תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אלה פריד

הצינור קיבל תוואי בים, אבל נשאר באוויר (עדיין)

10:45 | 06.11.18

צווארי הבקבוק בצנרת הגז למצרים

נקדים ונאמר: אכן קיים צוואר בקבוק בקיבולת של  כ-2.5 עד 3  BCM  (אומדן שלנו)  בצד הישראלי של הצנרת, אבל ללא ספק הוא אינו זה שמהווה את האתגר העיקרי בדרך ליצוא. הדברים ידועים  ונלקחים בחשבון  בחלק גדול  מהמודלים הקיימים בשוק.

להערכתנו, בהינתן סגירה אופטימלית של כל הפרטים הכלכליים-מדיניים- ביטחוניים  (ונזכיר כי החוזה מול דולפינוס חתום) הגז בין ישראל למצריים יזרום, אם באמצעות צינור של  EMG ואם באמצעות הצינור הפאן-ערבי, ואם בשילוב בין השניים.  נוסיף, שלדברי חלק מהחברות, תיתכן גם אופציה של הקמת צינור יעודי בטווח הבינוני,  בהנחה שהמציאות תוכיח את כדאיותו.

נציין כי נובל אנרג'י אמרה בשיחת ועידה בסופ"ש כי הקמת פרויקט לוויתן שלב 1 הושלמה בכ-70% והיא צופה כי יזרמו מהמאגר לפחות 350 מיליון מטר מעוקבים של גז טבעי כבר עם השקתו דרך הצינור של EMG (כ-3.6 בי.סי.אם בשנה).

כ-100 עד 120 מיליון דולר השקעה 

זה לפי האומדן שלנו הסכום שיידרש לפתרון בעיית הקיבולת בצד הישראלי ע"י נתיבי גז בכיוון דרום, שם אכן קיים צוואר בקבוק שאינו מאפשר להוציא כ-7 BCM את מלוא הכמות הפוטנציאלית המופיעה בחוזי דולפינוס מול מאגרי לוויתן ותמר במצרפי.  להערכתנו מדובר בחוסר של כ-3-2.5 BCM (כולל מדחסים) קיבולת חסרים בשטח ישראל. ייתכן שבהרחבה ייבחרו להוסיף יותר.

נזכיר, כי נובל, ודלק קידוחים ו- East Gas מקימות חברה הולנדית בשם EMED שבה דלק קידוחים ונובל מחזיקות 25% ו- East Gas המצרית ב- 50%. EMED תרכוש משותפים של EMG 39% מהון המניות של הצינור אשקלון-אל-עריש בתמורה ל- 518 מיליון $ כאשר דלק קידוחים ונובל ישלמו כ"א 185 מיליון $ ו- East gas את היתרה, 148 מיליון $.

כמו כן תקבל EMED זכות בלעדית להשתמש בצינור של  EMG לתקופה של חוזה דולפינוס (כ- 10 שנים) כאשר התקופה ניתנת להארכה.

ההשפעה על תמחור המניות

היעדרו של  התוואי הסופי בשלב כל-כך מתקדם בלוויתן הינה חריגה ומשפיע ללא ספק לשלילה על תמחור המניות השותפות בלוויתן וזולגת באמצעות הכלים השלובים של הביקוש המקומי, לכלל השותפויות הפעילות בישראל.  מובן גם, כי סגירת התוואי צפויה להעלות את אומדני השווי של מאגרי לוויתן ותמר. 

נציין כי יחס התשואה סיכון/הגבוה ביותר אמנם נמצא ברציו, אבל היצוא מהווה סווינג פקטור גם עבור מניות ישראמקו, דלק קידוחים, תמר פטרוליום ,לון גז וגם נובל אנרג'י.

בשורה התחתונה

למרות התנהלותן הזהירה של החברות עצמן ביחס לסגירה של חלופת התוואי, אנו ממשיכים לראות את הסקטור כאטרקטיבי ביחס לסיכון הגלום בו.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:13 | 15.08.18

אורמת טכנולוגיות: החשיפה לטורקיה

המשבר בטורקיה עלול להשפיע גם על חברות ישראליות. כך למשל, במקרה של אורמת טכנולוגיות. במחצית השנייה של השנה, החשיפה של מגזר המוצרים לטורקיה תמשיך להיות גבוהה, בעוד חלקו של המגזר כולו בתמהיל הרווחיות ימשיך להצטמצם. ברבעון הראשון של שנת 2019, צפויים לבוא לידי ביטוי בהכנסות וב-EBITDA עוד כ-100 מגה וואט חשמל.

כיום, עיקר הרווחיות של החברה מגיעה ממגזר החשמל כ-86% וסך שיעור ה-EBITDA של מגזר המוצרים בתוך ה-EBITDA הכולל החזוי לשנת 2018 נאמד בכ-13% והוא צפוי לרדת לקראת רבעון הראשון של שנת 2019, כאשר יבואו לידי ביטוי ב-EBITDA עוד כ-100 מגה וואט במגזר החשמל או כ-65 מגה וואט בהנחה שפונה עד אז לא תחזור לפעילות.

חוזי האספקה מול טורקיה נקובים בדולרים

נציין, כי השנה, טורקיה מהווה עדיין סגמנט גיאוגרפי מוביל במגזר המוצרים. נציין, כי חוזי האספקה הקיימים של אורמת לטורקיה נקובים בדולר ארה"ב ומרבית הפעילות במדינה זאת מתנהלת בהעברות מידיות במזומן ובאמצעות מכתבי אשראי.

בתחילת החודש, הצבר של מגזר המוצרים נאמד בכ-229 מיליון דולר והתחזית המעודכנת של החברה לסך הכנסות מגזר המוצרים בשנת 2018  נאמדת בכ-190 עד 200 190-200 מיליון דולר.  מכירות מגזר המוצרים בשני הרבעונים הראשונים של השנה עמדו על 103 מיליון דולר והצבר המחושב של מגזר המוצרים לשנת 2019 נאמד כעת בכ-146 מיליון דולר.

נציין כי מתוך זה הודיעה החברה על חוזים מניו זילנד וארה"ב לשנה הבאה בהיקף של כ-86 מיליון דולר. שיעור הזמנות אלה מהווה כ-58% מהצבר המצוי כעת לשנת 2019. בנוסף לכך קיימות להערכתנו בצבר כמה הזמנות קטנות שמקורן באיזור אסיה-פסיפיק.

בשורה התחתונה

אנחנו מעריכים כי כשני שלישים מצבר המוצרים הקיים כעת לשנת 2019 צפוי להגיע מחוץ לטורקיה.

בשלב זה החשיפה העתידית הכוללת אינה ניתנת לכימות, שכן היא תהייה תלויה במידה רבה בהתפתחות המצב.

החברה לא הודיעה על שינוי בתחזיות אולם אנחנו בוחנים את החברה וההשפעה של המשבר בטורקיה על התזרים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

08:41 | 02.08.18

כיל – ניתוח דוחות

הרבעון השני עמד בצפי הקונסנזוס במכירות והפתיע לטובה ברווחיות התפעולית המנוטרלת, בעיקר בשל תוצאות חזקות של מוצרים תעשייתיים לענפי הנפט והמזון.

ההכנסות נותרו כמעט ללא שינוי וכך גם המחיר הממוצע של האשלג ברבעון. זאת למרות הרמות החזקות של מחירי הספוט בברזיל והיעדר מכירות על-פי חוזה לסין שסיימה את המכסה שלך החוזה הקודם. המכירות כללו ספיחי אספקת אשלג להודו לפי חוזים קודמים שהסתיימו כעת.

לפי שעה, החוזה עם סין לא צפוי להיסגר לפני סוף אוגוסט, בעוד החוזה עם הודו מאוד קרוב על-פי הערכות אך יכלול כמויות נמוכות יותר ככל הנראה. רמות הביקושים תומכות במחירי הספוט ומעניקות כוח ליצרניות האשלג בעונה הנוכחית.

השפעות חד פעמיות

מכירת תמיסות צלולות לתעשיית הנפט הייתה חריגה מאוד והתבטאה בתרומה של כ-18 מיליון דולר ל-EBITDA. נראה כי הקפיצה בהכנסות מתמיסות אלה, ביטאה את התאוששות מחירי הנפט וככל הנראה היא  כללה את "לוויתן". נציין, כי החברה ציינה כי מדובר בתוצאות יוצאות מין הכלל אך עדיין אופטימית ביחס לצמיחת כלל סיגמנט הברום. אנו סבורים כי קצב הצמיחה המייצג עבור סיגמנט פיתרונות ייחודיים ( מוצרים מתקדמים בניגוד לקומודיטיס) הינו בדומה למחצית השנה ולא תוצאות הרבעון.

ברבעון השני חלה הפסקת כריית האשלג בבריטניה (שברובה כבר הופרשה בדוחות למעט חלק מהפיצויים). מכרה קליבלנד שבבריטניה, צפוי לעבור באופן מלא לפוליסולפאט. עם זאת השאיפה להגיע כבר השנה לכרייה של כ-0.5 מיליון טון  כנראה תמותן והקצב יהיה איטי יותר.

בשורה התחתונה

דוח טוב מאוד מבחינת הרווחיות, וגם ובנטרול השפעות בעלות מרכיב של שיאים שאינם מייצגים, עדיין דוח לגמרי לא רע. ברמה השנתית, לכיל אין כעת סיבה לחשוש מעיכוב החוזים עם סין בשל הביקושים החזקים לאשלג, וברמת מוצרים תעשייתיים הרבעון "כיסה" לא מעט על מכירת מוצרי בטיחות אש.

בהיעדר אירועים לא צפויים, שנת 2018 נראית כטובה גם ללא חתימת חוזה עם סין. ההתקדמות בפיתוח המכרות החדשים ברוסיה בינתיים איטית מהצפי. אולם עליית מחירי האשלג עלולה להביא להאצה. החוזה עם סין ברמות של 255 - 260 דולר לטון נתפס בכיל כחיובי עבורה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:26 | 26.06.18

פז נפט: ניתוח מניה

ביצועיה של מניית פז מתחילת השנה היו החלשים בקבוצת ההשוואה באגן הים התיכון (תשואה שלילת כוללת של כ-15%), כאשר מניית בז"ן הייתה השנייה מלמטה (7%-), בעוד שאר המניות בקבוצה רשמו תשואה חיובית ממוצעת של כ-6%. מנגד, בשבוע האחרון החלה תנועת "מספריים", וקבוצת ההשוואה איבדה 2% בממוצע - מול תשואה שלילית 0.6% למניית פז.

מרווחי השיווק בתחום התדלוק נפגעו מרגולציה, אבל עיקר הפגיעה במניה נובע להערכתנו מתחום הזיקוק

נראה שהגורם העיקרי שהפיל את מניית פז קשור לחשיפות הרגולטוריות של החברה, אך ביתר שאת למבנה העלויות של מגזר הזיקוק והלוגיסטיקה.

להתרשמותנו, העיתוי של הורדת מרווח השיווק של בנזין 95 ב-4.7 אגורות לכ-56 אגורות, ובמקביל פרסומי איכות הסביבה ביחס לבתי הזיקוק בישראל, העיבו אמנם על המניה, אולם הטריגר המרכזי טמון בתוצאה המאכזבת של מגזר הזיקוק ב-Q1, שרשם איזון תפעולי בלבד.

נציין כי הרגישות והמורכבות של מבנה ההוצאות בענף הזיקוק והלוגיסטיקה בפז, גבוהה אפילו ביחס לאי-הוודאות האינהרנטית העצומה המאפיינת את סקטור האפ-סטרים.

הטריגרים לחיוב

הצמיחה של YELLOW ושיערוך צפוי לשווי נדל"ן (זכויות בניה בהיקף של 44,000 מ"ר ופוטנציאל מקרקעין נוסף של  106,000 מ"ר), העשוי להתבצע בשנה הבאה. אנו אומדים את הנדל"ן לפי שווי מינימאלי של 320 מיליון שקלים בניכוי מס. 

בשורה התחתונה – התכנסות המכפילים

חוסנה של פז במגזר הקו"מ, תשואת הדיבידנד שלה, המיקום וניהול תחנות הדלק Yellow וYellow Box, היותה החברה הוורטיקאלית היחידה בישראל והפוטנציאל הנדל"ני הלא משוערך, מקבלים כיום מכפילEV/ EBITDA  מנוטרל סביב 7.3X, מול מכפיל 7X לקבוצת ההשוואה. אנו סבורים כי הפרמיה הקיימת נמוכה, שכן היא מגלמת את סיכוני האפ-סטרים אך אינה מבטאת את מלוא יתרונות המידסטרים והקמעונאות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:38 | 28.05.18

גזית גלוב – תגובה לדוחות

דוחות גזית משקפים את השינויים המבניים והחשבונאיים שנמשכים בקבוצה ובאו לידי ביטוי במימוש מניות ר'גנסי סנטרס, שלתוכה מוזגה קודם לכן החברה הבת האמריקנית אקוויטי ואן. ביחס לפעילות השוטפת, הקבוצה דיווחה על עלייה ממוצעת בתזרים נטו מנכסים זהים ברבעון (בניטרול REG שירדה מתחת ל- 5% לאחר הרבעון) של כ- 3.7%, מתוך זה כ- 7.8% בישראל וכ 15.6% בברזיל לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

תחזית ה- FFO לשנת 2018 שמסרה החברה עומדת בטווח של 707 – 712 מיליון שקלים או כ- 3.68 שקלים למניה בממוצע, גידול של כ-2.8% ביחס לשנת 2017. הגידול החזוי נובע בעיקר מתוצאות החברות הפרטיות אשר היוו את מנוע הצמיחה.

ההפסד הנקי ברבעון של כ-480 מיליון שקלים נובע מהפסד שנרשם כתוצאה ממימוש מניות ריג'נסי ומהשפעות שווי נגזרים.

ההשבחה

מהלך אלגנטי ומדויק למימוש מניות REG הותיר את גזית עם מרבית  הערך של מניות EQY טרם המיזוג.

במבט ראשון, נראה כי המהלך הצליח להשיג את הקשה מכל: לאכול את העוגה (למכור את הנכסים בשווי של כ-900 מיליון דולר) ולהשאיר אותה שלמה – כלומר להגדיל את שווי ולצידו לייצר הפסדי מס.

בהמשך לתכנית האסטרטגית גזית מימשה מתחילת השנה עד למועד פרסום הדוחות כ- 10.3 מיליון מניות Regency בתמורה ללמעלה מ- 2.1 מיליארד ש'קלים ולאחר הדוחות ירדה ל-4.88%, החזקה שאינה מאוחדת יותר בדוחות.

מכירת מניות ריג'נסי בשוק, בהפסד, לאחר שהמיזוג של אקוויטי ואן לתוכה בוצע בערכי שיא, הותירה למעשה את גזית עם מרבית הערך שהיה בחברה הבת האמריקנית טרום המיזוג, ובנוסף לכך, צייד אותה בהפסד נאה לצורך מס, המהווה כידוע תשומה חשובה בקרנות ריט.

ולבסוף: האתגר

גזית מציינת כי התקבולים מהמימוש נועדו להורדת המינוף והקטנת עלויות המימון. הרכישות של גזית הוריזונס בארה"ב מתאפיינות בזהירות, וטוב שכך.

נראה כי לא פשוט היום לרכוש נכסים במחירים אטרקטיביים בארה"ב, וכפי הנראה לא רק שם. כדאי וצריך לחכות להזדמנויות בסבלנות ולהצטייד במזומן.

גזית בהחלט עושה זאת בגדול. הזמנים בנדל"ן המסחרי הקמעונאי ללא ספק אינם פשוטים והסלקטיביות היא שם המשחק. בינתיים מהלך מרשים ביותר. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:39 | 01.05.18

אלביט ותעש: ניתוח עסקה

במהלך ה-12 החודשים האחרונים, מניית אלביט מערכות רשמה תשואה כוללת של כ-3%, מול תשואה של 5% שרשם מדד ת"א 125 ומול תשואה של 29% שרשם מדד של מובילות התעשייה בצפון אמריקה (BIDEFCNC). במונחי USD, הניב המדד תשואה עודפת של 24% ביחס למניית אלביט מערכות. נציין כי מניית אלביט הקדימה את המדד הצפון אמריקני.

המכפילים בשוק תומכים בפוטנציאל עסקת תעש

התרחבות המכפילים החזויים בסקטור, לשנת 2018, אינה מצביעה בהכרח על דאונסייד, אלא על היות הסקטור במיד-סייקל. פוטנציאל הצמיחה בשנים הקרובות בהחלט מאפשר לאלביט לבצע את המיזוג עם תע"ש בקצב המאפיין אותה, תוך יצירת מרכזי פעילות ביוקנעם ובדרום וללא פגיעה משמעותית ברווח הנקי האבסולוטי, לצד שיפור הדרגתי ברווחיות התפעולית של תעש עד להטמעתה המלאה בשנים 2022 – 2023. העסקה  מתבצעת במכפיל נמוך מ- 1 (להערכתנו קרוב ל-0.65X) למכירות של תעש מערכות. הרכישה סינרגטית לאלביט בתחומי הרקטות, התחמושת "החכמה" ומיגון רק"מ, ולצידה צבר שנושק לששה  מיליארד שקל משנת 2019 ואילך. נתונים אלה בהחלט מאפשרים להניח רווח תפעולי NON GAAP של כ-11% בעוד 5 שנים. את שווי הסינרגיות קשה לתמחר, אבל הצמיחה היא תנאי חובה בעולם הדיפנז של היום.

בשורה התחתונה

בשלב זה, מלוא הפוטנציאל מהרכישות לא בא לידי ביטוי באומדן תחזית תזרים מזומנים, נוכח העובדה ששנת ההטמעה המלאה הוגדרה על ידי החברה כשנת 2023. עם זאת, הסייקל בתעשיות הביטחון מתאפיין באריכות, והוצאות הארגון מחדש מתוזמנות היטב עם שנות השיא בתעשיית הדיפנס העולמית. להערכתנו, לאחר התכנסות המכפילים, המניה תנוע בשנה הקרובה עם הסקטור.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:50 | 12.03.18

אלביט מערכות ותע"ש - התייחסות

רשות החברות פרסמה אמש כי אלביט מערכות תרכוש את תע"ש מערכות במחיר של כ- 1.8 מיליארד שקלים ועוד כ-100 מיליון שקלים, תלוי התניות שטרם נחשפו.

ניסינו למדל את העסקה בהסתמך על דוחות תע"ש 2016. בהינתן תג מחיר של 1.8 מיליארד שקלים ו-100 מיליון שקלים תלוי התניות,  הנחנו חוב של כ-120 מיליון שקלים ואומדן פעילויות ליבה ומגן מס בסך כ-450 מיליון שקלים, עם אפשרות למכירת חלק מהנכסים, לרבות עשות, שהיא חברה נסחרת.

הניסיון של אלביט מערכות

עם זאת, חשוב לציין כי לאלביט מערכות ניסיון רב ברכישות והטמעת חברות, ותהליך בחינה והתייעלות והטמעתו נמשך אצלה תקופה ארוכה מאוד, ולפי התקדים של אלישרא כארבע עד חמש  שנים.

כאמור, הרכישה מקנה לאלביט כניסה לתחומי הטילים והרקטות אבל גם סינרגיות אלה, אף שיתחילו כפי הנראה תוך שנתיים-שלוש, ויבואו להערכתנו לידי ביטוי מלא בדוחות הכספיים רק בעוד ארבע-חמש שנים. זאת הסיבה, שאנו רואים את שנת 2023 כשנה המייצגת לעסקה.  

נציין, כי על-פי האומדן שלנו, אלביט רוכשת את הפעילות (שכיום קרובה לאיזון) לפי מכפיל EV/EBITDA  תיאורטי מייצג של כ-7 (בטווח הארוך) מול מכפיל EV/EBITDA   של כ-13.5 שבו נסחרת אלביט עצמה, ומכפיל של 11 של חברות מקבוצת ההשוואה.

תהליכים ארוכים ומורכבים

כפי שראינו בדוגמת המיזוג של אלישרא, מדובר בתהליכים ארוכים ומורכבים, שהכבידו בטווח הקצר על דוחות רווח והפסד ועל המאזן והתבטאו במחיקות לא מועטות.

נציין כי הכנסות פעילות הסולו של החברה, בניכוי התחמושת הקלה, נאמדות בכ-1.5 מיליארד שקלים ושיעור הרווח הגולמי של הפעילות נאמד בכ-23%, זאת מול שיעור רווח גולמי של כ-30% שרושמת אלביט מערכות. נציין כי בהנחה שתהליך התייעלות יביא בשנה המייצגת את הפעילות של תעש למכפילי היעילות התפעולית של אלביט, ניתן להעריך כי  הרכישה מתבצעת לפי מכפיל תיאורטי של 7.2 בקרוב (אחרי ההתייעלות ללא סינרגיה), מול מכפילים של 11 - 13 שבהם נסחרות מובילות התעשייה הגלובאלית, כולל אלביט מערכות.  כלומר, ההתייעלות ושילובה של הפעילות הנרכשת במערכות של אלביט יכולה להפיל את ה-EBITDA  ולהביא לתוספת ערך של  כ-280-250 מיליון דולר בשנה המייצגת.

עם זאת, יש לציין כי האתגרים בייעול הרכישה אינם פשוטים, ועל-אף ניסיונה הרב של אלביט במיזוגים היא צפויה לאתגרים בהתמודדות עם כוח אדם, כפי שראינו בהטמעת אלישרא לתוך החברה. כמו כן, העברת הפעילות לדרום מהווה אתגר בפני עצמה. מנגד, כניסה לתחומי הטילים והרקטות סינרגטית ועשויה לחזק את החברה בטווח הארוך.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:16 | 26.02.18

מחירי שותפויות הגז - התייחסות

הרגעים בהם העיתוי ממלא תפקיד מרכזי בסקטור האנרגיה אינם נדירים בשוק ההון. עם זאת, אין ספק שהשבוע האחרון הוכיח לנו שלפעמים התטא (*רכיב הזמן הגלום באופציה) פועלת גם בכיוון ההפוך, ובשבוע אחד נדחסים אירועים המתפרסים בתחזיות על פני שנים.

במזרח התיכון ההתפתחויות הן דינאמיות. "האבים" קמים תוך שבוע, חוזים נחתמים גם כשהמציאות הסופית עוד לא ברורה, וכאשר נראה כי מי שלא סוגר חוזה לפני שההאב קם עלול להישאר מאחור. למרות א-הוודאות, הקדמנו את התזרים מלוויתן בשנתיים והעלינו את ההמלצה לסקטור.

ההכרזה של נשיא מצרים

תמיד טענו שהפער בינינו לבין השותפים בלוויתן מתבטא בשנתיים, ומסתבר שטעינו. נשיא מצריים הכריז ביום ד' כי "ההאב" החל להתארגן, החוזה עם דולפינוס קיים, וגם אם הוא סובל מעמימות בתובלה, הוא זכה לברכת השלטון במצריים כחוזה חתום.

אי אפשר להתעלם משינוי הנסיבות

כעת נראה, כי קצב מציאת הפתרון לסוגיות הפיצויים לחח"י ול-EMG  יקבע את קצב התקדמות של התוואי. עם זאת, נציין, כי את אי-הוודאות אפשר, ואפילו חובה, לבטא באמצעות ההסתברויות - אבל לא ניתן בשום אופן להתעלם משינוי הנסיבות.

בטווח הקצר, אנו ממשיכים להעדיף את ישראמקו בשל מבנה ההון.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:16 | 20.02.18

חוזי הגז עם מצרים

אין ספק  שאחד הדברים המרתקים בשוק ההון, הן דווקא ההצלחות שמגיעות לאחר שנים של מאמץ. במקרה הזה, ההודעות הדרמטיות על חוזי היצוא לתעשיינים מצריים משני המאגרים הישראלים מהווה טריגר עתיר השפעה על מחירי המניות וידיעה חיובית מאוד למשק הישראלי.

נציין כי מבחינתנו ההפתעה הגדולה היא דווקא ביחס למאגר תמר שרלבנטי לישראמקו, לתמר פטרוליום  דלק קידוחים ודור אלון . נציין כי המודל שלנו למאגר זה לא כלל כמעט הנחות יצוא ועדיין ראה אפ-סייד במניות ישראמקו ותמר פטרוליום.

מנגד, דווקא מלוויתן הנחנו יצוא של כ-4.5 BCM מלוויתן לדולפינוס ולנפקו החל משנת 2021. אבל אלטרנטיבת היצוא המוחשית דרמטית מאוד לעומת התיאורטית ומסירה במידה רבה את החשש מעודף ההיצע וצניחת מחירים לאחר חידוש חוזי חברת החשמל במשק המקומי. החוזים שנחתמו היום צפויים לאפשר  העלאה הדרגתית של הנחות ביחס למחירי הגז בישראל, אותם הקפאנו על ערכים שמרניים למדי וגם להוריד הדרגתית  את שיעורי ההיוון ביחס לתזרים מלוויתן שלבש דמות של חוזה ריאלי.

נציין כי הסצנריו המרכזי שלנו לתרחיש של "יצוא מורכב" באמצעות האב אזורי או  LNG בעינו עומד, אבל כעת מצטרף אליו שיפור משמעותי של תחזית תשואה לבעלי ההון, באחד הפרויקטים הנועזים בעולם הנפט והגז.

בשורה התחתונה

הסקטור ימשיך להיות אטרקטיבי ותנודתי, ולמשקיעים שאינם מתרגשים יתר על מידה מתנודתיות, מדובר באחת ההשקעות המעניינות במשק לטווח הארוך.

בטווח הקצר מדובר בתיקון רב משמעות  ממחירי שפל שמושתת על הנחת יצוא למדינות שכנות, עם ההזדמנויות מדיניות-כלכליות וסיכונים הנלווים לכך.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:16 | 29.01.18

פעילות האשלג של כיל בספרד

העיתונות מדווחת היום (ב') כי כיל בוחנת את כדאיות פעילות האשלג בספרד, שברמות מחירי האשלג הנוכחיים מפסידה להערכתנו כ-50 דולר לטון, בקרוב. אומדן זה מבוסס על הערכה להפסד תפעולי של כ-50 מיליון דולר בפעילות הספרדית, שמייצרת כ-1 מיליון טון אשלג בשנה. נציין עוד, כי לפי הפרסומים, האסטרטגיה שנועדה להפסיק את סבסוד הפעילות המפסידה בבריטניה עלולה לחול גם על המכרות בספרד וייתכן שתכלול גם את פעילות הפוספאטים בסין, שצפויה להגיע לאיזון ברמת ה-EBITDA השנה.

לדברי החברה, הבחינה של כדאיות הפעילות בספרד עדיין בעיצומה והיא לא צפויה להיות מושפעת מרמת חוזי האשלג הקרובים, אלא תיבחן בהסתכלות אסטרטגית ארוכת טווח.

נציין, כי לפי הערכות בשוק הדשנים, הפערים הגבוהים שנפתחו בתמחור בין האשלג המגורען בברזיל לבין האשלג הבסיסי שנמכר לסין והודו תומכים בעליה של כ-20 דולר לטון לפחות. עם זאת, עליה של כ-20 דולר תקזז בפועל בעיקר את הירידה החדה של הדולר אינדקס השנה ועליית מחירי התובלה הימית.

נציין כי מרבית ההוצאות בגין איכות הסביבה בספרד כבר מופיעות במאזן של כיל, אולם אם יוחלט לסגור את הפעילות עלולה המחיקה בגינה להגיע עד לכדי 300 מיליון דולר ויותר. אבל כאמור, אין מדובר כפי הנראה בהחלטה ברבעונים הקרובים.

בשורה התחתונה

אנו ממשיכים להיות זהירים מאוד ביחס לסקטור בשנים 2019 – 2021. כמו כן, אנו רואים פוטנציאל להזדמנויות טקטיות בסקטור, הנובעות מעליית מחירי הסחורות.   

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:00 | 27.12.17

פז נפט – ניתוח מניה

אנו ממשיכים לצפות לביצועים יציבים מפז, למרות ההפחתה הצפויה של כשמונה אגורות במרווחי השיווק של בנזין בשירות מלא (כיום - 0.60 ש"ח לליטר) ושל ארבע אגורות מעמלת שירות מלא, העומדת כיום 20 אג'.  נציין, כי  להערכתנו קיים סיכוי רב שמינהל הדלק יישם את מרבית ההמלצות שבטיוטת העדכון. נציין גם, שהחברות בענף כבר אמרו כי יש בדעתן לפנות לאפיקים משפטיים, במידת הצורך. בפעם הקודמת הוחזר חלק ניכר מהמרווח שקוצץ, בעקבות הליכים בבג"ץ, כשנה וחצי אחרי העדכון.  

העדכון החמש-שנתי של מרווחי השיווק

העדכון צפוי להיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2018. לפי ההערכות שפרסם מינהל הדלק, עולה כי הרגישות של כלל הענף לאגורה אחת במרווח השיווק, נאמדת בכ- 28 מיליון שקלים ברווח התפעולי המצרפי. נציין עוד, כי מינהל הדלק ממליץ לראשונה גם לשנות את תמחור המוצרים משער ההמחאות הגבוה, המשולם בפועל על-ידי החברות, לשערים יציגים. בגין הפרש זה נקבע פיצוי קבוע של כ-1.4 שקלים, החשוף לתנודות במחירי הסחורות ולשערי החליפין - הן כלפי מעלה והן כלפי מטה. 
נציין, כי רגישותה של פז  לקיזוז המלא של המרווח בשירות עצמי, נאמדת בכ-80 מיליון שקלים. להערכתנו, יש ביכולתה של החברה לקזז את מרבית הקיצוץ בעמלה בשירות מלא, באמצעות ביטול הנחות פזומאט. 

ההתנתקות דקלרטיבית מ-CIF LAVERA, או עסקה כלכלית?  

להערכתנו, גם וגם. אין לנו ספק שהעדכון נתפס כדרמה בסקטור, בייחוד בקרב החברות הקטנות, וכנראה שהוא גם היווה שיקול משמעותי בהחלטת היבוא העצמאי של סונול ודלק מוויטול - במקום רכישתם מבז"ן. אין לנו ספק שמדובר בשתי סיבות טובות מאוד: חיסכון של כמה אגורות לליטר אינו עניין של מה בכך בימים אלה, בייחוד אם העסקה שמעבר לים כללה גידור. בשוק המקומי רבים הרימו גבה, נוכח עלויות האחסון (לפחות עבור סונול) ביחס לכדאיות העסקה. עם זאת, אין ספק שהעסקה עוררה עניין רב, וייתכן שיש כאן ניסיון לשדר מסר למנהל הדלק, שרק לאחרונה נעזר בחגים בחברות הדלק - במסגרת מערך חירום, כאשר בוצעו העבודות במאגר תמר.     

השפעת הרגולציה הענפית על פז - מרחיבה את הנדל"ן והלוגיסטיקה 

אף שאנו צופים המשך יציבות בטווח הבינוני במגזר הקו"מ (קמעונאות ומסחר), אנו רואים את ההחלטה הרגולטורית להפחית את מרווחי שיווק הבנזין, דווקא כאשר מחירי הנפט עולים, כחסרון מבני של המגזר. אופי הרגולציה המחייב את החברה לעסוק בעיקר בשימור הקיים בתחום הדלקים, ממשיך לדחוף אותה למקסום הסינרגיות. נציין, כי בשלב זה אנו מורידים את הנחות ה-EBITDA שלנו לשנת 2018 בכ-6%, ומאמינים שהחברה עשויה להפתיע לטובה בפיתוח מתחמי הנדל"ן (שאינו משוערך במאזן), ברפורמת הדלקנים ובקיזוז אובדן המרווח על-ידי ביטול הנחות. נציין כי רשת YELLOW  צמחה ברבעון הקודם בכ-7%, תוך שהיא מתקדמת בפיתוח תחום הקניות המקוונות.

בשורה התחתונה 

חוסנה של פז, תשואת הדיבידנד שלה, המיקום וניהול תחנות הדלק Yellow וYellow Box -, כמו גם היותה החברה הוורטיקאלית היחידה בישראל והפוטנציאל הנדל"ני הלא משוערך, מקבלים כיום מכפילEV/ EBITDA  מנוטרל סביב 9 X- מול מכפיל 6.6X  לקבוצת ההשוואה. אנו סבורים כי הפרמיה הקיימת מוצדקת ומגלמת את סיכוני הענף.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:26 | 20.11.17

דוחות דלק קידוחים – התייחסות ראשונית

הדוח של דלק קידוחים משקף את הנפקת 9.25% ממאגר תמר לתמר פטרוליום (1 ביולי 2017) ומיזוג עם אבנר (17 במאי 2017).

כמה נקודות עיקריות מהדוח ובמהלך הרבעון

רווח הון של 566.9 מיליון דולר, מתוך רווח נקי כולל של 616.3 מיליון דולר, הינו בגין הנפקת תמר פטרוליום.

כמות המשאבים 2P  וכמות המשאבים המותנים בקטגוריית שלב 1א ופיתוחים עתידיים בלוויתן נאמדת בכ- 609 BCM.

הכנסות הרבעון ממכירות גז וקונדנסט, בניכוי תמלוגים, הסתכמו בכ-91.6 מיליון דולר.

סוגיית המס של השותפויות: עדיין נמצאת בבחינה משפטית ואין עדכון בנושא.

נציין כי בחודש יולי אושרה על-ידי השותפים בלוויתן השקעה של כ-110 מיליון דולר להשלמת ההולכה עד לגבול הירדני. העבודות עדיין נמשכות.

התקדמות הביצוע בלוויתן: נכון להיום כשליש מהפרויקט בוצע והשותפות משכה כ-322 מיליון דולר מכספי ההלוואה לפרויקט.

עידכון משאבים בתמר: 226.8 BCM  (Proved)  ו- 2 P 318.1, + כ-15 מיליון חביות קונדנסט. אין זה כולל את הכמויות הנמצאות ברישיון ערן.

מאגר אפרודיטה

מרכזיותו של מאגר זה עולה, בשל חשיבות עוגן יצוא לסקטור הגז המקומי. השותפים במאגר הגישו לממשלת קפריסין עדכונים טכניים, בהמשך לבקשה לקבלת רישיון הפקה בקפריסין. נציין כי פיתוחו של מאגר זה תלוי בסבירות גבוהה בפיתוח משותף עם פיתוח שלב ב' של מאגר לוויתן.

אף שבקפריסין נמשכת פעילות אקספלורציה ואקסון מובייל צפויה לקדוח שם בשנת 2018, הרי שהתוכניות להאב יהיו תלויות בגילויים משמעותיים נוספים.

סיכום ביניים

התחזיות שלנו ביחס לביקוש המקומי והיצוא מתונות יותר מאשר של השותפים בלוויתן, ומניחות מכירות של כ-21 BCM שנתיים מאוחר יותר - בשנת 2022. נציין, כי התחזית שלנו כוללת יצוא מורכב של כ-3 BCM לפחות. מובן שלמורכבות ולדחייה יש מחיר, אבל להערכתנו הוא כבר מגולם ברובו מניות הסקטור.

בשורה התחתונה

מניית דלק קידוחים ומניית ישראמקו נסחרות משמעותית מתחת למחירי היעד שלנו.  מחירים אלה מבטאים הן את הסייקל השלילי הפוגע ביצוא, לצד האתגרים הגיאו-פוליטיים, והן את הלחצים המסחריים הנובעים מהמימוש הצפוי של דלק ונובל במאגר תמר. פונדמנטלית, אנו רואים אפ-סייד מובהק בישראמקו לצד סיכון נמוך יחסית. באשר לדלק קידוחים, יחס תשואה/סיכון במניית השותפות משקף את הפוטנציאל והחשש שנובעים מפיתוח לוויתן עם עוגן יצוא מצומם.

בסיכומו של דבר, חרף הלחצים המסחריים וסיכון לעודף נקודתי, המתגבר מהמרוץ המקביל של תנין וכריש, אנו סבורים כי מההיבט הפונדמנטלי, רמות המחיר הנוכחיות מגלמות חלק ניכר מהסיכונים של הסייקל השלילי.   

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

  

15:01 | 16.11.17

בז"ן: ניתוח דוחות

תוצאות הרבעון השלישי היו כצפוי חזקות. הנצילות בזיקוק עמדה על 99%  והחברה הכריזה על חלוקת דיבידנד בסך 65 מיליון דולר.

ה- EBITDA המאוחד המנוטרל ברבעון השני עמד על 182 מיליון דולר,  זאת לעומת  כ-157 מיליון דולר ברבעון הקודם  וכ-70 מיליון דולר ברבעון המקביל. בתשעת החודשים הראשונה של השנה נאמד ה- EBITDA  המאוחד המנוטרל  בכ- 413 מיליון דולר מול 306 מיליון דולר.

חוב פיננסי נטו

עמד על כ-1.2 מיליארד דולר מול כ-1.3 מיליארד דולר בסוף הרבעון הקודם. שווי עסקת זמינות מלאי במונחי החבית של סוף הרבעון נאמד בכ-180 מיליון דולר.

שורה תחתונה  

ככלל, שנת 2017 ממשיכה להיות טובה מאוד למרווחים באגן הים התיכון, כאשר מרווח אורל מתחילת השנה עומד על 5.8 דולר לחבית, וברבעון השלישי על 6.4 דולר לחבית.

נציין, כי גם מתחילת הרבעון הרביעי המרווחים ממשיכים להיות טובים למרות העליות החדות במחירי הנפט.

דיבידנד ביניים

החברה שוב עומדת בהתניות פיננסיות שמאפשרות לה חלוקת דיבידנד בסך של כ-100 – 120 מיליון דולר. אנו, בשל השמרנות המאפיינת אותנו, רואים בעין יפה את ההכרזה על חלוקת דיבידנד בסך 65 מיליון דולר, המצביעה על זהירות לאור התוכנית לשיפוץ הפצחן בשנה הבאה. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:54 | 14.11.17

אלביט מערכות: ניתוח חברה

אנו מורידים את תחזית הצמיחה בהכנסות  לשנה הנוכחית משיעור של 5.5% לכ-4%.  העובדה כי הישגי הצמיחה המרשימה בצבר לא באו לביטוי מלא בתחזית ההכנסות לשנת 2017 עלולה להערכתנו להעיב בטווח הקצר על מחיר המניה. זאת, כיוון שאלביט מערכות נסחרת כבר כמה רבעונים ברף הגבוה של מכפילי רווחיות בקבוצת ההשוואה של מובילות ביטחון צפון אמריקניות.  

מכפיל הרווח

מכפיל הרווח של אלביט עומד על 26, וריבוי המשקיעים הזרים במניה בהחלט מעלים את הרגישות לציפיות הקונצנזוס. הרווחיות של אלביט מערכות, כמו של רוב היצואניות, נפגעת מהשקל החזק מול הדולר. נציין כי התוצאות הטובות השנה נתמכות בהגנות על המטבע שבוצעו בשנים קודמות. מכיוון שהשנה הגנות כאלה אינן ניתנות לביצוע, בגלל רמות מחירי המט"ח, החברה תיאלץ להגביר שוב את צעדי ההתייעלות. באשר לתכניות הקלות המס על חברות מייצאות, טרם התגבש אפיק ברור וקונקרטי שיקזז את השפעותיו השליליות של המטבע. אלביט מערכות היא חברה מעולה אבל הרגישות לתמחור גוברת.

צמיחה חזויה

הצמיחה החזויה מגולגלת לשנת 2018; השיעור התפעולי המרשים משקף את ההתייעלות וגם את הגידור עד סוף השנה.

צבר ההזמנות

עמד בסוף הרבעון השלישי על כ-7.64 מיליארד דולר מול כ-7.32 מיליארד דולר בסוף הרבעון הקודם וכ-6.9 מיליארד דולר בסוף שנת 2016. ביחס לרבעון המקביל, הצבר משקף עלייה בשיעור של כ-12%. נציין כי 73% מהצבר נובעים מהזמנות מחוץ לישראל ו-45% מיועדים לביצוע בשנים 2018 -2019.

הכנסות

ההכנסות החברה עלו בשלושה רבעונים בכ-3% לכ-2.37 מיליארד דולר. נציין כי אף שצבר ההזמנות הקצר התחזק, איננו חושבים שהחברה תרשום ברבעון הבא הכנסות בסך של כ-1.1 מיליארד דולר, הנחוצות כדי לעמוד בתחזית הצמיחה השנתית שלנו הנאמדת בכ-5.5%. כתוצאה מכך, אנו ממתנים את תחזיות קצב הצמיחה השנתית לשנה הנוכחית לכ-4%-3.5%.

להערכתנו, הקפיצה עשויה להתגלגל קדימה, להשתקף בצמיחה השנתית ב-2018 ולהגיע לכ-5.5% -6%.

רמת הרווחיות

עם זאת, נראה כי בשנה הבאה, עלולה השמירה על רמת הרווחיות התפעולית המרשימה (המדווחת) של כ-10.3% ברבעון, ושל כ-9.1% בשלושה רבעונים – להיות אתגר לא פשוט. שכן לתוצאות תרמו ההתייעלות בהנהלה וכלליות וגידור המט"ח הקיים עד סוף השנה. מנגד, עם צבר הזמנות כה חזק אין לצפות לירידה בהוצאות המו"פ וגם לא להתמתנות בהוצאות השיווק, הנובעות מריבוי ופיזור ההזדמנויות. באשר לתוכניות הקלות המס על חברות מייצאות, טרם התגבש אפיק ברור וקונקרטי שיקזז את השפעותיו השליליות של המטבע.

בשורה התחתונה

אנו ממתנים את תחזית ההכנסות השנתית שלנו לכ-3.39 מיליארד דולר, ומניחים צמיחה שנתית מקסימאלית של כ-3.9% בהכנסות 2017.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

17:55 | 10.09.17

עסקת המיזוג בין פוטאש ואגריום

מעדכון שפרסמו פוטאש קורפ ואגריום בסוף השבוע, עולה כי אישור למיזוג ביניהן מותנה בדרישת רשויות ההגבלים העסקיים של סין והודו למכירת חלק מהאחזקות של פוטאש מחוץ לקנדה. 

על פי הפרסומים בעיתונות, מדובר בדרישה למכירת  שלוש מתוך ארבע ההחזקות של פוטאש: כיל (13.8%,SQM,( פוטאש הירדנית (28%) וסינופרט (22%(.

נציין, כי שווי השוק של  SQMהצ'יליאנית, המשווקת דשנים מיוחדים ומוצרים תעשיתיים, מתקרב לכ-12 מיליארד דולר. מנגד, סינופרט הינה זרוע חקלאות וייצור דשנים בשליטה ממשלתית. היא גם היבואנית הגדולה של דשנים לסין, וסביר כי פוטאש קורפ לא תרצה להיפרד ממנה משיקולים אסטרטגיים.

הסינרגיה

מובן, כי לפוטאש הירדנית סינרגיה משמעותית עם כיל, אך בשל מכלול סיבות מדיניות וכלכליות ההזדמנות הזו לא נראית רלבנטית עבורה.

עוד נציין, כי לוח הזמנים למכירה לא פורסם, אבל פוטאש העריכה כי השלמת המיזוג תידחה עתה מ- Q3 לסוף השנה.

בנוסף, על פי הפרסומים בתקשורת, מתנהלים מגעים למכירת פעילות הכרייה של כיל בבריטניה לענקית המינרלים Sirius Minerals – תמורת 150 עד 200 מיליון דולר. כיל הודיעה בעבר על תוכנית להדממת מכרה אשלג בצפון אנגליה, בעל כושר ייצור של 800 אלף טון בשנה, שהינו המכרה בעל עלויות הייצור הגבוהות בחברה. עם זאת, בשכבות העומק במכרה נמצאות שכבות פוליסולפאט, שאותו סימנה כיל, המהווה דשן מורכב טבעי. במבט ראשון, המחיר שהוזכר בעיתונות נשמע הוגן.

בשורה התחתונה

במידה והידיעות נכונות, הרי שעלול להיווצר גודש עודפי היצע של מניות אשלג המצויות על המדף הגלובלי, ובכך להביא ללחץ מסחרי. עם זאת, לדברים האמורים אין השלכה פונדמנטאלית משמעותית, אם כי ההשפעה של פוטאש בצ'ילה ובירדן וודאי הייתה חיובית לסקטור.

אמנם הבענו אכזבה מסוימת מהאופן שבו כיל מתמודדת עם המחזור השלילי בענף, אולם הירידות האחרונות מתחילות לייצר הזדמנות של "אובר-שוטינג". 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:50 | 31.08.17

פז נפט: ניתוח מניה

מרווחי הזיקוק בשיא באגן ים התיכון בשיא -בגלל הוריקן הארווי, ומרווחי השיווק המפוקחים נמצאים בבדיקה רגולטורים – ובסך הכול אנו צופים יציבות.

אנו ממשיכים לצפות לביצועים יציבים בענף הקמעונאות לצד האפשרות של "רעשי רקע" הנובעים מהשפעות בחינה רגולטורית תקופתית (אחת לחמש שנים) של מודל חישוב מרווחי שיווק הבנזין שנערכת כעת בענף.

ההנחות שלנו ביחס לשנת 2017

העלינו בכ-2% את תחזית ה- EBITDA  המאוחד שלנו לשנת 2017, למרות שהתוצאה ברבעון השני הייתה נמוכה במקצת מהצפי שלנו עם הפסד תפעולי של 54 מיליון שקלים ו-75 ימי הדממה במגזר הזיקוק.

מגזר הקמעונאות ומסחר

אף שאנו צופים המשך יציבות בתחום מרווחי השיווק וגידול בחנויות הנוחות, חשוב לזכור כי הבחינה הרגולטורית מייצרת מטבעה אי-וודאות מסוימת ועל פי פרסומים - נראה כי הענף ינסה בעיקר להגן על הקיים. ביחס לרפורמה נוספת בענף, בשוק הדלקנים שתושלם עד סוף שנת 2018, לנו נראה כי השלכותיה על פז צפויות להיות ניטראליות עד חיוביות. נציין עוד, כי ברבעון נרשם גידול של 6% במחזור של רשת YELLOW לכ-200 מיליון שקלים ואנו רואים פוטנציאל נוסף בפיתוח תחום הקניות המקוונות. לבסוף, נציין כי תזרימית, עליית מחירי הנפט מטיבה עם ההון החוזר של התחנות (בגלל הבלו), וההפך.

מגזר הזיקוק

מרווחי השיא של Q2 אמנם הוחמצו, אבל השיפוץ הרב-תקופתי הושלם ויחסי העבודה הוסדרו. כעת שוררים בענף הזיקוק הגלובאלי מרווחי שיא חריגים  בעקבות הפגיעה של סופת הארווי בזיקוק של למעלה מ-2 מיליון חביות ביום. באזורינו שוררים עתה מרווחי שיא חריגים (7.7 דולר לחבית אורל אתמול) וההערכות ביחס לחזרה לתפקוד של בתי הזיקוק בארה"ב, מתארכות.

בסך הכול הסביבה העסקית באגן הים התיכון המזרחי עדיין טובה לשחקני האפ-סטרים ומיד-סטרים, ומרווח האורל האינדיקאטיבי עומד על 5.5 דולר לחבית ב-12 חודשים ועל $6 לחבית מתחילת הרבעון.

מגזר התעשיות

ביצועי מגזר זה היו נמוכים מהצפי שלנו בעיקר בגלל התייקרות הגפ"מ בחו"ל. אנו ציינו ברבעון הקודם שספק אם ניתן יהיה לשחזר את הביצועים הפנומנליים שנרשמו אשתקד ואשר הושפעו בין היתר מהחורף הקר. גם כאן, פזגז חשופה לרגולציה, אולם אין אנו צופים זעזועים - בשל ריבוי לקוחות גפ"מ מחוץ לאזור המרכז, פיזורו הרחב של המגזר והביצועים החזקים של דס"ל. נציין, כי החשיפות לרגולציה, ברמת החברה, מתומחרות לטעמינו בצורה ראויה, כאשר המכפיל הגבוה כבר מביא בחשבון את היציבות שממתנת את הסיכונים.

בשורה התחתונה

ביצועיה של פז, תשואת הדיבידנד שלה, המיקום וניהול תחנות הדלק Yellow ו- Box Yellow  כמו גם היותה החברה הוורטיקאלית היחידה בישראל, מקבלים כיום מכפיל EBITDA/ EV (מנוטרל ל-12 חודשים אחרונים) סביב 9 - מול מכפיל 6.6X לקבוצת ההשוואה. אנו סבורים כי הפרמיה הקיימת מוצדקת - בשל הניהול, היציבות, תשואת הדיבידנד ההיסטורית הגבוהה (של 7%) ורווחים ראויים לחלוקה בסך כ- 1.8 מיליארד שקלים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

0815:53 | 24.08.17

פז נפט: ניתוח דוחות

דוחות פז לא היו מייצגים בשל שיפוץ תקופתי המתקיים אחת לכ-4.5 שנים ושיפוץ רב תקופתי בפצחן הקטליטי המתקיים אחת לכ-20 שנים.

ברבעון היו כמה השפעות חד פעמיות: 75 ימי הדממה (שיפוץ והערכות לשביתה) והפרשה בסך של כ-18 מיליון שקלים בגין חוב רטרואקטיבי של תעריפים מערכתיים.

החברה מפרסמת מרווח פרופורמה למחצית הראשונה (כיוון שרוב הרבעון המתקנים היו מודממים) בסך של 8.5 דולר לחבית, אולם להערכתנו הוא פחות רלוונטי, ואנו נתייחס לביצועים ולנצילויות שלאחר שיפוץ.

ה-EBITDA המותאם המאוחד עמד ברבעון היה נמוך במקצת נמוך מהצפי שלנו, גם לאחר ניטרול השפעות חדפעמיות, בעיקר בגלל התמתנות רווחי מגזר התעשיות.

נקודות עיקריות בתוצאות הרבעון השני

■ רווח התפעולי המתואם של מגזר הקו"מ (קמעונאות ומסחר) וביצועי המגזר כולל רשת YELLOW היו חזקים למרות השחיקה במרווחי השיווק שציינה החברה.

■ הרווח התפעולי המתואם במגזר התעשיות (שציינו כי אינו מייצג ברבעונים קודמים) היה חלש יותר מהצפוי  גם לאחר ניטרול רווחי הון, בשל העליה  בעלויות המכר והשחיקה הרווחיות בפזקר.
■ הרווח התפעולי המאוחד כלל הפרשה בסך 21 מיליון שקלים.
יחסי העבודה הוסדרו.

בשורה התחתונה 

הדוח מושפע משיפוצים והפרשות. ה-EBITDA החצי שנתי עמד על כ-469 מיליון שקלים, כך שבהנחת המשך מרווחים חזקים, תחזית ה-EBITDA שלנו  לשנת 2017 בסך 1,136 מיליון שקלים עדיין מציאותית, אם כי לא מובנת מאליה. אנו מסקרים את החברה בהמלצת "משקל שוק" ומניחים כי פתיחת שוק הדלקנים ובחינת מרווחי השיווק לא צפויות לפגוע בתוצאותיה בשנתיים הקרובות. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:53 | 18.07.17

הנפקת תמר פטרוליום, גם ברמת הרף התחתון, היא ללא ספק הצלחה גדולה לדלק קידוחים, בתנאי השוק הקיימים.

עם הפסקת השליטה תוכל דלק קידוחים לרשום רווח הון של כ-550  מיליון דולר בדוחות הכספיים שלה לרבעון השלישי של השנה.

מניית תמר פטרוליום צפויה להתחיל להיסחר במדד ת"א 125 ובמדדים נוספים, כאשר דלק קידוחים תמשיך להחזיק בה 40% אך תפסיק להיות בעלת השליטה בה. 

הגישה האופטימית

ההחלטה להיענות להזמנות בסך של כ-200 מיליון דולר  בלבד מתוך הזמנות של  250 מיליון דולר נובעת ללא ספק מהגישה האופטימית, שמאפיינת הן את דלק קידוחים והן את קבוצת דלק כולה ביחס לפוטנציאל סקטור הנפט והגז בכלל ובאגן הים התיכון בפרט. גישה זאת באה לידי ביטוי הן בפיתוח לוויתן והן ברכישות של איתקה והשקעות בפארוא ובנכסים נוספים.

מתוך סך התמורה שהתקבלה  - סכום של 323 מיליון דולר ישמש לפירעון מוקדם של החלק הרלבנטי של החוב שהונפק על-ידי דלק ואבנר, והיתרה תשמש לחלוקת דיבידנד ומקדמות המס שכבר שולם בגין החלק של תמר שמחזיקה החברה.

חשיפה לתמר באמצעות שני ניירות ערך ביחס תשואה- סיכון שונה

תמר פטרוליום מהווה חשיפה ממונפת על מאגר תמר ודומה מאוד למניית ישראמקו בכל, למעט מבנה ההון של החברה, עם שיעור מינוף של פי 2.8 לאחוז אחד של אחזקה במאגר תמר.

בשורה התחתונה

מאז ומתמיד חזרנו והבענו את הערכתנו לפרויקט תמר, הן במישור התפעולי הריאלי והן בעולם הנכסים הסחירים. עם זאת, בעיצומו של מחזור שלילי בגז הגלובאלי - הסיכונים בתמר נובעים בעיקר מחשש מעודף היצע של חשיפה למאגר זה, הן בעולם הריאלי והן בעולם של הנכסים הסחירים.

תמר פטרוליום מתאים למי שהנחותיו ביחס לסקטור חיוביות יותר, או למי שבדומה למשקיעי אג"ח מעוניין ראשית כל בהחזר השקעה מהיר יחסית ופחות מוטרד מהמינוף.

ההשקעה בישראמקו סולידית יותר ומבנה ההון שלה גמיש יותר, כאשר תשואת הדיבידנד שלה בשלוש השנים הבאות צפויה לעמוד על כ-40% . מנגד, תמר פטרוליום מהווה חשיפה ממונפת על מאגר עם שיעור מינוף של פי 2.8 לאחוז אחד של אחזקה במאגר תמר.

נציין, כי בהתעלם מההבדלים במבנה ההון, הפער בשווי הנאיבי שנגזר למאגר תמר פטרוליום (אחרי תמלוגים לשותפים הכלליים והמדינה ) מול ישראמקו, עומד על-פי תוצאות ההנפקה על כ- כ-12%, ונובע מההטבות המיסוי והפחתת העלות שמעבר לבשקעה.

חוי חברת החשמל צפוייים להפתח בשנת 2021, אם אפשרות להורדת מחיר עד 25%.

בתמר פטרוליום, בעת פתיחת החוזים של חברת החשמל - הדיבידנדים צפויים להחזיר כ-60% מההשקעה (שיעור היוון 8%),  אולם החברה עדיין תישאר עם למעלה מ- 70%  חוב של קרן, ומעל -80% תשלומי ריבית. אם משווים עם ישראמקו, הרי שהשותפות הזאת צפויה לחלק כ- 40% משווי השוק שלה בדיבידנדים (לא מהוון) עד סוף 2019, תוך שמירה על מינוף שמרני ברמה הגלובאלית. במצב של אי-וודאות, זאת בהחלט חלופה טובה.

פערים אלה מתאימים למחזורי עסקים שונים:

כך שאם המחזור העסקי ישתפר – זאת תהיה השקעה מצוינת.
מנגד, אם הסייקל בגז הנוזלי (ובצנרת באירופה) יהיה שלילי, או יווצר עודף משמעותי של היצע מקומי (אפילו זמני) - הרי שאז פערי הבטא בין החברה הממונפת ללא ממונפת, וכנגזר מכך פערי ההיוון - עלולים לעמוד על  2.5%-4% בהתאם לתשואת השוק והתפתחות הריביות.

להמחשה, ניתן להביט על ביצועי חברות הגז האמריקניות שהפער העיקרי ביניהן טמון במינוף.

אבל הכל, בסופו של דבר, עניין של ציפיות לסקטור ושנאת סיכון.

13:32 | 06.07.17

הנפקת האג"ח של תמר פטרוליום, מהגדולות שהיו בישראל, נחלה הצלחה רבה - כמות אגרות החוב המוצעות הייתה גבוהה בכ-14% מהכמות שהוצעה בתשקיף.

ההנפקה זכתה לביקוש גדול וגייסה סכום של כ- 2.5 מיליארי שקלים. שיעור הריבית שנקבעה במכרז המוסדי הוא 4.69%, לעומת ריבית המקסימום שעמדה על 5.7% (במח"מ 6.2).

תמחור האקוויטי בתמר פטרוליום צפוי להיסגר ב-17 ביולי, בשיטת ה-Book, קרי מכרז מפלה על הכמויות - בהובלתMorgan  JP ו-HSBC.

כמה נקודות ביחס לתמר פטרוליום

■ להערכתנו, הריבית הנמוכה יחסית תסייע בתמחור ה-SPV  הממונף הזה, שייהנה מיתרונות מיסויים.

■ שיעור המינוף של ה-SPV יעמוד על כ-65% - 70%. 

■ תמר פטרוליום תכנס לנעלי דלק קידוחים ותשלם תמלוגים של כ-9.25% לשותף הכללי לאחר כיסוי השקעה מלא, ולא תשלם דמי ניהול נוספים, כנראה החל מהרבעון האחרון של השנה.  

 מנגד, מאגר תמר צפוי לשלם את מלוא ההיטל לפי ששינסקי (חודשי) בסוף שנת 2022.

■ הפחת בתמר פטרוליום יעמוד על כ-10% על כ-40% מהשווי (עלות) וכ-5% בשנה על ההפרש  שמהווה כ-60% מהשווי.

כרית ביטחון

דלק קידוחים עשויה להישאר עם החזקות של כ-40% מההנפקה בהתאם לתמחור, אך להערכתנו מטרתה העיקרית של השותפות היא להעניק כרית ביטחון להנפקה.

בעקבות ההנפקה, דלק קידוחים עשויה לרשום רווח הון של כ-600 מיליון דולר - בגין תמר פטרוליום בלבד - ולחלק את רובו כדיבידנד. 

שאר החזקתה של דלק קידוחים במאגר תמר צפויה להישאר בספרים לפי שווי עלות (בשל רולינג של מס הכנסה).

היתרונות

אנו רואים יתרונות רבים לחשיפה למאגר תמר, באמצעות תמר פטרוליום, ונוציא סקירה מורחבת בהמשך.

ההיצע הרב עלול ליצור לחץ מסחרי על ישראמקו, שאנו ממשיכים לראות בה חשיפה אטרקטיבית למאגר תמר - עם יחס סיכון תשואה נמוך יותר - ואפסייד שנובע הן מתמחור של תמר בהנפקה והן ממודל תזרים דיבידנדים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:45 | 03.07.17

למרות אי-הוודאות הנמשכת, אנו מותירים את ההמלצה למניית כיל על "תשואת יתר" ומורידים את  מחיר היעד ל- 18.5 שקלים. נציין, כי ההמלצה שלנו מבוססת על צרוף של אינדיקטורים מוקדמים לחיוב, כמו גם התמחור הזול של החברה ביחס לקבוצת ההשוואה. אנו מכמתים את הפגיעה המקסימלית של הדליפה במפעל רותם לסך של 10 מיליון דולר ברווח התפעולי, בנוסף לסך של כ- 100 מיליון דולר הוצאות שיקום וקנסות מרביים - לפי תקדים קצ"א.

התמחור ומגמות עיקריות בענף

בדומה לשאר השחקניות המובילות בענף, כיל מתמודדת בתקופה זו עם השגת איזון מורכב בין עסקי הקומודיטי לבין ייצור קווי עסקים של מוצרי המשך תעשייתיים. בדומה לרוב המתחרות שלה, האמצעים העומדים לרשותה כוללים: התייעלות, השטחת עקום עלויות הכרייה, ניהול מבוקר של הון חוזר ויצירת תזרים מזומנים משמעותי, בין היתר באמצעות פיתוחים תעשייתיים וצמצום המלאים. מגוון הפעילויות התעשייתיות של כיל מעניק לה יתרון מסוים של יציבות, ולכן התמקדות המוצהרת בעסקי הליבה - שכוללת מכירת חברות - מתקבלת אצלנו ברגשות מעורבים. מנגד, בטווח הקצר, המהלך מעניק לה אטרקטיביות בתמחור ביחס לקבוצת ההשוואה ובמיוחד מול פוטאש קורפ (או נוטריין, לאחר המיזוג עם אגריום) - שהחזקותיה נותרות סמויות בבדיקת מכפילי הרווחיות.

בשורה התחתונה

אנו מאמינים שהסקטור עשוי ליהנות מתשואת יתר במחצית השנייה של 2017, בשל עליית מחירי האשלג וכניסה הדרגתית של תוספת ההיצע מ"יורוכים". להערכתנו, התמחור הנוכחי משקף את רוב הסיכונים הספציפיים והדאון סייד תחום.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:46 | 07.06.17

המלצת מניה - בז"ן 

אנו מחזירים את המלצת "קניה ספקולטיבית" למניית בז"ן, לאחר שסיקרנו אותה בחודשיים האחרונים ב"תשואת שוק", לצד העלאת מחיר היעד לכדי 1.85 שקלים למניה. נציין, כי ב-12 החודשים האחרונים השיאה מניית בז"ן תשואה כוללת של כ-19%, מול תשואה של 3% שרשם מדד ת"א 125. בינואר 2017 חילקה החברה לראשונה, לאחר יותר מחמש שנים, דיבידנד בסך 0.1 שקלים למניה.

מרווחי הזקוק באירופה ממשיכים להיות חזקים

ככלל, שנת 2017 ממשיכה להיות טובה למרווחים באגן הים התיכון, כאשר מתחילת השנה עומד מרווח אורל על כ-5.3 דולר לחבית, ומתחילת הרבעון השני על 5.7 דולר לחבית. חשוב לציין כי ברבעון השני נרשמה התאוששות במרווחי הדיזל, בעיקר בגלל ריבוי ההדממות באירופה. זאת לאחר שבמהלך שנת 2016 עמד מרווח אורל ממוצע על ארבעה דולר לחבית, ובשנת 2015 - שהייתה שנת שיא – על 4.9 דולר לחבית.         

מדוע שוב "קניה ספקולאטיבית"?

מרווחי הזיקוק ממשיכים להיות חזקים, והסייקל ממשיך להיות חיובי עבור בתי הזיקוק באגן הים התיכון. עם זאת, בז"ן מושפעת מהתנודתיות ההיסטורית של הענף וממורכבות הגורמים המשפיעים על תחום הזיקוק, לצד מכלול הסיכונים הספציפיים שמשפיעים על החברה במיקרו. עם סיכונים אלה נמנים סוגיות איכות הסביבה, רמת המינוף והצורך להמשיך לחתור לחוסן מאזני, המתבטא בהצטיידות במזומנים. לטעמנו, רמת החוב הגבוהה מחייבת אפ-סייד משמעותי.

בשורה התחתונה

מגזר הזיקוק האירופאי עדיין מצליח ליהנות יותר ממחירי הנפט הנמוכים, לעומת מתחריו ביחס למתחרים בצפון אמריקה. התוצאות והסיכונים החזויים תומכים בהמלצה ובמחיר היעד שלנו – 1.85 ש"ח למניה. תוצאות Q2 אמורות להביא לידי ביטוי את מלוא הפוטנציאל, ללא שיפוצים תקופתיים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:04 | 22.05.17

דוחות בז"ן - תגובה

תוצאות הרבעון הראשון שיקפו את השיפוץ התקופתי שקיזז כ-50 מיליון דולר מתוצאות מגזר הזיקוק. המשך השיפוצים היה צפוי והחברה הודיעה על כך בזמנו.

התוצאות

ה- EBITDA המאוחד המנוטרל עמד על 74 מיליון דולר מול הצפי שלנו לכ-70 מיליון דולר, זאת במקום כ-125 מיליון דולר שהיו מתקבלים אלמלא השיפוץ. השיפוץ במתקני ההמשך ביטל כליל את תוספת בז"ן ברבעון הראשון וקיזז כ-20% מהכמות המזוקקת.

מרווח בז"ן, כצפוי, עמד ברבעון הראשון על חמישה דולר לחבית בדומה למרווח אורל ללא פרמיה. ה- EBITDA המנוטרל של מגזר הזיקוק עמד על כ-22 מיליון דולר מול הצפי שלנו לכ-18 מיליון דולר ואובדן של כ-50 מיליון דולר בעקבות השיפוץ.

חשוב לזכור, כי שיפוצים תכופים מלווים לעתים את תעשיית הזיקוק, בייחוד בבתי זיקוק בוגרים. בז"ן בשל מעמדה האסטרטגי במשק אינה יכולה להשבית את המפעל לכמה חודשים ולבצע בבת אחת את כל השיפוצים הרב-שנתיים.

כרמל אולפינים ממשיכה בביצועים יציבים

כאו"ל (כרמל אולפינים) כצפוי המשיכה ברבעון בביצועים יציבים, עםEBITDA  מנוטרל של כ-48 מיליון דולר (כולל דוקור). בשנים האחרונות מהווה כאו"ל את מנוע היציבות בחברה.

גדיב, יצרנית הארומטים, הייתה בשיפוץ ולא תרמה ל- EBITDA  המנוטרל.

נציין, כי ללא אובדן רווח מהשיפוץ – התוצאה הייתה צריכה להיות קרובה מאוד לרבעון המקביל אשתקד.

החוב הפיננסי נטו עמד על כ-1.26 מיליון דולר. העסקה לזמינות המלאי נאמדה בהיקף של כ-100 מיליון דולר אשר ירד  באפריל לכ-90 מיליון דולר.

ומה לגבי הקנס הצפוי?

בהמשך לפרסומים בעיתונות אמש אודות הקנס בכאו"ל בסך 2.8 מיליון שקלים, נציין כי בהמשך לדוחות 2016 בהם דיווחה החברה על כוונת המשרד לאיכות הסביבה להטיל עיצומים כספיים על כאו"ל בשל עבירות של היתר הפליטה, החל המשרד בחקירה של האירועים. נכון לעכשיו, נאמר, כי אין בידי החברה להעריך את תוצאות החקירה. בדוח הנוכחי, ביצעה החברה הפרשה שאינה משמעותית ואינה מפורטת.

בשורה התחתונה  

הורדנו את ההמלצה שלנו על מניית בז"ן ל"תשואת שוק" בחודש אפריל. כעת, אנו בוחנים את עדכון ההמלצה בשל מרווחים חזקים במיוחד, ואל מול השיפוץ הצפוי בשנת 2018 בפצחן (מידן), שיגיע בשנה הבאה לגיל חמש.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:54 | 11.05.17

סקירה ענפית: סקטור הגז

אנו מותירים את ההמלצה למניית ישראמקו על תשואת יתר ומעלים את מחיר היעד מ-0.74 ש' ל- 0.77 ש', על רקע השינוי הדרסטי במבנה ההון והיוון הדיבידנדים הצפויים בשלוש השנים הקרובות, שאמורים להוות כ-45% משווי החברה המהוון לחלוקה.

אנו מתחילים לסקר את מניית דלק קידוחים הממוזגת (שצפויה להתחיל להיסחר בעוד כשבוע, ביחס המרה של 5.32 מניות אבנר למניה 1 של ד. קידוחים) בהמלצת תשואת שוק ובמחיר יעד של 13 ש״ח. הורדנו את ההמלצה מאז הסקירה הקודמת, בשל הגעה למחירי היעד, הן של אבנר והן של דלק קידוחים, כשהמחיר הושפע קלות מתיסוף השקל ושווי אפרודיטה. נציין כי קיימים מספר טריגרים חדשים, בעלי השפעה חיובית על השותפויות. עם זאת, בשלב זה אנו מייחסים להם השפעות מסחריות ולא משנים את הנחות המודל (מיזוג השותפויות והתוכנית להנפקת תאגיד ייעודי בתמר והאפשרות לייצר תזרים דיבידנדים מואץ, כמו גם פוטנציאל הרישום בחו"ל).

גורם חיובי נוסף שנזכיר, מבלי להעניק לו שווי כלכלי במודל תזרים המזומנים, הינו הגדלת הקיבולת בצינור הגז לירדן לכדי 7 BCM. השקעה זו עשויה להביא ליצוא עקיף לשוק המצרי, באמצעות הצינור הפאן-ערבי, והיא בהחלט  מהווה פתרון אפשרי, בטווח הקצר-בינוני, לחלופות היצוא המורכבות. צינור זה עשוי לתרום ל- Export Parity של הגז הטבעי ולהגנה של תמר מפני קניבליזציה במשק המקומי. הסיכון טמון במעבר בסיני, אבל הצינור כבר מתפקד בשנים האחרונות.

למרות גורמים אלה, אנו מורידים את מניית רציו ל"החזק", בשל האפ-סייד המתון וההעדפה שלנו להיחשף ללוויתן בשלב זה, באמצעות השותפות הממוזגת מקבוצת דלק, שלאחר שינוי מבנה ההון עשויה לשלב תזרים דיבידנדים מואץ עם ההזדמנות שבפוטנציאל חשיפה ארוך הטווח של לוויתן.

נציין, כי לא ביצענו שינויים מהותיים במודל תזרים המזומנים שלנו למאגרי תמר ולוויתן , וכי הורדת שיעור ההיוון של לוויתן, העומד על 10.5%, מקוזזת בחלקה כתוצאה מהורדת ההסתברות שאנו מעניקים בתחזית תזרים המזומנים שלנו ליצוא משמעותי (25%).

תחזית הביקושים של המשק

השותפים בלוויתן אימצו כהנחת עבודה את התחזית האנרגיה של BDO. אנו, כהרגלינו, מסכימים עם נקודות רבות בניתוח משק הגז והיעדר הרלבנטיות של ההשוואות, מול התחזיות הרשמיות, אך וודאי לא עם המסקנות האולטרא-אופטימיות שבסקירה. לטעמנו, המציאות תהיה אי-שם באמצע; בין כ- 22 BCM שחוזה התחזית של שותפי לוויתן לשנת 2025 לבין כ-13BCM  בתחזית הצמיחה השמרנית מאוד של בנק ישראל, המניחה ללא ספק התפתחות היסטורית של ביקושים, בכלכלה שמורגלת למחסור אנרגטי. אנו מתקשים להניח הכפלה ריאלית של הביקוש לגז טבעי תוך 7 שנים, אך מאידך, מאמינים שהורדת מחירים משמעותית עשויה לתמוך בעליית הביקושים מעבר להנחות המודל שלנו.  נציין, כי גם תחזית הביקוש של המשק הישראלי לשנת 2020, בנפח של 14.5 BCM בשנה, נראית לנו אופטימית מאוד, על אף הרוח הגבית שהסקטור מקבל מהממשלה ומהרגולטור. זאת גם הסיבה, שאנו רואים את הגדלת הצינור הירדני כידיעה מאוד חיובית.

היצע וביקוש גלובאלי: הכמויות מקבלות תוקף, מחירי הגז עדיין לא

מחירי הגז הגלובליים - התחזית שלנו מבוססת בשלב זה על מחיר מייצג של 65$ לחבית נפט, שבינתיים נראה אופטימי מאוד ביחס לשווקים. בנוסף לכך, היציאה לדרך של Turkish Stream, שהקמתו החלה והבטחת המימון ל- Nord Stream 2 עלולים ללא ספק ליצור לחצי מחיר באירופה. כפי שציינו, לפי חברת המחקר ווד מקינזי, התוספת החזויה של LNG לשנת 2020 נאמדת בכ- 35mt  ברבעון, אבל בשלב הזה לפחות, נראה כי הביקושים מאסיה צומחים.

ואיך כל זה קשור לתמר?

פשוט מאוד - אם תחזית הביקושים המקומיים הינה אופטימית מדי בכ- 3-4 BCM לשנה, וסיכויי היצוא בטווח הקצר אינם ברורים, הרי שלפני שייפתח חלון הזדמנות נוסף בטווח הארוך, הרי שבטווח הקצר-בינוני עלולה להיווצר הסטה של מכירות מתמר ללוויתן ואף לתנין וכריש.

בשורה התחתונה

להערכתנו, תהליך הסטת הפרמיה שסקטור הנפט והגז הגלובאלי מעניק כיום למאגרים מפיקים ללא השקעות הון מהותיות -  אל מאגרים שבפיתוח, תהיה איטית וזהירה אף יותר ממה שנראה היה לפני חודשים אחדים. הסטה זו תלך ותקצין אמנם, ככל ש"היובש" בהשקעות הון יתחיל לבוא לידי ביטוי, אבל מדובר בתהליך שעלול להתארך. זו הסיבה שחזרנו להמליץ על ישראמקו ב"תשואת יתר". מניות הסקטור ממשיכות להוות הזדמנות בטווח הבינוני-ארוך, אך להערכתנו, הטריגרים העיקריים בשלב זה טמונים במבנה ההון.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:05 | 07.05.17

אורמת טכנולוגיות הודיעה על אקזיט מלא (כפוף לאישורים רגולטוריים) של קרן פימי, ברוניצקי השקעות ובכירים בחברה, המוכרים יחד כ-11 מיליון מניות, שמהווים החזקה של כ-22% בחברה.

הרוכשת

חברת  ORIX היפאנית ( JT 8591) רוכשת את ההחזקה במסגרת תנאי ההסכם לשיתוף פעולה מסחרי בין החברות. לאורמת תהיה זכות בלעדית לפתח, להחזיק, להפעיל ולספק ציוד עבור הפרויקטים הגיאותרמיים של ORIX בכל השווקים מלבד יפן, שם לאורמת תהיינה זכויות מסוימות לפעול כשותפה טכנית ולהשקיע יחד עם ORIX בפרויקטים גיאותרמיים ביפן.

נציין כי בנוסף לסיבות תרבותיות-פולחניות המתייחסות למקווים הגיאו-תרמיים, משק האנרגיה של יפן כמעט אינו מאפשר חדירה לחברות זרות, ומבחינת אורמת זו בהחלט עשויה להיות הזדמנות.

בנוסף, במסגרת ההסכם לשיתוף פעולה,  ORIX תסייע לאורמת לקבל מימון פרויקטלי עבור הפרויקטים הגיאותרמיים שלה ממגוון גופים פיננסים מובילים בתחום האנרגיה המתחדשת, אשר ל-ORIX יש עימם קשרים עסקיים באסיה וברחבי העולם.

פרמיית ה-M&A כבר כאן 

כפי שהנחנו, מחיר המניה כבר שיקף את הפרמיה לבעלי השליטה, כאשר התשואה המצרפית של קרן פימי לאחר כחמש שנים עומדת על כ-210% (לפחות לפי האומדן שלנו).

יתר על כן, אין לשכוח, כי גם הרוכשת רואה וודאי את העסקה ככדאית ומניחה תשואה התואמת את פרופיל התשואה שלה, שעולה בהתמדה בשנים האחרונות.

השליטה וזכויות ההצבעה 

ל-ORIX היפאנית יהיו שלושה חברי דירקטוריון מתוך תשעה וזכויות הצבעה של עד 25%. להערכתנו, קיימת אפשרות מבחינתה לעלות לעד כ-30% החזקה בחברה ללא שינויים מהותיים. נזכיר כי לפימי ולברוניצקי השקעות היו שישה חברי דירקטוריון והסכם שליטה משותף.

זהות ואופי הרוכשת 

ORIX הינה חברת החזקות פיננסיות יפנית, המתמקדת בנדל"ן ותשתיות, תעשיות רכב ואנרגיה. ORIX מחזיקה גם בקרנות פרייבט אקוויטי, ולנו עדיין לא ברור היכן תירשם אורמת במאזן הרוכשת.  

רמות המינוף 

רמת המינוף של ORIX עצמה נמוכה יחסית אך רמת המינוף של ההחזקות גבוהה מרמת המינוף של אורמת.

הזדמנויות

בינתיים אנו ניטרליים ביחס לרכישה (ואין זה מעט), עם אופציה לאופטימיות זהירה. ORIX בהחלט יכולה לקדם את אורמת באסיה ובאזורים נוספים.

נציין, כי עם העסקה ובלעדיה, אורמת טכנולוגיות היא מובילה עולמית בפיתוח גיאותרמי והחברה האנכית היחידה בענף. בשנים האחרונות עברה החברה תהליכי התייעלות עמוקים, החוב הפיננסי  נטו שלה אינו גבוה, המאזן מיוצב ובעוד שנתיים יסתכם עודף הפחת על ההשקעות בשווי משמעותי מאד. כיאה לאסטרטגיה של פימי, נקודות אלה היוו הזדמנות לרוכשת, ומאפשרות לה לנצל את היתרונות לצמיחה מואצת והרחבת הפורטפוליו באפריקה ובאסיה. מנגד, הן גם יכולות להוות עבורה מנוף לכיסוי השקעה מהיר.

לדעתנו, מבחינת שאר בעלי המניות – השווי הוגן.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:05 | 26.04.17

ניתוח הודעת דלק 

כצפוי, בהמשך להודעת ישראמקו על גיוס חוב ותוכנית לחלק כ-45% משווי ההון שלה בשלוש השנים הבאות, התבשרנו על מהלך סימטרי ודומה בשותפויות הממוזגות דלק קידוחים ואבנר מקבוצת דלק.

השותפויות המוגבלות אבנר חיפושי נפט ודלק קידוחים הודיעו על בחינת מתווה למכירת חלק מהחזקותיהן במאגרים תמר ודלית, כחלק מבחינת חלופות שונות למכירת מלוא החזקותיהן של השותפויות בפרויקט תמר.

המהלך נובע להערכתנו מהצלחת המכירה של פז דרך הבורסה, והסימטריה הרבה הקיימת בין ישראמקו לתאגיד העתידי, שלאחר שינוי מבנה ההון יחזיק 10% בתמר.

רמות הסיכון והחוב  

רמות הסיכון ורמות החוב הצפויות בתאגיד ובישראמקו יהיו להערכתנו כמעט זהות, כולל כל שותפות ותמלוג העל שלה לשותף הכללי. ייתכן גם שהתאגיד הייעודי בתמר יאוגד כשותפות גם הוא. גם רמת המינוף בשני מכשירי ההשקעה צפויה להיות דומה להערכתנו.

מהלכים אלה מצביעים ללא ספק על הקושי למכור כיום את ההחזקה בתמר כמקשה אחת, בשווי הוגן, למרות איכותו הייחודית של פרויקט זה - בשל אתגרי הסביבה העסקית מחד והסיבוכים הגיאו-כלכליים מאידך.

יתרון הדיבידנד

להערכתנו, מדובר במהלך שאף כי עלול ללחוץ מסחרית בטווח הקצר על התמחור של ישראמקו, הרי הוא הופך את השותפויות מקבוצת דלק לאטרקטיביות יותר ומסוכנות פחות, בשל תשואת הדיבידנד הפנומנאלית שהן עשויות להניב במקרה של הצלחת המהלך - גם במחירי השוק הנוכחיים.

לישראמקו קיים אמנם יתרון מסוים בדמות הדיבידנד הצבור בה, שהמס בגינו כבר שולם. מנגד, החשיפה ללוויתן בשותפויות מקבוצת דלק מהווה הזדמנות בטווח הארוך. נציין כי בטווח הקצר, הטומן חלק מחידוש החוזים בתמר, עשויות השותפויות בתמר להתקשות לשמר את רמות המחירים על רקע המחזור העסקי השלילי בסקטור הגז והנפט הגלובלי. עם זאת, דווקא כהשקעה ארוכת טווח נראים שני המכשירים כאטרקטיביים מאוד.

בשורה התחתונה

לאחרונה העלינו את ההמלצה לישראמקו ל"תשואת יתר" ואת מחיר היעד מ-0.7 ל-0.74 . כעת אנו בוחנים את ההמלצה לשותפויות מקבוצת דלק מחדש.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:03 | 08.03.17

אנו מעלים את מחיר היעד שלנו למניית אורמת טכנולוגיות בכ-17%, לכדי 61$, ומותירים את ההמלצה על החזק. נציין, כי דוחות הרבעון האחרון  והשנה כולה היו מרשימים והעסקה למכירת גרעין השליטה באורמת נראית לנו אפשרית ביותר.

פרמיית ה-M&A כבר כאן: מחיר המניה כנראה כבר משקף את הפרמיה לבעלי השליטה, ואין אנו צופים פרמיה נוספת לשאר בעלי המניות בשלב זה. נציין כי הישגי ההתייעלות הנמשכים, לצד הסרת העמימות מכמה מתוכניות הפיתוח לשנתיים הקרובות, תורמים ללא ספק לאטרקטיביות של העסקה המתגבשת. לטעמנו, למרות היעד של 100% אנרגיה אלטרנטיבית בקליפורניה ותנופת הביקושים הגלובאלית, מכירת גרעין השליטה בחברה, בעידן ממשל טראמפ, הינה צעד הגיוני.

אי לכך, אנו בהחלט מבינים את מי שרוצה לממש תשואה של 220% בתוך שלוש שנים, ולצאת ביחד עם בעלי השליטה. נציין כי גם אנחנו, למרות האפ-סייד העקבי במחיר היעד שהיה לנו, נקטנו גישה שמרנית ברבעונים האחרונים.

המלצה ומחיר יעד: אבל להערכתנו מחיר המניה הנוכחי כבר מגלם במידה רבה את ההצלחה התפעולית של שני מגזרי ההכנסות, לרבות הביצועים המתוכננים לשנת 2017. נציין, כי בסוף שנת 2016 עמד צבר המוצרים של החברה על 251 מ' $ ותחזית ההכנסות של החברה נאמדה בכ-680-700 מ' $ וה-EBITDA החזוי של לשנת 2017 עומד על 340-350 מ' $ (כולל 23 מ' $ של חלק המיעוט).

עם העסקה ובלעדיה, אורמת טכנולוגיות היא מובילה עולמית בפיתוח גיאותרמי והחברה האנכית היחידה בענף. בשנים האחרונות עברה החברה תהליכי התייעלות עמוקים, החוב הפיננסי נטו שלה אינו גבוה, המאזן מיוצב ובעוד שנתיים יסתכם עודף הפחת על ההשקעות בשווי משמעותי מאוד.

עם זאת, לחברה פוטנציאל נוסף עבור הרוכשים הנובע מכך, שמשך החיים הממוצע המשוקלל של תחנת כוח נאמד כיום בכ-15 שנים והוא צפוי לרדת לכ-12 שנה בשנת 2019.  בפועל, התחנות מופחתות על פני 30 שנה, אולם משך חיי התחנה יכול להגיע גם לעשרות שנים לאחר ההפחתה (לדוגמה תחנת אורמסה).

כיאה לאסטרטגיה של פימי, נקודות אלה מהוות הזדמנות לרוכשים הפוטנציאליים, ומאפשרות להם לנצל את היתרונות לצמיחה מואצת והרחבת הפורטפוליו באפריקה ובאסיה. מנגד, הן גם יכולות להוות עבור רוכשים פוטנציאליים כלי לכיסוי השקעה מהיר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:10 | 01.03.17

ניתוח דו"חות אורמת טכנולוגיות

דו"חות אורמת סיכמו שנה חזקה מאוד של פעילות מרשימה, הן במגזר החשמל שהכנסותיו עלו בכ-16% והן במגזר המוצרים שצמח בכ-12%. התוצאות החזקות נתמכו באופן פרדוקסאלי, בחורף קר מאוד בנבאדה מחד, ומנגד - דווקא מעליית משקלם בתמהיל של החוזים החדשים בעלי תעריפים אחידים שאינם מכילים "מקדמי זמן" (היבר הפעלה מלאה).

כמה נקודות עיקריות במישור התפעולי

החברה החלה הרחבה נוספת של קומפלקס אולקריה בכ-11 MW שצפוי להגיע לכ-150 M' במהלך שנת 2018 ומיחזרה את ההון העצמי בסך 50 מיליון דולר באולקריה 3.

בנוסף, אורמת רכשה את חברת וירידיטי אנרג'י לצורך המשך חדירה לתחום ניהול משק החשמל והאגירה וחתמה על שת"פ להקמת פרויקט אגירה בטקסס.  נקודה חשובה נוספת קשורה לעובדה שאורמת נכנסה לשותפות למוניטיזציה של זיכויי מיסוי  ירוק בסך 62 מיליון דולר.

בשורה התחתונה

הישגים אלו תורמים ללא ספק לאטרקטיביות של רכישת גרעין השליטה בעידן ממשל טראמפ, שמביא עמו אי-וודאות מסוימת ביחס לאנרגיה האלטרנטיבית.

זהות הרוכשים הפוטנציאליים של מניות בעלי השליטה, לפי הפרסומים, הם קרן השקעות אמריקנית. כעת אכן נראה, כי מכירת אחוז בחברה על-ידי פימי בספטמבר הייתה יריית פתיחה בדרך למימוש.

חשוב לציין שאם וכאשר תיסגר העסקה, המחיר ללא ספק יכלול בתוכו פרמיית שליטה לחברה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:18 | 22.02.17

סגירת הסכם מימון למאגר

מאגר לוויתן הגיע לנקודת האל חזור, ושותפויות מקבוצת דלק הודיעו הבוקר על סגירת הסכם מימון למאגר.

דלק קידוחים ואבנר, המחזיקות יחד ב-45.34% פרסמו הודעה לבורסה על חתימת הסכם עם קונסורציום פיננסי. החתימה על הסכם המימון נעשתה עוד לפני שנובל אנרג'י הודיעה על קבלת החלטת השקעה סופית בלווייתן (FID). בשבוע שעבר עדכנה נובל כי החלטת ההשקעה הסופית בלווייתן צפויה להתקבל במהלך רבעון הראשון של 2017,  ובכוונתה להשקיע השנה כ-550 מיליון דולר בפיתוח לווייתן ובקידוח "תמר 8".

תנאי המימון

השותפויות יקבלו מקונסורציום של 20 מממנים מקומיים וזרים בהובלתHSBC  ו-JPM, הלוואות מסוג limited recourse  בסך של 1.75 מיליון דולר למימון חלקן בפיתוח שלב 1 של הפרויקט. המימון ניתן כנגד שעבוד חלקן של השותפויות בפרויקט לווייתן, ובתשלום ריבית משתנה שתשולם מדי שלושה חודשים. הריבית תהיה על בסיס LIBOR בתוספת מרווח, ששיעורו האפקטיבי יעמוד לאורך תקופת ההלוואה יהיה קרוב לכ-4.6. מבנה החוב בלוויתן דומה לזה שהיה בפרויקט תמר, והקרן תוחזר בתשלום אחד לאחר ארבע שנים, באמצעות איגוח.

ההלוואות יהיו מחולקות לארבע מסגרות, כאשר המסגרת הראשונה בסך של 375 מיליון דולר לכל שותפות תהיה זמינה עם קבלת החלטת ה-FID ורישום לטובת המלווים על-ידי הממונה על הנפט. למסגרות תנאים מתלים, במהלך פיתוח הפרויקט, שהבולטים בהם חתימות על הסכמי הקמה וחתימה על הסכמים מינימליים לאספקת גז בהמשך.

בנוסף לכך, קיימת התניות בכל אחת מהמסגרות כי שווי המשאבים במאגר (שיחושב לפי התזרים המהוון +תוספת) לבין יתרת הלוואה לא יפחת מ- 2:1; והתניות כוללות  לפרויקט, לרבות הגבלת אשראי.

המלצות

נציין, כי ב-29 בינואר הורדנו  את ההמלצות למניות של השותפויות אבנר ודלק קידוחים, על רקע הגעה למחירי היעד. זאת כיוון שהורדת שיעורי ההיוון של מאגר לוויתן לכ-10.5%, מקוזזת להערכתנו, בחלקה כתוצאה מהורדת ההסתברות שאנו מעניקים בשלב זה ליצוא משמעותי נוסף ב-25% בשלב I ודחייתו בשנתיים של שלבII  בהנחות העבודה שלנו.

הורדנו את ההמלצות לישראמקו ולשותפויות שבבעלות קבוצת דלק, בשל חשש מסוים מקניבליזציה של אומדני התזרים החזוי ממאגר תמר - בטווח הקצר.

בשלב זה, מחירי היעד שלנו נותרים בעינם: כ-0.7 ש"ח למניית ישראמקו  ולדלק קידוחים ואבנר על 14.2 ש"ח  ו-2.6 ש"ח בהתאמה. נציין, כי באבנר (ודלק קידוחים) האפ-סייד המתון מלווה בתשואת דיבידנד מרשימה, שלהערכתנו תישמר בשל צרכי ההון הגבוהים של הקבוצה, לרבות רכישת חברת אית'אקה בים הצפוני.  

כאמור, העלינו  את מחיר היעד למניית רציו בכ-12%, לכ-3.2 ש"ח, ואת ההמלצה לשותפות זו ל"תשואת יתר" - למרות פרופיל הסיכון הגבוה ואפ-סייד מתון, זאת בעיקר בשל העובדה שהנכס המרכזי של השותפות נכנס לשלב של פיתוח המאגר.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:16 | 29.01.17

סקטור הגז: שינוי המלצות

התנודתיות בסקטור האנרגיה ממשיכה להיות גבוהה, הסביבה העסקית מאתגרת ולוויתן נכלל ברשימת פרויקטים חלוציים נבחרים היוצאים לדרך כאשר השקעות ההון בענף צפויות לעלות ב-2017 ב-3% אחרי שנתיים של ירידות. מכאן, ההזדמנות בעלויות הפיתוח, בסך 4.75 מיליארד דולר במקום כשישה מיליארד דולר.

עם זאת, התחושה בענף, לפחות ביחס לנפט, היא שהגרוע מכל כבר מאחורינו. מנגד, בגז כ-75% מתוספת ההיצע של LNG צפויה להגיע לשווקים בשנים 2020-2018, אבל לפחות הקונצנזוס כאן הוא של ביקושים ששבים לצמוח.

יובש בהשקעות ההון

להערכתנו, בשנים 2018-2017 נראה בסקטור הנפט והגז הגלובאלי תחילת הסטה הדרגתית ואיטית של הפרמיה שהענף מעניק בתמחור מאגרים מפיקים, שעיקר השקעות ההון מאחוריהם, ביחס למאגרים שבפיתוח. הסטה זו תלך ותקצין ככל ש"היובש" בהשקעות ההון יתחיל לבוא לידי ביטוי לקראת 2019 - 2020. נציין כי מאגר תמר, פגיע פחות לשחיקת הפרמיה בהיותו עדיין ספק העוגן של המשק הישראלי. זו הסיבה שאנו ממליצים על רציו ב"תשואת יתר" למרות פרופיל הסיכון הגבוה של המניה. יתר המניות של הסקטור ממשיכות להוות הזדמנות בטווח הבינוני-ארוך, אך להערכתנו, ללא טריגרים מידיים בטווח הקצר.

אבנר ודלק קידוחים

אנו מורידים את ההמלצות למניות של השותפויות אבנר ודלק קידוחים, על רקע הגעה למחירי היעד ומותירים את מחירי היעד על 2.7 שקלים לאבנר ועל 14.7 שקלים לדלק קידוחים.

נציין כי הורדת שיעורי ההיוון של מאגר לוויתן לכ-10.5%, מקוזזת בחלקה כתוצאה מהורדת ההסתברות שאנו מעניקים בשלב זה ליצוא משמעותי נוסף ב-25% בשלב I ודחייתו בשנתיים של שלב II בהנחות העבודה שלנו.

ישראמקו

הורדת ההמלצות לישראמקו ולשותפויות שבבעלות קבוצת דלק, הושפעה מהחשש מקניבליזציה מסוימת של אומדני מאגר תמר - בטווח הקצר. אנו מורידים את מחיר היעד למניית ישראמקו לכ-0.7 שקלים (למרות שינוי אפשרי במבנה ההון של השותפות). נציין כי השותפות  ישראמקו  מהווה חשיפה טהורה כמעט על מאגר תמר שנהנית מחוסן פיננסי ורמת חוב נמוכה באופן כמעט חסר תקדים.  אין אנו מעניקים פרמיה למניה על הגדלת המינוף הפוטנציאלי, אבל מודעים לכך שמשקיעים רבים מעדיפים מבנה הון ממונף יותר שיתבטא בתשואה גבוהה יותר למניה. למהלך כזה עשויה להיות השפעה חיובית על המניה.

רציו

מנגד, אנו מעלים את מחיר היעד למניית רציו בכ-12%, לכ-3.2 שקלים, ומעלים את ההמלצה לשותפות זו ל"תשואת יתר" - למרות פרופיל הסיכון הגבוה ואפסייד מתון. אנו עושים זאת בעיקר בשל העובדה שהנכס המרכזי של השותפות נמצא על סף הודעת (First Investment Decision) FID, ולהערכתנו הגיע לנקודת אל-חזור עם סינדיקט בינלאומי מוביל, והשקעה של למעלה מ-0.8 מיליארד דולר, כולל אקספלורציה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:58 | 17.01.17

כיל וזיכיון הכרייה בים המלח

לפי הפרסומים בעיתונות, החשבת הכללית במשרד האוצר ממליצה להעביר את זיכיון הכרייה בים המלח, העומד לפוג בשנת 2030, למכרז ולא להאריכו במסגרת משא ומתן עם כיל.

ההבדל ביחס לעבר

לפי הפרסומים, המלצה זו מנוגדת לניסיונות שנעשו בשנתיים האחרונות, לשכנע את משרד האוצר להאריך את הזיכיון של כיל תמורת הבנות חדשות עם המדינה - בתמורה להחלת המלצות ששינסקי 2. נציין כי מנכ"ל כיל הקודם, סטפן בורגס, ניסה להעלות את נושא הארכת הזיכיון למוקד הדיון עם הרגולטור, אך הפסיק להתייחס לנושא ברבעונים האחרונים לעבודתו. אין ספק כי מדובר בידיעה שלילית עבור החברה, בייחוד על רקע היעדר ההתקדמות ברצועת החוף בים המלח.

מה הסיכון?

בשלב זה איננו יכולים לכמת את הסיכון. יחד עם זאת, במידה והרגולטור (או החברה עצמה) יוציאו הודעה רשמית בנושא - שתאשש את הפרסומים בתקשורת אנו נוריד את כיל מרשימת המניות המומלצות לשנת 2017.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:11 | 19.12.16

חברות האנרגיה השנה שתהיה

מדד מניות הגז המובילות שנסחרות בת"א 100 (מצרפי לפי שווי שוק היסטורי) הניב מתחילת שנת 2016 תשואה עודפת של כ-13% ביחס למדד ת"א 100 ותשואת חסר של כ-10% מול מדד XLE הגלובאלי של חברות הנפט והגז.

חוסר וודאות

לקראת 2017, רמת אי-הוודאות בתחזיות הגלובאליות ביחס למחירי הגז הטבעי והגז הנוזלי, גבוהה אפילו ביחס לנפט, ולפי חברות המחקר, ההתאוששות של מחירי הגז עלולה להיות איטית. בנוסף, מחירי הנפט הזולים אליהם צמודים חוזי הגז הנוזלי, העבירו חלק מעודפי ההיצע בשוק ה-LNG לשוקי הספוט שהתרחבו.

בשל כך, עדיין קיימת העדפה גלובאלית למאגרים מפיקים, המתבטאת במכפילים ובתמחור. עם זאת, נראה כי השפל מאחורינו ובעולם החל תהליך איטי העשוי להימשך שנים - של הסטת הפרמיות ממכפילים מאגרים מפיקים למאגרים שבפיתוח.

נציין כי אנו עדיין רואים במניית ישראמקו בטווח הבינוני החזקה דפנסיבית, בייחוד לאור העובדה שהעסקאות הבאות למכירת נתח ממאגר תמר עשויות להעניק תוקף לאפ-סייד (בדומה לעסקת הראל). עם זאת, סכנת הקניבליזציה בין מאגרי תמר ללווייתן מתקיימת בטווח הקצר, וחידוש החוזים בישראל בשנת 2019, ללא אופציית יצוא נוסף לחוזה הירדני, בהחלט עלולים לתחום את התמחור של תמר וכנגזרת מכך את זה של ישראמקו.

בשורה התחתונה

מחירי השוק של השותפויות מקבוצת דלק מאזנים להערכתנו נכונה בין הסיכונים להזדמנויות בטווח הקצר, ומקפלים בתוכם אפ-סייד מתון יחסית.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:41 | 22.11.16

מחכים למהפכה של טראמפ

סקטור האנרגיה הוא אחד הענפים העומדים במוקד המהפכה הצפויה של הנשיא הנבחר, דונלד טראמפ, אשר מכחיש את ההתחממות הגלובאלית ומבקש להחיות את תעשיית הפחם האמריקנית.

מסחבת ושאננות - ללחץ

מרוץ החקיקה בתחום האנרגיה בארצות הברית המתנהל כעת, נובע מהסחבת ואולי מהשאננות בהעברת תקנות איכות הסביבה וחקיקה פדרלית התומכת בהסכמי פריז. הלחץ נובע בעיקר מהעובדה, שחקיקה פדרלית שהועברה ב-60 הימים האחרונים לכהונת הנשיא והקונגרס ניתנת לביטול אוטומטי על-ידי הנשיא הנכנס. כך למשל, החוק להטלת הגבלות מחמירות על פליטות מתאן על תעשיית הגז והנפט שהתפרסם ביום שישי האחרון צפוי לקבל תיקוף רק ב-17 בינואר, שלושה ימים לפני ההשבעה של הנשיא הנבחר.

האם יצליח הממשל היוצא ליצור עובדות בשטח? 

לא בטוח, אבל החקיקה אמורה ללא ספק למתן במקצת את המהפך שבו צפויות תעשיות הנפט, הגז והפחם להרוויח, ואילו יצרני אנרגיה אלטרנטיבית מרוח ושמש להפסיד.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:20 | 29.09.16

חילופי שרי הנפט של סעודיה אותתו על שינוי מדיניות אפשרי.

רק שישה חודשים אחרי כניסתו לתפקיד, סיים שר הנפט הסעודי החדש, ח'אלד אל-פאלח, את הדרמה המדינית כלכלית בת השנתיים שהובילה ארצו, כאשר בחר במחיר הנפט בטווח קצר על פני וויסות של השוק בצורה חופשית.

גירעון אדיר

הסיבות לכך, טמונות כנראה בגירעון האדיר של ארצו, עיכוב בהנפקת האג״ח הבינלאומית, וחשש מדחייה של הנפקת ARAMCO - חברת הנפט הלאומית, למועד שבו שוקי ההון יהיו יותר קשים.

התוצאות

התוצאות עבור החברות המובילות בענף ועבור השחקנים הזעירים עשויות להיות דרמטיות. נציין שמחיר האיזון הממוצע של חברות הפצלים בצפון אמריקה עומד כעת על 38 דולר לחבית בממוצע, לפי נתוני חברת המחקר ווד-מק'נזי.

מבחינת מדינות כמו רוסיה וונצואלה מדובר גם בבשורה חיובית מאוד, וכך גם עבור איראן, שזקוקה לפחות לחצי שנה של מחירי נפט יציבים ברמה של כ-60 דולר לחבית על מנת למשוך השקעות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:34 | 27.09.16

חוזה עוגן בלוויתן

 השותפים בלוויתן הודיעו אתמול שחברת החשמל של ירדן, NEPCO, חתמה על הסכם לרכישת 45 בי.סי.אם גז טבעי ממאגר לוויתן, בעלות כוללת שהוערכה על-ידי בעלי המאגר בכ-10 מיליארד דולר לכמות החוזית המלאה, או כ-6.3 דולר ל-MMBtu, כולל דמי הולכה ודמי שיווק לחברה שבבעלות השותפים. מחירי  הרצפה בהסכם הוצמדו למחירי נפט ברנט ותחזית המחירים על פני תקופה לא פורסמה בשלב זה.                 

נציין, כי לפי הסכם יזה, יסופק  הגז הטבעי ל-NEPCO ביציאה ממערכת ההולכה הישראלית בגבול בין ישראל לירדן. NEPCO התחייבה לרכוש או לשלם (Take or Pay) בעבור כמות שנתית מינימלית של גז, בהיקף ובהתאם למנגנון שנקבע בהסכם הייצוא.

מה תפקיד המדינה?

הביקוש לגז טבעי ממאגר תמר עומד בשלב זה על כ-9.5 BCM וחידוש חלק גדול מהחוזים יתרחש לקראת שנת 2019. להערכתנו, כדי שתמר לא יהיה מאגר מפיק יחיד עד אז, על המדינה לנקוט בצעדים משמעותיים שיתמכו בעליית הביקושים  בשוק המקומי, שעליה נסמכים תוכניות פיתוח של לוויתן ומאגרי תנין וכריש (שלהערכתנו יפותחו  עם לוויתן).

למעשה, המדינה תהיה חייבת לפעול להאצת פיתוח רשת ההפצה, ויצירת ביקוש מאסיבי נוסף על-ידי המרת תחנות פחמיות של חברת החשמל. צעדים אלה אינם פשוטים ודורשים את הסכמת חברת החשמל, שכבר נדרשה השנה להמיר 15% מהתחנות הפחמיות בגז. כפי שנראה היום, רמות המחירים במאגר תמר מעבר לשנת 2019, כאשר צפוי חידוש החוזים הקיימים, יושפעו מגורמים אלה  לצד הסביבה העסקית הגלובאלית בענף, שנמצא כרגע בשפל סיקליקאלי.

האתגר הגדול

הכמויות בצפי, המחיר הממוצע המחולץ בהחלט טוב, אבל הוא מתבסס על תחזיות השותפים ומחיר והרצפה אינו ידוע. אף כי כלכלית הידיעה אינה מפתיעה לטובה, הרי שהיא גם אינה טריוויאלית ובהחלט עשויה להקל על המשך היצוא לרשות ולמצרים (מסופים). האתגר הגדול של לוויתן כעת הינו השפל המחזורי ועודפי ההיצע של גז נוזלי. במישור הגיאו-פוליטי דווקא מדובר בפריצת דרך.

התרומה למניות

אם המחירים הנגזרים מנוסחת ההצמדה לברנט נכון להיום אינם נמוכים משמעותית מהמחיר הנוכחי בישראל, ניתן להעריך כי הפער הכלכלי בשותפויות אבנר ודלק קידוחים יתרחב ויתרחב. 

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:51 | 31.08.16

פוטאש קורפ ואגריום: מיזוג בין שווים

ההודעה של פוטאש קורפ ואגריום על מו״מ למיזוג החברות הקפיצה את POTבכ-11% ,את AGU  בכ-7% ואת MOS בכ-9%. המיזוג בין פוטאש לאגריום עשוי ליצור חברה ממוזגת בשווי של כ 28 מיליארד דולר, שתהיה אחראית לכ-46% ממחזורי האשלג בצפון אמריקה ובעלת אחיזה חזקה בשוק דשני הפוספאט והחנקן.

למרות זאת, ההערכות הן, כי המיזוג יצלח לעבור את מסוכות ההגבל העסקי בצפון אמריקה, אולי עם דרישה למכירת כמה מכרות  אשלג לBHP האוסטרלית שכבר הביעה עניין. נציין כי העיתונות הכלכלית ציטטה מקורות שהעריכו שהודעת המיזוג רשמית עשויה להתפרסם כבר בשבוע הבא.

המכפילים אינם יקרים ומבטאים שפל מחזורי וחוסר בהירות

פוטאש נסחרת כיום במכפיל רווח חזוי של 19X ואגריום במכפיל חזוי 14 Xלשנת 2016. מול מכפיל 13X של כיל.

מכפיל ה-- EV/EBITDA   על בסיס 12 חודשים אחרונים של פוטאש קורפ עומד על 10X ושל אגריום עומד על כ-9X. מכפיל ה-- EV/EBITDA  של כיל, עומד על X8.4 - במתאם עם קבוצת ההשוואה.

נזכיר, כי לפוטאש קורפ אחזקות בשלוש חברות אשלג כיל, פוטאש הירדנית QUMICA בצ'ילה ולשתי החברות אחזקות בסינופרט.

המיזוג מניח סינרגיות והתייעלות אמיתית, אבל הוא לא צפוי להשפיע על ההיצע הגלובאלי:

הניסיונות לקונסולידציה החוזרים בסקטור מאותתים, שבעלי העניין כבר מזה שנה רואים את רמות המחירים כאטרקטיבית. למיזוג בין POT ל-- AGUפוטנציאל סינרגטי חזק, כאשר מגזר הזרעים של אגריום עשוי לסייע להן להתמודד מול איומי מונסנטו וסיג׳נטה.

שורה תחתונה: הצלחת המיזוג עשויה להשפיע לטובה על המכפילים בסקטור ועל החברות המתמזגות. בצד הביקושים לא צפויה השפעה רבה, מכיוון שהחברות הקנדיות מקיימות משמעת של וויסות ומקצצות תפוקה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:38 | 31.08.16

SPC Tamar אפשרות למכירה מבוזרת וגמישות על ציר הזמן

קבוצת דלק מחויבת למכור את אחזקתה במאגר תמר מכורח מתווה הגז. דלק הודיעה כי היא בוחנת אפשרות להנפקת זכויותיה (כ-32%) במאגר תמר בהנפקת ישות מסוג  SPC-Special purpose company שמניות הרוכשים ב-SPC  יהיו חסומות לתקופה מסוימת. מדובר במהלך שיוכל להתבצע לאחר מיזוג השותפויות.

המבנה הממונף עשוי לאפשר לדלק להציע תשואה גבוהה יותר למשקיעים

ה- SPC יהיה כנראה מורכב מחוב ומניות, ויכלול את תמר בונד המשויך בהתניות למאגר זה. המבנה הממונף עשוי לאפשר לדלק להציע תשואה גבוהה יותר למשקיעים ביחס לתמחור של ישראמקו, שגוזר  שווי של כ-12.6 מיליארד $ לפני תמלוגים לפי המחיר בשוק כיום.

דלק ככל הנראה תנסה לשווק את ה-SPC בחו"ל

רמת הנזילות הגבוהה של הגופים מוסדיים בישראל שחלקם אינם מחפשים מכשירי השקעה ממונפים, תגרום ככל הנראה לדלק לנסות לשווק את ה- SPC בחו"ל. הרעיון ליצור מנגנון להידללות באמצעות מכשיר ממונף עשוי לסייע לדלק לצאת מהמאגר באופן הדרגתי וללא תלות במשקיע עוגן פיננסי-אסטרטגי.

מה מקשה על מכירת המאגר?

הנושאים המקשים כיום על מכירת המאגר: פיתוח לוויתן לשוק המקומי, שפל מחזורי במחירי הגז הטבעי בעולם מול חידוש החוזים ב-2019 ועתיד היצוא למסוף דמייטה, בנוסף למאפיינים הגיאו-פוליטיים הרלבנטיים לישראל.  

שורה תחתונה: אפשרות למכירה מבוזרת, היא רעיון אלגנטי להגברת הגמישות, שבאחרונה חזר לאופנה. נציין כי מחירי השותפויות הגיעו  לכ- 6% מתחת למחירי היעד שלנו, ואף שאנו חיוביים ביחס לסקטור, נשקול ונעדכן בהמשך.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:39 | 23.08.16

תוצאות הרבעון של מאגר תמר והצצה לעסקת כריש ותנין

התוצאות הכספיות של ישראמקו, המהווה חברת pure play יחידה על מאגר תמר ממשיכות להרשים ברווחיות התפעולית, בחוסן הפיננסי ובבהירות.

ישראמקו רשמה ברבעון השני הכנסות בסך 124.9$ מגז וקונדנסט  ובמחצית השנה כ- 246 מיליון דולר, גידול של 14%.

מחיר ממוצע ליחידת תפוקה מתמר עמד על כ- 5.35$  ל- MMCF מול 5.53$ ברבעון המקביל. שינוי מינורי זה משקף את העובדה שמרבית החוזים בתמר קבועים, ורמת מחירי הרצפה של חוזים הצמודים לנפט גבוהים מרמת מחירי הנפט ששררו ברבעון.

מאגרי דניאל מזרח ומערב

החלטת השקעה ביחס למאגרי דניאל מזרח ומערב, טרם התקבלה ולא נראה כי בשלב זה תחתם התקשרות עם אסדת Atwood הנמצאת בישראל. זאת בגלל השאיפה העסקית של ישראמקו לצמצם סיכונים על-די מציאת שותפים בנשיאת עליות אקספלורציה, אף שבמחירי אסדות של היום ועם שיעור החזקה של 70% מדובר בכ- 40-50 מיליון דולר בלבד.

אבל החברה, הנוהגת שמרנות עסקית ופיננסית כהרגלה מחפשת שותפים, ובמציאות של היום אין זה פשוט כלל למצוא אותם. כך, שרוב הסיכויים שהקידוח יהיה, אם בכלל, באוגוסט 2017.

נקודות עיקריות לגבי הדוחות: 

כרגיל בדוחות של שותפויות הגז, הדברים המעניינים מתרחשים בסביבה העסקית. נתייחס לכמה סוגיות חשובות המשפיעות על הסקטור וגם על ישראמקו כמובן, שבטווח הקצר-בינוני דוחותיה צפויים להמשיך להיות "משעממים".

ראשית נחתם החוזה הסכם בין חברת אנרג'יאן היוונית לנובל ושותפויות מקבוצת דלק על רכישת מאגרי כריש ותנין. העסקה מתבצעת לפי שווי שווי של כ-148.5 מיליון דולר (לא מהוון), כאשר כ-40 מ׳ ישולמו עם השלמת העסקה, והיתר ב- 10 תשלומים שנתיים שווים לאחר החלטת השקעה בפיתוח מאגר לוויתן, שמתוכננת כית  בסוף 2016. בנוסף לכך, אנרג'יאן תשלם תמלוג על הפקה, שינוע בין 7.5% ל- 8.25% ממכירות גז או נפט בעתיד.

חשוב לציין כי כריש ותנין נועדו להוות תחרות בשוק המקומי על-פי מתווה הגז, וייהנו מהגנות ינוקא של המדינה. מדובר במחיר טוב, יחסית לתקופה ולמאגרים קטנים. כאשר הסיכון העיקרי מצד הקונים, הינו סיכון של עיכובים בפיתוח לוויתן.

שוק מקומי כעוגן לפיתוח לוויתן ופיתוח כריש ותנין:

הביקוש לגז טבעי ממאגר תמר עומד בשלב זה על כ-9.5 BCM. חידוש חלק גדול מהחוזים צפוי לקראת שנת 2019. להערכתנו, כדי שתמר לא יהיה מאגר מפיק יחיד עד אז, על המדינה לנקוט בצעדים משמעותיים שיתמכו בעליית הביקושים בשוק המקומי, שעליה נסמכות תוכניות הפיתוח של לוויתן ומאגרי תנין וכריש (שלהערכתנו יפותחו עם לוויתן).

המדינה תהיה חייבת לפעול להאצת פיתוח רשת ההפצה, ויצירת ביקוש מאסיבי נוסף על-ידי המרת תחנות פחמיות של חברת החשמל. צעדים אלה אינם פשוטים ודורשים את הסכמת חברת החשמל, שכבר נדרשה השנה להמיר 15% מהתחנות הפחמיות בגז.

כפי שנראה היום, רמות המחירים במאגר תמר מעבר לשנת 2019 יושפעו מגורמים אלה לצד הסביבה העסקית הגלובאלית בענף, שנמצא כרגע בשפל סיקליקאלי.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:15 | 03.08.16

אורמת טכנולוגיות- צפי לרווחיות מרשימה ב-2016 

מחיקת העונתיות

החברה המשיכה לצמוח בהתאם לצפי וההכנסות קפצו ל- 159.9 מיליון דולר, עליה של כ- 13.8% ביחס לרבעון המקביל. העלייה החדה נבעה מגידול של 14.4% בהכנסות מגזר ההכנסות ושל 12.7% בהכנסות מגזר המוצרים.

בחוזים החדשים נקבעו תעריפים אחידים שאינם מכילים "מקדמי זמן"

בנוסף, משקלם העולה בתמהיל הביא לתוצאות חזקות במיוחד ברבעון, שהיה מאופיין היסטורית בהשפעות עונתיות. הרווח התפעולי וה-EBITDA  הושפעו לטובה מהרווחיות התפעולית הגבוה הן במגזר המוצרים + והן מתהליכי ההתייעלות ו החוזים החדשים בחשמל.

היקף ייצור החשמל עלה ב- 10.8% לכ- 1.3 מיליון

לעומת עליה של 14.4% בהכנסות ממגזר זה, תרומת תהליכי ההתייעלות המשיכה לבוא לידי ביטוי. החברה תחלק דיויידנד של 7 סנט בגין הרבעון. בהתאם לצפי שלנו, תחזית ההכנסות נותרה בשלב זה ללא שינוי, ואילו  טווח תחזית ה-EBITDA הועלה בכ- 10 מיליון דולר ל- 310-320 מיליון דולר.

המכפילים יושפעו מהעובדה שהשנים 2016-2018 צפויות להיות שנים של צמיחה

כאשר החברה מתכננת להוסיף בין 160 ל-190 מגה ואט בתקופה זו. חוב פיננסי נטו עמד על 640 מיליון דולר, כולל סעיף Restricted cash.

שורה תחתונה: מחיר המניה הנוכחי כבר מגלם במידה רבה את ההצלחה של מגזר ההכנסות, לרבות הביצועים המתוכננים לשנת 2017. ההערכה היא שתמחור המניה יושפע ברבעונים הבאים, בעיקר מקצב הגידול במגזר המוצרים. נציין, כי מכפיל EV/EBITDA  החזוי לשנת 2017 עומד על כ- 10.5X מול חציון קבוצת ההשוואה העומד על כ-8.6,X וזאת בשל הצמיחה המואצת והתחזיות הזהירות ביחס למגזר המוצרים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:23 | 24.05.16

מבט חטוף על דוחות אבנר ורציונל המתווה

אישור המתווה: הרציונל והדחיפות

אישור המתווה על-ידי הממשלה, במתכונתו המרוככת, נועד בראש ובראשונה לאפשר ניצול של חלון ההזדמנות לפיתוח מאגר לוויתן ומאגרים נוספים בישראל - באמצעות יצירת סביבה רגולטורית אטרקטיבית שתאפשר את פיתוחו.

אפשר להתווכח על האמצעים אבל מהי המטרה?

וובכן, המטרה היא להקדים את איראן ובמידה מסוימת גם את פיתוח המאגרים המצריים, משקפת את המציאות הכלכלית, נכוחה. פיתוח משק הגז והנפט האיראני מתעכב בשלב זה, בעיקר בשל חששם של הבנקים הממנים, כך שחלון ההזדמנות האזורי נותר בעינו- למרות הסייקל השלילי במחירי הגז הטבעי וה- LNG הגלובאליים.

מה הדחיפות?

הערכה היא שהדחיפות שהממשלה מייחסת לנושא אינה בהקשר של חוזה קונקרטי שממתין, כי אם לשורה של הזדמנויות באזור. על פניו, נראה כי למרות סביבת מחירי הגז התחרותית בעולם, בישראל לא צפוי שינוי במחירי הגז ממאגר תמר בשנים הקרובות. זאת ועוד נראה, כי לאור הגבלת השימוש בפחם בישראל , חברת החשמל לא צפויה למכור את עודפי הגז שהיא חתומה עליהם חוזית, והיא צפויה לצרוך את רוב החשמל בעצמה.

דוחות אבנר

הדוחות הכספיים של אבנר, לרבעון הראשון של השנה אינם מחדשים הרבה, ומראים גידול יציב בהכנסות וברווח התפעולי של השותפות.

מחיר ממוצע של יחידת גז בדולר ל-MCF עמד על $ 5.17 בכל אחת מהשותפויות לעומת 5.41$ בישראמקו בשל השפעת ספיחי חוזי ים תטיס. מחיר זה, צפוי החל מהרבעון הרביעי להתקרב למחיר הממוצע של יחידת גז של ישראמקו. מחיר יחידת קונדנסט עמד על 29.9$ לחבית ושיקף את רמות מחירי הנפט בעולם.  היקף ההפקה ממאגר תמר עמד ברבעון הראשון של שנת 2016 על כ-2.2 BCM וכ-104 אלף חביות קונדדנסט.

רמת המחיר של מניית אבנר עדיין משקפת תרחיש פסימי ביחס לפיתוח לוויתן ומושפעת מהתמחור הנמוך שהיום זוכים לו מאגרים שטרם חתמו על חוזי הפקה.

הערכה היא שבטווח הקצר עשוי אישור המתווה, שהפעם נראה קרוב, לייצר ציפיות לחתימה על חוזה יצוא. בתקופת ההמתנה לחוזה לאחר אישור המתווה, צפוי להתגבר המתאם בין השותפויות השותפות בלוויתן למניות של חברות הנפט והגז הבינלאומיות.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:36 | 23.05.16

ישראמקו המאזן ממשיך להרשים

ישראמקו פרסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון בה בשעה שהממשלה הודיעה על אישור סעיף היציבות המרוכך

סעיף זה מבטיח יציבות רגולטורית במשק הגז ל-10 שנים, אך אינו מתחייב שלא לשנות את הרגולציה בעתיד, או למנוע הצעות חוק פרטיות שינסו להכניס בה שינויים. לפי הפרסומים, המתווה נועד בראש ובראשונה להבטיח את פיתוח לוויתן ולמנוע את פנייתה של נובל לערכאות בינלאומיות.

האם צפוי שינוי במחירי הגז בישראל?

על פניו נראה, כי למרות סביבת מחירי הגז התחרותית בעולם, בישראל לא צפוי שינוי במחירי הגז ממאגר תמר בשנים הקרובות. מבחינת ישראמקו, שהתמחור שלה נגזר כמעט במלואו ממחירי הגז במאגר תמר מדובר ללא ספק בבשורה חיובית, אף שגם הקיפאון ששרר בסקטור והביא לדחיית פיתוחו של מאגר לוויתן היווה עבור השותפות סביבה עסקית טובה. 

לעיקרי הדו"ח:

1. היקף ההפקה ממאגר תמר עמד ברבעון על כ-2.19 BCM וחלקה של השותפות על כ-63.0

2. מחיר ממוצע של יחידת גז בדולר ל-MCF עמד על $ 5.41; מחיר יחידת קונדנסט עמד על 29.9$ לחבית.

3. תקבולים נטו (אחרי תמלוגים למדינה, לבעלי העניין ולאחר עלויות הפקה) מיחידת תפוקה ממוצעת המשויכים למחזיקי היחידות ההוניות עמד על 4.15 $ ל- MCF.

4. הכנסות השותפות בניכוי תמלוגים עמדו על 100 מיליון דולר לעומת 96 מיליון דולר ברבעון המקביל. 

5. הרווח התפעולי עלה בשיעור דומה של כ-4% ל-79 מיליון דולר.

6. מנגד, ברווח הנקי נרשמה שחיקה של -11% בשל הוצאות המימון כאשר רוב הירידה נבעה מהשפעת ההגנות ושער מט"ח.

 7. היקף ההפקה ממאגר תמר עמד ברבעון על כ- 2.19 BCM וחלקה של השותפות על כ- 63.0 מחיר ממוצע של יחידת גז בדולר ל-MCF עמד על $ 5.41 ותקבולים נטו (אחרי תמלוגים למדינה, לבעלי העניין ולאחר עלויות הפקה) מיחידת תפוקה ממוצעת המשויכים למחזיקי היחידות ההוניות עמד על 4.15$ ל- MCF. מחיר יחידת קונדנסט עמד על 29.9$ לחבית.

8. נציין כי ב-12 החודשים האחרונים חלקה השותפות 190 מיליון דולר (כולל 60 מ' עליהם הכריזה היום). כלומר, תשואת הדיווידנד ב-4 רבעונים עומדת על כ-8%.

9. חוב פיננסי נטו (כולל פיקדונות מוגבלים) עומד על כ-435 מיליון דולר לפני חלוקת הדיבידנד שהוכרז או על 495 מיליון דולר לאחר הדיווידנד.

נציין כי תקופת ההרצה של מערכת המדחסים במאגר תמר הסתיימה במהלך הרבעון השני של שנת 2016 ושותפי תמר סיכמו עם חח"י, כי המועד המדויק להגדלת כמויות הגז ייקבע ביניהן במהלך הרבעון השני של שנת 2016.

שורה תחתונה: ההמלצה על מניית ישראמקו ב"תשואת יתר" ובמחיר יעד של 74 אגורות.  המניה רשמה מחיר זה (מתואם דיווידנד), עדכון נוסף בימים הקרובים.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:55 | 17.01.16

תוצאות חזקות לאורמת טכנולוגיות 

תוצאות חזקות לאורמת טכנולוגיות על רקע הסקטור- התחזית יציבה 

התוצאות הכספיות של אורמת טכנולוגיות בלטו לטובה על רקע סקטור האנרגיה בכלל וסקטור האנרגיה האלטרנטיבית בפרט. התוצאות של החברה הן לרבעון והן לשנה, היכו את צפי קוסנזוס האנליסטים ורשמו המשך גידול יציב בהכנסות וברווחיות תפעולית לפני פחת (EBITDA). 

הכנסות החשמל ירדו קלות בשל השפעות הצמדות למחירי הגז והנפט 

וזאת למרות תוספת ייצור  של כ-9% ל-4.8 מיליון MWh . עם זאת, הכנסות חזקות של תחום המוצרים קיזזו את הירידה הזאת. גם בשנת 2016 צפוי הצבר החזק של מגזר המוצרים בחברה לפצות על אובדן ההכנסות מחשמל, שכ-17% ממנו עדיין חשופים להשפעות מחירי גז ונפט.
הכנסות החברה רשמו בשנת 2015  עליה של 6.3% 

בזכות תוצאות חזקות מאוד של מגזר המוצרים, אשר צמח ב-23%. הEBITDA המתואם עלה בשנת 2015 ב 6.8% ל $291.3 מ׳. החברה פרסמה תחזית הכנסות וEBITDA חזקה לשנת 2016  והודיעה כי היא צפויה  להוסיף 160-190 MW חשמל עד סוף שנת 2018, כולל  כ-60MW בשני אתרים הנמצאים בפיתוח בנוואדה, ארה"ב.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.  

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________


18:00 | 17.01.16

ישראמקו - מומלצת אבל אין דרמה

בזמן אחר ובמקום אחר דוחות המשאבים של דניאל מזרח ודניאל מערב היו מעוררים קרוב לוודאי  גל של אופוריה במשק, ולו בשל ההימצאות של פוטנציאל נוסף של גז טבעי. למען הסר ספק, מדובר גם כיום בידיעה חיובית. אלא שבימים אלה, אין די בהודעה זו לשנות באופן מהותי את התמחור של ישראמקו. 
פיתוח רישיונות 

המשך האקספלורציה והפיתוח ברישיונות אלה, יהיו תלויים בבעלי השליטה בישראמקו - המחזיקה 65%, ו- 10% הנמצאים בידי חנ"ל

מנגד, מודיעין המחזיקה 15% בשני הרישיונות, תושפע מהחלטות העסקיות של ישראמקו. כידוע, רמת אי-הוודאות ברישיון אשר טרם נקדח הינו גבוהה מאוד, ואימות הפוטנציאל בדניאל מערב עלול לדרוש מספר רב של קידוחים.

אין דרמה 

מבחינת ישראמקו אין כאן דרמה, אלא מעין תוספת חיובית של אופציה, שלא ניתן לתמחר אותה. אנו ממשיכים להמליץ על ישראמקו ב"תשואת יתר"  ובמחיר של כ-74 אגורות.
מצבם של משק הגז טבעי המקומי והגלובאלי, כמו גם התלות בתכניות הפיתוח של ישראמקו, עלולים להשאיר את הדרמה על הנייר עוד זמן רב.

_________________________

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

כתבות שאולי פיספסתם

*#