תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גיל דטנר

פוקס ממשיכה לספק את הסחורה

16:05 | 20.11.18

פוקס – ניתוח דוחות

פוקס פרסמה הבוקר (ב') תוצאות לרבעון השלישי, תוך שהיא ממשיכה את המסורת מהרבעונים האחרונים - לספק תוצאות מצוינות, למרות החששות משוק האופנה בישראל. אז נכון, יש פה השפעות חיוביות של לאומי קארד, עונתיות ומטבע – אך כל אלה הן במסגרת הפעילות השוטפת של החברה, ולכן זה לא יהיה נכון להתעלם מהם. בשורה התחתונה, החברה הציגה בתשעת החודשים הראשונים עלייה 176% ברווח למניה (בדילול מלא).

על מנת לנתח את הפעילות התפעולית של החברה, אנו מסתכלים על הנתונים הניהוליים שמציגים את 100% מהפעילות.

אופנה ואופנת הבית

המכירות גדלו ב-5% מול הרבעון המקביל, כאשר המכירות בחנויות הזהות ירדו 1.1%. הגידול נבע מהוספת שטחי מסחר, בעיקר במותגים היותר חדשים, כגון Urban Outfitters. הרבעון הושפע לטובה מעיתוי החגים השנה, שכנראה יבוא במידה מסוימת על חשבון הרבעון הרביעי.

שיעור הרווח הגולמי עלה מ-59.7% ל-61.7%. אנו מניחים כי עיקר התרומה של לאומי קארד (3.1 מ' ש"ח ברבעון) הגיעה לרווח הגולמי של המגזר הזה. בנוסף, שער הדולר השפיע גם הוא לטובה. לבסוף, סגירת Charles and Keith גם תרמה לשיעור הרווח. אנו מניחים כי כל הגורמים הללו מאפשרים לחברה להתחרות בצורה אפקטיבית, תוך שמירה על שיעור רווח גולמי נאה.

הוצאות המכירה והשיווק ירדו ברבעון, מ-57.2% ל-56%. ברבעון השני ראינו דווקא קפיצה בנתון זה, ולכן הירידה הרבעון, הן בהשוואה לרבעון הקודם והן בהשוואה לרבעון המקביל, הינה סימן מעודד. שיעור הרווח התפעולי ברבעון קפץ מ-2.4% ל-5.7%.

ללין

ממשיכה להציג תוצאות מאוד חזקות. המכירות ברבעון עלו 10.8%, על רקע עלייה של 6.2% בחנויות הזהות, ופתיחה של שש חנויות בחו"ל (חמש בקנדה ואחת בברצלונה). מנגד, החברה סגרה את החנות המפסידה בניו יורק בסוף 2017. ללין הציגה שיעור רווח גולמי של 65.2% מול 68.8% ברבעון המקביל. לדעתנו נתון זה הושפע מסגירת החנות בניו יורק, שככל הנראה מכרה במחירים יותר גבוהים. שיעור הרווח התפעולי עמד על רמה מאוד מרשימה של 17.8%, בהשוואה לשיעור של 14.3% ברבעון המקביל. נראה שהשיפור נובע מהשיפור בחנויות הזהות וסגירת החנות בניו יורק.

תחום האחרים

הולך וגדל, אך לא נהיה שקוף יותר, ולכן קשה לדעת מה בדיוק מתרחש בו (ברבעון המקביל התחום היווה כ-18% מסך המכירות, כאשר ברבעון הנוכחי הוא כבר מרכז שליש מהמחזור המלאה של הקבוצה). נזכיר כי ברבעון הנוכחי החברה הוסיפה את שילב לתחום, כאשר לפי הנתונים שפורסמו במסגרת העסקה, לשילב מחזור מכירות של כ-65 מיליון ש"ח ברבעון, עם שיעור רווח תפעולי של כ-6%. נזכיר גם כי התחום מרכז את פעילות האונליין של החברה (Terminal X), שיש להניח שהיא עדיין מפסידה, כמו גם את רשת פוט לוקר הצומחת (35 חנויות מול 12 ברבעון המקביל), את נייק בארץ וקנדה (28 חנויות מול 18 במקביל).  אחרי הכל, התוצאות ברבעון היו טובות, עם יציבות ברווחיות הגולמית, אך ירידה בשיעור הרווח התפעולי מ-8.9% ל-8.2%. לדעתנו, אם מנטרלים את שילב אז הרווחיות ברבעון השתפרה וסך הרווח בתחום זינק בכ-119%. להערכתנו, בתחום האחרים פוטנציאל רב בשל המותגים החזקים.

השורה התחתונה

פוקס מוכיחה שוב ושוב, שלמרות תנאי שוק מאתגרים, היא בנתה את הכלים להתמודד עם האתגרים הללו. לדעתנו, השוק לא מעניק לחברה את התמחור הראוי לה, כאשר הביצועים החזקים של פוקס בשנה האחרונה מקטינים את המכפיל שלה לרמות שפל. נציג זאת באופן הבא: הרווח למניה, בדילול מלא, קפץ מתחילת השנה בשיעור של 176%. בכמה עלתה כתוצאה מכך המניה באותה התקופה? 15%.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:52 | 14.11.18

ניתוח דוחות שטראוס

שטראוס דיווחה על רבעון יחסית טוב הבוקר. הכוונה של 'יחסית', היא על רקע הפגיעה המשמעותית ברבעון בשל שינוי מטבעות, בעיקר הריאל, שירד 18% בהשוואה לרבעון המקביל (מאז התאושש חלקית). גם הרובל פגע בתוצאות, ולכן המכירות נפלו בשיעור של 2.4% ברבעון. עם זאת, הרווח התפעולי (נתונים ניהוליים) עלה בכ- 6.1% ואלמלא השינוי בשערי המטבעות, הוא היה משתפר בכמעט 13%. הרווח הנקי לבעלי המניות עלה בכ-15.1%, כך שמבחינת הרווח התפעולי והנקי הרבעון היה סך הכל טוב.

קפה

המכירות ירדו ב-9.7%, ובנטרול שינוי מטבעות הן היו ללא שינוי. הרווח התפעולי ירד ב-8.4%, אך מבחינת שולי הרווחיות הוא המשיך להיות חזק ועמד על 11.4% מהמחזור. בברזיל המכירות המנוטרלות גדלו בשיעור של 4.9%, אך בשל פיחות המטבע, המכירות בשקלים ירדו בכ- 13.9%. גם שיעור הרווח התפעולי נשחק ברבעון ועמד על 9.5%, מול 10.7% ברבעון המקביל ו-11% ורבעון הקודם.

במזרח אירופה המכירות נפלו 8%, בשל תוצאות חלשות ברוסיה ובפולין. ברוסיה התוצאות הושפעו לרעה הן מהתחרות והן מהמטבע. עם זאת, הרווחיות במזרח אירופה השתפרה במעט, ולכן הרווח התפעולי נשחק ב-3% בלבד.

בישראל החברה הציגה שיפור מרשים ברווחיות, מה שהוביל לעלייה של 14.3% ברווח התפעולי - על רקע מכירות שהיו ללא שינוי.

ישראל

המכירות עלו 3.6% והרווח התפעולי עלה ב-1.6%. עיתוי החגים השפיע לרעה על תוצאות הרבעון, כמו גם העלייה במחיר החלב. סך הכל החברה מציגה תוצאות טובות בישראל, עם גידול של 5% במכירות בתשעת החודשים ועלייה של 3.5% ברווח התפעולי.

השינוי שעומד על הפרק בשוק החלב יכול ליצור הזדמנויות לשטראוס, כתוצאה מירידה אפשרית במחיר החלב ופתיחת השוק ליבוא בקטגוריות שהחברה לא נמצאת בהם כיום.

סברה

על בסיס השוואתי, התוצאות היו טובות. \ ברבעון המקביל החברה רשמה הפרשה בסברה, שבחלקה עברה דרך התוצאות התפעוליות. המכירות ברבעון היו 176 מ' , עם שיעור רווח תפעולי של 8%. יש פה סימנים מתמשכים של התייצבות בתוצאות, לאחר הריקול בסוף 2017, אך עדיין לא מדובר בהתאוששות מלאה.  

שטראוס מים

ממשיכה להציג תוצאות חזקות עם גידול של 9.4% במכירות והכפלה של הרווח התפעולי. מיזם המים בסין הציג גידול של 8% במכירות ו-9.2% ברווח הנקי.

בשורה התחתונה

הפיזור של העסקים מאפשר לחברה להתמודד עם חולשה באזורים מסוימים. השוק הישראלי כרגע מהווה עוגן, נוכח התנודתיות של השווקים המתפתים שהחברה נמצאת בהם בפעילות הקפה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:34 | 23.08.18

בזק – ניתוח דוחות

בזק פרסמה הבוקר את הדו"חות הכספיים לרבעון השני של השנה. ההכנסות של החברה יציבות בהשוואה לרבעון המקביל, כאשר בטלפוניה מגמת השחיקה המשיכה עם ירידה של 9.1%. באינטרנט מגמת המעבר של המנויים מקמעונאות לסיטונאות הואטה ברבעון. אנו מצפים כי קצב הגיוס של חבילות הטריפל של סלקום ופרטנר יתמתן, אך מנגד יש את האיום של השתתפות הוט בשוק הסיטונאי, והכניסה של סלקום ופרטנר לשוק עם תשתית סיבים משלהם. נראה שהחברה תציג תכניות להפעיל את הרשת הסיבים-לבניין בטווח הקצר על מנת לתת מענה להתעצמות התחרות.

יש לשים לב כי תזרים המזומנים היה נמוך במיוחד ברבעון בשל תשלומים בסך 192 מיליון שקלים שקשורים למכירת סקיה. בנטרול סעיף זה התזרים החופשי גדל ב-14%. ניתן לראות כי המגזר הקווי ממשיך להפגין עוצמה מרשימה.

פלאפון

פלאפון ממשיכה לעשות עבודה טובה בשוק הסלולר, עם ירידה של 2.4% בלבד בהכנסות משירותים, וזאת בהשוואה לירידה של 9.1% בסלקום ו-6% בפרטנר. נזכיר כי מדובר ברבעון שהושפע לרעה מהכניסה של אקספון לשוק. בנוסף, החברה הציגה שיפור בהוצאות התפעול ברבעון. למרות העבודה הטובה, עדיין מדובר בתוצאות חלשות, כאשר פלאפון מסיימת את הרבעון עם רווח תפעולי של 2 מיליון שקלים, רווח נקי של 7 מיליון שקלים, וירידה של 63% בתזרים החופשי.

בזק בינלאומי

בזק בינלאומי ממשיכה לסבול מהיותה פעילות בודדת בתוך שוק שעובר לצריכה של חבילות שירותים. המכירות ירדו 22%, ה-EBITDA נפלה 15.3%, והתזרים החופשי עמד על מיליון שקל בלבד בהשוואה ל-23 מיליון שקלים ברבעון המקביל.

יס

ירידת המחירים, כמו גם התרחשות המונדיאל, הובילה לבלימה באובדן המנויים, שאף עלו מעט בהשוואה לרבעון הקודם.

בשורה התחתונה

המניה נהנית לאחרונה מהעליות במניות התקשורת, ואנו מצפים כי חשיפה של אסטרטגיה חדשה תחת הנהלה חדשה תשפר את הסנטימנט בטווח הקצר. עם זאת, התחרות צפויה להמשיך ולשחוק את רווחי החברה, והיכולת של בזק להתמודד עם זה מוגבלת בשל הרגולציה.  

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:02 | 22.08.18

ויקטורי: ניתוח דוחות

ויקטורי פרסמה דוחות כספיים והציגה גידול של 4.3% במכירות בשל פתיחה של חנויות חדשות. למרות העונתיות השלילית, המכירות בחנויות הזהות היו יציבות, כמו גם המכירות למ"ר (שופרסל, לדוגמה, הציגה קיטון של 2.4% בחנויות הזהות).

נתונים כספיים

הרווחיות הגולמית עמדה על 24.8%,  ושיפור ניכר בהשוואה לשיעור של 24.2% ברבעון המקביל. החברה מדווחת כי השיפור נבע משיפור בתנאי הסחר, וגם תנאי תחרות יותר מתונים, מה שלדעתנו מאפשר עליות מחירים, דבר אשר משתקף בדוחות של רוב רשתות המזון, ובנתונים של סטורנקסט. כמו כן, החברה נהנית משיפור בתנאים מול ישראכרט בכרטיס האשראי של מועדון הלקוחות.

הוצאות התפעול עלו מ-21.5% ל-22%, כאשר הצפי שלנו היה לשיעור של 21.9%. רוב הגידול מוסבר על ידי עליית שכר המינימום כמו גם הקטנה רגולטורית של שעות העבודה.  שיעור הרווח התפעולי עמד על 2.8% בהשוואה ל-2.7% ברבעון המקביל. אנו מניחים כי הגידול במחזור, ההכנסות מישראכרט ועליות מחירים נוספות יובילו להמשך שיפור ברווחיות במבט קדימה.

הרווח הנקי בנטרול רווח חד פעמי ברבעון המקביל עלה ב-18.4%.

בשורה התחתונה

להערכתנו,  המניה ממשיכה להיות אטרקטיבית על רקע תנאי שוק טובים, צמיחה יפה במכירות ומגמת שיפור ברווחיות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:48 | 16.08.18

סלקום: ניתוח דוחות

סלקום פרסמה דוחות כספיים כאשר ראוי לציין כי ה-EBITDA המותאם של סלקום היה נמוך מזה של פרטנר ברבעון, 159 מיליון שקלים מול 179 מיליון שקלים, וזה בזמן שפעילות הטלוויזיה של פרטנר הפסדית, וזו של סלקום כבר רווחית.

למרות הדוחות החלשים, נראה לנו כי המשקיעים יתמקדו בהסכם של סלקום לרכישת 70% מפרויקט הסיבים IBC, מהלך אשר צפוי להאיץ משמעותית את התכניות שלה בעולם הנייח.

סלולר

ההכנסות משירותי סלולר ירדו ב-9.8% על רקע התחרות בשוק, שברבעון השני התעצמה נוכח כניסת אקספון. מספר המנויים ירד ב-13 אלף, וה-ARPU נותר ללא שינוי בהשוואה לרבעון הקודם, כאשר בדרך כלל הרבעון השני נהנה משיפור ב-ARPU כתוצאה מעונתיות. נראה כי הביצועים של סלקום בשוק הסלולר בתקופה האחרונה נחותים בהשוואה לפרטנר ופלאפון, אולם לא ברור לגמרי ממה הפער נובע. מה שכן ניתן לומר לטובת סלקום זה שהיא צפויה ליהנות מגידול של הכנסות בשנים הקרובות מהסכמי שיתוף רשת עם גולן טלקום ואקספון.

מכירות ציוד

עמדו על 233 מיליון שקלים, בדומה ל-231 מיליון שקלים ברבעון המקביל, ועדיין גבוהות משמעותית מהרמה שפרטנר ופלאפון מייצרות. מה שכן, החברה מדווחת על גידול בחובות מסופקים, והשאלה היא האם זה נובע ממכירות ציוד או מפעילות אחרת.

נייח

המכירות בשירותים גדלו 2.7%, שיעור צמיחה נמוך בהשוואה לשיעור ממוצע של כ-10% בארבעת הרבעונים הקודמים (בעצם מדובר על ירידה קטנה בהשוואה לרבעון הקודם). החברה דיווחה על תוספת של 11 אלף מנויים חדשים בטלוויזיה, כאשר מדובר בירידה שלישית ברציפות במספר המצטרפים לשירות.

עלות המכר

עמדה על 675 מיליון שקלים, גידול של 1.5% בהשוואה לרבעון המקביל. החברה הסבירה את הגידול על ידי הוצאות שקשורות לפעילות הטלוויזיה שלה, הפרשי התחשבנות עם גולן טלקום, ומעדכון בהפרשות בגין הליכים משפטיים.

הוצאות התפעול

עמדו על 238 מיליון שקלים, עלייה של 31 מיליון שקלים בהשוואה לרבעון המקביל.  החברה כותבת שרוב הגידול נבע מהוצאות פחת והפחתות עקב יישום תקן IFRS 15. אולם, מדובר בגידול של 15 מיליון שקלים בהשוואה לרבעון הקודם, קפיצה שלא מוסברת על ידי שינוי חשבונאי.

החברה דיווחה על הוצאה של 26 מיליון שקלים בגין תכנית פרישה מרצון של 200 עובדים, כאשר היא צפויה ליהנות מחסכון בהוצאות החל מהרבעון השלישי.

בשורה התחתונה

התוצאות של הרבעון השני בשתי חברות הסלולר היו פחות קשות מהחששות שעלו עקב כניסת אקספון לשוק. כמו כן, אנו מאמינים שה-newsflow בשוק הסלולר מראה סימנים של שיפור. ועם זאת, כל עוד שאנו לא רואים את הפוטנציאל לשיפור בשוק הסלולר בטווח הנראה לעין, ובזמן שלהחזרים מעולם הנייח ייקחו עוד זמן רב להגיע, קשה להמליץ על המניות מעל משקל שוק.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

13:38 | 14.08.18

שופרסל: ניתוח דוחות

שופרסל פרסמה תוצאות יחסית טובות לרבעון השני, וזאת כאשר לוקחים בחשבון כי הרבעון הושפע לרעה מעונתיות בשל עיתוי החגים. כמו כן, שופרסל פיננסים וניו פארם מעיבים על התוצאות, דבר אשר לא צפוי להימשך.

מזון

אם נסתכל על קמעונאות המזון בלבד, הרשת הציגה גידול של 16.5% ברווח התפעולי, וזאת למרות החולשה העונתית (שבאה לידי ביטוי בירידה של 2.4% במכירות זהות).

שיעור הרווח הגולמי עמד על 27% מול רמה של 25.6% ברבעון המקביל, שיפור שלדעתנו נובע בעיקר מקמעונאות המזון. הרווחיות של המגזר עמדה ברבעון על 3.3%, שיפור מרשים בהשוואה לרבעון המקביל (2.8%) שנהנה מהשפעת החג.  

שופרסל פיננסים

הציגה הפסד תפעולי של 2 מיליון שקלים מול רווח של 14 מיליון שקלים ברבעון המקביל. ההפסד הוא תוצאה של הוצאות המעבר לכרטיס החדש. יש לשים לב כי ברבעון הראשון ההפסד עמד על 13 מיליון שקלים, כך שאנו רואים ירידה בהוצאות של המעבר, מגמה שצפויה להימשך.

הרווח הנקי

הרווח הנקי גדל בכ-25% מול הרבעון המקביל בשל הכנסות משערוך נדל"ן והוצאות מימון נמוכות.

בשורה התחתונה

שוק המזון ממשיך להיות חזק על רקע סביבה תחרותית נוחה יחסית ונתוני מקרו חזקים. לאחרונה יש ציפיות בשוק לעוד גל של עליות מחירים, מה שבדרך כלל מטיב עם הרווחיות של רשתות המזון. מעבר לפעילות המזון, שופרסל תציג שיפור ברווחים מהפעילות הפיננסית שלה, ומשיפור צפוי בניו פארם. גם מגזר הנדל"ן ושופרסל פיננסים יתמכו בצמיחת הרווחים. להערכתנו, המניה ממשיכה להיות אטרקטיבית על רקע אופק עסקים חיובי ותמחור נוח.  

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:39 | 30.05.18

התייחסות לדוחות שופרסל

שופרסל דיווחה (ד') על תוצאות בהתאם לצפי בסעיף המכירות, אבל משמעותית מעבר אליהן ברווח. ההכנסות היו בהתאם לצפי, והושפעו לטובה מעיתוי החג. הגידול בסך ההכנסות, בשיעור של 9.2%, נבע גם מצירוף ניו פארם - שהוסיפה 140 מיליון שקלים לשורת ההכנסות.

הרווח הגולמי

שיעור הרווח הגולמי, כפי שנאמר, היה הנתון המפתיע ברבעון. במיוחד כאשר מדובר ברבעון שכלל בתוכו חג, שמאופיין ברווחיות נמוכה יחסית - בשל ההנחה על תווי הקניה. החברה סיפקה רשימה של גורמים שהובילו לשיפור, אך לדעתנו קשה לראות איך היא הצליחה להציג שיפור כה גדול מבלי להעלות מחירים. הנתונים של סטורנקסט מראים גם הם שיש עליית מחירים בשוק המזון.  

הוצאות התפעול

הוצאות התפעול עמדו על 23.3% מהמכירות, בהשוואה לשיעור של 21.7% ברבעון המקביל. ההרעה המשמעותית נובעת מצירוף ניו פארם, שנכון לעכשיו הפסדית (הפסד תפעולי של 2 מיליון שקלים ברבעון), העלייה בשכר המינימום וההוצאות שקשורות בהעברת הלקוחות לכרטיס האשראי של כאל. היעילות התפעולית צפויה להשתפר משמעותית במהלך השנה.

שיעור הרווח התפעולי עמד על 3.6%, בהשוואה לשיעור של 3.7% ברבעון המקביל - תוצאה יפה בהחלט.

בשורה התחתונה

שופרסל הציגה שיפור קל ברווח הנקי, אך לדעתנו מדובר בתוצאה חזקה ומרשימה, בהתחשב בנטל הוצאות התפעול ברבעון. לפיכך, אנו צופים מגמה חיובית במניה, לאחר תקופה של דשדוש.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:33 | 29.05.18

פוקס: דוחות רבעון ראשון

פוקס פרסמה תוצאות חזקות לרבעון הראשון של השנה, ומעל צפי השוק. כמובן שעיתוי החג תרם משמעותית למספרים, ומקשה על ההשוואה. עם זאת, לא כל השיפור מוסבר על ידי עונתיות.

התכווצות המכפילים

מדובר ברבעון השני ברצף שהחברה מציגה תוצאות חזקות, שלא עולות בקנה אחד עם החשש שמגולם במחיר. הדבר משתקף בהתכווצות המכפילים, חרף ההתאוששות במניה. פוקס נסחרת במכפיל 8.7 על הרווח של 12 החודשים האחרונים, כאשר המכפיל הממוצע בחמש השנים האחרונות עומד על 13.6. זאת, למרות צפי לשיפור משמעותי בתוצאות של החברה בשנת 2018 בהשוואה ל- 2017 .

אופנה ואופנת הבית

המכירות במגזר עלו בשיעור של 19.6% ברבעון, לאור גידול של 5.3% בחנויות הזהות ו- 2.9% בשטחי המסחר. החברה מדווחת כי היא אינה גדלה במותגים הוותיקים. יש לציין עוד כי הגידול המרשים במגזר, מעבר להשפעת החג, נבע מהפעילות הסיטונאית (גידול של כ- 47% ) והבינלאומית (גידול של כ- 100%), שביחד היוו את מרבית הצמיחה במגזר.

בשורה התחתונה

למרות התאוששות המניה, השוק ממשיך לתמחר את פוקס בהתאם לסנטימנט השלילי של החודשים הראשונים של השנה, שנבע מנתונים חלשים וקריסתן של מספר רשתות מקומיות, ובראשן רשת הוניגמן. עם זאת, המספרים של פוקס לא משקפים משבר, אלא תוצאות חזקות ומגמת שיפור.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:33 | 24.05.18

בזק: ניתוח דוחות

בזק פרסמה את תוצאותיה הכספיות הבוקר (ה'). המספרים בדוחות חלשים, אך השוק ציפה לכך, וזה גם בא לידי ביטוי בחיר המניה.

בזק קווי

תוצאות המגזר היו בהתאם לצפי, כך שלא היו הפתעות במגזר. אובדן מנויי הטלפוניה היה קצת גבוה (27 אלף מול ממוצע של 23.5 אלף ממוצע רבעוני ב-2017), וגם אובדן מנויי האינטרנט הקמעונאים לטובת השוק הסיטונאי היה מעט יותר מהצפי שלנו - בהיקף של כמה אלפים. מנגד, ה-ARPU של האינטרנט שימר את השיפור שראינו ברבעון הרביעי. לא היו שינויים של ממש בצד ההוצאות.

פלאפון

החברה מתמודדת היטב עם תנאי תחרות קשים במיוחד, כאשר היא מצליחה לשמר את רמת ה-EBITDA מול הרבעון המקביל.  עם זאת, קצב גיוס המנויים היה חלש בהשוואה לקצב הרבעוני של 2017, וה-ARPU ממשיך להישחק בקצב משמעותי של 5%. המשך השנה צפוי להיות קשה אף קשה, עקב כניסתה של אקספון לשוק בחודש שעבר.

בזק בינלאומי

בזק בינלאומי נפגעת מהצלחת מוצרי הטלוויזיה של סלקום ופרטנר, מכיוון שלרוב הם נמכרים כחלק מחבילת טריפל. זה מקשה על בזק בינלאומי להתחרות בשוק, כאשר בו זמנית ההכנסות מהטלפוניה הבינלאומית ממשיכות להישחק. כמו כן, עד כה החברה לא נקטה בצעדי התייעלות משמעותיים. כך שהתוצאה מורגשת היטב במספרים - המכירות נפלו ב-7.8% מול הרבעון המקביל, וה-EBITDA ירדה בכ-17%.

יס

בינואר האחרון יצאה יס במהלך אגרסיבי של הורדת מחיר, על מנת להתמודד עם נטישת הלקוחות לטובת הטלוויזיה האינטרנטית של פרטנר וסלקום. כמו כן, יס השיקה את הטלוויזיה האינטרנטית שלה, אם כי מקומה באסטרטגיה של החברה והקבוצה עדיין לא ברור. המהלך של יס בא לידי ביטוי בירידה חדה של 7.8% ב-ARPU, והירידה צפויה להתמשך ברבעונים הקרובים, עם המעבר של לקוחות לחבילה החדשה. כמו כן, יס הצליחה להפחית את אובדו המנויים מ-10,000 אלפים ברבעון הקודם ל-7,000 ברבעון הנוכחי. סך השפעת המהלך של יס הובילה לירידה של 11.6% בהכנסות, וצניחה של כ-43% ב-EBITDA. אין ספק כי אחת המשימות היותר דחופות של ההנהלה החדשה תהייה לייצר אסטרטגיה שתיתן מענה לקשיים של בזק בינלאומי ויס, הן בצד השיווק והן בצד ההוצאות.

בשורה התחתונה

התוצאות של הרבעון כבר מגולמות במחיר המניה, ולכן אנו רואים תגובה חיובית של המניה הבוקר. במבט קדימה, הסנטימנט סביב המניה יושפע מהאסטרטגיה החדשה של החברה, וההערכה של המשקיעים לגבי יכולתה להתמודד עם תנאי שוק מאתגרים, במיוחד כאשר לא רואים התקדמות בפן הרגולטורי בטווח הקצר.  

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:05 | 24.05.18

שטראוס: דוחות רבעון

שטראוס פרסמה תוצאות חזקות לרבעון הראשון של השנה, כאשר מקור החוזק המפתיע (לא בפעם הראשונה) היה ברזיל. על פי הנתונים הניהוליים, המכירות גדלו ב-4%, הרווח התפעולי ב-14%, והרווח למניה ב-18.8%. בדוחות החשבונאים הגידול ברווח למניה בדילול מלא עמד על 34%.

קפה

מגזר הקפה צמח ב-2.5%, כאשר ההשפעה המהותית הייתה בברזיל, שם המכירות גדלו ב-4.7%, וב-16.6% במטבע מקומי - בהחלט תוצאה חזקה! הגידול בישראל היה 2%, ובמזרח אירופה המכירות היה ללא שינוי, כאשר פולין וסרביה הציגו מספרים טובים, ורוסיה ורומניה היו חלשות. רוסיה הינה שוק משמעותי עבור פעילות הקפה, והחברה מדווחת על תנאי תחרות מאתגרים שהובילו לירידה של 5% במכירות.

שיעור הרווח התפעולי לרבעון היה 12%, מול 9.5% ברבעון המקביל. השיפור הגדול היה בברזיל, שם הרבעון המקביל היה מאופיין ברווחיות נמוכה במיוחד. גם הרווחיות במזרח אירופה השתפרה, אם כי בשיעור מתון יותר. נדמה שהחברה הצניעה את הציפיות לשיפור ברווחיות עקב הירידה במחירי הקפה, אך התוצאות מדברות בעד עצמן. מחירי הקפה ממשיכים להיות נמוכים משמעותית מרמתם ב-2017, מה שצפוי לתמוך בשולי רווח גבוהים גם בהמשך השנה.

ישראל

החברה הציגה צמיחה חזקה של 5.8% במכירות, כאשר רובה נבעה ממגזר הבריאות ואיכות חיים, שם המכירות עלו ב-9.4%. המכירות של מגזר התענוג והנאה היו ללא שינוי. למרות הגידול של 5.8% במכירות בישראל, הרווח התפעולי גדל ב-3.4% בלבד, כאשר אנו מניחים כי רוב השחיקה נובעת מהתייקרות מחיר המטרה של החלב, והעלייה בהוצאות השכר. מנגד, החברה הצליחה לשפר את הרווחיות במגזר התענוג והנאה, וסך הכל החברה עשתה עבודה יפה בלהגביל את השחיקה ברווחיות בישראל מ-12.9% ל-12.6%. השפעת התייקרות החלב תתמתן בהמשך השנה, ואנו מאמינים כי החברה תוכל לשפר את הרווחיות הפעילות המקומית.

סלטים

התוצאות של סברה היו חזקות מהצפוי – חלק החברה במכירות עמד על 161 מיליון ש"ח בהשוואה לקצב רבעוני של 155 מיליון ש"ח ב-2017, וזאת חרף פיחות השקל מול הדולר ברבעון הראשון. יותר משמעותי בעינינו היה השיפור ברווחיות התפעולית ל-8.9%, כאשר הרווחיות ב-2017 עמדה על 3.1%. נראה כי רואים סימנים ראשונים של התאוששות לאחר הריקול ברבעון הרביעי של 2016.

שטראוס מים

יש לציין לחיוב כי החברה החלה לדווח על הפעילות באופן נפרד. החברה דיווחה על גידול של 7.6% במכירות, עם שיפור ברווחיות התפעולית מ-5.2% ל-7.2%. מנגד, השיתוף פעולה בסין אכזב, כאשר המכירות עלו ב-3% בלבד, והרווח נקי ירד ב-35.7%.

בשורה התחתונה

מדובר בדוח טוב, ולדעתנו טוב מהצפי של השוק, מה שעשוי לשפר מעט את המגמה במניה, שמאז תחילת השנה הייתה חלשה ((-4.1%. שטראוס ממשיכה להוות השקעה ראויה בעניינו, שמשלבת תמחור נוח עם סיכון נמוך יחסית.  

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:52 | 23.05.18

פוקס – ניתוח דוחות

פוקס דיווחה אתמול (ג') על רבעון חזק מאוד, כאשר היא עברה מהפסד של 18 מיליון ש"ח ברבעון המקביל לרווח של 15.7 מיליון ש"ח. לעיתוי החג השנה היתה השפעה משמעותית על התוצאות, אך יחד עם זאת, נתוני ריס מציגים שיפור של 2.2% במכירות של תקופת החג, כך שהשיפור בביצועי החברה צפוי להימשך לתוך המחצית הראשונה של השנה.

המכירות

גדלו בשיעור של 20%, בשל עיתוי החג ופתיחה של שטחי מסחר חדשים (בעיקר בתחום האחרים). המכירות בחנויות הזהות עלו ב-5.3% במגזר אופנה ואופנת הבית, וב-16.6% בללין.

שיעור הרווח הגולמי

עמד על 58.3%, בהשוואה לשיעור של 53.5% ברבעון המקביל - גידול משמעותי ביותר. השיפור נבע מתיסוף השקל מול הדולר והשקה מוקדמת של עונת הקיץ (תחילת העונה מאופיינת בשיעורי רווח גבוהים יותר). כמו כן, החברה ציינה כי במגזר אופנה ואופנת הבית היא נהנתה משיפור בתנאי הסחר.

הרווח התפעולי

עמד על 25.7 מיליון ש"ח, בהשוואה להפסד של 8.6 מיליון ש"ח. שיעור ההוצאות התפעוליות מסך המחזור עמד על 53.8%, בהשוואה לשיעור של 55.2% ברבעון המקביל. שיעור הרווח התפעולי עמד על 4.3%.

הוצאות מימון

ברבעון הראשון של השנה, החברה נהנתה מהכנסות מימון, בעיקר בשל שיערוך יתרות מט"ח ועסקאות הגנה, שתרמו 5.1 מיליון ש"ח. ברבעון המקביל, לחברה היו הוצאות של 12.3 מיליון ש"ח - בשל תיסוף השקל.

התזרים החופשי ברבעון עלה מ-9.1 מיליון ש"ח ברבעון המקביל ל-20.8 מיליון ש"ח.

בשורה התחתונה

מניית פוקס נסחרת לפי מכפיל של 8.2, מה שמשקף צפי להרעה משמעותית בעסקי החברה. הדבר אולי מובן, נוכח האיום של המכירות המקוונות, מה שבא לידי ביטוי בקריסתן של מספר רשתות בתקופה האחרונה. ועם זאת, התוצאות של פוקס משקפות דווקא שיפור במגמה, דבר שממחיש את השוני בתוך הסקטור. כפי שאמרנו בעבר, האתגר של המסחר המקוון משפיע וישפיע על כל השוק, אך הגורל של כלל רשתות האופנה בישראל לא יהיה זהה. חברה כמו פוקס, עם מעמד תחרותי מוביל, ניהול חזק, ומאזן איתן, תוכל להתמודד יותר טוב עם האתגרים, ולדעתנו צריכה להיסחר במכפיל גבוה משמעותית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:40 | 23.05.18

ויקטורי: דוחות רבעון ראשון

רשת ויקטורי פירסמה את דוחות הרבעון הראשון, ובסך הכל מדובר בתוצאות יפות עם גידול של 3.8% בחנויות זהות. כמו כן, העלייה במכירות נבעה מהגידול בשטחי המסחר.

שיעור הרווח הגולמי

שיעור הרווח הגולמי עמד על 24.6%, בהשוואה לשיעור של 23.7% ברבעון המקביל. נזכיר כי הרבעון המקביל אופיין ברווחיות נמוכה במיוחד, בשל השתתפות במועדוני לקוחות - מהלך שלא הוכיח את עצמו ונעצר. במחצית השנייה של 2017, שיעור הרווחיות עמד על 24.2%, כך שגם כאן רואים מגמה של שיפור. החברה מסבירה את השיפור על ידי טיוב של תנאי הסחר, אך נדמה שזו גם תוצאה של עליית מחירים.

הוצאות התפעול

הוצאות התפעול כאחוז מהמחזור עמדו על 21.8%, בהשוואה לשיעור של 21.5% ברבעון המקביל. נראה שהגידול נבע מעלייה בשכר המינימום. במבט קדימה, הרשת צפויה לבצע מהלכים לקזז את השפעת הגידול בהוצאות השכר, מה שיקרה באופן טבעי עם הגידול בחנויות הזהות.

שיעור הרווח התפעולי עמד על 2.8%, ושיפור משיעור של 2.2% ברבעון המקביל.

הרווח הנקי הושפע מהוצאות מימון גבוהות מהצפוי, וזאת נוכח ירידה בשווי ניירות הערך.

בשורה התחתונה

מדובר ברבעון חזק, כאשר הרווחיות צפויה להמשיך להשתפר, והתמחור אטרקטיבי. לטעמינו, השוק מגיב לתוצאות באדישות מעט מפתיעה – בפרט ביחס לגידול של כמעט 40% ברווח התפעולי.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:31 | 09.05.18

ניתוח דוחות: רמי לוי

רמי לוי פרסמה תוצאות חזקות מאוד לרבעון הראשון של 2018 תודות להוצאות תפעול שהיו נמוכות משמעותית מהצפי.

המכירות ושיעור הרווח הגולמי

המכירות בחנויות זהות עלו ב-1.17% - זהו הגידול הרבעוני השני ברציפות, לאחר תקופה ארוכה של ירידות, ולדעתנו מדובר בנתון מעודד בהחלט.

שיעור הרווח הגולמי עמד על 21.8% ברבעון, שחיקה קטנה בהשוואה לרבעון המקביל. לפי החברה, השחיקה נבעה ממבצעי החג.

הוצאות התפעול ורווחיות תפעולית

הוצאות התפעול עמדו על 18.3% מהמחזור, בהשוואה לשיעור של 19.3% ברבעון המקביל ו-21.1% ברבעון הקודם. גובה הוצאות התפעול ברבעון האחרון הוביל לשחיקה עוצמתית (ומפתיעה) ברווחיות התפעולית, וגם גררה ירידה של כ-20% במניה. טענו אז כי מדובר ברבעון חריג, אבל אנו חייבים לציין כי התוצאות של הרבעון מפתיעות לא פחות - בכיוון החיובי. החברה הצביעה על תכנית התייעלות שהובילה לשיפור הדרמטי. ייתכן כי מדובר גם בהשפעת התנאים המחודשים מול חברת האשראי, נקודה שלדעתנו השוק התעלם ממנה עד כה (ולא רק ברמי לוי). צריך לראות מה תהיינה ההוצאות ברבעונים הקרובים בכדי לקבל תמונה יותר 'יציבה'.

הרווחיות התפעולית  בנטרול הוצאה חד פעמית, עמדה על 3.5%, כאשר הרווח התפעולי זינק בכ-37%. הפעם האחרונה שראינו שיעור רווחיות כה גבוה היה ברבעון השני של 2014. נזכיר כי הרווחיות המייצגת שלנו עומדת על 3.6%.

בשורה התחתונה

הרווח הנקי לרבעון עלה ב-38%, בעיקר לאור הגידול ברווח התפעולי. גם אם מדובר ברבעון עונתי חזק, לדעתנו התוצאות של הרבעון מעידים על כך שהרבעון הרביעי היה חריג בחולשתו, מה שתומך במסקנה כי השוק קנס את המניה יתר על המידה.

 גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:16 | 07.05.18

ניתוח עסקת פרוטרום

לאחר היסטוריה מוצלחת של אינסוף רכישות, הודיעה היום פרוטרום על ההסכם הגדול ביותר - מכירתה לענקית הטעמים וריחות האמריקאית, IFF.

מחיר העסקה

ההסכם מבוצע לפי מחיר של 386 שקלים למניה, גבוה ב-11.6% ממחיר המניה בסגירה אתמול. בתחילת אפריל המניה החלה לעלות בחדות, על רקע שמועות של הצעת רכישה, כאשר ב-11 לאפריל אישרה החברה כי היא מקיימת שיחות בעניין. המחיר הממוצע של המניה בחודש שלפני תחילת השמועות היה 322 שקלים, כך שניתן לומר באופן מעט גס, כי הפרמיה האמיתית לבעלי המניות קרובה יותר ל-20%.

התמורה מורכבת משני שליש מזומן, ושליש מניות. המחיר הקובע של מניית IFF לעסקה הוא כ-141 דולרים. IFF נסחרת לפי מכפיל 23.4 על הרווח של השנה האחרונה, ולפי בלומברג, מחיר היעד הממוצע של האנליסטים למניה הוא 148 דולר. המניה אמנם אינה זולה בהשוואה לשוק  המניות הכללי, אבל יחסית לסקטור היא נסחרת בדיסקאונט.

IFF היא החברה השנייה בגודלה בשוק הטעמים והריחות בעולם, לאחר Givaudan השוויצרית, שלאחרונה דיווחה על עסקה גדולה לרכישת Naturex (40.6% תמורת 522 מ' אירו).

בשורה התחתונה

לדעתנו, מדובר בעסקה טובה מאוד עבור בעלי המניות של פרוטרום. העסקה נעשית לפי מכפיל מנוטרל של 41 על רווחי 2017, ו-28 על בסיס התחזית שלנו לרווח ב-2018. כמו כן, מדובר במכפיל דומה לעסקת Naturex.

פרוטרום היא חברה מצוינת, כאשר מחיר העסקה מגלם תשואה של 631% לבעלי המניות בחמשת השנים האחרונות, החזר בהחלט יוצא דופן באופן כללי, ובמיוחד לחברה בתחום המזון.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:02 | 02.05.18

שוק הסלולר: ניתוח

מניות הסלולר (פרטנר וסלקום) סבלו מירידות חדות מתחילת השנה, בשל שתי סיבות – השמועה שאקספון מתכוונת להיכנס לשוק (מה שקרה ב-10 לאפריל), לאחר עיכוב מאוד ארוך. שנית, הרצון של בעל השליטה בקבוצת אי די. בי להיפטר מהחזקותיו בסלקום, לטובת רכישת השליטה בבזק, וזאת למרות השווי היחסית נמוך של מניית סלקום.

הכניסה של אקספון

ההשקה עצמה דווקא הובילה להתאוששות במניות, מאחר ואקספון לא הביאה בשורה של ממש, ויותר מזה, היה נראה כי המודל העסקי שלה בעייתי מהיסוד, ולכן לא יוכל להחזיק מעמד. ואכן, בשבועיים האחרונים המניות שבו לרדת בחדות.

תמיד היה ברור שהכניסה של אקספון תיצור רעש מסוים, אך נראה שהמפעילים הקיימים בחרו שלא להמתין ולבחון את גודל האיום, אלא להגיב מידית באמצעות מבצעים אגרסיביים. בשוק עם יותר מדי שחקנים, הסיכון לגלוש למלחמות מחירים הוא גדול מאד.

מה צפוי לקרות?

אם מדובר במהלך נקודתי, שנועד לחסום את חדירת אקספון, ותוך כמה שבועות המבצעים ירדו מהמדף, אז מניות הסלולר צפויות להתאושש. אולם, החשש הוא שלחברות יהיה קשה להחזיר את הגלגל לאחור.  מבצע שנמשך זמן ארוך, הופך מבחינת הצרכנים לשגרה, כך שקשה לראות איך בשוק כה רווי אחת השחקניות תיסוג לאחור.

אם התרחיש השני אכן יתקיים, אז נראה החרפה בקצב השחיקה של התוצאות בחברות הסלולר, שיבוא לידי ביטוי במספרים של 2018 ו-2019 (לוקח זמן עד שהמנויים עוברים לחבילות החדשות). הסיכון הזה הוא מה שיוצר לחץ על מחיר המניות בימים האחרונים. הירידה של המניות בתחילת השנה שיקפה ציפייה כי מחירי הסלולר לא יעלו בקרוב, אלא יתייצבו השנה. הירידות האחרונות מגלמות חשש כי ההכנסות משירותי סלולר ימשיכו לרדת, כאשר נראה שעוד לפני כניסתה של אקספון, הרווחיות של השוק עמדה בסימן שאלה.

לפיכך, נראה לנו נכון להמתין מעט, על מנת להעריך במה מדובר – מהלך טקטי שקצוב בזמן, או עוד ירידת מדרגה במחירי השוק.  

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:44 | 12.04.18

דו"חות שופרסל

שנת 2017 הייתה שנה סבירה בתוצאות החברה עם שיפור ברווחיות, על רקע השיפור בשיעור הרווח הגולמי וגידול של כ-10% ברווח הנקי המתואם.

מנגד, המכירות בחנויות הזהות קטנו ב 0.6%-והתזרים החופשי ירד ב-12.4%. מה שהמשיך לדחוף את המניה ב-2017 (תשואה של 27%) הייתה האסטרטגיה שהתמקדה ביצירת מנועי צמיחה עתידיים מחוץ לחנויות הרשת, כולל כניסה לשוק רשתות הפארם, לשיווק סיטונאי, עסקת כאל ותכניות לגדול בצורה אגרסיבית באונליין ובתחום הנדל"ן.

מה הלאה?

2018 תהיה להערכתנו  שנה פחות מלהיבה בכל הקשור לתוצאות, סוג של שנת מעבר, כאשר ההשקעות וההוצאות הכרוכות בתכניות החברה, כמו גם העלייה בהוצאות השכר,יכבידו על התזרים.

בשורה התחתונה

לאחר שמניית שופרסל השלימה תשואה של כ-250% מהשפל של תחילת 2015 ועד לשיא בפברואר האחרון, אנו ממתינים לניצנים ראשונים לאסטרטגיית החברה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

11:45 | 10.04.18

פרוטרום – מבט קדימה

פרוטרום דיווחה על רבעון רביעי מעל הצפי שלנו, בעיקר בשל השפעה חיובית של המטבעות והוצאות מס נמוכות מהצפוי. את השנה החברה סיימה בצמיחה של 19% במכירות, כאשר הצמיחה האורגנית עמדה על שיעור חזק של  6.4% וזה בהשוואה לממוצע של 4% בחמש השנים הקודמות.

מכירות

במבט קדימה, התוצאות של החברה צפויות להמשיך להיות חזקות. לשנת 2018 אנו חוזים גידול שלכ-22% בשורה העליונה, כאשר הצמיחה האורגנית החזויה בתחום הליבה הינה כ-6% והרכישות תורמות כ-11% (נתון שיגדל עם הרכישות לאורח השנה). בנוסף, נכון לעכשיו המטבעות צפויים להמשיך ולספק רוח גבית, עם תרומה של 5% למכירות בתחום הליבה. מעבר לכך, אנו צופים המשך צמיחה אורגנית בשיעור נמוך יותר, וזאת על רקע הגידול בהכנסות החברה ומגבלות הצמיחה בשוק המזון. בנוגע לרכישות, לפי ההערכה שלנו, החברה תיאלץ לבצע רכישות עם מחזור מכירות מצרפי של כ-440 מיליון שקלים בשנתיים הקרובות, על מנת לעמוד ביעד שלה. מדובר ביעד שאפתני אך אפשרי.

רווחיות

אנו מצפים כי שיעור הרווחיות יבצע קפיצת מדרגה נוספת ומשמעותית ב-2018 וזאת בעיקר לרגל רכישת אנזימוטק שהושלמה בתחילת השנה ונהנית מרווחיות גבוהה במיוחד (במגזר התזונה).

השקעות

ה-CAPEX צפוי להיות יציב, סביב השיעור ארוך הטווח. מנגד, החברה תידרש להשקעות גדולות ברכישות וגידול בהון החוזר, כך שאיננו רואים כי החברה תציג תזרים חופשי משופר בטווח הקצר. כמו כן, אנו סבורים כי נראה גידול ברמת המינוף ב- 2018 ולאחר מכן התייצבות ושיפור הדרגתי.

בשורה התחתונה

נראה שהביצועים החזקים ימשיכו לתמוך במכפילים הגבוהים גם בשנה הקרובה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:37 | 09.04.18

ניתוח דוחות פוקס

פוקס דיווחה על תוצאות חזקות לרבעון, בזמן שהשוק ציפה לרבעון חלש במיוחד על רקע חורף שחון וסיקור תקשורתי קודר על הענף.

תזת ההשקעות

תזת השקעה מתחילה בשאלה עקרונית – האם בכלל נכון להשקיע ברשת אופנה בזמן שיותר ויותר מכירות בגדים והנעלה עוברים לחו"ל, לצד שמועות על כך שאמאזון תיכנס לשוק הישראלי? - אם לשפוט על פי מחיר המניה, אז התשובה שלילית.

אולם, להערכתנו, זו מסקנה גורפת מדי. המגמות האמורות כבר קיימות, ולמרות זאת, ב-2017 הציגה פוקס (באיחוד מלא) צמיחה של 9.2% במכירות, גידול במכירות של חנויות זהות וצמיחה של 29% ברווח התפעולי.

ברור לנו שצריך לעקוב אחר השפעת האינטרנט על עסקי החברה ולרסן את הציפיות, אך איננו רואים הצדקה לייצר מודל שווי המבוסס על הנחת משבר וודאי – שבפועל, לגבי פוקס, אינו קיים.

בשורה התחתונה

התוצאות של הרבעון הרביעי, הן של חברות האופנה והן של הקניונים, מראות כי הירידות החדות של המניות לאחרונה היו אגרסיביות מדי, תוך שהן מדגישות את הצורך לעשות דיפרנציאציה בתוך הסקטור - פוקס חברה מאוד איכותית, שלמרות האסטרטגיה האגרסיבית שלה, מקפידה לשמור על מאזן חזק וניהול הדוק של כלל פעילויותיה. כמו כן, הגידול במחזור הכנסות בשנים האחרונות יאפשר לה להתמודד בצורה טובה עם האתגרים שעומדים בפניה. לדעתנו, שוק ההון מחמיר עם החברה באופן משמעותי.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:12 | 29.03.18

בזק - דוחות רבעון 4 

בזק דיווחה היום (ה') על התוצאות הכספיות ל-2017 שהיו חלשות בהתאם לצפי. המוקד כמובן היה התחזית ל-2018, שמראה ירידה של כ-10% ב-EBITDA (בנטרול השפעת IFRS 16), ירידה של 19% ברווח הנקי והפחתה חדה של 28% בתזרים החופשי. מנגד, הירידה החדה בתחזית התזרים הינה בשורה יותר קשה, כאשר נראה שלמרות הירידה ברווחים, החברה נאלצת להגדיל השקעות.

בזק קווי

המכירות היו בהתאם לצפי, אך ה-EBITDA הייתה כ-3.8% מעל הצפי שלנו - בשל הוצאות התפעול שאצלנו היו גבוהות, עקב עלייה ברבעון השלישי (כנראה זמנית). לגבי הפעילויות בתוך המגזר, ההשוואה מורכבת, בשל שינוי באופן הדיווח, כאשר החברה יצרה פעילות חדשה שמשפיעה על הנתונים ההיסטוריים. עם זאת, ניתן לציין כי קצב השחיקה בטלפוניה דומה לרבעונים האחרונים, ומנגד החברה עשתה עבודה טובה באינטרנט, הן במספר המנויים, והן בגידול ב-ARPU. מנגד, ההשקעות היו יחסית גבוהות ברבעון, עם עלייה של כ-13% בהשוואה לתשעת החודשים הראשונים של השנה.

המגזר הקווי ממשיך להיות המקור העיקרי של הרווחים בקבוצה, כאשר ב-2017 ה-EBITDA המתואם של המגזר היווה כ-69% מסך ה-EBITDA של הקבוצה. עם זאת, מדובר במגזר שצפוי להיות תחת לחץ תחרותי גדל בטווח הקצר והבינוני, עם ההצטרפות (במוקדם או מאוחר) של הוט לשוק הסיטונאי והרחבת התשתית הקווית של סלקום ופרטנר. נזכיר, כי מנכ"ל סלקום אמר השבוע כי שתי חברות הסלולר נמצאות בשלבים מתקדמים של שיתוף פעולה בפריסת רשת סיבים אופטיים.

פלאפון

פלאפון ממשיכה לעשות עבודה טובה, למרות החיסרון שלה בכל הקשור להוצאות ולאפשרות להציע חבילות משולבות. החברה גייסה 50 אלף מנויים ברבעון, כאשר ה-ARPU שלה נפל ב-6.5%. ועדיין, כאשר בוחנים את התזרים החופשי ל-2017 (נתון שמנטרל את השפעת IFRS 15), רואים ירידה של כ-13%.

בזק בינלאומי

הציגה תוצאות יותר טובות מהתחזית שלנו, מה שמראה על התמודדות יחסית טובה עם מצב תחרותי מאתגר, כאשר התחרות הגדלה בשוק האינטרנט והטלוויזיה מציבה אותה בחיסרון. אנו צופים יציבות ברמת ה-EBITDA הקיימת, כאשר המהלך הצפוי לשווק את סטינג TV יחזק את מעמדה התחרותי.

יס

מצבה של יס קשה, וימשיך להחריף בשנה הקרובה. ברבעון הרביעי החברה מציגה קצב ירידה מתגבר באובדן מנויים וב-ARPU, מה שמוביל לירידה של 7.8% בהכנסות ו-28.8% ב-EBITDA. החברה ביצעה לאחרונה הורדת מחירים אגרסיבית, וגם החלה לשווק את סטינג TV. אסטרטגיה זו, של שמירת נתח שוק, תבוא על חשבון ירידה חדה ברווחי החברה. בינתיים, התחרות בשוק הטלוויזיה מוסיפה להחריף.

בשורה התחתונה

לאחר הירידות האחרונות, המניה הגיעה לתמחור יותר נוח. ועם זאת, לדעתנו לא צריך לצפות להתאוששות בזמן הקרוב. המהלכים שהחברה מבצעת לשפר את ניהול החברה יעזרו לה ולסנטימנט, אבל הבעיות של בזק עמוקות יותר. הדינמיקה בשוק התקשורת השתנתה בזמן האחרון, ותמשיך לעשות זאת, במיוחד בעולם הקווי והטלוויזיה. בזק תלויה במידה רבה בכך שהסביבה הרגולטורית תשתנה בהתאם למציאות בשטח, אבל איננו רואים כי הדבר יקרה בזמן הנראה לעין.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:30 | 27.03.18

סלקום – דוחות 2017

סלקום פרסמה (ב') את דוחות 2017. הרבעון הרביעי בשוק הסלולר תמיד חלש בשל עונתיות, וכך גם השנה, אך פחות ממה שציפינו בשל מכירות ציוד והכנסות משירותים קווים מעל הצפי שלנו.

מכירות

הכנסות משירותי סלולר ירדו ב-10.2% מול הרבעון המקביל, והיו בהתאם לצפי – מספר המנויים היה מעל התחזית שלנו, עם גידול במשך שני רבעונים ברציפות. מאידך, ה-ARPU היה נמוך ממה שציפינו, כאשר המחיר הממוצע של בסיס המנויים ממשיך להישחק נוכח המחירים הנמוכים בשוק.

הכנסות משירותים קוויים גדלו ב-13.5%, התחזקות של קצב הגידול בהשוואה לשלושת הרבעונים הראשונים. החברה דיווחה על 170 אלף מנויי טלוויזיה, קצב גיוס דומה לרבעונים האחרונים.  לחברה יש 183 אלף מנויים נכון להיום, מה שמעיד על גידול עקבי של כ-16 אלף מנויים לרבעון.

מכירות הציוד היו חזקות ברבעון, ועמדו על 163 מיליון ש"ח, רמה דומה לרבעון המקביל, וזאת למרות הירידה במחירים עקב הפחתת המכסים על טלפונים סלולריים ב-2017. מנגד, החברה דיווחה גם על גידול בחובות מסופקים לרבעון, שייתכן וקשור לגידול בכמויות העסקאות של מכירות ציוד.

ההוצאות

סך ההוצאות ברבעון עמדו על 929 מיליון ש"ח, בהשוואה ל-949 מיליון ש"ח ברבעון המקביל, ומול צפי ל-917 מיליון ש"ח. נזכיר כי תקן IFRS 15 הקטין את הוצאות התפעול ברבעון ב-21 מיליון ש"ח, ומנגד הוצאות הפחת עלו ב-3 מיליון ש"ח. סך הכל, רמת ההוצאות מול הרבעון המקביל נותר ללא שינוי של ממש, כאשר התרומה של ההסכם עם גולן טלקום, ותהליכי התייעלות בתחום הסלולר מקוזזים על ידי גידול בהוצאות שקשורות לפעילות הטלוויזיה.

הרווח הנקי

עמד על 10 מיליון ש"ח מול צפי של 4 מיליון  ש"ח, וזאת בשל הרווח תפעולי גדול מצפוי והוצאות מימון נמוכות יחסית לחזוי.

בשורה התחתונה

שוק הסלולר ממשיך להיות מאתגר, ולא צפוי להשתפר בזמן הקרוב עם כניסתה הצפויה של אקספון. התחום הקווי משתפר, אך ההוצאות הכבדות מסמנות כי תרומה משמעותית לרווח תיקח עוד זמן. מנגד, הירידה במחיר המניה לאחרונה (30% מתחילת השנה), עושה את המניה אטרקטיבית לטווח הארוך.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:53 | 26.03.18

שופרסל: דוחות 2017

שופרסל דיווחה הבוקר (ב') על תוצאות סבירות לרבעון, כאשר המכירות היו בהתאם לצפי, אך הרווח התפעולי היה מתחת, בעיקר בשל הוצאות תפעול גבוהות.

המכירות

המכירות כאמור, היו בהתאם לצפי, ויש לציין כי ברבעון הרביעי רשתות המזון נהנו מהשפעה עונתית חיובית. המכירות בחנויות הזהות עלו ב-1.0%, אך בנטרול השפעת החגים, היו יורדות ב-1.1%. ל-2017 כולה, המכירות בחנויות הזהות קטנו ב-0.6%, לא תוצאה חזקה, אם כי הסיפור בשופרסל (המניה זינקה בשיעור של 38% בשנה האחרונה) פחות מתמקד בגידול במכירות המזון, אלא בשיפור הרווחיות ובפיתוח של תחומים חדשים.

הרווחיות הגולמית

מגמת השיפור המשיכה ברבעון, עם עלייה מ-25.4% ל-26.5%. גם בהשוואה לתשעת החודשים הראשונים של השנה (ממוצע של 25.6%) מדובר בנתון חזק. החברה מסבירה את השיפור בשפעת המרלו"ג, שיפור בתנאי הסחר, בהשפעת המותג הפרטי, ובתמהיל מבצעים (מה שאולי רומז על עליית מחירים מתונה).

הוצאות התפעול

גם היו מעל הצפי שלנו, ועמדו ברבעון על שיעור של 22.7% מסך המחזור, וזאת בהשוואה לשיעור של 21.8% ברבעון המקביל. החברה ציינה כי רוב הגידול נובע מגידול בהוצאות השכר, עקב העלאה בשכר המינימום. אנו לא ציפינו לגידול כה משמעותי בהוצאות התפעול לרבעון, מאחר וההעלאה בשכר המינימום נכנסה לתוקף בדצמבר. כמו כן, לפי דוחות החברה, ההעלאה בשכר המינימום הייתה צפויה להגדיל את הוצאות התפעול ב-58 מיליון ש"ח ב-2017, או 14.5 מיליון ש"ח ברבעון, כאשר ברבעון הרביעי הוצאות התפעול עלו ב-39 מיליון ש"ח.

הרווחיות התפעולית

עמדה על 3.8% מול שיעור של 3.7% ברבעון המקביל, ומול הצפי שלנו ל-4.1%. עבור השנה כולה, הרווחיות הציגה שיפור יפה מ-3.5% ל-3.9%. במבט קדימה, 2018 תהיה שנה מאתגרת, כאשר הרשת תישא בגידול בהוצאות השכר (לפי הדו"ח השנתי, גידול של 54 מיליון ש"ח בשנים הבאות בהשוואה ל-2017), הוצאות המעבר מלאומי קארד ל'כאל', והטמעת רשת ניו פארם, שנכון להיום מפסידה.

מתחת לשורת הרווח התפעולי, היו מספר סעיפים שהכניסו רעש למספרים, והסתכמו בהשפעה שלילית. החברה רשמה רווחים נאים של  33 מיליון ש"ח בשל עלייה בשווי ההוגן ורווח ממימוש נדל"ן, וזאת בהשוואה לרווחים של 24 מיליון ש"ח ברבעון המקביל. מנגד, הרבעון כלל הוצאות אחרות של 12 מיליון ש"ח מול הכנסות של 1 מיליון ש"ח ברבעון המקביל. כמו כן, הוצאות המימון היו גבוהות יחסית בשל ירידת ערך בהשקעה בשוק הסיטונאי, ושינוי בטיפול עסקאות אשראי (שינוי חשבונאי). כמו כן, הוצאות המס ברבעון המקביל היו נמוכות בשל הירידה בשיעור המס בישראל. אי לכך, הרווח הנקי לרבעון קטן בכ-20%.

בשורה התחתונה

2018 צפויה להיות סוג של שנת מעבר, ובשל כך התוצאות לא יהיו חזקות. מעבר לכך, לחברה יש מספר מנועי צמיחה (שיפור ברווחיות כרטיסי האשראי, פיתוח רשת ניו פארם, גידול במכירות מקוונות וכו') שצפויות להניב תוצאות בשנים הקרובות. לדעתנו, מחיר המניה כבר מגלם היטב את הפוטנציאל העתידי, ובטווח הקצר המניה תתקשה להציג ביצועים חזקים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:38 | 20.03.18

פרוטרום – ניתוח דוחות

פרוטרום דיווחה היום (ג') דוחות חזקים לרבעון הרביעי של השנה, ומעל הצפי שלנו. מרבית הפער מול התחזית שלנו נובע משני סעיפים - השפעת שערי חליפין, שתרמה כ-6% לשורת ההכנסות (מול צפי שלנו להשפעה חיובית של כ-3%), וירידה בהוצאות המס - בשל השינוי בשיעור המס בארה"ב.

מגזר הטעמים

המגזר בלט לחיוב ברבעון, עם גידול של 29.8% במכירות. הצמיחה האורגנית עמדה על 10.2%, בהשוואה לשיעור ממוצע של כ-6% בתשעת החודשים הראשונים של השנה. גם הרווחיות הפתיעה לטובה, כאשר הרווחיות התפעולית עלתה מ-16.4% ל-17.2%. השיפור נובע מתוכנית ההתייעלות שיושמה בעקבות רכישות וויברג בתחילת 2016. ההתייעלות צפויה להמשיך להשפיע לטובה על רווחיות המגזר ב-2018.

מגזר חומרי הגלם

במגזר חומרי הגלם עמדה הצמיחה על 11.2%, כאשר הגידול האורגני עמד על 7.9%, לאחר שני רבעונים של צמיחה ארוגנית דו-ספרתית. הרווחיות התפעולית עמדה על 12.5%. ב-2018, פני המגזר ישתנו לחלוטין, כאשר אנזימוטק תיכלל בתוכו, מה שיוביל לשיפור משמעותי ברווחיות.

הוצאות חד פעמיות

ההוצאות החד פעמיות ברבעון עמדו על 3.2 מיליון דולר לפני מס, בהשוואה להוצאות של 9.5 מיליון דולר ברבעון המקביל. עם זאת, השינוי בשיעור המס בארה"ב הוביל להפחתת שווי התחייבות מיסים, כך שסך ההשפעות החד פעמיות ברבעון תרמו כ-1 מיליון דולר לשורת הרווח.

הוצאות המימון עמדו על 8.8 מיליון דולר, בהתאם לצפי, כאשר מתוכן 5.7 מיליון דולר היו בגין שינוים בשערי המטבעות.

בשורה התחתונה

איננו מיחסים חשיבות יתרה לרבעון כזה או אחר. החברה כבר הציבה יעדים ל-2020 שמגלמים המשך צמיחה חזקה ושיפור מתמשך ברווחיות. לדעתנו, החברה הוכיחה כי היא מסוגלת להשיג את היעדים האלה. יחד עם זאת, נראה לנו שהתמחור ממשיך להיות אגרסיבי מדי. נציין כי התמחור הגבוה בולט יותר לאחרונה על רקע עליות התשואות בארה"ב והביצועים החלשים של רוב המניות בסקטור מאז תחילת השנה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:02 | 19.03.18

פוקס - ניתוח דוחות

פוקס פרסמה דוחות חזקים לרבעון הרביעי, שלדעתנו מכניסים לפרופורציה את תחושת הבהלה סביב הסקטור בזמן האחרון.

מכירות

כאשר מביטים על סך הפעילות - כולל חלקו של המיעוט - המכירות גדלו בשיעור של 15.2%. במגזר האופנה ואופנת הבית, המכירות בחנויות זהות גדלו ב-1.5%, כאשר סך המכירות גדלו ב-6.8%, על רקע גידול של 5.7% בשטחי המסחר. בללין הגידול בחנויות זהות היה חזק מאוד ועמד על 17.4%. הגידול במכירות של מגזר האחרים עמד על 62.7% - על רקע פתיחת חנויות חדשות.

שיעור הרווח הגולמי

שיעור הרווח הגולמי של סך הפעילות ירד מ-60.1% ל-59.3%, נתון מאכזב בהתחשב בפיחות הדולר באותו תקופה. אנו מניחים כי מדובר בהשפעת פתיחת חנויות חדשות במותגים עם רווחיות גולמית נמוכה יחסית (אך מנגד הוצאות מכירה נמוכות), ולאור מבצעי Black Friday ברבעון.

שיעור הרווח התפעולי

שיעור הרווח התפעולי של סך הפעילות עמד על 9.4%, מול 8.5% ברבעון המקביל, וזאת על רקע שיפור נאה במגזר אופנה ואופנת הבית, ושיפור מרשים מאוד בללין. מנגד, במגזר האחרים הרבעון הסתיים בהפסד, כאשר פעילות הקמת Terminal X העיבה על המגזר. בנוסף, תחילת הפעילות של פוט לוקר ברבעון השני של 2017 הכבידה ככל הנראה גם היא על הרווחיות, מה שמאפיין תקופה של תחילת פעילות.

אם נסתכל על סך הפעילות ברמה השנתית, אנו רואים שיפור ברווחיות התפעולית מ-5.2% ל-6.1%. אם ננטרל את ההפסד של הקמת והשקת Terminal X, אזי הרווחיות עולה ל-6.4%.

הרווח הנקי

ברבעון עלה ב-10%, כאשר הגידול היחסית מתון נובע מהוצאות מימון הקשורות לשינוים בשערי החליפין. אם ננטרל את אלה, אזי הרווח הנקי היה גדל ב-30%, אם כי שיעור המס ברבעון היה יותר נמוך (21.5% בהשוואה ל-25.3%).

בשורה התחתונה

איננו מצפים שתוצאות הרבעון יפיגו לגמרי את החששות סביב ענף ההלבשה בישראל. אין ספק כי ישנם לא מעט איומים שמרחפים מעל השחקנים המקומיים. מנגד, המספרים של פוקס ממחישים את השוני בתוך הסקטור. לדעתנו, לחברה כמו פוקס יש את היכולת להתמודד טוב יותר עם האתגרים בענף, ואף לנצל אותם. זה בא לידי ביטוי במספר מישורים חשובים, כמו היכולת להביא מותגים מצליחים, לצד כוח מיקוח מול הקניונים. להערכתנו, הירידות של התקופה האחרונה מהוות הזדמנות עבור המשקיעים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:20 | 14.03.18

שטראוס – דוחות 2017

שטראוס דיווחה את תוצאות החברה לרבעון הרביעי, שהיו בשתי מילים מעט מאכזבות. אמנם המכירות גדלו בשיעור של 6% והרווח התפעולי בשיעור של 10.4%, אך יש כאן השפעה עונתית של המגזר הישראלי, כמו גם גידול תקופתי ברווח, כתוצאה מהריקול בסברה ברבעון המקביל. כאשר מנטרלים את מגזר המטבלים, הגידול ברווח התפעולי היה 2.7%. מה שבלט לשלילה ברבעון היו התוצאות הפושרות במגזר הקפה, והמשך החולשה בסברה.

קפה

תוצאות המגזר היו חלשות בהשוואה לתשעת החודשים הראשונים של השנה – בהם הרווח התפעולי גדל ב-14%, כאשר ברבעון הרביעי הוא קטן ב-5.9%. מקור החולשה היה בפעילות הבינלאומית, כאשר השוק הישראלי נהנה מהשפעה עונתית חיובית, עם גידול של 132% ברווח התפעולי. הצמיחה בברזיל הייתה חלשה בהשוואה לתשעת החודשים הראשונים, בשל השפעה שלילית של המטבע, וכנראה בגלל ירידות מחירים. למרות השיפור ברווחיות הגולמית, בהשוואה לרבעון המקביל, הגידול בהוצאות התפעול הוביל לשחיקה ברווחיות התפעולית בברזיל, מ-7.4% ברבעון המקביל ל-6% ברבעון הרביעי, ובהשוואה לשיעור של 9.2% בשלושת הרבעונים הראשונים. גם הרווחיות התפעולית במזרח אירופה הייתה מאכזבת, כאשר היא עמדה על 7%, מול שיעור של 9.7% ברבעון המקביל ו-9.5% בתשעת החודשים.

למרות המספרים היחסית חלשים של המגזר, אנו מעריכים כי עדיין מדובר בפעילות שתניב תוצאות טובות במבט קדימה, בשל הסביבה המאקרו התומכת, ולאור ירידות המחירים בסוף 2017, שצפויות לחלחל לרווחיות במהלך הרבעון הראשון.

ישראל

המכירות בישראל היו חזקות עם עלייה של 11.3%. גם כאשר לוקחים את המכירות החצי שנתיות, על מנת לנטרל את השפעת עיתוי החגים, עדיין מקבלים צמיחה מרשימה של 6.8% - גידול משמעותי מעל קצב גידול השוק. הגידול במכירות ברבעון קוזז חלקית על ידי שחקיה ברווחיות הגולמית, וזאת בעיקר בשל עליית מחיר החלב, שברבעון הרביעי עלה ב-7% בהשוואה לרבעון המקביל, שלפי הערכתנו פגע ברווחיות בשיעור של כ-0.7%. עם זאת, הגידול במכירות, ושיפור בהוצאות התפעול כאחוז מהמכירה, הובילה לגידול יפה של 5.1% ברווח התפעולי ברבעון.

סלטים

סברה ממשיכה לאכזב, ולא רואים את ההתאוששות באופק. המכירות ברבעון עמדו על 147 מיליון שקלים (חלקה של החברה), כאשר ההשוואה לרבעון המקביל אינה רלוונטית בשל הריקול. אמנם, כאשר משווים את המכירות לשני הרבעונים האחרונים, מדובר בירידה של 10%. כמו כן, החברה סיימה את הרבעון האחרון עם הפסד תפעולי קטן.          

שטראוס מים

המכירות גדלו בשיעור מרשים של 9.3%, בעיקר בשל הפעילות בישראל. עם זאת, בשל חוסר המידע בנוגע לרווחיות, קשה לדעת מה התרומה לשורה התחתונה. אשר למיזם המשותף בסין – מחד, המכירות היו מעט מאכזבות, כאשר יש קיטון בהשוואה לרבעון הרביעי. מאידך, הרווחיות השתפרה, כך שהרווח הנקי הגיע לכדי 17 מיליון שקלים, או שיעור רווח נקי מרשים של 13.2%, בהשוואה לשיעור של 10% בתשעת החודשים הראשונים של השנה.

בשורה התחתונה

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

 

15:17 | 20.02.18

פוקס – ניתוח מניה

בתקופה האחרונה בכלל, ובימים האחרונים בפרט, תחושה של פאניקה אוחזת את מניות רשתות האופנה בישראל. מהם ההסברים לבהלה? הגידול המתמשך של ישראלים שרוכשים בגדים דרך האינטרנט ובחו"ל (בשל הירידה במחירי הטיסות בשנים האחרונות), השמועות על כוונת אמזון להקים פעילות בישראל, והכניסה של שתי רשתות (יפו תל אביב והוניגמן-TNT) להפסקת הליכים בשבוע שעבר. כל אלו לוו על ידי סיקור תקשורתי המצייר תמונה של ענף על סף התמוטטות. הדברים שאמר הבעלים של קסטרו בוועידת הקמעונאות השנתית (כפי שצוטטו בעיתונות), לפיהם הרשת מוטרדת קודם כל בהישרדות, בוודאי לא תרמו לסנטימנט.

התוצאה ברורה

מניית פוקס נחתכה בכמעט 30% מאז נובמבר, וזו של קסטרו ב-24%. מניית גולף נחתכה ב-42%, מאז מרץ, על רקע בעיות משמעותית ברשת מזה תקופה ארוכה.

האם התגובה של המשקיעים מוצדקת?

אין ספק שהשוק מתמודד עם אתגרים רבים, אך לטעמנו תגובת המניות חריפה מדי. אנו נתמקד בחברת פוקס. ראשית, נעמיד את הדברים בפרופורציה. בתשעת החודשים הראשונים, המכירות בחנויות הזהות במגזר האופנה של החברה (המגזר הראשי) נותרו ללא שינוי. לא מדובר כמובן בהישג מרשים, אבל זה לא משהו המעיד על בעיה, בוודאי לא על משבר.  

שיעור הרווח התפעולי בארבעת הרבעונים האחרונים עמד על 6.2%, מה שמהווה שיפור ניכר בהשוואה לשיעור של 5.2% בתקופה המקבילה אשתקד.

2018 – אתגרים אך גם הזדמנויות

על פי הנתונים, נראה כי שנת 2018 נפתחה בצורה חלשה. עם זאת, מספר גורמים עומדים לטובת החברה בשנה הקרובה, בהן תמהיל המותגים, ביטול המכס, שער הדולר ועוד.

כוח השוק גדל

הצמיחה של חברת פוקס, כמו גם היחלשות המתחרות, מציבים אותה בעמדה חזקה יותר בשוק המקומי. הדבר יסייע לפוקס להביא מותגים חזקים, להציג קולקציות אטרקטיביות יותר, לקצר את ימי המלאי ולהשקיע בפלטפורמות המקוונת שלה. מעבר לכך, מעמדה של פוקס מול בעלי הקניונים משתפר - בכל הנוגע להסכמי השכירות.

שוק רשתות האופנה בישראל מתמודד עם אתגרים רבים. גם סביר להניח, כי רשתות שאין להן את המשאבים הנדרשים להתמודד עם האתגרים ייכשלו. תהליך זה יוביל לכך שהשוק יישלט יותר ויותר על ידי רשתות גדולות כדוגמת פוקס.

מניית פוקס נסחרת היום במכפיל 11 על הרווח הנקי, זאת בהשוואה למכפיל ממוצע של 13 בחמשת השנים האחרונות. פירוש הדבר כי השוק מצפה לשחיקה ניכרת ברווחי החברה. הצפי הזה נראה לנו קודר מדי, ולמרות הסנטימנט השלילי בטווח הקצר, מחיר המניה דווקא נראה לנו כהזדמנות קניה לטווח הארוך.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

17:44 | 1.1.18

רכישת 20% מקופיקס - התייחסות

רמי לוי הודיעה היום (ב') על רכישת 20% מקופיקס גרופ, לפי שווי של 105 מיליון שקלים אחרי הכסף, או 84 מיליון שקלים לפני הכסף. בשנה האחרונה, מניית קופיקס נסחרה בשווי שוק ממוצע של כ-140 מיליון שקלים. במילים אחרות, העסקה נעשית בדיסקאונט לא מבוטל ביחס למחיר השוק. כמו כן, לרמי לוי אופציה לעלות את החזקתה עד ל-50.01%. 

הכוונות

רמי לוי הודיעה בשנת 2017 על כוונתה האסטרטגית להתרחב לתוך מרכזי הערים. החברה רואה בכך פוטנציאל צמיחה, ופלח שוק שבו המרווחים גבוהים, מה שיאפשר לה להביא ערך מוסף באמצעות מחירים תחרותיים. 

ההיגיון מאחורי החיבור לקופיקס, שמספקת לחברה תשתית קמעונאית קיימת, נשען על העובדה שהכניסה לערים לוקחת זמן - היות ולא פשוט למצוא מיקומים איכותיים במרכזים העירוניים. 

הנתונים

לקופיקס 30 מרכולים בגודל ממוצע של כ-200 מ"ר, ו-120 נקודת מכירת קפה (גודל של כ-30-40 מ"ר).
בתשעת החודשים הראשונים של השנה, הציגה קופיקס מכירות של 230 מיליון שקלים, לצד איזון תפעולי - בהשוואה למכירות של 183 מיליון שקלים בתקופה המקבילה, ורווח תפעולי של 7.7 מיליון שקלים. 

ההזדמנות

עיקר העניין של רמי לוי הוא במרכולים, כאשר פעילות בתי הקפה מהווה אופציה לערוץ הפצה נוסף. 
אנו מעריכים כי רמי לוי תוכל לשפר משמעותית את פעילות המרכולים, דרך הניסיון והידע שהיא מביאה בתחום קמעונאות המזון, וכן דרך כוח הקנייה שלה. 
נשאלת השאלה, האם המודל של חנויות קטנות של כ-200 מ"ר, הוא נכון עבור רמי לוי כאמצעי לתקוף את ההגמוניה של שופרסל ויינות ביתן בתוך העיר. רמי לוי בעצמה התכוונה לפתוח חנויות של כ-300 – 700 מ"ר בעיר. לא ניתן לענות על השאלה כרגע, אך פורמט חנויות הנוחות תופס נתח שוק הולך וגדל בקמעונאות המזון בעולם, ואם הפעילות החדשה תנוהל נכון, סביר להניח כי רמי לוי תצליח בפורמט הזה. 

בשורה התחתונה

עסקה הגיונית, עם כניסה שמרנית ותמחור אטרקטיבי.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:44 | 30.09.17

פרוטרום ורכישת אנזימוטק

פרוטרום הודיעה אתמול (א') על הסכם לרכישת יתרת המניות בחברת אנזימוטק (כ-81%) במחיר של 11.9 דולרים למניה. נציין כי נכון לעכשיו, לפרוטרום החזקה של כ-19% באנזימוטק, שנרכשה במחיר ממוצע של 9.6 דולרים למניה.

עוברים לרכישה בהסכמה

ההודעה מסמנת, למעשה, את המעבר מניסיון להשתלטות עוינת על אנזימוטק לרכישה בהסכמה. הדבר צפוי כמובן להתקבל בחיוב בקרב המשקיעים בפרוטרום, שכן זה מפחית את אי-ודאות, לצד העובדה שלפרוטרום התמחות ברכישות שנעשות בהסכמה.

השלמת העסקה טעונה אישור בעלי המניות של אנזימוטק. פרוטרום מקווה להשלים את התהליך במהלך הרבעון הראשון של 2018.

העסקה הגדולה בתולדות החברה

אם העסקה תושלם במחיר של 11.9 דולרים, סך ההשקעה באנזימוטק תעמוד על 210 מיליון דולר. מדובר בעסקה הגדולה בתולדות החברה. לרוב, הרכישות שלה מתמקדת בעסקות של כ-20 מיליון דולר בממוצע. עם זאת, בינואר 2016 פרוטרום השלימה את רכישת וויברג בעלות של 130 מיליון דולר, כך שהיא צברה ניסיון גם ברכישות גדולות.

קצת על החברה הנרכשת

לאנזימוטק שני מגזרים עיקריים – מגזר התזונה, שמאופיין ברווחיות גבוהה וצמיחה נאה, ומגזר מזון רפואי שמפסיד כסף. נראה שפרוטרום בעיקר מעוניינת במגזר הראשון.

אם ננטרל את המגזר המפסיד, ונבצע התאמות להוצאות חד פעמיות, אנו מגיעים למכפיל EV/EBITDA של כ-11 לעסקה. רוב הרכישות של פרוטרום נעשות במכפיל שנע סביב 7, כך שמדובר בפרמיה גדולה בהשוואה לעסקאות עבר.

בשורה התחתונה

תג המחיר היחסית גבוה של העסקה לא מטריד אותנו במיוחד, וזאת לאור הצלחת החברה באסטרטגיית הרכישות שלה עד כה. אנו נוטים להתייחס להשפעת האירוע על שווי פרוטרום באופן נטרלי, כאשר נטל ההוכחה על החברה להוכיח את הצלחתה. זו גם גישה שלדעתנו נכונה במיוחד כאשר לוקחים בחשבון כי מניית פרוטרום נסחרת במכפיל של 34. בניגוד אלינו, נראה כי המשקיעים נכונים להכריז כבר כעת על הרכישה כהצלחה וודאית, כאשר שווי השוק של פרוטרום עלה במעל לחצי מיליארד שקלים במסחר אתמול.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:33 | 18.09.17

שופרסל – ניתוח חברה

שופרסל הציגה שיפור במחצית הראשונה של השנה, גם בשל הסביבה העסקית הנוחה יחסית, וגם בגלל הצעדים האסטרטגיים שהחברה נוקטת על מנת להמשיך ולשפר את הרווחיות. אלו מביאים להעלאת הרווח התפעולי המייצג, מ-3.7% ל-4.2%.

אסטרטגיה

במשך שנים רבות שופרסל התמקדה בניסיון להגיב לרשתות הדיסקאונט, אסטרטגיה שלא הצליחה מאחר שלחברה אין את האפשרות התפעולית לעשות זאת. כיום, האסטרטגיה של החברה שואפת לנצל יתרונות לגודל במקומות בהם אין יתרון לרשתות הדיסקאונט, דוגמת המותג הפרטי או רכישות און ליין.

אפסייד נוסף?

למרות הספקנות הממושכת שלנו, החברה הוכיחה כי היא בהחלט נמצאת במקום חזק היום, עם אסטרטגיה מוצלחת ונכונות ליזום מהלכים נועזים. לכן עולה השאלה – האם זה לא מצדיק הנחות יותר אגרסיביות לגבי העתיד, כאלה שגם תומכות באפסייד נוסף? לדעתנו, אופי התעשייה לא תומך בכך. ייתכן והרכישה של ניו פארם תשנה את התמונה, אך מוקדם לקבוע זאת.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

16:32 | 31.08.17

פרטנר: ניתוח דו"חות

פרטנר דיווחה על תוצאותיה לרבעון השני שהיו מתחת לצפי שלנו במכירות (בשל מכירות ציוד נמוכות מהצפוי) וברווח הנקי (הוצאות מימון חד פעמיות), אך מעל לצפי שלנו ב-EBITDA. ברור שהתוצאות של פרטנר (וגם של כל שוק התקשורת) לא טובות במבט אבסולוטי, כאשר הרווח הנקי המתואם מגרד את קו האפס. למרות זאת, אנו כן רואים סיבות לאופטימיות.

למה הכוונה?

בשנים האחרונות, בזמן ששוק הסלולר התדרדר לשפל, חברות הסלולר הוותיקות עברו סוג של מטמורפוזה. פרטנר חתכה הוצאות בצורה חדה ובכמה דרכים והפחיתה את רמת המינוף באופן דרסטי. לבסוף, שינויים בעולם הקווי והטלוויזיה פותחים בפני חברות הסלולר הזדמנויות חדשות.

לאחרונה, פרטנר השיקה שירות הטלוויזיה, והיא גם מרחיבה את רשת הסיבים שלה. האפשרות לפרוס את רשת הסיבים בהתאם לכדאיות כלכלית, מאפשרת לחברות הסלולר להציע שירותים חדשים ובו זמנית להפחית הוצאות. כמובן, הכל תלוי בהתאוששות בשוק הסלולר. בלי זה אין היתכנות להשקעה במניות הסלולר. אבל אם נראה התאוששות, אפילו מתונהזה צפוי להוביל לגידול חד ברווחים. ההיגיון הכלכלי תומך בהתאוששות כזו, כאשר הסיכון העיקרי הוא שייקח עוד זמן רב עד שנראה סימנים לכך בשטח.

מה הלאה?

השאלה החשובה בכל הקשור למניית פרטנר נוגעת בעיתוי של התאוששות בשוק הסלולר, אך גם עלייה של כמה שקלים ב-ARPU  תוביל לעלייה מאוד גדולה ברווחים, תרחיש שהשוק אינו מתמחר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

12:38 | 23.08.17

ניתוח דו"חות – שטראוס

התוצאות לרבעון השני מבהירות כי יש בשטראוס יותר וקטורים חיוביים מאשר שליליים. אז נכון, איננו רואים אפסייד משמעותי בהשקעה, אך עם זאת, במכפיל EBITDA/EV של 10.6' התמחור נראה סביר ואף מעט זול בהשוואה לסקטור בעולם.

צעדים אסטרטגיים

במבט על אסטרטגיית החברה, ההנהלה עשתה מספר צעדים משמעותיים השנה, כולל רכישת החזקות המיעוט של TPG בחברת הקפה, מכירת מקס ברנר והגדלת ההחזקה בחברת המים בסין. אלה נראים לנו צעדים נכונים שמחדדים את המיקוד של הקבוצה בפעילויות הליבה, ושמים דגש על אפיקי צמיחה.

בשורה התחתונה

שטראוס מציגה תוצאות חזקות מברזיל וביצועים טובים בשוק המקומי. האפסייד מתון יחסית ובשילוב של תמחור נוח ופוטנציאל להתפתחויות חיוביות, להערכתנו המניה עשויה להיות השקעה טובה בטווח הקצר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

13:33 | 13.08.17

ניתוח דו"חות - סלקום

תוצאות הרבעון השני היו חלשות, כאשר המכירות ירדו ב-6.5% וה) EBITDA-בנטרול השפעת IFRS 15) התכווצה ב-18.6%.

אך מחיר המניה, כמו גם המודל שלנו, לא נגזרים מהתוצאות בטווח הקצר, אלא מציפיות שמחירי הסלולר יתאוששו לאחר שהגיעו לשפל בו אף חברה בשוק לא מרוויחה. הסיכון העיקרי הוא, כמובן, שיעבור עוד זמן רב עד שנראה סימנים לכך. עם זאת, איננו יודעים איך לתזמן את נקודות הפיתול, ולכן אנו מדגישים כי מדובר באופק השקעה ארוך מהרגיל. בהקשר לכך, מדו"חות סלקום ניתן ללמוד רבות על הענף בכלל.

סלולר

המחירים צפויים להיוותר נמוכים, כאשר המפעילים ימשיכו להמתין לכניסתה האפשרית של אקספון, אירוע שמעלה לא מעט חשש בקרב המשקיעים. בנושא זה, לסלקום יש יתרון בדמות הסכם השיתוף שלה עם אקספון. בינתיים, נראה שאלקטרה מוצרי צריכה מתחילה להשתלט על עריקת המנויים מגולן. כתוצאה מכך, אסטרטגיית התמחור האגרסיבית של הוט מובייל תוביל (בעצם כבר מובילה) לפחות גיוסים נטו, ובו זמנית שוחקת את בסיס ההכנסות הקיים שלה. אנו מאמינים שעם ההתייצבות בנתחי השוק, המפעילים ייפנו למדיניות העלאת מחירים - כאופציה היחידה שתיוותר בידם לייצר רווחים.

סלקום  TV

החברה הוסיפה עוד 13 אלף מנויים ברבעון, בדומה לקצב הגיוס מאז תחילת 2016. סלקום כבר השיגה נתח שוק מרשים של 9% בשוק ה-TV. לפי ההנהלה, פעילות הטלוויזיה כבר אינה מהווה משקולת על ה-EBITDA, מה שמציב אותה ביתרון מול פרטנר, שרק עכשיו מתחילה לשאת בהוצאות הטלוויזיה שלה. התחרות בשוק הטלוויזיה הולכת ומתגברת, עם מספר גדל של חבילות רזות המושקות לאחרונה. מנגד, הגידול בהיצע מוביל לתהליך של חינוך שוק, והופך את המוצר ליותר מקובל ויותר מבוקש. במבט קדימה, לחברה יש תכניות להקטנה משמעותית של הוצאות הפעילות, באמצעות פתרונות שהשוק הסיטונאי מאפשר לה. למרות שהמפתח לאפסייד במניות הסלולר טמון במגזר הסלולר, אנו נעשים יותר אופטימיים כי החברה תצליח ליצור ערך משמעותי בפעילות הטלוויזיה, שלא לדבר על חשיבותה האסטרטגית.

בשורה התחתונה

שוק הסלולר צפוי להישאר מדוכא במשך תקופה לא קצרה, אבל בהחלט ניתן לזהות סימנים של התייצבות - וזה גם משהו. בינתיים, שיפור בפעילות הטלוויזיה, גידול עתידי בתמורה מהסכם השיתוף ושיפור ברווחיות של תחום הציוד, יסייעו לקזז את הפגיעה בסלולר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

14:48 | 13.07.17

ניתוח חברה - שטראוס

מניית שטראוס עלתה בכ-12% מתחילת השנה, והניבה תשואת יתר של 11% - בהשוואה לת"א 125 - בעקבות רבעון ראשון חזק, וצעדים אסטרטגיים חיוביים.

יחד עם זאת, הסנטימנט החיובי בטווח הקרוב יהיה להערכתנו מוגבל, בשל צפי לצמיחה יותר מתונה בהמשך השנה.

אסטרטגיה

לאחרונה החברה נקטה במספר צעדים לשפר את מיקוד הקבוצה בעסקי הליבה –  רכישת החזקת המיעוט של TPG בחברת הקפה, הגדלת האחזקה בחברת המים בסין ומכירת מקס ברנר.

הפעילות בישראל

הפעילות בישראל מהווה מקור של יציבות, עם ביצועים טובים לאחרונה – הרווח התפעולי גדל ב-11.7% ב-2016 ו-7.1% ברבעון הראשון. במחצית הראשונה של 2017 הגדילה שטראוס הגדילה מעט את נתח השוק שלה, מ-10% ל-10.1% (על פי נתוני סטורנקסט), כאשר השוק גדל בכ-1.3%, קצב משופר בהשוואה לשנים האחרונות.

מבט קדימה בהיבט הישראלי

האתגר המידי של החברה יהיה להתמודד עם העלייה במחיר המטרה של החלב – מחיר המטרה בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה עלה ב-6% בממוצע, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, דבר שעשיו לשחוק את רווחיות מגזר הבריאות ואיכות חיים בכ-0.8% להערכתנו.

חלק מהשחיקה תתקזז על ידי השפעת תיסוף השקל על תשומות אחרות. לגבי העלאות מחירים, זה נושא רגיש בשוק החלב בכלל ועבור החברה בפרט, במיוחד לאחר שמיצבה את עצמה כמי שהורידה את מחירי מוצרי החלב בשנה שעברה. לדעתנו, שטראוס תפעל בזהירות, אך ייתכן שתבצע בהמשך השנה העלאת מחירים מתונה, על מנת לקזז חלק מהתייקרות החלב.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:20 | 06.07.17

שופרסל – ניתוח חברה

מניית שופרסל נהנתה בתקופה האחרונה מעליות שערים, בתמיכת עסקת ניו פארם (שממתינה לאישור הרגולטור) וגידול של 22% ברווח הנקי לרבעון הראשון. האם זה מוצדק?

הכנסות

המכירות ברבעון הראשון עלו ב-1.5%, כאשר מכירות קמעונאות המזון עלו ב-1.3%. בחנויות זהות המכירות היו ללא שינוי, וזאת למרות השפעה חיובית מתונה מעיתוי החגים. במבט קדימה, החברה תתמקד בשוק הפארמה, ומכירות מקוונת כמנועי צמיחה. לדעתנו, יהיה לרשת קשה ליצור צמיחה משמעותית בשורה העליונה – פתיחתן של חנויות מגה תחת בעלים חדשים, כניסתה הצפויה של רמי לוי לעיר, וסביבה אינפלציונית רדומה יגבילו את הצמיחה. אנו צופים גידול של 1% במכירות השנה, מה שמצריך שיעור צמיחה של 1.2% בשלושת הרבעונים הקרובים (ונזכיר כי הרבעון השני צפוי להיות מעט חלש בשל עיתוי פסח). לאחר מכן אנו צופים גידול של 1.5%.

רווחיות גולמית

שיעור הרווח הגולמי ברבעון הראשון עלה מ-25.1% ל-25.4%. כנראה שמספר גורמים תורמים לשיפור ברווחיות הגולמית – גידול בחדירה של המותג הפרטי, המרלו"ג החדש, וסביבה עסקית שיתר תומכת בעליות מחירים. אנו חוזים שיפור של 0.5% ברווח הגולמי ב-2017 בשל הגורמים הנ"ל. מעבר לכך אנו רואים יציבות כאשר הסיכון פה הוא שרמי לוי יצור לחץ על המחירים בתוך העיר, הפורמט שעדיין מייצר את מרבית הרווחים עבור הרשת.

שיעור רווח התפעולי

אנו צופים שיפור מ-3.5% ל-3.7%, ולאחר מכן יציבות. לדעתנו התחזית שלנו מאזנת את השיפור ברווחיות הגולמית עם עליות בהוצאות השכר, וגם עומדת בקנה אחד עם הרווחיות ההיסטורית.

בשורה התחתונה

להערכתנו, השלב האחרון בראלי היה אגרסיבי מדי, והחברה תתקשה ליצור את הגידול ברווחים שהשוק מצפה.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

16:05 | 28.06.17

לאחר עיכוב ארוך ולא מעט ביקורת, השיקה פרטנר את שירות הטלוויזיה שלה. כוונת החברה, כפי שאנו רואים אותה, הייתה לספק מוצר תחרותי, ובמקביל להגביל את רמת ההוצאות. לדעתנו, היא הצליחה לעשות זאת.

תמחור

המוצר הבסיסי שהחברה מציעה יעלה 69 שקלים לחודש, אולם לדעתנו יותר רלוונטית תהיה החבילה שכוללת מנוי לשירות נטפליקס ב-89 שקלים לחודש (מי שמעוניין לעשות מנוי לשירות יכול לעשות זאת כבר היום אך בעלות גבוהה יותר, של כ-10 דולר לחודש). בנוסף, פרטנר תספק חבילת טריפל שתכלול גם אינטרנט וטלפוניה ב-129 ששקלים בלי נטפליקס, ו-149 ש"ח עם נטפליקס. השירות יסופק דרך קופסת אנדרואיד המסוגלת לספק רזולוציה בגובה 4K. כל מכשיר נוסף יעלה 29 שקלים לחודש.

פחות תוכן, אבל חלופה ראויה

מן הסתם, הטלוויזיה של פרטנר תציע פחות תוכן לעומת המוצרים של הוט ויס, ונכון לעכשיו יש לה כמה נקודות חולשה בהשוואה למתחרים, כגון ספורט וסרטים. עם זאת, ובהתחשב בנושא המחיר ומגוון התוכן ההולך וגדל של שירות נטפליקס, לדעתנו מדובר בחלופה ראויה.

בעתיד, יותר צרכנים יבחרו בחבילות בסיסיות, ויעשו השלמות על פי בחירתם עם שירותים שמוצעים דרך האינטרנט על ידי חברות ענק כגון נטפליקס, אמאזון, HBO וגוגל. השירות של פרטנר מתחבר למגמה הזו.

הוצאות

מבנה העלויות אינו ידוע, אך כפי שנראה כעת הוא יהיה נמוך משמעותית מזה של סלקום (ייתכן שבעתיד העלויות יגדלו אם החברה תוסיף תכנים). אנו מעריכים, כי פרטנר תידרש להשיג נתח שוק של כ-5% על מנת להגיע לנקודות האיזון (סלקום כבר הגיעה לנתח שוק של כ-8%). לדעתנו מדובר ביעד בר השגה בפרק זמן קצר יחסית.

בשורה תחתונה

לדעתנו, יצרה החברה איזון נכון בין עלות לאיכות. מוצר הטלוויזיה שלה יאפשר לה להתחרות באופן יותר אפקטיבי מבלי להיכנס להשקעות כבדות מדי בשוק שקשה ליצור בו ערך כלכלי משמעותי. בסופו של יום, המפתח לאפסייד כלכלי בחברות הסלולר נמצא בעליית מחירי הסלולר, ועד שהדבר יקרה, הן צריכות להישאר רזות ככל שניתן.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

17:32 | 19.04.17

ניתוח חברה - פרוטרום

סקטור הטעמים והריחות מספק תשואות טובות מתחילת השנה, לאחר שנה חלשה אשתקד. שילוב של ביצועים חזקים וסיכון נמוך הופך אותו לסקטור מועדף על המשקיעים, בסביבה של ריבית נמוכה וחשש מאירועים גאופוליטיים.

פרמיה של 20% על S&P 500

מרבית המניות בסקטור, למעט המובילה, Givaudan, סיפקו מתחילת השנה תשואת יתר בהשוואה למדדים העיקרים בארה"ב ואירופה. בשנים האחרונות, מכפיל הסקטור שומר על פרמיה יציבה של כ-20% בהשוואה ל-S&P 500. עם זאת, המכפיל של מדד S&P 500 התארך בכ-60% בחמש השנים האחרונות, מה שמעלה חשש כי הסקטור יהיה דווקא רגיש יותר לסיכונים.

הכנסות

2016 הייתה שנה חשובה עבור פרוטרום - פעילות רכישות אינטנסיבית ב-2015, לצד השלמת עסקת ויברג בסוף ינואר 2016, הובילו לגידול מרשים של 31% בהכנסות. עם זאת, חלק ניכר מהגידול לא חלחל בשנה שעברה לשורה התחתונה - בשל עלויות חד פעמיות גדולות. הוצאות אלה יוחסו בעיקרן לצורך לשלב את הרכישות החדשות אל תוך החברה, תוך כדי יצירת חסכון תפעולי. כמו כן, הרווחיות הנמוכה (יחסית לחברה) של ויברג משכה את הרווחיות הכוללת של פרוטרום כלפי מטה. כאשר מנטרלים את ההוצאות החד פעמיות, הרווח הנקי ב-2016 גדל ב-27%.

מקום טוב בתעשייה

במבט קדימה, אופק הצמיחה של הסקטור נראה חיובי, כאשר השחקניות הגדולות בתחום, IFF  ו-Givaudan , חוזות צמיחה אורגנית של כ-4%-3% בשנים הקרובות – יותר מהתחזית בשוק המזון. פרוטרום נמצאת במקום בטוב בתעשייה, עם חשיפה בעיקר לחברות בינוניות ומותגים פרטיים, שלאחרונה גדלים מהר יותר מחברות המזון הענקיות בעולם.

השפעה חיובית של שערי המטבע

אנו חוזים עבור פרוטרום צמיחה אורגנית של כ-5.4% בשלוש השנים הקרובות. במקביל, נכון לעכשיו, שערי המטבעות צפויים להשפיע באופן חיובי על רווחיות החברה ב-2017, בעיקר לאור השיפור במטבעות של השווקים המתפתחים.

חשש לגבי עתיד הרווחיות

אנו מניחים כי שיעור ה-EBITDA  בפעילות הליבה ישתפר מ-20.1% ב-2016 (מתואם) ל-20.6% ב-2017 ו-21.6% ב-2018. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי הרווחיות הממוצעת בסקטור כיום גבוהה בכ-10% ביחס לממוצע ההיסטורי, מה שמעלה חשש לגבי היכולת לשמר את אותה רווחיות בטווח הארוך. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:37 | 12.04.17

ניתוח עסקת ניו-פארם - שופרסל

רגע לפני היציאה לחופשת החג, דיווחה שופרסל על סגירת הסכם לרכישת רשת ניו פארם מידי המשביר לצרכן תמורת 130 מיליון שקלים.

קצת על הנרכשת

ניו פארם היא רשת פארם עם 67 סניפים ומכירות של 711 מיליון שקלים. מדובר ברשת הפארם השנייה בגודלה בישראל, לאחר סופר פארם, כאשר בענף פועלים שחקנים שונים - כולל בתי מרקחת של קופות החולים, בתי מרקחת פרטיים, רשתות קוסמטיקה ורשתות מזון.

העסקה דורשת את אישור הממונה להגבלים עסקים. נראה לנו כי קיימת סבירות טובה לאישור העסקה, למרות גודלה של שופרסל, וזאת בשל עניין הממונה לקדם את התחרות מול סופר פארם. השאלה כמובן תהיה האם הממונה יטיל תנאים מגבילים.

ניו פארם סובלת מנחיתות תחרותית משמעותית אל מול סופר פארם, כמעט בכל ההיבטים, כאשר חיסרון בולט הוא במיקומים הנחותים. הרשת סובלת כבר תקופה ממושכת מביצועים חלשים, מה שבא לידי ביטוי בהרעת התוצאות ובירידת השווי במאזני המשביר.

מהצד של הרוכשת

לדעתנו, העסקה של שופרסל הגיונית ונכונה עבורה. מדובר בתחום ששופרסל כבר נמצאת בחלקים ממנו, וכזה שהיא סימנה כמנוע צמיחה. רכישת רשת קיימת ומוכרת מהווה אמצעי יעיל למימוש האסטרטגיה. אמנם בקטגוריות הקוסמטיקה והתרופות שופרסל תתקשה לשפר את הרווחיות של ניו פארם, אבל בקטגוריית הנוחות והטואלטיקה (כשליש מהמכירות) שופרסל תוכל להביא לידי ביטוי את כוח הקניה החזק שלה, ואת היכולות המרשימות שלה בתחום המותג הפרטי – מה שיסייע בשיפור רווחיות הרשת והפיכתה למתחרה ראויה לסופר פארם. כמו כן, ייתכן ושופרסל תבחר להגדיל את פריסת הרשת דרך הסבת סניפים קיימים של שופרסל שלי, אך מנגד, סוגיית המיקומים הקיימים של סניפי ניו פארם תהיה יותר מאתגרת.

והמחיר?

נראה לנו שמדובר במחיר סביר. במידה ושופרסל תוכל לשפר את רווחיות ניו פארם לרמה של כ-3%, אזי שווי הפעילות לפי מכפיל תפעולי של 10.7 (שופרסל נסחרת היום על פי מכפיל תפעולי של 14) מגיע ל-229 מיליון שקלים, וזה מבלי לקחת בחשבון הגדלה משמעותית בנתח השוק, או סינרגיות כאלה או אחרת עם רשת שופרסל.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

11:04 | 05.04.17

ניתוח דו"חות ויקטורי

לאחר פרסום הדו"חות השנתיים של רשת ויקטורי, אנו רואים כי היא בהחלט השכילה לנצל את קריסת מגה לצמיחה והתרחבות משמעותית, כאשר שטח המכירה נטו ב-2016 גדל בקרוב ל-50% בהשוואה ל-2015.

שנה חזקה

זו בהחלט הייתה שנה חזקה מאוד עבור החברה, עם גידול של 43% בהכנסות ו-47% ברווח התפעולי (ללא הכנסות חד פעמיות).

מבט קדימה

הגידול ברווחים צפוי להמשיך להיות חזק (כמובן לא כמו ב-2016), על רקע סבב נוסף של רכישת חנויות בסוף 2016. כמו כן, המרווחים בתעשייה משתפרים עקב היעלמותה של רשת מגה.

ומה לגבי המניה?

בנוגע למניה, לאחר תשואה מרשימה של 80% בשלוש השנים האחרונות - בהשוואה לתשואה של 35% במדד היחס אנו סבורים כי השוק סגר את פער התמחור.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

17:04 | 21.03.17

סלקום - ניתוח דו"חות שנתיים

סלקום פרסמה תוצאות חלשות לרבעון הרביעי המספרים היו בצפי שלנו אך מתחת לאלו של השוק. החולשה בתוצאות צפויה להימשך אל תוך 2017, ואנו מעריכים שהמכירות וה - EBITDA יוסיפו לרדת בשנה הקרובה.

ההכנסות ימשיכו לרדת

ההכנסות משירותי סלולר ברבעון ירדו ב-8.1%. בטווח הקצר ההכנסות של המגזר ימשיכו להישחק בשל המחירים הנמוכים בשוק, אך בקצב יותר מתון. שיתוף הרשתות עם גולן טלקום ימתן את הפגיעה.

נציין כי עסקת המכירה של גולן טלקום צפויה להחדיר אווירה יותר שקולה לסביבה התחרותית. איננו יודעים לחזות מתי המחירים יעלו הטווח הקצר יהיה תקופת מעבר בשל השינוי בבעלות של גולן טלקום, ולכן יש לצפות כי הסביבה התחרותית תהיה יותר קשה באופן זמני, כאשר השחקנים ינסו לנצל את אי הודאות כדי להגדיל נתח שוק.

בטווח היותר ארוך, אנו מניחים העלאה של כ-20-10 שקלים במחירי תכניות הסלולר.

מרווחים קטנים

ההכנסות משירותים קווים עלו ב-1.5% בשל הגידול במנוי טלוויזיה, שקוזז חלקית בירידה בהכנסות משירותי טלפוניה בינלאומית. שירותי הטלוויזיה של החברה סיימו את השנה עם 111 אלף מנויים, בהשוואה ל-63 אלף בסוף 2015. החברה עשתה עבודה טובה בשוק זה, אך לדעתנו ההזדמנות פה, ובשירותים נוספים שהשוק הסיטונאי מאפשר, מוגבלת. המרווחים קטנים מדי והתחרות קשה.

מבט קדימה

אף שהתוצאות חלשות, וימשיכו להיות כך בטווח הקצר, הן צפויות להשתפר בטווח הארוך.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:24 | 23.02.17

ניתוח דו"חות שופרסל

שופרסל פרסמה תוצאות טובות מהצפי לרבעון הרביעי, במידה רבה לאור רווחים גבוהים במיוחד משערוך נכסי נדל"ן. לכך נוספו תוצאות תפעוליות מרשימות, במיוחד הרווחיות הגולמית.

השפעה עונתית שלילית

ההכנסות ברבעון ירדו בשיעור של 1.8%, בעוד שהמכירות בחנויות זהות נפלו בכ-2.4%. המכירות כבר אינן נהנות מהרוח הגבית של קריסת מגה, מאחר שתוצאות המחצית השנייה של 2015 כבר מגלמות את ההשפעה. בנוסף, הרבעון סבל מהשפעה עונתית שלילית.

קריסת מגה היטיבה עם שופרסל

הרווחיות עדיין נהנית מהשיפור בסביבה התחרותית, עקב קריסתה של מגה. שיעור הרווח הגולמי לרבעון היה 26.4%, בהשוואה ל-25.5% ברבעון המקביל אשתקד. החברה מדווחת כי השיפור ברווחיות נבע מהגידול במותג הפרטי, שיפור בתנאי הסחר, צעדי התייעלות ותמהיל מוצרים ומבצעים. לדעתנו, השיפור מוסבר על ידי הטבה בסביבה התחרותית שמאפשרת עליית מחירים, במיוחד במגזר השכונתי.

עלייה ברווחיות התפעולית

הוצאות התפעול ברבעון עלו מ-22.4% מהמכירות ל-22.7%, בעיקר עקב העלייה בשכר המינימום. מנגד, ההוצאה האבסולוטית לא השתנתה בהשוואה לרבעון המקביל, לאור הירידה ברמת הפעילות - עקב עיתוי החגים. הרווחיות התפעולית ברבעון היתה 3.7% בהשוואה ל-3.1% ברבעון המקביל, וזאת עקב השיפור ברווחיות הגולמית.

רווחים ממימוש נדל"ן

ההכנסות האחרות ברבעון הגיעו ל-25 מיליון שקל, בהשוואה לשבעה מיליון ברבעון המקביל. העלייה נבעה מרווחים גדולים במיוחד, כתוצאה מעלייה בשווי ההוגן ורווחים ממימוש נדל"ן. הוצאות המימון היו 23 מיליון שקל, עלייה משמעותית בהשוואה לרבעון המקביל ובהתאם לצפי.

61% מהרווח הנקי יחולקו כדיבידנד

ההשקעות ברבעון היו נמוכות יחסית, והגיעו ל-2.2% מהמחזור, בהשוואה לממוצע של 2.9% בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה. התזרים החופשי ברבעון היה שלילי - 33 מיליון שקל. החברה הודיעה כי תחלק דיבידנד של 75.35 אגורות - עלייה בשיעור התשלום ל-61% מהרווח הנקי.

בשורה תחתונה

התוצאות החזקות לרבעון, בשילוב עם הודעת החברה כי היא מתקדמת עם המשא ומתן לרכישת רשת ניו פארם, ימשיכו להערכתנו לתמוך בסנטימנט החיובי במניה. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:34 | 18.01.17

אתר מקוון לרשת ויקטורי - המשמעויות

השבוע רשת ויקטורי הודיעה על פתיחת אתר קניות מקוון חדש, מה שמעיד על שתי תופעות בשוק קמעונאות המזון המקומי.

ראשית, מדובר בעיצוב מחדש של השוק, כאשר נפילתה של מגה הובילה להתחזקות של מספר רשתות הדיסקאונט שמרחיבות את פעילותן בכל הערוצים. אשר לרשת ויקטורי, מדובר בסימן המצביע על המשך הגידול המשמעותי שלה בזמן האחרון, לאחר שרכשה שטחי מסחר משמעותיים מרשת מגה, ובכך השכילה ליצור גידול משמעותי בפעילות שלה בזמן קצר ובמחיר נמוך.

הפוטנציאל בשוק האונליין

שוק האונליין לקניות נעמד על כ-1.6 מיליארד שקלים. אם בעבר נשלט השוק באופן דומיננטי על ידי שופרסל ומגה, קריסתה של מגה הותירה את השליטה בידי שופרסל. במבט קדימה, הזירה צפויה להתחמם עם ההתרחבות של שחקנים כמו ויקטורי, רמי לוי ויינות ביתן (שרכשה את רשת מגה בעיר).

לא מפתיע שמדובר בתחום שצומח בישראל ובעולם נכון שהצרכן רוצה מחיר נמוך, אבל הוא גם רוצה נוחות. לכן, אף שחקן משמעותי בשוק קמעונאות המזון המקומי לא יכול לאפשר לעצמו לא להיות שם ובכך לאבד נתח שוק לטובות המתחרים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:04 | 05.01.17

שוק הסלולר לקראת התאוששות?

קשה להגיד שההודעה האחרונה באשר למכירת גולן טלקום לאלקטרה צריכה, שכוללת עסקת שיתוף רשתות עם סלקום, הפתיעה. השוק מצפה ומחכה למכירה של גולן טלקום כבר זמן רב, וקיום העסקה (שאמורה להיסגר עד סוף מרץ) מוסיף בטחון להערכה ששוק הסלולר נמצא לקראת התאוששות מחירים הדרגתית.

מאז ההודעה על העסקה, ראינו שוב עוד ועוד כותרות שמדברות על העלאת מחירים, כולל כזו של מי שצפוי להיות יו"ר גולן טלקום, גיל שרון, שהסביר בריאיון לגלי צה"ל מדוע מחירי הסלולר חייבים לעלות.

צפוי שינוי מגמה

השוק מצפה להעלאת מחירים כבר תקופה ארוכה, וההערכה הזו כבר מגולמת במחירי מניות הסלולר מאמצע 2015, אז משרד התקשורת שינה כיוון והחליט שהוא לא יאפשר לגולן טלקום להמשיך להפר את תנאי הרישיון שלה. מאז, מניית פרטנר זינקה ב-156% ואילו מניית סלקום הוסיפה 170% לערכה.

אף שעדיין לא ראינו מהלך מעשי של העלאות מחירים, וגם לא ניתן להעריך האם ההכנסה הממוצעת ללקוח (ARPU) תתייצב על רמה של 68 שקלים, 70 שקלים, או אפילו מעל, גם אנחנו מעריכים כי צפוי שינוי מגמה בשוק הסלולר.

לאחר מספר שנים של קריסת מחירים ומחיקת רווחיות, המפעילות חפצות לשוב ולהתמקד ביצירת רווחים. השינוי בבעלות של גולן טלקום יאפשר זאת.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:21 | 18.12.16

סיכום שנה רשתות האופנה

כבר תקופה ארוכה שתעשיית האופנה סובלת משחיקה רווחיות, עקב עליה חדה בהוצאות שכר הדירה, עודף שטחי מסחר חדשים, תחרות ממותגים זרים מוזלים ועלייה בקניות מקוונות.

ב-2015 תנאים אלו הובילו לתוצאות רעות במיוחד לרשתות האופנה הציבוריות פוקס, קסטרו וגולף, ואילו בשנת 2016 ראינו סימנים של שיפור מתון, בשילוב עם מגמת קונסולידציה בשוק.

מניות החברות

המניות בסקטור הניבו תשואה חיובית מתחילת השנה, כאשר מניית קסטרו מובילה עם תשואה יפה של מעל 20%. החברה היא גם בעלת השיפור הכי משמעותי ברווחים בשלושת הרבעונים הראשונים של 2016. לגבי פוקס - המניה הניבה פחות מתשואת מדד ת"א 75, כאשר המשקיעים עדיין מביעים סקפטיות באשר לסיכויי ההצלחה של אסטרטגיית ההרחבה של החברה.

ומה לגבי שנה הבאה?

אנו מצפים להמשך שיפור הדרגתי בתנאי השוק, זאת בהנחה שלא יהיו גורמים שליליים משמעותיים (אקלים, מצב ביטחוני, שער הדולר).

נראה כי השחקנים הגדולים והחזקים יגדילו את נתח השוק שלהם ואת חוזקם, כאשר התנאים הקשים של השנים האחרונות דחקו החוצה שחקנים חלשים, ונדרש גודל על מנת ליהנות מכוח מיקוח מול בעלי שטחי המסחר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:19 | 14.12.16

סיכום 2016 - יצרניות המזון

סוף השנה מתקרב וזהו זמן מצוין לבחינת ביצועי יצרניות המזון הנסחרות בבורסה בישראל, ואם לשפוט על פי הנתונים, נראה כי המשקיעים באסם היו המנצחים הגדולים של השנה.

אסם

בשנה שחלפה נסטלה רכשה את מלוא הבעלות בחברה דרך רכישת המיעוט (36.3%), במחיר נדיב במיוחד של 82.5 שקלים למניה, מה שהיווה מכפיל EV/EBITDA של 13.3, ושימש רגע של נחת למשקיעים בחברה.

שטראוס

החברה הציגה תוצאות טובות, לאחר שנה קשה ב-2015. בתשעת החודשים הראשונים של 2016, המכירות גדלו ב-2.9% והרווח הנקי ב-26.5%.

עיקר השיפור נבע ממגזר הקפה, בשל שיפור במחירים וסביבת מט"ח פחות נוקשה. שטראוס הצליחה להגדיל את נתח השוק שלה בישראל דרך הורדת מחירים בשוק החלב ופעילות חזקה של השקות, וכן לעצור את ההפסדים בפעילות המים.

בשנה הקרובה, תצטרך שטראוס לשמר את המומנטום החיובי בשוק הישראלי, וכן לפצות על העלייה החדה במחירי הקפה והירידה בשיעור הצמיחה ב SABRA.

פרוטרום

החברה נהנתה מצמיחה חזקה (32.6%) בשלושת הרבעונים הראשונים, עקב פעילות אינטנסיבית של רכישות ב-2015, וגם צמיחה אורגנית יפה. הרווח הנקי צמח בשיעור יותר נמוך (15.7%), נוכח רכישת וויברג (WIBERG) והוצאות רה-ארגון.

ב-2017 אנו מעריכים שנראה שיפור ברווחיות בעקבות צעדי ייעול שננקטו השנה. הדגש יעבור למנועי הצמיחה של החברה, וליכולת שלה להמשיך ולצמוח אורגנית, לצד פעילות רכישות ערה.

מבט לשנה שתהיה

להערכתנו, השוק המקומי ימשיך להיות מאתגר ליצרניות המזון הישראליות, כאשר המגמות הקיימות יישארו בסביבה, בהן, השפעתה של צרכנות מוטה מחיר על האסטרטגיה של החברות, מותג פרטי הולך וגדל (שופרסל ממשיכה להתרחב, וגם רמי לוי מצטרף למגמה) ורשתות מזון חזקות יותר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:51 | 12.12.16

סיכום דו"חות בזק

מאז שיאה, בחודש מרץ האחרון, נחתכה מניית בזק בכ-19%. יש הגיון מאחורי המגמה השלילית. ראשית, המניה הייתה יקרה. בנוסף, החברה מתמודדת היום עם סביבה תחרותית מאתגרת יותר, וגם הסביבה הרגולטורית נעשתה פחות נוחה במהלך השנה.

מגזר קווי

מסיכום תוצאות הרבעון השלישי עולה כי המכירות ירדו ב-1.1%, בשל השחיקה המתמשכת בהכנסות משירותי טלפוניה, שקוזזה חלקית על ידי עלייה בשירותי אינטרנט. קצב הצמיחה של השוק הסיטונאי ממשיך להתמתן, ובעיקר ניתן לומר כי השוק החדש לא פגע בתוצאות של המגזר.

במבט קדימה, המגזר ניצב מול מספר גורמי סיכון, שבהם נכללים שירותי הטלפוניה, ירידה במכירות התמסורת ועלייה ברמת ההשקעה. חלק מהסיכונים הללו כנראה יתממשו רק כחלק מעסקה עתידית לביטול ההפרדה המבנית. בינתיים, הפעילות הזו מייצרת תזרים מזומנים מאוד חזק, וההתקדמות האיטית של הרגולציה מאפשרת למכונה הזו להמשיך לעבוד.

מגזר נייד

התוצאות במגזר היו טובות מהצפי, בשל הכנסות משירותים יחסית גבוהות בהשוואה למחצית הראשונה של השנה, וירידה ברמת ההוצאות. כמו בשאר חברות הסלולר, מכירות הציוד ברבעון היו חלשות במיוחד, עם ירידה של 13% מול הרבעון המקביל.

במבט קדימה, להערכתנו, תוצאות הרבעון הרביעי יהיו חלשות, נוכח כניסה לתוקף של ההסכם החדש עם עובדי המדינה במחירים נמוכים משמעותית בהשוואה לחוזה הקודם.

טלוויזיה

המגזר הזה מתמודד עם סביבה עסקית יותר מאתגרת. בדו"חות הרבעון, ישנה ירידה של עוד חמשת אלפים מנויים, וסך הכל ירידה של 3.3% במספר המנויים בהשוואה לרבעון המקביל. להערכתנו, הקושי של המגזר עתיד להימשך - הלחץ התחרותי והחדירה הגדלה של תוכן פיראטי ימשיכו לגרום לאובדן מנויים, ובנקודה מסוימת ייתכן ויס תתפתה להציע מבצעים יותר אגרסיביים, כך שגם ה-ARPU עשוי להיפגע. זאת, בשילוב עם מבנה הוצאות קשיח יחסית, צפויים להמשיך וללחוץ על שורת הרווחים באופן ניכר.

במבט קדימה

נראה שהרגולציה תישאר במרכז העניינים, כאשר צפויות החלטות בתחום הקווי ובשוק הטלוויזיה. בשורה התחתונה, השוק מתמחר סביבה רגולטורית פחות נוחה מזו שראינו בתחילת השנה, אך בכל זאת מגלם קיום של ביטול ההפרדה המבנית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

10:53 | 29.11.16

ניתוח דו"חות רבעון שלישי - שופרסל

החודש פרסמה שופרסל דו"חות כספיים שחשפו כי בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה, היא הגדילה את מחזור המכירות שלה ב-4.6%, וזאת למרות ירידה של 4.2% במספר החנויות הממוצע בתקופה, ובזמן שהשוק עצמו לא גדל במונחים כספיים.

להנהלה הנוכחית של החברה מגיע מלוא הקרדיט על יישום אסטרטגיה מוצלחת, אולם מרבית השיפור מוסבר על ידי קריסתה של מגה, שהשפיעה במיוחד על שופרסל ובאופן מאוד משמעותי.

חוסר שווי משקל

לקיחת נתח שוק גדול ממגה, עקב המשבר, יצר חוסר שווי משקל בשוק. בהתחשב בעובדה שמדובר בתעשייה עם שולי רווח נמוכים, סביר להניח כי מגה בעיר תתקשה לתפקד כרשת רווחיות מבלי להשיב לפחות חלק ממה ששופרסל לקחה ממנה. אי לכך, האיום על שופרסל הוא שמגה בעיר תיקח בחזרה נתח שוק משופרסל, וזאת, בשילוב עם הוצאות תפעול עולות, עקב העלייה בשכר המינימום, עלול לפגוע משמעותית ברווחי הרשת.

הקרב שעוד יבוא

באחד ביולי השנה, קיבלה לידיה יינות ביתן את הבעלות על רשת מגה בעיר. בינתיים, איננו עדים לסימנים שהיא נלחמת בשופרסל - על מנת לשקם את המכירות של הרשת שרכשה. יש הערכות שונות לגבי הסיבה לכך, אך מוקדם לקבוע עובדות. יינות ביתן לקחה על עצמה משימה גדולה מאוד, וסביר להניח כי היא תרצה ללמוד עת העסק לפני שהיא פותחת חזית מול שופרסל.

ככל שהזמן עובר, לשופרסל יש יותר מקום ליישם אסטרטגיה מוצלחת של גידול במותג הפרטי, חיזוק של פעילות האון ליין ושיפור היעילות התפעולית - מה שיהפוך אותה ליותר עמידה מול מתקפות. עם זאת, בכדי שיינות ביתן תצליח במהלך הנועז שהיא עשתה, אנו מעריכים כי במוקדם או מאוחר היא תצטרך להגביר את הלחץ על שופרסל. מי יצליח במערכה הזו, הזמן יגיד.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:33 | 24.11.16

ניתוח דו"חות פרטנר

בצל הדרמות השונות שמספק לנו ענף הסלולר בשנים האחרונות ובחודשים האחרונים בפרט, פרסמה אתמול פרטנר את דו"חות הרבעון השלישי לשנת 2016 אשר הצביעו על ירידה חדה במכירות, לצד עלייה ברווח הנקי, בעיקר בשל השפעות חד פעמיות. מה שבלט במיוחד בדו"ח הוא הירידה התלולה במכירות ציוד קצה. 

האם האסטרטגיה של פרטנר אפקטיבית?

הירידה החדה במכירות ציוד קצה, בשילוב עם הדחייה בכניסה לתחום הטלוויזיה, מעלות ספקות בכל הקשור לאסטרטגיה של פרטנר, במיוחד כאשר משווים אותה למתחרתה העיקרית, סלקום. נראה שהשיתוף פעולה עם הוט מוביל היה צעד נבון עבור החברה, אך לא ברור מספיק לאן פנייה מועדות בתקופה הקרובה.

מה אפשר להסיק על הענף?

ניתוח דו"חות חברות הסלולר מאפשר לבחון את התפתחות הענף בתקופה הקרובה. בהקשר לכך, מחירי הסלולר בשוק הפסיקו לרדת בצורה משמעותית, אבל התנאים התחרותיים ממשיכים להיות מאתגרים עבור החברות, בעיקר כאשר חברות הסלולר היותר קטנות ממשיכות להיאבק על נתח השוק.

כתוצאה מכך, ההכנסה הממוצעת למנוי צפויה להמשיך ליפול ברבעים הקרובים, אם כי בקצב מתון מזה שראינו בעבר. למרות כל אלו, אנו מעריכים שהתנאים בשוק מבשילים לקראת תחילת התאוששות הדרגתית של מחירי הסלולר (במילים אחרות עליית מחירים) וזאת בעיקר לקראת המכירה הקרובה של גולן טלקום.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:19 | 14.11.16

רשתות המזון מסכמות רבעון 

עונת הדו"חות של רשתות המזון תיפתח מחר (ג') עם פרסום הדו"חות של שופרסל הקמעונאית הגדולה במדינה.

ברמת כלל השוק, נתוני סטורנקסט מראים שברבעון השלישי המכירות היו ללא שינוי. יחד עם זאת, אנו מעריכים כי תוצאות הרבעון יצביעו על המשך מגמת השיפור בתעשייה, בעיקר בעקבות קריסתה של רשת מגה שמשפיעה על הדו"חות בכמה דרכים.

שיפור בצמיחה וגם במרווחים

מבחינת רשתות הדיסקאונט, דוגמת ויקטורי ורמי לוי, קריסת מגה תבוא לידי ביטוי בשורה העליונה לאחר ששתי הרשתות רכשו מספר סניפים של מגה.

ברמת הענף כולו, אנו מעריכים כי בעקבות היעלמותה של מגה והשיפור בסביבה התחרותית, נראה עלייה ברווחיות של כלל הסקטור בהשוואה לאותה תקופה אשתקד.

שופרסל - סביבה תחרותית נוחה

למרות שהרבעון השלישי הוא הראשון בו רשת מגה בעיר פועלת תחת בעלים חדשים (יינות ביתן), טרם ראינו סימנים של עלייה ברמת התחרות בתוך העיר, ולכן שופרסל תמשיך ליהנות מסביבה תחרותית נוחה. בנוסף, היא נהנית מפירות האסטרטגיה של המשך הגידול במותג הפרטי, במכירות המקוונות ובייעול התפעולי בעקבות ההפעלה של המרכז הלוגיסטי החדש השנה.

במבט קדימה

האתגרים של המגזר בתקופה הקרובה יהיו בעיקר ההתמודדות עם העליות בשכר המינימום, כמו גם עם הצורך של יינות ביתן לאושש את רשת מגה בעיר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

09:40 | 07.11.16

עונת הדו"חות בשוק הסלולר

עונות הדו"חות בשוק הסלולר מעבר לפינה. סלקום תהיה הראשונה שתפתח את העונה ב-14 לחודש; אחריה בזק ב-22 בנובמבר, ולמחרת פרטנר.

סלקום קיטון בהכנסות

המספרים של סלקום צפויים להיות חלשים יחסית, זאת בעקבות החלטת גולן טלקום להפסיק לשלם לחברה את מלוא הסכום שהיא חייבת עבור השימוש ברשת שלה דבר אשר צפוי לגרור קיטון בהכנסות ובהפרשה בגין הכנסות עבר שטרם נגבו.

פלאפון ההרעה הכי משמעותית

פלאפון צפויה להמשיך להציג את ההרעה הכי משמעותית בסקטור, נוכח העובדה כי היא השחקן הכי קטן עם הכי מעט גמישות במבנה ההוצאות (נכון לעכשיו) וללא שותף משמעותי.

פרטנר סעיפים חד פעמיים

הדו"חות של פרטנר יושפעו להערכתנו באופן משמעותי על ידי סעיפים חד פעמיים או כאלו שאינם משקפים את התזרים של החברה. מעבר לכך, המגמה צפויה להיות שחיקה מתמשכת (אך מתונה יחסית) בעסקי הליבה של החברה (שירותי סלולר), ומכירות ציוד נמוכות בהשוואה ל-2015.

מתמקדים בגולן טלקום

תשומת הלב של המשקיעים בשוק הסלולר לא תתמקד בתוצאות של החברות, אלא בגורל של גולן טלקום.

בימים הקרובים, ההסכם הזמני בין סלקום לגולן (אותו הסכם שהשנייה מתכחשת אליו מאז אוקטובר) יפוג. אם לא ימצא קונה עבור גולן טלקום, תצטרך סלקום להתחיל בתהליך משפטי שצפוי לאלץ את מכירת החברה או פירוקה.

תגובת המניות

מניות הסלולר הניבו תשואת יתר השנה, כאשר התברר שסלקום הצליחה לעשות לגולן שחמט. סלקום סיפקה תשואה יותר טובה, כאשר השוק תופס את החברה ככזו שיוזמת יותר מהלכים ובעלת אסטרטגיה יותר ברורה.

במבט קדימה, אנו מעריכים שהמניות של חברות הסלולר תלויות בסופה של גולן טלקום. אם נראה בשנה הקרובה את מכירת הפעילות לידיים יציבות וסימנים של עליית מחירים, אזי נראה שמניות הסלולר יגיבו בחיוב. מנגד, אם אי הוודאות תמשיך להיגרר, יש לצפות כי המניות ימשיכו לדרוך במקום.   

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

17:01 | 25.09.16

חברות האופנה מסכמות רבעון

חברות האופנה דיווחו בחודש שעבר על תוצאות הרבעון השני מהן עלה כי אף שהרשתות נהנו מרבעון חזק (בשל סיבות עונתיות), התעשייה נמצאת ברווחיות שפל. ביטוי לכך מצאנו בקשיים של רשת גולף, שפעם הייתה השחקן הדומיננטי בשוק, והיום מחיר המניה שלה נמצא כמעט 50% מתחת לשיא של 2010.  

מה מעיב על הענף?

ראשית, הוצאות שכר הדירה הגבוהות. כך למשל, מניתוח הדו"חות של קסטרו עולה כי הסיבה העיקרית לשחיקת הרווחיות נמצאת בעליית הוצאות שכר הדירה. אם בין השנים 2008 ל-2015 הוצאות שכר הדירה עמדו על 14.9% מסך המחזור, הרי שב-2015 הן הגיעו ל-17.6%. בבחינת נתון זה, לא מפתיע שאחרי תקופה ארוכה של משא ומתן, קסטרו סיכמה על רכישת רשת הודיס.

כמו כן, הגידול האגרסיבי בשטחי המסחר בשנים האחרונות גרם לכך שהרשתות נאלצו לפתוח יותר מדי חנויות, ובכך סבלו מירידה ביעילות התפעולית שלהן. בו זמנית, הכניסה של מותגים בינלאומיים עם דגש על מחירים נמוכים, שנהנים מתנאי שכר דירה מועדפים, לא איפשר לרשתות להעלות מחירים על מנת לפצות על הגורמים הללו.

לכך יש להוסיף את תיסוף הדולר מול השקל שהחל מאמצע 2014 מכביד עוד יותר על המגמה.

יתרון לגודל

הסיבות הללו מביאות לתוצאה ברורה השוק הולך לקראת קונסולידציה, כאשר השחקנים הבינוניים והפחות חזקים נדחקים החוצה. לראייה, גם קבוצת חזקות כמו קסטרו והודיס מחפשות להתמזג על מנת להתמודד טוב יותר עם האתגרים ולייצר יתרון לגודל.

בסופו של דבר, ניתן להעריך שהשחקנים הגדולים בענף, דוגמת פוקס, יוכלו להשיג יתרונות לגודל שיאפשרו להם לאושש את הרווחיות שלהן. זה יגיע כנראה בעיקר מהיכולת לקבל תנאים עדיפים בכל הקשור לשכר הדירה, אבל גם משיפור בתחומים אחרים, דוגמת רכש, שיווק ותפעול.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

15:28 | 21.09.16

מכירת גולן טלקום בישורת האחרונה

אחרי חודשים רבים של שמועות ותקופה ארוכה בה ברור שגולן טלקום מיצתה את דרכה בשוק המקומי, נראה כי כעת אנו עומדים בישורת האחרונה של מכירת גולן טלקום, כאשר שתי קבוצות מתמודדות על הרכישה.

מה שברור כבר כעת, הוא שמי שייכנס לנעליים של גולן טלקום, יצטרך להעלות את מחירי הסלולר, ולהחזיר את האיזון לשוק. בעידן בו השחקנים לא ממש מרוויחים, לרוכש לא תהיה דרך אחרת להחזיר את ההשקעה ולשפר את הרווחים של החברה. למעשה, השוק מצפה להעלאת מחירים כבר תקופה ארוכה, וההערכה הזו כבר מגולמת במחירי מניות הסלולר.

בשלב הראשון: עליה מינורית

מי שדואג שחשבון הטלפון הסלולארי שלו יגדל משמעותית, יכול בינתיים לנשום לרווחה שכן על פי הערכות, בשלב הראשון, נראה מהלך מינורי של העלאת המחירים בסדר גודל של כ-10 שקלים לחשבון ממוצע. בסופו של דבר, הגענו לנקודת איזון שלא באמת נוחה לחברות הסלולר, וכולן מחכות לראשון שיעז להעלות מחירים. יש מצבים בהם הדינאמיקה התחרותית התעייפה, ולכן, אנו מעריכים שכל השחקנים בשוק יישרו קו עם עליית מחירים נמוכה, שלא תעורר מחאה חברתית או פוליטית.

בטווח הארוך יותר, ניתן להעריך שהמחירים ימשיכו לעלות, ומספר השחקנים בענף יקטן ויעמוד על ארבעה. על אף הפופולאריות של מכשירי הסלולר בישראל, חמישה שחקנים זה יותר מידי למדינתנו הקטנה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

18:00 | 17.01.16

מגה רוכש יחיד או פירוק?

מגה בעיר מפעילה כ-126 חנויות, עם מכירות של כ-1.5 מיליארד . בימיה הטובים נהנתה ממחזור של כ-2 מיליארד . כרגע לא נראה כי קיים גורם המעוניין לרכוש את החברה.
יציאתה של מגה מהשוק תיטיב עם המתחרים שכן הלחץ התחרותי יפחת ויאפשר לשחקנים להגיע לשווי משקל חדש תוך שיפור במרווחים. 

שופרסל 

התוצאה האידיאלית עבורה תהא סגירת חנויות, כאשר שכר העובדים ועלויות השכירות יישארו ללא שינוי, מה שיקשה מאד על הרוכש/מתחרה החדש. מנגד, אם יימצא רוכש יחיד, שגם יצליח לשנות את גובה שכר הדירה ואת ההסכמים הקיבוציים, שופרסל תמצא עצמה מול מתחרה בתוך העיר עם מותג ועם מבנה עלויות משופר. 

רשתות הדיסקאונט

ייהנו הן מהשיפור בסביבה התחרותית והן מהזדמנות לרכוש חנויות נוספות. השאלה  היא האם הרשת תתחלק בין מספר קונים (כדוגמת רשת "YOU"), או האם יימצא קונה אחד. מדובר באתגר משמעותי עבור כל שחקן קיים בשוק, אך למגה בעיר מיקומים אטרקטיביים, כך שמדובר גם. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_________________________

כתבות שאולי פיספסתם

*#