המטרה: מינימום הפתעות בפרויקט הבנייה

סריקת המבנים בלייזר של "מבט 3D" מייצרת מודל תלת ממד שבו כל הנתונים לטובת עבודה מהירה החוסכת עלויות. המנכ"ל אריק דגני: "Scan To BIM תהפוך לסטנדרט בכל פרויקט במבנים קיימים בישראל"

שחר אמאנו, בשיתוף מבט טכנולוגיות בתלת ממד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמונה חדשה
חדשנות גם בעולם הישן של שימור מבניםצילום: מבט טכנולוגיות בתלת ממד
שחר אמאנו, בשיתוף מבט טכנולוגיות בתלת ממד
תוכן שיווקי

מינימום טעויות והפתעות. זו היתה המטרה העיקרית של מבט 3D עם הקמתה בשנת 2000 כשבידיה שיטה חדשנית: מיפוי באמצעות סריקת לייזר, הממפה באופן מלא ומדויק את המבנה והקמת מודל 3D שמתאר את המבנה ואת אופן תפקודו בסיום הפרויקט. בחברה מציינים כי בניית המודל במתודולוגיית BIM — Building Information Management — בשונה משרטוטי דו ממד, מובילה לתכנון והקמה מהירים יותר, זולים ויעילים יותר ולמסירת נכס מפורטת ויעילה יותר. השיטה מאפשרת לאנשי המקצוע לקבל החלטות על סמך ידע ומידע שהם מפיקים מהנתונים שנסרקו עבורם ומהמודל התלת ממדי שנבנה. "בישראל מבוצעים מדי שנה יותר ויותר פרויקטים הנדסיים מורכבים באמצעות Scan To BIM ואנחנו מאמינים שזה יהפוך לסטנדרט בכל פרויקט במבנים קיימים", אומר אריק דגני, מנכ"ל ושותף בחברה.

את מבט 3D הקימו לפני 22 שנה המהנדסים אריק דגני, דורי כנען ואלכסנדר טסצ'יאב. עם השנים הרחיבה החברה את ידיעותיה בתחום ושכללה את יכולותיה, וכיום היא מעסיקה צוותים מקצועיים שכוללים מודדים מוסמכים, מהנדסים, טכנאי מדידות, אנשי עיבוד נתונים, אדריכלים ועוד. דגני אומר שאת הצוותים מנהלים מהנדסים שמובילים אלפי פרויקטים בארץ ובעולם, שבהם נעשה שימוש בסריקות תלת ממדיות. במבט 3D מציינים שהחברה עובדת עם לקוחות מענפי הבנייה, התעשייה והתשתיות. בין הפרויקטים שבהם לקחה חלק: מחלבת תנובה, הקו האדום בתל אביב, עשרות מגדלים, מבני ציבור ובתי מלון, מאות מבנים לשימור בתל אביב, מלון פלאס בירושלים, המבנים בגן הבהאים בחיפה, מסגד חסן בק ועוד רבים.

כל המידע בשרטוט אחד

הציוד והמכשור של מבט 3D כוללים סורקי לייזר קרקעיים, מערכות סריקה ממונעות למיפוי תוך כדי תנועה ללא צורך בסגירת הרחוב או הכביש, מערכות לסריקת לייזר אווירית מרחפנים ותוכנות לעיבוד החומרים ולבניית מודלים ושרטוט. הסריקה מועילה לשיפור פרויקטים מכל סוג — מבנייה פרטית ומסחרית, דרך תכנון כבישים ותשתיות ועד לתעשייה ופרויקטים הנדסיים מורכבים. "השירות שאנחנו מציעים הוא לא רק צילום וסריקת האזור — מתוקף היותנו מהנדסים אנחנו פותרי בעיות. כל פרויקט מתחיל באפיון הבעיה ההנדסית־הגיאומטרית כדי להתאים לה את הפתרון המדויק ביותר", מסביר דגני.

היתרון של טכנולוגיית סריקת לייזר (Reality Capture) לעומת המדידה המסורתית הנקודתית, בא לידי ביטוי בכך שהסורקים מספקים תיעוד ממדי־מערכתי מלא, הכולל מאות מיליוני נקודות דגימה במבנה. כל גוף גלוי מתועד, עד לרמת התקע הבודד. "זו תמונה מקיפה בהרבה מזו המתקבלת במדידה באמצעים מסורתיים. מתוך הסריקה אפשר להפיק תובנות מהותיות, כמו לדוגמה אם ניתן לפרק קיר מסוים, אם ניתן להכניס מכונה חדשה למפעל או עד כמה קיימת תזוזה באבנים או באלמנטים מבניים אחרים. המידע הזה חשוב מאוד, ואי אפשר לקבל אותו בצורה מקיפה ומעמיקה כל כך ללא הטכנולוגיות שיש ברשותנו", הוא אומר.

לדברי אריק דגני, שימוש מהפכני ופורץ דרך במודל BIM בשם Digital Twin for Facility Management — FM מאפשר לבעל הנכס תפעול, אחזקה וניהול יעילים יותר של המבנה ומערכותיו לכל אורך שנות קיומו. "המודל מכיל מספר שכבות מידע. שכבת הבסיס הראשונה היא שכבה הנדסית של נתוני המבנה הפיזיים והגיאומטריים. על גבי השכבה הזו אנחנו מלבישים את כל ה-DATA שנאסף לגבי הנכס לאורך תהליכי התכנון וההקמה שלו ומקבלים את כל ה-DATA על התפקוד הפונקציונלי של מערכותיו. כך המודל מקל על ביצוע שינויים ובדיקת השפעתם בפועל", הוא אומר.

שימור ידוע מראש

הטכנולוגיה של מבט 3D מאפשרת לסרוק מבנים ועבודות הנדסיות מודרניים, וכן תובנות על מבנים שנבנו לפני אלפי שנים. דגני מסביר שמדובר באותם כלים הנדסיים, שמאפשרים לאפיין גם מבנים הנדסיים עתיקים — ולספק ידע חשוב בתהליך שימור המבנים: "סריקת הלייזר התלת ממדית מעניקה מסקנות אדריכליות והנדסיות על המבנה בעבר. התיעוד האדריכלי והמבני מפורט ומדויק, ותכנון השימור יכול להתבצע בצורה הטובה ביותר. המשמר יקבל בסוף הסריקה שרטוט אמין ומפורט או מודל BIM אינפורמטיבי לצורכי תיעוד ולהמשך התכנון והביצוע".

במבט 3D מוסיפים בהקשר זה כי קבלת המדידה המפורטת מונעת גם את הצורך לחזור ולהשלים מדידות שתחילה לא נלקחו — בניגוד לשיטות הישנות. דגני: "גם אם המידע לא נמצא בשרטוט, האדריכל יכול לקבל אותו מהנתונים שהנפקנו ללא צורך לחזור לשטח או למדוד שוב. זו חדשנות בעולם הישן של שימור מבנים והיא מאפשרת תיעוד, תכנון וביצוע אופטימליים וצמצום ההפתעות".

בנוסף, החברה מאפיינת מבנים — עתיקים או חדשים — ויכולה לצפות מראש תקלות וכשלים מבניים ולמנוע אותם. בחברה מספרים, למשל, שנערכו מיפוי וסריקות בכותל המערבי אחרי נפילת האבן ב–2018 כדי לאתר תזוזות מבנים, בין השאר באזור הר הבית ומנהרות הכותל. במקרה אחר הוביל שיתוף פעולה של מבט 3D עם "אלקטרה M&E סניף פרויקטים לתעשייה" לבנייה מהירה של מחלקת קורונה בחניון תת קרקעי על שטח של 6,000 מ"ר בשתי קומות. "המבנה הקיים היה צפוף, והיה בלתי אפשרי לבצע בו שינויים משמעותיים בתוך זמן קצר. תיעדנו במהרה את המבנה ובנינו מודל BIM תלת ממדי שקיצר זמנים ועלויות. הסריקה גם חזתה במדויק כיצד ייראה החלל ואיך יתפקד, כולל הטמעת מערכות סינון אוויר, אינסטלציה, תקשורת ובקרה", מספר דגני.

טלפון: 04-8577385
למעבר לאתר >>

בשיתוף מבט טכנולוגיות בתלת ממד