תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דודי רזניק

התמיכה של הגורמים הבסיסיים בעוצמתו של השקל נחלשה ב-2018 וצפויה להישאר מתונה יחסית גם בשנה הבאה

11:36 | 23.12.18

העודף בחשבון השוטף

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שפורסמו בימים האחרונים מלמדים כי ברביע השלישי של 2018 העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים עמד על כ-1.8 מיליארד דולר (נתונים מנוכי עונתיות), זאת בדומה לנתון מהרביע הקודם, שעודכן כלפי מעלה מ-0.8 מיליארד דולר, וגבוה מהעודף ברביע הראשון של השנה (שעמד על כ-1.5 מיליארד דולר).

במונחים של אחוזי תוצר, העודף בחשבון השוטף בשני הרביעים האחרונים (q2-q3/2018) עמד על כ-2% תוצר, במונחים שנתיים, נתון המשקף ירידה הן בהשוואה לעודף בשנת 2017 (3% תוצר) ובמידה רבה יותר בהשוואה לממוצע בשנים 2013-2017 (כ-3.7% תוצר).

יציבות ברבעון השלישי

העודף בחשבון השוטף נותר יציב ברביע השלישי של השנה, בין היתר, על רקע התייצבות הגירעון הגדול בחשבון הסחורות. בהקשר זה, נציין כי מתחילת 2017 ועד הרביע השני של 2018 הגירעון הרבעוני בחשבון הסחורות גדל בכ-3 מיליארד דולר לרמת שיא בראייה היסטורית של כ-4.9 מיליארד דולר (גרף 5). מגמה זו, חלה על רקע חולשת יצוא הסחורות של ישראל בתקופה זו, לצד עלייה משמעותית ביבוא הסחורות. זאת, בין היתר, על רקע שני פרויקטים גדולים של השקעות במכונות וציוד בחברת "אינטל" ובמאגר הגז הטבעי "לווייתן", שהצריכו יבוא של מוצרי השקעה בהיקפים גדולים, בשילוב עם גל יבוא מוגבר של כלי רכב בתחילת 2018. במקביל, העודף בחשבון השירותים המשיך לגדול, לרמה אשר ממשיכה להיות גבוהה מהגירעון בחשבון הסחורות. כך, ברביע השלישי של השנה העודף בחשבון השירותים גדל ב כ-0.8 מיליארד דולר לרמת שיא היסטורי של כ-5.4 מיליארד דולר. זאת, בעיקר כתוצאה מגידול חד יחסית ביצוא שירותי הייטק.

בשורה התחתונה

בשנת 2018, עד כה, העודף בחשבון השוטף התמתן לעומת השנים הקודמות. ההתמתנות חלה בעיקר על רקע גורמים זמניים, אשר צפויים בהמשך (שנת 2020 והלאה) לבוא לידי ביטוי בגידול ברכיבי צמיחה שונים, למשל: גידול ביצוא של רכיבים אלקטרוניים ומימושם של הסכמי היצוא של גז טבעי (ירדן ומצרים). במבט קדימה, ככל הנראה בטווח של כשנה קדימה, גורמי הרקע המאקרו-כלכליים צפויים להערכתנו לחזור בהדרגה ולתמוך בשקל חזק יחסית בדומה, במידה כזו או אחרת, למה שהיה בשנים האחרונות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:25 | 23.12.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

שוק האג"ח הממשלתיות המקומי נסחר גם בשבוע שעבר במגמה מעורבת תוך דיפרנציאציה משמעותית בין צמודי המדד לשקלים הלא צמודים. בשבוע זה התהפכה המגמה ונרשמו עליות שערים בשקלים הלא צמודים לעומת ירידות שערים בצמודי המדד.

ירידות בצמודים

הפרסומים על בלימה, ככל הנראה, של גל ההתייקרויות שהיה צפוי במשק בתקופה הקרובה בשילוב פרסום מדד נובמבר שהיה נמוך מהתחזיות, הביאו לירידות שערים בצמודי המדד. לעומת זאת השקלים הלא צמודים נהנו מירידת תשואות חדה בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב ורשמו ירידות שערים לאורך כל העקום כמעט בדגש על החלק הבינוני – ארוך של העקום כך שתלילות העקום בטווח של 2 -10 שנים המשיכה במגמת הירידה הנמשכת מאז העלה בנק ישראל את הריבית בסוף חודש נובמבר.

ירידה מחודשת בציפיות האינפלציה

ירידות השערים בצמודי המדד לעומת עליות השערים בשקלים הלא צמודים הביאו לירידה מחודשת בציפיות האינפלציה לאורך העקום.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:10 | 23.12.18

ניתוח הודעת הפד

הפד העלה בשבוע שעבר את הריבית בארה"ב ב-25 נ"ב נוספות בפעם הרביעית השנה, לרמה של 2.25 – 2.50 אחוזים. עצם העלאת הריבית לא הפתיעה את השוק, אולם נוסח ההודעה היה ניצי בהרבה מזה שהשוק ציפה למרות העובדה שהפד הפחית את מספר העלאות הריביות הצפויות בשנת 2019 משלוש לשתיים.

מתעלמים מירידות השערים

בהצהרה שפורסמה לאחר הפגישה הפד התעלם מירידות השערים החדות לאחרונה בשוקי המניות. הצמיחה הכלכלית עודנה מתוארת כ"חזקה". ה-FOMC  עדיין חושב שמאזן הסיכונים הוא "מאוזן באופן גס". בנוסף נכלל מסר שהפד "יעקוב אחר ההתפתחויות הפיננסיות הגלובליות והכלכליות". ה-  FOMC אף שמר על המלל שעליה נוספת בשער הריבית תידרש. השינוי היחיד הוא כי הפד עכשיו רק "מעריך" ולא "מצפה" כי העלאות ריבית נוספת תידרשנה.

הצפי החציוני החדש

הצפי החציוני החדש מעמידה את שיעור ריבית הפד על 2.9% עד סוף 2019 ו -3.1% עד סוף 2020, וזוהי ירידה מ -3.1% ו -3.4% בהתאמה בתחזיות ספטמבר. יחד עם זאת, גם האומדן החציוני של הריבית הנייטרלית ירד ל -2.8%, לעומת 3.0%.

מדוע ירד האומדן לשיעור הריבית הנייטרלי?

נראה כי חולשת אינפלציית הליבה והסימנים המעידים כי פעילות כלכלית רגישה לריבית - כמו דיור והשקעה עסקית - כבר נחלשים השפיעו על השינוי הנ"ל.

לבסוף, כצפוי, העלה הפד את שיעור ה - IOER ב- 20 - נקודות בסיס בלבד, המהווה מהלך מוניטרי תפעולי בכדי להבטיח ששיעור הריבית האפקטיבית יישאר קרוב יותר לאמצע תחום היעד.

בשורה התתחונה

לסיכום, אנו עדיין מצפים שהפד יעלה את הריבית עד פעמיים, במחצית הראשונה של השנה הבאה, לפני שההאטה בצמיחת התוצר אל מתחת לפוטנציאלי תוביל לעצירה ולירידה קלה של הריבית בשנת 2020.

מבחינת הגורמים התומכים בהמשך העלאה, אם כי במידה מוגבלת, ניתן לציין בעיקר את שיעור העלייה הנומינלי של התוצר, שעלה בכ-5.5% בשנה המסתיימת ברביע השלישי של 2018, ותמשיך לעלות ברביעים הקרובים בשיעור העולה על 4%, שעדיין תומך בהעלאת ריבית.  כמו כן, למרות הירידות בשווקים הפיננסיים, מידת ההרחבה של התנאים הפיננסיים, FINANCIAL CONDITIONS INDEX, שאמנם פחתה, היא כזו שעדיין תומכת בהעלאת ריבית. כלומר, הפד לוקח בחשבון את מצב השווקים, אך למרות הירידות, התנאים הפיננסיים עדיין מרחיבים יחסית בארה"ב ותומכים בעוד העלאות ריבית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:27 | 16.12.18

סיכום שבועי: אג"ח ממשלתיות

שוק האג"ח הממשלתיות המקומי נסחר בשבוע שעבר במגמה מעורבת תוך דיפרנציאציה משמעותית בין צמודי המדד לשקלים הלא צמודים.

הפרסומים על גל ההתייקרויות הצפוי במשק בתקופה הקרובה שעשוי לכלול בין היתר עלייה במחירי החשמל, המים ומוצרי מזון, הביאו לירידת תשואות בצמודי המדד לאורך כל העקום ובעיקר בחלק הקצר – בינוני של העקום.

ציפיות האינפלציה

במקביל, בתשואות השקלים הלא צמודים נרשמה מגמה של עלייה בתשואות לאורך כל העקום, וכתוצאה מכך נרשמה עלייה משמעותית בציפיות האינפלציה הנגזרות לאורך כל העקום. ציפיות האינפלציה הנגזרות בחלק הקצר של העקום מתבססות מעל הגבול התחתון של יעד יציבות המחירים דבר העשוי להביא לתוואי העלאות ריבית בנק ישראל מהיר מזה הגלום בשוק כרגע (שתי העלאות ריבית של 25 נ"ב כ"א במהלך שנת 2019). תרחיש כזה עשוי להביא להשתטחות מהירה יותר של עקום התשואות בעיקר על ידי עלייה מהירה יחסית בתשואות הקצרות.

צמודי המדד בולטים

בסיכום שבועי רשמו צמודי המדד לטווח של עד 10 שנים עליות מחירים ממוצעות של  כ-0.3% לעומת ירידות שערים ממוצעות של כ-0.5% בשקלים הלא צמודים לטווח של חמש שנים ומעלה. למעשה, מתחילת השנה רק צמודי המדד הקצרים ואיגרות החוב בריבית משתנה הניבו תשואות חיוביות למשקיעים באחת השנים הגרועות ביותר של שוק האג"ח הממשלתיות מאז תחילת המילניום.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:16 | 10.12.18

בדרך להאטה בארה"ב

חלק ניכר מהשיטוח בעקום התשואות מאז המשבר משקף מגוון של גורמים: שינויים רגולטוריים שעודדו הבנקים להחזיק אג"ח ארוכות יותר; מעט חלופות השקעה אטרקטיביות כיום; נראה שהפד ירצה לשמור על גודל מאזן גדול יותר מאשר בעבר; ולבסוף, הערכה שהחששות לגבי השפעות הגידול בגירעון בתקציב של ארה"ב והחוב פחתו - לפחות זמנית (בוודאי ברמות הריבית הנמוכות יחסית לטווח בינוני וארוך).

גם אם עקום התשואות ישתנה עוד יותר, סביר להניח שהמשק האמריקאי ימשיך לפעול היטב בטווח הקצר. הנתונים הכלכליים האחרונים היו טובים. הירידה האחרונה במחירי הנפט הגדילה את כוח הקנייה של משקי הבית, אשר ישמור על צמיחת הצריכה חזקה ובכך ימשיך להיות גורם מרכזי התומך בצמיחת המשק. בנוסף, מצב שוק העבודה טוב יחסית. כנגד זה, מניסיון העבר, ספק אם התהפכות העקום בלבד תוביל את הפד להפסיק את העלאות הריבית ההדרגתיות. בעבר, המשיך הפד להעלות את הריבית עם עקום הפוך ועם כניסה למיתון.

מה הלאה?

במבט רחב יותר, הסקרים האחרונים ונתונים בפועל מצביעים על כך שהכלכלה העולמית לא החזירה לעצמה מומנטום ברבעון הרביעי. בעוד שהשפל האחרון במחירי הנפט צריך היה לתמוך בצמיחה העולמית, אנו סבורים כי הפעילות תיחלש במהלך השנה הקרובה, בהובלת ההאטה בקצבי הצמיחה של ארה"ב וסין. כלכלות רבות אחרות צפויות לאבד את מהירות הצמיחה שאפיינה את 2017 וחלק מ-2018. צמיחת הסחר העולמי תחלש ככל הנראה גם אם תתקיים הפסקת האש של ממש במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

במבט לטווח הבינוני, אנו סבורים כי אינפלציית הליבה הגיעה לשיאה בארה"ב. יחד עם האטה בצמיחת כלכלה, זה צפוי להניע את הפד לסיים את מחזור ההידוק שלה עד אמצע 2019 ולהתחיל קיצוץ מתון של הריבית בשנת 2020. לעת עתה, אנחנו עדיין חושבים כי אינפלציית הליבה תעלה באזור האירו, תוך סלילת הדרך הבנק המרכזי של אירופה להעלות את הריבית לא לפני חודש ספטמבר הבא וזאת לאחר הפעלת תכנית הלוואות ארוכת טווח נוספת לבנקים – TLTRO.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:22 | 10.12.18

הריבית בארה"ב

עקום התשואות בארה"ב ממשיך להשתטח כאשר בטווח של שנתיים עד חמש שנים העקום שטוח לחלוטין ואף יורד כמעט. גם בטווחים הארוכים יותר נמשכת השתטחות העקום המלמדת כי השוק בארה"ב מאותת לפד על הצורך בסיום מהיר יחסית של תהליך העלאת הריבית.

צפי לעוד העלאת ריבית

השוק ממשיך לגלם אמנם העלאת ריבית נוספת בהמשך החודש (הרביעית השנה), אולם בשנת 2019 מגלם השוק העלאת ריבית אחת בלבד וסיום של תהליך העלאת הריבית. תוואי הריבית הנוכחי של הפד מצביע על שלוש העלאות ריבית בשנת 2019 והעלאה נוספת בשנת 2020. לאחרונה התגברו הקולות בפד הקוראים לשקול את קצב העלאות הריבית על רקע התקרבות לרמת ריבית נייטראלית. לפיכך ייתכן מאוד ובהחלטת הפד הקרובה בעוד פחות משבועיים נראה אמנם העלאת ריבית נוספת, במקביל להורדת תוואי הריבית העתידית לפחות לעד שתי העלאות ריבית במהלך שנת 2019.

בדרך להאטה בצמיחה הכלכלית

ההשתטחות החדה של עקום התשואות בארה"ב, שעכשיו גם התהפכה בין הטווחים של שנתיים לחמש שנים, עולה בקנה אחד עם השקפתנו כי הצמיחה הכלכלית בארה"ב צפויה להאט משמעותית בשנים 2019 ו-2020. עם זאת, מדובר על האטה בצמיחה בלבד, וכרגע אנחנו מציבים את הסיכויים למיתון בארה"ב ב-12 - 18 החודשים הקרובים בסביבות 20% בלבד.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:15 | 09.12.18

סופה של תוכנית הרכישות

בנק ישראל רכש במהלך חודש נובמבר 218 מיליון דולר במסגרת התוכנית לקיזוז השפעת הגז הטבעי, ובכך סיים את תוכנית הרכישות שלו.

הרכישות השנה

בנק ישראל רכש מתחילת השנה כשלושה מיליארד דולרים, כאשר מתוכם 1.8 מיליארד דולר נרכשו בחודש ינואר עת התערב בנק ישראל במסחר במט"ח על רקע היחלשות הדולר מול השקל אל מתחת לרמה של 3.4 שקלים לדולר.

ירידה משמעותית ברכישות

בסך הכל הרכישות השנה היו משמעותית נמוכות מהרכישות הממוצעות בשנים האחרונות שנעו בממוצע של חמישה עד תשעה מיליארד דולרים לשנה.

סך יתרות המט"ח של בנק ישראל עומדות נכון לסוף חודש נובמבר על 115 מיליארד דולרים, ומשיכות להוות כ-31% מהתוצר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:26 | 09.12.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

שוק האג"ח הממשלתיות המקומי נסחר בשבוע שעבר במגמה מעורבת של עליות מחירים וירידת תשואות בצמודי המדד לעומת יציבות בתשואות השקלים הלא צמודים.

ירידת תשואות בצמודים

בתשואות צמודי המדד נרשמה מגמה של ירידת תשואות לאורך כל העקום ובעיקר בחלק הקצר – בינוני של העקום. בתשואות השקלים הלא צמודים נרשמה יציבות תוך נטייה לעלייה קלה בחלק הקצר וירידה קלה בטווח של שבע עד 10 שנים.

מאז העלאת הריבית של בנק ישראל לפני כשבועיים נרשמה מגמה של עליית תשואות לאורך העקומים כאשר בעקום השקלי הלא צמוד עיקר עליית התשואות (בשיעור של כ-15 נ"ב בממוצע) נרשמה בטווח של שלוש עד חמש שנים, כך שחלה ירידה בתלילות העקום בטווח חמש עד 10 שנים, לעומת עלייה בתלילות בטווח שנתיים עד חמש שנים.

הציפייה להאטה בתהליך העלאת ריבית הפד

המשך תהליך ירידת התשואות בארה"ב על רקע ציפייה להאטה משמעותית בתהליך העלאת ריבית הפד הביא להמשך צמצום פערי התשואה השליליים בין תשואות האג"ח הממשלתיות המקומיות לתשואות אג"ח ממשלת ארה"ב והתרחבות פער התשואה החיובי בטווח של 30 שנה.

ביצועי חסר בשוק המקומי

השוק המקומי ממשיך בתקופה האחרונה בביצועי חסר משמעותיים ביחס לשוקי אג"ח ממשלתיים בעולם כאשר מגמה זו בלטה בשבוע שחלף על רקע ירידת תשואות משמעותית במרבית שוקי האג"ח הממשלתיים בעולם לעומת יציבות בתשואות (השקליות הלא צמודות) המקומיות. בנוסף, השקל ממשיך לבלוט לשלילה בביצועי חסר משמעותיים מול הדולר כך שבמונחים דולריים ביצועי החסר של השוק המקומי בולטים עוד יותר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:54 | 03.12.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

עליית ריבית בנק ישראל השפיעה לשלילה גם על האפיק הקונצרני, כאשר ירידות שערים חדות נרשמו במדדים המובילים. בסיכום שבועי, נרשמו ירידות שערים ממוצעות של כ-0.7%. ירידות השערים בלטו במיוחד גם במדדי התל בונד בדירוג נמוך, דוגמת תל בונד תשואות ותל בונד גלובל שרשמו ירידה שבועית של קרוב לאחוז. מדד התל בונד גלובל השלים בשבוע החולף ירידה של קרוב ל-6% מתחילת השנה.

רמת המרווחים לשיא

הירידות החדות במדדי התל בונד בדירוג נמוך הביאו את רמת המרווחים לשיא כאשר מדד התל בונד גלובל נסחר במרווח הקרוב ל-6% ואילו מדד התל בונד תשואות שקלי נסחר במרווח של כ-470 נ"ב. נראה כי התמחור הנוכחי של מדדים אלו נראה הגיוני יותר בעיקר ביחס לתמחור החסר שאפיין את המסחר במדדים אלו בראשית השנה הנוכחית.

המלצות קדימה

מרווחי השיא במדדים, ובעיקר במדד התל בונד גלובל, עשויים להביא להזדמנויות השקעה. יחד עם זאת, אנו ממשיכים להעדיף השקעה ישירה בחברות ופחות השקעה ישירה במדדים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:09 | 03.12.18

ריבית הפד

טון הדברים של בכירי הפד ובהם היו"ר ג'רופ פאוואל הופך לאחרונה לפחות ניצי דבר הבא לידי ביטוי  בעצירה בחודשיים האחרונים בקצב עליית התשואות הממשלתיות. יו"ר הפד שנשא דברים בשבוע שעבר נשמע זהיר הרבה יותר ממרבית התבטאויותיו הפומביות במהלך החודשים האחרונים תוך שהוא מתבטא כי הריבית בארה"ב מתקרבת מאוד לרמתה הנייטראלית.

החשש של חברי הפד

נראה כי החשש בין חברי הפד להעלאת ריבית מהירה מדי, דבר השכיח במהלכים של הידוקים מוניטאריים, עלה מאוד לאחרונה ותיתכן השפעה לכך בתוואי הריבית (DOTS) שיוצג בהחלטת הריבית הקרובה בחודש דצמבר.

הצפי קדימה

אמנם העלאת ריבית נוספת, רביעית במספר השנה, ככל הנראה הינה בבחינת עובדה מוגמרת וביטוי לכך ניתן בפרוטוקול ההחלטה האחרונה של הפד מוקדם יותר החודש כאשר חביר הפד העריכו כי יהיה מקום להעלאת ריבית נופת "בקרוב למדי".

עם זאת, קצב העלאות הריבית שהואץ בשנת 2018 אינו צפוי לחזור על עצמו בשנת 2019 וכרגע נראה כי חברי הפד צפויים להסתפק באחת עד שתי העלאות ריבית נוספות לכל היותר לאורך שנת 2019. יתכן בהחלט כי תהליך העלאת הריבית יסתיים בסוף השנה הבאה תוך שהריבית מגיעה לרמה של 3%.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:07 | 02.12.18

הפתעת הריבית

הוועדה המוניטארית החליטה להעלות את ריבית בנק ישראל בשבוע שעבר ב-0.15 נקודות אחוז לרמה של 0.25% לאחר שהייתה ברמת שפל היסטורית של 0.10% מאז חודש מרץ 2015. לדעתנו, מדובר בהחלטה מפתיעה מבחינת העיתוי שלה, אשר הייתה בניגוד למרבית ההערכות המוקדמות ובניגוד למספר נתונים שאותתו על העלאת ריבית במועד מאוחר יותר.

הנימוקים

הנימוקים העיקריים של הוועדה המוניטארית להחלטה הם: עלייה מסוימת בסביבת האינפלציה בחודשים האחרונים אל סביבת הגבול התחתון של יעד יציבות המחירים, וציפיות כי עליית השכר והמדיניות התקציבית המרחיבה יתמכו באינפלציה בהמשך; קצב צמיחה דומה לפוטנציאל למרות ההאטה בשני הרביעים האחרונים; ופיחות בשער החליפין של השקל מתחילת השנה.

להערכתנו, נתוני המשק הישראלי אכן מצריכים מזה זמן תחילתו של תהליך נורמליזציה בריבית, וקיימת מידה של חוסר הלימה בין הרמה הנמוכה של הריבית הריאלית (השלילית) בעת הנוכחית לקצב הצמיחה המהיר יחסית של המשק ולקרבתו למצב של "תעסוקה מלאה", אשר עלול ללבות "אינפלציה של מחירי נכסים". כמו כן, הדגשנו בעבר שעיכוב בהעלאת ריבית בנק ישראל עלול להביא לכך שבמקרה של זעזוע שלילי לפעילות הכלכלית, בנק ישראל יאלץ להפעיל כלים לא קונבנציונליים, שקיים ספק גם בספרות הכלכלית באשר למידת יעילותם. במצב שכזה, הנטל יעבור גם למדיניות התקציבית, התפתחות אשר עלולה להכביד על הפרופיל הפיסקאלי של המשק. סיבות אלה הצדיקו, כאמור, העלאת ריבית בשלב מוקדם יותר.

שאלת העיתוי

לאור האמור, שאלת העיתוי נותרה בעינה. מעבר לירידה החדה יחסית במחירי הנפט באחרונה וההאטה בקצב הצמיחה, שיתכן והינה חולפת באופייה, ראויה לציון דחיית מועד העלאת הריבית בתחזית הרשמית והפומבית של חטיבת המחקר של בנק ישראל מה-8 באוקטובר 2018. במשך תקופה ארוכה העריכו בחטיבת המחקר (כולל בעדכון מחודש יולי 2018) שהעלאת הריבית הראשונה תתרחש במהלך הרביע הרביעי של 2018. אולם, בעדכון התחזית שפורסם לציבור באוקטובר, דהיינו כבר בתוך הרביע בו העריכו שתחול העלאת ריבית, דחתה חטיבת המחקר את העלאת הריבית הראשונה לרביע הראשון של 2019, עקב אינפלציה בפועל מתונה מהצפוי בחודש יולי.

למרות שמודגש על ידי חטיבת המחקר כי התחזיות משמשות ככלי תומך החלטה ולא כצפי מחייב, העלאת הריבית על-ידי הוועדה המוניטארית, חרף עדכון רק לאחרונה של תחזית חטיבת המחקר, ובהעדר מידע מהותי חדש אשר פורסם מאז עדכון התחזית, עלולה לצמצם מאוד בעתיד את המשקל הניתן על ידי גופי חיזוי וגורמים אחרים לתחזית זו -- מצב אשר עלול גם לפגוע בתקשור המסרים, אשר חשיבותו רבה בשיקוף המדיניות מוניטארית לציבור.

במבט קדימה

אין לשלול כי הוועדה המוניטארית תעלה את הריבית מספר פעמים במהלך 2019, לפני שנת 2020, בה קצב הצמיחה העולמי עלול להתמתן והשקל עשוי להתחזק, בין היתר, על רקע תחילת הפקת הגז הטבעי ממאגר "לווייתן". במבט לטווח ארוך יותר, תהליך הנורמליזציה של ריבית בנק ישראל (דהיינו, העלאת הריבית לרמה ריאלית חיובית) צפוי להתרחש באיטיות רבה במהלך השנים הקרובות (גישה דומה בשמרנותה לזו שנוקטים הבנקים המרכזיים באירופה ובריטניה בהשוואה למדיניות אקטיבית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:31 | 02.12.18

אג"ח ממשלתיות – סיכום שבועי

שוק האג"ח הממשלתיות המקומי נסחר בשבוע שעבר במגמה שלילית של ירידות שערים לאורך העקומים על רקע העלאת הריבית של בנק ישראל שהפתיעה בעיתוי שלה, פחות במהות שלה.

שאלת העיתוי

העלאת הריבית הפתיעה בעיתוי שלה כיון שחטיבת המחקר שבבנק ישראל, בהחלטה האחרונה של חודש אוקטובר, דחתה את הערכתה להעלאת ריבית מהרבעון הנוכחי לרבעון הראשון של שנת 2019.

יש לציין כי מאז ההחלטה האחרונה בראשית חודש אוקטובר נרשמה ירידה בציפיות האינפלציה, מחיר הנפט קרס בכ-30% ונתוני הצמיחה לרבעון השלישי של השנה היו מעט נמוכים מהתחזיות כך שהעיתוי של העלאת הריבית, על סמך הנתונים בלבד, במסגרת של ניהול הריבית במסגרת של יעד יציבות מחירים, נראה מעט תמוה.

ההשפעה

העלאת הריבית הביאה לירידות שערים לאורך העקומים תוך השתטחות מסוימת לאורך העקומים. נציין כי השתטחות משמעותית בהרבה, ביחס לעקום הממשלתי, נרשמה בשוק ריביות ה-IRS שם לדוגמה התלילות במח"מ 2 – 10 שנים עומדת על כ-150 נ"ב לעומת כ-170 נ"ב בעקום הממשלתי הלא צמוד. ציפיות האינפלציה נסחרו בשבוע שעבר כמעט ללא שינוי.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:52 | 27.11.18

תגובה להעלאת הריבית

לראשונה מאז  מרץ 2015 בנק ישראל העלה את הריבית ב- 15 נ"ב לרמה של 25 נ"ב. הריבית שהתה ברמת השפל של 10 נ"ב מאז מאז חודש מרץ 2015.

הנימוק

בנק ישראל מנמק את ההחלטה בכך שהאינפלציה התייצבה מעט מעל לגבול התחתון של היעד  וכן כי המשק צומח על פי פוטנציאל הצמיחה של המשק. השקל נחלש לאחרונה במעל ל-3% מול הסל ומול הדולר. בנוסף, לטענת בנק ישראל גם לאחר העלאת הריבית המדיניות נותרת מרחיבה.

ההפתעה

העלאת הריבית מפתיעה בעיתוי שלה כיון שחטיבת המחקר שבבנק ישראל, בהחלטה האחרונה של חודש אוקטובר, דחתה את הערכתה להעלאת ריבית מהרבעון הנוכחי לרבעון הראשון של שנת 2019. יש לציין כי מאז ההחלטה האחרונה בראשית חודש אוקטובר נרשמה ירידה בציפיות האינפלציה, מחיר הנפט קרס בכ-30% ונתוני הצמיחה לרבעון השלישי של השנה היו מעט נמוכים מהתחזיות כך שהעיתוי של העלאת הריבית, על סמך הנתונים בלבד, במסגרת של ניהול הריבית במסגרת של יעד יציבות מחירים, נראה מעט תמוה.

סימן לבאות?

מדובר בהחלטה הראשונה ללא ד"ר קרנית פלוג וייתכן והעלאת הריבית בעת הנוכחית מסמנת כי פלוג הייתה זו שפעלה להותיר את הריבית ללא שינוי ותחת הנגיד החדש המשקל בהחלטות הריבית יושפע לא רק מסביבת האינפלציה אלא גם משיקולים אחרים שעד כה לא קבלו ביטוי, כגון יציבות פיננסית כללית. לא מן הנמנע כי ההחלטה הנוכחית תואמה עם הנגיד הנכנס, זאת לאחר שמינויו אושר בממשלה לפני למעלה משבוע.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:45 | 26.11.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

המסחר בשוק האג"ח הקונצרניות התנהל בשבוע שחלף במגמה מעורבת כאשר איגרות החוב בדרוגים גבוהים נסחרות בדומה למגמה בשוק האג"ח הממשלתיות, קרי יציבות בצמודי המדד ועליות בשקלים הלא צמודים.

ירידה בתאבון הסיכון

לעומת זאת, מדדי התל בונד בדרוג נמוך יחסית, כגון תל בונד תשואות ותל בונד תשואות שקלי, רשמו ירידות שערים. איגרות החוב בדרוגים נמוכים יחסית רשמו ירידות על רקע ירידת "תיאבון הסיכון" של המשקיעים, מגמה ההולכת ותופסת תאוצה בשוקי ההון בעולם ובאה לידי ביטוי בירידות שערים בשוקי המניות ופתיחת מרווחים בשוקי האג"ח הקונצרני. המגמה נרשמת על רקע החשש מהאטה עולמית בשילוב הכרה והבנה של השווקים כי עידן הכסף הזול ככל הנראה מאחורינו.

המלצות לפעילות

בעת הנוכחית, החשיפה לאפיק הקונצרני מומלצת בעיקר דרך אג"ח בדירוג גבוה במח"מ קצר יחסית של שלוש עד ארבע שנים, כאשר לא מומלצת הגדלת החשיפה לאפיק הקונצרני.

אנו ממשיכים להעדיף השקעה ישירה בסדרות חלף השקעה באינדקסים. מומלצת חשיפה לאג"ח דולרי המעניק ריביות גבוהות יחסית תוך שהסיכון לתיסוף קטן יחסית בתקופה הקרובה.

כמו כן, מומלצת השקעה בסקטורים דפנסיביים יחסית כגון הבנקים, כימיה גז ונפט, ביטוח ותעשיות ביטחוניות, ומומלץ להימנע מהשקעות בסקטורים החשופים להעלאות ריבית כגון נדל"ן מניב, נדל"ן למגורים וליסינג.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:56 | 26.11.18

סימני האטה באירופה

מדד מנהלי הרכש (Flash) של אזור היורו (נובמבר) מצביע על רבעון חלש נוסף לצמיחה. נפילת מדד מנהלי הרכש מעלה ספקות לגבי המשך ההתאוששות הכלכלית לאחר הרבעון השלישי.

ירידה במדדי הייצור והשירותים

הירידה מ -53.1 באוקטובר ל-52.4 נבעה מהירידה במדדי הייצור והשירותים. עיכובים זמניים בייצור כלי רכב, על רקע של רגולציה, גרעו ככל הנראה כ -0.2 נקודות אחוז מהצמיחה ברבעון השלישי.

הנתונים הארציים המצומצמים מראים שמדד מנהלי הרכש בגרמניה ירד מ-53.4 לרמה הנמוכה ביותר מזה 47 חודשים של 52.2. זאת, בהתאמה לצמיחה רבעונית של כ-0.2% בלבד. המדד הצרפתי ירד רק מ-54.1  ל- 54.0, והשאיר אותו תואם באופן עקבי עם צמיחה רבעונית של כ-0.4%, בדומה לרבעון השלישי.

ההשפעה של הנתונים

מבחינת השפעות על המדיניות המוניטרית, נראה כי מדד מנהלי הרכש חלש מספיק כדי לשנות את תוכניות הבנק המרכזי האירופאי להפסיק את רכישות הנכסים (QE) בחודש הבא. צפוי כי הבנק יתחיל להעלות את הריבית לא לפני ספטמבר הבא. אבל אם הצמיחה לא תתאושש, או בעיות באיטליה יתחילו לפגוע בכלכלת גוש האירו הרחב יותר, הבנק עשוי לחשוב פעמיים על הידוק המדיניות בשנה הבאה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:47 | 25.11.18

לקראת הודעת הריבית

ביום שני הקרוב יפרסם בנק ישראל את החלטת הריבית האחרונה לשנת 2018. מדובר בהחלטה הראשונה ללא הנגידה היוצאת קרנית פלוג והאחרונה טרם כניסתו לתפקיד של אמיר ירון. את הישיבה הקרובה תנהל המשנה לנגידה נדין טרכטנברג.

ישמרו על רמת השפל

מכלול הנתונים שהתפרסמו מאז החלטת הריבית האחרונה (בראשית חודש אוקטובר) תומך בהמשך השמירה על הריבית ברמת השפל. בין היתר ניתן למנות את ירידת הציפיות האינפלציוניות בשוק, נתוני הצמיחה לרבעון השלישי, הירידה החדה במחירי הנפט בחודש האחרון, והעלייה בחוסר הוודאות לגבי הצמיחה בעולם הבאה, בין היתר, לידי ביטוי בהורדת תחזיות הצמיחה העולמיות. בנוסף, עלתה רמת האי וודאות לגבי היכולת של בנקים מרכזיים להעלות ריבית במהלך השנה הקרובה (גוש האירו בעיקר) או היכולת להמשיך ולעלות את הריבית בקצב הנוכחי (ארה"ב).

בשורה התחתונה

לסיכום, אנו מעריכים כי האינפלציה בפועל (ב-12 החודשים האחרונים) צפויה להישאר סביב הגבול התחתון של יעד יציבות המחירים, כלומר 1%. לאחר מכן, במהלך 2019 האינפלציה צפויה להתמתן, כך "שסביבת האינפלציה" עשויה להישאר נמוכה עוד זמן רב. על רקע זה, ובשילוב עם נתוני הצמיחה לרביע השלישי של השנה (בדגש על קצב הצמיחה הרבעוני) לצד כניסתו הצפויה לתפקיד של הנגיד החדש רק במהלך דצמבר, נראה כי קיימת הסתברות נמוכה להעלאת ריבית בזמן הקרוב, ובפרט בהחלטה הקרובה בשבוע הקרוב.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:56 | 25.11.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

שוק האג"ח הממשלתיות המקומי נסחר בשבוע שעבר במגמה מעורבת תוך עליות שערים קלות בשקלים הלא צמודים לעומת ירידות שערים קלות בצמודי המדד (למעט בחלק הארוך ביותר של העקום).

חשש מהאטה עולמית

כתוצאה מכך, נמשכה גם השבוע ירידת ציפיות האינפלציה לאורך העקום כאשר בחלק הקצר של העקום נסחרות שוב הציפיות מעט מתחת לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים. ירידת ציפיות האינפלציה היא מגמה שבלטה במרבית שוקי החוב הממשלתיים בעולם, על רקע המשך הירידה החדה במחירי הנפט והחשש ההולך וגובר מפני ההאטה עולמית, הבא לידי ביטוי בהמשך המגמה השלילית בשוקי המניות בעולם.

ובישראל...

נציין כי בישראל נרשמה ירידה בציפיות האינפלציה למרות שמדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר עלה מעט מעל התחזיות המוקדמות וכן למרות המשך מגמת היחלשות השקל שבולט לאחרונה בביצועי חסר ביחס לדולר אל מול מרבית המטבעות האחרים בעולם.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:25 | 21.11.18

האינפלציה בארה"ב

סביבת האינפלציה בארה"ב ממשיכה להיות יציבה ולנוע סביב רמה של 2% באינפלציית ליבה ומעט מעל לרמה של 2% באינפלציה הכללית.

סביבת האינפלציה בארה"ב, למרות עוצמתו של שוק העבודה והעלייה חדה יחסית במדד המחירים ליצרן ממשיכה לנוע מעט מעל ליעד הפד, כאשר בכל הקשור לאינפלציית הליבה ניתן לראות יציבות כמעט מוחלטת במהלך שלוש השנים האחרונות סביב יעד הפד של 2%.

ההשפעה על הריבית

היציבות בסביבת האינפלציה בארה"ב עשויה להאט מעט את קצב העלאות הריבית של הפד בשנת 2019. בשבוע שעבר רמז נשיא הפד כי ישנם מספר גורמי סיכון להמשך הצמיחה החזקה בארה"ב בשנה הבאה, ובהם ההאטה בעולם, התפוגגות ההשפעה של ההרחבה הפיסקאלית וכן ההידוק המוניטארי שמצב הפד בשנים האחרונות. הנקודה האחרונה מלמדת כי הפד עשוי להאט את קצב העלאות הריבית בשנה הבאה שכרגע עומד על שלוש העלאות ריבית, כאשר נראה כי העלאת ריבית בחודש הבא הינה די בבחינת עובדה מוגמרת.

תוואי העלאות ריבית הפד עומד כרגע על ריבית של קרוב ל-3.15% בסוף שנת 2019 (לעומת תחזית השוק העומדת על ריבית של 2.8%), ריבית של קרוב ל-3.4% בסוף 2020 ו- 2021 ואח"כ ירידה לריבית של 3% בטווח הארוך.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:36 | 19.11.18

מדד המחירים לצרכן

מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר שפורסם ביום חמישי עלה ב-0.3% והיה גבוה מעט מהתחזיות המוקדמות שעמדו על עליית מדד של 0.2%. סביבת האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים ממשיכה לנוע מעט מעל לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים ועומדת על 1.2%.

מה הוביל את העליות?

את עליות המחירים הובילו עליות מחירים עונתיות בסעיפי ההלבשה וההנעלה ועליות מחירי הנופש וטיולים. סעיף הדיור (מחירי השכירות) רשם עלייה קלה של 0.1% אל מול ציפייה לירידה עונתית בסעיף זה. סעיף זה ממשיך לעלות בקצב שנתי של מעט מעל ל 2%. מחירי הדירות שאינן נכללים במדד עלו החודש ב 0.1% אך ירדו ב-12 החודשים האחרונים ב-1.9%.

האינפלציה

האינפלציה בישראל צפויה לרדת אל תוך שנת 2019 בעיקר על רקע ציפייה להתמתנות עליית סעיף הדיור, הירידה במחירי הסחורות ובעיקר מחירי הנפט וציפייה ליציבות בשער החליפין אל מול היחלשות של השקל מול הדולר בשיעור של קרוב ל-10% ביחס לשער בתחילת שנת 2018. אנו סבורים כי סביבת האינפלציה צפויה לרדת אל מתחת לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים במהלך שנת 2019, דבר הצפוי לסייע לתוואי העלאות ריבית איטי מאוד על ידי בנק ישראל.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:30 | 18.11.18

סיכום שבועי: אג"ח קונצרניות

המסחר בשוק האג"ח הקונצרניות התנהל בשבוע שעבר במגמה שלילית של ירידות שערים במדדים המובילים. 

שוב בלט סקטור חברות הנדל"ן הזרות שממשיך להיסחר בתנודתיות גבוהה במיוחד. השבוע רשם מדד התל בונד גלובל ירידה שבועית חדה במיוחד של 1.6% על רקע כניסתה לקשיים של חברת ברוקלנד הצפויה לגבש הסדר חוב עם נושיה. כתוצאה מכך נסחרו מרבית החברות מהסקטור בירידות שערים חדות יחסית שהביאו לירידות חדות במדד התל בונד גלובל ומדד התל בונד תשואות שקלי. מדדים אלו נסחרים כיום במרווחי שיא של כ- 550 ו-450 נ"ב בהתאמה. בשאר הסקטורים נרשמו ירידות שערים מתונות יותר אם כי על רקע עליות השערים באפיק הממשלתי רמת המרווחים עלתה לכל רוחבו של השוק.

השוק הראשוני

בשוק הראשוני חברת חשמל השלימה גיוס של 1.65 מיליארד שקלים. מתחילת השנה עומד סך הגיוס הקונצרני על כ-57 מיליארד שקלים, מדובר בירידה בקצב הגיוס ביחס לשנת 2017 במהלכה גייסו חברות כ-73 מיליארד שקלים. השוק הקונצרני, הן הראשוני והן המשני, ממשיך לסבול מהמשך מגמת הפדיונות בקרנות הנאמנות המשקיעות באג"ח לסוגיו, כאשר מתחילת השנה נפדו מקרנות אלו קרוב לשבעה מיליארד שקלים. מדובר בקצב הפדיונות הגבוה מזה כשבע שנים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:35 | 18.11.18

סיכום שבועי: אג"ח ממשלתיות

שוק האג"ח הממשלתיות המקומי נסחר השבוע במגמה חיובית תוך ירידת תשואות לאורך העקומים, למעט בחלק הקצר ביותר של העקום צמוד המדד.

מה קרה בעולם?

עיקר ירידת התשואות נרשמה על רקע ירידת התשואות בעולם כאשר כתוצאה מהירידה החדה בתקופה האחרונה במחירי הנפט נרשמה בשוק המקומי, כמו גם בעולם, ירידה בציפיות האינפלציה הנגזרות.

רמת התלילות ברמת שיא

ירידת התשואות בעקום השקלי הלא צמוד נרשמה בעיקר בחלק הבינוני – ארוך של העקום אם כי בחלק הארוך ביותר של העקום (בטווח של 20 שנה ומעלה) נמשכת החולשה היחסית והתשואות נותרו כמעט ללא שינוי. נציין כי רמת התלילות בחלק של 10 עד 30 שנה חזרה לרמת שיא, ועומדת על כ-125 נ"ב, בדומה למצב בתחילת השנה הנוכחית.

השפעת המדד

ביום חמישי בערב, בתום המסחר, פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר שעלה ב-0.3%, מעט מעל לממוצע התחזיות המוקדמות. סביבת האינפלציה בישראל מתבססת כרגע מעט מעל לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:07 | 13.11.18

יתרות המט"ח

בנק ישראל המשיך להימנע מהתערבות מסחר במט"ח גם במהלך חודש אוקטובר, כפי שהוא עושה מאז חודש פברואר השנה. למעט התערבות מאסיבית בחודש ינואר במהלכה רכש בנק ישראל כ-1.8 מיליארד דולר, בנק ישראל לא התערב במסחר במט"ח השנה, והרכישות שנעשו היו כולן במסגרת התוכנית לקיזוז השפעת הגז הטבעי (רכישות שהסתכמו בכמיליארד דולר). לפיכך, שנת 2018 מסתמנת כשנה בה רכישות המט"ח של בנק ישראל יהיו הנמוכות ביותר מזה לפחות שש שנים.

מגמת התחזקות השקל

מתחילת השנה מגמת התחזקות השקל נבלמה לאחר שנים רצופות בהן רשם השקל התחזקות משמעותית מול סל המטבעות. נראה כי הרמות הנוכחיות של השקל מול הסל הן רמות נוחות יחסית לבנק ישראל ולכן הוא נמנע מהתערבות במסחר במט"ח בדומה למגמה בשליש האחרון של שנת 2014 עת רשם השקל היחלשות משמעותית מול סל המטבעות. כתוצאה מכך נרשמה מתחילת השנה ירידה של קרוב לארבעה מיליארד דולר ביתרות המט"ח של בנק ישראל. במבט קדימה, היקף הרכישות הנמוך נהנה מתנאי מאקרו שבאו לידי ביטוי זמני בהתמתנות הכוחות לתיסוף. הכוחות לתיסוף צפויים לחזור לתמונה לקראת 2020, אז העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלום של ישראל צפוי לשוב ולגדול וכן צפוי צמצום מסוים בפער הריבית ישראל-ארה"ב.

מה צפוי?

נראה כי היציבות בשער השקל סל צפויה להימשך בעתיד הנראה לעין ולכן להערכתנו הישיבה של בנק ישראל על הגדר בכל הקשור להתערבות במסחר במט"ח צפויה להימשך.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:51 | 13.11.18

שוק העבודה הישראלי

שיעור האבטלה הכללי במשק (גילאי 15+) עמד ברביע השלישי של השנה על 4.1% (נתונים מנוכי עונתיות). נתון זה מסכם רביע שני רצוף של עליות והוא גבוה ב-0.4 נקודות אחוז לעומת הרביע הראשון של השנה. במקביל, שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נותר על 64%. שיעור ההשתתפות נותר גבוה יחסית בשני הרביעים הקודמים על אף ששיעור האבטלה עלה, זאת כתוצאה מגידול הן במספר המועסקים והן במספר הבלתי מועסקים, זאת בשונה מההתפתחות ברביעים קודמים.

הקבוצה החזקה

בקבוצת הגילאים 25 עד 64, הקבוצה בעלת ההשפעה העיקרית על שוק העבודה וכתוצאה מכך גם על הביקושים המקומיים במשק בעיקר מסיבות של גודל וכושר השתכרות, הנתונים מצביעים על יציבות בשיעור האבטלה ברביע השלישי של השנה ברמת שפל של 3.5%. במקביל, שיעור ההשתתפות אמנם ירד מעט, ב-0.1 נקודת אחוז, לעומת הרביע הקודם אולם נותר גבוה יחסית ברמה של 80.4%. זאת, על רקע קליטה של כ-21 אלף מועסקים ברביע זה שהיא אחת משתי העליות הבולטות ביותר מאז הרביע השני של 2016. בנוסף, נציין כי זהו הרביע השני ברציפות עם קצב קליטת מועסקים (שנתי) גבוה מהממוצע ארוך הטווח (משנת 2013), זאת לאחר ארבעה רביעים רצופים עם היקף קליטת מועסקים נמוך מהממוצע.

תמיכה בצריכה הפרטית

עליית שיעור האבטלה הכללי במשק ברביע השלישי של השנה מקורה בקבוצת הגילאים 15 עד 24 ו-65+, ולא בקבוצת גילאי העבודה העיקריים. בגילאי 25 עד 64 שיעור האבטלה נותר יציב ברמה נמוכה מאוד, זאת במקביל להמשך קליטת מועסקים בקצב גבוה מהממוצע (שנתי). ניתן לומר כי מכלול נתוני התעסוקה לרביע השלישי של השנה מצביע על חוסנו של שוק העבודה, גורם אשר תומך בגידול בביקושים המקומיים במשק גם בחודשים הקרובים. התפתחות זו, עשויה לתמוך בצריכה הפרטית ברביעים הבאים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:38 | 12.11.18

יעד הגרעון הממשלתי

פעילות הממשלה הסתכמה בחודש אוקטובר בגירעון תקציבי מתון יחסית של 0.8 מיליארד שקלים, על רקע תשלומי מסים שנדחו מספטמבר עקב החגים. עם זאת, הגירעון התקציבי המצטבר מתחילת השנה (ינואר-אוקטובר) עמד על 24.3 מיליארד שקלים, היקף גבוה משמעותית ביחס לתקופות מקבילות בשנים עברו. בנוסף, יש לציין שתוואי הגירעון עד כה השנה דומה לזה של שנת 2012, שהסתכמה בגירעון גבוה באופן חריג (3.9% תוצר) לעומת היעד שנקבע בזמנו (2.0% תוצר). יש להביא בחשבון כי בסוף 2012 התרחש אירוע ביטחוני (מבצע "עמוד ענן") אשר הכביד על התקציב.

הגרעון המצבר

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר 2018 עומד על כ-48 מיליארד שקלים (שהם כ-3.6% תוצר על פי אומדני האוצר), לעומת יעד גירעון נמוך יותר של 38.5 מיליארד שקלים (2.9% תוצר). בהודעת האוצר מודגש כי הנתון הנוכחי כולל את דצמבר 2017, בו היו הכנסות נמוכות במיוחד, אשר מטה את הגירעון הנוכחי (ל-12 החודשים האחרונים) כלפי מעלה. על כן, עם צאת חודש דצמבר 2017 מן "החלון" של 12 החודשים האחרונים, הגירעון בשנת 2018 כולה (ללא דצמבר אשתקד) צפוי, גם להערכת האוצר, להיות נמוך יותר מאשר זה שנצבר ב-12 החודשים האחרונים במסתיימים באוקטובר 2018.

מה צפוי?

להערכתנו, שנת 2018 צפויה להסתכם בחריגה מיעד הגירעון, אם כי, חריגה זו עשויה להתברר כקטנה יחסית (בגבולות של כחצי אחוז תוצר מן היעד).

במבט לשנה הבאה, ייתכן כי גם היא תהיה מאתגרת משום שמדובר בשנת בחירות. בהקשר זה, נדגיש כי חריגה מתמשכת מיעד הגירעון, ובפרט בשנים של מחזור עסקים חיובי (צמיחה הגבוהה מהפוטנציאל של המשק ושיעור אבטלה נמוך), במקביל להגעתה של המדיניות המוניטארית למיצוי השפעתה בטווח הקצר, עלולה להשאיר את המשק המקומי ללא כלי מדיניות ממשיים לטווח הקצר, בתרחיש של שינוי במגמת הפעילות הכלכלית. מצב זה, עלול להכביד על היכולת של הממשלה לתמוך בפעילות הכלכלית במקרה הצורך, ללא הגדלה של היחס חוב/תוצר, התפתחות אשר עלולה לפגוע בפרופיל הפיסקאלי של ישראל ובמקרים חמורים במיוחד להוביל גם לשינויים בצפי דירוג האשראי של המשק. נראה כי חלק מסיכונים אלו כבר מגולמים בתשואות איגרות החוב הארוכות המקומיות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:51 | 05.11.18

דו"ח התעסוקה לחודש אוקטובר

דו"ח התעסוקה לחודש אוקטובר שפורסם בסוף השבוע המשיך להבליט את העוצמה של שוק העבודה בארה"ב. תוספת המשרות הייתה גבוהה מהתחזיות ועמדה על תוספת של 250 אלף משרות כאשר בנוסף נרשמה עלייה קלה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה לרמה של 62.9%. ממוצע תוספת המשרות החודשית מראשית השנה בצעה קפיצה מרשימה לרמה של כ 210 אלף משרות לעומת כ 170 אלף משרות בממוצע לחודש בשנת 2017.

המשך העלייה בשכר לשעה

העוצמה של שוק העבודה בארה"ב באה לידי ביטוי בהמשך העלייה בשכר לשעה אשר חצה בחישוב שנתי את רף 3% ועמד החודש על 3.1% לראשונה מאז ראשית שנת 2009. מדובר באינדיקציה המסמנת לפד את המשך תהליך העלאות הריבית ככל הנראה על פי התוואי החזוי כרגע על ידי חברי הפד.

שיעור האבטלה ברמת שפל

גם שיעור האבטלה ממשיך לשמור על רמת שפל של קרוב ל-50 שנה וממשיך לעמוד על 3.7% בדומה לשיעור האבטלה בחודש שעבר. גם שיעור האבטלה הכולל עובדים חלקיים (U6) ירד מעט החודש לרמה של 7.4% בדומה לרמות השפל של השנים האחרונות.

בשורה התחתונה

העוצמה של שוק העבודה בארה"ב הנתמכת על ידי שוק עבודה המצוי קרוב מאוד או ממש בתעסוקה מלאה בשילוב המשך העלייה בשכר לשעה, ככל הנראה, לא משאירים הרבה מקום לפד אלא להמשך העלאות ריבית, ככל הנראה אחת נוספת השנה ולפחות עוד שתי העלאות ריבית ובהסתברות גבוהה אף שלוש העלאות בשנה הבאה. המשך התייקרות עלויות העבודה ומחירי התשומות השונות, לצד עלייה מתמשכת בריבית בארה"ב, עלול להיות צירוף שישחק את שולי הרווח של חברות אמריקאיות. התפתחותה של מגמה כזו עלולה להמשיך ולהעיב על מצב שוקי המניות בארה"ב.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:03 | 05.11.18

השקעות זרים במשק

ההשקעות הישירות במשק על ידי זרים ("FDI") הסתכמו בשמונת החודשים הראשונים של 2018 (ינואר-אוגוסט) בכ-9.5 מיליארד דולר, כך עולה מנתונים שפורסמו על ידי בנק ישראל.

המשך רמת האמון הגבוהה

לאור זאת, האומדן השנתי של היקף ההשקעות הישירות הנכנסות בשנת 2018, המבוסס על הנתונים שפורסמו עד כה, במונחים שנתיים, עומד על כ-14.2 מיליארד דולר. אומדן זה, משקף אמנם היקף השקעה נמוך בהשוואה לשיא שנרשם אשתקד, שהושפע ממכירה של חברות ישראליות לחו"ל, אולם גבוה בהשוואה לשנים שקדמו. התפתחות זו, מלמדת על המשך רמת האמון הגבוהה של המשקיעים הזרים  במשק הישראלי גם בשנת 2018. בסך הכול, ההשקעות הישירות נטו (תנועות נכנסות פחות יוצאות) צפויות להסתכם השנה בעודף משמעותי בהשוואה לשנים קודמות (למעט 2017).

השקעות פיננסיות

בצד התנועות הפיננסיות, הנתונים מצביעים על עלייה חדה יחסית בהיקף ההשקעות פיננסיות של זרים בישראל ביחס לשנים קודמות (תנועות נכנסות), וכן על עלייה בהיקף ההשקעות הפיננסיות של תושבי ישראל בחו"ל (תנועות יוצאות) לרמה דומה לזו שהייתה בשנים 2014 ו-2015. ייתכן שעלייה זו נתמכה בשיפור בסביבת הצמיחה של הכלכלה הגלובאלית מתחילת 2017, תוך ירידה מסוימת בסיכונים הפוליטיים בקרב מדינות העולם המפותח, במקביל לפער הריביות שהולך ונפתח בין ישראל לארה"ב (בעיקר). אולם, החששות הגוברים לירידה בנפח הסחר העולמי והשפעתה על הצמיחה הגלובאלית, כמו גם החשש להאטה כלכלית בסין ובמדינות השווקים המתעוררים, עלולים למתן את היקף ההשקעות הפיננסיות בהמשך השנה.

מחלישים את הכוחות הפועלים להתחזקותו של השקל

בסך הכול, גם 2018 צפויה להסתכם בעודף בתנועות ההון הנכנסות לישראל נטו, שהן ההפרש בין השקעות ישירות ופיננסיות נכנסות ויוצאות, אם כי, בהיקף נמוך יותר כפי הנראה מאשר בשנת 2017. העודף הקטן בתנועות ההון הנכנסות בשילוב עם הימשכותו הצפויה של העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, אם כי תוך ירידה משמעותית בהיקפו בשנים 2018 ן-2019, מחלישים באופן זמני את הכוחות הפועלים להתחזקותו של השקל. תמיכה לכך, עשויה להיות בטווח הקצר, גם להתרחבות הניכרת בפער הריביות בין ישראל לארה"ב. במבט לטווח הארוך יותר, של סוף 2019 ואילך, אז צפויה השפעה של ראשית הפקת בגז ממאגר לוויתן, לצד ראשיתו של צמצום בפער הריבית ישראל-ארה"ב, עשוי להיות תרומה להתחזקות הכוחות להתחזקות השקל.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

המסחר בשוק האג"ח הקונצרניות התנהל בשבוע שעבר במגמה חיובית תוך עליות שערים במדדים המובילים. עליות השערים נרשמו על רקע עליות השערים בשוקי המניות ובניגוד למגמת ירידות השערים בשוק האג"ח הממשלתיות. כתוצאה מכך נרשמה ירידה ברמת המרווחים.

בלטו בשבוע שחלף בביצועים עודפים המדדים השקליים הלא צמודים, וזאת בניגוד למגמה מתחילת השנה.

קצב גיוס נמוך

בשוק הראשוני הסתיים חודש אוקטובר עם גיוס של כ-5.3 מיליארד שקלים, בדומה לסכום הגיוס בחודש ספטמבר. מתחילת השנה עומד סך הגיוס על כ-54 מיליארד שקלים, קצב נמוך ביחס לקצב הגיוס בשנה שעברה. בין המגייסים הבולטים החודש: חברת לאומי קארד (1.1 מיליארד שקלים), בנק מזרחי (0.7 מיליארד שקלים) וגזית גלוב (כ-0.5 מיליארד שקלים).

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:42 | 04.11.18

אג"ח ממשלתיות – סיכום שבועי

שוק האג"ח הממשלתיות המקומי נסחר גם השבוע במגמה שלילית תוך עליית תשואות לאורך העקומים למעט ירידת תשואות קלה בחלק הקצר של העקום צמוד המדד, בטווח של עד שנתיים, ובחלק הקצר ביותר של העקום השקלי ובתשואות המק"מ שרשמו יציבות בתשואות.

ההתנתקות של התשואות בארה"ב

עיקר עליית התשואות נרשמה בחלקים הארוכים של העקומים בטווח של שמונה שנים ומעלה כך שתלילות העקומים שבה ועלתה. עליית התשואות נרשמה על רקע המשך מגמת עליית התשואות בעולם בדגש על שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב. מגמת עליית התשואות בארה"ב מדגישה את ההתנתקות של התשואות בארה"ב ביחס לתשואות ממשלתיות במרבית השווקים המפותחים במהלך השנה האחרונה.

התנתקות התשואות הממשלתיות של ארה"ב ביחס לתשואות הממשלתיות במרבית המדינות המפותחות ממשיכה לנבוע מהמדיניות המוניטארית המהדקת של הפד לצד המשך העלייה בגרעון התקציבי בארה"ב ששלח את פערי התשואה בין אג"ח ממשלת ארה"ב לאג"ח ממשלת גרמניה לשיאים חדשים.

הסיפור של המתאם החיובי בין אג"ח ישראל לארה"ב

המתאם החיובי בין אג"ח ממשלת ישראל לאג"ח ממשלת ארה"ב הביא בשנה האחרונה לעליית תשואות (אם כי מינורית יותר) גם בחלקים הארוכים של העקומים המקומיים. לפיכך המשך מגמת עליית התשואות בארה"ב הצפויה להימשך בטווח הקצר – בינוני, צפויה להמשיך ולהכביד על ביצועי איגרות החוב הארוכות גם בישראל.

הדפרנציציה בין ארה"ב לגוש האירו ממשיכה לבוא לידי ביטוי גם בנתוני הצמיחה הממשיכים עדיין להיות חזקים בארה"ב (קצב צמיחה שנתי של 3.5% ברבעון השלישי של השנה) לעומת ההאטה הניכרת בגוש האירו עם צמיחה שנתית של מתחת ל-2%.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:40 | 29.10.18

התנודתיות בשווקים

שבוע מסחר עצבני נוסף צפוי להיפתח היום (ב׳) בשוקי המניות בעולם לאחר התנודתיות החריגה בשבוע שעבר.

מדדי המניות המובילים באסיה נוטים לירידות הבוקר כאשר גם בחוזים על מדדי המניות בארה"ב נרשמות ירידות קלות. מדד הניקיי יורד ב-0.1% ואילו המדדים המובילים בשנחאי יורדים חדות ביותר מ-2% בממוצע.

מה היה בסוף השבוע?

בסוף השבוע נרשמו ירידות שערים חדות במדדים המובילים בארה"ב על רקע דוחות כספיים מאכזבים של אמזון וגוגל. הדאו ג'ונס מחק מתחילת החודש את כל עליות השערים שנרשמו מוקדם יותר השנה בעוד שמדד הנסד"ק עדיין מציג תשואה חיובית של קרוב ל-4% מתחילת השנה למרות הירידות החדות במהלך החודש האחרון.

מה הלאה?

בשבוע הקרוב עיני המשקיעים יהיו נשואות להמשך הדוחות הכספיים של החברות המובילות בארה"ב וכן לנתוני המקרו ובראשם דוח התעסוקה לחודש אוקטובר שיתפרסם ביום ששי. בגוש האירו יתפרסם השבוע נתון הצמיחה הצפוי להצביע על האטה מסוימת ביחס לצמיחה ברבעונים האחרונים.

בישראל המסחר ממשיך להיות תנודתי הרבה פחות ביחס לעולם. השווקים בארץ ממשיכים לחכות לכניסת נגיד הבנק ישראל החדש לתפקיד על מנת להבין טוב יותר מה כיוון הריבית בישראל במהלך השנה הקרובה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:22 | 22.10.18

פרוטוקול החלטת הפד

פרוטוקול החלטת הפד מסוף חודש ספטמבר שפורסם בשבוע שעבר מלמד על המגמה הניצית המתפשטת בין חברי הפד.

חשש מהתחממות יתר של הכלכלה

חברי הפד נחושים להמשיך בתהליך העלאת הריבית על רקע החשש מפני התחממות יתר של הכלכלה האמריקאית. החשש היה עוד בטרם פורסמו נתוני שוק העבודה לחודש ספטמבר שהצביעו על ירידת האבטלה לשפל של כ-50 שנה. חברי הפד מתמקדים בהתחממות הכלכלה והרבה פחות בסיכונים להאטה כגון מלחמת הסחר העולמית והעלייה לאחרונה בתשואות האג"ח הממשלתיות הארוכות.

בדרך להעלאת ריבית בדצמבר

לפיכך נראה כי העלאת ריבית נוספת בחודש דצמבר נראית בבחינת אירוע בסבירות גבוהה וגם לגבי שנת 2019 השוק נע בעקביות לכיוון התוואי של הפד, קרי שלוש העלאות ריבית נוספות, כאשר רק בחודש האחרון עלתה התשואה לשנתיים בקרוב ל-30 נ"ב על רקע הערכות אלו. כרגע השוק מתמחר שתי העלאות ריבית בשנת 2019 אולם עד לא מזמן העלאה אחת בלבד גולמה בערכות השוק. לפחות כרגע נראה כי הסיכון ששוב הפד יעלה את הריבית מהר מדי כמו באפיזודות קודמות בעבר עולה לאור הניציות המודגשת בפרוטוקולים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:41 | 22.10.18

מדד המחירים לצרכן - ניתוח

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש ספטמבר ב-0.1%, שיעור מעט גבוה ממרבית ההערכות המוקדמות. העלייה נתמכה בעיקר בעליית סעיפי המזון, שקצב העלייה השנתי שלו עלה ל-1.3% – הגבוה ביותר מאז סוף 2013, וסעיף הדיור.

סעיף הדיור

עליית סעיף הדיור חלה על רקע עלייה של 0.8% בתת-הסעיף שירותי דיור בבעלות דייריהם (המשקף את מחירי שכר הדירה בחוזים מתחדשים וחדשים). מדובר בנתון המשקף שיעור עלייה גבוה ביחס לעונתיות האופיינית לחודש זה לאורך השנים, זאת לאחר עליות נמוכות מהעונתיות בחודשים יולי-אוגוסט. לאור זאת, קצב העלייה השנתי של מחירי חוזי השכירות (מתחדשים וחדשים) עלה ל-2.3% מ-1.9% בחודש הקודם.

בדרך להתמתנות במחירי השכירות

עם זאת, להערכתנו, בחודשים הקרובים צפויה התמתנות בקצב העלייה השנתי של מחירי השכירות, בין היתר, על רקע מספר גורמים שעשויים למתן הביקוש לשכירות, ובהם: ירידה מסוימת בכוח הקנייה של משקי הבית לאור עליית מדד המחירים לצרכן ללא דיור, ירידה במחירי הנכסים הפיננסיים והריאליים של הציבור באחרונה, יציאתם הצפויה של רוכשי דירה ראשונה משוק השכירות עקב עליית הנתח שלהם בסך העסקאות ועוד. בנוסף, העלייה בגמר הבנייה צפויה להגדיל באופן מסוים גם את היצע הדירות להשכרה, ולתמוך בהתמתנות קצב עליית המחירים. לאור משקלו הגבוה של תת-סעיף זה במדד (כ-19%), מגמה זו צפויה לפעול להתמתנות האינפלציה בחודשים הקרובים ובמהלך 2019. במקביל, נציין כי שיעור השינוי השנתי של מחירי הדירות (עפ"י סקר הדירות החודשי של הלמ"ס שאינו נכלל במדד המחירים לצרכן) עומד על מינוס 1.1%, והוא מצוי סביב ה-0% בחודשים האחרונים. התפתחות זו, משקפת את הקיפאון במחירי הדיור מתחילת השנה על רקע חוסר הוודאות בשוק זה שצפוי להימשך גם בתקופה הקרובה.

סביבת האינפלציה נמוכה

למרות עליית המדד בחודש ספטמבר, "סביבת האינפלציה", שמביאה בחשבון את שיעור עליית המחירים בפועל ב-12 החודשים האחרונים וגם את הציפיות ל-12 החודשים הבאים, נותרה נמוכה. האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים (ספטמבר 2018 לעומת ספטמבר 2017) נותרה על 1.2%, והתחזיות של לאומי ל-12 החודשים הבאים משקפות קצב עליית מחירים נמוך ואף מתון יותר בהשוואה לתחזית מהחודש הקודם (0.5% לעומת 0.7%). במבט קדימה, האינפלציה (במבט ל-12 החודשים האחרונים) צפויה להישאר בחודשים הקרובים סביב 1%, כלומר קרוב לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים, ולהתמתן במהלך 2019. "סביבת אינפלציה" נמוכה זו, אינה מצביעה על התבססות בתחום היעד ועל כן, במסגרת גישה צרה של ניהול מדיניות מוניטארית על פי יעד האינפלציה, היא אינה תומכת בהעלאה קרובה של הריבית. עם זאת, מכלול שיקולים רחב יותר עשוי להילקח בחשבון בעתיד ולתמוך בהעלאת הריבית, אף אם האינפלציה תישאר נמוכה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:44 | 21.10.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

איגרות החוב הקונצרניות התנהלו השבוע ביציבות יחסית תוך תנודתיות נמוכה במדדים המובילים. מדדי התל בונד בדרוגים גבוהים רשמו עליות שערים קלות לעומת ירידות שערים קלות במדדי התל בונד בדרוג בינוני – נמוך. רמת המרווחים שמרה על יציבות השבוע.

ביצועי החסר של בתל בונד בדירוג נמוך

מדדי התל בונד בדירוג נמוך ממשיכים את מגמת ביצועי החסר מול מדדי התל בונד בדירוג גבוה. ככלל, בדומה לאפיק הממשלתי, גם באפיק הקונצרני בולטים ביצועי היתר של המדדים צמודי המדד על פני המדדים השקליים הלא צמודים. הביקוש לאג"ח קונצרניות צמודות מדד הביא לכך שבניגוד לתמהיל הגיוס הממשלתי, האפיק צמוד המדד מהווה כ-50% מסך הגיוס הקונצרני מתחילת השנה, עלייה משמעותית ביחס לחלקו של האפיק (כ 40% מסך הגיוסים) בשנת 2017.

השוק הראשוני

בשוק הראשוני השלים בנק מזרחי גיוס של 711 מיליון שקלים בשטר הון עליון מסוג COCO. המרווח בגיוס דומה למרווחי הגיוס של הבנקים הגדולים לאורך השנה. גיוסי הבנקים הולכים ומתמקדים בשטרי הון עליונים דבר ההופך את איגרות החוב בדרגת פיקדון לאטרקטיביות בשל ירידת ההיצע.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:13 | 21.10.18

סיכום שבועי: אג"ח ממשלתיות

שוק איגרות החוב הממשלתיות המקומי נסחר השבוע ביציבות על רקע היציבות היחסית בתשואות האג"ח הממשלתיות בעולם.

השפעת המדד

גם לפרסום מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר, בראשית השבוע, שהיה גבוה מעט מהתחזיות, הייתה השפעה זניחה יחסית על המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות.

השקלים הלא צמודים הקצרים - בינוניים רשמו ירידות שערים קלות לעומת יציבות תוך נטייה לעליות שערים קלות בחלק הארוך של העקום. צמודי המדד, לעומת זאת, נטו לעליות שערים קלות למעט הסדרה הקצרה לשנה (ממצמ 1019) שרשמה ירידת מחירים קלה.

ציפיות האינפלציה

ציפיות האינפלציה לטווח הקצר מתייצבות סביב 1% הן לשנה הקרובה והן לשנה בעוד שנה. יציבות יחסית נרשמה גם במסחר במט"ח כאשר שער השקל ביחס לסל המטבעות מתייצב סביב רמתו מתחילת השנה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:31 | 16.10.18

המדד למצב המשק

האינדיקטורים החודשיים לפעילות הכלכלית, ובראשם המדד המשולב לבחינת מצב המשק, מצביעים על המשך התרחבות בפעילות במהלך הרביע השלישי של השנה, תוך האצה בקצב.

עלייה רוחבית

מנתונים שפורסמו בימים האחרונים על-ידי בנק ישראל עולה כי המדד המשולב עלה בחודש אוגוסט בכ-0.4%, על רקע עלייה רוחבית במרבית רכיבי המדד. יש לציין כי בחודשים יולי-אוגוסט עלה המדד המשולב בקצב ממוצע של כ-0.4% לעומת קצב ממוצע של כ-0.2% בחודשים פברואר-יוני. דהיינו, הנתונים מלמדים על האצה בקצב צמיחת המדד המשולב ברביע השלישי של השנה עד כה, בהשוואה לרביע הקודם.

סביבת הצמיחה של המשק

המדד המשולב מהווה אינדיקציה גם לסביבת הצמיחה הנוכחית של המשק. כך, מתחילת השנה (ינואר-אוגוסט) עלה המדד המשולב בכ-2.3%, שהם 3.9% במונחים שנתיים, וב-12 החודשים שהסתיימו באוגוסט 2018 נרשמה עלייה של כ-3.6%. קצב הגידול של המדד המשולב התייצב בחודשים האחרונים סביב רמה דומה לקצב צמיחת התמ"ג ב-2017 (3.5%, ריאלי), אשר תואם לפוטנציאל הצמיחה הנוכחי של המשק ובסביבת תחזית הצמיחה של לאומי לשנים הקרובות. עם זאת, יש לציין שנתונים אלה משקפים צמיחה לנפש בקצב של כ-1.5%, אשר אינו גבוה מזה של מרבית המדינות המפותחות. משמע, אין בכך כדי להוביל לצמצום הפער ברמת החיים בין ישראל למדינות המפותחות, כפי שנמדד על-ידי התוצר לנפש.

חיזוק מקרן המטבע

חיזוק לתמונת הצמיחה שעולה מנתוני המדד המשולב התקבל בימים האחרונים מקרן המטבע הבינלאומית (IMF) אשר עדכנה כלפי מעלה את תחזית הצמיחה של ישראל לשנת 2018 מ-3.3% ל-3.6% והותירה את התחזית ל-2019 על 3.5%. עם זאת, ה-IMF עדכנה כלפי מטה את תחזית הצמיחה העולמית ואת תחזית הצמיחה בנפח הסחר העולמי, התפתחויות אשר עלולות להכביד על פעילות סחר החוץ של ישראל בשנים הקרובות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:55 | 15.10.18

הנגיד החדש והריבית

ראש הממשלה ושר האוצר הכריזו בשבוע שעבר על מינויו של פרופסור אמיר ירון לתפקיד נגיד בנק ישראל במקום הנגידה הנוכחית, ד"ר קרנית פלוג, שמסיימת את כהונתה בשבועות הקרובים.

ההשפעה

לשינוי זה תתכן השפעה, אך לא מיידית, על התוואי העתידי של ריבית בנק ישראל. לא מן הנמנע שתחת ההנהגה החדשה יינתן משקל רב יותר לנושא של מחירי נכסים פיננסיים בישראל ובפרט להיבטים הבאים: מידת יציבותם, השפעתם על מצב המשק הישראלי והשפעת המדיניות המוניטרית על מחירי נכסים.

מחכים להתבטאות פומבית

בכל מקרה השוק ימתין להתבטאויות פומביות של הנגיד הנכנס על רקע חוסר המידע הקיים לגבי תפיסתו של הנגיד החדש את המצב המוניטארי הנוכחי של ישראל.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:04 | 14.10.18

סיכום שבועי – אג"ח קונצרניות

ירידות שערים חדות יחסית של כחצי אחוז בממוצע נרשמו בשבוע שעבר בשוק האג"ח הקונצרניות על רקע המשך הירידה החדה בשוקי המניות בעולם והמשך החשש מנכסי סיכון.

ההשפעה על המגמה השלילית במניות

שוקי האג"ח הקונצרניות בעולם ובארץ סבלו מירידת שערי המניות ומהמשך העלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות. בישראל בלטו לשלילה מדדי התל בונד בדרוג נמוך יחסית שרשמו ירידות שערים חדות של עד כ- 1% בחישוב שבועי. כתוצאה מכך שבו ועלו המרווחים של תשואות איגרות החוב הקונצרניות ביחס לאיגרות החוב הממשלתיות המקבילות.

ההשפעה העיקרית על חברות ממונפות

עליית התשואות באה לידי ביטוי בעיקר בחברות ממונפות כדוגמת חברות מענף הנדל"ן, אך עם זאת לפחות עד כה לא נראה כי השוק נמצא בפאניקה כאשר ירידות השערים בסך הכול תואמות את העלייה בסיכון. ראייה לכך שהשוק ממשיך לתפקד כראוי ניתן לראות בהמשך הגיוסים בשוק הראשוני שלפחות כרגע נראה כי לא נפגעו.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:14 | 14.10.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

מגמה מעורבת נרשמה בשבוע שעבר במסחר בשוק האג"ח הממשלתיות. הודעת הריבית ה"יונית" של בנק ישראל ודחיית העלאות הריבית לשנת 2019 הביאו לעליות מחירים וירידת תשואות בחלק הקצר של העקום.

ההשפעה של האג"ח האמריקאיות

לעומת זאת בחלק הארוך של העקום, נמשכו ירידות המחירים ועליית התשואות על רקע המגמה השלילית בעולם והחשש מהמשך עליית התשואות בשוקי האג"ח הממשלתיים בעולם. זאת על רקע העובדה שתשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסחרו השבוע בשיא של קרוב לשבע שנים. כתוצאה מכך נרשמה עלייה נוספת בתלילות העקום השקלי הלא צמוד המקומי לרמה גבוהה יחסית של התקופה האחרונה הנאמדת ב-180 נ"ב בטווח של 2 – 10 שנים. בעקום צמוד המדד נרשמה מגמה דומה של ביצועי חסר בחלק הארוך של העקום.

ירידה בציפיות האינפלציה

על רקע ירידת התשואות בחלק הקצר של העקום השקלי הלא צמוד אל מול היציבות בתשואות צמודי המדד, נרשמה ירידה קלה בציפיות האינפלציה הנגזרות לטווח הקצר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:23 | 09.10.18

הודעת הריבית של בנק ישראל

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי פעם נוספת. הודעת הריבית לא שונה מהותית מהודעות קודמות עם זאת בהערכות חטיבת המחקר חלו מספר שינויים ובראשן הזזת מועד העלאת ריבית בנק ישראל לרבעון הראשון של שנת 2019.

האינפלציה

ככלל, הוועדה מעריכה כי הכוחות התומכים בעליית האינפלציה ממשיכים לפעול אם כי הסיכון העיקרי להתבססות האינפלציה ביעד הינו האפשרות לייסוף חד בשקל. סביבת האינפלציה מצויה סביב הגבול התחתון של היעד ונראה כי בבנק ישראל לא השתכנעו בהתבססות האינפלציה בתוך גבולות היעד. ההודעה נראית כבעלת גוון יוני יחסית ונראה כי ירידת מדרגה נוספת באינפלציה בחודשים הקרובים עשויה לדחות עוד את מועד העלאות הריבית בכפוף כמובן להתבהרות זהותו של הנגיד/ה הבא/ה.

מה צפוי הלאה?

חטיבת המחקר בתחזית חדשה הזיזה את העלאת הריבית הראשונה מהרבעון האחרון של שנת 2018 לרבעון הראשון של שנת 2019. הריבית צפויה לעמוד על 0.5% בסוף שנת 2019. הזזת תחזית העלאת הריבית בוצעה על רקע הירידה בסביבת האינפלציה מאז ההודעה האחרונה. להערכתנו, האינפלציה צפויה להיות נמוכה מזו החזויה על ידי בנק ישראל ב-2019 ועל כן, לא ניתן לפסול את האפשרות שאחת ההעלאות החזויות על ידי חטיבת המחקר של בנק ישראל במהלך 2019 לא תתקיים, זאת בדומה למה שקרה עתה לגבי הרביע האחרון של 2018.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:15 | 08.10.18

השווקים מיישרים קו

האינדיקטורים הכלכליים בארה"ב ממשיכים להיות חזקים ובאו לידי ביטוי בתקופה האחרונה במספר מישורים כגון: עלייה בשכר, עלייה בצריכה הפרטית, וזינוק במדד אמון הצרכנים. התרגום לכך בא לידי ביטוי בהודעת הריבית האחרונה של הפד (ב-26.9) במסגרתה הועלו תחזיות הצמיחה של ארה"ב לשנים 2018 עד 2021, וכן הבהיר הפד כי תהליך העלאת הריבית צפוי להימשך והוא רחוק מסיום.

השווקים מיישרים קו

השווקים בהדרגה מיישרים קו עם הפד וההסתברות להעלאת ריבית, רביעית השנה, בחודש דצמבר עלו אל מעבר ל-70% ולשנת 2019 צופה השוק לפחות שתי העלאות ריבית. בכך למעשה מתקרב לתוואי העלאות ריבית הפד הצופה בשנה הבאה שלוש העלאות ריבית והעלאה נוספת בשנת 2020.

איך זה בא לידי ביטוי?

הביטוי לעלייה באופטימיות היה בעלייה מחודשת בתלילות עקום התשואות בארה"ב, לאחר תקופה ארוכה של ירידה בתלילות, בהובלת עליית תשואות חדה יותר בחלק הארוך של העקום לרמות שיא של השנים האחרונות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:43 | 07.10.18

ניתוח דוח התעסוקה

דו"ח התעסוקה לחודש ספטמבר שפורסם בסוף השבוע המשיך להצביע על מגמת הירידה באבטלה בארה"ב לרמת שפל של קרוב ל-50 שנה. האבטלה ירדה לרמה של 3.7% - רמה שנרשמה לאחרונה בסוף שנות ה-60 של המאה הקודמת. עם זאת שיעור האבטלה הכולל (U6) גם עובדים במשרה חלקית עלה מעט לרמה של 7.5%.

השפעה זמנית של פלורנס

אמנם תוספת המשרות הייתה נמוכה מאוד ועמדה של 134 אלף משרות ביחס לצפי של 185 אלף משרות, זאת על רקע השפעה זמנית של ההוריקן "פלורנס", אולם תיקון חד במספר המשרות בחודש אוגוסט מ-201 ל-270 אלף משרות, ובחודש יולי מ-147 ל-165 אלף משרות פיצו על הנתון החלש יחסית בחודש ספטמבר.

הנתון הבולט בתוספת המשרות ממשיך להיות התוספת הממוצעת בששת החודשים האחרונים העומדת מראשית השנה על יותר מ-200 אלף משרות לעומת תוספת ממוצעת של כ-170 אלף משרות בשנת 2017. נתון זה מלמד גם כן על המשך ההתחממות של כלכלת ארה"ב, זאת למרות ששיעור ההשתתפות בכוח העבודה ממשיך להיות נמוך יחסית מזה תקופה לא קצרה.

ירידה בקצב עליית השכר לשעה

בהיבט השכר לשעה נרשמה ירידה קלה בקצב עליית השכר לשעה לרמה של 2.8% בחישוב שנתי לעומת  2.9% בחודש הקודם. עם זאת מדובר בקצב עלייה שתאם את ההערכות המוקדמות ועדיין מלמד על עלייה הדרגתית בשכר בשוק העבודה בארה"ב. קצב עליית השכר צפוי להתגבר בחודשים הבאים ולעבור את רמת ה-3%.

בשורה התחתונה

דו"ח התעסוקה לחודש ספטמבר המשיך את שורת נתוני המקרו המעידים על המשך המומנטום בו מצוי המשק האמריקאי. מומנטום זה צפוי לאפשר לפד להמשיך את מהלך החזרת הריבית לרמה הנורמלית הנייטראלית הצפויה לנוע בריבית של 3% לפחות.

עם זאת, לפי שעה רמת האינפלציה בארה"ב עדיין נעה סביב יעד הפד ובינתיים איננה מהווה בבחינת זרז על הפד להאיץ את קצב העלאות הריבית. המשך עליית השכר לשעה, כל עוד תישמר בקצב הנוכחי, למרות המשך מגמת הירידה באבטלה, מפחיתה משמעותית את הדאגה מעלייה נוספת ברמת האינפלציה בארה"ב.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:31 | 07.10.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

מגמה שלילית אפיינה את המסחר בשוק האג"ח הממשלתית המקומי, כאשר בהסתכלות דו שבועית, ירידות שערים ועליית תשואות נרשמו לאורך העקומים, למעט בחלק הקצר של העקום צמוד המדד.

ברקע

המגמה השלילית נרשמה על רקע עליית התשואות החדה בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב שם רשמו התשואות הארוכות (לטווח של 10 שנים) רמות שיא של יותר משבע שנים. נכון ליום שישי בבוקר, הן נסחרות ברמה של יותר מ-3.2%.

עליית התשואות בארה"ב נרשמה על רקע מגוון רחב של נתונים והערכות, ובכלל זה המשך פרסום נתוני מקרו חיוביים וכן התבטאויות של ראשי הפד בדבר הצורך להמשיך את תהליך העלאת הריבית.

עליית תשואות בעיקר בחלק הארוך של העקום

על רקע זה נרשמה עליית תשואות בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי בדגש על החלק הארוך של העקום השקלי הלא צמוד. יש לציין כי עליית התשואות בארה"ב נמשכת מראשית חודש ספטמבר על רקע דוח התעסוקה לחודש אוגוסט שהצביע על התגברות קצב עליית השכר וכן על רקע הודעת הריבית הניצית יחסית של הפד בסוף חודש ספטמבר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

08:43 | 07.10.18

ריבית בנק ישראל

ביום שני הקרוב צפוי להודיע בנק ישראל על גובה הריבית לתקופה של עד סוף חודש נובמבר (26.11). זוהי צפויה להיות הודעת הריבית האחרונה של הוועדה המוניטארית תחת קרנית פלוג הצפויה לסיים את תפקידה בחודש הבא. להודעת הריבית תתלווה מסיבת עיתונאים והערכות מקרו מעודכנות של חטיבת המחקר. השווקים בישראל נותנים הסתברות נמוכה מאוד להעלאת ריבית, שבאה לידי ביטוי בתשואות המק"מ הקצרות ובריביות התל בור לתקופה של עד שלושה חודשים הנסחרים בתשואות הדומות לריבית בנק ישראל הנוכחית.

ההסתברות גבוהה יותר

להערכתנו, ההסתברות להעלאת ריבית כבר ביום שני הקרוב גבוהה יותר מזו הגלומה בשוק. בנק ישראל מצהיר מזה תקופה כי הוא צפוי לעלות את הריבית ברבעון האחרון של השנה כאשר אם לא יעלה את הריבית בשבוע הקרוב למעשה יוותר עם הזדמנות אחת בלבד להעלות את הריבית בהחלטה של חודש נובמבר. אי-העלאת הריבית במהלך הרביע האחרון עלולה להתפרש כפגיעה באמינות בנק ישראל.  אף שבעבר החלטות שינוי הריבית לא לוו במסיבת עיתונאים, יתכן שעתה, לאחר תקופה ארוכה של אי-שינוי בריבית, יהיה יתרון בכך שההחלטה הקרובה תלווה במסיבת עיתונאים בה תהיה לבנק ישראל במה להסביר את מדיניותו ולשרטט לשוק את תוואי הריבית הצפוי לשנה הקרובה.

היחלשות השקל תומכת במהלך

עליית התשואות בעולם בכלל ובארה"ב בפרט בנוסף למגמה ההולכת וגדלה של בנקים מרכזיים המתחילים תהליך של הידוק מוניטארי תומכת אף היא בהתחלה של תהליך העלאת ריבית, כמו גם היחלשות השקל בשבועיים האחרונים והמשך העלייה במחירי הנפט.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:20 | 03.10.18

חוזרים לשגרה הכלכלית

חופשות החגים מאחורינו ואנו נכנסים לישורת האחרונה של שנת 2018. במוקד הפרסומים בשבוע הקרוב תעמוד הודעת הריבית של בנק ישראל שתלווה בפרסום הערכות מקרו מעודכנות של חטיבת המחקר.

האם יהיו הפתעות?

עד כה הודעות הריבית של בנק ישראל היו עניין שבשגרה ללא ציפיות וללא הפתעות. הודעת הריבית הקרובה שתתפרסם ביום שני, 8 באוקטובר, שונה בתכלית כאשר ההסתברות להעלאת ריבית עלתה לאחרונה בעיקר על רקע המשך העלאות הריבית בארה"ב ושינוי מגמה (זמני?) של השקל שנחלש בשבועיים האחרונים בכ-2.5% מול הדולר.

צפי להעלאה איטית

גם אם בנק ישראל לא יעלה את הריבית בהחלטה הקרובה, הוא צפוי ליישר קו עם הפד בהמשך הדרך וככל הנראה להעלות את הריבית לכל המאוחר בראשית שנת 2019, כך לפחות מעריכים השווקים המקומיים. העלאת הריבית צפויה להיות הדרגתית ואיטית כך שנראה שהיא לא צפויה להשפיע משמעותית על המסחר בשוקי המניות, האג"ח והמט"ח, למעט במקרה בו יבחר בנק ישראל להפתיע את השווקים.

וגם – דוח התעסוקה בארה"ב

בנוסף יצפו השווקים לדוח התעסוקה החודשי בארה"ב שיפורסם ביום שישי הקרוב. בעיקר יעקבו השווקים אחר התפתחות עליית השכר לשעה, כאשר המשך העלייה עלולה להצביע על התחזקות נוספת בלחצים האינפלציוניים בארה"ב, כאשר המשמעות היא המשך תהליך עליית הריבית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:43 | 25.09.18

סוכות בבורסה

שבוע המסחר המקוצר של חול המועד סוכות יתאפיין בציפייה להחלטת הפד מחר בערב במסגרתה צפויה הריבית בארה"ב לעלות פעם נוספת (השלישית מתחילת השנה) ב-25 נ"ב נוספות לרמה של 2.00 – 2.25 אחוזים. השווקים מגלמים הסתברות כמעט מלאה לעלייה כך שאי שינוי בריבית ייתפס כהפתעה מוחלטת.

ובישראל...

בישראל בנק ישראל יפרסם את הודעת הריבית לאחר החג ב-8 באוקטובר. זו אמורה להיות ההחלטה האחרונה של הוועדה המוניטארית תחת קרנית פלוג, הצפויה לפרוש בחודש נובמבר לאחר קדנציה של חמש שנים בתפקיד. הסבירות להעלאת ריבית בישראל לראשונה מאז חודש מרץ 2015 עלתה לאחרונה והשווקים נותנים הסתברות גבוהה להעלאת ריבית ראשונה עד סוף השנה הנוכחית. ההסתברות להעלאת ריבית עלתה למרות העובדה שהשקל רשם התחזקות מרשימה מול הדולר ומול סל המטבעות במהלך החודש האחרון. מול סל המטבעות למעשה רשם השקל שיא נומינלי חדש.

ההשפעה על השוק

התחזקות השקל והעובדה שסביבת האינפלציה נמצאת בירידה מסוימת, כפי שהשתקפה מפרסום מדד אוגוסט ב-15 בספטמבר, סייעה לשקלים הלא צמודים להציג ביצועים עודפים לאחרונה וכן לפתיחה מחודשת של פערי התשואה השליליים בין אג"ח ממשלת ישראל לאג"ח ממשלת ארה"ב.

הביצועים העודפים בשוק המקומי באו לידי ביטוי גם בשוק המניות כאשר המדדים המובילים בלטו ביחס לעולם בחודש האחרון.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:48 | 05.09.18

הודעה הריבית - ניתוח

בנק ישראל הותיר כצפוי את הריבית ללא שינוי השבוע, ברמת השפל של 0.1%, כפי שהוא נוהג מזה כשלוש וחצי שנים, מאז חודש מרץ 2015.

הנימוקים

בנק ישראל ציין בהודעת מעט ברורה יותר מההודעות האחרונות כי האינפלציה מתחילה להתבסס בתחום יעד יציבות המחירים, בחלק התחתון של היעד, והציפיות לשנה קדימה מצויות בסביבות הגבול התחתון של היעד גם כן. עם זאת במקביל מציין בנק ישראל בהודעה כי הסיכון העיקרי להתבססות האינפלציה ביעד (תנאי הכרחי להעלאת ריבית תחת הנגידה פלוג) הוא האפשרות לייסוף השקל שמאז ראשית חודש אוגוסט רשם תיסוף חד של מעל ל-3% ביחס לסל המטבעות. בנק ישראל מייחס את התחזקות השקל בעיקר להיחלשות מטבעות שווקים מתעוררים והוא אינו מתייחס לסוגיית העלאת דירוג המדינה בראשית חודש אוגוסט.

השקל מתקרב לשיא הנומינלי

השקל נסחר ברמתו הגבוהה בשנה האחרונה ולמעשה הוא מרוחק רק כ-0.3% מהשיא הנומינלי שקבע מול סל המטבעות בתחילת חודש יולי 2017. לפיכך נראה כי המשך מגמת התחזקות השקל, ככל שתתרחש, עשויה לדחות העלאת ריבית ראשונה רק לעידן של הנגיד/ה הבא/ה וייתכן שאל תוך שנת 2019.

הצמיחה בישראל

עוד ציינה הוועדה המוניטארית כי הצמיחה בישראל יציבה. בניכוי אירועים חד פעמיים כגון ייבוא מוגבר של כלי רכב ברבעון הראשון של השנה, קצב הצמיחה העולמי מתגבר אך ניכרת היחלשות של המומנטום לצד האטה בקצב הצמיחה של הסחר העולמי. סביבת האינפלציה בארה"ב נעה סביב היעד אולם באירופה וביפן אינפלציית הליבה עדיין נמוכה. לגבי שוק הדיור מציין בנק ישראל כי נבלמה מגמת הירידה במחירי הדיור לצד עלייה נמשכת בהיקף העמדת משכנתאות חדשות על רקע היציבות בריביות המשכנתאות.

בשורה התחתונה

הודעת הריבית של בנק ישראל, איננה מבשרת על קצב העלאות ריבית מהיר בישראל אם בכלל. למרות שהעלאת ריבית בהחלטה הבאה (האחרונה של הנגידה פלוג ככל הנראה) נראית אפשרית הרי שהירידה הצפויה בסביבת האינפלציה, המשך מגמת התחזקות השקל והעובדה כי תהליך העלאת הריבית בארה"ב נראה כקרוב לסיום צפויים להקשות על בנק ישראל להעלות את הריבית באופן משמעותי ובוודאי שלא באופן מהיר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:24 | 04.09.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי
שבוע המסחר האחרון לחודש אוגוסט התאפיין  בשוק האג"ח הקונצרניות ביציבות יחסית כאשר מדדי התל בונד העיקריים נסחרים ביציבות. מדד התל בונד גלובל רשם ירידה שבועית של 0.3% לאחר עלייה חדה בשבוע שקדם לו. מרווחי מדדי התל בונד 20 ו- 40 המשיכו להצטמצם ולמעשה הם חוזרים בחזרה לרמת הנמוכה יחסית שנרשמה בראשית חוד שינואר השנה. מדדים אלו רשמו עלייה ממוצעת של קרוב ל-1.5% מתחילת השנה. 

שונות גבוהה מתחילת השנה

ביצועי מדדי התל בונד מראשית השנה מתאפיינים בשונות די גבוהה כאשר מדד התל בונד 60 רשם עלייה של 1.5% מראשית השנה לעומת ירידה של 1.2% במדד התל בונד שקלי 50. מדדי התל בונד תשואות שקלי ותל בונד גלובל רשמו את הביצועים החלשים ביותר מתחילת השנה  וירדו בממוצע ביותר מ-3% על רקע ירידות השערים החדות במגזר חברות הנדל"ן האמריקאיות. חברות אלו נסחרות בתשואות גבוהות מאוד, משמעותית גבוה מחברות מקבילות מקומיות.

שוק ההנפקות

בשוק ההנפקות רמת הפעילות ירדה מאוד כאופייני לחודש אוגוסט. במהלך החודש הסתכם הגיוס הקונצרני בכ-1.5 מיליארד שקלים בלבד. מרבית החברות שגייסו החודש היו חברות מענף הנדל"ן המקומי. בשבוע הקרוב ולפני תחילת חופשות חגי תשרי צפויות הנפקות של גזית גלוב, אשטרום נכסים ובנק אגוד.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

 

10:44 | 02.09.18

אג"ח ממשלתיות – סיכום שבועי

מגמה שלילית אפיינה בשבוע החולף את המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי כאשר ירידות שערים ועליית תשואות נרשמו לאורך העקומים.

ברקע, הודעת הריבית

המגמה השלילית נרשמה על רקע הודעת הריבית של בנק ישראל שלמרות שהותירה את הריבית פעם נוספת ללא שינוי, נשאה גוון ברור מן העבר. ההודעה ציינה כי סביבת האינפלציה מתבססת בתוך היעד, וכן את עליית התשואות בעולם ובדגש על שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב. נציין כי לאחרונה המתאם בין אג"ח ממשלת ישראל לאג"ח ממשלת ארה"ב גבוה יחסית. כתוצאה מכך נרשמה עליית תשואות של עד חמש נ"ב לאורך העקומים.

מתאם גבוה בין עליית התשואות בשקלים לצמודים

נציין כי השבוע התאפיין במתאם גבוה בין עליית התשואות בשקלים הלא צמודים לעליית התשואות בצמודי המדד כך שציפיות האינפלציה הנגזרות נותרו כמעט ללא שינוי. עובדה נוספת מעניינת השבוע הייתה עליית התשואות הכמעט זהה לאורך העקומים כך שתלילות העקומים נותרה ללא שינוי מהותי.

בשורה התחתונה

אנו מעריכים כי ככל שיגברו הציפיות להעלאת ריבית, כך סביר שנראה התחלה של ירידה בתלילות העקום השקלי הלא צמוד המתאפיין בתלילות גבוהה באופן יחסי. אנו סבורים כי העלייה בתלילות צפויה לבוא מעליית תשואות בחלק הקצר – בינוני של העקום ומיציבות בתשואות הארוכות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:51 | 28.08.18

סביבת האינפלציה בישראל

סביבת האינפלציה בישראל רשמה החודש עלייה קלה נוספת לרמה של 1.4% ב-12 החודשים האחרונים. להערכתנו, מדובר ברמת שיא ממנה נראה בחודשים הקרובים ובעיקר אל תוך שנת 2019 ירידה חזרה אל מתחת לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים. 

מה צפוי להביא לירידה?

הגורמים העיקריים לירידה המחודשת הצפויה הם הערכות להתמתנות קצב הגידול השנתי של סעיף הדיור במדד; הערכות ליציבות בשער החליפין של השקל מול הדולר בשנה הבאה או אף שינוי כיוון במגמה עד להתחדשות הלחצים לתיסוף בשנת 2020; יציבות ואף ירידה של מחירי הנפט בעולם כתוצאה מלחצים להגדלת תפוקת הנפט; השפעת הירידה העולמית במחירי חומרי גלם (ללא אנרגיה) שהחלה בחודש יוני 2018 גם על המחירים לצרכן ב-2018; העדר תכנית להעלאה נוספת של שכר המינימום בעתיד הנראה לעין; אפשרות להתגברות נוספת של רכישות מקוונות על ידי משקי בית ישראליים מספקים זרים תוך הרחבת הפתרונות הלוגיסטיים הכרוכים באספקת המוצרים  ובכך הגדלה של מידת התחרות שעומדת בפני השוק המקומי ("אפקט אמזון") ועוד. לפיכך, אנו ממליצים על מעבר הדרגתי להשקעה עודפת בשקלים הלא צמודים.

גם תעודות הסל תומכות

בנוסף, להערכתנו, החלק הקצר של העקום השקלי הלא צמוד (כולל סדרות קצרות בריבית משתנה) עשוי לזכות בביקושים מוגברים בתקופה הקרובה מצד תעודות הסל הצפויות להיערך בחודשים הקרובים לרפורמה במסגרתה יצטרכו לעבור מפיקדונות בנקאיים לאחזקת אג"ח ממשלתית ואג"ח קונצרניות בדירוג גבוה במח"מ קצר. מעבר זה עשוי להביא לעלייה בתלילות העקום השקלי הלא צמוד, ובסדרות המק"מ אולי אף לירידת תשואות מעבר לתוואי הריבית החזוי של בנק ישראל בשנה הקרובה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:30 | 27.08.18

פרוטוקול החלטת הפד

פרוטוקול החלטת הפד, שפורסם לאחרונה, חשף כי העלאת ריבית נוספת צפויה בחודש הבא על רקע האופטימיות לגבי צמיחת הכלכלה ומצבו האיתן של שוק העבודה.

בראייה קדימה

עם זאת בראייה קדימה בכירי הפד מוטרדים ממלחמת הסחר כאשר הסלמה במלחמת סחר עשויה להביא להפוגה בתהליך העלאת הריבית. ככלל מלחמת הסחר, על פי ראשי הפד, הינה אולי הסיכון העיקרי בעת הנוכחית לצמיחת הכלכלה בארה"ב. השוק בארה"ב מגלם הסתברות של מעל ל-90 אחוז להעלאת ריבית בחודש הבא ומעט מעל ל-60 אחוז להעלאת ריבית נוספת בחודש דצמבר. לגבי שנת 2019 מגלם השוק בין העלאה אחת לשתיים לכל היותר. נראה כי השנה עדיין צפוי הפד בתוואי העלאות הריבית החזוי על ידו אולם אל תוך שנת 2019 נראה כי המשך תוואי העלאות הריבית יהיה תחת זכוכית מגדלת ויהיה חייב להיות מגובה בהמשך הצמיחה ועלייה נוספת אולי של סביבת האינפלציה.

בינתיים...

עקום התשואות בארה"ב ממשיך להשתטח ולמעשה כבר קרוב לרמה של עקום שטוח לחלוטין. לא ברור אם המשך ההשתטחות של העקום בטווח של שנתיים עד 10 שנים לפדיון תתמוך בעצירה וחשיבה מחדש של ראשי הפד לגבי הצורך בהעלאות ריבית נוספות, זאת משום שכיום ישנם גורמים המפקפקים במידת הרלוונטיות של ניסיון העבר ממנו עולה כי השתטחות עקום בדרך כלל ניבאה תקופה של האטה משמעותית ואף מיתון. חלק אחר של העקום העשוי להיות מעט יותר רלוונטי כיום הוא של השלושה חודשים עד 10 שנים, שם ישנו איתות לעליית בהסתברות למיתון, אך עדיין לא במידה משמעותית מאוד.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:35 | 26.08.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר בשבוע שעבר במגמה  חיובית תוך עליות שערים בכל המדדים המובילים.

הביצועים

את עליות השערים הוביל סקטור חברות הנדל"ן הזרות דבר שבא לידי ביטוי בעלייה שבועית של 2% במדד התל בונד גלובל. גם מדדי התל בונד תשואות שקלי ותל בונד שקלי רשמו השבוע עליות שערים של מעל לאחוז. מדדי התל בונד צמודי המדד רשמו עליות מינוריות יחסית אם כי גם בהם נרשמה ירידה ברמת המרווחים.

ברקע

ייתכן והמגמה החיובית נרשמה בנוסף להיותה תיקון טכני למהלך הירידות החדות יחסית לאחרונה, גם על רקע הירידה החדה במספר ההנפקות החודש - ירידה הצפויה להימשך גם בחודש ספטמבר לאור העובדה כי השנה כל חגי תשרי חלים במהלך חודש זה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:47 | 26.08.18

סיכום שבועי: אג"ח ממשלתיות

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר תוך מגמה של ביצועים עודפים בשקלים הלא צמודים על רקע פרסום מדד יולי ב-16 באוגוסט, מדד שהיה נמוך מהתחזיות המוקדמות.

הביצועים

לאורך העקום השקלי הלא צמוד נרשמו עליות שערים קלות וירידת תשואות קלה כך שתלילות העקום נותרה ללא שינוי. צמודי המדד נסחרו במגמה מעורבת כאשר בחלק הקצר – בינוני של העקום נרשמות ירידות שערים קלות לעומת עליות שערים קלות בטווח הארוך של העקום.

ירידה בציפיות האינפלציה

כתוצאה מכך נרשמה ירידה בציפיות האינפלציה הנגזרות לאורך כל העקום אם כי בעיקר בחלק הקצר – בינוני ולכן חלה גם עלייה מחודשת בתלילות עקום הציפיות האינפלציוניות. עקום תשואות המק"מ רשם ירידה קלה השבוע ככל הנראה על רקע המעבר העתידי הצפוי של תעודות סל לאחזקה באיגרות חוב קצרות טווח במקום פקדונות בבנקים. בהתאמה, ככל הנראה, איגרת החוב בריבית משתנה ממשמ 520 נסחרת בתשואה הנמוכה מתשואת המק"מ לשנה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:48 | 20.08.18

ניתוח מדד המחירים לצרכן

מדד המחירים לצרכן לחודש יולי נותר ללא שינוי לעומת תחזיות לעלייה של 0.2%. הסטייה מהתחזית נובעת כמעט כולה מעלייה מתונה ביותר בסעיף שירותי דיור בבעלות דיירים (מחירי השכר דירה) שכמעט ולא עלו (קצב העלייה שנתי ירד ל 2.2% בלבד) בניגוד למגמה בחודש יולי. לשם השוואה בשנת 2011, בעת המחאה החברתית, עלה המדד בשיעור גבוה יותר.

שאר הסעיפים תאמו פחות או יותר את התחזיות כאשר בולטת המשך מגמת העלייה במחירי המזון בחודשים האחרונים לאחר תקופה ארוכה בה נרשמו ירידות מחירים בסעיף זה.

מחירי הדירות

מחירי הדירות שאינם נכללים במדד שבו ועלו בשיעור חד יחסית של 0.9% לאחר מספר חודשים של ירידות קלות. ב-12 החודשים האחרונים נותרו מחירי הדירות ללא שינוי. אגב, נתוני הלמ"ס בכל הקשור למכירת דירות מלמדים על בלימה של מגמת הירידה הארוכה במכירת הדירות החדשות, אולם היקף המכירות התייצב ברמה נמוכה יחסית לשנים קודמות. על כן,  בשלב זה לפחות, לא ניתן לומר שחלה התאוששות של ממש בביקוש לרכישת דירות.

רמת שיא באינפלציה

סביבת האינפלציה הנמדדת משיעור השינוי במהלך 12 החודשים האחרונים עלתה לרמת שיא של השנים האחרונות ועומדת על 1.4%. סביבה זו צפויה להתייצב ואף להתחיל ולרדת במתינות בחודשים הקרובים כאשר ירידה משמעותית יותר צפויה החל מהרבעון השני של שנת 2019 בחזרה אל מתחת לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים של בנק ישראל. הירידה בסביבת האינפלציה צפויה על רקע  מספר גורמים כגון: התמתנות ועצירה במגמת פיחות השקל, עלייה בקצב מסירת דירות חדשות הצפויה למתן את עליית סעיף מחירי השכר דירה במדד, התפוגגות השפעת העלייה בשכר המינימום בסוף שנת 2017 והשפעות ממתנות על רמות המחירים בשל השפעת מלחמת הסחר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:05 | 20.08.18

שבועיים לדירוג שיא

בשבועיים האחרונים מאז הועלה דירוג המדינה של ישראל לרמת שיא של (AA-) עיקר ההשפעה הייתה בשוק המט"ח כאשר בשוק האג"ח הממשלתיות לפי שעה כמעט ולא הייתה השפעה להעלאת הדרוג.

ירידת תשואות קלה

מאז ההכרזה על העלאת הדרוג נרשמה אמנם ירידת תשואות קלה של כ-5 – 7 נ"ב אולם מדובר בירידת תשואות הדומה ואף נמוכה מעט מירידת התשואות בתקופה המקבילה בארצות הברית ומדינות אירופה בדירוג גבוה כגון גרמניה, צרפת ובריטניה. לעומת זאת בשוק המט"ח בלט השקל בשבועיים האחרונים בביצועים עודפים כאשר היה אחד מהמטבעות הבודדים שהתחזקו מול הדולר.

התפתחות זו תואמת את הערכת אגף הכלכלה של לאומי שציין שעל פי הניסיון  בעולם, הרי שברמות דירוג גבוהות מלכתחילה, השיפור בפער התשואה בעקבות העלאת דירוג נוטה להיות מינורית. יתר על כן, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על התפתחות הפער הזה ובפרט מידת ה-RISK-on/RISK-off  בשווקים המתעוררים. בעת הנוכחית, הייתה עלייה במידת ה – RISK-off ועל רקע זה חלה עלייה מסוימת במרווח הסיכון של ישראל למרות הכרזת חברת הדירוג SP.

חזר לרמה מתחילת השנה

יש לציין כי ביצועי השקל היו טובים לא רק ביחס למדינות בשווקים מתעוררים שסבלו כמובן מהחרפת המשבר בין ארה"ב לטורקיה אלא אף ביחס למטבעות הנחשבים כ-SAFE HAVEN כגון הין והפרנק השוויצרי. כתוצאה מכך רשם השקל התחזקות של יותר מ 2% מול סל המטבעות ובכך חזר לרמתו מתחילת השנה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:05 | 19.08.18

סיכום שבועי – אג"ח קונצרניות

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר בשבוע שעבר בהמשך המגמה המעורבת של עליות שערים קלות במדדים צמודי המדד לעומת ירידות שערים במדדים השקליים הלא צמודים בדגש על סקטור חברות הנדל"ן הזרות שממשיך לרשום ירידות שערים חדות. 

בשבוע  שעבר רשם מדד התל בונד גלובל ירידה של כ-1% והשלים ירידה של יותר מ-5% מתחילת השנה. רווחי מדדי התל בונד 20 ו-40 התנהגו בקורלציה די גבוהה עד לתחילת השנה הנוכחית, מראשית השנה ולמעשה מסוף חודש ינואר בולטת מגמת ההתנתקות בין מרווח מדד התל בונד השקלי שרשם עלייה חדה לעומת מרווחי מדדי התל בונד 20 ו-40 שרשמו עליות קלות. 

בתקופה האחרונה אף בולטת ירידת מרווחים קלה במדדי התל בונד צמודי המדד לעומת המשך מגמת העלייה במרווח מדד התל בונד השקלי. נראה כי ההסבר העיקרי (מעבר לביצועים העודפים של הבנצ'מרק הממשלתי המקביל) הוא הירידות החדות בסקטור חברות הנדל"ן הזרות שהנפיקו כמעט לחלוטין חוב שקלי לא צמוד ולכן ירידות השערים בהן אינן מורגשות במדדי התל בונד 20 ו-40.

שוק ההנפקות

בשוק ההנפקות רמת הפעילות ירדה מאוד כאופייני לחודש אוגוסט. מתחילת השנה קצב הגיוס דומה לקצב הגיוס בשנה שעברה. באופן מפתיע, למרות ירידות השערים החדות בסקטור חברות הנדל"ן הזרות, חלקן בהנפקות כמעט ולא ירד ביחס לגיוס בשנה שעברה כאשר הוא עומד על כ – 11% מסך ההנפקות, ירידה זעומה ביחס ל-12% בשנת 2017. מתחילת השנה גייסו חברות אלו כ-4.6 מיליארד שקלים לעומת גיוס של כ-8.5 מיליארד שקלים לאורך כל שנת 2017. עם זאת המבחן הגדול של החברות הללו יהיה בחודשים הקרובים  עם התעוררות מחודשת של שוק ההנפקות, ככל הנראה לאחר חופשות החגים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:04 | 19.08.18

סקירה שבועית – אג"ח ממשלתיות

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר תוך המשך מגמת הביצועים העודפים של צמודי המדד למעט בחלק הקצר ביותר של העקום.

ירידות לאורך כל העקום

צמודי המדד רשמו ירידת תשואות קלה השבוע לאורך כל העקום, למעט בחלק הקצר ביותר של העקום שם נרשמה עליית תשואות על רקע ההפתעה במדד המחירים לצרכן לחודש יולי שנותר ללא שינוי אל מול ציפייה לעלייה של 0.2%.

לעומת, זאת השקלים הלא צמודים רשמו עליית תשואות לאורך כל העקום בניגוד למגמת ירידת התשואות בארה"ב ובמרבית מדינות אירופה על רקע המשך המשבר בטורקיה.

עליה בציפיות האינפלציה

ביצועי החסר של השקלים הלא צמודים הביאו להמשך מגמת העלייה בציפיות האינפלציה הנגזרות לאורך כל העקום כמעט, מגמה הנמשכת מתחילת השנה הנוכחית. עליית התשואות בשקלים הלא צמודים התרכזה השבוע בעיקר בחלק הבינוני של העקום בטווח של ארבע עד שבע שנים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:13 | 14.08.18

סביבת האינפלציה בארה"ב

מדד המחירים לצרכן בארה"ב לחודש יולי עלה בהתאם לתחזיות ב-0.2%. גם מדד הליבה עלה בשיעור דומה. שיעור עליית מדד הליבה ב-12 החודשים האחרונים עלה לרמה של 2.4% - הרמה הגבוהה מזה כעשור. שיעור עליית המדד הרגיל ב-12 החודשים האחרונים נותר יציב ברמה של 2.9% - הרמה הגבוהה גם כן בשנים האחרונות. העלייה באינפלציה בארה"ב הינה תוצר של שוק העבודה המצוי למעשה בתעסוקה מלאה, הצמיחה החזקה, העלייה בסעיף המזון והעלייה בשנה האחרונה במחירי הדלק.

מדד המחירים ליצרן

סביבת האינפלציה בארה"ב מצויה ברמות גבוהות גם על פי מדד המחירים ליצרן שעלה ב-12 החודשים האחרונים ב-3.3% (2.7% מדד הליבה). מדובר בקצב העלייה הגבוה בשש השנים האחרונות. המשך העלייה בסביבת האינפלציה בארה"ב תומכת בתוואי הריבית של הפד לתקופה הקרובה, קרי עוד שתי העלאות ריבית עד סוף שנת 2018.

ההשפעה על המטבעות

ההידוק המוניטארי של הפד לצד המשך מלחמת הסחר של ממשל טראמפ מול סין טורקיה ואירן מביא להמשך העלייה בשער הדולר לצד קריסת מטבעות של שווקים מתעוררים כאשר בסוף השבוע בלטה הקריסה של הלירה הטורקית. הלירה הטורקית קרסה ביום שישי בשיעור של כ-18% מול הדולר דבר שהצית חשש לחשיפה של בנקים אירופאים לכלכלה הטורקית. כתוצאה מכך רשם הדולר התחזקות משמעותית מול האירו והפאונד ואילו הדולר אינדקס בעולם נסחר בשיא של למעלה משנה. תרחיש זה עשוי להביא להאצה בהשתטחות עקום התשואות בארה"ב בתקופה הקרובה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:40 | 13.08.18

הטריגר להתחזקות השקל

העלאת דירוג המדינה לדירוג שיא של (AA-) צפויה להצטרף לעוד גורמים התומכים בטווח הארוך במהלך מחודש של התחזקות השקל. בשבוע שעבר התחזק השקל במסחר מול סל המטבעות בשיעור של קרוב לאחוז לאחר היחלשות של קרוב ל-3% מול סל המטבעות טרום הודעת העלאת הדרוג בסוף שבוע שעבר.

ירידה בהתערבות במסחר במט"ח

היחלשות השקל מתחילת השנה הביאה לכך שבנק ישראל הוריד משמעותית את ההתערבות במסחר במט"ח. כך בחודש יולי נמנע בנק ישראל לחלוטין מהתערבות במסחר במט"ח ולמעשה למעט חודש ינואר השנה בו רכש בנקר ישראל כ-1.8 מיליארד דולר בשאר החודשים רכש בנק ישראל במצטבר כ-760 מיליון דולר, הכול במסגרת הרכישות שנועדו לעקר את השפעת הפקת הגז הטבעי. לשם השוואה, בשנים 2015 עד 2017 רכש בנק ישראל בממוצע כל שנה כשבעה מיליארד דולר לעומת 2.6 מיליארד דולר בלבד בשבעת החודשים הראשונים של השנה.

בשורה התחתונה

ייתכן כי העלאת הדרוג תהווה טריגר למהלך התחזקות מחודש של השקל מול הסל דבר שיעמיד שוב במבחן את בנק ישראל, בעיקר לאחר מינוי הנגיד/ה החדש/ה בחודש נובמבר השנה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:01 | 13.08.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר בשבוע שעבר במגמה חיובית תוך עליות שערים במדדים המובילים.

ההשפעה של העלאת הדירוג

העלאת דירוג ישראל וההשפעה החיובית על שוקי האג"ח הממשלתיים והמניות חלחלה גם לשוק האג"ח הקונצרנותי שכאמור רשם עליות שערים בכל המדדים המובילים. בלטו בביצועים עודפים מדדי התל בונד תשואות ותל בונד תשואות שקלי שרשמו עלייה שבועית ממוצעת של קרוב ל-0.9%.

להערכתנו להעלאת דירוג המדינה צפויה להיות השפעה מינורית יחסית על שוק האג"ח הקונצרניות המקומי. פוטנציאל ההשפעה על הערכת הסיכון הינו בעיקר לגבי ענפים ודירוג חברות צר יחסית ובפרט עבור חברות וענפים שהיו בדירוג גבוה מאוד מלכתחילה, הדומה לזה של דירוג המדינה. לגבי דירוגים נמוכים נראה כי ההשפעה מינורית לחלוטין על רקע העובדה כי מדובר בחברות קטנות מאוד בהשוואה בינלאומית

המלצות

מומלצת הגדלת החשיפה לאפיק הקונצרני אולם רק לחברות בדרוג גבוה יחסית. ככלל, החשיפה לאפיק הקונצרני מומלצת בעיקר דרך אג"ח חברות בדרוג גבוה יחסית ובמח"מ קצר של שנתיים עד ארבע שנים (חברות בדרוגים גבוהים מאוד מומלץ להחזיק גם במח"מ ארוך יחסית).

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:14 | 12.08.18

אג"ח ממשלתיות – סיכום שבועי

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר על רקע העלאת דירוג המדינה לדירוג שיא של (AA-). חברת דירוג האשראי S&P העלתה את דירוג האשראי של ישראל מרמה של A+ לרמה של AA-.

בכך ישראל מצטרפת ל-12 המדינות האחרות שמדורגות AA (מינוס, AA, ופלוס) בחברת S&P.

גל עליות מחירים במשק

העלאת הדירוג בסוף השבוע שעבר הביאה לעליות שערים לאורך העקומים כאשר בעיקר בלטו בעליות השקלים הארוכים לטווח של 20 שנה ומעלה שרשמו עלייה שבועית של כ 1.35%. צמודי המדד רשמו אף הם עליות מחירים אם כי מעט מתונות יותר ביחס לשקלים הלא צמודים. צמודי המדד הקצרים רשמו ירידות תשואה גבוהות יחסית השבוע על רקע גל עליות מחירים במשק הכולל בעיקר מוצרי מזון וביניהם: מחירי מוצרי חלב, מלח ותה. כתוצאה מכך נרשמה ירידה מחודשת בתלילות עקום ציפיות האינפלציה כתוצאה מעליית הציפיות בחלק הקצר וירידה בחלק הארוך. בעקום השקלי בלטה מגמה של ירידת התלילות בטווח של 2 – 10 שנים.

ההשפעה על העלאת הדירוג

העלאת דירוג המדינה הבליטה את ביצועי שוק האג"ח הממשלתיות המקומי בביצועים עודפים, על פני מרבית שוקי האג"ח הממשלתיים בעולם.

נציין כי השפעתם של שינויים בדירוג האשראי (Rating change) של מדינות ובצפי המוכרז על ידי חברות הדירוג (Outlook) על מחירי איגרות החוב הממשלתיות ועל תמחור הסיכון (CDS) איננו אחיד. במקרה של מדינות המדורגות בדירוג גבוה יחסית (רמת סיכון נמוכה), כפי שישראל מדורגת, הרי שהניסיון בעולם מצביע על כך שאיגרות החוב של מדינות כאלו מגיבות בצורה משמעותית מאוד להרעה בדירוג האשראי ולהודעה על הרעה בצפי לדירוג.  לעומת זאת, המחקר שהוזכר לעיל וגם מחקרים נוספים מצביעים על כך שאיגרות החוב של מדינות בדירוג גבוה יחסית (סיכון נמוך), ובפרט כאלו שמלכתחילה היה עבורם צפי חיובי של חברות הדירוג (כפי שהיה עבור ישראל במהלך השנה האחרונה), מגיבות בצורה מתונה יחסית לשיפור בפועל של הדירוג. לא מן הנמנע שלשינויים בדירוג המדינה פוטנציאל להשפיע על הערכת הסיכון לגבי ענפים ודירוג חברות, ובפרט עבור חברות וענפים שהיו בדירוג גבוה מאוד מלכתחילה, הדומה לזה של דירוג המדינה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:48 | 07.08.18

דו"ח התעסוקה בארה"ב – ניתוח

דו"ח התעסוקה לחודש יולי בארה"ב לא הביא עימו בשורות חדשות. המשק האמריקאי ממשיך לשמור על מצב של תעסוקה כמעט מלאה עם שיעור אבטלה הנמוך מ-4%, אך זאת לצד שיעור השתתפות נמוך יחסית בכוח העבודה הנמוך מ-63%, שיעור השתתפות המלווה את המשק האמריקאי מזה כחמש שנים.

תוספת המשרות הייתה אמנם נמוכה יחסית ועמדה על 157 אלף לעומת ממוצע התחזיות לתוספת של 190 אלף משרות, אולם נתוני החודשיים הקודמים תוקנו משמעותית כלפי מעלה (ב-59 אלף משרות במצטבר) כך שקו המגמה ממשיך להיות חזק.

השכר לשעה ממשיך לעלות בקצב של 2.7% בחישוב שנתי. גם כאן מדובר בקצב המלווה את המשק האמריקאי מזה תקופה לא קצרה של קרוב לשלוש שנים. נתוני העבודה מצביעים בסך הכל על תמונה חיובית של הפעילות בארה"ב, תמונה שעלתה בשבוע שעבר גם בנתוני הצמיחה לרבעון השני שעמדו על 4.1% בחישוב שנתי.

תמונה חיובית של הפעילות בארה"ב

נתוני הצמיחה ונתוני התעסוקה מציירים תמונה די אופטימית לגבי כלכלת ארה"ב בעת הנוכחית. נימה אופטימית זו עלתה השבוע גם מנוסח הודעת הריבית של הפד, שלמרות שהותיר את הריבית ללא שינוי, בהחלט כיוון לכך שתהליך העלאת הריבית מבחינת הפד רחוק מסיום וככל הנראה יתבטא בעוד שתי העלאות ריבית עד סוף השנה. במבט רחוק יותר קדימה, נראה שהמשק האמריקאי יתחיל לחוש בתוך כשנה את מגבלות ההגעה לתעסוקה מלאה. הסימנים המקדימים לכך הולכים ומתרבים והצפי הוא להאטה של הצמיחה ב-2020 עם צפי לכל המשתמע מכך בשווקים.

מבחינת השוק נראה כי בהדרגה השוק מיישר קו עם שתי העלאות ריבית נוספות השנה, אולם לגבי שנה הבאה השוק עדיין נמצא מאחורי הפד עם תחזית להעלאה אחת או שתיים לכל היותר לעומת שלוש העלאות ריבית החזויות על ידי הפד בנוסף להעלאה אחרונה החזויה על ידי הפד בראשית שנת 2020. בהנחה שתרחיש השוק ימשיך להיות שונה מתוואי הריבית של הפד כך נראה כי יגבר הסיכוי לירידה נוספת בתלילות עקום הריביות בארה"ב, אולי אף עד השתטחות מוחלטת בשנה הבאה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:16 | 05.08.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר בשבוע שעבר במגמה חיובית תוך עליות שערים במדדים המובילים. 

לאחר תקופה של ירידות שערים, בעיקר במדדי התל בונד גלובל ומדדי התל בונד השקליים הלא צמודים, התהפכה המגמה תוך עליות שערים של כ-0.1% עד 0.4% בממוצע. בשבוע שעבר בלטה העדפת איגרות החוב בדרוגים נמוכים יחסית שבאה לידי ביטוי בעלייה של 0.3% במדד התל בונד תשואות ועלייה של 0.4% במדד התל בונד גלובל לעומת עליות ממוצעות של 0.1% במדדי התל בונד בדרוג גבוה כגון תל בונד 20 ו-40 ותל בונד שקלי 50.

שוק ההנפקות

שוק ההנפקות סיים את חודש יולי עם גיוסים של כ-43 מיליארד שקלים מתחילת השנה בדומה לקצב הגיוס בשבעת החודשים הראשונים של שנת 2017. בחודשיים הקרובים צפויים גיוסים מינוריים יחסית על רקע חופשת הקיץ באוגוסט וחופשות חגי תשרי הפרוסות השנה לאורך חודש ספטמבר. 

בחודש האחרון בלטה מגמה של ירידה בהנפקות בעיקר על רקע ירידות השערים בשוק המשני. חברות הנדל"ן האמריקאיות, בשלב זה, נעלמו משוק ההנפקות כמעט לחלוטין ויהיו תלויות לחלוטין בהתאוששות של השוק המשני. המרווח הממוצע של מדד זה נמצא קרוב לשיא ועומד על כ-530 נ"ב לאחר שבשפל בחודש ינואר השנה עמד המרווח על כ-300 נ"ב.

מגמת הפדיונות בקרנות הנאמנות המשקיעות באג"ח חברות הואצה החודש וככל שתימשך כך יתקשה השוק לחזור למסלול של עליות, כמו גם לפעילות מואצת בשוק ההנפקות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:00 | 05.08.18

העלאת הדירוג של ישראל

חברת הדירוג P&S העלתה את דרוג האשראי של ישראל בנוטש אחד ל (AA-), דרוג האשראי הגבוה אי פעם. העלאת הדרוג מצטרפת לגורמים שבטווח הארוך תומכים בשקל. תשואות האג"ח הממשלתיות המקומיות עשויות לרשום ירידת תשואות קלה אם כי גם טרום העלאת הדרוג נסחרו איגרות החוב של ישראל בתשואות התואמות מדינות בדרוג דומה.

הנימוקים

בהודעה שפרסמה ביום ששי בלילה חברת הדרוג הבינלאומית S&P היא ציינה כי העלאת הדירוג של ישראל באה על רקע שיפור במדיניות הפיסקלית של ממשלת ישראל, לצד צמיחה והכנסות ממסים גבוהות שהביאו לירידה ניכרת ביחס החוב הממשלתי נטו לתוצר בשנים האחרונות.

הדו"ח שפורסם ביום שישי מהווה המשך ישיר לדו"ח חיובי מאוד שפורסם לפני כשנה שכבר אז העלאה את הצפי לדירוג לחיובי ופתח את הדרך לשיפור בדירוג בפועל בטווח של 12 – 24 חודשים קדימה מן ההודעה שלפני שנה. העלאת הדירוג בפועל הייתה בטווח התחתון של חלון הזמן שסומן וזה מהווה אינדיקציה חיובית נוספת.

בחברת הדירוג מעריכים כי כלכלת ישראל תצמח בשיעור ממוצע של כ-3.3% בשנים 2021-2018, כאשר הצמיחה תנבע מצריכה פרטית, המשך פעילות השקעות של תאגידים, וכן המשך צמיחת מגזר ייצוא השירותים (בעיקר שירותי היי טק). להערכתנו, במידה ומאגר ליוויתן  יתחיל להפיק בתוך כשנה וחצי וחברת אינטל תמשיך במהלכי ההרחבה שלה בישראל, הצמיחה הממוצעת של המשק תהיה מעבר ל-3.3% - השיעור שננקב על ידי חברת הדירוג.

באשר לצפי התקציבי, חברת הדירוג צופה כי הגירעון הממשלתי כאחוז מן התוצר המקומי הגולמי יישאר ברמה של 2.8% או מעט מתחת לכך. זוהי הערכה סבירה כל עוד אין הרעה לא צפויה בצמיחה ואו הרחבה ניכרת של צד ההוצאות (לדוגמא לנוכח אירוע ביטחוני חמור ומתמשך).  יחד עם זאת, החוב הממשלתי נטו – זה הוא חוב ברוטו בניכוי נכסים ממשלתיים נזילים (בעיקר בצורת פיקדונות בבנק ישראל) – צפוי לרדת מכ-58% בשנת 2017 לכ-56% בשנת 2021. מדובר במהלך די מאתגר בהינתן המצב שבו ההכנסות ממכירות קרקעות מדינה ירדו מאוד עקב אופן הביצוע של תכנית למשתכן.

בשורה התחתונה

העלאת הדרוג צפויה להיות גורם נוסף המצטרף לגורמים הקיימים שבטווח ארוך תומכים בעוצמתו של השקל. לגבי התשואות המקומיות נראה כי בסך הכול לא צפויה ירידה משמעותית (מינורית תיתכן) על רקע העובדה כי מלכתחילה התשואות דומות למדינות בדרוג דומה, למשל צ'כיה. עם זאת העלאת הדרוג בהחלט מחזקת את העובדה כי פוטנציאל העלייה בתשואות המקומיות, כמו גם העלייה בפרמיות הסיכון של המדינה, נמוך מאוד.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:02 | 05.08.18

אג"ח ממשלתיות – סיכום שבועי

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע החולף תוך יציבות בחלקים הקצרים של העקומים, שנסחרו כמעט ללא שינוי.

לעומת זאת בחלקים הבינוניים – ארוכים של העקומים ניכרה עליית תשואות קלה ובעיקר באפיק השקלי הלא צמוד על רקע מגמת עליית התשואות בשוקי האג"ח הממשלתיים בעולם ובעיקר באירופה.

עליה בציפיות האינפלציה

כתוצאה מכך נרשמה עלייה קלה נוספת בציפיות האינפלציה לטווח ארוך. תלילות העקום השקלי ממשיכה להיות גבוהה יחסית בעיקר בטווח של 5 – 10 שנים, אולם תלילות זאת אינה צפויה לרדת בטווח הקרוב ובעיקר כל עוד קיימת חוסר בהירות לגבי זהות הנגיד/ה הבא/ה ומדיניות בנק ישראל בעידן פוסט קרנית פלוג.

תהליך איטי והדרגתי

בכל מקרה נראה כי תהליך העלאת ריבית לכשיחל יהיה איטי והדרגתי ולכן מבנה העקום המקומי לפחות בטווח הקרוב לא צפוי לעבור שינוי מהותי. סביבת האינפלציה הנמדדת מהשינוי ב-12 החודשים האחרונים צפויה להמשיך ולהיות גבוהה יחסית בחודשים הקרובים ולכן נראה כי הציפיות הנגזרות מהשוק, לפחות בטווח הקצר צפויות לשמור על רמתן הנוכחית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:38 | 31.07.18

השקעות זרים במשק

מנתונים שפורסמו על ידי בנק ישראל עולה כי ההשקעות הישירות במשק על ידי זרים ("FDI") הסתכמו בחמשת החודשים הראשונים של השנה (ינואר-מאי) בכ-5.4 מיליארד דולר. נתון זה, משקף השקעות ישירות נכנסות בקצב שנתי של כ-13 מיליארד דולר בשנת 2018, שהוא היקף השקעה נמוך בהשוואה לשנת 2017, שהייתה שנת שיא על רקע מכירה של חברות ישראליות לחו"ל, אולם גבוה בהשוואה לשנים שקדמו.

צפי לעודף משמעותי

לאור זאת, ההשקעות הישירות נטו (תנועות נכנסות פחות יוצאות) צפויות להסתכם השנה בעודף משמעותי בהשוואה לשנים קודמות (להוציא את 2017). דהיינו, הנתונים ממשיכים להצביע על רמת אמון גבוהה של המשקיעים הזרים  במשק הישראלי.

היקף גבוה של השקעות פיננסיות

נתוני תנועות ההון מתחילת השנה מצביעים על היקף גבוה ביחס לשנים קודמות של השקעות פיננסיות של זרים בישראל (תנועות נכנסות), זאת במקביל להיקף גבוה יותר של ההשקעות פיננסיות של תושבי ישראל בחו"ל (תנועות יוצאות). השבוע, דווח על הנפקה פרטית גדולה יחסית של אג״ח ממשלת ישראל למשקיע פרטי מאסיה וסכום זה (250 מיליון אירו) יתווסף להיקף השנתי של תנועות ההון הפיננסיות הנכנסות.

הצפי ל-2018

בסך הכול, תנועות ההון נטו (ההפרש בין השקעות ישירות והשקעות פיננסיות נכנסות ויוצאות) צפויות להסתכם בעודף גם בשנת 2018, זאת בהמשך לעודף משנת 2017, אך ככל הנראה בהיקף נמוך יותר מאשר בשנת 2017 עודף זה, לצד הערכותינו כי העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים יישמר גם בשנים הבאות, אם כי תוך ירידה קלה בשנים 2018 – 2019, זאת בשילוב עם חוסנם המתמשך של חשבונות החוץ של המשק לצד סביבה פיסקאלית יציבה, מהווים גורמים אשר תומכים בחוסנו של השקל בטווח הבינוני והארוך ומגבילים מאוד את פוטנציאל הפיחות שלו גם בעת הנוכחית בה פער הריביות בין ארה"ב לישראל ממשיך להתרחב.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:30 | 30.07.18

הציפיות להעלאת ריבית

בארה"ב שבו והתחזקו בשבוע שעבר הערכות השוק בדבר עוד שתי העלאות ריבית של הפד עד סוף השנה כפי שהצהירו ראשי הפד לאחרונה ובהם הנגיד ג'רום פאוואל.

בסוף השבוע שעבר על רקע התבטאויות טראמפ נגד מדיניות הפד חלה עלייה מחודשת בתלילות העקום, אולם בשבוע שעבר נרשמה ירידה מחודשת בתלילות העקום. יחד עם זאת, השוק איננו שותף בדעתו עם הערכת הפד (ההערכה השכיחה) לגבי העלאת הריבית במהלך 2019 עד לרמה של 3.4%.

תלילות העקום צפויה להמשיך לרדת

על פי הגלום בשוק צפוי הפד לעלות את הריבית עוד פעמיים השנה וככל הנראה עוד העלאה עד שתיים בשנה הבאה. לפיכך נראה כי תלילות העקום צפויה להמשיך ולרדת במתינות אם כי כמובן מרבית ההשתטחות בוודאי מאחורינו. לפיכך נראה כי השקעה בחלק הבינוני של העקום בארה"ב ביחס סיכוי סיכון נראית ככדאית ביותר.

הצמיחה צפויה להימשך במחצית השנייה של השנה

הצמיחה החזקה בארה"ב צפויה להימשך גם במחצית השנייה של השנה ובצורה מתונה יותר גם לאורך שנת 2019. האתגר הגדול של הכלכלה האמריקאית, כפי שמצביע בתסריט המרכזי עקום הריביות בארה"ב, צפוי לצמיחה בשנת 2020 על רקע הסיכונים הגדלים בעיקר מן ההתקרבות המהירה לתעסוקה מלאה, החמרה של צווארי בקבוק שיאטו את הצמיחה, וגם כתוצאה ממלחמת סחר והתפוגגות השפעת רפורמות המס וההרחבות הפיסקאליות של משטר טראמפ.

2020: שנה של האטה

כתוצאה מכך נראה ששנת 2020 צפויה להיות שנה של האטה משמעותית בצמיחה, אם כי ככל הנראה לא גלישה למיתון, בעיקר אחרי הסייקל החיובי הארוך של המשק האמריקאי מאז שנת 2009 לאחר המשבר הפיננסי בגדול.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:04 | 29.07.18

סיכום שבועי – אג"ח קונצרניות

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר בשבוע שעבר במגמה שלילית תוך ירידות שערים במדדים המובילים. 

גם השבוע בלטו המדדים השקליים הלא צמודים בירידות שערים חדות יחסית כאשר מדדי התל בונד גלובל ותל בונד תשואות שקלי רושמים ירידות שערים של כאחוז בסיכום שבועי. מדדים אלו אבדו כ - 5% מתחילת השנה. 

המדדים צמודי המדד רשמו ירידות שערים מינוריות יותר כאשר סקטור הבנקים ממשיך לבלוט בביצועים עודפים משמעותיים. מדד התל בונד בנקים ממשיך ליהנות מהעובדה שהוא קצר יחסית במח"מ של כ - 2.5 שנים וכן מהעובדה שמדובר במדד צמוד מדד, אפיק הבנצ'מרק שהניב את הביצועים הגבוהים ביותר מתחילת השנה. 

החברות האמריקאיות בולטות בביצועי חסר

בצד השני נמצא כאמור סקטור חברות הנדל"ן מארה"ב שממשיך לבלוט בביצועי חסר משמעותיים ומשפיע על מדדים נוספים כמו מדד התל בונד השקלי שהמרווח הממוצע הגלום בו זינק בתקופה האחרונה.

ירידות השערים החדות בשוק המשני של חברות הנדל"ן מארה"ב סגרו כמעט לחלוטין את שוק ההנפקות בפני חברות אלו שגייסו כ - 4.5 מיליארד שקלים מתחילת השנה הנוכחית. בהיעדר חברות אלו, מרבית הגיוסים בשבוע האחרון היו של חברות מקומיות בעיקר מענפי הנדל"ן המניב והליסינג. למרות הביצועים החלשים השנה של האפיק הקונצרני קצב הגיוסים בשוק הראשוני תואם פחות או יותר את קצב הגיוס הגבוה משנת 2017.

המלצות לפעילות

אנו ממליצים להמשיך ולפעול בצורה דפנסיבית בכל הקשור לאפיק הקונצרני על רקע המשך מגמת הפדיונות בקרנות הנאמנות. מגמה זו ככל שתימשך צפויה להשפיע לשלילה בעיקר על חברות מדרוג בינוני – נמוך. מחד מומלץ להמשיך ולהגדיל החשיפה לחברות בדרוג גבוה בעיקר חברות בעלות אופי פעילות מקומי. נציין כי גם בירידות השערים החדות יחסית מומלץ להימנע מהשקעות בחברות בסיכון גבוה כמו סקטור חברות הנדל"ן מארה"ב העלול להמשיך ולהציג ביצועי חסר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

08:57 | 24.07.18

המדד והאינפלציה

מדד המחירים לצרכן עלה בשיעור של 0.1% בחודש יוני, וסיכם חמישה חודשים רצופים של עליות. רצף העליות בחודשים האחרונים הביא לעלייה ב"סביבת האינפלציה", המתחשבת, בין השאר, בנתוני האינפלציה בפועל (12 החודשים האחרונים) ובנתוני ציפיות האינפלציה (12 החודשים הבאים).

הנתונים ב-12 החודשים האחרונים

האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים (יוני 2018 לעומת יוני 2017) עלתה ל-1.3% (האינפלציה הגבוהה ביותר מאז חודש ינואר 2014) לעומת 0.5% בחודש הקודם. יש להדגיש כי עלייה חדה זו היא גם תוצאה של יציאת מדד יוני 2017 מחלון החישוב של האינפלציה ל-12 החודשים האחרונים שהיה נמוך באופן חריג.

הסעיפים שתרמו לעליות

הסעיפים שתרמו לעליית המדד בחודש יוני הם, בין היתר: פירות וירקות, בדגש על עלייה חדה במחירי הירקות; ואנרגיה ונסיעות לחו"ל, שעלו על רקע עליית מחירי הנפט בעולם והפיחות בשקל מתחילת השנה, בפרט מול הדולר. בנוסף, עלייה נרשמה גם בסעיף הדיור, על רקע עלייה של 0.6% בתת-הסעיף שירותי דיור בבעלות דייריהם (המשקף את מחירי שכר הדירה בחוזים מתחדשים וחדשים), אשר הייתה גבוהה מהעונתיות המאפיינת את חודשי יוני בשנים האחרונות.

הצפי קדימה

בחודשים הקרובים האינפלציה צפויה, להערכתנו, להישאר בתוך תחום יעד יציבות המחירים, אך בסביבת הגבול התחתון, דהיינו אינפלציה בפועל (ב-12 החודשים האחרונים) של מעט יותר מ-1% בסיכום שנת 2018. התפתחות זו, לצד אפשרות שהיחלשות השקל ביחס לדולר תמשך גם במהלך החודשים הקרובים, עשויות להוביל לעליית ריבית בנק ישראל לקראת סוף השנה.

אולם, ישנם מספר גורמים אשר עשויים לתמוך בחזרתה של האינפלציה לטווח של 0%-1% במהלך שנת 2019, ובכלל זה: הערכות לירידה בתרומה של סעיף הדיור במדד במהלך 2019 (שתורם לאינפלציה השנתית כ-0.5% בממוצע בשנים האחרונות), הערכות ליציבות בשער החליפין של השקל (בממוצע שנתי) עד להתחדשות הלחצים לתיסוף בשנת 2020, ירידת מחירי הסחורות בחודשים האחרונים (מתכות, חלק מרכיבי המזון), בלימה אפשרית של עליית מחירי הנפט בעולם כתוצאה מלחצים להגדלת תפוקת הנפט ועוד.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:35 | 23.07.18

סיכום שבועי – אג"ח קונצרניות

שוק האג"ח הקונצרניות המשיך להיסחר בשבוע שעבר במגמה המאפיינת את השוק מזה תקופה, קרי עליות שערים בצמודי המדד לעומת ירידות שערים בשקלים הלא צמודים, מגמה המאפיינת גם את המסחר בשוק האג"ח הממשלתי. 

חברות הנדל"ן האמריקאיות בביצועי חסר

סקטור חברות הנדל"ן מארה"ב ממשיך להפגין ביצועי חסר משמעותיים כאשר מדד התל בונד גלובל איבד השבוע 0.4% והשלים ירידה של 4.2% מאז תחילת השנה. השבוע הצטרפה חברת ברוקלנד לחברות הסובלות מירידות שערים חדות במיוחד. 

לעומת זאת, המגמה החיובית נמשכה השבוע במדדי התל בונד צמודי המדד שרשמו עליות ממוצעות של כ-0.4%. החולשה הנמשכת בסקטור השקלי הלא צמוד באה לידי ביטוי בפתיחת מרווחים משמעותית במדד התל בונד השקלי לעומת היציבות במדדי התל בונד צמודי המדד. מדד נוסף שבולט מתחילת השנה בביצועים עודפים הינו מדד התל בונד בריבית משתנה. ככלל איגרות החוב בריבית משתנה נסחרות בממוצע במרווחים מאוד נמוכים ביחס לסדרות דומות צמודות מדד ו/או שקליות לא צמודות בריבית קבועה. יתכן שהדבר נובע מהעובדה כי כמעט ואין הנפקות בריבית משתנה והמלאי הולך ויורד בהדרגה.

חולשה בשוק ההנפקות

שוק ההנפקות מגלה חולשה מתחילת החודש כאשר למעט הנפקות שטרי הון של בנקים מסוג COCO כמעט ולא התקיימו הנפקות. מספר נמוך יחסית של חברות קטנות בצעו מספר הנפקות קטנות כך שסך הגיוס מתחילת החודש בנטרול בנקים עומד על מתחת למיליארד שקלים. יש לקחת בחשבון כי גם חודש אוגוסט וספטמבר צפויים להיות חלשים יחסית עקב חופשות הקיץ והחגים. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:38 | 23.07.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר על רקע פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש יוני שהיה גבוה מעט מהתחזיות. כתוצאה מכך נרשמה מגמה מעורבת במסחר תוך עליות שערים בצמודי המדד וירידות שערים בשקלים הלא צמודים. 

האינפלציה

האינפלציה הנמדדת מהשינוי ב-12 החודשים האחרונים נכנסה אחרי יותר מארבע שנים אל תחום יעד יציבות המחירים וצפויה להיוותר ברמות הנוכחיות (עלייה של 1.3% ב-12 החודשים האחרונים) עד תום הרבעון הראשון של שנת 2019. העלייה באינפלציה בפועל והאינפלציה הצפויה ממשיכה להיות מודגשת בעיקר בחלק הקצר של העקום.

ציפיות האינפלציה

עקום הציפיות האינפלציוניות ממשיך להשתטח כאשר בחודש האחרון נרשמה עלייה בציפיות בחלק הקצר וירידה בחלק הבינוני – ארוך של העקום. ייתכן והדבר נובע בין היתר מהערכה כי העלייה בסביבת האינפלציה הינה זמנית ובטווח הבינוני יחזרו הגורמים כגון התמתנות עליית סעיף הדיור, תיסוף השקל וירידה במחירי הסחורות לפעול לירידת סביבת האינפלציה אל עבר הגבול התחתון של יעד יציבות המחירים ואולי אף מתחת.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:01 | 18.07.18

העוצמה של השקל

גורמי הרקע המאקרו-כלכליים צפויים להערכתנו לתמוך בשקל חזק, אך בשנים הקרובות (2019-2018) העוצמה צפויה להיות מתונה יותר בהשוואה לשנים קודמות. יש לציין שההתמתנות צפויה להיות זמנית, כך שלאחר מכן מגמת ההתחזקות של השקל צפויה להתחדש.

ברקע

בין גורמים אלה, נציין את העודף המתמשך בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, אשר מצוי במגמת ירידה ברביעים האחרונים, ולפיכך מפחית את הלחץ להתחזקות השקל. בהקשר זה, נציין כי ברביע הראשון של 2018 העודף בחשבון השוטף עמד על כ-1.9 מיליארד דולר, נתון המשקף ירידה בהשוואה לרביעים קודמים. הירידה בעודף חלה בעיקר על רקע העמקת הגירעון בחשבון הסחורות לרמה של כ-4.8 מיליארד דולר – הגירעון הגדול ביותר בחשבון זה מאז תחילת שנות האלפיים. בהקשר זה, יש לציין שגירעון זה הושפע מעלייה משמעותית ביבוא ברביע הראשון של השנה, בין היתר, על רקע יבוא מוגבר של כלי רכב. מנגד, העודף בחשבון השירותים ממשיך לגדול, ובכך "מפצה" על הגירעון בחשבון הסחורות.

ההשפעה בשנים הקרובות

אף שאין קשר ברמה הרבעונית בין השינויים בעודף בחשבון השוטף למצב השקל, יש להדגיש שירידת העודף צפויה להשפיע על השנים הקרובות וזה כבר פרק זמן משמעותי מספיק בכדי להיות גורם בעל משמעות לשקל. העודף בחשבון השוטף צפוי להמשיך ולרדת בשנים 2018 - 2019, זאת בעיקר על רקע הצפי להיקפי יבוא משמעותיים בשנים אלה (בדגש על 2019), כתוצאה ממהלכי ההשקעה המאסיביים של "אינטל" והשלב הראשון בפיתוח מאגר הגז הטבעי "לווייתן". השקעות אלה, צפויות להיתרגם בהמשך לרכיבי הצמיחה של המשק, בדגש על גידול ביצוא של רכיבים אלקטרוניים ומימושם של הסכמי היצוא של גז טבעי (ירדן ומצרים). כתוצאה מכך, בשנים שלאחר מכן העודף בחשבון השוטף צפוי לשוב ולעלות ולתמוך בהתחדשות התיסוף בשקל.

הגורם השני הוא תנועות ההון הנכנסות אל המשק, בדגש על השקעות ישירות של זרים בישראל, בהן רכישות של חברות ישראליות לתושבי חו"ל. שנת 2017 הייתה שנת שיא מבחינת השקעות ישירות נכנסות (עסקאות מובילאיי, כתר פלסטיק ועוד), ולפיכך, אנו מעריכים כי שנת 2018 תסתכם בהיקף מתון יותר של השקעות ישירות נכנסות, הדומה לממוצע השנים הקודמות שלפני 2017. דהיינו, מדובר בגורם שתומך בעוצמתו של השקל, אם כי, באופן מתון יותר בהשוואה ל-2017.

בשורה התחתונה

הגורמים הבסיסיים שתומכים בשקל חזק צפויים להיחלש באופן זמני במהלך 2018 ו-2019. לאור זאת, אנו מעריכים כי שער החליפין הממוצע בשנתיים הקרובות לא צפוי להיות שונה באופן מהותי בהשוואה לזה של 2017. במבט לטווח ארוך יותר, עם תחילת הפקת הגז ממאגר "לווייתן", שמתוכננת לתחילת 2020, וחזרתה הצפויה של "אינטל" לפעילות מורחבת אחרי שדרוג המפעל שלה, העודף בחשבון השוטף צפוי, להערכתנו, לעלות חזרה ולתמוך בהתחדשות התיסוף של השקל.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:33 | 17.07.18

עליה בגרעון הממשלתי

בחודש יוני הסתכמה פעילות הממשלה בגירעון תקציבי של כ-5.5 מיליארד שקלים. בראייה ארוכה יותר, במחצית הראשונה של השנה פעילות הממשלה הסתכמה בגירעון של 8 מיליארד שקלים לעומת גירעון גבוה יותר של 8.8 מיליארד שקלים בתקופה המקבילה אשתקד.

גידול בהוצאות

הגירעון בתקציב הוא, בין היתר, תוצאה של גידול גבוה מהמתוכנן לשנה זו בהוצאות הממשלה – גידול של כ-6.9% (במחצית הראשונה של השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד) בהוצאות המשרדים האזרחיים (לעומת גידול מתוכנן של 5.3%) וגידול של 3.5% בהוצאות מערכת הביטחון (לעומת תכנון לקיטון של 0.5%). בהודעת האוצר צוין כי גביית המסים במחצית הראשונה של השנה הינה בהתאם לפריסת תחזית הגבייה השנתית ולא נרשמו עודפי גבייה מתחילת השנה.

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים שהסתיימו בחודש יוני השנה עומד על כ-24 מיליארד שקלים (שהם כ-1.9% תוצר על פי אומדני האוצר), והוא עדיין נמוך מהיעד הממשלתי ל-2018 – 38.5 מיליארד שקלים (שהם 2.9% תוצר). עם זאת, במשרד האוצר מציינים כי צפויה עלייה בגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים החל מחודש אוגוסט השנה, על רקע הרמה הנמוכה יחסית של הכנסות חד-פעמיות של הממשלה בחודשים אוגוסט-אוקטובר 2018 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במבט קדימה, להערכת אגף כלכלה בבנק לאומי הגירעון הממשלתי בשנת 2018 צפוי להיות גבוה מאשר בארבע השנים האחרונות (2014-2017), ועשוי להסתכם בשיעור הקרוב ליעד הממשלתי של 2.9% תוצר.

עליה בתלילות העקום

השילוב של אפשרות  של מדיניות תקציבית מרחיבה יותר, בעיקר לאור העובדה כי שנת 2019 תהיה שנת בחירות לצד תוואי העלאת ריבית איטי יחסית של בנק ישראל תומך בעלייה מחודשת בתלילות העקום בעיקר לאור העובדה כי במהלך התקופה האחרונה נרשמה ירידה קונסיסטנטית בתלילות העקום. תלילות זו כאמור אינה צפויה לרדת עוד ותיתכן בהחלט עלייה מחודשת בתלילות בטווח 5 – 10 שנים מרמה נוכחית של סביב 80 נ"ב לרמה הממוצעת של התקופה האחרונה סביב 90 – 100 נ"ב.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:15 | 16.07.18

מדד המחירים לצרכן - ניתוח

מדד המחירים לצרכן לחודש יוני עלה ב-0.1% - מעט גבוה מתחזיות השוק שצפו את היוותרות המדד ללא שינוי.

עליות מחירים במזון, ירקות והשכירות

את עליית המדד הובילו עליות מחירים של סעיף המזון (בעיקר מוצרי חלב), מחירי הירקות והמשך ההאצה במחירי השכירות. סעיף זה רשם עלייה חדה יחסית ב-12 החודשים האחרונים של 3.3%. סביבת האינפלציה נכנסה חזרה לתחום היעד לראשונה זה ארבע שנים כאשר היא עלתה ב-1.3% במהלך 12 החודשים האחרונים. נראה כי לפחות עד תום הרבעון הראשון של שנת 2019 תיוותר האינפלציה בתחום היעד.

מה הלאה?

בראייה קדימה האינפלציה בשנת 2019 צפויה להתחיל לרדת על רקע האטה הצפויה בעליית מחירי השכר דירה כתוצאה מדירות הנמצאות בתהליך בנייה הצפוי להסתיים לאורך השנה, התחזקות מחודשת של השקל וירידה אפשרית של מחירי השכירות.

בנק ישראל הבהיר בהודעת הריבית בשבוע שעבר כי תנאי מקדים להעלאת ריבית יהיה התבססות האינפלציה בתחום היעד. לפיכך, בשלב זה לא צפוי שינוי במדיניות המוניטארית והעלאת ריבית לא צפויה לפני חודש דצמבר השנה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:29 | 16.07.18

ניתוח הודעת הריבית

הוועדה המוניטארית בבנק ישראל החליטה בשבוע שעבר להותיר את הריבית ברמתה הנוכחית של 0.1%, זה החודש ה-41 ברציפות. פרסום החלטת הריבית לווה בעדכון של תחזית חטיבת המחקר של בנק ישראל אשר לא שינתה את תחזית הריבית שלה מחודש אפריל השנה, לפיה ריבית בנק ישראל תעמוד על 0.25% בסוף 2018 ועל 0.5% בסוף 2019 (חטיבת המחקר מעריכה כי ההעלאה תתרחש במהלך הרביע השלישי של 2019).

היעד המרכזי

הוועדה המוניטארית בבנק ישראל ממשיכה להדגיש את מחויבותה ליעד המרכזי של בנק ישראל והוא – יציבות מחירים. הוועדה חזרה והדגישה בחודשים האחרונים כי "בכוונת הוועדה המוניטארית להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה, כל עוד הדבר יידרש כדי לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד". דהיינו, כל עוד קצב עליית המחירים במשק אינו מבוסס בתוך יעד יציבות המחירים של הממשלה (1%-3%), מהלך העלאת הריבית מצד בנק ישראל צפוי להיות איטי והדרגתי, ובכך אין שינוי בעמדת הוועדה בהשוואה לחודשים קודמים.

בהתייחס למשמעות של "התבססות סביבת האינפלציה ביעד", הנגידה והמשנה לנגידה הבהירו מאז החלטת הריבית האחרונה, כי הכוונה לאינפלציה שאינה קרובה מדי לגבולות היעד (כלומר גבוהה מ-1%), אשר תישאר בתחום זה לפרק זמן של יותר מחודשים ספורים בלבד. משמעות המסר מבנק ישראל, הינה שבתרחיש מרכזי, לא צפויה העלאת ריבית משמעותית בחודשים הקרובים. זאת, בניגוד להערכות שהיו גלומות לאחרונה בשווקים.

אבל יש גם יעדים נוספים

על אף הדגש הרב שניתן בהודעת הריבית האחרונה להתבססות האינפלציה בתוך סביבת יעד יציבות המחירים, נדגיש שיש לבנק ישראל יעדים נוספים ובהם: תמיכה בצמיחה, תעסוקה וצמצום פערים חברתיים, בתנאי שלא תהיה בכך פגיעה בהשגת יציבות המחירים לאורך זמן; ותמיכה ביציבותה של המערכת הפיננסית ובפעילותה הסדירה.

הגישות החדשות של הבנקים המרכזיים

נראה שהגישה של הצבת יעדי יציבות מחירים כיעד מרכזי לבנקים מרכזיים בעולם המפותח כבר שירתה את מטרתה במהלך שלושת העשורים האחרונים כאמצעי לסיוע בהפחתת האינפלציה מרמה חד ספרתית נמוכה לרמת יציבות מחירים – רמה שבה האינפלציה כה נמוכה עד שאיננה מקבלת משקל של ממש בקבלת החלטות. כיום, כשהעולם המפותח מבוסס דיו ביציבות מחירים, הולכות ומתפתחות גישות לקביעת יעדים לבנקים מרכזיים אשר נותנים משקל גדול יותר ליעדים חלופיים כמו: צמיחת התוצר הנומינלי (צמיחה ריאלית + מחירים), יציבות פיננסית ורמת המחירים (ולא השינוי בו).

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:28 | 15.07.18

סיכום שבועי – אג"ח קונצרניות

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר בשבוע שעבר במגמה חיובית תוך עליות שערים בכל המדדים המובילים. בדומה למגמה בשוק האג"ח הממשלתיות, הודעת הריבית של בנק ישראל השפיעה לחיוב גם על שוק האג"ח הקונצרני שרשם עליות שערים נאות. 

עדיין מתחילת החודש במרבית המדדים נרשמו ירידות שערים על רקע הירידות החדות בשבוע המסחר הראשון של חודש יולי. בדומה למגמה השבוע בשוק האג"ח הממשלתיות נרשמו עליות שערים חדות במדדים השקליים הלא צמודים. מדדים אלו עדיין נמצאים בפיגור משמעותי בביצועים ביחס למדדים צמודי המדד, דבר הבא לידי ביטוי במרווח הגבוה יחסית הגלום במדד התל בונד השקלי.

השוק הראשוני

בשוק הראשוני בולטת בחודש האחרון מגמת העלייה בהנפקות שטרי הון עליונים מסוג COCO של הבנקים. סך הכול גייסו בנקים בחודש האחרון קרוב ל-1.8 מיליארד שקלים בהנפקת שטרי הון עליונים צמודי מדד לטווחים של 5 – 9 שנים. ככלל ,בחודשים יוני ועד כה בחודש יולי, מורגשת האטה מסוימת בקצב הגיוס של חברות ביחס לחודשים ינואר – מאי השנה.

המלצות לפעילות באפיק הקונצרני

מומלצת הגדלת החשיפה לאפיק הקונצרני, אולם בעיקר לחברות בדרוג גבוה יחסית. ככלל החשיפה לאפיק הקונצרני מומלצת בעיקר דרך אג"ח חברות בדרוג גבוה יחסית.

בניגוד לאפיק הממשלתי, אנו ממליצים על השקעה במח"מ קצר יחסית של 2 – 4  שנים, וכן על הגדלת החשיפה לאג"ח שקלי לא צמוד על חשבון אג"ח צמוד מדד.

מומלצת הגדלת החשיפה לאג"ח חברות צמוד דולר בעיקר מענף הכימיה גז ונפט וחשיפה לחברות החשופות לפעילות בשוק המקומי. אנו מעדיפים להקטין את החשיפה לחברות מענף הנדל"ן למגורים על רקע ההאטה בענף.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:33 | 15.07.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר במגמה חיובית תוך עליות שערים חדות בשקלים הלא צמודים לטווח בינוני – ארוך ועליות מעט מינוריות יותר בצמודי המדד.

הטריגר

הטריגר לעליות השערים היה הודעת הריבית של בנק ישראל אשר בניגוד לציפיות בשוק לא נשאה אופי ניצי ולמעשה תוואי הריבית החזוי על ידי חטיבת המחקר נותר כמעט ללא שינוי, קרי העלאת ריבית אחת עד סוף השנה ועליית ריבית נוספת במהלך שנת 2019 (שהוקדמה בתחזית לרביע השלישי של השנה).

ההודעה הייתה בניגוד גמור למגמה בשוק המקומי בתקופה האחרונה אשר העלתה משמעותית את הציפיות להעלאות ריבית בעיקר על רקע העלייה בציפיות האינפלציה בחודשים האחרונים. למעשה טרום ההודעה חזה השוק קרוב לשלוש העלאות ריבית במהלך השנה הקרובה, העלאות שנמחקו כמעט לחלוטין לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל.

בסיכום שבועי

בסיכום שבועי רשמו השקלים הלא צמודים לטווח בינוני – ארוך עליות מחירים חדות של קרוב ל-1.5% בממוצע, ואילו צמודי המדד המקבילים רשמו עליות שערים ממוצעות של כאחוז. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:27 | 04.07.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר בשבוע שעבר במגמה שלילית תוך ירידות שערים במדדים המובילים. ברמת המרווחים נרשמה יציבות במדדים צמודי המדד לעומת עלייה במרווחים בשקלים הלא צמודים על רקע עליות המחירים באיגרות החוב השקליות הלא צמודות הממשלתיות.

מחצית פושרת באפיק הקונצרני

המחצית הראשונה של שנת 2018 הייתה פושרת מאוד מבחינת ההשקעה באפיק הקונצרני. למעט השקעה בסקטור הבנקים, השקעה במרבית המדדים האחרים הניבה הפסדים ובעיקר בכל הקשור לאיגרות החוב השקליות הלא צמודות וכן השקעה באיגרות החוב בדרוגים נמוכים יחסית.

השוק הראשוני

פעילות מואצת יחסית בשוק הראשוני נמשכה גם בשבוע שעבר כאשר חברות גייסו 1.3 מיליארד שקלים בהובלת גיוס של כ-650 מיליון שקרלים של חברת פז. במחצית הראשונה של השנה גייסו חברות כ-40 מיליארד שקלים, קצב מהיר ביחס לקצב הגיוס בשנה שעברה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:48 | 02.07.18

הדו"ח החצי שנתי ליציבות הפיננסית

בנק ישראל פרסם את הדו"ח החצי שנתי ליציבות פיננסית של המשק, והכותרת של הדו"ח היא כי המשק הישראלי אמנם נהנה ממצב מקרו-כלכלי טוב, וכך גם יכולתו לעמוד בפני זעזועים, אך לפי ההערכות עלתה ההסתברות לזעזוע כלכלי או גיאו-פוליטי שמקורו בחו"ל, אשר עלול להשפיע לרעה על הפעילות הריאלית והפיננסית במשק.

יציבות המערכת הפיננסית

כן מציין בנק ישראל כי מניתוח הסביבה שבה פועלת המערכת הפיננסית המקומית ורמת עמידותה עולה כי יציבותה נשמרת. זו השתפרה לאורך שנים בתמיכת הסביבה הכלכלית ומחזור העסקים החיובי שממנו נהנה המשק הישראלי. בראייה ארוכת טווח, החוסן של מרבית הענפים במגזר העסקי השתפר. שיפור זה בא לידי ביטוי ביחסים הפיננסיים ובאינדיקטורים נוספים של החברות הציבוריות.

איפה הסיכונים?

מקור הסיכון המקומי העיקרי למשק על פי בנק ישראל הינו שוק הדיור על רקע ההאטה שחווה הענף בחודשים האחרונים ובעיקר לאור הירידה בהיקפי המכירות והגידול של מלאי הדירות הלא מכורות. עם זאת מצויין בדו"ח כי השפעה על המינוף הפיננסי ועל הנזילות המידית של החברות ניכרת רק בערכי הקיצון, ואילו בערכים הנמוכים ההשפעה קטנה יחסית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:07 | 02.07.18

ניתוח המדד המשולב - בנק ישראל

המדד המשולב לבחינת מצב המשק שמפרסם בנק ישראל עלה בחודש מאי השנה ב-0.25%. זהו שיעור העלייה הנמוך ביותר מאז חודש ספטמבר 2017, המשקף התמתנות מסוימת בקצב התרחבות הפעילות הכלכלית בחודש מאי לעומת חודשים קודמים. לאור זאת, קצב הגידול השנתי של המדד המשולב (מאי 2018 לעומת מאי 2017) נותר ללא שינוי מהחודש הקודם ברמה של כ-3.7%. נתון זה, המשקף את סביבת הצמיחה הנוכחית של המשק הישראלי, הינו עקבי עם הערכתינו באשר לקצב הצמיחה הצפוי במהלך השנה.

ממה זה נובע?

עליית המדד המשולב בחודש מאי נתמכה, בין השאר, בעליות של הרכיבים הבאים: יבוא מוצרי צריכה, יבוא תשומות לייצור והייצור התעשייתי (בחודש אפריל). מנגד, נרשמו ירידות ברכיבים: יצוא סחורות, והפדיון בענפי המסחר והשירותים, אשר קיזזו את עליית המדד המשולב בחודש מאי.

בחינת השינויים ברכיבים מעלה כי הפעילות הכלכלית בסך הכול המשיכה להתרחב גם במהלך הרביע השני של השנה (אפריל-מאי), אולם התרחבות זו חלה, בין היתר, כתוצאה מעליית היבוא אשר מקזזת את קצב הצמיחה של התוצר המקומי הגולמי.

במבט קדימה

התוצר המקומי צפוי לצמוח בשיעור ריאלי של 3.7% במהלך שנת 2018. בין הגורמים שצפויים לתמוך בצמיחה נציין את המשך התרחבות הצריכה הפרטית, הן של מוצרים והן של שירותים; המשך גידול מהיר ביצוא השירותים, בעיקר בתחומי ההיי-טק; עלייה ביצוא של רכיבים אלקטרוניים בחודשים הראשונים של השנה לאור חזרתה של "אינטל" לפעילות מלאה; ופרויקטים גדולים של השקעות – הרחבה נוספת של מפעל "אינטל" והשלב הראשון בפיתוח מאגר הגז הטבעי "לווייתן".

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:18 | 01.07.18

סיכום שבועי: אג"ח ממשלתיות

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר בניגוד למגמה בתקופה האחרונה כאשר צמודי המדד רושמים ירידות שערים לעומת עליות שערים בשקלים הלא צמודים.

ירידה חדה בציפיות האינפלציה

בלטו בירידות שערים ועליית תשואות צמודי המדד לטווח הבינוני – ארוך. כתוצאה מכך נרשמה מגמה של ירידה חדה יחסית בציפיות האינפלציה הנגזרות לטווחים אלו. בשקלים הלא צמודים נרשמו ירידות תשואה ועליות שערים קלות למעט בסדרות הארוכות ביותר לטוח של 20 שנה ומעלה שרשמו ירידות שערים.

השוק המקומי בולט לשלילה

בחודש האחרון בלט שוק האג"ח הממשלתיות המקומי לשלילה ביחס לשווקים אחרים בעולם כאשר עליית התשואות הייתה חדה יחסית וכן השקל הפגין ביצועים חלשים יחסית מול הדולר, ביחס למטבעות אחרים בעולם. הפיחות בשקל מול הדולר, בחודש האחרון, היה מהגבוהים בעולם למעט אולי מטבעות כמו היואן הסיני, הקרונה הצ'כית וכמובן מטבעות של מדינות הנמצאות במשבר כלכלי כזה או אחר כגון ארגנטינה וטורקיה. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:33 | 25.06.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר השבוע במגמה חיובית תוך עליות שערים במרבית המדדים המובילים. בדומה למגמה בשוק האג"ח הממשלתיות נמשכת מגמת הביצועים העודפים של המדדים צמודי המדד.

הדיפרנציאציה בין ביצועי מדדים

מדד התל בונד 60 רשם עלייה של 44 נ"ב לעומת ירידה של 25 נ"ב במדד התל בונד שקלי 50. מתחילת השנה בולטת עוד יותר הדיפרנציאציה בין ביצועי מדדים אלו כאשר מדד התל בונד 60 רשם עלייה של 70 נ"ב לעומת ירידה של 1.7% במחיר מדד התל בונד שקלי 50.

ירידה ברמת המרווחים

בשבועות האחרונים ניכרת מגמה של ירידה מחודשת ברמת המרווחים לאחר שהחודשים הראשונים של השנה התאפיינו במגמה של עליית מרווחים. אנו סבורים כי מגמה זו צפויה להימשך ובעיקר בכל הקשור לחברות בדרוג גבוה יחסית. לפיכך, המלצתנו להמשיך ולהגדיל החשיפה לחברות אלו עדיין בתוקף. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:01 | 24.06.18

סביבת אינפלציה ועליית הריבית

"סביבת האינפלציה" במשק המקומי היא גורם חשוב בקביעת המדיניות המוניטארית של המשק. בפרסומי הוועדה המוניטארית מודגש זה חודשים ארוכים כי המדיניות המוניטארית תישאר מרחיבה, כל עוד הדבר יידרש כדי לתמוך בחזרתה של "סביבת האינפלציה" לתוך תחום יעד יציבות המחירים (1% - 3%).

כאמור "סביבת האינפלציה" מתחשבת במדדים שונים של האינפלציה בפועל ובאינפלציה הצפויה, בדגש על הטווחים הקצרים (שנה-שנתיים).

עליה בטווחים הקצרים

בחודשים האחרונים (מחודש נובמבר 2017) ניכרת מגמה של עלייה מתונה בציפיות האינפלציה לטווחים הקצרים (שנה ושנתיים) מכל המקורות, לסביבת הגבול התחתון של היעד. עם זאת, הרמה הנוכחית שונה מעט בין המקורות השונים, כאשר ממוצע החזאים לאינפלציה בשנה הקרובה עומד על 1.0%, הציפיות משוק ההון עומדות של 1.2% והציפיות שנגזרות מהריביות הפנימיות של חמשת הבנקים הגדולים הן נמוכות יותר ועומדות של 0.7%. במקביל, הציפיות לטווח הארוך יותר (הציפיות משוק ההון ל-5 עד 10 שנים) מבוססות זה תקופה ארוכה סביב מרכז היעד (2%).

בשורה התחתונה

במידה ותימשך העלייה בציפיות האינפלציה תוך התייצבותן בתחום ביעד, גם על רקע הערכתינו לעלייה באינפלציה בפועל בחודשים הקרובים, לצד אפשרות של המשך מהלך הפיחות המסוים שהחל לאחרונה בשער החליפין של השקל (בעיקר כלפי הדולר), מדובר בגורמים אשר עשויים לתמוך בעליית ריבית מצד בנק ישראל עוד השנה. בכל מקרה במבט לטווח ארוך, יש להדגיש כי תוואי העלייה העתידי של ריבית בנק ישראל צפוי להיות איטי והדרגתי.  

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:33 | 24.06.18

סיכום שבועי: אג"ח ממשלתיות

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר תוך המשך מגמת הביצועים העודפים של צמודי המדד לאורך כל העקום כמעט.

עליה טכנית בעקבות המדד

צמודי המדד הקצרים רשמו עליות שערים כאשר העלייה בתשואות הינה טכנית עקב פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש מאי שעלה ב-0.5%. הביצועים העודפים של צמודי המדד נרשמו על רקע מדד מאי שעלה על פי התחזיות ונראה כי השוק מתחיל להפנים את העובדה שסביבת האינפלציה בישראל נמצאת בתהליך של עלייה מזה מספר חודשים.

עליה בציפיות האינפלציה

העליה בציפיות האינפלציה תורגמה השבוע גם לציפייה להתחלה של מדיניות מוניטארית מהדקת על ידי בנק ישראל שתבוא לידי ביטוי בהעלאות ריבית מהירות מכפי שתמחר השוק עד עתה. הביטוי לכך היה עליית תשואות בחלק הקצר – בינוני של העקום בדגש על הטווח שלוש עד חמש שנים. במקביל רשם השקל עוצמה יחסית השבוע מול הדולר בניגוד למגמה בעולם.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:07 | 18.06.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר השבוע במגמה חיובית תוך עליות שערים במדדים המובילים. בדומה למגמה בשוק האג"ח הממשלתיות, בלטו בעליות שערים המדדים צמודי המדד בביצועים עודפים.

מדד התל בונד גלובל המשיך בהתאוששות שהוא רושם לאחרונה ורשם עלייה שבועית של 0.3%, אם כי עדיין מתחילת השנה בולט המדד בביצועי חסר משמעותיים כאשר הוא רושם ירידה של 3%. בשבועות האחרונים ניכרת מגמה חיובית בשוק האג"ח הקונצרני הבאה לידי ביטוי בירידה קלה ברמת המרווחים שעדיין גבוהה משמעותית מרמתה בתחילת השנה.

מסיטים כספים לחו"ל

בחודש מאי נמשכה המגמה, הבאה לידי ביטוי בשוק קרנות הנאמנות,  של מעבר הציבור מנכסי סיכון לקרנות כספיות ולהסטת כספים לחו"ל. במהלך חודש מאי פדה הציבור כ-1.3 מיליארד שקלים מקרנות אג"ח לסוגיהן, בהמשך למגמה בחודשים פברואר – אפריל.

למעט חודש ינואר בו נרשם גיוס מאסיבי לקרנות הנאמנות המשקיעות באג"ח, בשאר החודשים השנה נרשמה מגמה של פדיונות כך שמתחילת השנה נרשמו פדיונות של כ-400 מיליון שקלים בקרנות אלו.

החולשה בשוק האג"ח הממשלתיות ייתכן ויכולה להיות מוסברת בין היתר גם על רקע היציאה של הציבור מהשקעה באפיק זה. גם בקרנות הנאמנות המניתיות נרשם פדיון של כ-400 מיליון שקלים מתחילת השנה. לעומת זאת, אפיק ההשקעה בחו"ל בולט עם גיוס של 1.7 מיליארד שקלים מתחילת השנה, כמו גם הקרנות הכספיות שגייסו כ-800 מיליון שקלים מתחילת השנה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:57 | 18.06.18

מדד המחירים לצרכן - תגובה

מדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה ב-0.5% בהתאם לממוצע תחזיות השוק. המדד השלים עלייה של 0.5% ב-12 החודשים האחרונים כאשר בנטרול מחירי הדיור ירד המדד ב-0.1%.

עליה בסביבת האינפלציה

העליה בסביבת האינפלציה בישראל נמשכת כאשר החודש תרמו לעליית המדד עלייה עונתית במחירי הפירות הטריים, עלייה עונתית במחירי ההלבשה, ועלייה במחירי הדלק כתוצאה מהמשך מגמת עליית מחיר הנפט בעולם. עליות מתונות נרשמו בסעיפי ההנעלה, הירקות הטריים ונופש בארץ ובחו"ל. סעיף הדיור נותר ללא שינוי כאשר ירידת מחירי הדירות (שאינן נכללים במדד) נבלמה החודש עם עלייה במחירי הדירות החדשות ויציבות במחירי דירות יד שנייה. ב-12 החודשים האחרונים ירדו מחירי הדירות ב-0.2%, הקצב הנמוך ביותר בעשור האחרון.

מה הלאה?

סביבת האינפלציה הנמדדת משיעור השינוי ב-12 החודשים האחרונים צפויה להמשיך ולעלות בחודשים הקרובים. בנק ישראל צפוי בחודשים הקרובים להמשיך ולשבת על הגדר כאשר נראה כי בתסריט בו ממשיכות ועולות הציפיות האינפלציוניות לצד מהלך משמעותי של היחלשות השקל, או גל של עליות של מחירים מקומיים, ייתכן ונראה את בנק ישראל מעלה את הריבית עוד השנה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:59 | 17.06.18

הודעות הריבית - התייחסות

הודעות הריבית של הפד וה-ECB שהתפרסמו בשבוע שעבר לא הפתיעו באופן מהותי. עם זאת, הודעת הפד נתפסה כבעלת גוון ניצי יחסית כאשר הפד העלה את התחזית לארבע העלאות ריבית השנה במקום שלוש עד כה.

מה צפוי בהמשך

לעומת זאת, תוואי הריבית העתידי של הפד נותר ללא שינוי כאשר הפד, בהערכות המרכזיות שלו, צופה העלאת ריבית בשנת 2020 אל 3.1% - 3.6%, תוך שהריבית צפויה לרדת במעט בטווח הארוך יותר אל 2.8% - 3%. תחזית זו מותנית בכך שהצמיחה בארה"ב תמשיך להיות חזקה יחסית (1.8% - 2%), אך מתונה מזו של שנת 2018 (2.7% - 3%). נראה שתוואי עליית הריבית מותנה בשמירה של הצמיחה הנומינלית בארה"ב (תוצר ריאלי+מחירי התוצר) בקצב של כ-4% ומעלה והתמתנות צמיחה זו, בין אם כתוצאה מהאטה ריאלית ובין אם כתוצאה מעצירה בהאצת האינפלציה שיכולה להאט את תוואי עליית הריבית. על רקע סיכון זה, שנראה כמשמעותי, נרשמה ירידה נוספת בתלילות העקום בארה"ב תוך ירידת תשואות קלה בחלק הארוך של העקום.

נראה כי בבסיס האצת קצב העלאות הריבית בארה"ב השנה עומדת המשך העלייה בסביבת האינפלציה, שבאה לידי ביטוי במדד המחירים לצרכן וליצרן, לצד המשך ההרחבה הפיסקלית שמבצע ממשל טראמפ וכמובן המשך השיפור הניכר בשוק העבודה.

ובאירופה...

לעומת הודעת הריבית של הפד, הודעת הריבית של ה-ECB נתפסה כ"יונית" יותר אולי בגלל ציפיית השוק לנוסח ניצי יותר. הבנק המרכזי באירופה הכריז על הפחתת קצב הרכישות ברבעון האחרון של השנה עד לסיום תוכנית הרכישות בסוף השנה. עם זאת ציין הבנק המרכזי כי העלאת ריבית אינה צפויה לפני קיץ 2019, כאשר בשוק הייתה ציפייה לאפשרות להעלאת ריבית מוקדמת יותר.

בשורה התחתונה

נראה כי בבסיס ההחלטות השונות עומד המשך המומנטום החיובי בארה"ב לעומת ההאטה הניכרת באירופה מאז תחילת השנה לצד המשך החששות הפוליטיים ליציבות הגוש בעתיד. כתוצאה מכך נרשמה לאחר הודעת הריבית באירופה התחזקות משמעותית של הדולר מול האירו כמעט לרמה הגבוהה בשנה האחרונה. מדובר ברמה שהיוותה נקודת תמיכה לאירו בשנה האחרונה ונראה כי בתקופה הקרובה תיבחן שוב התמיכה של האירו ברמה זו.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:36 | 17.06.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר תוך המשך מגמת הביצועים העודפים של צמודי המדד לאורך כל העקום.

בעוד שצמודי המדד בלטו בעליות שערים לאורך כל העקום (למעט בחלק הארוך ביותר), רשמו במקביל השקלים הלא צמודים ירידות שערים בדגש על החלק הארוך של העקום.

ההשפעה על ציפיות האינפלציה

כתוצאה מכך נמשכה מגמת העלייה בציפיות האינפלציה הנגזרות, להם בנק ישראל נותן משקל משמעותי, שנכנסו לראשונה זה כארבע שנים, אל תחום יעד יציבות המחירים של בנק ישראל לאורך כל העקום.

תלילות העקום – ללא שינוי

השקלים הלא צמודים רשמו ירידות שערים ועליית תשואות למרות מגמה חיובית בשוקי האג"ח הממשלתיים בעולם, דבר שהביא לירידה קלה במרווחים השליליים בין אג"ח ממשלת ישראל לאלו המקבילים של ממשלת ארה"ב. יש לציין כי עליית התשואות לאורך העקום השקלי הייתה כמעט זהה כך, שתלילות העקום נותרה כמעט ללא שינוי.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:20 | 10.06.18

סיכום שבועי – אג"ח קונצרניות

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר בשבוע שעבר במגמה של יציבות כאשר מרבית המדדים המובילים רשמו בסיכום שבועי תנודתיות נמוכה יחסית.

רמת מרווחים יציבה

רמת המרווחים בשוק שמרה על יציבות ונותרה כמעט ללא שינוי. מדד שבלט לשלילה היה מדד התל בונד תשואות שרשם ירידה שבועית של 0.6% על רקע ירידות שערים חדות יחסית באיגרות החוב של החברות אי.די.בי פיתוח ואינטרנט זהב. ירידות אלו המחישו שוב את הבעייתיות שעלולה להיות בהשקעה במדדים ולא ישירות בחברות כפי שאנו ממליצים מזה תקופה.

שוק הנפקות חזק

לאחר חודש מאי חזק מאוד בשוק ההנפקות במהלכו נרשמו גיוסים מואצים בסך של קרוב ל-10 מיליארד שקלים, חודש יוני החל ברגיעה מסוימת בקצב הפעילות תוך ירידה משמעותית בקצב הגיוס. עם זאת, בהמשך החודש צפוי הקצב לעלות עם הנפקות צפויות של בנק לאומי ובנק פועלים. עדיין קצב הגיוס השנה גבוה יחסית ומשקף אף עלייה ביחס לקצב הגיוס בשנה שעברה.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:00 | 10.06.18

השקל שומר על יציבות

מראשית השנה ניכרת התייצבות במסחר שקל – סל מטבעות. לאחר שבשנים 2015 – 2017 רשם השקל התחזקות  מצטברת של יותר מ-15% מול סל המטבעות, מראשית השנה ניכרת התייצבות תוך עלייה ברמת התנודתיות.

מה ברקע?

הכוחות הבסיסיים שפעלו להתחזקות השקל מעט נחלשים השנה בעיקר על רקע הירידה בעודף בחשבון השוטף וכן ירידה מסוימת בהשקעות ריאליות של זרים בישראל, בעיקר על רקע עסקאות גדולות חד פעמיות בשנים האחרונות כגון עסקות המכירה של כתר פלסטיק ומוביליאיי. כתוצאה מכך בנק ישראל הוריד משמעותית את ההתערבות בשוק המט"ח בחודשים האחרונים. למעשה מאז חודש ינואר בו רכש בנק ישראל כ-1.8 מיליארד שקלים בחודש אחד, בחודשים האחרונים כמעט ולא מתערב בנק ישראל במסחר דבר שהביא לירידה קלה ביתרות המט"ח מרמה של קרוב ל-118 מיליארד דולר לרמה של כ-114.7 מיליארד דולר נכון לסוף חודש מאי.

בחודשים האחרונים ניכרת לראשונה זה תקופה ארוכה עצירה במגמת העלייה ביתרות המט"ח של בנק ישראל, עלייה שכמעט ולא נעצרה בשנים האחרונות.

מה צפוי בהמשך?

נראה כי בנק ישראל צפוי להמשיך ולשבת על הגדר כל עוד שער החליפין של השקל ממשיך לנוע סביב הרמות הנוכחיות. במידה ונראה היחלשות נוספת של השקל, אולי כתוצאה מפתיחת נוספת בפער הריביות מול ארה"ב, בנק ישראל עשוי לשקול מהלך של העלאה בריבית, בעיקר אם מגמת היחלשות השקל תלווה בעלייה בציפיות האינפלציה הנגזרות בשוק.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:25 | 10.06.18

אג"ח ממשלתיות - סיכום שבועי

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר על רקע מגמת עליית התשואות בעולם, כתוצאה מהתפוגגות החששות הראשוניות מתרחישי קיצון במשבר הפוליטי באיטליה.

הקמת הממשלה החדשה באיטליה הביאה לרגיעה מסוימת בגוש האירו ובעולם בכל הקשור לאפשרות של פרישה מן הגוש. על רקע זה נרשמה עליית תשואות מחודשת בשוקי האג"ח הממשלתיים של מרבית השווקים המפותחים בעולם. עדיין נותר האיום המרכזי והוא נוגע להליכה של איטליה לכיוון של מדיניות תקציבית מרחיבה מאוד, הן מצד הפחתת המיסוי והן מצד הגדלת ההוצאות הסוציאליות. סיכון זה קיים גם בספרד, אך במידה נמוכה יותר.

דו"ח התעסוקה

דו"ח התעסוקה החיובי שפורסם בארה"ב בסוף שבוע שעבר הוסיף אף הוא למידת האופטימיות לגבי מצב כלכלת ארה"ב, דבר שבא לידי ביטוי בין היתר בעליות שערים במרבית השבוע בשוקי המניות בארה"ב תוך קביעת שיא חדש למדד מניות הטכנולוגיה הנאסד"ק.

ובישראל

בישראל  נרשמה מגמה שלילית תוך ירידות שערים במרבית האפיקים למעט באיגרות החוב צמודות המדד הקצרות ואיגרות החוב השקליות בריבית משתנה. בלטו לשלילה השקלים הלא צמודים הארוכים ביותר לטווח של 10 שנים ומעלה שרשמו ירידות שערים שבועיות ממוצעות של כאחוז.

מה הלאה?

עם הרגיעה הפוליטית בגוש האירו, עיני השווקים יהיו מכוונות השבוע אל הודעות הריבית של הפד (ביום ד') וה- ECB (ביום ה'). לגבי הפד הדברים די ברורים, כאשר הריבית צפויה לעלות השבוע ב-25 נ"ב נוספות לרמה של 1.75 – 2.00 אחוז.

השווקים יהיו קשובים בעיקר לגבי תוואי העלאות הריבית העתידי של חברי הפד (DOTS) ולטון הדברים של הפד לגבי רמת הטולרנטיות לעלייה בסביבת האינפלציה.

לגבי גוש האירו, הריבית אינה צפויה לעלות כמובן לפני שנת 2019 אולם הודעה אפשרית השבוע על סיום תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי באירופה עשויה להביא ללחץ מחודש על התשואות בגוש על רקע הדומיננטיות של הבנק המרכזי ברכישות אג"ח ממשלתיות במהלך שלוש השנים האחרונות. במקביל הודעה כזו עשויה לפעול להתחזקות של האירו לאחר החולשה שהפגין לאחרונה בעיקר על רקע המשבר באיטליה. במקביל תיתכן ירידה בפער התשואה בין אג"ח ממשלת ארה"ב לאג"ח ממשלת גרמניה שהגיע לאחרונה לשיא של כ-260 נ"ב לאחר שבראשית תקופת הרכישות של הבנק המרכזי באירופה הפער עמד על כ-140 – 150 נ"ב בממוצע.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:40 | 04.06.18

סיכום שבועי – אג"ח קונצרניות

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר בשבוע שעבר במגמה מעורבת כאשר המדדים צמודי המדד נוטים לירידות שערים קלות בעוד שהמדדים השקליים הלא צמודים שרשמו לאחרונה תשואות חסר משמעותיות התאוששו מעט ורשמו עליות שערים בדומה למגמה בשוק האג"ח הממשלתיות. מדד התל בונד גלובל רשם עלייה של כ-0.7% והמשיך להיסחר בתנודתיות גבוהה במיוחד.

חודש חזק בגיוסים

חודש מאי היה חודש חזק במיוחד בשוק ההנפקות כאשר חברות גייסו במהלך החודש כ-9.5 מיליארד שקלים, ובכך הגיע הגיוס מתחילת השנה לסכום של כ-35 מיליארד שקלים.

הגיוסים התאפיינו במספר לא רב יחסית של גיוסים אולם בגיוסים גבוהים לכל הנפקה תוך עלייה משמעותית בדירוג הממוצע של ההנפקות. מתחילת השנה עומד הגיוס של חברות בדרוג קבוצת AA ומעלה על כ-55% מסך ההנפקות - עלייה ביחס לחלקן בשנת 2017 שעמד על כ-44%. במקביל נמשכת הירידה בגיוסי חברות בדרוג נמוך של קבוצת BBB ומטה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:25 | 03.06.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר על רקע מגמת ירידת התשואות בעולם, בעיקר כתוצאה מחשש מהתדרדרות המשבר באיטליה שהביאה למסחר סוער תוך ירידת תשואות חדה יחסית בשוקי האג"ח הממשלתיים במדינות הנחשבות כ-SAFE HAVEN, כגון ארה"ב, גרמניה, שוויץ ובריטניה.

בישראל

בשוק המקומי בלטו בירידת תשואות איגרות החוב לטווח בינוני – ארוך בשני העקומים. בחלק הקצר של העקום נרשמה יציבות בתשואות השקלים הלא צמודים לעומת עליית תשואות בצמודי המדד שהביאה לירידה בציפיות האינפלציה הנגזרות. ביצועי היתר של החלקים הבינוניים – ארוכים הביאה לירידה בתלילות העקומים. הסערה הפוליטית באיטליה הביאה כאמור לשבוע מסחר סוער במיוחד בשוקי האג"ח הממשלתיים בעולם על רקע חשש לחוסר יציבות פוליטית בגוש האירו.

המלצות לפעילות

המחצית השנייה של השנה צפויה להתאפיין בירידה בסביבת האינפלציה ולכן מומלצת החזקה עודפת בשקלים הלא צמודים. תלילות העקום המקומי ממשיכה להיות גבוהה מאוד ולכן מומלצת החזקה סינתטית בשני האפיקים. ללא מהלך היחלשות משמעותי של השקל יתקשה בנק ישראל להעלות את הריבית עוד השנה. עם זאת, הפתעות כלפי מעלה במדדי המחירים לצרכן הקרובים, ובפרט במדד חודש מאי, עדיין עלולים להגביר את החשש בשוק מפני הקדמת מהלך העלאת ריבית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:33 | 03.06.18

הריבית בדרך למעלה?

הוועדה המוניטארית בבנק ישראל החליטה בשבוע שעבר להותיר את הריבית ברמתה הנוכחית של 0.1%. בדומה להחלטות ריבית קודמות גם בהודעה המצורפת להחלטה הנוכחית נכתב כי "בכוונת הוועדה המוניטארית להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה, כל עוד הדבר יידרש כדי לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד".

ברקע להחלטה

בהודעת הוועדה המוניטארית צוינו מספר גורמים שעמדו ברקע להחלטה, ובכללם: סביבת האינפלציה ממשיכה לעלות, אם כי, היא עדיין נמוכה מטווח יעד יציבות המחירים של הממשלה (1%-3%), וכך גם ציפיות האינפלציה שנה קדימה; בעוד שהציפיות לטווחים הבינוניים והארוכים מצויות בסמוך למרכז היעד; הפעילות הכלכלית ממשיכה לצמוח בקצב סביר, ובהרכב מאוזן יותר בהשוואה לשנים קודמות; שוק העבודה ממשיך להצביע על חוסן; נמשכת ההתאוששות בסביבת הצמיחה של הכלכלה הגלובאלית, אם כי, ישנם עדיין סיכונים גאו-פוליטיים לצד סיכונים פיננסיים בקרב השווקים המתעוררים.

מה הלאה?

במבט קדימה ובדומה לתחזית חטיבת המחקר של בנק ישראל, תתכן העלאת ריבית ראשונה לקראת סוף השנה. זאת, במידה וסביבת האינפלציה תעלה במעט לכיוון הגבול התחתון של יעד יציבות המחירים (כ-1%) וייתכן שאף למעלה מכך, בשילוב עם הימשכותם של הנתונים החיוביים לגבי הפעילות הכלכלית הריאלית.

במבט לטווח ארוך יותר, המשך תהליך העלאת הריבית מצד בנק ישראל צפוי להיות איטי והדרגתי ולהתפרש על פני השנים הקרובות, בין השאר, כתלות בקצב הצמיחה של הפעילות הכלכלית בארץ ובעולם. מהלך של העלאת ריבית על ידי בנק ישראל יכול לבוא מתוך רצון להתחיל את תהליך הנורמליזציה של הריבית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:16 | 27.05.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

שוק האג"ח הקונצרניות נסחר בשבוע שעבר במגמה חיובית רוב הזמן, כאשר מרבית המדדים המובילים רושמים עליות שערים. בניגוד למגמה השבוע בשוק האג"ח הממשלתיות, נמשכה מגמת הביצועים העודפים של צמודי המדד באפיק הקונצרני.

מדד התל בונד גלובל

מדד התל בונד גלובל היה חריג בשבוע שעבר בירידות השערים שהציג. מדד זה ממשיך להפגין ביצועי חסר משמעותיים מתחילת השנה כאשר הוא רשם ירידה של יותר מ-4% בתקופה זו. החולשה של חברות הנדל"ן האמריקאיות שהנפיקו בעיקר איגרות חוב שקליות לא צמודות באה לידי ביטוי בביצועי חסר משמעותיים גם במדדי התל בונד השקלי והתל בונד תשואות שקלי. בנוסף יש לציין כי המדדים השקליים הלא צמודים סבלו מתחילת השנה גם מביצועי החסר של האפיק שקלי הלא צמוד הממשלתי.

שוק ההנפקות

בשוק ההנפקות נמשכת המגמה של מספר הנפקות לא גדול בעיקר של חברות גדולות המגייסות סכומים גבוהים במיוחד בכל הנפקה. כך גייסו השבוע החברות צ'אמוס (1.5 מיליארד שקלים) ובעיקר חברת כיל שגייסה באג"ח דולרית ל-20 שנה כ-600 מיליון דולר. חברות בדירוג מתחת לקבוצת A גייסו השנה רק כ-7% מסך הגיוסים לעומת קרוב ל-17% בשנה שעברה. מגמה זו מתיישבת עם יציאת משקיעים פרטיים דרך קרנות הנאמנות ונתח גדול יותר של רוכשים מקרב הגופים המוסדיים.

בשורה התחתונה, סך הגיוס מתחילת השנה עומד על כ-33 מיליארד שקלים והוא גבוה במקצת מהסכום שגוייס בתקופה המקבילה אשתקד שהייתה שנת שיא בגיוסים קונצרניים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

08:49 | 27.05.18

סיכום שבועי – אג"ח ממשלתיות

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר על רקע מגמת ירידת התשואות בעולם ובעיקר בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב שם התשואה ל-10 שנים חזרה להיסחר מתחת ל-3%.

עצירה בעליה בציפיות האינפלציה

עליות שערים וירידת תשואות נרשמה לאורך העקום השקלי הלא צמוד בדגש על החלק הארוך של העקום. צמודי המדד רשמו מגמה מעורבת של יציבות בחלק הקצר – בינוני ועליות שערים בחלק הארוך של העקום. מגמת העלייה בציפיות האינפלציה הקצרות נעצרה בשבוע שעבר בעיקר על רקע המשך מגמת התחזקות השקל, הנמשכת מתחילת החודש, והעצירה בעליית מחירי הנפט, שעדיין מצויים ברמות השיא (המחיר עומד על מעל ל- 70 דולר לחבית) של יותר משלוש שנים.

המצב בארצות הברית

ירידת התשואה נרשמה בין היתר על רקע פרסום פרוטוקול החלטת הפד האחרונה שהצביעה על כך שחברי הפד צפויים לגלות סובלנות לעלייה זמנית של האינפלציה מעל לרמה של 2% עם גישה של ״יעד יציבות מחירים גמיש”.  רוח הדברים העולה מפרסום הפרוטוקול מצביעה על כך שבתנאי המקרו הנוכחיים, צפוי הפד להסתפק בעוד שתי העלאות ריבית עד סוף השנה, ולא שלוש כפי שהשוק החל לגלם בתקופה האחרונה.

מה זה אומר על ישראל?

בישראל, לוותה ירידת התשואות בהמשך המגמה של התחזקות השקל הנמשכת מראשית החודש. השקל רשם התחזקות משמעותית מול סל המטבעות מראשית החודש, התחזקות של כ-3% שמחקה את מרבית הירידות שרשם השקל מתחילת השנה. את עיקר ההתחזקות רשם השקל מול האירו והפאונד על רקע היחלשותם מול הדולר.

נראה כי המשך מגמת התחזקות השקל לצד תסריט בו הפד מעלה את הריבית עוד פעמיים בלבד עד סוף השנה, עשוי להביא את בנק ישראל לדחיית העלאת ריבית אל תוך שנת 2019. בנוסף, סביבת האינפלציה צפויה להתחיל לרדת לקראת הרבעון האחרון של השנה ועשויה לתמוך אף היא בדחייה של העלאת הריבית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:35 | 21.05.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

שוק האג"ח הקונצרניות המשיך בשבוע שחלף את המגמה מהתקופה האחרונה קרי ירידות שערים במרבית המדדים המובילים בדגש על המדדים השקליים הלא צמודים.

החולשה באפיק

זה תקופה שבה אנו רואים חולשה משמעותית בשוק האג"ח הקונצרניות שבאה לידי ביטוי בירידות שערים משמעותיות ובעלייה ברמת המרווחים. בולטת כאמור עליית המרווח של מדד התל בונד השקלי הסובל מירידות שערים משמעותיות זה תקופה. הביצועים העודפים של צמודי המדד באים לידי ביטוי בביצועי מדד התל בונד 60 שירד מתחילת השנה ב-0.3% בלבד, לעומת מדד התל בונד שקלי 50 שירד מתחילת השנה ב-2%. ביצועי החסר של האפיק השקלי מושפעים כמובן גם מביצועי הבנצ'מרק של האג"ח הממשלתית.

שוק ההנפקות

בשוק ההנפקות ניכרת ירידה ברמת הפעילות כאשר מתחילת החודש רק שלוש חברות קיימו הנפקות אם כי מדובר בכמות גיוס די גבוהה של כ-3.6 מיליארד שקלים (מתוכה 2.5 מיליארד שקלים בהנפקת חברת נמלי ישראל). ככלל, בתקופה האחרונה על רקע ירידות השערים וירידת תיאבון הסיכון של המשקיעים ניכרת ירידה משמעותית בגיוסי חברות מרמות דרוג בינוניות – נמוכות. מראשית חודש אפריל גייסו חברות כ-9.2 מיליארד שקלים, מתוכם רק כ-1.2 מיליארד שקלים בדרוג קבוצת A ומטה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:02 | 21.05.18

אג"ח ממשלתיות – סיכום שבועי

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי התנהל בשבוע שעבר תוך המשך מגמת הביצועים העודפים של צמודי המדד לאורך כל העקום. צמודי המדד הקצרים -  בינוניים המשיכו לרשום עליות שערים ואילו צמודי המדד הארוכים רשמו ירידות שערים אך מינוריות ביחס לירידות השערים של השקלים הלא צמודים המקבילים.

ברקע: מדד אפריל

המסחר בשוק האג"ח הממשלתיות התנהל על רקע פרסום מדד אפריל שעלה ב-0.4% בהתאם לתחזיות המוקדמות, ותרם כאמור למגמה החיובית בצמודי המדד הקצרים – בינוניים. כן הושפע השוק המקומי מהמשך מגמת העלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב המצויות בשיא של שבע שנים בטווח של 10 שנים, תוך שהן פורצות את רף 3%. כתוצאה מכך נרשמו ירידות שערים בשקלים הלא צמודים לאורך כל העקום.

סביבת האינפלציה

סביבת האינפלציה בישראל (הנגזרת מעליית המדד ב-12 החודשים האחרונים) צפויה להמשיך לעלות בתקופה הקרובה ולהיכנס אחרי תקופה די ארוכה אל תוך יעד יציבות המחירים. עם זאת נראה כי העלייה בסביבת האינפלציה צפויה להיות זמנית בלבד ואל תוך שנת 2019 צפויה סביבת האינפלציה לחזור לרדת אל מתחת לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:20 | 15.05.18

אג"ח קונצרניות – סיכום שבועי

שוק האג"ח הקונצרניות ממשיך להיסחר במגמה שלילית המאפיינת אותו כמעט מתחילת השנה הנוכחית. ממשיכים לבלוט לשלילה מדדי התל בונד גלובל ותל בונד תשואות שקלי הרושמים ירידות שערים חדות יחסית. מדדים אלו סובלים מהירידה החדה יחסית במחירי איגרות החוב של חברות הנדל"ן האמריקאיות וכן מהנחיתות של האפיק השקלי כפי שבאה לידי ביטוי גם במסחר בשוק האג"ח הממשלתיות.

איך זה בא לידי ביטוי?

הנחיתות של האפיק השקלי באה לידי ביטוי בירידה של 1.5% מתחילת השנה במדד התל בונד שקלי 50 לעומת ירידה מתונה בהרבה של  0.1% בלבד במדד התל בונד 60. להערכתנו הדלק העיקרי לעליות השערים בשנה שעברה – הגיוסים בקרנות הנאמנות, די אזל ובהיעדר הציבור מתקשה האפיק הקונצרני להפגין ביצועים עודפים גם על רקע החולשה הנמשכת באפיק הממשלתי.

המלצות לפעילות

אנו סבורים כי רמת המרווחים הנוכחית היא רמה גבוהה דיה על מנת להתחיל ולהגדיל בהדרגה את החשיפה לאפיק הקונצרני. המלצתנו בשלב ראשון להגדיל החשיפה בעיקר לקבוצות הדירוג הגבוהות יחסית אך ניתן לשקול גם התחלת הגדלת החשיפה לדירוגים נמוכים יותר. מדד התל בונד גלובל משקף מרווח הגבוה ביותר לתקופה האחרונה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:49 | 14.05.18

סקר החברות של בנק ישראל

ברביע הראשון של 2018 נמשכה ההתרחבות בפעילות הסקטור העסקי, תוך האצה בקצב. כך עולה מסקר החברות של בנק ישראל, אשר מסתמך על דיווחים איכותיים (ולא כמותיים) של חברות מענפים שונים בסקטור העסקי.

שונות בין הענפים

עם זאת, בחינה ענפית של הנתונים מצביעה על שונות בהתפתחות הפעילות בין הענפים השונים. יש לציין שמרבית הענפים הציגו מאזני נטו (אחוז החברות שדווחו על עלייה בפעילות פחות אחוז החברות שדווחו על ירידה) חיוביים, דבר אשר מצביע על התרחבות בפעילות, אם כי, לא כולם מובהקים מבחינה סטטיסטית. מנגד, מאזן הנטו של ענף הבינוי ירד בחדות ברביע הראשון של השנה, והשלים שלושה רביעים רצופים של ירידות. המאזן הנוכחי של ענף הבינוי ירד לתחום השלילי לראשונה מאז הרביע השלישי של 2016. במקביל, נציין כי המאזן של ענפי המסחר נותר בתחום השלילי זה רביע רביעי ברציפות, אולם מצוי במגמת שיפור.

מה המשמעות של המגמה השלילית בענף הבינוי?

המגמה השלילית בענף הבינוי משקפת את התגברות חוסר הודאות בתחום זה ברביעים האחרונים, אשר באה לידי ביטוי, בין השאר, בהאטה בקצב העלייה השנתי של מחירי הדיור, ירידת היקף העסקאות הכולל (בדגש על מכירות של דירות חדשות), האטה בקצב התחלות הבנייה ועוד. לאור האמור, לא מן הנמנע כי מגמה זו תימשך גם ברביעים הבאים. ענף הבינוי בולט אף מבחינת הדיווח על מגבלות הביצוע, אשר מעבר למגבלות ההיצע שמאפיינות את הענף לאורך השנים: מחסור בעובדים מקצועיים ומחירי הקרקעות, חלה ברביעים האחרונים החמרה גם במגבלת צד הביקוש, התפתחות אשר עשויה להימשך גם ברביעים הבאים. על-פי דיווחי החברות שהשתתפו בסקר, ברביע הבא הפעילות צפויה להתרחב בענפים הבאים: שירותים, מסחר ותעשייה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

יתרות המט"ח - בירידה