רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

למשרה אחראית דרוש אדם ביקורתי

הוא חבר הנהלה, מתוגמל כמו סמנכ"ל בכיר אבל נדרש לשמור על דעה עצמאית וקול צלול. כאשר תפקיד המבקר הפנימי והחיצוני חיוני מתמיד בחברות עסקיות, רשויות וגופים ציבוריים קורס בטכניון מכשיר מועמדים להתמודד עם האתגר

בחודש ספטמבר נודע כי ספינת הדגל של התעשייה הגרמנית, תאגיד פולקסווגן, שיווק מיליוני כלי רכב בעלי מנוע דיזל עם תוכנת הטעיית בדיקות זיהום אוויר  במטרה להגדיל את נתח השוק במדינות מסוימות ולעקוף תקנות איכות סביבה מחמירות. כעת הוא צפוי לספוג נזקים כבדים ובכיריו ייחקרו כמי שביצעו עבירה פלילית חמורה. מניית החברה  איבדה תוך מספר ימים שליש משוויה, המנכ"ל ובכירים אחרים התפטרו ויש המעריכים כי גלי ההדף יסדקו את התדמית האיכותית של התעשייה הגרמנית כולה.

"אין ספק כי סיפור פולקסווגן היה נמנע אם היה מבקר פנימי בחברה שעומד על דעתו" קובע פרופ' שמעון שטרית, שר לשעבר בממשלה וכיום פרופ' למשפטים באוניברסיטה העברית ויו"ר מועצת ההיגוי האקדמית של לימודי ביקורת פנימית וציבורית בטכניון. לדבריו רוב המשברים שניתן לחשוב עליהם מתרחשים בשל העדר בקרה ראויה: "אם יש להנהלה תיאבון לסיכון גבוה מדי, למשל לא לקיים את הוראות הגנת הסביבה כמו שהיה בפולקסווגן, ומישהו מחליט להכניס תוכנה שמשקרת בזמן בדיקה, מבקר אמור לזהות את המעשים ולדרוש להפסיק לבצע אותם. ברור גם כי מבחינה עסקית זה חשוב כי הנזק גדול מהתועלת. מי שיחשב את העלויות הצפויות יגלה שלא היה כדאי לפולקסווגן לבצע את השקר הזה".

למידע נוסף אודות התכנית ללימודי ביקורת פנימית וציבורית בטכניון ת"א – לחצו כאן>

פולקסווגן כמובן לא המציאה דבר. לפני 14 שנה קרסה חברת האנרגיה אנרון, שהעסיקה עשרות אלפי עובדים  לאחר שהתגלה כי זייפה מאזנים בצורה שיטתית בהנחיית בכיריה שגרפו רווחים אדירים. בקריסה זו נמחקו עשרות מיליארדי דולרים משוק ההון ומפנסיות של עובדיה. גם בישראל התגלו בשנים האחרונות מעילות , פעילות לא חוקית או לא אתית בהיקפים משמעותיים בחברות ביטוח, בבנקים ובחברות עסקיות וארגונים שונים. בחברת הראל למשל התגלתה לפני שמונה שנים מעילה גדולה, ואילו בנק לאומי נתבע לפני שנה על ידי הרשויות בארה"ב על מעורבות בהעלמות מס של לקוחותיו וישלם קנס של 1.5 מיליארד שקל.

על רקע אירועים אלו, לצד משברים כלכליים, תהליך הגלובליזציה של הכלכלה, התקדמות הטכנולוגית כמו גם המורכבות העסקית הודק הפיקוח ונקבעה רגולציה שבעטיה תופס תאוצה מקצוע הביקורת - הן הפנימית והן החיצונית. מדובר בתחום התמחות צעיר יחסית :  חוק הביקורת הפנימית שנחקק בשנת 92 מחייב למנות מבקר פנימי כמעט בכל צורות התיאגוד, החל מחברות ציבוריות, בנקים, חברות ביטוח,  מוסדות בריאות, מוסדות להשכלה גבוהה, המגזר השלישי ועוד.  החוק אף מגדיר את תנאי הכשירות לתפקיד, ביניהם השכלה אקדמית: משפטן, כלכלן או רואה חשבון. החוק מחייב ניסיון בביקורת או ביצוע השתלמות מקצועית שאושרה על ידי ועדה מיוחדת.

מי אוהב את המבקר?

בעוד שמבקר חיצוני ,מבקר המדינה הוא מן הסתם המוכר שבהם, מצביע על ליקויים הנמצאים בארגונים אחרים תפקידה של הביקורת הפנימית להסתכל פנימה לתוך הארגון ולסייע להנהלת הארגון להשיג את מטרותיו, לסייע באיתור כשלים ולהביא את הארגון לביצועים טובים יותר.

המבקר פועל לצד שומרי סף אחרים, כגון סמנכ"ל הכספים, היועץ המשפטי והדירקטוריון והוא קו הגנה למנוע את כישלונות הקווים האחרים. "מקצוע הביקורת הפנימית נתפס כ'נאמן הציבור' אשר רואה בו את הזרוע הארוכה והפנימית שלו ששומרת על האינטרס הציבורי. לצערי פעמים רבות מבקרים עושים את העבודה שהדירקטוריון היה צריך לעשות" מסביר שטרית.

קל אולי יותר לדמיין את דמות המבקר כמי שמפנה שאלות קשות בישיבות הנהלה ומחייב אותה לבחון סוגיות אתיות מאשר לדמיין כיצד הוא תורם לשורה התחתונה. שלומית גלר, שכיהנה במשך עשור כמבקרת הפנימית בחברת רפאל בע"מ, כתבה שלושה ספרים על תחום הביקורת ומשמשת כסגנית נשיא לשכת המבקרים הפנימיים בישראל סבורה כי הביקורת מסייעת לשיפור ביצועי הארגון:  "כל ארגון שואף להביא את עצמו ואת ביצועיו למירב היעילות, זאת תוך שאיפה לאפס תקלות שעולות כסף, זמן, מוניטין ופוגעות בשורת הרווח. תפקיד הביקורת הפנימית להביא את הארגון לאופטימיזציה של תהליכי העבודה והיא כלי המסייע להנהלת הארגון לצמצם בעתיד את העלויות שיצרו הכשלים בעבר, ולהמליץ על שיפורים בתהליך במטרה להתייעל בעתיד. היא תורמת לאיכות ולמצוינות ארגונית, המכוונת את הארגון ערכית ומקצועית להשיג שלמות בכל מה שהוא עושה כלפי כלל בעלי העניין"

שטרית תומך בדבריה: "מי שמסתכל על הביקורת ואומר אלה מטרידים, מכבידים, נודניקים - אומר בעצם כי הוא לא רוצה שיהיה מישהו שיבטיח איכות ואת טובת הארגון. זו הצהרה חמורה. תפיסת התפקיד של המבקר צריכה להיות ככלי ניהולי ארגוני בידי ההנהלה".

תגמול גבוה

דיון בתפקיד המבקר מעלה כמובן שאלה רגישה: למי נתונה חובת הנאמנות שלו. שטרית מציע נוסחה לכך: "האתגר של המבקר הוא לדעת ולמצוא את דרך הזהב כדי לא לשבור את הארגון. אם לארגון יש משבר והמבקר פועל כמו פיל בחנות חרסינה זה לא חכם. החכמה של המבקר היא להקפיד על קיום החוק והכללים, ומצד שני להיות חלק מהארגון ולתפקד בלי שאתה שובר את כל המערכת.  אם בכירים בארגון חטאו, פעלו בניגוד למנהל תקין וטוהר מידות, על המבקר להיות בעל יכולת לדרוש מהם אחריותיות. שהם יתנו דין וחשבון על מעשיהם".

למרות חשיבותו, אפשר להניח כי מבקר פעיל וחשדן יתקבל בפחות אהדה בישיבות הנהלה. שטרית יוצא נגד גישה זו: " יש הטוענים שההשתתפות בישיבות של שומרי הסף, והמבקר ביניהם, מכבידה על ההנהלה. אני חושב שזו לא ראייה נכונה, צריך להשקיע מאמץ רב ואנרגיה שגם המבקר, גם הממונה על הכספים, וגם היועץ המשפטי כולם יתפקדו בהרמוניה לטובת הארגון. שלא תהיה הסתכלות שלילית של חבר הנהלה מקצועי כלפיהם. אומנם נכון - הוא צריך לעסוק בדברים לעומתיים כמו כתיבת ביקורת אבל במצב הראוי והתקין הוא לא יהיה במצב בו הוא פועל כנגד הצוות הבכיר ".

בכל העולם, מבקר פנים, כגון מבקר בבנק או במשרד,  הוא אחד התפקידים החשובים בהיררכיה, מקביל לסמנכ"ל, לרבות תגמול כספי בדומה לשכבה הגבוהה בארגון אולם נראה כי מבחינה תדמיתית הוא התפקיד מפגר אחרי תפקיד סמנכ"ל הכספים, היועץ המשפטי או תפקיד הדירקטור. גלר, המשמשת גם כמנהלת התכנית האקדמית של התכנית ללימודי ביקורת פנימית וחיצונית בטכניון מנסה לספק הסבר: "אף אחד לא אוהב ביקורת, והמבקר הפנימי נתקל בדילמות כל הזמן. הוא  'שוחה נגד הזרם'. לכן, התפקיד מחייב להיות מקצועי ובעל תכונות כגון אינטואיציה,  סקרנות, ספקנות, עצמאות ואי-תלות, הוגנות ואובייקטיביות ושמירה על סודיות.

למידע נוסף אודות התכנית ללימודי ביקורת פנימית וציבורית בטכניון ת"א – לחצו כאן>

מי שמחפש בקריירה  שלו גם שליחות, ולא רק תגמול גבוה, ימצא אותה תפקיד המבקר: " מי שמבצע את תפקידו נכון משרת את כלל המשק גם אם זו חברה ציבורית, ואת כלל הציבור גם אם זה משרד ממשלתי או רשות שלטונית תוך שיפור פני המנהל הציבורי במדינת ישראל, והגברת אמון הציבור בגופים העושים בכספו וברכושו" אומר שטרית, ואילו גלר מוסיפה כי "בעבר המבקר הפנימי נדרש היה לעסוק רק בחוקיות וסדירות, והיה לו "קל" לחיות עם המבוקרים. כיום הביקורת הפנימית המתקדמת מהווה את אחד ממרכיבי היסוד של הבלמים והאיזונים בארגון. היא חייבת לבדוק חוקיות, חיסכון, יעילות, אפקטיביות, תהליכי קבלת החלטות, מנהל תקין וטוהר מידות, ואני [גלר] מוסיפה גם את ההגינות כלפי הסביבה. הסוגיה היותר קשה, היא החובה לבדוק ניהול תקין וטוהר מידות, לשרש נורמות פסולות ולקבוע נורמות. "

כתבות שאולי פיספסתם

*#