"הממשל לבדו לא יוכל לעשות שינוי"

את מה שהמנהיגים מבטיחים התעשייה יכולה לקיים. "נדרש שילוב זרועות בין המדינה למגזר העסקי. התעשייה חייבת להרים את הכפפה" אומר משה ארדר, מנכ"ל אלקטרה מערכות אקלים ואנרגיה. הוא מספר על האסטרטגיה הירוקה, קורא לעמיתיו לקחת אחריות ומפציר ברגולטור להתערב

גיא רונן בשיתוף אלקטרה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיית מפעל אלקטרה Bosch
גיא רונן בשיתוף אלקטרה
תוכן מקודם

את אזהרות המדענים והדו"חות הבינלאומיים חווה כל אחד מאיתנו על בשרו: משבר האקלים הוא כבר מזמן לא תחזית עתידית, אלא פגיעה ממשית באיכות החיים ורצף של אסונות שמתחוללים לנגד עינינו. ועידת גלזגו אומנם התפזרה בקול ענות חלושה, אך בכל זאת נדמה שההבנה מתחילה לחלחל - גם ובעיקר בקרב חברות מסחריות. "הממשל לבדו לא יוכל לעשות שינוי", אומר משה ארדר, מנכ"ל אלקטרה מערכות אקלים ואנרגיה, "נדרש שילוב זרועות בין המדינה למגזר העסקי. התעשייה חייבת להרים את הכפפה".

קבוצת אלקטרה היא מהחברות הוותיקות והחזקות כיום במשק, עם נתח שוק יציב של כ-40% מתעשיית מיזוג האוויר. "במעמד כזה", אומר ארדר, "אתה לא קם בבוקר רק כדי למכור יותר ולמקסם רווחים. עם הגודל באה גם האחריות, והראייה היא רחבה וארוכת טווח". הוא מפתיע: "אם בדרך כלל חברות ותעשיות מבקשות להקל ברגולציה, אצלנו זה הפוך - אנחנו מפצירים ברגולטור לומר את דברו. כי בסוף היום, עם כל הכבוד לשורת הרווח, חשוב איזה עולם נשאיר מאחורינו".

אסדרת מקצוע ההתקנה היא האספקט הראשון שארדר מציין במסגרת הפעילות הסביבתית. הוא מתאר פרדוקס: בזמן שכל חשמלאי, טכנאי גז או שיפוצניק נדרש להוציא רישיון, דווקא להתקנת מערכות מיזוג, שמערבת בנייה, חשמל, טיפול בגז, עבודה בגובה, בטיחות, איכות אוויר ועוד - אין רגולציה. כמענה נפתחה מכללת אלקטרה, המכשירה את דור העתיד לצד מתקינים ותיקים, ומחלקת הסמכה מסודרת מטעם משרד העבודה ליותר מ-500 מתקינים בשנה. "מבחינתנו, חלק מלהיות הכי גדולים, אורים ותומים בתעשייה, זה גם להוביל בחינוך השוק סביב האסדרה".

משה ארדר, מנכ"ל אלקטרה מערכות אקלים ואנרגיהצילום: משה נחמנוביץ

האספקט השני נוגע למוצר עצמו. ארדר מציין כי רגולציה מיושנת מעניקה דירוג יעילות נמוך למזגני אינוורטר, אף שהם חוסכים כשליש מצריכת החשמל של מזגנים אחרים. ובעוד שבמערב אירופה, הודות לתמריצים כלכליים ללקוחות ולרגולציה מחמירה בת יותר מעשור, כמעט כל השוק עובד על טכנולוגיית האינוורטר, בארץ מזגני האינוורטר מהווים רק 10% משוק המזגנים. "מכון התקנים מבצע בדיקות יעילות המתאימות למזגני on/off ולא בוחנות את יתרונות האינוורטר בתפוקה משתנה". דוגמה נוספת היא הקררים המשמשים למיזוג ולקירור האוויר: במפעל אלקטרה מייצרים סדרות עם שימוש בגז R32 הידידותי לסביבה ובעל יעילות אנרגטית גבוהה בהרבה. אך לפי שעה, עד שהרגולציה תאפשר שיווק מקומי, הסדרות הן לייצוא בלבד. "שילוב האינוורטר עם R32 חוסך כמחצית מצריכת החשמל" מדגיש ארדר, וקורא לאמץ את התקינה האירופית בישראל.

את מרכיב הקיימות השלישי מכנים באלקטרה "מייצור למחזור": לקיחת אחריות על כל שרשרת הערך של המזגנים. גם כאן יש בשורה של ממש בהתחשב בעובדה שבישראל יש מזגן כמעט בכל בית, אחוז חדירה של למעלה מ95% לבתי אב. השוק מגלגל 900 אלף מזגנים חדשים בשנה, כאשר 80% מהם בהחלפת מזגן ישן. החלפות ותיקונים הם נקודה קריטית: בכל מהלך כזה משוחרר לאוויר כמות גדולה של גז לא ידידותי, ובהיעדר יכולת לאסוף אותו, נפלטים לאטמוספירה יותר מ-900 טונות של גזי חממה כל שנה. בקרוב תחנוך אלקטרה, בשיתוף אולטרייד ותאגיד המיחזור מ.א.י, מפעל ראשון מסוגו בארץ למחזור מזגנים ומקררים.

במפעל המחזור, שמתוכנן להתחיל לפעול במהלך 2022, רואה ארדר דוגמה לשיתוף פעולה מבורך בין המדינה, שמצהירה על יעד שאפתני לצמצום טביעת הרגל הפחמנית, לבין התעשייה שצריכה ויכולה לממש אותו. "בלי מפעל כזה, לא משנה כמה צווים יוציאו - אין להצהרות כיסוי". ארדר מציג גם שיתופי פעולה עם ענקיות בינלאומיות כגון Bosch, שרכשה 40% ממפעל הייצור החדש שמקימה אלקטרה באשקלון ומיועד בשלב זה לייצוא. במפעל ייוצרו בין היתר מעבי מים, במטרה לנצל את אנרגיית המזגנים לטובת מערכות חימום. "שילבנו את הטכנולוגיה והידע של אלקטרה עם הסטנדרטים והיכולות של בוש כדי להבטיח מוצר יעיל ואיכותי".

קרן שמש מקררת

לאחרונה נכנסה קבוצת אלקטרה גם לתחום האנרגיות המתחדשות: היא משמשת כיבואנית של חברות מובילות בתחום הפאנלים הסולאריים, בנוסף רכשה מפעל קונסטרוקציה וחתמה על שיתוף פעולה אסטרטגי עם סולאראדג' בתחום הממירים ומערכות נוספות, בציפייה לפיתוחים גם בנושא האגירה. "הפחתת השימוש בדלקים פוסיליים ומעבר לסולאר הם נדבך מרכזי נוסף באחריות הסביבתית של ארגון עסקי מוביל. זה מתחבר לטיפול שלנו בכל שרשרת הערך: מוצר עם יעילות אנרגטית, אריזות מחומר שניתן למחזור ובהמשך מחומרים ממוחזרים, מעבר של צי הרכב להיברידי, דאגה להתקנה ולטיפול וכן איסוף ומחזור של הפליטות והפסולת. כעת גם את אנרגיית השמש אפשר לתעל, בעקיפין, למיזוג הבית".

"אנחנו נמצאים בשלב מתקדם במוכנות ובבשלות, אפשר אפילו לומר שהקדמנו את זמננו בהרבה מובנים, אבל מה שחסר זה הרגולטור שיאפשר את ההתקדמות גם במשק הישראלי לעבר עתיד ירוק יותר", מסכם ארדר. "החיבור של ההקצנה במזג האוויר עם הפנדמיה העולמית עשוי להיות שעת כושר. יש עכשיו מודעות גוברת לסביבה ולאקולוגיה, לאטמוספירה, למערכת החיסונית של הכדור שלנו ולאוויר שאנחנו נושמים. מזגן יכול להוות כלי חשוב בטיהור וסינון האוויר ולאפשר חזרה מהירה יותר לשגרה. המזגנים של אלקטרה בעלי טכנולוגיית טיהור האוויר המתקדמת והבטוחה בעולם, במזגן המיני מרכזי ניתן להוסיף טכנולוגיית UV המסוגלת להפחית את מספר הבקטריות באוויר, להסיר חומרים מזהמים ממקורות שונים, לצמצם את חלקיקי האבק והעובש בחדר ולשפר את הנשימה. זה רגע האמת של התעשייה ושל כולנו, קיים חלון הזדמנויות ואסור לנו לפספס אותו".

אלקטרה
למעבר לאתר >>

בשיתוף אלקטרה