בעקבות החדשנות באנרגיה: תוכנית האצה חדשה של SAP

מאנרגיות מתחדשות עד יצרכני חשמל, מסנסורים חכמים עד ייצור מבוזר ומודל תפעולי וכלכלי חדש: תעשיית האנרגיה משתנה לנגד עינינו ומציבה שורה של אתגרים בפני החברות. תוכנית ההאצה של SAP בישראל מחפשת סטארט-אפים שיוכלו לספק להם פתרונות

גיא רונן, תוכן מקודם בשיתוף SAP
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוחות סולאריים לרקע השמש
ב-SAP מאמינים שהשינוי, שיוכל להשאיר את חברות האנרגיה המסורתיות כרלוונטיות, הוא לא בגדר חזון לעתיד – זה קורה כאן ועכשיוצילום: Getty Images
גיא רונן, תוכן מקודם בשיתוף SAP
תוכן שיווקי

סקטור האנרגיה משתנה מאוד בשנים האחרונות, ולא בכדי: עם מודעות גוברת להשפעות הסביבתיות, לחץ בינלאומי להפחתת גזי החממה והצטברות של ראיות להשפעתם הישירה על מזג האוויר ופגעי הטבע, חברות האנרגיה נדרשות לחשוב מחדש על האופן בו הן פועלות, השירותים שהן מספקות והמודל העסקי. לאור חשיבות הנושא, חברת התוכנה SAP החליטה להקדיש לו את תוכנית ההאצה הבאה שלה בישראל. התוכנית, אליה חוברים הפעם כשותפים שניים מלקוחות SAP – חברת החשמל לישראל וחברת האנרגיה האירופית E.ON – מחפשת כעת סטארט-אפים שיוכלו לתת מענה לאתגרים הבולטים בתעשיית האנרגיה.

העולם הטכנולוגי שלנו משתנה במהירות, עם מקורות אנרגיה רבים ומגוונים, סוללות, מיקרו-רשתות חשמל, מרכזי ערים שצומחים בקצב מסחרר, מכוניות חשמליות ועוד. לחברות האנרגיה יש אחריות כפולה: הן בתחום אספקת החשמל ותחזוקת תשתיות החשמל, כך שניתן יהיה לתמוך בתעשייה, בצמיחה וברמת החיים לה הורגלנו; והן בכל מה שקשור להשלכות של ייצור האנרגיה וניצולה על הסביבה. בקצב האקספוננציאלי של המחקר והפיתוח בן זמננו, ועם תעשיות מתקדמות שמשנות את כל מה שהכרנו בתחום (לשם המחשה: כריית ביטקוין צורכת חשמל כמו כל מדינת ישראל), האתגר של ספקי החשמל – המצטרף לרגולציה מתעדכנת שמנסה להדביק את הקצב – רק ילך ויגדל.

ב-SAP מאמינים שהשינוי, שיוכל להשאיר את חברות האנרגיה המסורתיות כרלוונטיות, הוא לא בגדר חזון לעתיד – זה קורה כאן ועכשיו. חברות האנרגיה המצליחות יהיו אלו שיידעו לגלות גמישות, להתאים את עצמן לדרישות המשתנות של השוק על ידי ניתוח מושכל של נתונים ותובנות בזמן אמת, ובעצם לחשוב ולפעול כחברות "מידע". בענקית התוכנה מזהים ארבעה טרנדים מרכזיים שמעצבים כיום את תעשיית ייצור האנרגיה, ושמציבים שורה של אתגרים בפני החברות בתחום:

שימוש גובר באנרגיות מתחדשות

היעדים הגלובליים להפחתת פליטות של גזי חממה, לצד הרגולציה הממשלתית, מעודדים שימוש גובר במקורות אנרגיה מתחדשת. 2025 סומנה ב-SAP כשנת המעבר, שממנה והלאה ייוצר יותר חשמל ממקורות כאלו מאשר בדרך המסורתית. המשמעות היא שייצור אנרגיה ריכוזי – מצב בו לחברת האנרגיה יש שליטה מלאה על ייצור החשמל – מתחלף אט-אט בפורמט מבוזר שבו משתתפות בייצור גם תחנות כוח מבוססות אנרגיית רוח, אנרגיית השמש ומקורות מתחדשים אחרים.

הייצור עצמו יכול להיות בבעלות חברת האנרגיה, או בבעלות גורמים חיצוניים המוכרים לה את האנרגיה. מטבע הדברים, האנרגיה שמופקת ממקורות טבעיים אלה איננה יציבה – שינויים תכופים בקרינת השמש, במהירות הרוח וכדומה. כדי להבטיח איזון ויציבות ברשת החשמל, חברות החשמל יזדקקו לגישה בזמן אמת לנתונים של אותם מקורות אנרגיה מתחדשת, ואף ליכולת מוגברת לחיזוי כמות האנרגיה המופקת מהם.

יצרכני חשמל

יצרכן (Prosumer) הוא מונח המתאר תופעה כלכלית חדשה: צרכן שגם מייצר את המוצר או השירות שהוא צורך. במקרה הזה הכוונה לגורמים הצורכים אנרגיה ובמקביל מייצרים אנרגיה ומוכרים אותה חזרה לרשת החשמל או גם לצרכנים אחרים בסביבתם. ככל שהתופעה תהיה נפוצה יותר, יצרכנים פרטיים ועסקיים יצפו לפתרונות שיתאימו למודל העסקי החדש ובתנאים אטרקטיביים. היכולת של חברות האנרגיה לספק להם פתרונות שכאלה תהיה קריטית.

טכנולוגיה חכמה

אחד האתגרים המידיים הוא הצורך בהתאמה של תשתיות קיימות, שבמקור לא נבנו כדי לתמוך בייצור אנרגיה "מבוזרת" או במפעילים וירטואליים דוגמת ספקי התקשורת. כחלק מהשינוי, רשתות החשמל יצוידו בחיישנים ובכלי תוכנה לניהול חכם של הרשת וזרימת האנרגיה בה, במטרה להבטיח להן יעילות תפעולית ופיננסית וחלוקת חשמל בטוחה. אחת הטכנולוגיות הנוספות שנדרשות היא אחסון (אגירה) של אנרגיה בצורה זולה ויעילה – הן שיפור הסוללות (מצברים) הקיימות כיום והן דרכים אחרות לאגירת אנרגיה. המספר הגדל של מוני חשמל חכמים, סנסורים מתקדמים ומכשירים נוספים מציב אתגרים רבים – משינויים ארגוניים ועד להעסקת כוח אדם מתאים להתמודדות עם איומי סייבר שיגיעו מהסביבה החדשה.

שינויים בהצעת הערך ומודל כלכלי חדש

כתוצאה מכל השינויים האלה, חברות אנרגיה יצטרכו להגדיר מחדש את החוזקות המרכזיות שלהן, ובמקרים רבים להתמודד עם תחרות חדשה שתגיע בשנים הקרובות. במקביל – וזה אולי האתגר המורכב מכולם – מתעורר הצורך בהתאמת המודל העסקי המסורתי הנהוג היום, שבמסגרתו חברות החשמל מייצרות חשמל, מפיצות אותו ומוכרות אותו. ככל שירבו יצרני החשמל הקטנים, חברות החשמל יצטרכו לאפשר אחסון אנרגיה המגיעה ממקורות חיצוניים ולנהל סוג של "זירת מסחר". הדבר ישפיע על דרכי התקשורת עם הלקוחות שיצפו כי זו תנוהל באופן דיגיטלי, אישי ועם כמה שיותר מידע ותובנות.

משתפים פעולה: צוותי החדשנות של E.ON, חברת החשמל לישראל ו-SAP.iOצילום: אפרת סער

חשיפה ללקוחות SAP בעולם

תוכנית ההאצה תצא לדרך באוקטובר השנה ותימשך 12 שבועות. חשיפה ללקוחות היא אחת המטרות שלה. "45 מתוך 50 חברות השירותים (Utilities) הגדולות בעולם משתמשות כיום בפתרונות של SAP, ואנו רואים מחויבות גדולה בפתיחת מחזור ייעודי שיתמקד בתחום החשוב הזה שמשפיע על כולנו" – מציין ליאור ויצמן, שמוביל את פעילות SAP.iO Foundry בישראל. "אנו מחפשים כעת סטארט-אפים שמפתחים פתרונות לעולם האנרגיה. במסגרת העבודה המשותפת עם E.ON ועם חברת החשמל לישראל, החברות שיבחרו לתוכנית יזכו לא רק לבניית שותפות ארוכת טווח עם SAP, אלא גם לליווי של שתי חברות אנרגיה, חשיפה שתאפשר להן היכרות מעמיקה עם הצרכים בשוק ואולי אפילו עסקה עם לקוח חדש".

מיקי שטיינר, מנכ"ל E.ON Innovation Israel, מוסיף: "E.ON היא אחת מחברות האנרגיה הגדולות באירופה. חטיבת החדשנות שלנו פועלת בישראל ובעמק הסיליקון בדיוק על מנת למצוא את אותם חידושים טכנולוגיים שיעזרו לנו לעבור לדור הבא של ייצור ואספקה של אנרגיה ושל שירותים נוספים ללקוחותינו. העבודה המשותפת עם SAP.iO היא שילוב כוחות מעולה שיכול להציע לסטארט-אפים גישה ישירה ליחידות העסקיות שלנו וכמובן למבחר לקוחות SAP ברחבי העולם".

לרישום למחזור הקרוב של SAP.iO Foundry Tel-Aviv >>>