האם אנשי UX ואנשי UI הם תרנגולים או חזירים?

התרנגולת והחזיר היו מיודדים. יום אחד הציעה התרנגולת לחזיר לפתוח מסעדה שבה ימכרו את המאכל הפולולרי בחו"ל Ham & Egg. החזיר סרב. שאלה התרנגולת: "למה? נעשה המון כסף". החזיר ענה: "Because you are involved and I am committed"

בשיתוף חברת UI
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האם אנשי UX ואנשי UI הם תרנגולים או חזירים?
האם אנשי UX ואנשי UI הם תרנגולים או חזירים?צילום: Shutterstock
בשיתוף חברת UI
תוכן שיווקי

הבדיחה הזו, אותה מספר גיל הופרט-גרף, מנכ"ל חברת UI, מסמלת לדבריו את התסכול הגדול ביותר שלו ביחס למקום ה-UX בעולם הפיתוח. "צוותי ה-Scrum מחלקים את העולם לחזירים ולתרנגולים. מנהל המוצר, ה-Scrum Master, וכמובן המפתחים הם החזירים (כמשל). הם מחויבים. כל היתר, כמו אנשי ה-UX וה– UI, הם תרנגולים — המעגל השני — הם רק מעורבים. פעם אמר לי אחד הלקוחות, VP Product בחברת ענק שהפך לחבר: ההבדל בין אנשי ה-UX לאנשי המוצר הוא שאנשי ה-UX לא לוקחים אחריות. הם תמיד בפוזיציה של יועץ, וכאשר הלקוחות לא אוהבים את התוצאה, הם תמיד אומרים שזה בגלל שלא פיתחו את האפיון המלא שלהם, קיצצו ותעדפו עד שזה איבד את הערך יותר מדי".

לדברי גיל, זה לא אמור להיות כך. איש UX טוב לא אמור לאפיין ממשק אידאלי, הוא אמור לאפיין את הטוב ביותר במשאבים הנתונים. "לא מזמן ארז ארדמן, השותף שלי בחברה, ניסח את זה בצורה ברורה: 'יותר איכותי, יותר מהר ויותר בזול'. זה קולע בול, אולי רק צריך להוסיף — 'ואני לוקח אחריות'".

אז איך זה בא לידי ביטוי בפועל?
גיל חולק שתי דוגמאות: "לאחרונה קיימתי פגישת היכרות עם לקוח פוטנציאלי, CPO בסטארט-אפ בן ארבע שנים שזה עתה נרכש על ידי חברה אמריקאית. הוא אמר שיש לו כיום איש UX\UI פנימי אבל הוא מרגיש שאין מספיק עבודה בשביל האיש, ושהוא מוצא עצמו כל הזמן מתאמץ למלא אותו. זה גוזל אנרגיה ומביא תוצרים שלא תמיד צריך אותם. הוא רוצה UX\UI as a service. התשובה שלי היתה שמבחינה עסקית בהחלט ניתן לו את השירות הזה, אבל מהותית אני אהיה ה-VP UX שלו. זה State of mind אחר לגמרי ואנו באמת חושבים כך — זאת לא רק סיסמה. לפני מספר חודשים התחלנו לעבוד עם סטארט-אפ יחסית מבוסס בתחום הסייבר, עם מוצר עובד ולקוחות אבל לפני הפריצה הגדולה. להם לא היה בכלל גורם UX פנימי. התחלנו בביצוע של Design Sprint (סדנה של שבוע לפתרון בעיות UX קשות) כשהמטרה היתה להוכיח שאפשר להפוך את המוצר המורכב שלהם לפשוט יותר לשימוש על ידי הלקוחות, ובמילים אחרות — להוריד את העומס מצוות ה–Customer Success — על ידי הפיכת המוצר מ-High Touch ל-Low Touch, או ליתר דיוק Lower Touch. זה יאפשר לצוות ה-CS להתמקד במיצוי יכולות המוצר ולא בתפעול שלו. לאחר ה-Design Sprint עברנו לשלב האפיון המפורט. בשלב הזה קיימנו פגישות עם אנשים נוספים בחברה שלא היו חלק מהסדנה. באחת הפגישות הצגתי את עצמי כ-UX Lead של החברה. מנהל המוצר היה מופתע, אך אחרי שעיכל את זה, שמח. הוא הבין שאני מחויב ולא מעורב. מאז אנו עובדים איתם כבר חודשים בפורמט של בערך 50% מומחה UX עם ליווי של 10% שלי בתור הגורם ה-UX המקצועי הבכיר ביותר. ההיקפים משתנים מחודש לחודש בהתאם לצורך, אבל בממוצע זה ההיקף".

UX או UX\UI?
"אני איש UX — דוקטורט מהטכניון בפסיכולוגיה קוגנטיבית עם התמחות ב־UX", מסביר גיל. "כך גם מרבית אנשי ה-UX אצלנו בחברה. אני אישית לא למדתי עיצוב ולא מתאים למשימות UI. רוב האנשים עם רקע כמו שלי מאוד לא אוהבים את הקונספט של UX\UI, הם טוענים שזה לא מספיק מקצועי מבחינת UX. חלקם אפילו יגידו שזה נאיבי לחשוב שאפשר גם וגם, וששניהם יוצאים פחות טוב. אני לעומת זאת לא פוסל את האופציה. כדי לזהות את המקומות בהם UX\UI עדיף, צריך להבין מי הפרסונה. אנשי UX\UI מוצלחים הם לרוב אנשים שלמדו עיצוב או תקשורת חזותית וכד', בוגרי בצלאל, שנקר ודומיהם, והתפתחו לתחום ה-UX. הם חזקים בצד העיצובי, המרחבי והרגשי. לעומת זאת הם לא אוהבים לבצע ניתוח אנליטי, לצלול לנתונים, ללוגים של משתמשים, לתכנן ניסויים וכד'. לכן UX\UI יעבוד מעולה ויחסוך זמן במקרים שלא צריך ניתוח עמוק. יש שני מקרים קלאסיים כאלה: מערכות B2C פשוטות ומערכות מורכבות בהן כבר יש תפיסת תפעול ומתכננים מסכים ופיצ'רים נוספים על בסיס אותה תפיסה. המורכבות של פיצ'ר ספציפי היא קטנה יותר והניתוח הנדרש פחות מורכב.

"למשל הלקוח שסיפרתי עליו קודם. הוא אמר שאיש ה-UX\UI שלו מבקש ממנהל המוצר לצייר לו Wireframe ראשוני של הפתרון שיש לו בראש ואת זה הוא משפר. זו הדרך שהם מצאו כדי להמנע מניתוח תפקיד מורכב במערכת מחקר סייבר.

במקרה שלו, איש ה-UX\UI בנה Design System מעולה מבחינה עיצובית ולכן הצעתי לו תמהיל של 50% איש UX בליווי 10% UX בכיר, ו-UI בהיקפים הרבה יותר קטנים, משהו כמו 10% איש UI וליווי של 5% Art Director. כך יקבל יותר איכותי, יותר מהר, יותר בזול ואני לוקח אחריות".

למעבר לאתר UI >>

בשיתוף חברת UI