"מחברים בין סטארט–אפים עם טכנולוגיה חכמה לחברות יצרניות"

ברקע המהפכה התעשייתית הרביעית, תוכנית מאיץ הגליל לתעשייה חכמה פועלת להעניק מעטפת לסטארט-אפים צעירים מתחומי התעשייה והייצור: "יש לנו היכולת לעזור לחברות להגיע ללקוחות, למשקיעים ולמסגרות האקסלרציה היוקרתיות ביותר"

אגם קדם לוי, בשיתוף תוכנית מאיץ הגליל לתעשייה חכמה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"מחברים בין סטארט–אפים עם טכנולוגיה חכמה לחברות יצרניות"
"מחברים בין סטארט–אפים עם טכנולוגיה חכמה לחברות יצרניות"צילום: המכללה האקדמית בראודה
אגם קדם לוי, בשיתוף תוכנית מאיץ הגליל לתעשייה חכמה
תוכן שיווקי

במציאות של שינויים דרמטיים בענפי התעשייה והייצור, חברות יצרניות רבות מחפשות פתרונות לאתגרים הניצבים מול התעשייה המתפתחת. "תעשייה חכמה היא הכינוי המקובל לטכנולוגיות העדכניות, שמשנות את היכולות של חברות יצרניות ואת התהליכים המשרתים אותן", מסביר רמי גזית, מנהל מאיץ הגליל לתעשייה חכמה, הפותחת מחזור חדש, המיועד ליזמים בשלבים המוקדמים.

התוכנית היא מסגרת ליזמים ולחברות סטארט-אפ שעוסקות באתגרים אלה ונועדה להיות נקודת מפגש בין היזמים לבין תאגידים מעולמות התעשייה היצרנית ומשקיעים. התוכנית היא מיסודה של המכללה האקדמית להנדסה בראודה (מנכ"ל המכללה, אחיאב גולן, משמש כיו"ר המאיץ), ושותפות בה החברות KLA ופיליפס, חממת i4valley (בבעלות וויפרו-גבעון, טמבור-קוסטו, כתר, קליל, טרלידור ופליינג קרגו), והרשויות המקומיות אשכול בית הכרם — עיריית כרמיאל והמועצה האזורית משגב. התוכנית תשמח להציע שותפות גם לחברות יצרניות נוספות.

תוכנית מאיץ הגליל פועלת בשיתוף חברות יצרניות מהארץ ומהעולם ונועדה לספק מעטפת לסטארט–אפים בשלב מוקדם יחסית — ולסייע להם לצמוח במהירות אל עבר לקוחות וגיוס הון.

רמי גזית, מנהל תוכנית מאיץ הגליל לתעשייה חכמהצילום: המכללה האקדמית בראודה

"העולם עבר עד כה שלוש מהפכות תעשייתיות — ואנחנו נמצאים בעיצומה של המהפכה הרביעית", מוסיף גזית. "עד היום השינויים המשמעותיים ביותר שעברו על תהליכי הייצור היו מנוע הקיטור, קו ההרכבה והאוטומציה והרובוטיקה. בשנים האחרונות השילוב בין עולם התפעול והייצור לבין עולם הטכנולוגיה החדשה בעולם המחשוב והדאטה מאפשר לשפר דרמטית את יעילות תהליכי הייצור. החל בעיבוד נתונים מפסי הייצור לתובנות באמצעות מערכות IIoT חדשניות, דרך ניהול שרשרת האספקה, ניהול איכות, בטיחות ותחזוקה מתקדמים, הנדסה וניהול חיי מוצר, וכלה בתוכנות שמבצעות אופטימיזציה חכמה או כלכלה מעגלית וסייבר.

"המהפכה התעשייתית הרביעית מחברת בין העולם הפיזי של המכונות בייצור ובתפעול לעולם המחשוב המודרני", אומר גזית. "היא מערבת אינספור טכנולוגיות, דוגמת סימולציות, מציאות רבודה, הדפסת תלת–ממד, בינה מלאכותית ועוד. הטכנולוגיות הללו מביאות את ההיי-טק לתעשייה המסורתית. אנחנו רואים את השינוי הזה מתממש לנגד עינינו ברחבי העולם".

גזית מספר על אוגורי, חברת סטארט–אפ חיפאית מצליחה, שפיתחה טכנולוגיה לחיזוי תקלות עתידיות במכשור תעשייתי. גזית: "תקלה לא צפויה במפעל עלולה לגרום לאסון. אפשר לחשוב על מפעל מזון שנאלץ להשליך כמויות אדירות של מזון בגלל תקלה, ועליו לספוג נזקים חמורים גם מול הלקוחות. בענפי ייצור רבים, כל דקה של השבתת פס הייצור מובילה לנזקים כלכליים עצומים. אוגורי עושה שימוש בשלל סנסורים שמאזינים למכונות ומסוגלים לזהות תקלה מתקרבת".

מייסדי אוגורי, חברת "יוניקורן" ששוויה מוערך כיום ביותר ממיליארד דולר, מסייעים לתוכנית המאיץ בהרצאות מלאות תובנות ליזמים מתחילים. גזית: "אנחנו מספקים ליזמים שמשתתפים בתוכנית שלנו סל שלם של פתרונות וכלים. זה מתחיל בסיוע לכל דבר שרלוונטי לעולם הסטארט-אפ: מאסטרטגיה, דרך פיתוח מודל עסקי ועד לכלים כמו סטוריטלינג. אנחנו מקדישים תשומת לב רבה להצמדת מנטורים מעולים לסטארט–אפים בתוכנית. חלק מהמנטורים הם יזמים לשעבר שכבר הצליחו בתחום — וחלקם מגיעים מעולמות התעשייה, העסקים ועוד ונהנים מהבנה עמוקה בנושאים הרלבנטיים ליזמים ומרשת ענפה של קשרים. לכך אפשר להוסיף שלל סדנאות מעולות והכוונה מצוות המאיץ".

בתוכנית המאיץ מעניקים לחברות סטארט-אפ גם את היכולת לבסס קשרים שיסייעו לצמיחה עתידית. לדבריו, "אנחנו מחברים בצורה אינטנסיבית גם סטארט-אפים שלוקחים חלק במחזור שלנו, גם בוגרים שלנו, וגם סטארט-אפים שאינם בוגרי המאיץ. אנחנו מחברים אותם לשחקני מפתח מהתעשייה — כדי שיוכלו לאתר early adopters and design partners, לקוחות, שותפים אסטרטגיים, וכן משקיעים שמעוניינים להשקיע בסטארט–אפים בתחום התעשייה החכמה".

שיתוף פעולה בין היצרן לספקים

גזית מוסיף על אחת החברות הבולטות שצמחו בהצלחה בעזרת תוכנית המאיץ. "חברת ג'יגה מטפלת בעולם של שרשרת האספקה. מייסדי החברה הגיעו אלינו רק עם רעיון ראשוני. הם איתרו בעיה קיימת בתעשייה והחליטו לפעול לשפר את שיתוף פעולה בין יצרן לספקי המשנה שלו. כלומר, ליצור מערכת קולבורציה שתאפשר עבודה יעילה ומהירה יותר יחד, וגם מערכת יחסים טובה יותר בין יצרנים לקבלני משנה בעלי יכולת ייצור.

"כיצד מובילים לשיתוף פעולה אפקטיבי יותר — זה היה האתגר הממשי של צוות החברה", מוסיף גזית. "הם הקימו מרקטפלייס מקוון שמחבר בין יצרנים לספקי משנה וכולל מערכת מלאה לאופטימיזציה של שיתוף הפעולה בין הצדדים לאורך כל הדרך".

לדבריו, המעטפת של תוכנית מאיץ הגליל לתעשייה חכמה סייעה לחברת ג'יגה לבנות מודל עסקי ולגייס משקיעים. "הם התחילו אצלנו בשלב מאוד מוקדם. בעזרת מנטורינג וחידוד של הרעיון, הם הגיעו ללקוחות הראשונים שלהם — ומשם התקבלו לאקסלרטור היוקרתי ביותר בעולם וגייסו השקעה. זה סיפור הצלחה שממחיש את היכולת שלנו לעזור לחברות להגיע גם ללקוחות, גם למשקיעים וגם למסגרות היוקרתיות ביותר — והם לא היחידים".

תוכנית מאיץ הגליל מיועדת ליזמים מכל רחבי הארץ, גברים ונשים כאחד. "הסטארט–אפים והמנטורים שלנו מגיעים מהצפון וגם משאר חלקי הארץ. אנחנו אמנם מעודדים יזמים מאזור הצפון — אבל יזמים רבים שלנו מגיעים גם מאזורים אחרים. התוכנית היא חלק מהאקו-סיסטם הישראלי בתחום התעשייה החכמה שבסיסו בכרמיאל, שמשמשת כמרכז הלאומי בתחום זה. במקביל למאיץ, פועלים בכרמיאל גם המכון לייצור מתקדם שמכניס חדשנות למפעלים וכן חממת i4valley, שמשקיעה כסף במיזמים מעולמות תעשייה 4.0 — חלקם בוגרי המאיץ".

בתוכנית פועלים בשיתוף פעולה עם חברות יצרניות רבות, רב-לאומיות וישראליות, וכן בשיתוף Deloitte, ריינהולד-כהן פטנטים וקניין רוחני ומשרד עו"ד יגאל ארנון. גזית: "אנחנו מקיימים שלל אירועים שנועדו להפגיש סטארט-אפים עם החברות היצרניות שיוכלו להיעזר בטכנולוגיה החכמה שלהם. החיבורים הללו הם המפתח לקבלת ערך מוסף לשני הצדדים".

למעבר לאתר מאיץ הגליל >>

בשיתוף תוכנית מאיץ הגליל לתעשייה חכמה