לא עוצרים באדום: גלגל ההצלה של תעשיית הרכב מפני האקרים

ברכב בן חמש שנים יש בממוצע כ-30 מחשבים שונים. ברכבים חדשים המספר עשוי להגיע למעל 100. בעצם מדובר ברשת מחשבים בגודל של עסק בינוני, שנוסעת כל יום על הכביש ואין בה אף גורם IT שאחראי על אבטחת הסייבר. חברת ארגוס, המתמחה בהגנת סייבר לרכבים, מציעה פתרונות ויכולות טכנולוגיות המאפשרות ליצרניות הרכב להתמודד עם האתגרים החדשים בתעשיית הרכב

תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם
תוכן מקודם

בשנים האחרונות, יצרניות הרכב מטמיעות קישוריות לאינטרנט ברכבים על מנת לשפר את חווית השימוש והבטיחות של הנוסעים, אך מתברר שהתועלות הרבות שמביא עימו הרכב המקושר סללו גם את הנתיב לאיום של תקיפות סייבר; הקישוריות המוטמעת ברכב מאפשרת להאקרים לבצע תקיפות מרחוק ולחדור ליחידות המחשב בו. המשמעות היא שכל סוגי הרכב פגיעים כבר היום ויהיו אף פגיעים יותר בעתיד. כאן נכנסת ארגוס לתמונה, המציעה טכנולוגיה להגנה על כלי רכב מפני תקיפות סייבר. "בניגוד למחשב אישי, המכונית היא חפץ דינאמי שהשבתתו עלולה לגרום לאבדן חיי אדם. אנחנו עובדים עם יצרניות הרכב ומספקים להן שירותים ומוצרים להגנה על ביטחונם של מאות-מיליוני נוסעים ברחבי העולם", מספר עמי שלו, ראש צוות המחקר בחברת ארגוס.

בואו לעבוד איתנו:

» Cyber Security Developer
» QA Automation Engineer
» RT/ Embedded Software Developer
» Linux Security Developer

בשנים האחרונות, יצרניות הרכב מטמיעות קישוריות לאינטרנט ברכבים על מנת לשפר את חווית השימוש והבטיחות של הנוסעיםצילום: dreamstime

בארגוס מתמודדים עם אתגרים ייחודיים שנובעים מפיתוח טכנולוגיה הניצבת בצומת שבין תעשיית הרכב ותעשיית הסייבר. "בשונה ממחשבים וטלפונים חכמים, תכנון ופיתוח רכב לוקח כ-5 שנים שבסופן הוא צפוי להימצא על הכביש עוד 12 שנים בממוצע. כלומר, כדי לספק הגנה אפקטיבית אנחנו צריכים לחשוב כבר היום על האיומים שעשויים להתפתח ב-17 השנים הקרובות, ומחויבים לפתח את המתודולוגיה והטכנולוגיה שלנו כך שתוכל לספק הגנה לכל אורך התקופה הזו", מסביר שלו ומוסיף "מעבר לזה, כיוון שפיתוח תוכנה לרכב משפיע על בטיחות הנוסעים, אנחנו נדרשים ליצור פתרונות בעלי יעילות גבוהה ואיכות קוד יוצאת מן הכלל".

ארגוס יודעים לספק פתרונות אבטחה לרכבים שנמצאים כבר היום על הכביש, אבל יודעים גם להתמודד עם פיתוחי הרכב העתידיים והמכוניות החכמות שבדרך. "אנו נדרשים להישאר עם יד על הדופק ולהבין לעומק את הטכנולוגיות החדשות ביותר; למשל G5, תקן שמתגבש בימים אלה וצפוי להוביל מהפכה בעולם התקשורת" מסביר שלו.

מערכת רב שכבתית של אבטחה

הפילוסופיה של ארגוס מציגה שלושה חלקים עיקריים; הגנה מפני תקיפות, הבנה של שיטות התקיפה ויכולת תגובה מהירה ומתאימה. 

"השלב הראשון בהגנה על רכב הוא תכנון של מבנה המערכות בצורה נכונה ומאובטחת, שתפחית את רמת הפגיעות שלו", מסביר שלו. כחלק מתהליך העבודה, החוקרים והמפתחים בארגוס עובדים בצמוד ליצרניות הרכב כדי לתכנן ולעצב את מערכות הרכב כך שיהיו כמה שפחות פגיעות וכן יאפשרו גמישות בתגובה לאיומים חדשים שיתפתחו בעתיד.

חברת ארגוס מציעה טכנולוגיה להגנה על כלי רכב מפני תקיפות סייבר

בשלב הבא, ארגוס מספקת מערכת רב-שכבתית של פתרונות אבטחה המיועדת להגן על הרכב מפני תקיפות סייבר. "המטרה שלנו היא להקשות על האקרים עד כמה שניתן כדי שיעדיפו לבחור מטרה אחרת" אומר שלו ומוסיף "המערכת מיועדת לטפל בכל נקודות התורפה השונות בכלי הרכב - החל בתווך התקשורת בין הרכב לעולם החיצון, דרך מערכות הבידור (Infotainment) והטלמטיקס (Telematics) ועד הגנה על "מיני מחשבים" (ECU) בודדים, כמו גם הגנה על רשת התקשורת הפנים-רכבית". הטכנולוגיה שמפתחים בארגוס מאפשרת זיהוי של אנומליות זדוניות בזמן אמת ותגובה של מערכות ההגנה, גם ללא חיבור לאינטרנט - כך שלמעשה הרכב תמיד מוגן. הפיתוח של פתרונות אלה דורש מהמפתחים המנוסים בארגוס ליצור אלגוריתמים מורכבים לזיהוי אנומליות.

יכולות ההבנה והתגובה אותן מציעה ארגוס חשובות לא פחות כדי לספק הגנה אפקטיבית לאורך זמן. "כדי לאפשר ללקוחותיה שליטה בבריאות הסייבר של ציי הרכבים שלהם, ארגוס מספקת חבילת פתרונות, מבוססת ענן, המאפשרת לדעת מה קורה בכלי הרכב, תוך אפשרות להגיב בזמן אמת אם התגלתה תקיפה", מספר שלו.  "המידע שמגיע מהפתרונות שלנו מאפשר לנו לחקור ולנתח את מצב הסייבר של הרכב ושל צי הרכבים, ומייצר מבט-על ייחודי". התובנות המדויקות שעולות מניתוח המידע ודרך התגובה המתבססת עליהן מתאפשרות לאור היכולות של ארגוס לבצע ניתוחי ביג דאטה ואנליטיקה מתקדמת של סוגי מידע שונים הנאספים ממאות-מיליוני הרכבים על הכביש.

>> מעוניינים ללמוד עוד על העבודה בחברת ארגוס? – לחצו כאן

ניסיון מנצח

ארגוס ממוקמת בתל אביב, כיום מועסקים בה 90 עובדים ועובדות והתכנון הוא לגדול לכ-160 עובדים ועובדות בשנה הקרובה. "צוות המחקר והפיתוח שלנו  צבר עשרות שנות ניסיון בעולם הסייבר סקיוריטי, וכמובן ניסיון רב וייחודי בתחום אבטחת הסייבר לרכב", אומר שלו.

תהליך העבודה של ארגוס מול לקוחותיה מעניין במיוחד; לאחר הצגה של יכולות החברה מתקיימת סדנה משותפת של ארגוס עם אנשי הפיתוח בחברת הרכב, שבעקבותיה יכולה ארגוס להצביע על הבעיות שאותרו בכל רמות אבטחת הסייבר ולספק המלצות ביצוע. לאחר מכן ממשיכה ארגוס במשימה מורכבת נוספת, בה היא מראה את יכולות הפריצה שלה למערכות ולרכבים של הלקוח.

"זה תמיד חלק מסעיר בעבודה שלנו, מפני שעבור יצרנית הרכב זה בדרך כלל משנה את התודעה לחלוטין", מספר שלו. "הרגע שבו אנחנו מדגימים ללקוחות שלנו איך אנחנו משתלטים על הרכב שלהן מרחוק ומשפיעים עליו הוא רגע מכונן, בו הם רואים לראשונה את הסכנה בעצמם והאיום הופך לממשי בעיניהם. זה גם השלב בו אנחנו יכולים להתאים להן פתרונות רלוונטיים מתוך מגוון המוצרים שארגוס מפתחת להגנה על כלי הרכב."  

עוד מוסיף שלו, שתעשיית הרכב העולמית מוצאת עניין רב בשוק הטכנולוגיה לרכב בישראל. "למצוא אנשים שיודעים לזהות בכישרון את הבעיות, שיש להם ניסיון בפריצה למערכות מורכבות, זה לא עניין פשוט ובארץ יש את הידע והניסיון". עדות נוספת לכך הם מרכזי הפיתוח שענקיות הרכב העולמי, כמו GM, דיימלר ורנו-ניסאן, הקימו בארץ.

ניצבים בחזית הטכנולוגיה

טכנולוגיות נוספות שעתידות להפוך לשכיחות יותר על הכביש הן  V2V – תקשורת בין רכבים ו-V2I – תקשורת בין הרכב לתשתיות השונות. תקנים אלו מייצרים אפשרויות רבות ומשפרים את חווית השימוש של הנהג ברכב, אולם יכולים גם להוות וקטורים נוספים לתקיפה ע"י האקרים ובכך לסכן את הנוסעים. "אנחנו לומדים את יכולות התוקפים ואת הסיכונים, חווים דעה על המימוש שלהם בעולם הרכב ונערכים גם למערכות האוטונומיות ולצרכים של החברות המתכננות את רכבי העתיד", מסביר שלו.

ארגוס עובדת כיום עם רוב יצרניות הרכב ושואפת להתקין את מוצרי החברה בכל רכב מקושר בעולם. "אנחנו מגבירים את קצב הפיתוח ואת גיוס העובדים לאור הגידול המשמעותי בביקוש. זה הזמן לחברות מתמחות כמו שלנו להציע לעולם את המיטב שתעשיית הסייבר הישראלית יכולה להציע", מסכם שלו.

>> לחצו כאן כדי ללמוד עוד על פתרונות האבטחה לרכבים של ארגוס

» למתחם הקריירה בהייטק של דה מרקר - לחצו כאן