להדפיס היום בטכנולוגיית תלת המימד של המחר

שנה משמעותית עברה על מאסיבית טכנולוגיות הדפסה בתלת ממד המאפשרות הדפסת מוצרים גדולים במהירות חסרת תקדים. החברה הונפקה, מכירותיה זינקו ומוצר הדגל שלה נמצא בשלבי פיתוח מתקדמים

אסף לבנון בשיתוף מאסיבית
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדפסת תלת מימד
להדפיס היום בטכנולוגיית תלת המימד של המחר
אסף לבנון בשיתוף מאסיבית
תוכן שיווקי

להוביל את המהפכה התעשייתית הרביעית. זהו החזון של חברת מאסיבית טכנולוגיות הדפסה בתלת ממד, המפתחת מדפסות תלת ממד המאפשרות הדפסת מוצרים גדולים במהירות חסרת תקדים. פריצת הדרך הטכנולוגית שהציגה החברה פותחת שלושה חסמים מרכזיים. הראשון הוא, כאמור, המהירות. זמן ההדפסה של תוצרים תלת ממדיים הוא לרוב ארוך מאוד. הטכנולוגיה של מאסיבית מאפשרת לקצר משמעותית את לוחות הזמנים. השני הוא הגודל. עד היום לא יכלו המדפסות הקיימות להדפיס תוצרים גדולים באמת. המדפסות של מאסיבית, לעומת זאת, מסוגלות להדפיס גופים תלת ממדיים גדולים מאוד, עד לגובה של 1.8 מ', רוחב של 1.5 מ' ועומק של 1.2 מ'.

החסם השלישי הוא חומרי גלם. מאסיבית משתמשת בחומרים בעלי תכונות מכניות חזקות, העדיפים על פני אלו בהם משתמשים כיום בטכנולוגיות השכיחות בתחום הדפסת התלת ממד. מעבר לכך, השימוש שמבצעת מאסיבית בחומרי הגלם הוא יעיל יותר ומקטין מאוד את בזבוז ופחת. ומעבר לפתיחת החסמים הללו, מביאה מאסיבית גם בשורה ירוקה: היכולת לייצר חלקים וחלפים במקום, מבלי צורך להובילם וכך לזהם את כדור הארץ.

הקליקו לכתבה על החידושים בעולם הדפסת ה-3D שמביאה מאסיבית בשידורי קשת, תוכנית חיסכון >>

מאסיבית הוקמה ב-2013 על ידי היזמים גרשון מילר, איגור יעקובוב ומשה אוזן. כיום היא מנוהלת על ידי המנכ"ל ארז צימרמן. מהמטה שלה בלוד מייצרת החברה מוצרים על פי דרישה מהארץ ומהעולם עבור תעשיות הרכב, הספנות, הרכבות, הריהוט, הפרסום, העיצוב והתפאורה. כמו כן היא מוכרת את מכונותיה לחברות המעוניינות לבצע את ההדפסות בעצמן. "במקום לייצר במקומות מרוחקים, להוביל ולזהם - היום בעזרת המדפסות שלנו ניתן לייצר בצורה מקומית חלקים למוצרים תעשייתיים כמו מכוניות, כלי שיט ורכבות תוך מספר שעות בלבד", אומר המנכ"ל צימרמן.

ארז צימרמןצילום: כפיר הרבי

"בשונה ממה שהיה רק לפני מספר שנים בטכנולוגיות הדפוס התלת ממדי - ביכולתה של מאסיבית להדפיס מהר מאוד - במהירות של לפחות פי 30 מכל מדפסת תלת ממד אחרת. זו מהפכה טכנולוגית של ממש וגם מהפכה ירוקה אמיתית. כעת, לאחר ועידת גלזגו, הצפי הוא שנראה חברות רבות שישאפו להפחית את טביעת הרגל הפחמנית שלהן ולעבור לייצור נקי יותר. כשחברת רכבות יכולה להדפיס לעצמה חלק חילוף ולא צריכה שיטיסו לה אותו - השאיפה הזאת מתממשת. בחזון שלנו נמצאת היכולת להדפיס עץ ממוחזר בתלת ממד, שיוכל למלא את החלל שייווצר מהאיסור לכריתת עצים בעולם שיתחיל בשנת 2030. בעתיד ניקח את הטכנולוגיה למקומות נוספים שיסייעו יהיה לשמור על כדור הארץ".

כשצימרמן מדבר על חברת רכבות שמדפיסה חלקי חילוף הוא לא מדבר באופן תיאורטי. כבר היום מספקת מאסיבית מדפסות תלת ממד לחברות מהתחום.חברת הרכבות הצרפתית Alstom רכשה ממאסיבית שתי מדפסות תלת ממד שבעזרתן היא מדפיסה חלקי חילוף לרכבותיה באופן מיידי. כך, במקום לחכות ימים ואף שבועות לחלק שיגיע - הוא נמצא בידה תוך יום אחד בלבד. "יש לזה השפעה כלכלית אדירה", אומר צימרמן.

"כשקטר רכבת נפגע ומצריך חלק חילוף, בדרך כלל צריך להתחיל לחפש אותו במחסן, להוביל אותו או לייצר אותו בשיטות מיושנות כחרטות, המביאות עמן פחת ופסולת רבים. כשמשתמשים במדפסות תלת ממד ניתן להדפיס רק את מה שצריך ולעשות את זה במהירות, כך שנמנע הנזק הכלכלי של הקטר העומד מושבת. כיום, אם לרכבת הקלה בירושלים נשבר פאנל - צריך להזמינו מספרד. המשלוח הכי מהיר לוקח כמה ימים. עם מאסיבית ניתן להדפיס פאנל חדש תוך כמה שעות".

מוצרים על פי דרישה מהארץ ומהעולם עבור תעשיות הרכב

לאילו עוד תעשיות יכולה מאסיבית להיות רלוונטית?
"טכנולוגיית החברה תסייע לשורה ארוכה של שווקים. בתעשיית הרכב על כל צדדיה יש מקום רחב מאוד לפתרון כזה להיכנס, מכיוון שיש לה מוטיבציה גבוהה לעבור לחומרים מרוכבים. ניתן יהיה להשתמש במאסיבית עבור מכוניות, אופניים וספינות.

כשלקוח מזמין יאכטה הוא צריך לחכות שלוש שנים לייצור שלה. שימוש בטכנולוגיית ההדפסה של מאסיבית יקצר את ההמתנה לחצי שנה בלבד. גם תעשיות הבנייה, והארכיטקטורה יוכלו להיעזר בה. עבור תחום הריהוט יכולה הטכנולוגיה להיות יעילה במיוחד. חנות רהיטים תוכל להדפיס לפני סגירת יום העבודה את הרהיטים שנמכרו בה במהלך היום וכך להשלים את מלאי החנות ליום המחרת. כך היא תשיג חיסכון משמעותי בזמן ובכסף: כבר לא יהיה צריך להזמין רהיטים מהיצרן - או מהסניף הראשי במקרה של רשת - ולא יהיה צריך לשנע את הרהיטים בדרכים במשאיות גדולות המבזבזות דלק - מה שגם יסייע בצד הסביבתי. לא כל היכולות הללו כבר ממומשות כיום אבל אנחנו בדרך למימושן. זה החזון שלנו".

הציבור נתן אמון גדול

ואת החזון הזה מציעה מאסיבית לציבור הרחב. בפברואר 2021 גייסה החברה 52 מיליון דולר מהציבור ויצאה להנפקה, למרות תקופת הקורונה שפגעה בכלל המשק, כולל בעסקיה שלה. באוקטובר 2021 כבר הציגה החברה קפיצה של 103% בהכנסות ברבעון השלישי ודיווחה שהיא ממשיכה לקדם במרץ את העבודה על מוצר הדגל שלה: המדפסת המתקדמת "מאסיבית 10000", הצפויה להיות מושקת במהלך 2022 ולהציע לתעשייה ייצור חלקים מתקדם וחדשני מחומרים מרוכבים. "הציבור נתן בנו אמון גדול", אומר צימרמן.

"הגיוס שלנו היה מרשים ואנחנו מאמינים שהמשקיעים יוכלו ליהנות מפרי השקעתם בקרוב. כחברה המחויבת לבעלי המניות שלה התחלנו את תוכנית הפעולה על מנת ליישם את חזוננו, הקמנו מרכזי הדגמה באטלנטה ובבריסל ואנחנו עושים מגוון פעילויות שיווקיות. בקרוב נציג בשלוש תערוכות שונות של התחום: בארצות הברית, בגרמניה ובהולנד".

בשיתוף מאסיבית

הקליקו לצפייה בחידושי הדפסת התלת מימד ששודרו בתוכנית חסכון, שידורי קשת>>