תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אייל דבי

שוהם ביזנס – מעניינת להשקעה למרות התדמית האפורה

15:02 | 07.11.18

שוהם ביזנס – ניתוח מניה

זה סיפור פיננסי פשוט, על חברה צעירה שפועלת בתחום נחוץ - אבל בה בעת סובל מתדמית אפורה - שמחיר מנייתה גוזר לה מכפיל רווח חד-ספרתי, למרות שעסקיה צומחים בצורה מהירה. אני מכוון לחברת "שוהם ביזנס", העוסקת בניכיון צ'קים ומתן הלוואות.

מכפיל הרווח

מכפיל הרווח הנקי של שוהם ביזנס נושק לערך שמונה, שזו רמה השמורה לעסקים מאד מסוכנים, או לכאלה עם אפס צמיחה. אז זו בדיוק הנקודה, שהסיכון נמוך מכפי שנדמה בעוד הצמיחה מוחשית וברורה. אנסח זאת באופן הבא; אם מחיר המניה יישאר על כנו בשנה הקרובה, מכפיל הרווח יעבור מהר מאד מרמה שמרנית לטריטוריה שהיא במובהק בלתי סבירה.

רוח גבית מהסביבה העסקית

זה לא סוד שחברות האשראי החוץ בנקאי נמצאות בתקופה של פריחה, שכן לא רק שהריבית הנמוכה מעודדת נטילת הלוואות והגדלת הצריכה, גם הרגולציה על הבנקים התגברה - כך שהם נהיו הרבה יותר בררניים והתחרות מצדם פחתה. לחברות כמו שוהם ביזנס, זה בהחלט מסייע להגדיל את חלקן בעוגה.

העובדה שפעילותה של שוהם ביזנס מתרכזת באזור הצפון מקנה לה יתרון, שכן המתחרים המשמעותיים מתמקדים במרכז הארץ, בעוד שצפונית לנתניה כמעט ולא קיימות חברות לניכיון צ'קים. במילים אחרות, הצמיחה של שוהם ביזנס נתקלת בפחות התנגדויות.

הסיכונים קיימים, אבל הם לא כאלה גדולים

העמדת אשראי היא עסק עם סיכון, שהרי אין וודאות שהחייב יחזיר את ההלוואה. לפיכך, אחד הפרמטרים היותר חשובים בתחום האשראים זו ההפרשה לחובות מסופקים. התחושה הרווחת בקרב משקיעים, בכל מה שנוגע לחברות אשראי חוץ בנקאי, היא שההפסדים הללו אמורים להיות כבדים - שכן הלקוחות הם יחסית מסוכנים. זו בוודאי הנחה סבירה, אבל חשוב להזכיר שההלוואות הללו ניתנו לתקופה מאד קצרה.

אם מביטים על תוצאות המחצית הראשונה של 2018, רואים שתיק הלקוחות צמח בלא פחות מחמישים אחוזים, בתקופה מהירה של שישה חודשים, כאשר הרווח הנקי גדל פי שלושה - בהשוואה למחצית המקבילה בשנה שעברה. זו צמיחה אדירה, בכל קנה מידה. נכון, מה שמכתיב את מחיר המניה זה מה שצפוי ולא מה שהיה, כך שהייתי רוצה לגעת בזה בקצרה.

בשורה התחתונה

הירידה בעלויות המימון תעניק דחיפה נוספת לצמיחה, שמלכתחילה היא חריגה בעוצמתה, כך שזה נראה לי מעוות שמכפיל הרווח של ביזנס שוהם נמוך אפילו מהממוצע השמרני של התעשייה. להערכתנו, רמת הסיכון של החברה לא כזו גבוהה, והצמיחה החזויה יותר ממפצה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:54 | 25.10.18

רשתות המזון – ניתוח סקטור

יש משהו אמביוולנטי בשוק המניות בעת האחרונה, שכן גם אם המשקיעים סבורים שרמת המחירים הוגנת וסבירה, הם לא יכולים להתעלם מהעצבנות והתנודתיות שקפצה מדרגה. החשש המרכזי מגיע משוק ההון האמריקני, שמוטרד ממלחמת הסחר ומעליית התשואות, שכן ברור לכל שאם יתממש שם התרחיש השלילי, הוא יחלחל במהירות לשוק המניות המקומי. כאשר הסיכונים גואים, ולא משנה הסיבה, הצעד הרפלקסיבי הוא להסיט את תיק ההשקעות לעמדה של מגננה.

מניות דפנסיביות

יש ענפים עסקיים שנתפסים כדפנסיביים, כאלה שבתקופות קשות צפויים להיפגע הרבה פחות. לכן, כפועל יוצא, ברגעי חרדה האטרקטיביות של המניות בסקטורים הללו עולה. האמת היא שדפנסיביות זו הגדרה חמקמקה, שהרי קיימות חברות איתנות ויציבות, שהמחיר הגבוה בו הן נסחרות הופך את ההשקעה בהן למסוכנת מאד. במילים אחרות, בכדי לומר שהשקעה היא "דפנסיבית" דרושים לפחות שני תנאים מצטברים, גם תמחור הוגן וגם יציבות בעסקים.

רשתות המזון כדוגמה

סקטור המזון, שבאופן מסורתי נחשב לענף סולידי ודפנסיבי, ידע עד לא מזמן שנים קשות ומאתגרות. זו הייתה מעין "סערה מושלמת" (Perfect Storm), כאשר תחרות חריפה, בשילוב עם מחאה צרכנית מתוקשרת ומלאת תהודה, הובילו את רשתות המזון לשחיקת הכנסות אלימה - שמטבע הדברים פגעה קשות ברווחים. ואם לא די בזה, גם ההוצאות החלו לעלות, בפרט שכר המינימום - שמהווה מרכיב דומיננטי ברשתות הקמעונאיות. תנועת המספריים הזו חתכה לא רק ברווחים, היא גילחה עשרות אחוזים גם מערך המניות. אז זו בדיוק הנקודה, שלא נותר כמעט זכר מאותה מחאה, כך שמה שנחשב לאחד החמצה לאחר זו הצלחה. למה הכוונה? לכך שהתחרות בין רשתות המזון נבלמה, המחירים במגמה זוחלת של עלייה והתוספת בשכר המינימום נספגה במלואה - מה שמגדיל מהותית את רווחי התעשייה. מה לגבי תמחור המניות? בהשוואה לרמה ההיסטורית, ולזו של רשתות מזון בינלאומיות, המכפילים הנוכחיים רחוקים להערכתנו מלהיות יקרים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:53 | 23.10.18

רמי לוי – ניתוח מניה

סקטור המזון, שבאופן מסורתי נחשב לענף סולידי ודפנסיבי, ידע עד לא מזמן שנים קשות ומאתגרות. זו הייתה מעין "סערה מושלמת" (Perfect Storm), כאשר תחרות חריפה, בשילוב עם מחאה צרכנית מתוקשרת ומלאת תהודה, הובילו את רשתות המזון לשחיקת הכנסות אלימה - שמטבע הדברים פגעה קשות ברווחים. ואם לא די בזה, גם ההוצאות החלו לתפוח ולעלות, בפרט שכר המינימום - שמהווה מרכיב דומיננטי ברשתות הקמעונאיות.

תנועת המספריים הזו חתכה לא רק ברווחים, היא גילחה עשרות אחוזים גם מערך המניות. אז זו בדיוק הנקודה, שלא נותר כמעט זכר מאותה מחאה, כך שמה שנחשב לאחד החמצה לאחר זו הצלחה. למה הכוונה? לכך שהתחרות בין רשתות המזון נבלמה, המחירים במגמה זוחלת של עלייה והתוספת בשכר המינימום נספגה במלואה - מה שמגדיל מהותית את רווחי התעשייה. מה לגבי תמחור המניות? בהשוואה לרמה ההיסטורית, ולזו של רשתות מזון בינלאומיות, המכפילים הנוכחיים רחוקים מלהיות יקרים.

ילדת הפלא של התעשיה

היא נחשבה לילדת הפלא של התעשייה, כזו שהצליחה להכות את הרשתות הגדולות ולנגוס נתח משמעותי בעוגה, דבר שלווה כמובן בנסיקה אדירה של המניה. העניין שזה היה לפני שנים לא מעטות, כאשר מאז התמונה השתנתה - המכירות למ"ר התכווצו, הרווחיות צנחה ושופרסל חזרה להיות "השריף" הבלתי מעורער של העיירה. מבחינת המשקיעים במניה זו הייתה אכזבה, אם כי קשה לי להבין את ממד ההפתעה, אבל בכל מקרה, זה הוביל לסטגנציה נמשכת של המניה. מה קרה לרווח התפעולי באותה תקופה? כבר שלוש שנים שהוא צומח בצורה נאה, ולדעתי היד עוד נטויה, אבל איכשהו המניה נותרה תקועה.

הצמיחה צפויה להימשך

מעבר לשיפור החזוי ברווחיות, על רקע ההערכות שמחירי המזון ימשיכו לעלות, צפוי גם גידול במכירות הכמותיות. שטח המכירה הכולל של רמי לוי עומד כיום על 85,000 מ"ר, והיא צפויה לפתוח עוד שלוש חנויות עד סוף השנה - בשטח של 6,000 מטר מרובע. בנוסף, החברה רכשה לא מזמן את השליטה (50%) ברשת "קופיקס", הכוללת 30 מרכולים בשטח ממוצע של 200 מ"ר לחנות. נכון, החנויות שנרכשו מקופיקס קטנות, אבל הן מעניקות לרמי לוי דריסת רגל מהירה בתוך הערים - מקום בו המחירים והרווחיות משמעותית יותר גבוהים. אם לסכם את הדברים, אזי הכנסות החברה בשנה הקרובה יצמחו בשיעור דו-ספרתי. זה לא עניין שולי.

איתנות פיננסית חריגה

אין הרבה חברות מקומיות, שהמזומנים שהן מחזיקות גבוהים מהונן העצמי. יתרת המזומן של רמי לוי עומדת על למעלה מחצי מיליארד שקלים, כך שמעבר לאיתנות הפיננסית החריגה, זה מעניק לה יתרון מובהק במקרה ותיווצרנה בענף הזדמנויות השקעה. ומה אם לא? היא תמיד תוכל להחזיר את הכסף לבעלי המניות בחזרה, בין אם על ידי חלוקת דיבידנד ובין אם ברכישת מניות של עצמה.

בשורה התחתונה

שילוב של חברה שהיא גם צומחת וגם איתנה, עם תמחור נח ותעשייה יציבה. כל אלה הופכים את רמי לוי להשקעה ראויה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:54 | 08.10.18

מדד ת"א פמילי

הבורסה מתכננת להשיק מדד מניות משפחתיות חדש - ת"א פמילי. יש מי שכבר הזדרזו להגדיר אותו כמדד טיפשי ומיותר, אבל האמת היא שאני דווקא בעד - ולא רק משום היותה של הבורסה סופרמרקט פיננסי, אלא גם מהסיבה של כדאיות ההשקעה.

המחקרים תומכים

קיימות עבודות למכביר בנושא, חלקן מקומיות ומרביתן בינלאומיות, כאשר המסקנות העולות מהן פחות או יותר דומות; החברות המשפחתיות יותר רווחיות, הן ממונפות במידתיות ולכן פחות מסוכנות, ובאשר לביצועי המניות, הרי שאלה מציגות תשואות עודפות. חשוב לומר, רמת ההסבר של מחקרים בשוק ההון מאד נמוכה, כאשר מובהקות המסקנות פעמים רבות אינה ברורה, ועדיין, קשה לא לתהות כיצד מוסברת התוצאה

מור השקעות, לדוגמה

מדובר בחברה יחסית צעירה, הנשלטת בידי שתי משפחות, המחזיקות שני שלישים מהמניות. מור אינה צפויה להיכלל במדד ת"א פמילי, שכן שווי השוק שלה נמוך מהרמה המינימלית שנקבעה. אז זהו, שמחירה הנוכחי של המניה עושה לדעתי עוול לחברה, כך שלא ייקח זמן רב עד שהיא תדלג מעל למשוכה.    

פעילות ועוצמת הצמיחה

מור היא בית השקעות שהונפק לפני קצת יותר משנה, שמתמקד בשני תחומים עיקריים; ניהול קרנות נאמנות וניהול תיקי השקעות. מטבע הדברים, ההיסטוריה הפיננסית של מור יחסית קצרה, אבל אם לשפוט על פי המידע שבנמצא, אזי קשה מאד להסביר את מחיר המניה - שכן זה מתעלם לחלוטין מהצמיחה החדה בנכסים המנוהלים וברווחי החברה. עד לא מזמן, מור הייתה חברה מינורית בתעשייה, בעוד שהיום, לאחר תקופה של פחות משלוש שנים, הרווח הנקי שלה נסק במאות אחוזים - תוך שהיא מותירה מאחור מתחרים וותיקים ומכובדים.

גיוסים ופדיונות, משתנה מסביר חשוב בתעשיית הקרנות

נתון מרכזי שבתי ההשקעות ממהרים להשוות, אל מול המתחרות, הוא היקף הגיוסים בניכוי פדיונות. הסיבה לכך הגיונית וברורה, שהרי הנתון האמור הוא עדות לביצועי הקרנות, והוא גם הבסיס לרווחי השנים הבאות. בהיבט הזה, מור בהחלט יכולה להתגאות, שכן בכל אחת משלוש השנים האחרונות - 2015 עד 2017 - היא הייתה באופן עקבי בין שתי המגייסות הכי גדולות. מדובר בהישג הראוי לכל מחמאה, במיוחד על רקע העובדה שתעשיית הקרנות סבלה מפדיונות באותה תקופה.

תמחור המניה חוטא בשמרנות יתרה

מכפיל הרווח הנקי של מור השקעות עומד כיום על רמה מכווצת של שבע. זאת, כאשר המכפיל הממוצע בתעשייה מתכנס לכדי 10.5. מובן שהתמחור הנחות אינו מתיישב עם צמיחתה החדה של החברה, כך שאין מנוס מלשאול ממה נובעת הבהלה? התשובה לטעמי פשוטה, המשקיעים חוששים מהיקף הגיוסים השלילי מאז תחילת השנה. שוק ההון עושה אבחנה בתחום ניהול הכספים, כך שבניגוד לחיסכון ארוך הטווח, הצמיחה בקרנות הנאמנות נתפסת אצלו כמשהו מאד שברירי, שהרי הכספים יכולים להיפדות מהן באופן מאסיבי ומיידי. זה הגיוני, וזה בהחלט מאפיין שלילי, אבל הייתי רוצה לומר בהקשר הזה שלושה דברים מהצד השני; לאורך זמן, כל עוד ניהול ההשקעות של מור ימשיך להיות מקצועי, צמיחת הנכסים תהיה אומנם תנודתית, אבל התוחלת שלה תהיה חיובית. הדבר השני, זה שאם כבר מסתכלים על הנתון השולי, אזי ראוי לציין גם את העובדה הבאה; בחודשיים האחרונים, בכל מה שנוגע להיקף הגיוסים, מור חזרה לראש הרשימה - בין חמש המגייסות המובילות. הנקודה השלישית, זו ההחלטה להיכנס לתחום החיסכון ארוך הטווח - קופות גמל וקרנות השתלמות - באמצעות רכישת פעילותה של אינטרגמל, לפני כחודש. נכון, הפעילות שנרכשה צנועה מאד בהיקפה, אבל בשילוב עם הפלטפורמה הקיימת, היא עשויה לייצר בעתיד רגל יציבה.

ההון האנושי בהקשר המשפחתי

לעובדים יש תמיד חשיבות אדירה, אבל נדמה לי שבניהול השקעות היא עוד יותר גדולה, שכן הם הנכס הכמעט יחיד של החברה. כיצד זה קשור לחברות משפחתיות? מניסיוני, יש בהן פחות תופעה של "דלתות מסתובבות", כך שאנשי המפתח נשארים לתקופות ארוכות. לדעתי, יש לזה הרבה יתרונות.

השורה התחתונה

אינני יודע אם זה משום היותה משפחתית, אבל אני משוכנע שמור השקעות היא חברה מצוינת ומקצועית, שמסיבה לא מובנת מתומחרת בצורה שמרנית. השקעה איכותית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:22 | 06.08.18

דלק רכב – ניתוח דוחות

דלק רכב פרסמה את דוחותיה הכספיים לרבעון השני של השנה. מבחינת התוצאות הכספיות, הן היו חלשות - ביחס לרבעון המקביל אשתקד, ובוודאי בהשוואה לרבעון הראשון של השנה. עם זאת, נדמה לנו שהמשקיעים לא ממש הופתעו לרעה – ויעיד על כך מחיר המניה.

למעשה, למרות ירידה של לא פחות מארבעים אחוזים ברווח הנקי (בהשוואה לרבעון המקביל), מכפיל הרווח הנגזר – על בסיס הרבעון האחרון – עומד על 8.3. איך נאמר, גם אם נוקטים בגישה פסימית ושמרנית, קשה למצוא דאונסייד משמעותי במחיר הנוכחי.

מה לגבי האפסייד?

כל עוד שערי המטבעות יישארו ברמתן הנוכחית, הוא לא דרמטי. מה יותר גבוה, האפסייד או הדאונסייד? שניהם מוגבלים, אבל האפסייד גבוה יותר.

מצפים לורידיס

בהנחה שלא צפויות דרמות בפעילות הרכב, הרי שעיני המשקיעים מופנות כיום לתוצאות העסקיות של ורידיס. אין להם הרבה במה להיאחז כעת, כך שאין מנוס מלהמתין בסבלנות – עד שנתוניה הפיננסיים ייחשפו בדוחות הכספיים של דלק רכב.

בשורה התחתונה

תוצאות חלשות, אבל לא מפתיעות. מה לגבי המניה? ברמת המחירים הנוכחית, יש יותר סיכוי להשבחה. ורידיס? בשלב זה היא "קופסה שחורה", אבל היא עוד תשפיע רבות על התוצאות המאוחדות של דלק רכב בכללותה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

11:30 | 26.07.18

ניתוח מניה: איי.די.איי ביטוח

איי.די.איי ביטוח היא "משבש" קלאסי (Disruptor) - חברה יחסית קטנה, שהצליחה לחדור לשוק ותיק ובשל, תוך טלטול המודל העסקי המוכר. 

ייחודיותה של החברה נובעת ממודל עסקי מבודל, המתבסס על שיווק ישיר (ללא סוכנים), שמעניק לה מבנה עלויות רזה לצד קשר ישיר ובלתי אמצעי מול לקוחותיה, דבר שמאפשר ביצוע חיתום דיפרנציאלי ומדויק. התוצאה העסקית של המודל האמור, היא יכולת להציע מחירים אטרקטיביים למבוטחים.

סיפור "מרגש"

התחושה הרפלקסיבית שעולה, כשמביטים על הדרך שאיי.די.איי עשתה, מזכירה את הסיפור על דוד וגוליית - חברה "ממזרית" וקטנה, שהצליחה לנצח את ענקיות התעשייה. אז זהו, שהחדירה של איי.די.איי לשוק הביטוח בהחלט מרשימה, אבלהמציאות לא כזו חד-משמעית ופשוטה. למה הכוונה? לעובדה שלא כל החברות הוותיקותספגו מהלומה מהמתחרה החדשה - זו הייתה בעיקר כלל ביטוח, שהחליטה לכווץ את פעילותה.

הזווית הריאלית

צמיחת הרווח הנקי של איי.די.איי, מאז תחילת העשור, הסתכמה לשיעור ממוצע של 15% לשנה - זו צמיחה אדירה. עם זאת, מטבע הדברים, הצמיחה השולית התמתנה עם הגידול בעסקי החברה, כך שבשלוש השנים האחרונות היא עמדה על קצב שנתי של 9% בממוצע - זו עדיין תוצאה מרשימה. 

הזווית הפיננסית

מכפיל הרווח הנקי של איי.די.איי עומד כיום על 15, הרבה מעבר לרמה הממוצעת בתעשייה. יש הטוענים שאין להשוות בין המכפיל של החברה לבין זה של המתחרות, לא מבחינת פוטנציאל הצמיחה ולא בהיבט של תנודתיות התוצאות. 

סיכונים

מעבר לסיכונים האינהרנטיים בענף הביטוח, שתי חברות דיגיטליות קבלו אישור להתחיל ולפעול. איננו סבורים שכניסת החברות האמורות תשנה את מבנה הענף, אבל היא בהחלט עשויה להגביר את התחרות - במיוחד בביטוח הכללי, המגזר שמהווה את התחום המרכזי בו איי.די.איי פעילה.

בשורה התחתונה

איי.די.איי ראויה לכל המחמאות על איכות ביצועיה, במיוחד על השינוי שהיא חוללה, אך במחיר בו נסחרת המניה, קשה לנו להתלהב מרכישתה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:56 | 25.07.18

ניתוח מניה – אלוני חץ

הערכת שווי של חברת נדל"ן מניב היא מלאכה טכנית בעיקרה, כאשר הממד החשבונאי דומיננטי הרבה יותר מהממד הכלכלי - בניגוד להערכה של חברות אחרות, זו אינה כוללת תחזיות מורכבות. אם לומר זאת בלשון מעט ציורית, אזי בסיכומו של עניין מדובר בספירה של מרצפות.

אלוני חץ כדוגמה

אלוני חץ מחזיקה בשלוש אחזקות אסטרטגיות, המהוות סדר גודל של שמונים אחוזים מסך הנכסים המוחזקים. החברה הראשונה זו אמות המקומית, השניה היא PSP השוויצרית והשלישית זו CARR האמריקנית. בנוסף, קיימות מספר אחזקות בחברות פחות מהותיות. לכאורה, הייתי אמור עכשיו להסביר ולנמק עד כמה איכותיות הן האחזקות וכמה גדול פוטנציאל ההשבחה בכל אחת מהחברות. אז זהו, שאין לי שום כוונה לשבח את איתנותה של אמות, גם לא להדגיש את סביבת הריבית השלילית ממנה נהנית PSP, ואפילו לא להבליט את הצמיחה החדה ברווחיה של CARR - זה פשוט מיותר. "מישהו" כבר עשה עבורי את העבודה, שהרי שתי החברות הראשונות סחירות ובאחזקה השלישית בוצעה לא מכבר עסקה - שזו האינדיקציה הטובה ביותר לערכה של חברה.

קשיים בחיבור

"האתגר" המרכזי שנותר, לצורך קביעת שוויה של אלוני חץ עצמה, מסתכם לכדי פעולת חיבור פשוטה. אם כך, כיצד זה התוצאה המתקבלת, מסיכום שווי השוק של האחזקות, שונה כל כך ממחיר המניה?! כן, חזרנו לסיבה הגורפת והידועה - "דיסקאונט חברות אחזקה". 

שיעור הדיסקאונט שונה מחברה לחברה

כשרוצים להעריך את גובה הדיסקאונט בחברת אחזקה, זה תמיד נעשה על דרך ההשוואה - ביחס להיסטוריה ולממוצע בתעשייה. העניין הוא, שקיימים הבדלים בין חברת אחזקה אחת לשניה, כך שזו תהיה טעות לכנס את כולן לשיעור הממוצע. באופן גס, קיימות שלוש סיבות מרכזיות להטלת הקנס; הוצאות מטה, קומת מיסוי נוספת - במקרה של מימוש אחת מהאחזקות - והשלישית, צמצום הגמישות ודרגות החופש של המשקיעים. אם אלו פני הדברים, אזי הדיסקאונט של אלוני חץ אמור להיות אחד הנמוכים.

קומת מיסוי נוספת

במישור העקרוני, זו בהחלט סיבה מוצדקת לקנוס חברת אחזקה. עם זאת, חייבים לשאול בהקשר זה את השאלה הבאה - האם מימוש של אחזקה משמעותית היא אפשרות סבירה? בכל מה שנוגע לאלוני חץ, נדמה לי שההסתברות לכך קלושה. נכון, במסגרת הקמת הפעילות החדשה בלונדון, באמצעות חברת Brockton Everlast, ייתכן שחלק קטן מהאחזקה ב- PSP ימומש, אבל הוצאת המס הצפויה זניחה.

כאשר חברת אחזקה מתפזרת על תחומים מנותקים ובלתי קשורים, הטענה לפגיעה בגמישות  היא הגיונית - שהרי לא כל מי שרוצה להשקיע בתחום הפארמה, לדוגמא, מעוניין לקנות "על הדרך" גם חברת אופנה. אז זהו, שבדיוק בזה אלוני חץ שונה - היא ממוקדת לחלוטין בתחום מומחיותה.

להשליך הכל על הריבית, זו גישה מעט שטחית

בהנחה שלגבי איכות ההנהלה אין סימן שאלה, ואם שוכנעתם שהדיסקאונט בגין חברות אחזקה אינו הסבר מספק למחיר המניה, אזי ההצדקה היחידה שנותרה לרמת התמחור השמרנית, זו הציפייה לעליית ריבית. אינני מקל ראש בהשפעתה השלילית של האחרונה, אבל חשוב להציג גם את הזווית הבאה; עליית ריבית בוודאי אינה בשורה חיובית, אבל יש חשיבות גם לסיבת העלייה, שכן אם הריסון המוניטרי הוא תוצאה של אינפלציה גבוהה וצמיחה חזקה, אזי לא רק עלויות המימון יעלו מדרגה - גם שיעורי התפוסה ושכר הדירה. מעבר לכך, חברות הנדל"ן מכירות לעייפה את המחזוריות המוניטרית האמורה, כך שאלוני חץ כבר מזמן ערוכה - היא מחזרה את חובותיה והאריכה להם את משך החיים הממוצע.

בשורה התחתונה

אחזקותיה של אלוני חץ שוות את המחיר בו הן נסחרות, בוודאי לא פחות, כך שאם מוסיפים גם את איכותה וניסיונה של ההנהלה, לצד מחירה המגולח של המניה, אזי ההמלצה המתבקשת ברורה - קניה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:10 | 27.06.18

ניתוח מניה: אלקטרה ישראל

אלקטרה ישראל חולשת על מגוון רחב של פעילויות: התקנה של מערכות אלקטרו-מכאניות, חשמל, מיזוג אוויר, צנרת, מעליות, בניית מבנים, תכנון וביצוע של כבישים, גישור, מסילות רכבת, מנהור, טיהור שפכים, ניהול ותפעול נכסים ותשתיות, אחזקת מבנים, שירות למערכות - במגוון רחב של תחומים - ובנוסף, פתוח והקמה של נדל"ן יזמי.

שילוב של צמיחה עם יציבות

הפירוט הטרחני של התחומים בהם אלקטרה פעילה, נועד לא רק להמחיש את עומק והיקף העשייה, אלא להדגיש גם את העובדה שהמודל העסקי נבנה במחשבה רבה - שמוכיחה את עצמה. למה הכוונה? שהחברה ניצבת על שתי רגליים מרכזיות; האחת פרויקטאלית, שמהווה מנוע צמיחה, והשניה היא של שרות ותפעול - שמספקת יציבות, במיוחד כאשר הפעילות הראשונה מאטה.

בנוסף, ההשקעה בנכסים קבועים היא משתנה מסביר כללי מאד לפעילות החברה, ועדיין, אני חושב שהיא יכולה לתת אינדיקציה לא רעה לגבי הצמיחה החזויה. אם להסתמך על אומדנים כלכליים, אזי ההשקעה בנכסים קבועים תגדל משמעותית עד 2020 - צמיחה מצטברת של עשרים וחמישה אחוזים.

צבר ההזמנות בשיאו

צבר ההזמנות נסק בשנים האחרונות אל שיא כל הזמנים - הרבה מעבר לשיעור הצמיחה הממוצע בשווקים בהם החברה פעילה. המשמעות הפיננסית ברורה, אלקטרה מגדילה בעקביות את חלקה, דבר שמעצים את המוניטין ובכך תורם להמשך הצמיחה. זו הסימולטניות העסקית הידועה; ככל שאתה גדל, כך מתחזק המוניטין שלך, וככל שהמוניטין משתפר, כך רוצים לעבוד אתך יותר - וחוזר חלילה. יחד עם זאת, מחיר המניה מצנן את ההתלהבות במידה לא קטנה. זה לא שהמניה יקרה בצורה בלתי סבירה, אבל במכפיל רווח נקי הנושק לעשרים, קשה לומר שהיא זולה. 

אלקו - אלטרנטיבה עקיפה להשקעה

אלקו מחזיקה בשלוש חברות ציבוריות מוכרות, כאשר אלקטרה ישראל היא ההחזקה המרכזית והדומיננטית ביניהן. שתי החברות הנוספות הן אלקטרה מוצרי צריכה ואלקטרה נדלן. עד כמה משמעותית ההחזקה באלקטרה ישראל מבחינתה של אלקו? משמעותית מאד. במונחי שווי שוק, היא מסבירה תשעים אחוזים מערכה. מה זה אומר מבחינת אפשרויות ההשקעה? שאם קונים את אלקטרה ישראל דרך אלקו, מקבלים את השתיים האחרות כמעט "במתנה". ניתן להסתכל על זה גם בצורה הפוכה, הווה אומר שרוכשים את אלקטרה ישראל בהנחה גדולה - סדר גודל של ארבעים אחוזים, בהשוואה להשקעה ישירה.

בשורה התחתונה

אלקטרה ישראל היא חברה מצוינת ומובילה, אבל אם מדברים במושגים של כדאיות השקעה, עדיף לרכוש אותה דרך אלקו – חברת האם שמחזיקה אותה. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:40 | 27.06.18

ניתוח מניות הביטוח

אומרים לנו שזו לא העת להשקיע במניות הביטוח, שכן עסקים מחזוריים רוכשים בשפל, לא בתקופה שהם קרובים לפסגה - הן מבחינת ביצועי החברות והן מבחינת מחירי המניות. עובדתית זה נכון, 2017 אכן הייתה מהשנים הכי רווחיות בענף הביטוח, וגם המניות סוגרות שנתיים של עליות שערים חדות.

אז מה אם כן המסקנה, שיש לדלל בהקדם את החשיפה לתעשייה? רק אם אתם מונעים מטקטיקה ופחות מאסטרטגיה ארוכה. אין חולק על העובדה הידועה, שבמקרה של ירידות שערים בשווקים, מניות הביטוח הן הראשונות להיפגע. עם זאת, במידה ואין לכם יכולת ויומרה לנבא את כיוון השוק בשנה נתונה, אזי מדובר לדעתנו באחד הסקטורים היותר אטרקטיביים להשקעה. 

שלהי המחזור העסקי? מכפילי ההון משקפים תרחיש הרבה יותר שלילי

האמירה לפיה כדאי להימנע מהשקעה בעסקים סיקליקליים בתקופות של גאות, נובעת מהמתאם החיובי הגבוה בין ביצועי החברות למכפילים בהם נסחרות המניות. העניין הוא, אם לשפוט על פי מכפילי ההון בסקטור הביטוח, שהתמחור הנוכחי לא רק שאינו מתואם עם השיפור העסקי, הוא ממשיך לשקף פגיעה קשה וקבועה ברווחי התעשייה - זו תחזית מוגזמת ולא סבירה.

במונחי תשואה, רווחי השנה האחרונה לא רחוקים כל כך מהממוצע

אם בוחנים את תשואות ההון בחמש השנים האחרונות, על בסיס הרווח הכולל שדווח, אזי השנה האחרונה גבוהה משמעותית מהממוצע. הנקודה היא שזו הסתכלות שגויה, שהרי השנים האחרונות הכילו בתוכן הוצאה דרמטית וחריגה - בדמות הגדלה של העתודות הביטוחיות (LAT), כתוצאה מצניחת הריבית בתקופה. במילים אחרות, התוצאות השוטפות מציירות תמונה שונה.

מניות הבנקים, כהשוואה

תשואת ההון של הבנקים המקומיים, בחמש השנים האחרונות, עמדה על 8.7% בממוצע. איך שלא תסובבו את הדברים, גם אם תעניקו פרשנות מחמירה ושמרנית לנתונים, תגיעו לאותה מסקנה - תשואת ההון של חברות הביטוח יותר גבוהה. וזה, עוד לפני שמדברים על הפערים בקצבי הצמיחה.

בשורה התחתונה

במידה ושוק ההון יהיה שלילי, מניות הביטוח ייפגעו באופן כמעט וודאי, אבל זה יהיה לדעתנו עניין זמני ונקודתי, שכן מההיבט הכלכלי הן נסחרות בדיסקאונט מובהק ומשמעותי - אולי הגבוה ביותר בשוק המניות המקומי.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:29 | 20.06.18

להשקיע בעיוותים

אחת הדרכים להתמודד עם שווקים בהם מחירי המניות נראים מהודקים, היא לצמצם את דרגות החופש והסיכונים. כלומר, להביט על מניה מהזווית ההשוואתית, לחפש בה את העיוות היחסי הבא - תמחור חסר ביחס לחברה דומה באותה תעשייה. אם מצאנו חברה מתחרה שעונה להגדרה, אזי קונים את המניה הראשונה ובמקביל מוכרים את זו של המתחרה. חשוב לומר, עיוותים פנים-סקטוריאליים אינם שכיחים והם גם יחסית מוגבלים, כך שתוחלת התשואה במקרה של הצלחה גם היא מדודה, אבל אם הפער הוא אכן חסר הצדקה, אזי הוא ייסגר במהירות ובהסתברות גבוהה.

מגדל ביטוח מול כלל עסקי ביטוח

בכל מה שנוגע לתמחור מניות הביטוח המקומיות, קיימת שונות גבוה בין החברות, וזו בדיוק הנקודה, שאם משווים בין שתי החברות שבתחתית הטבלה, צף ועולה תמחור מעוות - שעשוי לייצר הזדמנות השקעה. למה אני מכוון? לכך שמכפיל ההון של מגדל וכלל ביטוח זהה, אבל איכות התוצאות של הראשונה עדיפה.

ביצועי החברות והטעיית הממוצע

אם שופטים איכות התוצאות על פי תשואות ההון הממוצעות, במהלך חמש השנים האחרונות, אזי אין הבדל בין שתי החברות, אבל אם מתמקדים במגמות השוליות ולא בממוצע, מגיעים למסקנה שמגדל ביטוח נמצאת בעמדה עדיפה. מאיזו בחינה? בהיבט של הצמיחה.

התשובה מצויה בתשואה השולית

למרות הדמיון בתשואות ההון הממוצעות, בחמש השנים האחרונות, המגמה השולית ברורה - מגדל ביטוח שיפרה את מצבה היחסי בהתמדה, כך שמסיטואציה בה תשואת ההון שלה הייתה נחותה, זה כבר למעלה משנתיים שהיא עדיפה. הדרישה הרגולטורית מבעלי השליטה בכלל ביטוח - למכור את אחזקתם בחברה, דרך השוק או לצד שלישי - מוסיפה למניה גם לחץ מסחרי.

השורה התחתונה

אתם לא חייבים להתלהב מסקטור הביטוח, בכדי לבצע את הפוזיציה הבאה - השקעה במניה של "מגדל", תוך מכירה מקבילה של "כלל" המתחרה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:45 | 29.05.18

זנלכל: ניתוח חברה

זנלכל היא דוגמה לחברה עם פער בלתי-מוסבר בין ביצועי החברה למחיר המניה, דבר שהופך אותה מעניינת להשקעה.

הרווח התפעולי הכפיל את עצמו מאז המחאה

אם תביטו על תוצאותיה הכספיות של החברה, במהלך חמש השנים האחרונות, תגלו שהרווח התפעולי גדל בשיעור מצטבר של 110% - הווה אומר, קצב צמיחה של 16% לשנה. כשמשווים זאת לצמיחה המקבילה ברשתות המזון, באותה התקופה, מגלים שזו של זנלכל הייתה יותר מכפולה.

היציבות לא פחות חשובה מהצמיחה

קצב צמיחה של 16% בשנה הוא הישג מרשים לכל חברה, אבל מה שמיוחד בזנלכל, זו העובדה שהוא מתפלג בצורה אחידה. אם ברשתות המזון, לשם השוואה, צמיחת הרווח התפעולי התאפיינה בתנודתיות גבוהה, הרי שאצל זנלכל היא הייתה דו-ספרתית בכל שנה. זה לא עניין זניח, שכן היציבות בתוצאות מקטינה את הסיכון בהשקעה, מה שאמור לקבל ביטוי הולם במחיר המניה.

תמחור המניה - "שמרני" זו הגדרה עדינה

מכפיל הרווח התפעולי של זנלכל, לאחר מס, נושק לרמה של 11 מלמטה - מה שלטעמי עושה עוול גדול לערך החברה. אין מנוס מלהשוות זאת לרשתות המזון, שכן השאלה המתבקשת שעולה, היא כיצד זה זנלכל, למרות  צמיחתה העודפת ויציבותה הגבוהה, נקנסת בצורה כל כך אלימה? גם אם אביא בחשבון את השפעת המותג הפרטי, וגם אם אקבל את הטענה שזנלכל תלויה ברשתות המזון יותר מאשר הן בה, זה לא יהווה הסבר מספק לאנומליה המוזרה.

עיוות מתמשך הוא עדיין עיוות

התמחור הקפוץ של זנלכל אינו דבר חריג של העת האחרונה, שכן מכפיל הרווח הנוכחי דומה מאד לתמחור ההיסטורי הממוצע. אם כך, אין יותר טבעי מלהניח את הדבר הבא - מה שיהיה הוא מה שהיה. במילים אחרות, זה המכפיל הנכון ואין לראות בו הזדמנות השקעה. זו גישה שגויה, משום שאם שוק ההון יותיר את מכפיל הרווח של זנלכל על רמתו הנמוכה, הוא ימשיך להיות מופתע ממנה לטובה - מה שיבוא לידי ביטוי בתשואה עודפת של המניה. האמת היא שזו סיטואציה יחסית צפויה, שהרי מכפיל רווח נקי של 10 לא מותיר מקום רב לפרשנות יצירתית, הוא משקף תחזית עסקית פסימית ואפרורית - שנעה בין דשדוש לדעיכה איטית. לכן, כל עוד זנלכל תמשיך להציג צמיחה חיובית, גם אם היא תהיה נמוכה מזו שהייתה, ביחס לתמחור הנוכחי היא תיחשב לבשורה - וזו, להערכתי, התחזית היותר סבירה.

בשורה התחתונה

חברה איתנה ויציבה, בעלת מותגים מובילים בתחומה, שצומחת בצורה מרשימה ועקבית, אינה אמורה להיסחר ברמת תמחור כל כך שמרנית, כך שלהערכתנו זנלכל היא הזדמנות השקעה.  

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:29 | 28.05.18

מגדל: התייחסות לדוחות

מגדל אחזקות ביטוח פרסמה היום (ב') את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2018.

בשורה התחתונה, כלומר ברווח הכולל לתקופה, החברה דיווחה על הפסד מינורי של 32 מיליון שקלים. ברבעון בו האינפלציה שלילית ושוקי המניות צונחים (ת"א 125 איבד 3.7%, הדאו ג'ונס השיל מערכו 2.5%) זו בוודאי תוצאה שאינה מפתיעה. בתקופות של ירידות שערים בשווקים, לא ניתן לשפוט חברות ביטוח על בסיס השורה התחתונה, כך שהיינו בוחרים להתמקד ברבעון שכזה בשני מישורים אחרים: צמיחת השורה העליונה ותשואת ההון המינימאלית שהייתה מתקבלת בתקופה "נורמאלית" (תקופה בה שוקי ההון בוודאי לא יורדים, אלא רושמים תשואות חיוביות מתונות).

צמיחת השורה העליונה

סך הפרמיות שהורווחו (בשייר) צמחו בשיעור נאה של 6.1% ברבעון (בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד). הצמיחה הבולטת ביותר הייתה במגזר הבריאות, בו היקף הפרמיות ברבעון גדל לכדי 334.8 מיליון שקלים – צמיחה בשיעור של 22% .

הצמיחה בשורה העליונה היא קריטית עבור חברות הביטוח, שכן היא זו שמחפה על השחיקה שנרשמה ברווחיות החיתומית במהלך השנים האחרונות. לפיכך, כל עוד מגדל ביטוח תמשיך להציג צמיחה גבוהה בשורה העליונה, זו תהיה נקודה זכות משמעותית וחשובה.

תשואת ההון המינימאלית בתקופה "נורמאלית"

מגדל ביטוח הציגה הפסד כולל ברבעון הראשון של השנה, המשקף תשואה שלילית של 2.1% על הון. עם זאת, כאשר מביטים על הרווח לתקופה (ללא הפסדים בגין נכסים פיננסיים שהחברה מחזיקה), רואים שהוא הסתכם לסכום חיובי של 35 מיליון שקלים – המשקפים תשואה של 2.4% על ההון. מעבר לירידה החדה בהכנסות מהשקעות (ירידה של כמעט 90%) ובדמי הניהול הנגבים (ירידה של 22%), החברה רשמה הוצאה של 69 מיליון שקלים (לפני מס) בגין הגדלת העתודות הביטוחיות (LAT) - כתוצאה מהירידה בעקום הריבית. מובן שזו הוצאה "חד-פעמית" שיש לנטרל, ואם אכן עושים זאת, מגלים שתשואת ההון שהייתה מתקבלת -ללא אותה הוצאה - הייתה כבר עומדת על 5.5%.

האם זו הרמה המייצגת של החברה?

ממש לא, משום שגם לאחר נטרול ההשפעה של הגדלת העתודות, ירידות השערים בשוקי ההון עדיין מקופלות בתוצאות. לפיכך, תשואת ההון המייצגת של החברה, בתקופה נורמאלית – בה שוקי ההון רושמים תשואה חיובית מתונה – חייבת להיות יותר גבוהה. עד כמה גבוהה? קשה לאמוד במדויק, בוודאי בחברות תנודתיות כמו חברות ביטוח, אבל להערכתנו, תשואת ההון המייצגת של מגדל נושקת לכל הפחות לכדי 8%. 

השורה התחתונה

זה אולי נראה רע, אבל זה בוודאי היה צפוי, כך שכל עוד הצמיחה בשורה העליונה נמשכת, איננו מייחסים להפסד ברבעון חשיבות יתרה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:53 | 15.05.18

מניות הנדל"ן – ניתוח

ריבית נמוכה משפיעה לטובה על כל המניות, אבל הדחיפה שהיא מעניקה למניות הנדל"ן היא כפולה, שכן לא רק שמחירי הנכסים עולים, גם הוצאות המימון קטנות - ובחברות נדל"ן הן מאד משמעותיות. אפשר להתווכח על העיתוי ובאיזו עוצמה תעלה הריבית המקומית, אבל נדמה לי שאיש אינו מניח המשך של מגמת הירידה - שהייתה בשנים האחרונות חסרת תקדים וחריגה - כך שהייתי רוצה להתמקד בתרחיש בו הריבית נותרת על כנה.

רווחים חריגים משערוך נכסים

ריבית בנק ישראל החלה לרדת אי-שם במחצית השנייה של 2011. כאשר בוחנים את היקפם של רווחי ההון שנרשמו מאז (נטו, בניכוי מס), בגין שערוך נכסים, מגלים שהוא היה מאד מהותי ביחס לרווח הנקי המצרפי. מעבר לכך, הריבית שירדה דחפה באופן גורף את כל התעשייה, כך שמתוך 25 חברות נדלן מניב מקומיות שנבדקו, אצל 22 הרווח הנקי קפץ מדרגה. נכון, זו לא רק הריבית שסייעה בצורה נכבדה, גם שכר הדירה עלה. מובן שהמניות לא נשארו אדישות לקפיצה החדה בשורה התחתונה, כך שבשש השנים האחרונות, מדד הנדל"ן המקומי רשם תשואה עודפת נפלאה. אז זו בדיוק הנקודה, שלימון הריבית נסחט ומוצה - וספק אם הדבר מקבל ביטוי הולם במכפיל ההון הממוצע.

התמחור מלא, במקרה הטוב

מכפיל ההון הממוצע, של מניות הנדל"ן המניב המקומיות, גבוה במעט מאחד. בהינתן רמתה השוטפת והצפויה של תשואת ההון, זה אולי לא יקר, אבל גם בטח לא זול - שהרי התחזית האמורה מקפלת בתוכה את ההנחה שהריבית תישאר נמוכה, בזמן שההסתברות לעלייתה אינה קטנה.

בהנחה שהשונות בתוצאות החברות תעלה מדרגה, החשיבות של סלקציה בין החברות השונות בעת הזו עוד יותר גדולה. אם בכל זאת בוחרים להשקיע במניות הנדל"ן בתקופה הקרובה, יש להעניק משקל מרכזי לניסיון הנצבר של ההנהלה - למי שהוכיחה כי היא יודעת את המלאכה, גם בסביבה מאתגרת עם ריבית עולה.

בשורה התחתונה

להערכתנו כדאי לדלל את ההחזקה במניות נדל"ן מניב, ואת זו שנשארה לנתב בעת הזו לחברות המנוסות והוותיקות. לאחר שהתשואות תעלינה ומחירי הנדל"ן ירדו בהתאמה, זה יהיה הזמן להגדיל בחזרה את ההשקעה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:45 | 14.05.18

מניות צריכה מקומיות

בשנים האחרונות מתקיימת תופעה מעט חריגה - המשק צומח, הצריכה הפרטית נאה, הריבית אפסית והאבטלה נמוכה, ולמרות זאת האינפלציה זניחה. במילים אחרות, בכאלה תנאים כלכליים היה טבעי לצפות דווקא לעליית מחירים. אז זו בדיוק הנקודה, שבעשור האחרון נכנסו פרמטרים חדשים שהשפיעו לא מעט על המשוואה, כך שהיכולת של החברות להעלות מחירים הצטמצמה.

תחום מוצרי הצריכה

הקושי לייצר צמיחה בהכנסות רלוונטי להרבה ענפים, אבל הוא בולט במיוחד בחברות הצריכה, שכן אלה ספגו בעשור האחרון שחיקת מחירים כבדה.

בחנו 15 מניות מקומיות בתחום המסחר - מובילות בתחומי ההלבשה, המזון, תקשורת, מוצרי חשמל ואפילו תעופה - מתוך כוונה לבחון כיצד הן הושפעו מהשינויים בדפוסי הצריכה, וגילינו שהיקף ההכנסות הכולל גדל בשיעור מצטבר של 5% בשבע השנים האחרונות. קשה לקרוא לכך "צמיחה", זה דומה יותר לדשדוש או דריכה, אבל אינני חושב שזו תוצאה מפתיעה. לא רק חברות הסלולר חוו קריסה בשורה העליונה, גם חברות האופנה ומוצרי החשמל ספגו פגיעה, כמו גם ענף התעופה שחווה שחיקה במחירי הטיסה, ואפילו הכנסותיה של שופרסל נמצאות מזה שבע שנים באותה רמה. מאחר והצמיחה המצרפית בהכנסות הייתה מתונה, בלשון המעטה, אזי לא קשה לנחש מה קרה לרווחיות התפעולית - היא פשוט צנחה.

מכפיל הרווח משקף שינוי מגמה

מה שמעניין בתמחור של מניות הצריכה, זה שלמרות האתגרים העסקיים וההרעה בסביבה, מכפיל הרווח הנקי עומד על רמה יחסית נדיבה - סביב 18, בממוצע. במילים אחרות, המשקיעים צופים שינוי מגמה, כך שלאחר המחזור השלילי הרווחיות תשתפר בחזרה.

בשורה התחתונה

השנים האחרונות היו לא פשוטות לחברות הצריכה, שכן הן נלכדו במעין תנועה של סגירת מלחציים - גידול בעלויות לצד לחץ מחירים על ההכנסות. השנים הבאות תהיינה לא פחות מאתגרות, ואינני משוכנע שהדבר מקבל ביטוי מלא במחירי המניות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:54 | 29.03.18

אחים נאוי – דוחות שנת 2017

חברת אחים נאוי פרסמה היום (ה') את דוחותיה הכספיים לשנת 2017. אותנו מעניינות דווקא התוצאות של הרבעון האחרון, משום שחיכינו להן בציפייה גדולה – היינו משוכנעים שהפעם הצמיחה תתורגם לשורה התחתונה. גם הפעם, בדומה להרבה הרבה רבעונים קודמים, למרות הצמיחה המונוטונית בשורה העליונה, השורה התחתונה נשארת על רמה קבועה – רווח נקי של 15 מיליוני שקלים ברבעון (60 מיליון שקלים בשנה). 

אז כן, הגידול החד בתיק האשראי מצא את ביטויו בהכנסות המימון - שצמחו בשיעור של 20% ביחס לרבעון המקביל (8% ביחס לרבעון הקודם) – אבל העלייה האמורה קוזזה במלואה עלי ידי קפיצה בהפרשות לחובות מסופקים, מה ששוב הותיר את השורה התחתונה על רווח של 15 מיליוני שקלים.

אין שינוי בפרופיל הסיכון של תיק האשראי

החברה מציינת, שהעלייה בהפרשות לחובות מסופקים נובעת ברובה מלקוחות ספציפיים שונים, כך שלהערכתה אין שינוי בפרופיל הסיכון של תיק האשראי בכללותו. בהנחה שהגידול בהפרשות הוא אכן עניין נקודתי, אזי המסקנה המתבקשת היא שהשיפור ברווח הנקי פשוט נדחה לרבעון הבא.

נקווה, אבל יש לנו בעניין הזה שאלה, או יותר נכון תמיהה: ההסבר לתופעה החריגה שהתרחשה בשנים האחרונות, כאשר תיק הלקוחות צמח בחדות והרווחיות נשחקה, היה שזו תוצאה טבעית של הורדת פרופיל הסיכון. איזה סיכון? הסיכון הגלום בתיק הלקוחות, שהרי ככל שהחברות שלוות גדולות יותר וחסונות, הרי שמבחינת הריבית שהן משלמות, חברת נאוי צריכה להסתפק בפחות. זה הסבר הגיוני, אפילו מגמה ברוכה, אבל מה שלא מסתדר לנו, זה שהתוצאה שהתקבלה הייתה בדיוק הפוכה – ההפרשות בתיק הלקוחות קפצו מדרגה.

בשורה התחתונה

אנחנו כבר רגילים, אבל עדיין, תוצאות הרבעון האחרון הן מבחינתנו אכזבה. עם זאת, עוד לא אמרנו נואש - נחכה שוב לרבעון הבא.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

08:31 | 28.03.18

הפניקס – דוחות 2017

הפניקס אחזקות פרסמה היום (ג') את תוצאותיה הכספיות לשנת 2017.

המספרים עצמם, עקביים עם המגמות בתעשייה (מה ששונה בין חברה לחברה זו בעיקר העוצמה), אבל אנחנו רוצים לומר כמה מילים על התמונה בכללותה.

מכפיל ההון ותשואת ההון

בחברת ביטוח, כמו בכל חברה, קיים קשר ישיר בין מכפיל ההון לתשואת ההון, כאשר חלוקה של הראשון בשנייה גוזרת את מכפיל הרווח הנקי. תשואת ההון של הפניקס בשנת 2017 הסתכמה לכדי 16.5%, בזמן שמכפיל ההון הנוכחי שלה עומד על 0.87. במילים אחרות, מכפיל הרווח הנקי המשתמע גבוה במקצת מחמש (על בסיס הרווח הכולל).

כאשר מניה נסחרת במכפיל רווח כל כך נמוך, אזי אחת משתיים: או שהחברה מתכווצת (צמיחה שלילית), או שהרווחיות המדווחת ממש לא מייצגת – קרוב לוודאי שהיא גבוהה בעשרות רבות של אחוזים מהרמה המייצגת. אז זו בדיוק הנקודה, שהפניקס צומחת כבר שנים בצורה איתנה ומרשימה, כאשר הרווחיות המדווחת שלה אכן גבוהה, אבל לא באופן משמעותי ביחס לממוצע (בחמש השנים האחרונות).

צמיחה

מבחינת השורה העליונה, כלומר הפרמיות הנגבות, הרי שאלה גדלו בשנה האחרונה בלא פחות מתשעה אחוזים. גם אם מסתכלים על שיעור הצמיחה הממוצע, בחמש השנים האחרונות, מתקבלת תוצאה בהחלט נאה - למעלה משישה אחוזים לשנה.

רווחיות

תשואת הון של 16.5% זו בוודאי רמה גבוהה, מה גם שהדבר מוסבר (בחלקו) על ידי הרוח הגבית שהעניקו שוקי ההון לתעשייה, אבל אם תביטו על תשואת ההון הממוצעת בחמש השנים האחרונות, תופתעו לגלות שהיא לא הרבה יותר נמוכה. על כמה היא עמדה? כמעט 15% לשנה. נכון, שנת 2013 הייתה גבוהה באופן קיצוני, אבל גם אם מנטרלים אותה מהממוצע, עדיין מקבלים תוצאה מרשימה - תשואת הון של 13% לשנה. זו אומנם רמה נמוכה מהתשואה שדווחה בשנה האחרונה, אבל קשה מאד להסביר אותה באמצעות מכפיל ההון הנמוך בו נסחרת כיום המניה. וצריך לזכור, השנים האחרונות לא היו נוחות במיוחד לתעשייה.

בשורה התחתונה

אם מה שמרתיע את המשקיעים זו העובדה שהמניה הכפילה את שווייה במהלך השנתיים האחרונות, אנחנו רוצים לומר להם את הדבר הבא; המניה רחוקה מלהיות יקרה, נקודת המוצא היא זו שהייתה חסרת הגיון ובלתי סבירה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:50 | 27.03.18

הראל - דוחות 2017

הראל השקעות פרסמה אתמול (ג') את תוצאותיה הכספיות לשנת 2017.

מכפיל ההון בו נסחרת החברה הוא הגבוה ביותר בתעשייה, וכך גם לגבי התשואה שרשמה המנייה בשנה האחרונה. לפיכך, השאלה הטבעית שעולה, היא האם ביצועיה של הראל תומכים בפרמיה לה היא זוכה? נדמה לנו שתוצאות 2017 מספקות לכך תשובה.

נכסים מנוהלים

צמחו בשיעור העולה על 15%, כאשר זו לא רק עוצמת הצמיחה, אלא העובדה שהיא נפרשת לכל רוחב הגזרה (בביטוח, בגמל, בפנסיה, בקרנות הנאמנות, בתעודות הסל ובניהול התיקים).

פרמיות שנגבו

הצמיחה בנכסים המנוהלים תורגמה כמעט במלואה לצמיחה בפרמיות הנגבות, כך שגם אלה צמחו בשנה האחרונה בצורה חדה – מרמה של 10.2 מיליארד שקלים בשנת 2016, לכדי 11.6 מיליארד שקלים בשנת 2017 (פרמיות בשייר). גם כאן, הצמיחה נפרשה על פני כל המגזרים, כאשר הפרמיות בתחום החיסכון ארוך הטווח גדלו בכמעט 20%, בבריאות הן צמחו בכ- 6% ובביטוח כללי בשיעור של כ- 13%.

הכנסות מהשקעות

היו גבוהות מאד, תוך שהן הסתכמו בשנת 2017 ללא פחות מ- 5.2 מיליארדי שקלים (בהשוואה ל- 2.9 מיליארדי שקלים בשנת 2016 ו- 2 מיליארדי שקלים בשנת 2015). אלו בהחלט הכנסות חריגות, אבל צריך לזכור שרובן המכריע אינו מחלחל לרווחי החברה – הוא נזקף כנגד גידול בעתודות הביטוחיות.

הכנסות מדמי ניהול

הסתכמו לכדי 1.3 מיליארדי שקלים בשנה האחרונה, בהשוואה לסך שנתי של 1.1 מיליארדי שקלים בשנתיים הקודמות. עיקר הגידול נובע מעלייה בדמי הניהול המשתנים - כתוצאה מביצועי שוק ההון הטובים. רק לשם ההמחשה, נציין שמדד MSCI העולמי הוסיף לעצמו בשנת 2017 עוד 23%, והתשואה שרשם המדד של השווקים המתעוררים – באותה התקופה – עמד על 38%. גם המניות המקומיות, שלכאורה הציגו תשואה ממוצעת מתונה (מדד ת"א 125), הניבו למי שלא השקיע בסקטור הפארמה תמורה יותר מנאה (מדד ת"א 90, לדוגמא, רשם תשואה של למעלה מ- 20% בשנה שחלפה). גם באפיק הסולידי זו הייתה שנה טובה, שכן מדד האג"ח הכללי רשם תשואה של כ- 5%, לצד תשואה של כ- 6.5% באג"ח הקונצרניות. במילים אחרות, אנו מסכימים שכאשר ביצועי ההון יהיו יותר צנועים, ההכנסות מדמי ניהול תהיינה גם הן יותר נמוכות. 

הוצאות הנהלה וכלליות

צמחו בשיעור של כ- 4%, ביחס לשנה שחלפה. בהשוואה לגידול בהכנסות, זו בהחלט עלייה מרוסנת ומתונה.

הרווח הכולל

הסתכם לכדי 845 מיליוני שקלים בשנת 2017, תוך שהוא מכפיל את עצמו ביחס לשנה שעברה. חשוב לציין כי חלק לא מבוטל מהגידול ברווח הכולל, מיוחס לעליית הערך בשוויים של הנכסים הפיננסיים שהחברה מחזיקה. כאשר שוקי ההון יגמגמו, גם הרווחים הללו ירדו מדרגה.

התשואה על ההון

הסתכמה בשנת 2017 לכדי 16% - רמה גבוהה ומרשימה בכל קנה מידה. נכון, על רקע ביצועי שוק ההון היא גם חריגה, כך שזה בהחלט הגיוני שבעתיד היא תהיה יותר נמוכה. עם זאת, מחיר המניה כבר משקף זאת בצורה יותר ממלאה.

תמחור המניה

שווי השוק לפיו נסחרת כעת החברה עומד על 5.6 מיליארדי שקלים, שזה פחות או יותר ההון העצמי הנוכחי שלה. לשון אחרת, מכפיל ההון הנגזר נושק לכדי אחד. לחברה כמו הראל השקעות, זו רמה שמרנית ונמוכה, שהרי היא צומחת בצורה חדה - כך שבכדי להצדיק את מכפיל ההון הקיים, יש להניח שתשואת ההון השנתית תפחת לרמה חד-ספרתית. זו הנחה קשה, שכן ביחס לנקודה בה נמצאת כיום החברה, לא מספיק להניח ירידה מתבקשת ברווחיות – צריך להניח קריסה! איננו רואים לכך הצדקה. תאמרו שזה בדיוק מה שהיה בשנים 2015 ו-2016, שהרי גם אז תשואת ההון של הראל הייתה חד-ספרתית גבוהה. נכון, אבל היא הייתה מוטה כלפי מטה בצורה ברורה, שכן באותן שנים נרשמו הוצאות חריגות ביותר בגין הגדלת העתודות הביטוחיות – כתוצאה מירידת התשואות. רוצים לומר, ששנת 2017 אכן חריגה לטובה, אבל השנתיים הקודמות גם הן אינן מייצגות – התוצאות השוטפות בהן היו משמעותית יותר טובות.

בשורה התחתונה

חברת ביטוח צומחת, רווחית ומובילה, שאומנם נסחרת ברמת תמחור הגבוהה בתעשייה, אבל עדיין מתחת לערכה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:28 | 25.3.18

כלל ביטוח: ניתוח דוחות 2017

על רקע הודעות שליליות שפורסמו בסוף השבוע שעבר, המתייחסות לסקטור הביטוח בכללותו, פרסמה הבוקר כלל החזקות ביטוח את תוצאותיה הכספיות לשנת 2017. התגובה שלנו מתייחסת מטבע הדברים לתוצאות שפורסמו, אבל אנחנו בכל זאת רוצים לומר משהו לגבי שתי הידיעות מסוף השבוע - אנחנו חושבים שתגובת השוק אליהן מוגזמת.

"הפסד דרמטי"

לגבי ההודעה הראשונה, שעסקה ב"הפסד דרמטי" לחברות הביטוח כתוצאה מצמצום הסכומים שיוכלו החברות לנכות בגין תשלומי נכות (גובה הניכוי עד כה, בכדי למנוע כפל פיצוי, עמד על היקף התגמולים העתידיים להם היו זכאים המבוטחים הרלוונטיים לקבל מהמוסד לביטוח לאומי) – אנחנו חושבים שהפגיעה המעשית נמוכה עשרות מונים מהסכומים שצוינו בפרסומים, כאשר צריך לזכור שחברות הביטוח לא תשבנה בחיבוק ידיים, שהרי במידה והחשיפה הביטוחית שלהן תגדל, הן תעלינה את הפרמיות הנגבות בהתאם. לפיכך, הפגיעה – ככל שתתרחש - תהיה בעיקרה זמנית. אז נכון, כאשר מוצר מתייקר הביקוש אליו אמור לרדת, אבל בהתחשב בגמישות הביקוש הרלוונטית, אנחנו חושבים שהפגיעה ארוכת הטווח לא תהיה כזו גדולה, בוודאי לא "דרמטית".

עמלה אחידה על סוכני הביטוח

ההודעה השניה שפורסמה הייתה לדעתנו יותר מטרידה, שכן היא עסקה בהחלת עמלה אחידה על סוכני הביטוח (על ידי הרשות לשוק ההון, בהסכמה עם לשכת סוכני הביטוח). מובן שההוראה האמורה עלולה לפגוע בתמריץ שיש לסוכנים להתמקד בשיווק מוצרי ביטוח המנהלים – שהינם המוצרים היותר רווחיים. ככלל, אנחנו סבורים שאחידות נוגדת את ההיגיון הבסיסי של ביטוח, כך שגם תחת המגבלה החדשה, אנחנו משוכנעים שחברות הביטוח תמצאנה אלטרנטיבות שיווקיות בכדי לקדם את המוצרים הרווחיים שלהן. אז כן, לרגולציה בהחלט יש השפעה, אבל הכוחות שיקבעו בסופו של יום את התוצאה, הם אלו של הכלכלה.

ועכשיו לתוצאות הכספיות, בקצרה

על פי רב, אנחנו מתייחסים לאינפורמציה השולית בדוחות – כלומר לתוצאות הרבעון האחרון. חברות הביטוח הן היוצאות מן הכלל, משום שהרעשים והתנודתיות ברווחים הם כה גדולים, כך שאין הרבה משמעות להסקת מסקנות מנתונים רבעוניים.

ככלל, התוצאות של כלל ביטוח היו לטעמינו טובות, הן בצמיחת השורה העליונה, והן בשיפור הרווחיות – שבא לידי ביטוי בתשואת ההון שדווחה (על בסיס הרווח הכולל לתקופה). אין ספק שהתוצאות הטובות שהושגו נתמכו ברוח הגבית שסיפקו שוקי ההון בשנה האחרונה. רק לשם ההמחשה, נאמר שהחברה מציינת כי התשואה הריאלית (ברוטו) שהושגה, בפוליסות המשתתפות ברווחים, עמדה בשנת 2017 על 8.5% - בהשוואה לתשואה של 3% בשנת 2016. התשואה הגבוהה מצאה את ביטויה הן בדמי הניהול הנגבים והן ברווחי ההשקעה.

הרווח הכולל לתקופה הסתכם לכדי 370 מיליון שקלים בשנת 2017, בהשוואה לסכום של 122 מיליון שקלים בשנת 2016 ו- 285 מיליון שקלים בשנת 2015. חשוב לציין, שבדומה לשנים הקודמות, גם השנה נרשמו הפרשות חריגות (בסך של 448 מיליון שקלים, לפני מס). 248 מיליון שקלים הינם בגין השפעת ירידת הריבית, כאשר 200 מיליון שקלים נוספים הינם בגין הפרשות חד-פעמיות אחרות.

תשואת ההון שדווחה (על בסיס הרווח הכולל) הסתכמה לכדי 7.9% בשנת 2017, כאשר בנטרול ההפרשות החד-פעמיות, תשואת ההון הנגזרת הייתה עומדת על 14.1%.

בשורה התחתונה

ההודעות השליליות על הסקטור מכבידות על המניה, אבל התוצאות הכספיות בהחלט טובות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

11:20 | 19.3.18

שיעור ההחזקה ותשואת המנייה

אחת השאלות הנושנות, שמתעוררת בקרב כל מי שעושה את צעדיו הראשונים בשוק ההון, נוגעת לתועלת המעשית שיש במעבר מחברה פרטית לציבורית. קשה לא לתהות מדוע בעל שליטה, המשוכנע כי לחברה שבנה נכונו ימים מזהירים ועתירי רווחים, ירצה לחלוק אותה עם אחרים?

לשאלה המתבקשת הזו קיימות תשובות מגוונות ומלומדות, כאשר בעיקרן הן מכילות את הסיבות הבאות: היכולת לגייס הון בצורה מהירה, הגברת הסחירות ונזילות ההשקעה, שיפור תדמית ובניית מוניטין לחברה, ועוד יתרונות מעורפלים שלא אפרט - מפאת קוצר היריעה.

העניין הוא, שמול כל אותן מעלות ניצבת מחשבה אחת מטרידה - הייתכן כי הירידה בשיעור האחזקה של בעל השליטה, תגרום לו להיות פחות מחויב לחברה? למעשה, מבחינת המשקיעים הפיננסיים במניה, מדובר בסוג של דילמה - שניתן להציג באופן הבא: מצד אחד, הם הראשונים ליהנות מהגדלת הנזילות ומימוש פוטנציאל הצמיחה - באמצעות ההון שיוזרם לחברה - כאשר הם רואים יתרון נוסף בדילול אחזקותיו של בעל השליטה, שכן חברה עם ציבור משקיעים רחב מפוקחת בצורה יותר הדוקה. מנגד, הם מודעים היטב לתכונה אנושית עתיקה - ככל שהחזקתו של בעל השליטה תדולל ותהפוך לקטנה, כך יגדל הפיתוי שלו לדאוג לעצמו על חשבון החברה. אז מה יותר טבעי מלשאול, מה גובר על מה? מובן שאין לכך תשובה חלוטה, אבל עדיין, זה שווה איזושהי בדיקה.  

עוצמת השליטה ותשואת המניה

אין לי כל יומרה לבצע "מחקר", או עבודה אקדמית מקיפה, אלא פשוט לבחון את המספרים היבשים מזווית מבט מוגדרת וצרה - השפעת שיעור ההחזקה של בעלי העניין על תשואת המניה. נכון, יש לא מעט דרגות חופש בקשר המתואר, אבל יש בו גם הרבה הגיון - שהרי אם השקעתו של בעל השליטה מושפעת משיעור החזקתו בחברה, אזי בסופו של יום, הדבר ימצא את ביטויו גם במחיר המניה.

הבדיקה

בחרתי את המניות במדד SME 60 כמדגם לבחינה, בשש השנים האחרונות, וראיתי כי קיים יחס ישר, בין שיעור ההחזקה של בעלי העניין בחברה לבין תשואת המניה. על מה נשענת הקביעה? על שיפועו החיובי של קו-המגמה. מה שעוד מעניין במשוואת הישר שהתקבלה, זו העובדה שהחותך שלה הוא שלילי, שכן המשמעות הפיננסית ברורה - מתחת לשיעור אחזקה מסוים, של בעלי העניין בחברה, האחרונה צפויה לאבד מערכה. מה מקדם המתאם (r2) בין שני המשתנים? 0.2. אתם אומרים שזו רמת הסבר נמוכה? לא בתופעות הקשורות לשוק ההון, שכן בדיסציפלינה האמורה זו הרמה השכיחה.

זווית נוספת להמחשה

דרגתי את הנתונים בטבלה - על פי שיעור השליטה. אופן ההצגה אינו משנה כמובן את התוצאה, אבל רק לשם המחשה אציין את הנתון הבא - כאשר בעלי העניין החזיקו מעל לשישים אחוזים בחברה, התשואה המצטברת שהתקבלה הייתה תלת-ספרתית, בממוצע. כאשר שיעור ההחזקה הרלוונטי היה נמוך משלושים, התשואה הממוצעת צנחה לערכים שליליים.

בשורה התחתונה

אם היא שלו, הוא ישקיע בה את כולו. אם החזקתו של בעל השליטה היא יחסית קטנה, ולעתים אף עקיפה, מחויבותו לחברה תהיה פחותה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

16:49 | 30.01.18

סאפיינס – ניתוח מניה

סאפיינס היא חברת טכנולוגיה ישראלית, שנוסדה לפני 35 שנה, המתמחה בפתרונות תוכנה לתעשיית הביטוח העולמית. מערכותיה של סאפיינס משמשות את חברות הביטוח לניהול תהליכים מורכבים, כאשר ניתן להצביע על שלושה מרכזיים; ניהול הפוליסה, גביית כספים וטיפול בתביעות.

הענף המסורתי עובר שינוי יסודי

ענף הביטוח הוא תחום שמרני, כך שלמרות המהפכה הטכנולוגית - שלא פסחה כמעט על שום תעשיה - מערכות המחשוב בחברות הביטוח עדיין נשענות על תשתית ישנה. מבחינתן של חברות כמו סאפיינס מדובר בהזדמנות גדולה, שהרי המעבר הבלתי נמנע לטכנולוגיה מתקדמת דורש לא רק השקעות אדירות, הוא גם צפוי להימשך שנים ארוכות. רק לשם ההמחשה, אומר כי היקף ההשקעה של חברות הביטוח בעולם, בטכנולוגיות מחשוב ותקשורת לניהול ועיבוד מידע, עומד על סדר גודל של 170 – 180 מיליארד דולר בשנה. מאחר וגישתן הברורה של חברות הביטוח היא להוציא את הפיתוח לחברות חיצוניות, הרי שבאופן מעשי, סאפיינס רואה לנגד עיניה שוק אינסופי.

תמחור נדיב, אבל מובן

מכפיל הרווח הנקי הממוצע של סאפיינס (GAAP), עמד בשש השנים האחרונות על רמה נדיבה של לא פחות מ- 25. העניין הוא, אם לשפוט על פי ביצועי החברה, שעד לסוף שנת 2016 הייתה לכך תמיכה מלאה - שכן סאפיינס סיפקה את הסחורה. מחזור ההכנסות שילש את עצמו באותה תקופה, צמיחת הרווח הנקי הייתה עוד יותר חדה והמניה, מן הסתם, ריבעה את שוויה. מדוע בודדתי את השנה האחרונה? משום שהרווח הנקי נפגע בה בצורה קשה, דבר שגילח שלושים אחוזים ממחיר המניה. השאלה הטבעית שעולה במקרים מן הסוג הזה, היא האם מדובר באירוע נקודתי, או שמא בהיפוך מגמה? אין לכך תשובה מוחלטת ויחידה, אבל במקרה של סאפיינס האפשרות הראשונה נראית לי הרבה יותר סבירה.

2017 - סטייה מהציפייה האופטימית ומהתחזית הוורודה

שני אירועים מפתיעים העיבו על תוצאות השנה שחלפה; עצירת פרויקט משמעותי עם לקוח מהותי, לצד רכישה גדולה של חברה חדשה - "StoneRiver". הפגיעה ברווח התקופתי הייתה אדירה, שכן ההוצאות זינקו בצורה לא פרופורציונאלית וחריגה - ביחס לגידול בשורה העליונה. זה לא נעים, אבל זה לא "היפוך מגמה".

בשורה התחתונה

הסיפור המלהיב של סאפיינס לא השתנה, כך שהייתי מתייחס לפגיעה בתוצאות הכספיות כאל מהמורה. לפיכך, אני רואה בצניחת המניה כתגובת יתר מוגזמת - שיצרה הזדמנות השקעה. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

 

12:17 | 21.01.18

מדדים מומלצים

השקעה אקטיבית במניות מושתתת על בחירה סלקטיבית של חברות. עם זאת, היכולת להשיג תשואה עודפת אינה משימה פשוטה. כפועל יוצא, יש לא מעט משקיעים המוותרים על המאמץ והיומרה להכות את השווקים, כך שההשקעה הפאסיבית בתעודות סל ומדדים הולכת וגדלה עם השנים.

למרות שההשקעה בתעודות סל ומדדי מניות הולכת וגדלה בהתמדה, בשוק המקומי קיים משום מה מחסור בסיסי במידע. לכן, אספנו מידע והגענו (בינתיים) לשלוש מסקנות עיקריות. הנה הן לפניכם.

ההשקעה במדד ת"א 125 עדיפה על ההשקעה במדד S&P 500.

המדד המקומי זול משמעותית, כמעט מכל זווית, למרות ששיעורי הרווחיות של החברות הכלולות בו אינם נופלים מאלו הכלולות ב- S&P 500, כאשר קצב צמיחת ההכנסות אף גבוה יותר.

ההשקעה במדד ת"א 90 עדיפה על ההשקעה במדד ת"א 35.

בגלל התמחור – ת"א 90 זול יותר – למרות שקצב הצמיחה הממוצע של החברות הכלולות בו דומה למדי לקצב הצמיחה הממוצע של החברות במדד ת"א 35.

ההשקעה במדד ת"א פיננסים עדיפה על ההשקעה במדד ת"א נדל"ן.

בשני הסקטורים חלה תופעה של התרחבות מכפילים, אבל בסקטור הנדל"ן היא הייתה יותר חריפה (המרחק של המכפיל הנוכחי מהממוצע ההיסטורי). בנוסף, מגמת ירידת הריבית – שהיטיבה מאד עם חברות הנדל"ן ופגעה בסקטור הפיננסים – מוצתה (כאשר הריבית תחל לעלות, התמונה תתהפך – הבנקים וחברות הביטוח ייהנו מהעלייה וחברות הנדל"ן יסבלו ממנה - זה עדיין לא מקבל ביטוי במכפילי הרווח. ההיפך). ודבר אחרון, פוטנציאל הצמיחה של סקטור הפיננסים, בפרט של חברות הביטוח, גבוה מזה של חברות הנדל"ן המקומיות – וגם זה, לטעמנו, לא מקבל ביטוי ראוי במכפילים היחסיים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

11:00 | 18.01.18

ניתוח חברה - תיגבור

ההזדמנויות האמיתיות בשוק ההון לא נמצאות מתחת לפנס. כלומר, לא בחברות הגדולות והמוכרות. דווקא המניות הקטנות והפחות ידועות, שלא מקבלות המלצות לרוב, יכולות לעתים להיות מעניינות מאוד.

דוגמה כזו היא תיגבור – חברה קטנה שהוקמה לפני כ-40 שנה, ועוסקת באספקת כוח אדם וסיעוד, לצד שירותי שמירה ואבטחה. כמו כן היא מפעילה בית חולים סיעודי. רוב הפעילות שלה מכוונת לגיל הזהב – תחום עם ביקוש יציב וצומח.

מכפיל שמרני

עם שווי שוק נוכחי של 110 מיליון שקלים ועודף חוב פיננסי של 12 מיליון שקלים - שווי הפעילות (E.V) של תיגבור הוא 122 מיליון שקלים. מאחר שהרווחים הנוכחיים מפעילות הם 12.2 מיליון שקלים, הרי שמכפיל הרווח התפעולי הנקי - בניכוי הוצאות המס - הוא 13. זו אינה רמה גבוהה לפעילות תזרימית ויציבה, אבל במקרה של תיגבור היא שמרנית בצורה מוגזמת.

בהנחה שהרווח התפעולי הכולל יגדל ב-25% כמעט, לכ-15 מיליון שקל לשנה, מכפיל הרווח התפעולי יירד ל-10.5. בהינתן הסיכון העסקי הנמוך והצמיחה הגבוהה, זה בהחלט תמחור אטרקטיבי להשקעה. בנוסף, כמו חברות רבות עם תזרים מזומנים יציב ותנודתיות נמוכה, גם תיגבור מחלקת דיווידנדים ביד נדיבה - המעניקים תשואה של 7% לשנה.

השורה התחתונה

התוצאות של תיגבור טובות מכפי שנראה, שכן הרווח הנוכחי מכיל הפסד ארעי – עקב פתיחת מחלקה חדשה בבית החולים - שייעלם בתקופה הקרובה. אם מוסיפים לכך גם את הסיכון הנמוך והצמיחה המרשימה, לצד מכפיל הרווח המכווץ, המסקנה להערכתנו ברורה - כדאי להקדים ולרכוש אותה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:02 | 02.01.18

מה צפוי ב-2018?

כמדי סוף שנה אנחנו מתכנסים ועושים מעין סיכום של מה שהיה. האמת היא שזה דווקא החלק הפחות מעניין, שכן מה שהרבה יותר רלוונטי ומסקרן, זה מה צפוי להיות בשנה הקרובה. עם זאת, תהיה זו טעות להתעלם לחלוטין ממה שקרה, שהרי מי שחפץ להבין לאן הוא עתיד ללכת, חייב לדעת מאין הוא בא.

מה שיהיה הוא מה שהיה?

כשמביטים על מדד ת"א 125, בהשוואה לסוף השנה שעברה, נדמה שלא הרבה השתנה. מכפיל הרווח הנקי הממוצע נותר פחות או יותר באותה רמה, הריבית עדיין נמוכה, וגם התחזית לצמיחת המשק דומה. יהיו מי שיאמרו כי זו דווקא סיבה לדאגה, שהרי אם קיים דמיון בנתוני המוצא, אזי סביר להניח שהתשואה בשנה הבאה תהיה גם היא נמוכה. נשמע הגיוני, אבל זו מסקנה שגויה.

הטעיית הממוצע

6% - זו התשואה שרשם מדד ת"א 125 בשנה האחרונה. איך לומר, קשה לקרוא לכך תמורה נדיבה. העניין הוא, שאלמלא צניחתן של שלוש מניות בודדות - טבע, אופקו ובזק - שהיטו לחלוטין את הממוצע, תשואתו השנתית של המדד המקומי הייתה כפולה. אם יורדים לרמת הענפים, אזי למעט מניות הפארמה והתקשורת, כמעט כל הסקטורים המקומיים הציגו ביצועים מרשימים.

דוגמאות? בבקשה: הבנקים רשמו תשואה ממוצעת של למעלה מ- 20%; מניות הביטוח הוסיפו לערכן עוד 35%; מניות הנדל"ן הניבו תשואה של 20%; חברות המזון נסקו בשיעור של 28% וגם סקטור הביטחון עלה ב- 23%. זווית נוספת להמחשת עליות השערים, שהיו גורפות וחוצות מגזרים, היא להביט על תשואתו של מדד ת"א 90 - שנסק בלא פחות מעשרים אחוזים.

שורות תחתונות להמשך

ראשית, לא הרבה השתנה, כך שגם השנה, שוק המניות המקומי הוא מהאפיקים היותר אטרקטיביים להשקעה.

יחד עם זאת, בחירת המניות הפעם מאתגרת וקשה, שכן מרבית מעיוותי התמחור, שהיו בתחילת השנה, הצטמצמו עד סופה, ובניגוד לאינטואיציה, הסקטורים שעלו בחדות בשנה שחלפה, הם אלה שמומלצים גם לשנה הקרובה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

17:02 | 07.12.17

ניתוח חברה - סקופ

סקופ עוסקת ביבוא ושיווק מוצרים וחומרי גלם בתחום המתכות, כאשר מוצריה כוללים לא פחות מ- 80,000 פריטים, המשמשים מגון רחב של ענפי תעשייה. החברה שמה לה למטרה להפוך לשחקן מוביל בתחומה, באמצעות מתן שירות לוגיסטי מקיף ומלא ללקוחותיה - עם דגש על יציאה אל מחוץ לגבולות המדינה. חשוב לומר, סקופ עושה זאת בהצלחה מרובה.

הפעילות בחו"ל

אם לא תהיינה הפתעות מיוחדות, הרווח התפעולי ממכירות למדינות זרות, יסתכם בשנת 2017 לכדי 55 מיליון שקלים לפחות. אם משווים זאת לרווח התפעולי בשנת 2013, מקבלים צמיחה אדירה של יותר מפי ארבעה. בכמה צמחו ההכנסות באותה תקופה? בשיעור מתון של 20%, כך שאם זה לא אפקט "המנוף התפעולי", אינני יודע מה כן. במילים אחרות, המנוף של סקופ עבד שעות נוספות.

הפעילות בישראל

צמיחת הרווח התפעולי בשוק הישראלי הייתה הרבה יותר צנועה, שהרי מאז שנת 2013 הוא גדל בשיעור מצטבר של 14% בלבד. העניין הוא, שבמגזר המקומי התרחשה תופעה מוזרה, שלכאורה עומדת בסתירה לאפקט המנוף התפעולי, שכן למרות הירידה הלא מבוטלת בהכנסות, הרווח מפעילות עלה. טוב, זו לא באמת "תעלומה", שהרי הסיבה לאותה תופעה חריגה נעוצה במחירי המתכות - שעלו בחדות בשנתיים האחרונות. אם לסכם את הדברים, אזי ניתן לומר שהשיפור בשוק המקומי - בכל מה שנוגע לרווח התפעולי - אינו תוצאה של השבחת פעילות הליבה, אלא פועל יוצא של שינויים שאינם תלויים כלל בחברה.

השיפור ברווחיות התפעולית מוצה

לכאורה, קפיצת המדרגה ברווחיות של סקופ היא לכל רוחב הגזרה - הן בשוק המקומי והן בשווקים שמחוץ למדינה. עובדתית זה נכון, אבל זו תמונה חלקית ולא מלאה, שכן הרווחיות בחו"ל היא יחסית מוצקה, בעוד שהמקומית היא שברירית - שלא לומר זמנית.

אינני מומחה לשוקי הסחורות, ומשכך אין בי כל יומרה לחזות את מחירי המתכות, כך שרמת המחירים האחרונה היא מבחינתי הרמה "הנכונה". ועדיין, גם תחת ההנחה האמורה, קשה לי לראות את סקופ משמרת בשוק המקומי רווחיות כה גבוהה.

הרבעון הבא

מי שמעוניין לסחוט את הלימון עוד טיפה, למרות שהמניה לטעמי אינה זולה, יכול להמתין לרבעון הבא - שכן העלייה הנמשכת במחירי המתכות תקבל ביטוי חיובי בתוצאות הקרובות. זה כמובן מתקבל בברכה, אבל לא זה מה שיהפוך את המניה למציאה. נראה שהמנוף התפעולי של סקופ סיים את עיקר העבודה, אפשר לקחת הפוגה מהמניה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:49 | 04.12.17

ניתוח מניה: דלק רכב

שווי השוק בו נסחרת כיום מניית דלק רכב נגזר מקצב המסירות הנוכחי של החברה, בשילוב עם הרווחיות הצפויה בתקופה הקרובה. העניין הוא, שמסירות הרכבים נמצאות מזה תקופה ארוכה במגמה מונוטונית של ירידה, כך שכדאיות ההשקעה נגזרת מהשאלה המרכזית הבאה - האם ההתדרדרות במסירות הרכבים הגיעה אל סופה, או שמא היד עוד נטויה?

התשובה

אין לנו תשובה "מתמטית" לקושיה האמורה, זה יותר בגדר תחושה והערכה - שמטבע הדברים היא סובייקטיבית בבסיסה - אבל היינו אומרים בהקשר זה את הדבר הבא: אנחנו מודעים לעובדה שהטווח הקרוב אינו טומן בחובו בשורה, אך רמת המסירות אליה הגיעה החברה לא תישאר לנצח כל כך נמוכה.

התימחור של המניה

בשולי הדברים: אין ספק שהסוגיה המרכזית שעומדת כעת על השולחן, היא לאן תלכנה מכאן מסירות הרכבים. אז זהו, שקיימת סוגיה נוספת, שאיכשהו תמיד נדחקת לפינה, אבל לנו היא מציקה. אנחנו מכוונים לתמחור הקונסיסטנטי של המניה, כלומר למכפיל הרווח הנקי - ששוק הון מאמץ לגבי דלק רכב בצורה נחושה. המכפיל הזה נע, בעקביות מרשימה, סביב הרמה של 10 – כך שכאשר התמחור נושק למכפיל האמור, המשקיעים מתייחסים לכך כאל "מחיר הוגן". העניין הוא, שכאשר הופכים בין המונה למכנה, ומציגים את תשואת הדיבידנד העקבית והיציבה (סביב 10%) - שנגזרת בדיוק מאותו מכפיל רווח, שעד לפני רגע נחשב "מלא" - פתאום התמורה להשקעה נראית אטרקטיבית ונדיבה. תגידו, זו לא סתירה? (ושלא תהיה אי הבנה, אין לנו שום יומרה "לחנך" את השוק, כך שאנחנו מאמצים את מכפיל הרווח של 10 בהכנעה).

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

11:35 | 29.11.17

ניתוח דוחות: מגדל

האמת היא שהופתענו לטובה מהשורה התחתונה, משום שלאחר הדוח הכספי שהציגה כלל החזקות ביטוח, היינו משוכנעים שגם מגדל תציג הפסד כולל לתקופה - אפילו בצורה יותר חריפה.

הסיבה להערכה המוקדמת שלנו הייתה ברורה, שהרי הירידה בריבית חסרת הסיכון ברבעון האחרון - שגררה הגדלה של העתודות הביטוחיות - הייתה אמורה להסב למגדל את הפגיעה הכי חזקה, שכן היא בעלת תיק ביטוחי החיים הגדול ביותר.

אז זהו, שלא

מגדל דווקא הציגה רווח כולל חיובי ברבעון השלישי - גם לאחר הפגיעה המאד משמעותית שהסבה לה ירידת הריבית. בדומה ליתר החברות בענף, מה שהקהה את המכה היו תנאי שוק ההון הנוחים - שהובילו לרווחי השקעה גבוהים ולעלייה חדה בדמי הניהול הנגבים.

מובן שהרווח לתקופה (להבדיל מהרווח הכולל) היה שלילי, אבל מה שמעודד הוא, שאם מנטרלים ממנו את ההפסד שנגרם כתוצאה מהגדלת העתודות הביטוחיות, מקבלים רווח חיובי נאה ומשמעותי - המשקף תשואה דו-ספרתית על ההון. זו בהחלט הפתעה נעימה, שכן הרווח לתקופה - בניגוד לרווח הכולל - אינו מכיל את עליית הערך בגין הנכנסים הפיננסיים שהחברה מחזיקה, כך שאם תשואת ההון הנגזרת היא דו-ספרתית, זו בהחלט תוצאה מפתיעה ואיכותית.

בשורה התחתונה

מי שעוקב אחר הדברים שאנו כותבים, ביחס לחברות הביטוח, יודע שמשתי חברות אנחנו פחות נלהבים - כלל ביטוח ומגדל. מבלי לרוץ למסקנות גורפות, נאמר כי לגבי מגדל ביטוח, בהחלט הופתענו מהתוצאות האחרונות - הן היו טובות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

16:14 | 14.11.17

ניתוח דוחות: אחים נאוי

אחים נאוי פרסמה היום (ה') את דוחותיה הכספיים, לרבעון השלישי של שנת 2017, שבדומה לדוחות הקודמים, וגם לאלו שלפני הקודמים, וגם לאלו שלפניהם, הצביעו על מגמה מוזרה ומטרידה.

האמת היא שכאשר פתחנו את הדוח הכספי הבוקר, "רצנו" מיד לשורת הרווח הנקי ברבעון והכפלנו אותה בארבע. ייחלנו לקבל מספר שחורג מהרצועה הצרה שמאפיינת את החברה תקופה כל כך ארוכה - הטווח שבין 60 מיליוני שקלים ל- 65 מיליוני שקלים. קיבלנו 63 מיליוני שקלים. 

תראו, בסוף שנת 2013 עמד תיק הלקוחות של החברה על רמה של 895 מיליוני שקלים, כאשר הרווח הנקי בשנה שלאחריה הסתכם לכדי 63 מיליוני שקלים. תיק הלקוחות הנוכחי עומד על סך של למעלה מ- 2 מיליארדי שקלים, יותר מאשר כפול, אבל באופן מוזר ולא צפוי, הרווח הנקי של החברה נשאר בדיוק באותה הרמה - קצב של 63 מיליוני שקלים לשנה.

שיפור תיק האשראי?

אתם בהחלט צודקים, אנחנו היינו אלה שטענו במשך תקופה ארוכה שזו דווקא תופעה ברוכה, שכן היא מעידה על שיפור תיק האשראי, הקטנת הסיכון והגדלת איתנות החברה. אז זהו, שכבר ברבעון הקודם הודינו שהטענה הזו לחלוטין מיצתה את עצמה.

יש שיאמרו שבכל זאת ניתן לזהות ביטוי מסוים לצמיחה, שכן אם מסתכלים על השורה העליונה - הכנסות מימון, לפני הפרשות לחובות מסופקים – מגלים מגמה קלה של עלייה. זה נכון, אבל הבעיה היא שההפרשה הנוכחית אינה חריגה, לדידנו היא בהחלט סבירה (0.5% מסך האשראי לציבור), כך שקשה לומר שיש הטיה מהותית בשורה התחתונה.

ניצוצות של תקווה לרבעון הבא

למרות האכזבה שלנו מהיעדר צמיחה בשורה התחתונה, אנחנו מוצאים לנכון לציין את הגידול החד בתיק האשראי ברבעון האחרון – שהוסיף 272 מיליוני שקלים, ביחס ליתרה שלו ביום 30 ביוני 2017. זה ממש לא מעט, זו קפיצה של 16% ברבעון – זה המון! במילים אחרות, למרות הכל, גם את הדוח הבא נפתח עם תחושת ציפייה (אגב, בטבלה שבדוח הדירקטוריון כתוב שהגידול האמור בתיק הלקוחות, בסך של 272 מיליוני שלים, הוא ביחס לרבעון השלישי של 2016 - נדמה לנו שמדובר בטעות סופר, שכן המספרים מתיישבים עם נתוני הרבעון השני של 2017).

בשורה התחתונה

אנחנו חוזרים על "ההודאה" שלנו מהרבעון הקודם - התייחסותנו לחברת נאוי כאל חברת צמיחה הולכת ומתבררת כשגויה, לפחות בכל מה שנוגע לשורה התחתונה. בסיטואציה שכזו, קשה לומר שמכפיל הרווח הנקי בו נסחרת כיום המניה עושה עוול לחברה. נחכה בסבלנות לרבעון הבא, אולי בכל זאת נופתע, כך שהגידול החד בתיק האשראי יתורגם לצמיחה נאה בשורה התחתונה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:35 | 14.11.17

עם הגז לקיר

קשה להתעלם מכמות האקזיטים של ההייטק הישראלי, אלא שנראה שהוא אינו מעיד על כלל המשק, שכן יש תחומים בהם מכירת השליטה היא משימה סיזיפית ומתישה. במידה רבה זה הגיוני, אפילו טבעי, אבל מה שנראה לנו מעט בעייתי, זו העובדה שלרגולציה המקומית יש תפקיד כפול ומרכזי בקשיים האמורים – כאשר היא כופה על בעלי השליטה את המכירה, תוך הצבת דד-ליין מבחינת לוחות הזמנים, ומהעבר השני היא מטילה מגבלות על זהות הרוכשים.

חברות הביטוח

הנה דוגמה. חברות הביטוח המקומיות, כלל והפניקס, שעל פי מה שנקבע בחוק הריכוזיות, בעלי השליטה בהן מחויבים למכור את ההחזקה. העניין הוא שאותה רגולציה שכפתה את המכירה היא גם זו שהכבידה לא מעט על העסקים השוטפים, וגם כאשר נמצאו לבסוף רוכשים - חרף הפגיעה שנגרמה לביצועים - הם לא אושרו בטענה של אי-עמידה בתנאי הסף הנדרשים. לפיכך, כאשר אפיק המכירה הריאלי הפך לפחות מעשי, ככה צפה ועלתה החלופה של מכירה באמצעות שוק ההון המקומי, אבל במצב הנוכחי זה מהלך מעט בעייתי.

מאגר תמר

מתווה הגז, מחודש אוגוסט 2015, קובע שעל דלק אנרגיה למכור את אחזקותיה בשדה הגז תמר, בתוך שש שנים מחתימת המתווה, כאשר נובל אנרג'י נדרשת לדלל את אחזקתה לכדי 25%. לכאורה, יהיו שיטענו כי לדלק קבוצה יש מספיק זמן עד לאותו דד-ליין שהוצב לה למכירה, כך שאין לו כל השפעה על מחיר המניה. אז זהו, שלמגבלת הזמן שהוצבה דווקא יש משמעות רבה - וככל שחולף הזמן היא הופכת ליותר ויותר מכבידה - בפרט על רקע הסייקל השלילי בענף, עודף ההיצע והצטמצמות אפיקי המכירה.

בשורה התחתונה

הנה נושא למחשבה: בסיטואציה הקיימת, כאשר הרגולטור המקומי הוא זה שמחייב את המכירה, בעודו משפיע עמוקות הן על זהות הרוכשים והן על הנעשה בתעשייה, האם ההצעה שהמדינה תרכוש חלק מההחזקה היא כה חסרת הגיון ובלתי סבירה?

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:13 | 12.09.17

חברות הביטוח – ניתוח ענף

מה כבר לא נאמר על חברות הביטוח המקומיות? שהמודל העסקי שלהן נשבר, שהרווחיות מחיתום נמחצה, שהריבית הנמוכה "הרגה" את רווחי ההשקעה, שהרגולציה הנחיתה עליהן מכה אנושה ושהעלייה בתוחלת החיים היא פצצת זמן מבהילה. אז זהו, שלמרות ההספדים ודברי התנחומים, אם בוחנים את רווחי החברות ואיכות הביצועים, מגלים שהפאניקה הייתה מוגזמת - תעשיית הביטוח עדיין חיה ונושמת.

לא רק המשקיעים נבהלו

הבהלה שאחזה במשקיעים לא הייתה נחלתם הבלעדית, כך שלא אגזים אם אומר את הדבר הבא; חברות הביטוח עצמן הופתעו לטובה מעוצמת הפגיעה שבסופו של יום התרחשה - הן חששו שהיא תהיה הרבה יותר עמוקה. אפשר להתווכח על רמת התוצאות בשנים הקרובות, ביחס לתקופה שחלפה, אבל דבר אחד הוא בגדר עובדה - אי הוודאות כיום הרבה יותר נמוכה.

שני איומים מרכזיים

לא אכנס לכל החששות ששררו, אלא רק לשני איומים משמעותיים שהתבהרו: הריבית הנמוכה ששחקה עד מאד את הרווחים מהשקעות, לצד ההשלכות של תקנות הסולבנסי 2 על תשואת ההון - כתוצאה מהדרישה להגדלת כריות הביטחון. אז זו בדיוק הנקודה, שגם לגבי הריבית וגם לגבי התקינה החדשה, הפגיעה העיקרית כבר נספגה - והיא לא הייתה כזו נוראה, בוודאי לא כפי שנחזתה.

שבע השנים "הרעות"

מדוע במירכאות? משום שהתוצאות הכספיות לא היו גרועות, זה רק המניות שרשמו ירידות. נכון, לא כולן, הראל השקעות והפניקס החזקות רשמו תשואות חיוביות, אבל אין מה להשוות בין עליית ערכן לבין תוספת ההון שנצברה בחברות. המניה הראשונה היא ללא ספק השקעה ראויה, אבל דווקא השניה היא זו שמבליטה את תמחור החסר בצורה הכי ברורה. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:36 | 29.08.17

אלביט מערכות - ניתוח חברה

אין הרבה חברות מקומיות, במיוחד לא בסדר הגודל של אלביט מערכות שהציגו כאלה תשואות מרשימות - 330% בחמש השנים האחרונות. כאשר מניה נוסקת בעוצמה כה חריגה, האינסטינקט המיידי הוא לחשוד בה שהפכה יקרה, אבל במחשבה רציונלית ושנייה, אולי עליית השערים חופפת לשיפור בביצועי החברה? אז זהו, שכפי שקורה כמעט תמיד, האמת אינה חד-משמעית.

ביצועי החברה

אין ספק שאלביט מערכות צמחה, ועוד איך צמחה, אבל לא כמו המניה - שהציגה עליית ערך של פי חמישה. בעת ההיא, כלומר בתקופה השחונה, הרווח הנקי של אלביט עמד על סדר גודל של 90 מיליון דולר לשנה, בעוד שהיום, כאשר החברה נהנית מעדנה, הוא מתכנס לכדי 245 מיליון דולר - קצת פחות מפי שלושה. מה מגשר על הפער בין נסיקת המניה לצמיחת הרווחים? התארכות המכפילים.

נדיבות התמחור

בימי השפל של המניה, מכפיל הרווח הנקי שלפיו היא נסחרה עמד על רמה נמוכה של 13. כיום, כאשר החברה נהנית מימים של עדנה, המכפיל האמור התארך לכדי 23 - רמה כמעט כפולה מזו שהייתה בנקודת המוצא.

על פניו, זו התנהגות שאינה אופיינית לתעשייה מחזורית, שכן בעסקים מן הסוג הזה, ככל שהחברות פורחות ומתקרבות לשיא, כך התמחור נהיה יותר ויותר שמרני. אז זו בדיוק הנקודה, שאם לשפוט על פי מחיריהן של יתר המניות בתעשייה, נקודת השיא עוד רחוקה.

במילים אחרות, המשקיעים משוכנעים שהסביבה השתנתה, כך שהמחזור החיובי ותקופת הפריחה יימשכו עוד תקופה ארוכה.

בשורה התחתונה

אנו בהחלט יכולים להבין את אלו הסבורים כי מניית אלביט יקרה. עם זאת, להערכתנו, הם אינם מעניקים את המשקל הראוי לשינויים הרדיקליים בסביבה, כך שעוד לא בשלה השעה למכירה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:13 | 24.08.17

כלל ביטוח: ניתוח דוחות

כלל ביטוח פרסמה הבוקר את דוחותיה הכספיים לרבעון השני של 2017. שני נתונים מעניינים בהקשר לכך הם שמכפיל ההון של החברה הוא הנמוך בסקטור, ועומד על 0.64, ושתשואת ההון שמציגה החברה נמוכה גם היא משמעותית מהממוצע בתעשייה ועומדת על 5.4% ברבעון השני של השנה.

נתונים פיננסים

הרווח הנקי ברבעון השני עמד על סך של 65 מיליוני שקלים, כאשר החברה מדווחת על הפרשות מיוחדות וחריגות, לצד הכנסות חד-פעמיות, כך שההשפעה נטו על השורה התחתונה הייתה שלילית – פגיעה של 25 מיליוני שקלים, לאחר מס. לפיכך, הרווח המנוטרל שכלל ביטוח מציגה לרבעון השני, גבוה מהותית ועומד על סכום של 90 מיליון שקלים. המשמעות, מבחינת תשואת ההון, שהרמה השוטפת שלה מתכנסת לכדי 7.5%. זה אומנם גבוה בהשוואה לתשואה שדווחה, אבל זה עדיין נמוך באופן בולט ביחס לתשואת ההון הממוצעת בתעשייה.

תשואת הון נמוכה

מה שמדגיש את תשואת ההון הנמוכה, זו דווקא הצמיחה בשורה העליונה. הפרמיות שהורווחו (בשייר) גדלו בלא פחות מ- 10%, ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה. מאחר וגם הרווחים מהשקעות היו גבוהים, הרי שתשואת ההון הנמוכה מעידה על שחיקה ברווחיות החיתומית של החברה.

מה לגבי צד ההוצאות? קיימת עלייה לא קטנה, בפרט בהנהלה וכלליות.

בשורה התחתונה

בדומה ליתר חברות הביטוח, גם כלל מציגה צמיחה עקבית וחדה בשורה העליונה, אבל הרווחיות שלה ממשיכה להיות נמוכה - מה שמסביר את מכפיל ההון הנמוך בו נסחרת המניה.

15:22 | 21.08.17

ניתוח דוחות - דלק רכב

במבט ראשון, תוצאות הרבעון השני הותירו בנו טעם "חמוץ-מתוק", שכן מצד אחד הרווחיות נשחקה, אבל מנגד, היקף מסירות הרכבים רשם סוף כל סוף עליה. אז זהו, שבמבט מעמיק יותר ובמחשבה שניה, התחושה החמוצה הרבה יותר דומיננטית וחזקה.

היקף מסירות

היקף מסירות הרכבים החזוי שלנו, לאחר שבעבר הנמכנו אותו משמעותית, נע סביב רמה של 22 עד 23 אלף רכבים בשנה - זה לא השתנה.

שיעור הרווח התפעולי

לגבי שיעור הרווח התפעולי, נהגנו לקטום אותו ברמה של 12.5%, גם כאשר הרווחיות השוטפת הייתה הרבה יותר גבוהה – וזו בדיוק הסיטואציה שעד כה התרחשה. כפועל יוצא, לתנודתיות מתונה בשערי המטבעות לא הייתה השפעה על מחיר היעד שלנו, שכן ברב המכריע של המקרים, הרווחיות הנגזרת מהם לא ירדה מתחת לתחזית המייצגת (12.5%, שזו התקרה "השרירותית" בה קטמנו את הרווחיות התפעולית).

בשורה התחתונה

דוחות הרבעון השני משנים באופן יסודי את תחזיתנו המייצגת לשיעור הרווח התפעולי. למרות שערי המטבעות הנוחים ששררו במהלך הרבעון, הרווחיות התפעולית נשחקה באופן משמעותי, ומבחינתנו גם מאד מעשי. למה הכוונה? לכך שהם ירדו לראשונה מזה תקופה ארוכה אל מתחת לתקרה של 12.5% - ככל הנראה כתוצאה מהנחות שניתנו והורדת מחירי המכירה. מעבר לכך, מאז הרבעון השני שערי מטבעות היבוא התחזקו לכל רוחב הגזרה (גם הין, גם האירו וגם הדולר), מה שצפוי לשחוק את הרווחיות עוד יותר ברבעון הבא.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:09 | 20.08.17

ניתוח דוחות - מגדל

מגדל אחזקות ביטוח פרסמה הבוקר (א׳) את תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2017. התוצאות הצביעו על צמיחה בשורה העליונה, לצד שיפור משמעותי בשורה התחתונה - הרווח לתקופה.

אין בכך כמובן שום הפתעה, שהרי צמיחת הנכסים וההכנסות בענף היא עובדה מוכרת וידועה, כאשר השיפור ברווח הכולל גם הוא אינו בגדר "ידיעה מרעישה" - נוכח ההוצאות הגבוהות והחד-פעמיות שנרשמו בתקופה המקבילה (עדכון עתודות הריבית, על רקע ירידת עקום הריבית ברבעון השני של שנת 2016).

התשואה על ההון

הסתכמה לכדי 10% (במונחים שנתיים), ולמרות העובדה שאיננו מיחסים חשיבות רבה לתוצאות של רבעון בודד, אנו סבורים כי היא אינה רחוקה מהרמה המייצגת של החברה.

נכסים מנוהלים

הסתכמו לכדי 235 מיליארדי שקלים, נכון לסוף יוני 2017, מה שמשקף קצב צמיחה של 8% לשנה. נכון שצמיחת הנכסים המנוהלים אינה מפתיעה, אבל מן הראוי לחזור ולהדגיש את חשיבותה, שכן היא זו שמאפשרת לחברות הביטוח להתמודד עם שחיקת הרווחיות והגידול בהוצאות.

פרמיות שהורווחו (בשייר)

הסתכמו לכדי 2.85 מיליארדי שקלים, בהשוואה לסך של 2.47 מיליוני שקלים ברבעון המקביל אשתקד - צמיחה של 15%,כמעט כפול משיעור הגידול בנכסים המנוהלים. נציין כי הצמיחה בפרמיות שהורווחו נרשמה לכל רוחב הגזרה – ביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח (17%), ביטוחי בריאות (8%) וביטוח כללי (14%).

רווחים מהשקעות

 גדלו לכדי 2.14 מיליארדי שקלים, בהשוואה לסך של 1.69 מיליוני שקלים ברבעון המקביל.

הכנסות מדמי ניהול

על רקע הביצועים הטובים בשוקי ההון, החברה הצליחה לכסות את הפסדי ההשקעות שנצברו לחובת הפוליסות המשתתפות ברווחים בשנה שעברה, מה שהוביל להכנסות של 383 מיליוני שקלים בגין דמי ניהול (בהשוואה לסך של 342 מיליוני שקלים ברבעון המקביל אשתקד).

הוצאות הנהלה וכלליות

למרות העובדה שחברות הביטוח שמות דגש על ריסון העלויות, הוצאות ההנהלה והכלליות של מגדל בטוח גדלו בשיעור לא מבוטל של 8% - ביחס לרבעון השני של 2016.

גירעון בהון

החברה נדרשת לעיבוי הון נוסף, בסך של 900 מיליוני שקלים, עד לשנת 2024. גם זה אינו נתון מפתיע, במיוחד על רקע הסכם הפריסה אליו הגיעה לא מזמן החברה עם המפקחת על שוק ההון והביטוח.

בשורה התחתונה

בהדרגה, אבל בעקביות, מגדל אחזקות ביטוח יוצאת מהטלטלה שתקנות הסולבנסי 2 גרמו לה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:27 | 31.07.17

ניתוח מניה - ברם

כשמדברים על חוד החנית של התעשייה הישראלית, מכוונים בעיקר לטכנולוגיה המקומית. אין ספק שחברות ההיי-טק הן הקטר וחלון הראווה, אבל יש לנו תחומים נוספים בהם פיתחנו מומחיות מרשימה, ואיכשהו, אולי משום שהם פחות נוצצים ומלהיבים, הם זוכים לתשומת לב מועטה. תעשיית הפלסטיק היא דוגמה טובה.  

תחום הפלסטיק סובל מדימוי של ענף מסורתי, סוג של לואו-טק ארכאי, אבל למרות התדמית האפורה, זו תעשייה שמציגה צמיחה נמשכת ורווחיות גבוהה. זה לא רק המספרים היבשים, זו בעיקר ההצלחה לצאת לחו"ל ולחדור לשווקים חדשים, ורק לשם המחשת הפער - בין התדמית המטעה למציאות עצמה - נציין כי שישים אחוזים מהייצור בענף מופנה אל מחוץ לגבולות המדינה.

ברם תעשיות - מסורת של צמיחה

על פניו, תחום עיסוקה של ברם נראה כמי שעונה בדיוק על ההגדרה של "כלכלה ישנה", ולכן הציפייה הטבעית היא שהחברות הפועלות בו יציגו צמיחה איטית ורווחיות נמוכה. אז זה בדיוק העניין, שהמציאות הפוכה.

ברם פועלת בשני תחומים מרכזיים; הראשון הוא אריזות למוצרי מזון, והשני הוא מוצרי פלסטיק ייחודיים לבית. הפעילות הראשונה היא בבסיסה מקומית, ההכנסות בה מתאפיינות ביציבות יחסית, והאמת היא שאין טעם להרחיב עליה יתר על המידה - שכן היא איננה הסיבה להשקעה במניה. תחום הפעילות השני – מוצרי פלסטיק ייחודיים לבית – הוא גם זה שצומח בצורה מהירה.

קיימים גם סיכונים וחששות

יש כמובן את גורמי הסיכון המוכרים, החל משערי המטבעות וכלה במחירי הסחורות, אשר לרווחיות התפעולית בפעילות המסורתית - אריזות מזון - שהגיעה בשנה האחרונה לרמה נדיבה, להערכתנו קיימת הסתברות לא קטנה שהרווחיות בתחום תחזור לרמתה הנורמאלית - שמן הסתם הייתה יותר נמוכה.

בשורה התחתונה

ברם תעשיות מציעה שילוב אטרקטיבי בין יציבות לצמיחה, כך שבמחיר המניה הנתון, אנו מעריכים שהתשואה עולה על הסיכון.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:46 | 23.07.17

ניתוח מניה - קרסו

12% איבדה מניית קרסו מוטורס עם פרסום הדוח הכספי האחרון, ומאז היא ממשיכה לגלוש מטה, תוך שהיא מתרחקת עד לכדי 20% משיאה - שנרשם בחודש מאי השנה.

קצת על החברה

קרסו מוטורס היא שחקנית מרכזית ואחת החלוצות בשוק הרכב המקומי, אשר עוסקת ביבוא ושיווק רכבים - מתוצרת ניסאן, רנו, דאצ'יה ואינפיניטי - כמו גם במתן שירותי ליסינג. החברה הונפקה לראשונה בשנת 2011, ומאז שווי השוק שלה תפח בכמעט פי ארבעה. נסיקת המניה נתמכה באופן מלא בשיפור מתמיד של עסקי הליבה, ומי שמכיר מספיק זמן את החברה, יודע להעריך את החריש העמוק שנעשה - הרבה לפני ההנפקה.

מאחר וקרסו מוטורס היא סיפור הצלחה, אזי על רקע צניחתה האחרונה של המניה, מתבקש לשאול את השאלה הבאה - מה בדיוק קרה?

יש שיאמרו כי מדובר בהתנהגות טיפוסית, שהרי לאחר תקופה כל כך ארוכה של עליית שערים חדה, מה יותר טבעי מלאסוף רווחים ולממש את ההשקעה? האמת היא שזה אכן מה שארע בתחילת השנה, עת בעל מניות מהותי מכר את כל החזקותיו בחברה. אז זו בדיוק הנקודה, שלהערכתנו לא זו הסיבה המרכזית לנפילת המניה, אלא הדוח המאכזב שפרסמה קרסו מוטורס חודשיים לאחר העסקה - מה שסיפק, לכאורה, הסבר למכירה שביצע בעל העניין בחברה. אלא שאם מתעמקים בתוצאות הכספיות - ולא רק בשורה התחתונה - מגלים שתגובת המשקיעים הייתה מוגזמת, שלא לומר נעדרת הצדקה.

בשורה התחתונה

מבחינתה של קרסו מוטורס, שחיקת האירו היא ללא ספק התפתחות חיובית, כך שהפגיעה שנרשמה ברווחיות הגולמית היא לא יותר מאנומליה נקודתית. לפיכך, תחושת האכזבה מביצועי החברה תתפוגג במהרה - דבר שימצא ככל הנראה את ביטויו במחיר המניה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:50 | 19.06.17

שגריר שרותי רכב – ניתוח מניה

חברת "שגריר שרותי רכב" נרשמה למסחר בתל אביב לפני כשנה - מבלי לבצע הנפקה - ומאז המניה שלה פשוט בנסיקה עם זינוק של 220%. מאז, רבים ומנוסים מתחבטים לגביה בשאלה - האם היא עדיין מעניינת להשקעה, או שמא הם נרדמו בשמירה והרכבת כבר עזבה את התחנה?

תחומי פעילות

שגריר עוסקת בשני תחומים עיקריים. הראשון והמרכזי הוא אספקת שרותי דרך לרכב ושירותים אחרים, כאשר התחום השני הוא שיתוף והשכרת רכבים (Car Sharing). בכל מה שנוגע לתחום הפעילות הראשון, החברה מוכרת את שירותיה בעיקר באמצעות חברות הביטוח, אשר מציעות למבוטחיהן להצטרף כמנויים לשירותיה של שגריר. במסגרת הפעילות של שיתוף רכבים, שגריר מספקת, באמצעות חברת בת, שרותי השכרת רכבים לפרקי זמן קצרים.

רוח גבית מהסביבה העסקית

הצרכן הישראלי ממשיך לקנות עוד ועוד רכבים, עם עדיפות ברורה לכאלה המגיעים עם ניילונים על המושבים. המגמה הזו הטיבה בראש ובראשונה עם יבואניות הרכב המקומיות, שרשמו רווחים אדירים בשנים האחרונות, אבל גם חברות שנמצאות במעגל השני נהנו מהגידול החד בכמות המכוניות. שגריר היא ללא ספק אחת הדוגמאות לכך.

שאלת המפתח פשוטה - ההשבחה זמנית או קבועה?

כאשר המשקיעים הביטו על תשקיף המדף ששגריר צירפה, בחודש יוני בשנה שעברה, הם ראו מולם חברה מפסידה. כיום, כאשר הם בוחנים את תוצאות הרבעון הראשון, הם מגלים חברה שבשורה התחתונה מרוויחה 17 מיליון שקלים בשנה - ולא הייתה להם שום דרך לנבא בזמנו את עוצמת ההשבחה. לפיכך, הסוגיה המרכזית שרלוונטית כעת לבחינה - מזווית המבט של כדאיות ההשקעה - היא האם הרווחיות הנוכחית מייצגת, או שמא היא מקרית ורעועה. להערכתי, האפשרות הראשונה הרבה יותר סבירה.

רק בכדי להמחיש את עוצמת ההפתעה, ביום הפרסום של הדוח האחרון שפרסמה שגריר, הוסיפה המניה 30% לערכה. כאשר עוברים בעיון על המספרים, קשה לזהות מרכיבים חריגים, שכן התוצאות החזקות נובעות משיפור עסקי בשני המגזרים - בשורת ההכנסות, אבל בעיקר בזו של הרווחים התפעוליים.

התמונה הפיננסית שעולה, בהשוואה לרבעון הראשון בשנה שעברה, מציגה את המציאות הבאה: ההכנסות מתחום שרותי הדרך צמחו בשיעור של 16%, ההכנסות משיתוף והשכרת רכבים הכפילו את עצמן; הרווח התפעולי המאוחד שילש את עצמו והרווח הנקי אף יותר.

בשורה התחתונה

התחושה שמניית שגריר "ברחה מהאורווה" בהחלט מובנת, אבל ההשקעה בה איננה בגדר הצתה מאוחרת, שכן העלייה בערכה מגובה לחלוטין בביצועי החברה.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:40 | 29.05.17

ניתוח דוחות - מגדל אחזקות ביטוח

מגדל אחזקות ביטוח היא ללא ספק חברת הביטוח שנפגעה בצורה הקשה ביותר מתקנות הסולבנסי 2, כמו גם מירידת הריבית במשק – מה שבא לידי ביטוי הן בתוצאות הפעילות השוטפות והן בגירעון שנוצר בהון.

ההתייצבות

במהלך השנה האחרונה החלה התייצבות בחברה, כאשר רק לפני מספר ימים נתקבלה בקשתה של מגדל לדחיית יישום תקנות הסולבנסי 2 בשלוש שנים נוספות - עד לשנת 2024. הארכת תקופת המעבר תאפשר למגדל ביטוח לעמוד בדרישות ההון, מבלי לבצע עירוי חיצוני - שעלול היה לדלל את בעלי המניות הקיימים. בהמשך להגמשת לוחות הזמנים, הנדרשים להגדלת ההון העצמי, פרסמה אתמול (א') החברה תוצאות כספיות מאד מרשימות - הן מבחינת הרווחיות והן מהיבט הצמיחה.

נאשר לדו"ח, גם אצל מגדל, בדומה לדוח של הפניקס, השורה התחתונה מציירת תמונה די ברורה - תשואת ההון שדווחה אומנם גבוהה ואינה מייצגת, אבל השיפור בתוצאות ניכר לכל רוחב הגזרה. 

בשורה התחתונה

אין חולק שגם היום, לאחר ההקלה בלוחות הזמנים שהחברה קיבלה, מגדל היא עדיין החברה שהכי רגישה לתקנות הסולבנסי 2 ולשינויים בסביבה. עם זאת, למרות שהמניה כמעט והכפילה את ערכה - בפרק זמן הקצר משנה - במכפיל הון של 0.75 היא עדיין אטרקטיבית להשקעה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:34 | 28.05.17

ניתוח דוחות - הפניקס

הפניקס אחזקות פרסמה הבוקר (א') את תוצאות פעולותיה לרבעון הראשון של 2017.

התשואה על ההון

נתחיל מהשורה התחתונה - כלומר מהתשואה על ההון – שהסתכמה לכדי 21% ברבעון (בגילום שנתי).

אין חולק שתשואת הון של 21% אינה בגדר רמה מייצגת לחברה, שכן בניגוד לרבעונים קודמים - בהם ירידת הריבית הובילה להגדלת העתודות הביטוחיות ולהקטנת הרווחים - ברבעון הנוכחי הריבית במשק עלתה, כך שהפעם נזקפה הכנסה חריגה (בסך של 66 מיליוני שקלים, לפני מס). בנוסף, הוצאות המיסים היו גם הן נמוכות, ביחס לשיעור המס הסטטוטורי, כך שגם אותן יש להעלות.

כדאיות השקעה במניה

שני שינויים אלה, לבדם, מקטינים את תשואת ההון ברבעון לכדי קצת יותר מ- 15% (דומה מאד לתשואת ההון בכל שנת 2016).תשואת ההון המתוקנת גם היא לדעתנו גבוהה ואינה מייצגת, אבל מבחינת כדאיות ההשקעה במניה, לתשואת ההון בפני עצמה אין משמעות רבה, אלא אם מציבים אותה מול מכפיל ההון בו נסחרת המניה. כשעושים זאת, המסקנה המתקבלת ברורה - למרות עליות השערים החדות שנרשמו לאחרונה, נקודת המוצא הייתה כל כך מעוותת ובלתי סבירה, כך שגם כעת תמחור המניה לוקה בשמרנות יתרה. וכן, אנחנו מודעים לעובדה שברקע יש עסקה למכירת החברה - עם תג מחיר בצידה.

בשורה התחתונה 

לפני תשעה חודשים לערך, כאשר העסקה מול יאנגו פורסמה, טענו שהאחרונה עושה עסקה מעולה - למרות שהמחיר ששילמה היה גבוה בכ- 60% ממחיר המניה (נכון ליום ההודעה). כיום התמונה התהפכה, כך שהמחיר בעסקה נמוך בכ- 10 ממחיר המניה. אז זו בדיוק הנקודה, שגם במחיר השוק הנוכחי, אנחנו חושבים כי רכישת הפניקס היא עדיין עסקה טובה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________


13:20 | 23.05.17

ניתוח מניה – דלק רכב

לא מעט כתבות התפרסמו לאחרונה על דלק רכב בעיתוני הכלכלה, כאשר המכנה המשותף לכולן היה העיסוק בצניחת נתח השוק של החברה.

מובן שאין בכך שום ידיעה מרעישה, וזו גם הסיבה שהורדנו למניה המלצה לפני למעלה מחצי שנה, אבל ירידות השערים האחרונות ממש מבקשות לעסוק בשאלה הבאה – האם יש בהן משום ההגזמה, או שהן פשוט משקפות את המציאות כהווייתה?

הסיפור של היקף המסירות ושער החליפין

בכל מה שנוגע להערכת שוויה הכלכלי של דלק רכב, שני פרמטרים מרכזיים מכתיבים את התוצאה: הראשון, זה היקף מסירות הרכבים עליו תתייצב לבסוף החברה, והשני הוא שער החליפין של הין היפני - מטבע היבוא המרכזי של דלק רכב. השפעתו של שער המטבע היא עקיפה, דרך שיעור הרווח התפעולי של החברה, אבל עוצמת ההשפעה היא אדירה - שכן היא מגולגלת לעלות המכר במלואה.

לפיכך, חשבנו להציג את שווי המניה בצורה מעט שונה, כלומר להתמקד בשני הפרמטרים המרכזיים שקובעים את שווי החברה, תוך בחינת הפער בין המציאות הנוכחית לתחזית המשתקפת ממחיר המניה. מה המסקנה? ששוק ההון "רץ" קדימה עם המגמה - מניח המשך הרעה בעסקי החברה, הן מבחינת היקף המכירות והן מבחינת רווחיותה. במילים אחרות, אנו לאחר ירידה של עשרים אחוזים - בתוך פחות משלושה חודשים - המניה נראית מעניינת להשקעה.

בשורה התחתונה

מחיר המניה הנוכחי מגלם גם התחזקות של המטבע היפני  וגם המשך ירידה במסירות הרכבים - מעבר לשפל אליו הגיעה החברה. יש בכך מעין כריות ביטחון ברכישה, שכן גם אם תרחיש פסימי זה אכן יתממש, עדיין תתקבל תשואה דו-ספרתית על ההשקעה.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:31 | 11.05.17

דלק רכב – תגובה לדו"חות

דלק רכב פרסמה את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון של שנת 2016 ותגובתה המניה מעידה על אכזבת המשקיעים.

אכזבה היא עניין של ציפייה

לפני חצי שנה לערך, ב- 23 בנובמבר 2016, הורדנו את המלצתנו למניית דלק רכב ל"החזק" והעמדנו את מחיר היעד על 31.7 שקלים למניה. לאחר ההמלצה עלתה המניה 10% והגיעה בשיאה למחיר של 35.2 שקלים (בתחילת חודש מרץ השנה), כאשר לאחר מכן היא חזרה למחירה בנקודת המוצא - 31.8 שקלים למניה (הבוקר). אם כך, בכדי לגבש דעה על איכות התוצאות, אנחנו פשוט צריכים להשוות אותן לתחזיות המקוריות (אלו שעמדו בבסיס מחיר היעד האחרון). אז זה בדיוק מה שעשינו, והאמת היא, שהן לא כאלה מאכזבות – הן אפילו מאד דומות להנחות הבסיסיות.

היקף מסירות רכבים

טוב, זו בדיוק הסיבה "ששברה" אותנו בפעם הקודמת וגרמה לנו להוריד את מחיר היעד וההמלצה. אז נכון, ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה, קיימת ירידה של 2,000 רכבים - שזה כמעט 25%. העניין הוא, שגם אם נבסס את תחזיות המסירות השנתית על פי הקצב הנמוך בחודש האחרון, נקבל סדר גודל של 23,000 מסירות רכבים השנה – זו לא כזו הפתעה לרעה. מדוע? משום שהתחזית המייצגת שלנו, עליה ביססנו את מחיר היעד,עמדה על היקף מסירות שנתי של 25,000 רכבים. אז נכון, 2017 תהיה ככל הנראה מעט יותר נמוכה, אבל צריך לזכור שזו לא שנה מייצגת, שכן מרבית הדגמים של מאזדה כבר "מבוגרים" ורכבי פורד נמכרים במספרים מאד נמוכים. נאמר זאת באופן הבא – מבחינת היקף המסירות, זו תהיה הפתעה אם שנת 2018 לא תהיה יותר טובה.

שיעור הרווח התפעולי

אנחנו, קוטמים את שיעור הרווח התפעולי של דלק ברמה של 12.5% - גם כאשר הרווחיות בפועל הרבה יותר גבוהה (כפי שבאמת היה בסקירה שעברה). שיעור הרווח התפעולי ברבעון האחרון עמד על 12.7%, כך שגם כאן אין לנו סטייה גדולה מהתחזית האחרונה. ואם כבר מדברים, אז היין והיורו נחלשו בשבועות האחרונים, כך שהרווחיות התפעולית בתקופה הקרובה צפויה להיות יותר גבוהה - שזו, לפחות בפן המסחרי, בשורה טובה.

בשורה התחתונה

איננו מזהים בדוחות סיבה לאכזבה גדולה, אבל צריך לומר בצורה ברורה – אנחנו עדיין לא אוהבים את התחלופה שהתרחשה. למה הכוונה? שבעבר הרווח התפעולי נשען על מסירות רכבים חזקות, וכיום הוא נשען על מטבע חזק (שקל). לדידנו, כפי שכתבנו בסקירה שעברה, מדובר בפגיעה בשווייה הכלכלי של החברה – שכן התחזית המייצגת, גם אם התוחלת שלה זהה, הפכה להרבה יותר מסוכנת. במילים אחרות, ההשקעה בדלק רכב כיום תלויה בצורה משמעותית יותר בשערי המטבעות. אז היכן בדיוק הפיצוי? במחיר המניה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:23 | 09.05.17

נטו למנפיקה

לאחר תקופת יובש ארוכה, נראה ששוק הנפקות האקוויטי בתל-אביב מתעורר מהתרדמה. שבע הנפקות ראשוניות (IPO) נרשמו בחצי השנה האחרונה, כך שבאופן טבעי עולה השאלה הנדושה - מה השתנה?

דעיכת הבורסה המקומית נבעה מהעובדה שבעלי שליטה רבים ראו בציבוריות בעיקר מקור לטרדה, כך שאין ספק כי לפחות חלק משינוי המגמה נעוץ בתחושת האווירה שהשתנתה - שהבורסה המקומית יכולה לצאת לדרך חדשה. יחד עם זאת, לתמחור הנדיב והמפתה הייתה תרומה לא מבוטלת להתעוררות המיוחלת. 

תמחור יתר למידע בחסר

במישור העקרוני, גם אם הוא חוטא בהכללה, הנפקה היא לא נקודת הכניסה הכי מוצלחת להשקעה. הסיבה לכך טריביאלית ופשוטה, שכן קיימת אסימטריה משמעותית ומובנית במידע - בין זה שידוע למשקיעים לבין זה המצוי בידי בעלי השליטה. זה כמובן לא אומר שרכישת מניות בהנפקה היא לעולם החלטה גרועה, אבל הציפייה היא למחיר אטרקטיבי של המניה - כפיצוי על הסיכון העודף בגין האסימטריה במידע.  

בהנפקות שהתקיימו לאחרונה נדמה שהמשקיעים ויתרו על ההטבה המתבקשת בשווי החברה, כך שבמקום לקבל הנחה בגין חוסר מידע, הם שילמו מקדמה על חשבון תחזית לצמיחה מהירה.

בשורה התחתונה

לאחר תקופת בצורת כל כך ארוכה, זה טבעי לשלם פרמיה נדיבה עבור הנפקה של חברה חדשה, אך בה בעת, זו תופעה שאינה יכולה להפוך לעניין שבשגרה. בסופו של יום, אם מה שחשוב למשקיעים זו התשואה בנקודת היציאה, הם חייבים לתמחר את האסימטריה במידע - שנמצאת בשיאה ביום ההנפקה. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:37 | 25.04.17

האם הגיע הזמן להקטין את ההחזקה במניות לאור חוסר היציבות באירופה ובארה"ב, המתיחות הגיאופוליטית ועליות השערים המתמשכות – גורמים שעשויים להצביע על ירידת מחירים קרובה? לא בטוח שהתשובה חיובית.

מדד ת"א 35 עדיין מדשדש

גם אם יש תחושה כאילו שוקי המניות בשיא, הרי שמדד ת"א 35, למשל, רחוק מכך. יהיה מי שיאמר כי הדבר מעיד על כך שלא כדאי להשקיע בבורסה המקומית, אבל לדעתי תהיה זו טעות – שכן, המדד מדשדש בשל שלוש מניות פארמה שמשכו אותו בכבדות למטה, ובלעדיהן, הוא היה מציג תשואה שנתית ממוצעת של 10% בחמש השנים האחרונות. לו רפורמת המדדים, שהקטינה את משקל מניות הפארמה, היתה נכנסת לתוקף כבר בתחילת 2016 – היינו רואים כבר כיום תשואה תנודתית פחות וגבוהה יותר.

קצב הצמיחה אינו יורד

פרט לכך, מכפיל הרווח הנקי של ת"א 35 לא השתנה הרבה בהשוואה לשנים האחרונות. לכן, ומאחר שמצב הכלכלה לא הידרדר, ושהאלטרנטיבות להשקעה בבורסה לא נעשו מפתות יותר, אי אפשר לומר שרמת המחירים בשוק גבוהה. קצב הצמיחה במשק דומה גם הוא לשנים הקודמות, עם צפי לצמיחה נאה בתל"ג של 3.3% עד 3.5% בממוצע ב-2017. הצמיחה נתמכת גם במגמה של הגדלת ההשקעה בנכסים קבועים.

האלטרנטיבות לא נראות טוב יותר

גם האלטרנטיבות להשקעה בבורסה אינן רבות. לרוב, מי שמוכר מניות משקיע את הכסף שהשתחרר ברכישת אג"ח ממשלתיות – כלומר, מחליף את הסיכון בתשואה מובטחת. ואולם רמת התשואות הסולידיות כיום נמוכה עד כדי כך, שאין די בה כדי לפצות על הפגיעה בתשואה משוק המניות.

לעליית המכפילים יש סיבה טובה

כאשר בוחנים את מכפילי הרווח בסקטורים השונים, אפשר לראות שהתמחור הממוצע לא השתנה, וגם אם היתה עלייה בכמה תחומים – לא מדובר בעלייה דרמטית, וברוב המקרים, יש לה סיבה טובה.

רמת המחירים תואמת את מצב הכלכלה

למעשה, נראה שרמת המחירים בבורסת תל אביב עדיין נמצאת בגדר הסביר וההוגן, ומתאימה למצב הכלכלי השפיר של ישראל. בהינתן שגם הריבית הסולידית נמוכה ביותר, לא נותר אלא להסיק כי האפיק המבטיח ביותר להשקעה הוא האקוויטי המקומי. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

13:01 | 30.03.17

ניתוח דו"חות - הפניקס אחזקות

הפניקס פרסמה אתמול דו"חות ובדומה לדוחותיה הקודמים של החברה, בפרט על רקע תנאי הסביבה, השורה התחתונה שהפניקס מציגה בהחלט מרשימה. נכון שמרכיב מרכזי ברווחיות הגבוהה היה הגידול ברווחים מהשקעות, אבל אין בכך בכדי לגרוע מתוצאות פעילות הליבה הטובות.

התשואה על ההון

התשואה על ההון של החברה הסתכמה לכדי 15.5% בשנת 2016 כולה, על הבסיס הרווח הכולל (13.6%, על בסיס הרווח לתקופה). ראוי לציין בהקשר זה, כי השפעת עדכון העתודות הביטוחיות על הרווח הנקי כתוצאה מהירידה בריבית חסרת הסיכון בשנת 2016 הייתה יחסית נמוכה (הן בהשוואה לשנת 2015, והן בהשוואה להשפעה שנרשמה השנה בחברות הביטוח האחרות). ההוצאה שנזקפה בעניין זה בשנת 2016, לאחר השפעת מגן המס, הסתכמה לכדי 51 מיליוני שקלים בלבד.

בשורה התחתונה

לפני שבעה חודשים לערך, כאשר הפניקס נסחרה עשרות אחוזים מתחת למחירה הנוכחי, פורסם כי היא חתמה על מזכר הבנות עם Yango Investment הסינית, לצורך מכירת החברה. מחיר העסקה שצוין באותו מזכר, נקב בשווי חברה של 3.7 מיליארדי שקלים - גבוה בכמעט 60% ממחיר המניה באותה השעה. טענו אז, למרות הפרמיה האדירה שנגזרה ממחיר הרכישה, שמבחינת הרוכשת זו עסקה מצוינת - אנחנו סבורים כך גם עתה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

17:02 | 26.03.17

מגדל ביטוח - דו״חות שנתיים

חברת מגדל ביטוח פרסמה בשבוע שעבר  את תוצאותיה הכספיות לשנת 2016, שבהחלט היו טובות.

הרווח הכולל והתשואה על ההון

הרווח הכולל שדווח בשנת 2016 הסתכם לכדי 162 מיליוני שקלים, מה ששיקף תשואה של 3.1% על ההון. בדומה ליתר חברות הביטוח, ירידת התשואות בשנה שחלפה הובילה להגדלת העתודות הביטוחיות דבר שפגע משמעותית ברווחי החברה.

מגדל ביטוח דיווחה כי היקף ההפרשות החריגות שביצעה בשנת 2016, לאחר השפעת המס, הסתכם לכדי סך של 387 מיליוני שקלים. בהתאם, הרווח הכולל בנטרול אותן הפרשות, עומד על סך של 549 מיליוני שקלים, מה ש"מקפיץ" את תשואת ההון לכדי רמה של 10.5% - זו בהחלט תוצאה יפה, במיוחד על רקע תנאי הסביבה. 

תוספת הון נדרשת

על פי חישוב שביצעה החברה, תוספת ההון הנדרשת - לאחר התחשבות בהוראות המעבר - על בסיס תמהיל ההשקעות וההתחייבויות הביטוחיות לסוף 2015, עומד על סך של 3.1 מיליארדי שקלים. בהתחשב בהון המשני שגייסה החברה בשנת 2016, בהיקף של 900 מיליוני שקלים, חוסר ההון העדכני עומד על 2.2 מיליארדי שקלים זה לא מעט, אבל זה נמוך משמעותית ממה שהיה לפני תקופה לא ארוכה.

בשורה תחתונה

מניית מגדל אחזקות ביטוח כמעט והכפילה את שווייה בתוך פחות משנה, אך אם לשפוט על פי התוצאות השוטפות שהיא מציגה - בתקופה מאתגרת ולא פשוטה - יש לכך בהחלט הצדקה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:47 | 23.03.17

מחירי מניות הביטוח

חברת כלל החזקות ביטוח פרסמה אתמול (ד') את תוצאותיה הכספיות לשנת 2016, כמו גם לרבעון האחרון שלה. זוהי הזדמנות מצוינת לבחון את מחיר המניה שנסקה בחדות בחצי שנה האחרונה - תוך שהיא מוסיפה לא פחות משישים אחוזים לערכה - מה שמעלה אינסטינקטיבית את השאלה "האם המניה יקרה?".

אז ככה, אין ספק שכלל ביטוח התייקרה, אבל זה בוודאי לא הופך אותה ל"יקרה", שכן נקודת המוצא היא זו שהייתה מעוותת ושמרנית בצורה קיצונית ובלתי סבירה. במילים אחרות, כל מה שעשה התיקון האגרסיבי האחרון במניה, הוא להשיב את הרציונאליות של התמחור בחזרה.

בשורה התחתונה

למעשה, במשך תקופה מאד ארוכה, נהגנו להתעלם לחלוטין ממחירי המניות בסקטור הביטוח - שכן לדידנו, הן איבדו כל קשר עם שוויין הפונדמנטלי של החברות. האתגרים נותרו רבים ועוד תהיינה לא מעט מהמורות - החל ברגולציה המתגברת, תוחלת החיים שמתארכת, הרווחיות שנשחקת והתנודתיות בשוקי ההון שמתעצמת - אבל בשונה מהשנתיים האחרונות, מחירי המניות כעת הרבה יותר הגיוניים, גם אם הם עדיין מעט שמרניים.

לגבי כלל החזקות ביטוח, אנו מעריכים כי תשואת ההון בשנים הקרובות תשיק לרמה ממוצעת של שתי ספרות - וזו בדיוק הסיבה, שמכפיל הון של 0.76 עדיין עושה לה עוול - גם אם כעת העוצמה הרבה יותר פחותה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:55 | 20.03.17

האחים נאוי: ניתוח הדו"חות השנתיים

המגמה בדו"חות האחים נאוי אשר פורסמו אתמול (א') אינה בגדר תופעה חדשה, וגם יש מאחוריה הסבר כלכלי ואסטרטגיה ברורה, אבל יחד עם זאת, נדמה לנו שהגיעה העת לעלות מדרגה. למה בדיוק הכוונה? לצמיחת הרווח הנקי של החברה, כלומר לתוספת הערך בשורה התחתונה.

תיק האשראי של החברה צומח בעקביות ובצורה חדה, בעוד הרווח הנקי נותר תקופה ארוכה באותה הרמה. כאשר מביטים על תוצאותיה הכספיות של החברה בארבע השנים האחרונות, מגלים כי תיק האשראי הכפיל את עצמו, וזו צמיחה עסקית אגרסיבית ומרשימה, בכל קנה מידה. אבל העניין הוא, שצמיחת הרווח הנקי הרבה יותר מתונה שלא לומר זניחה. כן, זה כבר ארבע שנים שהרווח הנקי מדשדש ברצועה די צרה, בתווך שבין 60 מיליוני שקלים ל- 65 מיליוני שקלים בשנה.

למה?

ההסבר של החברה לסיטואציה האמורה בהחלט הגיוני, שכן לטענתה, הסיבה המרכזית לצמיחת הרווחים המדודה נובעת מהשבחת תיק האשראי - כלומר, הגדלת חלקם של הלקוחות האיתנים והאיכותיים, שמטבע הדברים גם משלמים ריבית יחסית נמוכה. במילים אחרות, להקטנת הסיכון העסקי יש מחיר והוא מקבל ביטוי בתשואה ובקצב הצמיחה של השורה התחתונה.

מבחינתנו זה בסדר גמור ואפילו מגמה רצויה, אך כפי שקורה פעמים רבות, נדמה לנו שהיא הגיעה למיצויה. שלא נובן לא נכון, אנחנו צופים לראות המשך ירידה בתשואה הממוצעת על תיק הלקוחות, אבל בשונה ממה שהיה בשנים האחרונות, אנחנו מצפים לראות לפחות חלק מהצמיחה גם בשורה התחתונה. מהיכן מגיעה אותה ציפייה? מהעובדה שאיננו מתייחסים לאחים נאוי כאל מניית ערך, שכן היא בפירוש חברת צמיחה - כך שגם אם למשקיעים יש סבלנות, היא בסופו של דבר תגיע לקיצה.

"ניצוצות של תקוה"

אם מתאמצים, ניתן לזהות סימני צמיחה מעורפלים לשנה הקרובה. נתחיל מהגידול בתיק הלקוחות, שצמח ב- 35% בשנה האחרונה, כאשר עיקר הצמיחה נרשמה ברבעון האחרון - מה שאומר, שהיא ככל הנראה עדיין לא קיבלה ביטוי מלא בשורה התחתונה. בנוסף, אם מדייקים בספרות אחרי הנקודה, הרי שהרווח הנקי ברבעון הרביעי היה גבוה במעט מזה שהיה בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה - דבר שאולי מעיד כי צמיחת האשראי ברבעון האחרון בכל זאת חלחלה. נתאזר בסבלנות עד לרבעון הבא.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:01 | 14.03.17

ניתוח חברה - נטו החזקות

נטו החזקות היא קבוצת המזון החמישית בגודלה בתעשייה המקומית, אבל למרות היותה חברה ותיקה עם נוכחות משמעותית, הרי שמבחינת הצרכן הישראלי היא חברה די אלמונית. זו כמובן אינו תוצאה מקרית, אלא מדיניות עסקית מכוונת ומסורתית.

החברה מייצרת ומייבאת מוצרי מזון רבים, בהם בשר ודגים, כאשר לקוחותיה המרכזיים הן הרשתות הקמעונאיות - במיוחד שופרסל, שבדו"חותיה של נטו החזקות מהווה כמעט רבע ממחזור ההכנסות.

תמחור המניה והצמיחה החזויה

מכפיל הרווח הנקי לפיו נסחרת כיום החברה עומד על 11.5. זו בפירוש רמה נמוכה, ולא רק בהשוואה ליתר המתחרות בתעשייה, אלא גם, אולי בעיקר, ביחס לצמיחתה הצפויה. כשמביטים על הכנסותיה של נטו בשנים האחרונות, מתקבלת תחושה שאת עיקר הקפיצה היא כבר ביצעה, שכן מחזור המכירות של גדל בעקביות במשך תקופה ארוכה. אז זו בדיוק הנקודה, שכלל לא בטוח שזו המסקנה הנכונה, שהרי אם לשפוט על פי ההתפתחויות האחרונות בסביבה, החברה צפויה ליהנות מרוח גבית נוספת לצמיחה.

בשורה התחתונה

נטו החזקות היא חברת מזון איכותית ומובילה, שבאופן תמוה ובניגוד לתעשייה, מתומחרת בצורה שמרנית וקפוצה. אינני מוצא סיבה לאפליה הבוטה, בפרט על רקע השינויים וההתפתחויות בסביבה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

17:30 | 20.02.17

כביש עוקף להשקעה בנדל"ן

קרן ריט היא חברה ציבורית העוסקת ברכישת נדל"ן מניב, כמו מבני משרדים ודירות מגורים, ונהנית מהרווחים על השכרתם ללקוחות. רכישת מניות בקרן כזו מאפשרת, למעשה, להשקיע בנדל"ן באופן עקיף וליהנות מהגאות בשוק, מבלי לקחת את הסיכון של בעלות ישירה על נכס.

90% מהרווחים מחולקים כדיבידנד

כך למשל, ריט 1, קרן הנדל"ן המניב הראשונה שהוקמה בישראל, היא להערכתנו, אופציה ראויה למי שמחפשים השקעה סולידית עם סיכון נמוך ותשואה נאותה בצידה. המדינה מבקשת לעודד השקעה בבנייה, ולכן מעניקה כמה הטבות לקרנות ריט ואולם בתמורה, עליהן לחלק לפחות 90% מרווחיהן כדיבידנד לבעלי המניות שלהן.

גם קרן ריט 1 נדרשת לעמוד בחובה זאת - מה שמעמיד את תשואת הדיבידנד השוטפת והעקבית על רמה של 5% בממוצע.

בשורה התחתונה

משקיעים סולידיים השמים דגש על רמת סיכון מדודה, יכולים לקבל תמורה ראויה "ביד" - באמצעות השקעה במניית ריט 1.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:21 | 13.02.17

דלק רכב - מניית דיבידנד יציבה

יבואניות הרכב ככלל, וחברת דלק רכב בפרט, הן מיצרניות המזומנים הגדולות והאיתנות בבורסה המקומית. 

הודות לעובדה זו, ולצפי כי בשנים הקרובות לא נראה ירידה בשימוש ברכב פרטי על כבישי ישראל, השקעה בדלק רכב מתאימה להערכתנו למשקיע הסולידי, המבקש לצמצם סיכונים ולבחור באפשרויות ההשקעה הבטוחות יותר.

מניית דיבידנד  הרווח חוזר לבעלי המניות

יתרון נוסף של השקעה בדלק רכב הוא היותה מניית דיבידנד. במניית דיבידנד, מחלקת החברה את הרווחים שצברה בין בעלי המניות שלה.

דלק רכב מחלקת את הרוב המוחלט של רווחיה כדיבידנד לבעלי מניותיה - שנושק לתשואה דו-ספרתית על ההשקעה, ובמזומן.

בשורה התחתונה 

אנו מעריכים כי דו"ח הרבעון הראשון של דלק רכב יהיה טוב במיוחד על רקע היחלשות המטבע ביפן, וכן על רקע השיא של כל הזמנים במסירת מכוניות חדשות שנרשם בינואר 2017  45 אלף מכוניות חדשות בחודש אחד בלבד.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

11:01 | 29.01.17

המדדים החדשים בבורסה

בעוד קצת יותר משבועיים, רפורמת המדדים המדוברת צפויה לצאת לדרך. במסגרת הרפורמה האמורה, יורחבו מדדי המניות, יתווספו מדדים חדשים ותקרת המשקל המקסימלית במדד תקטן.

ימים יעידו לגבי מידת ההצלחה של המטרות המוצהרות, אבל בתוך אי-הוודאות הרבה, בולטת תופעה מובהקת וברורה, שמצד אחד היא צפויה, אבל בה בעת היא גם מייצרת הטיה. למה הכוונה? לתשואה החריגה שרשמו אותן 33 מניות יתר חדשות - שמהחודש הבא יצטרפו למדד ת"א 100 (שיקרא מדד ת"א 125).

הרווח שבין אנליזה למסחר

התשואה הממוצעת של 33 מניות היתר החדשות, שתכללנה מהחודש הבא במדד ת"א 125, הגיעה בשנה האחרונה לכדי שיעור פנומנאלי של 60% (התשואה החציונית נושקת לכדי 50%) - כאשר כולן, ללא יוצאת מן הכלל, הציגו תשואה חיובית. מובן שהתשואה החריגה אינה תוצר בלעדי של השבחה כלכלית, שכן עיקרה הוא תוצאה של השפעה מסחרית, ואם כך הם פני הדברים, אזי ברור שמההיבט הפונדמנטלי, כלומר הכלכלי, עליות השערים האחרונות מקפלות בתוכן נדבך מלאכותי.

למכור או לקנות?

הרפלקס המידי, כאשר מתבוננים בתשואות החריגות, הוא למכור את כל אותן מניות חדשות - אלו שיצטרפו מהחודש הבא למדד ת"א 100 (שייקרא מעתה ת"א 125) - שהרי כאמור, סביר להניח, כי חלק מהותי מעליות השערים האחרונות מכיל בתוכו מרכיב מלאכותי משמעותי.

אז זהו, שלממוצע יש נטייה לא ברוכה להכללה, כך שברור שגם אם מרבית המניות אכן הפכו ליקרות, יש ביניהן גם כאלו שעדיין ראויות להשקעה, ולכן, כמו תמיד, כדאי לבחון ברמה הכלכלית כל מניה טרם קבלת החלטת השקעה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

16:01 | 04.01.17

האם העליות במניות הביטוח מוצדקות?

בשנים האחרונות, סקטור הביטוח איבד עשרות אחוזים והגיע למחירי שפל באמצע שנה שעברה עם מכפילי הון של חצי מההון העצמי.

בחודשים האחרונים, התחלנו לראות שינוי מגמה עם זינוק ממוצע של 25% במניות הסקטור, כאשר כביכול למשקיעים יש טריגר עליית הריבית הצפויה אבל בפועל נראה שאלו הבינו שחברות הביטוח ירדו בצורה מוגזמת מידי, ושהגיע הזמן לשינוי.

מדוע הן ירדו?

רגע לפני שנעסוק בפוטנציאל, ראוי להתמקד באתגרים של הסקטור שסבל מהרעה בסביבה העסקית כמעט בכל הפרמטרים.

התקינה החדשה, סולבנסי 2, שאמורה לגרום לחברות הביטוח להגדלה משמעותית של ההון וגם למגבלות קשיחות על ניהול ההשקעות שלהן ועל הקצאת ההון; תחרות חריפה מאוד בתחום הביטוח הכללי, וחשש שהתחרות תזלוג לתחומי ביטוח אחרים; תוחלת החיים שכל הזמן עולה; וירידת הריבית הדרמטית שפגעה ביכולת הרווח של החברות, כמו גם העדכון של עתודות הביטוח בעקבות הריבית הנמוכה שהביאה להפסדי הון.

נוסף על כל אלו, הענף סובל מאי ודאות רגולטורית. לצד רגולציה חריפה, החברות נתקלות בקשיים בכל הקשור לקבלת אישורי מכירה, ואלו כבר מתקרבות לשעת השין שלהן. להערכתנו, הרגולטור לא יאשר מכירה של חברת ביטוח לחברה סינית, וקשה כרגע למאוד קונים אחרים בשטח.

הפוטנציאל בטווח הארוך

למרות כל האתגרים, התיקון האחרון הוא מתבקש וטבעי, ולהערכתנו עדיין לא מיצה את עצמו. החברות אולי יפגעו מהאתגרים, אבל אנו מעריכים כי הן יצליחו להתאים את עצמן לשינויים וכשהן נסחרות במכפיל ממוצע של 0.65 על ההון, נראה שהסיכונים אכן נלקחים בחשבון. יחד עם זאת, בהשקעה בחברות הביטוח חשוב לשים לב שלאור התנודתיות הגבוהה, לא מדובר בהשקעה לטווח קצר, אלא בהשקעה ארוכת טווח, שהצפת הערך שלה עשויה להיות מאוד גדולה בהמשך.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:47 | 14.12.16

בדרך לסיומה של 2016

כשמסתכלים על צמיחת התוצר העסקי בישראל, במונחי צמיחה לנפש, רואים כי היא נמצאת בשנים האחרונות ברמה מאד נמוכה. זה כמובן מצא את ביטויו בתוצאות הפעילות של החברות המקומיות, כך שאם בוחנים את הביצועים בשנה שחלפה, רואים כי הרווח הנקי המצרפי נשאר פחות או יותר באותה רמה- מה שאומר, שבפועל כמעט ולא הייתה צמיחה. יתרה מכך, העובדה שהרווחים לא התכווצו בשנה האחרונה, היא תוצאה ישירה של התייעלות החברות ופחות של גידול בהכנסות.

צריכה כמנוע צמיחה 

תופעה בולטת בשנה האחרונה, זו ההשפעה המשמעותית שהייתה לצריכה הפרטית. כשבוחנים את מרכיבי הצמיחה בתוצר המקומי, רואים שהחלק המכריע בגידול נבע מעלייה בצריכה, מה שכמובן השתקף בתוצאות המשופרות של הקמעונאיות. זה בלט ברשתות המזון, בתחום ההלבשה, במוצרי החשמל הביתיים וכמעט בכל סקטור מוצרי הצריכה.

הריבית לקחה, הריבית נתנה

ריבית נמוכה מעודדת השקעה במניות, אבל בכל מה שנוגע לרווחיות של חברות פיננסיות, היא יכולה להיות מקור לא קטן לצרות. זה בדיוק מה שקרה בבנקים ובחברות הביטוח בשנים האחרונות, כאשר הריבית הנמוכה שחקה לאורך זמן את איכות התוצאות, אבל בסוף השנה שחלפה המגמה השתנתה והתשואות הסולידיות שינו כיוון והחלו לעלות, דבר שהפך את הסנטימנט הן בחברות והן במניות.

הטעיית הממוצע

מבחינת תשואת המדד שנרשמה בשנה האחרונה, הרי שהתוצאה מאד מטעה. בפועל, מדד ת"א 100 איבד עד כה 5% מערכו, אבל אם מנטרלים ממנו שלוש מניות פארמה גדולות שקרסו, מגלים שתשואת המנות הייתה בהחלט נאה. רק לשם ההמחשה, נציין כי תשואת מדד ת"א 75 עמדה על 15% עד דצמבר 2016, כאשר מדד יתר 50 רשם באותה תקופה תשואה גבוהה בכל קנה מידה- 25% בשנה שחלפה.  

מה יהיה? פחות או יותר מה שהיה

אין בנו יומרה לחזות תשואה של שוק מניות בשנה קרובה, אבל אם אנחנו בכל זאת צריכים "להמר" על התוצאה בשנה הבאה, אז אנחנו חוזרים על אותם הדברים שאמרנו בסוף השנה שעברה- מדד ת"א 100 צפוי להניב תשואה חד-ספרתית גבוהה, בטווח של 5% עד 10% בממוצע.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

16:05 | 28.11.16

מגדל דו"חות רבעון שלישי

ביום חמישי האחרון, פרסמה מגדל אחזקות ביטוח את דו"חות הרבעון השלישי של 2016. הדו"ח לא היה מפתיע במיוחד, שכן אם לשפוט על פי התנהגות מניות הביטוח ברבעון האחרון, הרי ששוק ההון לא התקשה לעשות מראש את החשבון. זה היה ברור שעליית התשואות האחרונה תיטיב עם רווחי החברה, שהרי פועל יוצא שלה הוא הקטנת שווי העתודות הביטוחיות. מה שעוד תרם לשורה התחתונה, היא העלייה בשוקי המניות בתקופה האמורה - שהגדילה את רווחי ההשקעה.

הרווחיות מפעילות הליבה נמוכה

העניין הוא, שגם לאחר ההכנסה החד-פעמית בגין הקטנת העתודות, קשה לומר שהתשואה על ההון שדווחה גבוהה - 6.7% על בסיס הרווח לתקופה (5.8% על פי הרווח הכולל). המשמעות היא שרווחיות הליבה, מפעילות ביטוחית, פשוט נמוכה.

בשורה התחתונה

מגדל ביטוח היא החברה שהכי מושפעת משינויי התקינה ומההרעה בתנאי הסביבה בענף הביטוח - וזה בא לידי ביטוי בתוצאות הפעילות של החברה. נכון, בהשוואה לרבעונים האחרונים התוצאות לכאורה מצביעות על שיפור, והמניה להערכתנו גם אינה יקרה, אבל דו"חות הרבעון רק מדגישים שלמגדל ביטוח יש עוד דרך ארוכה.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

_________________________

10:16 | 25.10.16

משקיעי טבע, בדומה לכלל המשקיעים בסקטור הפארמה, אינם רווים עדנה בעת האחרונה, שכן הלחץ הרגולטורי על מחירי התרופות מקרין לשלילה לכל רוחב הגזרה.

עם זאת, יהיה זה שגוי לייחס רק לסביבה את ירידת ערך מניית טבע בשנה האחרונה. מה שמטריד כיום את המשקיעים, היא סוגיה הקשורה ישירות לחברה, שהייתה אחד מסימני ההיכר הבולטים שלה - היכולת לרכוש חברות ולהטמיע אותן בצורה יעילה.

הסטטיסטיקה של מיזוגים ורכישות

הסטטיסטיקה של מיזוגים ורכישות אינה מבשרת טובות, שכן הנתונים מראים שמרבית העסקאות מסתיימות בסופו של דבר באכזבה - הערך הכלכלי שנוסף, כתוצאה מהרכישה שבוצעה, נמוך מהמחיר ששולם בעסקה. אין חולק, הנתונים הסטטיסטיים הם בבחינת "ממוצע", כך שבהחלט יש חברות חריגות שיודעות את המלאכה - לייצר ערך מכל רכישה.

טבע, במשך שנים ארוכות, נחשבה לדוגמה מעולה. אז זו בדיוק הנקודה, שנדמה כי המשקיעים חוששים שבמקום לייצר ערך, הרכישות האחרונות מכבידות על החברה. החשש הוא מעבר לעסקה ספציפית שבוצעה, אלא מכך שאסטרטגיית הצמיחה הידועה כבר לא יעילה.

 אקטביס וספלון כדוגמה

רק לשם המחשה, נציין את הנתון הבא: הרכישה האחרונה של "אקטביס", חטיבת הגנריקה של אלרגן, בוצעה על פי שווי של 40 מיליארד דולרים - שזה שווייה הנוכחי של טבע כולה. אם מוסיפים לכך גם את העסקה הגדולה הקודמת שנעשתה, רכישת חברת "ספלון", אזי עולה כי טבע שילמה סך כולל של 70 מיליארדי דולר עבור שתי החברות החדשות - כמעט כפול ממחיר השוק של טבע עצמה.

יש שישאלו, במידה רבה של צדק, נו אז מה? מה הקשר בין ערכה של החברה הרוכשת לזה של הנרכשת? ברור שאין קשר מידי וישיר, אבל כשבוחנים לעומק את הסטטיסטיקה לגבי רכישות שנכשלו, מתברר שאחד המאפיינים הבולטים זו העובדה שהנרכשת הייתה גדולה מדי עבור הרוכשת. האמת היא שזה גם מאד אינטואיטיבי, שכן לכל חברה יש את הדי.אן.איי והתרבות העסקית שלה, וכאשר הנרכשת גדולה ביחס לרוכשת, הרי שלאחרונה קשה לעכל את הפעילות שרכשה. במילים אחרות, הביס שנלקח גדול מדי לבליעה.

בשורה התחתונה

להערכתנו, טבע צריכה להיגמל מההתמכרות לצמיחה באמצעות רכישות, שכן הישענות מוגזמת על מדיניות שכזו מובילה על פי רב לעסקאות מאולצות.

אם צריך לנחש מה דורשים כיום המשקיעים מטבע, נראה שהתשובה היא סימנים למנועי צמיחה פנימיים.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

_________________________

10:53 | 06.10.16

נראה שבכל תקופה, בפרט בתקופה של שוק הון תנודתי, חשוב לזכור שני כללי אצבע בבחירת מניות.

להגדיר את תיאבון הסיכון

ראשית, אין ספק כי מניות הן אפיק השקעה מסוכן, במיוחד בטווח הקצר. אפשר להרוויח מהן הרבה, אבל גם להפסיד לא מעט.

כך שאחרי שמפנימים שכל השקעה במניות מכילה סיכון אינהרנטי, צריך להגדיר את תיאבון הסיכון הסובייקטיבי - עד כמה אנחנו, באופן אישי, נכונים לספוג הפסדים. בשוק ההון אין ארוחות חינם ואין מתנות, כך שמניות מפתות, עם "הבטחה" לתשואה גבוהה, עלולות להתברר בסופו של יום כהשקעה גרועה. מנגד, מניות יציבות ואיתנות - כאלו שלא צפויות לרשום ירידות שערים חדות - מניבות על פי רוב תשואות מתונות.

להתמקד במחיר המניה

למעשה, כל חברה מעולה יכולה להיות השקעה גרועה, וחברה בקשיים עשויה להניב תשואה גבוהה - הכל תלוי במחיר רכישת המניה.

לכן, חשוב מאוד לנתח את הסביבה התחרותית, כמו גם את מחיר המניה, ולזכור שמניות, מעצם טבען וטיבן, מתאפיינות בתנודתיות גבוהה - שכן אי הוודאות גדולה וקיים מרכיב משמעותי שאינו מוסבר - בפרט בטווח הקצר. לכן, כדאי לזכור שאף שההשקעה במניות מניבה תשואה עודפת ברורה, היא מושגת לאורך זמן ובתקופה יחסית ארוכה.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

_________________________

16:55 | 18.08.16

'דלק רכב' היא אחת מהחברות הייחודיות בבורסה

וזאת, לא רק בשל הביצועים העסקיים שלה, אלא גם בשל המוניטין ותזרים המזומנים החזק. החברה יודעת לצלוח היטב גם תקופות של האטה. לשם ההמחשה, בעשרים השנים האחרונות לא היה דו"ח כספי שנתי שבו סגרה החברה עם הפסד.

למי שלא מכיר

'דלק רכב' היא יבואנית רכבי מאזדה, פורד ו-BMW ונחשבת לאחד השחקנים המובילים בתחום ייבוא הרכבים. החברה היא חברת דיבידנד מובהקת וידוע שכמעט כל רווחיה מיועדים לחלוקה וביד נדיבה. תשואת הדיבידנד הממוצעת בחמש השנים האחרונות עמדה על 12% מדי שנה. אין בתל אביב חברות עם רמת סיכון דומה אשר מעניקות תמורה כל כך גבוהה ויציבה להשקעה.

כאשר מביטים על קצב מסירות הרכיב מאז תחילת השנה, לא קשה להעריך את התוצאות הכספיות

במחצית הראשונה של השנה הסתכם הרווח התפעולי ב-336 מיליון שקל. מאחר והמחצית השנייה של השנה היא יותר חלשה וגם לאור התחזקותו של הין היפני, אנו מעריכים את הרווח התפעולי השנתי בכ-500-550 מיליון שקל ואת הרווח הנקי לאחר מס בכ-400 מיליון שקל. סכום זה יחולק, להערכתנו ,כדיבידנד במזומן המשקף תשואת דיבידנד של 13%.

הסיכון המהותי בחברה טמון בהתחזקות מטבע הייבוא הין היפני

עם זאת, גם לאחר הנסיקה בשער המטבע הרווחיות עדיין מרשימה ולהערכתנו תשואת הדיבידנד עדיין תישאר דו-ספרתית. לכן אנו בדעה כי השקעה במניית דלק רכב היא השקעה אטרקטיבית וראויה וברמת סיכון נמוכה. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

_________________________

08:00 | 06.01.16 

המחיר ברצפה, והחברה? מנורה מבטחים

במעט מהמקרים מחירי המניות מנותקים לחלוטין מהמספרים המדווחים, כזהו סקטור הביטוח המקומי, וחברת מנורה מבטחים במיוחד.30% , לא פחות - זו התשואה השלילית שהניבה מניית מנורה מבטחים במהלך 5 השנים האחרונות. 

תמחור שמרני

הרווחים הנצברים היו בהחלט נאים. ההון העצמי של מנורה מבטחים צמח באותה התקופה בשיעור העולה על 50%, מה שאומר כי תשואת ההון השנתית הייתה קרובה לרמה דו-ספרתית. וזוהי הנקודה, בה הפער הנמשך בין התוצאות הריאליות לביצועי המניה, הוביל לתמחור שמרני ולתוצאה בלתי סבירה.

מכפיל הון של 0.67 - מה זה אומר? 

המשמעות לכך פשוטה, שתשואת ההון השנתית של מנורה מבטחים תתכנס לכדי 5%-6% בממוצע, וזה לא מצב סביר. הסביבה העסקית אומנם השתנתה והרגולציה הפכה להרבה יותר מכבידה בשל התיקנה האירופאית- אך בידיי חברות הביטוח מצויים הכלים להתמודד. לכן, הפגיעה בתשואה תהיה הרבה יותר נמוכה מכפי שמבטא מחיר המניה. במילה אחת, קניה. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

כתבות שאולי פיספסתם

*#