תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לא רק הטבות וימי כיף: העובדים בהייטק מחפשים משמעות

בחברת ארגוס הבינו כבר מזמן שהטבות לעובדים זה חשוב, אבל המעורבות בקהילה שבה אנחנו חיים – חשובה לא פחות, ומצאו דרך יצירתית לשלב בין השניים

צוות חברת ארגוס
שלומי יוסף

עבור עובדים רבים, בעיקר בתחום ההייטק, הטבות ייחודיות ותנאים מפנקים הינם גורם מרכזי בבחירות מקום העבודה. תן ביס, אופציות, הפרשות לקרנות ומיקום המשרד באזורי עסקים מובילים ותוססים יכולים בהחלט להטות את הכף לטובת בחירת משרה מסוימת על פני אחרות. יחד עם זאת, בשנים האחרונות ניכרת התעניינות בקרב עובדי ההייטק גם בערכים החברתיים של החברה בה הם עובדים או צפויים לעבוד. במקביל, נראה כי ככל שהעיסוק הטכנולוגי הוא בעל משמעות חברתית או קהילתית, כך העובדים בחברה נותנים דגש רב יותר לאפשרויות ההתנדבות והמעורבות החברתית שהיא מקדמת.

אחת מחברות ההייטק בישראל שחרטו על דגלן את טובת הסביבה והקהילה היא ארגוס, אשר מפתחת טכנולוגיות חדשניות להגנה על כלי רכב המחבורים לאינטרנט מפני תקיפות סייבר. לצד אלה, החברה מבקשת גם להוביל מהפכה ולקדם את המעורבות האישית של עובדיה בעשייה חברתית ותרומה לקהילה.

כשניוטון, גור הנחיה, הגיע למשרדים 

כשמהנדס התוכנה קוסטה זייטסב הגיע לראיון העבודה בארגוס, גור הנחיה, ניוטון, כבר היה ברשותו. קוסטה אמנם חשש כיצד יתקבל ניוטון בעולם ההיי-טק, אבל מהר מאוד עזרו בארגוס להפיג את החשש. "התחלתי את ההתנדבות הזו עוד במהלך הלימודים, ושמחתי על כך שארגוס נתנו לי את התנאים להמשיך איתה", הוא אומר. "אני מגדל את ניוטון מגיל חודש, והוא יהיה אצלי עד שיהיה בן שנה וקצת. אני בעצם מלווה אותו בכל שלבי הגדילה וההתבגרות, עד שיהיה בשל לתפקד ככלב נחיה לעיוור. אני חושף אותו לגירויים מבחוץ  - בין אם זה לקחת אותו לשיעורים באוניברסיטה, לצאת איתו למסעדות ולברים, לנסוע ברכבת או אפילו להגיע איתי למשרד. במקביל, אני גם מאמן אותו לדברים בסיסיים כמו לשבת, להישאר, לעשות צרכים, להגיב לכלבים ולחתולים ובכלל להתנהל במרחב. אני רוצה שיחווה את כל הפעילויות האלה ויקבל את הגירויים, כדי שבעתיד, כשילווה עיוור, הוא יהיה מורגל אליהם".

בחור וכלב נחיה יושבים על הרצפה
נתי לרר

וזה התקבל בחברה מיד?
"זה הפתיע אותי מאוד, אבל כן. באחד מראיונות הקבלה שלי שאלתי אם אוכל להביא את ניוטון לעבודה, ואמרתי שזה מאוד חשוב לי, כי אני גם עובד במשרה מלאה וגם מגדל את הגור במשרה מלאה. הם מיד ענו לי שהמשרד הוא דוג-פרנדלי, ומאוד התעניינו בנושא עצמו. התקבלתי בשמחה והמשרד דואג שאוכל לקבל את הזמן להוציא אותו כל שעתיים לצרכים, ומדיי כמה שעות לתת לו יותר תשומת לב ולעזוב את העבודה לזמן ממושך בחוץ כי הוא צריך את האימון וההדרכה. הם נותנים לי חופש פעולה מלא בעניין הזה ואני יודע שיש לי פה גב. לדוגמא, באמצע שיחה מקצועית, אני יכול להגיד שאני חייב להוציא רגע את ניוטון, ואז לחזור ולהמשיך משם. חוץ מזה – הוא כלב מתוק ופופולרי במשרדים, ואוהבים אותו פה מאוד". 

אנדריי מפתח אפליקציות לאוכלסיות מיוחדות

אנדריי מרקוביץ', מהנדס תוכנה בעל עשר שנות ניסיון, בחר להצטרף דווקא לארגוס מכיוון שהרגיש שזו חברה שמפתחת מוצר חשוב ובעל משמעות, גם בלי כל קשר לפרויקטים ההתנדבותיים. מדיניות החברה, שתומכת בהתנדבות העובדים ומעודדת אותם, רק חיזקה את הרגשתו והערכתו לחברה.

"התנדבתי ב—"סטארטאח", שהוא מיזם חברתי שמפתח אפליקציות לאוכלוסיות שלא מקבלות מענה מסחרי, כי זה פשוט לא משתלם. לדוגמא, המיזם פיתח לאחרונה צ'אטבוט בפייסבוק לארגון 'ידידים סיוע בדרכים' בשביל נהגים חירשים ואילמים שלא יכולים לבקש עזרה טלפונית בעת צרה. דבר נוסף שהייתי מעורב בו הוא פיתוח ותחזוק אפליקציה שעוזרת לקבוצות מתנדבים בבתי חולים, שהולכים לשמח את החולים, לנגן להם ולבדר אותם, כך שיוכלו לארגן את התהליך טוב יותר. בעבר הם ניהלו את הפרוצדורה בעיקר דרך הוואטסאפ וזה היה פחות נוח, והמערכת שפיתחנו יצרה עבורם סדר. היום הם יכולים להירשם מראש ליום ספציפי, בבית חולים ספציפי".

כשהתחלתי את ההתנדבות בסטארטאח, הייתי הולך אחרי שעות העבודה. לוח הזמנים והשעות בארגוס מספיק גמישים כדי לאפשר את זה, כך שאם רוצים למצוא זמן לכל מיני דברים אחרי שעות הפעילות – בהחלט אפשר", מספר מרקוביץ'. "כיום ארגוס מאפשרת לעובדים לקחת יום בשנה לטובת ההתנדבות, ואני חושב שהיום הזה מאפשר לטעום, או להשתתף, בפעילות התנדבותית בצורה מלאה, כדי להבין אם רוצים להשקיע בזה אחר כך את הזמן הפרטי. אני חושב שזה חשוב ואני לא מכיר חברות אחרות שמאפשרות את זה". 

נתי מקדמת תלמידות תיכון ללימודי הנדסה

עוד כשהייתה סטודנטית, נתי לרר, מפתחת אוטומציה, התנדבה בעמותה שמטרתה קידום תלמידות תיכון בעולמות התוכנה, האלקטרוניקה והרובוטיקה. "התנדבתי בפרויקט בשיתוף משרד החינוך, ששם לעצמו מטרה לשלב יותר תלמידות תיכון בעולם ההנדסה, ולעודד אותן להמשיך וללמוד את התחום", משתפת לרר. "הם הבינו שאחוז קטן מאוד מהנשים מגיעות בכלל לעולם ההנדסה, ולתלמידות בגילאי תיכון יש פוטנציאל גדול להשתלב בו, אבל משהו עוצר אותן. לכן המטרה הייתה להביא נשים שכבר עשו את זה שילמדו אותן, יהיו כמו 'אחות גדולה' עבורן, ושיראו להן שזה אפשרי".

"כשהתחלתי לעבוד בארגוס כבר התנדבתי באופן פעיל וקבוע. עוד בשלב הראיונות אמרתי שאני מתנדבת בפרויקט - שהוא חשוב לי ושאני רואה בזה שליחות, והם פרגנו לי לגמרי", מספרת לרר. בעבודה אפשרו לי להגיע יום אחד בשבוע מאוחר יותר, ובאופן כללי תמכו בזה מאוד. ארגוס מעולים מבחינת הצ'ופרים שהם נותנים לעובדים, וכיף לדעת שזה גם יוצא החוצה לעולם. האמת שאני מרגישה כבוד לייצג את ארגוס שם בחוץ, ולבוא מתוך זה שהם מאפשרים לי להגיע ולעשות את זה".

ריבי הלר
שלומי יוסף

ארגוס רוצה להפוך את העולם למקום טוב יותר

"כתפיסת עולם, המטרה שלנו היא להפוך את העולם למקום טוב ובטוח יותר", מספרת ריבי הלר, סמנכ"לית משאבי האנוש בחברת ארגוס. "מראש כל ההסתכלות של החברה היא הסתכלות חברתית, סביבתית ובעד האחר. אנחנו עושים בחירה מודעת להתעסק בנושאים שיעזרו וישפרו את חיי היומיום. שמנו לב, אולי דווקא בגלל הגישה הזו, שהאנשים שבוחרים להגיע ולעבוד אצלנו, הם אנשים שאכפת להם מהקהילה שהם חיים בה. יש אצלנו אנשים שמקבלים החלטה מודעת שלא לעבוד בחברות סייבר מסוימות, כי חשוב להם שהעשייה תהיה עשייה אתית, תורמת ועם ערך חברתי".

כחלק מאותה תפיסת עולם חברתית ששמה את טובת הסביבה והקהילה במרכז, ארגוס בחרה להקדיש תקציב מיוחד דווקא להתנדבות. "ארגוס נרכשה לפני כשנה והוחלט שסכום משמעותי מתוך אותו גיוס, 700 אלף דולר, יוקצה לתרומה" מוסיפה הלר. "במקביל, אנחנו פועלים כדי לייצר גם מעורבות אישית של העובדים. דוגמה אחת לכך היא הבחירה להעניק לכל עובד יום להתנדבות בכל מקום שרק ירצו, בנוסף לימי החופש שהם ממילא מקבלים", מסבירה הלר. "מעבר לכך, אנחנו מקפידים לתת לעובדים את האפשרות לתרום את ערכו הכספי של הטבות שונות, למשל במתנות ראש השנה שחולקו לאחרונה או כשחילקנו לעובדים אופניים חשמליים וקורקינטים היתה אפשרות לבחור להמיר את ההטבה לכסף ולבחור עמותה אליה הוא יתרם."

העובדים מנצלים את ההזדמנויות האלו?

"בוודאי. יש מי שניצלו את היום הזה סביב המחאה הלהט"בית, יש עובדים שמלמדים תלמידים בפריפריה, יש את אלו שבוחרים לצאת להתנדבויות עצמאיות ויש את מי שבוחר להתנדב דרך פעילויות התנדבות שאנחנו מארגנים לפני החגים. אנחנו רואים שהעובדים בארגון ממש נרתמים לזה, וזה מחמם את הלב". 

>> לחצו כאן כדי ללמוד עוד על פתרונות האבטחה לרכבים של ארגוס
» למתחם הקריירה בהייטק של דה מרקר - לחצו כאן

הצטרפו לחברות ההייטק המובילות במשק