תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קובי לוי

בדרך להפסקת השימוש בריבית הלייבור: SOFR so Good?

14:59 | 13.05.18

ריבית הליבור ואנחנו

בשנים האחרונות דועכת קרנה של ריבית הליבור, והמוניטין שלה בעיני המשקיעים יורד. לאחרונה גוף רגולטורי משמעותי בבריטניה (FCA) ומספר בכירים בממשל הבריטי, הזהירו מכך שיש אפשרות שריבית הליבור תפסיק להיות מצוטטת לאחר שנת 2021. 

הפרדוקס הזה מטריד את הרגולטורים בארה"ב ובעולם, שאחראים על יציבות המערכת הפיננסית ושוקי ההון, ומגביר את הצורך ביצירת בסיס ריבית חלופי לליבור שערכו יקבע במסחר בפועל, בשוק צומח בעל נפח מסחר משמעותי.

מתכוננים ליום שאחרי

כדי להתכונן לאפשרות שריבית הליבור תבוטל ולהציע לה חלופות, בשנת 2014, הקימו את ועדת ARRC (Alternative Reference Rate Committee) שהחליטה על ייסודה של ריבית הלוואה מבוטחת ליום אחד Secured Overnight Funding Rate (SOFR) שמבוססת על שוק הריפו העמוק והנזיל ביותר וכוללת בתוכה את השווקים עליהן מבוססות הריביות האחרות תשמש כיורשת של ריבית הליבור הדולרית. מדובר בריבית חסרת סיכון, המשקפת את העלות האמתית של הלוואה קצרת טווח המגובה בביטחונות.

מה הלאה?

נראה כי הרגולטורים בכל העולם רציניים בכוונתם להפסיק את השימוש בריבית הליבור כריבית יחוס בשווקים משנת 2021. בפועל קשה לראות כיצד משיגים יעד זה בהתחשב במורכבותו, ועד להטמעת הריבית בפועל והפסקת השימוש בריבית הליבור יעבור כנראה עוד זמן רב בגלל האתגרים הרבים שעומדים בפני הרגולטור בדרך לשם.

בנוסף לכך, קיימים גופים בשוק כמו למשל בורסת ICE שמרוויחים כסף מריבית הליבור ולא יוותרו עליה ללא מאבק.

בינתיים, אנחנו בישראל צריכים לשים לב שמדובר בנושא מאד חשוב שיסמן שינוי מהותי של כללי המשחק במערכת הפיננסית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:24 | 22.02.18

ונצואלה והנפקת המטבע

לאחר חמש שנים של משבר משמעותי בעקבות ירידות מחיר הנפט, מאבקים פוליטיים ושחיתות, בונצואלה קרה בתחילת החודש אירוע חריג ומעניין שעיקרו הנפקת מטבע התלוי בשווי הסחורות שבשטחה.

הרקע למהלך

מאז כניסתו של הנשיא טראמפ לתפקיד, מוגדרת ונצואלה כאחת משלוש המדינות שמהוות את הסיכון הגבוה ביותר לביטחון ארה"ב ביחד עם איראן וצפון קוריאה. בעקבות זאת, הטילה ארה"ב סנקציות על בכירים במדינה כאשר אסרה על קשרי מסחר וחסמה בפני הממשלה המקומית את הגישה לשווקים הפיננסיים ולהנפקת חוב בדולרים. הרקע לסנקציות, לטענת האמריקאים, הן פעולות לא הוגנות שונצואלה מבצעת כלפי אזרחיה.

ההשפעה

ונצואלה לא מסוגלת לכלכל את עצמה בכל הקשור לייצור עצמי של מזון ותלויה ביבוא, אך כתוצאה מהסנקציות שהגבילו את גישתה לשווקים הפיננסים ולהנפקות חוב, הדולרים בקופה הציבורית אוזלים במהרה והאזרחים חווים מחסור ברוב חומרי הגלם הבסיסיים כמו מוצרי מזון והיגיינה.

בעקבות האירועים, הבורסה התרסקה, התוצר המקומי נחתך בחצי, תשואות איגרות החוב קפצו לעד 60% והאינפלציה משתוללת.

איך מתאוששים?

הממשלה בונצואלה מנסה לבצע שתי פעולות עיקריות כדי להתאושש. ראשית, החלפת מטבע. ב-6 בפברואר 2018 שער החליפין שנקרא Dipro והיה מקובע על כ-10 בוליברים לדולר אחד ננטש ונקבע שער חליפין חדש שמכונה Dicom.

שער החליפין החדש נקבע על ידי היצע וביקוש ומטרתו להנגיש מטבע חוץ לתושבי המדינה ולמנוע הפקעות מחירים בשוק השחור בו נמכר דולר אחד תמורת 250 אלף בוליבר.

במכרז הראשון נקבע כי 3,350 בוליבר שווים דולר אחד. במכרז השני שנערך לאחר שבוע נקבע כבר כי 25,000 בוליבר שווים לדולר ארה"ב אחד. המכרז השלישי נדחה נכון לרגע כתיבת שורות אלו כבר מספר ימים בגלל הפסקות חשמל במדינה.

הפעולה השנייה שהממשלה בונצואלה ביצעה השבוע בתקווה להשתקם היא הכרזה על מטבע וירטואלי חדש בשם Petro בשווי של כשישה מיליארד דולרים, שמגובה ביתרות הנפט, הגז והמינרלים של המדינה. זאת, במטרה לעקוף את הסנקציות האמריקאיות ולקבל מטבע חוץ ממשקיעים בתמורה למטבע החדש. בינתיים נראה שאין היענות להנפקה, והביקורת עליה רבה מצד משקיעים ומצד מדינות.

מה הלאה?

מעניין יהיה לראות מה יילד יום והאם הניסוי הכלכלי החדש יצליח בונצואלה. האם ונצואלה תהפוך למדינה הראשונה שזונחת את השיטה המוניטרית המודרנית (Fiat) ומאמצת מטבע התלוי ישירות בשווי הסחורות שבשטחה? ימים יגידו.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

כתבות שאולי פיספסתם

*#