קחו אוויר: Airovation Technologies מציעה פתרונות לאוויר נקי יותר

החברה הישראלית, שפיתחה טכנולוגיה לטיהור האוויר והעשרתו בחמצן בחללים סגורים, כבר חושבת על היעדים הבאים - טיפול בפליטות מזהמים על ידי התעשייה

עינב בן יהודה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודה במעבדות החברה
עינב בן יהודה
תוכן מקודם

בשנים האחרונות גוברת המודעות לאיכות האוויר שאנחנו נושמים, בין שזה האוויר שבחוץ, ובין שמדובר באוויר בתוך חללים סגורים - בתים, משרדים, בתי ספר, מלונות, חדרי כושר ועוד.

אלפי טונות של חומרים מזהמים נפלטים לאוויר מדי שנה וגורמים לנזקים סביבתיים ובריאותיים. אותם חומרים לא נשארים, כמובן, רק בחוץ, אלא נכנסים גם לבתים של כולנו. על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), זיהום אוויר גורם למוות מוקדם של 7 מיליון אנשים מדי שנה. בישראל, על פי הערכות, מתים מדי שנה כ-2,500 אנשים כתוצאה מנזקי זיהום אוויר, ומספר זה צפוי לעלות ככל שאוכלוסיית המדינה תלך ותגדל.

חברת Airovation Technologies הישראלית מתמודדת עם חלק מהאתגרים האלו. החברה מפתחת פתרונות שונים שנועדו להתמודד עם אוויר מזוהם על ידי טיהורו והעשרתו. החברה, שהוקמה לפני כשבע שנים, מתבססת על הפעילות המחקרית של פרופ' יואל ששון וד"ר אורי סטוין, ממכון קזאלי לכימיה יישומית השייך לאוניברסיטה העברית בירושלים. השניים, חוקרים בתחום הכימיה הסביבתית, החלו לפתח לפני כעשור טכנולוגיה שמטרתה המרת אוויר מזוהם בגזים שונים לאוויר נקי יותר.

גיל תומר, מייסד משותף וסמנכ"ל התפעולצילום: יריב ויינברג

"התחום המקורי שבו התחלנו לפעול היה יצירת פתרונות המסייעים במקרי עשן מסכן חיים", אומר מרט מעיין, מייסד ומנכ"ל החברה, ומוסיף כי בהמשך החברה, שקיבלה את תמיכת הרשות לחדשנות ב-2018, החליטה להתמקד בשני תחומים שונים: פליטות מזהמות של התעשייה ושיפור איכות האוויר בחללים סגורים.

כך החלה החברה בפיתוח פתרונות שמטרתם להתמודד עם איכות האוויר, ובייחוד עם עודף פחמן דו־חמצני בחללים סגורים. "באוויר הפתוח רמת הפחמן הדו־חמצני היא כ-420 PPM. בבית מאוורר היטב רמת החמצן הדו־פחמני יכולה להגיע ל-500-600 PPM, אבל בחללים שאינם מאווררים הרמה הזו עולה משמעותית ל-1,400-1,500 PPM ולעתים אפילו עד 2,000 PPM. מכיוון שרובנו המכריע נמצא רוב שעות היום בחללים סגורים - לריכוז הגבוה מאוד הזה עלולות להיות השלכות בריאותיות: מחקרים הוכיחו כי בחשיפה ממושכת לריכוז פחמן דו־חמצני ברמה של 1,400 PPM עלולה להתרחש ירידה קוגניטיבית. בנוסף, ריכוז גבוה של פחמן דו־חמצני בחשיפה ממושכת עלול להוביל לתחושת כבדות בנשימה, כאב ראש, קשיי שינה ועוד", מספר מעיין.

לדבריו, בקוריאה ובסין יש מודעות רבה לנושא, בעיקר בכל מה שקשור לחשיפה של ילדים לריכוז גבוה של פחמן דו־חמצני ולהשלכות שיש לכך על הישגיהם הלימודיים. לכן, החברה יצרה קשר עם שחקנים מובילים בקוריאה בתחום ה-Home appliance, והחלה לעבוד איתם על פיתוח מענה לבעיה זו.

מרט מעיין, מנכ"ל ומייסד החברהצילום: נטלי שור

"אחרי שנתיים אינטנסיביות סיימנו בקוריאה סדרה מוצלחת של ניסויים, כששלב נוסף בדרך ליצירת שיתוף פעולה עם אחד המותגים המובילים בעולם בתחום של טיהור אוויר. ניסויים אלו יובילו לפיתוח של מכשיר ביתי שמטהר את האוויר ומעשיר אותו", אומר מעיין, "הפתרון שלנו שונה מפתרונות אחרים שרק מספקים תהליכי פילטרציה של האוויר. המחקר הכימי שעליו אנחנו נשענים מצא דרך לחולל את הרדיקל סופראוקסיד בסביבה מימית, ועל ידי כך לייצר תהליך המפרק מזהמים, משמיד היבטים מיקרוביולוגיים ומעשיר את האוויר בחמצן. זה תהליך שיוצר אפקט מיידי".

מטפלים באוויר

הפטנט של Airovation Technologies שם למטרה להתמודד עם כל קשת המזהמים המיקרוביולוגיים (וירוסים, חיידקים, פטריות, עובש, נבגים ולמעשה כל מה שנישא באוויר). בבדיקות שנערכו, המערכת של החברה הוכיחה את יעילותה מול מגוון עצום של מזהמים מיקרוביולוגיים שונים.

"ערכנו סדרות של ניסויים במעבדות מוסמכות ומוכרות, לאורך חודשים ארוכים", מספר גיל תומר, מייסד משותף וסמנכ"ל התפעול. "בהתבסס על הנתונים האמפיריים שהתקבלו בניסויים שערכנו, אוויר נגוע במזהמים ווירוסים שונים, לרבות קורונה, צפוי לעבור תהליך אלימינציה וטיהור יעיל. בהתבסס על המחקרים האלו, אנחנו סבורים שהמערכת תסייע בהפחתת סיכויי הדבקה בנגיפים שונים בחללים סגורים, כולל קורונה".

האסטרטגיה של החברה מתבססת על שיתוף פעולה עם שחקנים גלובליים גדולים, במטרה כי אלו ישלבו את הליבה של החברה במכשירים שלהם. על פי הערכות החברה, המוצר יגיע לשוק ב-2023.

הפחתת גזי חממה ואנרגיה ירוקה

ומה הלאה? כעת מתמקדת החברה בשני תחומי פעילות נוספים. כיוון חשוב שבו משקיעה Airovation Technologies הוא טיפול בפליטות חמצן דו־פחמני בתהליכים תעשייתיים כדוגמת ייצור מימן. רמת הפחמן הדו־חמצני באוויר נמצאת בעלייה כתוצאה מההתחממות הגלובלית. מחקר שהתפרסם לפני כשנה ב-Nature Scientific Reports הראה כי ריכוז הפחמן הדו־חמצני באטמוספירה נמצא כיום ברמות שנרשמו בפעם האחרונה לפני יותר מ-3 מיליון שנים. על פי נתונים שונים, ב-50 השנים האחרונות נרשמה עלייה של 10% ברמת הפחמן הדו־חמצני באוויר. "אנחנו מפתחים פתרונות גם בכיוון הזה שמטרתם להפוך את הפחמן הדו־חמצני שנפלט מהתעשייה למינרלים ולחמצן. כרגע אנחנו בוחנים את הפתרונות האלו עם חברות מקומיות וגלובליות בתחום האנרגיה ובפרט בתחום ייצור המימן", אומר מעיין.

פיתוח נוסף עליו עובדים בחברה הוא פיתוח מערכות איכות אוויר בהתאמה אישית, תוך רתימת הטכנולוגיה ליצירת מערכות המגיבות בהתאם לצרכים של המשתמש. "החזון שלנו הוא לשפר את איכות החיים של אנשים ואת איכות הסביבה על ידי טיפול באיכות האוויר", מסכם תומר.