והן בתכנון ואיפיון הדור החדש של המוצר. בסופו של יום חשוב לי להדגיש שלצוותי הפיתוח יש אוטונומיה מלאה לקבל החלטות כל עוד הן עומדות ביעדים העסקיים שלנו.

Control-M: אורקסטראטור שאחראי על אוטומציה של תהליכים עסקיים. סוג של רובוט שמריץ אפליקציות מורכבות וקריטיות. מערכות תוכנה רצות על המון פלטפורמות, הן מבוזרות גיאוגרפית ומגוונות מבחינה טכנולוגית. אם אני מושך כסף בכספומט, מאחורי הפעולה הפשוטה הזו עומד Control-M, שאחראי לתיאום וסינכרון של כל הפעולות במערכות הבנקאיות המאפשרות את משיכת הכסף. מדובר בפעולות אוטומציה מורכבות שאסור שיהיו בהן תקלות, שהן בעלות ערך רב לעסק וקריטיות.

נתן (תני) עמיחיצילום: ויקטור לוי

טכנולוגיות: ב-BMC מפתחים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר: AI, Docker Containers, Kubernetes, Apache Kafka ועוד. אנחנו נחשפים להמון טכנולוגיות כל הזמן מאחר וכ- 3,000 לקוחותינו משתמשים במגוון טכנולוגיות עצום שדורש אורקסטרציה, כך שיוצא שאנחנו לומדים הרבה תוך כדי העבודה. Control-M מורכב משלל טכנולוגיות, שפות ודרכי עבודה, כי עלינו לבצע תיזמור של מה שהלקוחות צריכים באפליקציות העסקיות שלהם, המפותחות בשפות שונות. אין היום בתעשייה אורקסטראטור שיודע לדבר בכל השפות כמו Control-M.

Just Do It: כבר שש שנים שאנחנו מקיימים פעמיים בשנה אירוע Hackathon בשם Just Do It. הרעיון פשוט: כל עובד חברה (לא רק תוכניתנים) יכול להגיש רעיונות חדשניים העומדים בקריטריון אחד חשוב: לתת ערך מוסף ללקוח. זה יכול להיות שיפורים ב-Control-M, שינויים, פיצ'רים חדשים ועוד. מעבר לרעיון התחרותי (הרעיונות המנצחים זוכים בפרסים שווים), עבורי הדבר המשמעותי ביותר בעניין הוא שהנהלת המוצר מתחייבת שלפחות 30% מהרעיונות המבוצעים לאורך שבוע ההאקתון יוטמעו ב-Control-M. הפידבק של הלקוחות על הערך שהם מקבלים מכך נותן לנו דרייב חזק להמשיך.

רוטציה: אחד הדברים שאני אוהב בארגון הפיתוח הוא היכולת לגוון. מדי שנתיים אנחנו מתארגנים מחדש, בונים צוותים חדשים, מאפשרים לאנשים לעבור לאזורים אחרים במוצר וכך להיחשף לטכנולוגיות ושיטות עבודה חדשות. המטרה העיקרית היא התאמת ארגון הפיתוח למטרות העסקיות של החברה. מעברי הרוחב האלו בארגון מקנים לעובדים ידע על דיסיפלינות שונות במוצר, להן היו פחות חשופים. הם מרחיבים את הבנת המוצר, הבנת הלקוח ומספקים לעובד אתגרים חדשים. דוגמה טובה לכך היא השינוי האחרון שעברנו לטובת פרויקט ה-SaaS והמעבר לענן.

תקשורת ישירה עם לקוחות: בכל תפקיד שעשיתי ב-BMC הייתה חשובה לי היכולת ליצור קשר ישיר עם לקוחותינו מכל העולם. זה מסייע לבחינת כיוונים חדשים למוצר ומאשרר את נחיצותם של פיתוחים חדשים שהוכנסו למערכת. פיתוח מערכות יחסים עם לקוחות הוא מרכיב מהותי ביותר בהצלחת המוצר. בכל שנה אנשי הפיתוח שלנו פוגשים מאות לקוחות ברחבי העולם באירועי לקוח וכן באתרי הלקוח. חלק גדול מ-Control-M הוא תוצר של אותה אינטראקציה מתמשכת.

"המטרה העיקרית היא התאמת ארגון הפיתוח למטרות העסקיות של החברה"צילום: ויקטור לוי

GoPro משתמשת ב-Control-M כאורקסטראטור שממכן את תהליכי עיבוד נתוני השימוש במצלמות ומאפשר על ידי Machine Learning להגיע למסקנות ולקבל החלטות על שיפורים עתידיים במוצר. החברה בחרה בפתרון המשלב בין ענן AWS של אמזון לטכנולוגיות Big Data דוגמת Spark. חברת PayPal עובדת איתנו בצורה הדוקה. Control-M מתזמן ומתאם בין 2,500 האפליקציות העיסקיות שלה. עם שימוש ב- Control-M Automation API היא הצליחה לדלוור אפליקציות חדשות ועדכוני גרסה במהירות, יעילות ושקיפות עד ה-Production. העבודה עם PayPal היא דוגמה טובה לצורת העבודה של צוותי הפיתוח שלנו עם לקוחות. עבדנו בצמוד והבנו את הצרכים והתהליכים הפנימיים של הלקוח. חברת התחבורה Navistar, המשנעת מוצרים לאורכה ולרוחבה של ארצות הברית, אימצה גם היא את הטכנולוגיה שלנו בצורה מרשימה. בעזרת Control-M וInternet of Things (IOT)  היא בנתה פלטפורמת אופטימיזציה. העקרון הוא לשמור את המשאיות בעבודה 24/7. כל משאית מקושרת למרכז בקרת כלי הרכב על ידי שבב שמאפשר להציג בכל זמן נתון את הסטטוס שלה ואת כל הפרמטרים על מצבה: כמה זמן היא בנסיעה, מתי היא צריכה טיפול, אם יש צורך להחליף חלק וכדומה. בעת הצורך הנהג מקבל הנחיות ניווט למוסך הקרוב וכמו כן המוסך מקבל עדכון על זמן הגעת המשאית לטיפול. Control-M משמש כעמוד השדרה של מערכת זו.

Software as a Service: פרויקט עליו התחלנו לעבוד בשיתוף פעולה צמוד עם אמזון. עבורנו, SaaS זה אבולוציה טבעית למוצר. אנחנו עובדים על רה-ארכיטקטורה ושינויים רבים בעיצוב. שכבת השרתים תהיה מבוססת על Kubernetes, Kafka ו Docker וכמובן על שירותי ענן של AWS. אנחנו כרגע משכתבים את תהליכי ה-DevOps וה-CI/CD שלנו ובונים צוות תפעול ל-Control-M SaaS. זה תהליך מורכב מאוד שמביא עמו אתגרים גדולים. למשל: איך בונים ארכיטקטורה חדשה שתענה על כל הצרכים הרבים והמורכבים? פיצחנו את זה, ואז היינו צריכים גם להבין אילו צוותים אנחנו צריכים לבנות. בניגוד לחברות גדולות אחרות, ב-BMC יש גמישות גבוהה. בונים צוותים חדשים, משנים צוותים קיימים. הקמנו את הצוותים המתאימים למשימה וכיום אנחנו כבר בשלב של בניית תוכניות העבודה ו-Detailed Design.

קפה: אפשר לסמוך על כך שהמטבחון ב-BMC יציע מבחר של סוגי קפה, אבל לנו יש דווקא סימפטיה לקפה שאי אפשר להשיג בארץ: Starbucks. זאת מכיוון שעשינו פרויקט גדול איתם.  Control-M מאפשר ל Starbucks לעדכן את כל נקודות המכירה וכן לאסוף נתוני צריכה לטובת שיפור השירות ללקוחותיהם.

מה אני הכי אוהב ב-BMC: את הדואליות. לעבוד בחברה גלובלית עם חשיפה ללקוחות Fortune 500 מצד אחד ולהרגיש שאני עובד בחברה ישראלית מהצד השני. כיף לשבת כאן, בתל-אביב, באווירה לא פורמלית, עם תקשורת ישירה ולקבל החלטות באופן עצמאי. כמובן שעם זה באה האחריות – וזאת אני לא שוכח לרגע.

>> מעוניינים לעבוד ב-BMC?

>> בחזרה למתחם FOMO