קוד פתוח: מדריך להייטקיסט |

להחזיר את הבריאות למיץ הפירות

הטכנולוגיה החדשנית שפיתחה חברת Better Juice מאפשרת להפחית סוכר ממיצי פירות ולייצר מוצר טעים ובריא. מייסדי החברה מבטיחים שזהו רק השלב הראשון

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות Better Juice
צוות Better Juice
אסף לבנון
תוכן מקודם

אחד המיתוסים המוכרים ביותר הוא שמיץ פירות הוא דבר בריא לנו. אין ספק שפירות הם מזון בריא ומומלץ, אך כשהופכים אותם למיץ - הסיפור משתנה: הסיבים התזונתיים נזרקים החוצה והסוכר הטבעי של המיץ נשאר. ומכיוון שבניגוד לאכילה - משתייה אין תחושת שובע מהירה, אנו שותים מספר של פירות שלעולם לא היינו אוכלים בבת אחת וכך מלעיטים את עצמנו בכמות סוכר גבוהה.

חברת Better Juice נוסדה ב-2018 כדי לפתור את הבעיה הזאת. כיום מציגה החברה פתרון ייחודי המאפשר להפחית את הסוכר מהמשקה תוך פגיעה נמוכה יחסית במתיקותו. את הפיתוח הינדס ד"ר ערן בלצ'ינסקי, המשמש כמנכ"ל המשותף של החברה יחד עם גלי ירום. לפני שייסד את Better Juice עבד בלצ'ינסקי, דוקטור לביולוגיה, כסמנכ"ל בחברת מזון שייצרה ריבות. כשהבין שאביו הסוכרתי לא יכול לאכול את מוצריה, שכן למרות שהם לא מכילים סוכר מוסף - הפרי שבריבה עשיר בסוכר - הוא הבין שצריך למצוא לכך פתרון. מניסיונו בתהליכי קיבוע אנזימטי במוצרים אחרים שיער ד"ר בלצ'ינסקי שניתן לבצע תהליך דומה גם על סוכר. לאחר חיפוש ולמידה ובשיתוף פעולה עם רוני שפירא מהאוניברסיטה העברית הוא מצא את השיטה והקים את החברה. גלי ירום, מהנדסת ביו-טכנולוגיה שבעברה עבדה בתפקידי ניהול במחלבות גדולות, החליטה באותה התקופה לעבור לתעשיית הפוד-טק. כך נוצר שילוב מנצח של ראש מדעי עם ראש תפעולי והנדסי שהביא לפתרון מהפכני.

המיץ נשאר מתוק

הפיתוח של Better Juice הינו טכנולוגי לתעשייה. מנכ"לי החברה מדמים את המודל העסקי למדפסת ומחסנית דיו, כאשר הם אלה שמייצרים את הדיו שבתוך המחסנית. "אנחנו חברת ביו-טק שמייצרת אנזימים מקובעים", אומר ד"ר בלצ'ינסקי. "אנו מגדלים את המיקרו-אורניזמים מהם מופקים האנזימים ומקבעים אותם. את אלו נמכור לחברות מסחריות שישתמשו בהם בתהליך הפרדת הסוכר מהמיץ. בעצם הם יוסיפו את הפתרון שלנו לקו הייצור. מדי חודשיים צריך להחליף את האנזימים המקובעים, כפי שמחליפים מחסנית דיו במדפסת או פילטר במכונת סינון מים".

כיצד עובד התהליך?
ד"ר בלצ'ינסקי: במסגרת התהליך האנזימטי מופרדים המיקרו-אורגניזמים ומקובעים במכל חכם ומבוקר - ביו-ריאקטור. המיץ זורם בצורה רציפה ויוצא מהצד השני כשהוא נטול סוכר. האנזימים משנים את המבנה המולקולרי של הסוכר למולקולות טבעיות שלא זמינות לגוף מבחינה קלורית, בטח שלא כסוכר. בניגוד לפתרונות אחרים הקיימים בשוק, בשיטה שלנו המולקולות המשתנות נשארות מתוקות. אמנם פחות מתוקות מאשר במקור, אבל לא ביחס לינארי של מינוס אחד על מינוס אחד. יותר בכיוון של הורדת 10% מהמתיקות על כל הורדה של 30% מהסוכר. כך מקבלים מיץ מתוק פחות אבל עדיין מתוק מספיק - וטעים. וכמובן שכל האלמנטים הבריאותיים נשארים במיץ".

ירום: "אנחנו יודעים לטפל בכל סוגי הסוכרים: גלוקוז, סוכרוז ופרוקטוז. מכאן שניתן לטפל בכל סוגי הפירות. כל פרי הוא עולם סוכרים אחר: באחד יש הרבה גלוקוז ומעט סוכרוז ופרוקטוז, ובפרי אחר - ההיפך. הטכנולוגיה שלנו יודעת להתמודד עם כל המקרים. יתרון נוסף הוא שמכיוון שאנחנו לא מוציאים את הסוכרים מהמיץ אלא משנים להם את המבנה ומשאירים את המולקולות הטבעיות והבריאות - המרקם נשאר זהה. זה מספק יתרון במגוון רחב של מוצרים בהם הפחתה של הסוכר יכולה לפגוע במרקם, כשלסוכר יש לא רק תפקיד של המתקה אלא גם תפקיד מבני - למשל בחטיפים מבוססי פירות. תרכיז של מיץ, מיצים מעוננים, מחית פירות - כל אלו ייראו ויישארו אותו הדבר. הרגולציה קובעת כיום שאם במוצר יש מתחת לחצי אחוז סוכר - ניתן להגדירו כמוצר נטול סוכר. טכנולוגיית Better Juice תאפשר זאת במוצרים המכילים פרי. כפי שניתן להבין, טכנולוגיית הוצאת הסוכר מתאימה גם למאכלים המכילים פרי, דוגמת ריבות וגלידות ואפילו דבש ומייפל. עבור חלב זו אותה הטכנולוגיה, רק עם אנזימים אחרים. אבל בשלב הזה אנחנו מתמקדים רק במוצרי פרי, כשהתעסקות במזון אחר תגיע בהמשך מפת הדרכים של החברה. יום אחד גם נגיע לפתח גרסת ניטרול סוכר ביתית: הלקוח ישתמש במעין תיון שיבטל את הסוכר במשקה שלו. גם מסעדות יוכלו לקבל מודול מותאם לצורכיהן".

אז מה השלב הבא שלכם?
ירום: "אנחנו כבר ממש טרום השקה מסחרית. שני פיילוטים שלנו עובדים בהצלחה בארצות הברית ובפיליפינים בקנה מידה של 20-30 ליטר לשעה. קיבלנו אישור מכירה בארצות הברית, ובתחילת דצמבר נתקין את היחידה המסחרית הראשונה שלנו שם. היא כבר מוכנה בגרמניה ובקרוב נטוס לבדוק אותה. יש בקנה עוד חברות שרוצות לרכוש את הטכנולוגיה, ובאמצע 2022 יהיו מוצרים שלנו בשוק האמריקאי. יש לנו כבר כמה הסכמים מסחריים ופיתוחים עם חברות ענק גלובליות".

ד"ר בלצ'ינסקי: "חברות נוספות פונות אלינו כל הזמן, כך שאנו מרגישים היטב את הצורך בשוק המזון מבוסס הפירות, שהוא ענקי ומגלגל 500 מיליארד דולר בשנה. כיום, כשממשלות ורגולטורים מתחילים לדבר על קנסות בצורת מסים של מזון עשיר בסוכר - המודעות עולה הן מצד הספק והן מצד הלקוח. כולם כבר מבינים שסכרת והשמנה הן המגפות של המאה ה-21. מכאן - הפנייה אלינו ולפתרון שלנו היא טבעית. אין לנו ספק שכשנתחיל להיות מסחריים זה יפרוץ. אנחנו ממש לפני זה".

לאתר של Better Juice