תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רוני יונסיאן

הנשק של טורקיה במלחמה על המטבע

17:00 | 13.08.18

המצב בכלכלה הטורקית

הבעיות בכלכלה הטורקית נמשכות כבר שנים. הגירעון בסחר ביחס לתוצר הוא מהגבוהים בשווקים המתעוררים וגם העלייה החדה באשראי לסקטור העסקי במשק נמשכת כבר שנים והיא כמעט הכפילה עצמה מ – 35% תוצר בשנת 2009 ל – 67.5% תוצר. חלק גדול מהאשראי הזה נקוב במט"ח וכשהלירה הטורקית נחלשת במהירות, הקושי של החברות לעמוד בהחזרי האשראי גדל משמעותית.

אז מה קרה עכשיו?

עליית המדרגה והכניסה למצב משברי חלה רק בימים האחרונים בהם הלירה הטורקית איבדה שליטה עם החלשות של יותר מ – 20% בשבוע.  היחלשות כזו מזרזת תהליכים והדנימיקה המשברית מובילה לבריחת הון מהמדינה ולמתקפה ספקולטיבית על המטבע. תהליך מואץ כזה יוביל כבר בטווח הזמן הבינוני לגל של פשיטות רגל של חברות וקריסה והלאמות של בנקים טורקיים.

במבט קדימה יש שני תרחישים מרכזיים

הראשון: התגלגלות המשבר והחרפה שלו שתבוא לידי ביטוי בפשיטות רגל ובכניסה למשבר של הבנקים והלאמה של חלק מהבנקים עם אפשרות ממשית לחדלות פירעון של טורקיה. זהו תרחיש הבסיס עם הסיכוי הגבוה יותר.

השני: האפשרות השנייה היא קבלת סיוע מה – IMF  שבאה יד ביד עם תוכנית לייצוב הכלכלה. הסבירות לתרחיש זה נמוכה מכיוון שהיא דורשת מארדואן לרדת מהעץ. ארדואן שלא מוכן לקבל בנק עצמאי מרכזי, שהצהיר שלא יקבל סיוע מה – IMF ושהעדיף למנות מקורב לתפקיד שר האוצר על פני סמכות מקצועית, יאלץ להרחיק לכת ולהיכנע לדרישות ולתכתיבים של ה - -  IMF זהו מעבר משליטה מוחלטת לאובדן עצמאות. כרגע קשה לראות את זה קורה.  העימות בין טראמפ לארדואן יקשה אף הוא על ה – IMF מצידו להזרים מימון ולגבש תוכנית לייצוב הכלכלה הטורקית. 

ההשפעה על המטבע 

הנשק של טורקיה כרגע במלחמה הזאת הוא שימוש ברזרבות המט"ח שלה לייצוב המטבע, בשבועות הקרובים נתחיל לראות מעקב של התקשורת אחרי הנתון הזה. לטורקיה יתרות מט"ח של 81 מיליארד דולר, שימוש ביתרות המט"ח לייצוב המטבע הטורקי, ידללו את הקופה וזה יזין את המתקפה הספקולטיבית על המטבע.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:55 | 19.07.18

ניתוח סקטור - ביטחון

הנשיא טראמפ נזף במדינות נאט"ו על כך שאינן עומדות ביעד ההוצאה התקציבית על הביטחון – 2% תוצר. הלחץ על מדינות נאט"ו להגדיל את תקציבי הביטחון הוא חיובי לחברות ה – Defense. גורמים נוספים התומכים בגידול רב שנתי בתקציבי הביטחון בעולם הם פחד באסיה בגלל סין וכן התחממות במפרץ הפרסי. מגמה נוספת התומכת בתעשייה היא ההמשך הצפוי בצמיחה בתעופה האזרחית.

יעד ה – 2% תוצר – תהליך שיימשך לפחות עד 2024

היעד שנקבע ע"י מדינות נאט"ו הוא להגיע לתקציב ביטחון של  – 2% תוצר. יעד זה נקבע כבר בשנת 2014, כאשר תאריך היעד להגיע לרף זה הוא 2024. גם במתכונת הנוכחית, רואים שהגידול בהוצאות הביטחון בשש השנים הקרובות צפוי להיות גבוה מהגידול בתמ"ג. טראמפ לוחץ על מדינות נאט"ו להגביר את הקצב ולהגיע ליעד ה – 2% מוקדם יותר. טראמפ תקף ישירות את גרמניה.

עפ"י נתוני נאט"ו שהתפרסמו לפני שבוע רק ארבע מדינות חברות נאט"ו (ולא חמש) עומדות מעל יעד תקציב הביטחון ביחס לתוצר כאשר ארה"ב מובילה בפער גדול. תאריך היעד להגיע להוצאה ביטחונית של 2% תוצר הוא 2024 ולא 2025.

נדרשת עלייה של 38% בהוצאה השנתית על ביטחון, בהיקף של 117 מיליארד דולר כדי להגיע להוצאה ביטחונית כשיעור מהתוצר מ- 1.5% ל – 2%.

כמה מהמדינות הגדולות בנאט"ו רחוקות מיעד ה – 2%, בהן גרמניה, קנדה, איטליה, ספרד. הדרישה של טראמפ להגיע להוצאה תקציבית של 4% תוצר נראית תלושה, כמו גם תביעתו להגיע "מייד" להוצאות ביטחון בשיעור של 2% תוצר, אבל הלחץ האמריקאי עשוי להשפיע לחיוב על תקציבי הביטחון של מדינות נאט"ו בשנים הקרובות.

 אפשרויות השקעה

ניתן לנצל הזדמנויות ולהיחשף דרך   ETFs העוקבים אחרי מדדי Defense&Aerospace או על ידי קנייה של המנייה האירופאית הגדולה בתחום – אירבאס.

הרציונאל בקנייה של איירבאס נשען על כך שיכול להיות שהמתקפה הכוללת של טראמפ מול פחות או יותר כל מדינה בעולם, תסיט קונים פוטנציאליים מבואינג לאיירבאס.

איירבאס (וגם בואינג) יהנו בשנים הקרובות לא רק מהזמנות של מוצרי ביטחון אלא גם מגידול בתעופה אזרחית. יחד עם זאת יש לסייג ולומר שהשינוי לא יתבטא באופן מיידי: צבר ההזמנות הוא רב שנתי והשינוי אם יהיה, יהיה הדרגתי מאוד. בנוסף, מלחמת הסחר עשויה להסתיים תוך מספר שבועות או חודשים.

המכירות האזרחיות של איירבאס צומחות כבר 15 שנים ברציפות ועדיין יחס ה – Book to Bill של החברה לסוף 2017 עמד על 1.5, זהו יחס הנחשב גבוה מאוד והוא מצביע על המשך הצמיחה הצפוי בשנים הקרובות.

בשורה התחתונה

סקטור ה – Aerospace&defense צפוי להמשיך ולהציג צמיחה עקבית בשנים הקרובות כתוצאה מעליית תקציבי הביטחון וכן כתוצאה מהמשך ההביקושים לתעופה אזרחית. אנו ממליצים להיחשף אליו באמצעות RTF מתאים ו/או ע"י קניית מניית אירבאס – Air FP.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:15 | 29.05.18

מצבם של הבנקים באיטליה

מניות שני הבנקים האיטלקיים אוניקרדיט ואינטסה סאנפאולו איבדו בתוך שבועיים כ-20% מערכם.

המשבר הפוליטי מתנקז לבורסה האיטלקית בכלל ובעיקר למניות הבנקים. הלחץ על הבנקים האיטלקיים עולה בגלל כמה גורמים שחוברים יחד.

כמות גדולה של אג"ח ממשלתיות

הבנקים האיטלקיים עדיין מחזיקים בכמות גדולה של אג"ח ממשלת איטליה שסופגות ירידות מחירים חדות בימים האחרונים. הבנקים מחזיקים 345 מיליארד אירו של אג"ח ממשלת איטליה, לצורך העניין, ההון העצמי של שני הבנקים הגדולים באיטליה הוא 112 מיליארד אירו. מחיר אג"ח ממשלת איטליה לעשר שנים ירד בשבועות האחרונים ירד בקצת יותר מ – 10%. זו מכה כבדה לבנקים.

חשש מהפחתת דירוג

ממשלה פופוליסטית צפויה להגדיל את הגירעון ולחרוג מהמגבלות שמציב האיחוד האירופאי, במקרה כזה תיתכן הפחתת דירוג למדינה וגם לבנקים (מודיס המדרגת את אג"ח ממשלת איליה ב – Baa2 כבר הפחיתה את אופק הדירוג לשלילי לפני כמה ימים).

הגדלת המחיקות

החרפת הפגיעה הכלכלית תפחית את מחירי ההלוואות הרעות ותאלץ את הבנקים להגדיל את המחיקות.

הפחתת מס

הפחתת מס צפויה (כאשר ייפתר המשבר וימונה ראש ממשלה) צפויה להפחית את הערך של נכסי המס שהבנקים צברו. זה יכול לייצר פגיעה של בין 0.5% - 1% בהון הליבה של הבנק.

בשורה התחתונה

קשה לראות כרגע טריגר שיחזיר את השקט לאיטליה. גם כאשר תקום ממשלה וימונה ראש ממשלה הבעיות יוותרו על כנן בגלל המדיניות הצפויה של הגדלת הגירעון. החשש מהתפצלות איטליה מגוש האירו לא יעלם גם אחרי הקמת ההמשלה ואולי אף יגבר. אנחנו לא רואים בירידות האחרונות באיטליה הזדמנות קנייה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:01 | 08.05.18

קרנות מומנטום

התפיסה המקובלת היא שקרנות מומנטום טובות לתקופות של עליות ובאמת MTUM  -  The iShares Edge MSCI USA Momentum Factor ETF הוכיח ביצועי יתר מאז הושק ב-2013 ועד היום. יחד עם זאת, המבחן של ניירות מהסוג הזה הוא בתקופות של ירידות בשווקים.

ל – ETF  MTUM  לא ממש ניתנה הזדמנות להיבחן בתקופות של ירידות משמעותיות, אבל בשתי האפיזודות הקצרות של מימושים בשווקים שהיו מאז 2013, רשם הנייר ביצועים טובים הן ביחס למדד אחריו הוא עוקב והן ביחס ל – S&P500.

מה זה MTUM?

MTUM הוא ETF הפועל על בסיס טכני. הנייר עוקב אחרי מדד - MSCI USA Momentum USD Gross Total Return Index.

המדד ממנו נבחרות המניות הוא  MSCI USA, מדד זה כולל חברות אמריקאיות בשווי שוק גדול ובינוני. מדד המומנטום מדרג את המניות על פי תשואה מתואמת סיכון שהתקבלו לתקופות של שישה ו-12 חודשים. פרקי זמן אלו נקבעו לאחר בדיקות ומחקרים שהראו שהמומנטום מאבד מכוחו בתקופות ארוכות יותר ומתוך רצון לבחור ניירות השומרים על מומנטום חזק בשני פרקי זמן רלוונטיים כדי לבחור ניירות עם ביצועים עקביים. כל מניה מקבלת ציון ולמדד נכנסות המניות עם הציון הגבוה ביותר. כלומר מניות שרשמו עליות גבוהות אבל בתנודתיות יחסית נמוכה.

המניות ב-MTUM מתעדכנות מידי חצי שנה. התקופה הזו נבחרה כאיזון בין הצורך לשמור על התיק עדכני לבין  הרצון להימנע מתגובות ל"רעשים" קצרי טווח בשוק. מספר המניות שמחזיק MTUM משתנה והוא כרגע עומד על 126 מניות.

מה קורה בתקופות מימושים?

לאחר ביצועי יתר כאלה סביר להניח שבמימושים ה-MTUM יחטוף יותר. זה לא מה שקרה. בשתי התקופות היחידות בהן היו מימושים של כ-10% ויותר בחמש השנים האחרונות ספג ה-MTUM ירידות פחותות או דומות. במימוש של 2015-16 הוא ירד משמעותית פחות ממדד הייחוס שלו וגם הראה ביצועים טובים יותר ביחס ל-S&P500 וב-2018 הראה אמנם ביצועי חסר אבל בפער נמוך.

היות שהנייר עצמו בן חמש שנים בלבד, בדקנו גם את ביצועי המדד אחריו הוא עוקב כדי לקבל פרספקטיבה של טווח ארוך. בדרך כלל אין הרבה משמעות לבדיקה תיאורטית של מדדים, אבל בחמש השנים האחרונות רואים שהנייר MTUM   עוקב עם טעות עקיבה נמוכה מאוד אחרי המדד - MSCI USA Momentum.  זה אומר שהמדד בכל זאת מייצג משהו שעומד במבחן המציאות.  

נציין כי ביצועי היתר של  מדד MSCI USA Momentum מתרחבים לאורך זמן ביחס לשוק. 100 דולר שהושקעו באסטרטגיה זו לפני 30 שנים היו הופכים ל – 5400 דולר לעומת 1000 דולר "בלבד" בהשקעה במדד ה – S&P500.

בשורה התחתונה

במדידה ארוכת טווח מדד המומנטום מציג ביצועי יתר ביחס למדדי מניות סטנדרטיים מבלי לשלם על כך בתקופות של ירידות, ייתכן שחלק מזה קשור למתודולוגיה לפיה נבחרות מניות עם ביצועים טובים אבל עם תנודתיות נמוכה.

נקודה חשובה נוספת עבור המשקיעים היא שה - ETF הוא נזיל ודמי הניהול נמוכים יחסית לניירות מסוג זה.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:24 | 25.04.18

קנו QQQ

משקל הטכנולוגיה ב – S&P500 הוא 25.2%, זהו הסקטור בעל המשקל הגבוה ביותר ומשקלו ב – S&P500 הלך וגדל ב-15 השנים האחרונות. הסקטור הבא אחריו הוא הפיננסים עם 14.4% בלבד.

ה – ETF המוכר המייצג של סקטור הטכנולוגיה הוא ה – XLK. הבעיה בחשיפה לטכנולוגיה באמצעות ה – XLK היא שהוא לא באמת מייצג את כלל החברות בסקטור, לפחות לא בתפיסה המקובלת של המשקיעים או בהגדרה הרחבה של מהי בכלל חברת טכנולוגיה.

מי חסר?

שתי החברות הבולטות הנעדרות מה-XLK  הן אמזון ונטפליקס. שתי החברות האלה משויכות לסקטור ה – Consumer Discretionary ויחד הן מהוות כ-25.5% מהמדד הזה. משקיע המעוניין בחשיפה לסקטור הטכנולוגיה הכולל את שתי החברות האלה, נתקל בבעיה.

הבעיה הזו צפויה להחמיר. בספטמבר הקרוב, סקטור הטלקום צפוי להתרחב ולהפוך לסקטור שירותי תקשורת, החברות הבולטות שצפויות לעבות אותו הן גוגל ופייסבוק. חברות אלה ייגרעו מסקטור הטכנולוגיה.

בסוף השנה, מי שישקיע בסקטור הטכנולוגיה, יימצא עצמו לא רק בלי אמזון ונטפליקס, אלא גם בלי גוגל ופייסבוק.

אפשר להבין את S&P, הגבולות בין טכנולוגיה וסקטורים אחרים מיטשטשים עם הזמן. בנוסף, הכללה של ארבע החברות האלה בתוך סקטור הטכנולוגיה, תהפוך את הסקטור לבעל משקל גבוה בצורה בלתי פרופורציונאלית למדד ה – S&P500, לפי החישוב שלנו, משקל סקטור הטכנולוגיה בהנחה והיה כולל את ארבע החברות הגדולות הוא  כ-34% לעומת 20.7% בלעדיהן. היות שה - S&P500 כולל 11 סקטורים, סקטור בודד עם משקל של 34% הוא בעייתי מאוד.

איך נכון להיחשף לסקטור?

מהותית נראה שנכון יותר לקבל חשיפה לסקטור הטכנולוגיה כולל אמזון, נטפליקס, פייסבוק וגוגל. לא רק בגלל החדשנות המאפיינת את החברות האלו והאופי הטכנולוגי שלהם (אמזון למשל, היא הרבה יותר מחברת קמעונאות המוכרת באמצעות האינטרנט ). העובדה היא שהמתאם של החברות האלה עם סקטור הטכנולוגיה הוא גבוה יותר מהמתאם שלהן עם הסקטור בהם נכללים (אמזון ונטפליקס עם סקטור הצריכה המחזורית) או צפויים להיכלל (גוגל ופייסבוק עם סקטור הטלקום).

בשורה התחתונה

ה – XLK הוא מוצר "נכה" המספק חשיפה חסרה למניות טכנולוגיה בהגדרתן הרחבה. למשקיעים שמעוניינים בחשיפה לסקטור הטכנולוגיה וחשופים כרגע ל – XLK, אנו ממליצים למכור XLK ולקנות QQQ. זה היה נכון עד היום, אבל זה יהיה נכון עוד יותר החל מספטמבר השנה, אז צפויות להיגרע פייסבוק וגוגל מסקטור הטכנולוגיה. צריך לומר כי ה - QQQ בעצמו לא מספק חשיפה נקייה לטכנולוגיה, אבל הוא עדיין עדיף לכל מי שמחפש חשיפה כוללת לחברות הנתפסות טכנולוגיות ובמיוחד לגדולות שבהם.

גילוי נאות: לכותב/ת הסקירה אין עניין אישי בנושא הנדון לעיל. הנתונים והמידע המובאים לעיל אינם מהווים ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:30 | 13.03.18

נאסד"ק 100 מול ה-S&P 500

ביצועי היתר של ה–100 NASDAQ  הולכים ומתרחבים ככל שעובר הזמן, כך עולה מבדיקה של ה-15 שנים האחרונות שעשינו.

משנת 2003 ועד היום, ה – Nasdaq100 ייצר תשואה כוללת של 700% וה – S&P500 רשם תשואה של 353% בלבד. כלומר הנאסד"ק ייצר החזר כפול למשקיעים ביחס ל – S&P500.

הפער

נשאלת השאלה, מהיכן נובעים ביצועי היתר, האם מהתרחבות מכפילים או מצמיחה עקבית ברווחים. התשובה היא חד משמעית -  צמיחה ברווחים. מכפיל הרווח של ה – NASDAQ 100 לא נמצא ברמה חריגה ביחס למכפיל ה – S&P500. בראייה ארוכת טווח, היחס בין מכפילי הרווח אף התכווץ, כלומר למרות התכווצות יחסית ואבסולוטית של מכפיל הרווח של ה - NASDAQ,  הוא הציג ביצועים עודפים משמעותית.

האם הגיע הזמן לממש? 

אחרי שנה יוצאת דופן בה מניות הטכנולוגיה הגדולות הציגו תשואות מרשימות ביותר, הפיתוי לממש רווחים במניות אלו, עולה. בבדיקה של שבע שנים, התמחור היחסי של ה – NASDAQ   ביחס ל – S&P500 הוא גבוה אך לא באופן שאמור לעורר את חששות המשקיעים.

בשבע השנים האחרונות היחס החציוני בין  המכפילים של ה – NASDAQ ל – S&P500  היה 1.18. היחס הנוכחי הוא 1.225, זהו מרחק של סטיית תקן אחת מהחציון, יקר, אבל לא באופן קיצוני.

לפי בדיקתנו, גם כניסה בתמחור יתר הדומה לנוכחי (1.225) בשנים האחרונות הובילה לביצועי יתר של ה – NASDAQ בכל אחת מהפעמים.

בשורה התחתונה

למרות ביצועי היתר האחרונים של ה - NASDAQ, בהסתכלות רחבה, נראה שבהשוואה בין שני המדדים, ה – NASDAQ צריך לקבל עדיפות גם אחרי העליות האחרונות כחלק מראייה אסטרטגית ארוכת טווח.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:56 | 01.02.18

ינואר – סימן לבאות?

בחודש הראשון של השנה עלה מדד ה – S&P500 ב-5.6% - עלייה מרשימה. רצינו לבדוק האם ביצועי ינואר הם סימן לבאות. לצורך כך בדקנו את ביצועי מדד ה – S&P500 מ-1927 ועד היום, ויצרנו שתי סדרות: הביצועים בחודש ינואר והביצועים בשנה כולה.

מהלך הבדיקה

דגמנו את 10 פתיחות השנה הטובות ביותר ואת 10 פתיחות השנה הגרועות ביותר (ביצועי חודש ינואר) ובדקנו מה היו ביצועי מדד ה – S&P500 ביתרת השנה (פברואר – דצמבר).

האם החזרה לממוצע היא הדומיננטית, כלומר לאחר העליות של ינואר יבואו ירידות שיחזירו את המדד לתשואות ממוצעות או שהמומנטום חזק יותר בתקופות זמן כאלה, כלומר ינואר חזק הוא סימן להמשך הביצועים הטובים בהמשך השנה.

התוצאות

במקרים בהם ינואר היה חלש (ירידות של 4% ויותר), התשואה החציונית לתקופה: פברואר – דצמבר, הייתה חלשה – 2.31%, ואילו במקרים בהם ינואר היה חזק (עליות של 5% ומעלה), התשואה החציונית ליתרת השנה הייתה מרשימה -  12.43%.

המסקנה

אם לשפוט רק לפי הנתונים הללו, המימוש הבא שיהיה, עשוי להוות הזדמנות טובה לקנות מניות ולהצטרף למגמה החיובית.

ה – S&P500   נמצא במגמת עלייה כבר מעל ל-400 יום כמעט ללא הפרעה, כלומר ללא מימוש של 5%. זהו שיא של כל הזמנים מאז יש תיעוד לביצועי מדד ה – S&P500.

בסופו של דבר גם המימוש המיוחל יגיע.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:44 | 25.01.18

שוק המניות הצרפתי - המלצה

כלכלת צרפת נכנסה ל-2018 במומנטום חזק, כאשר המשך יישום הרפורמות המקיפות של מקרון הנהנה מגיבוי של הפרלמנט, צפוי לתמוך בהעלאת פוטנציאל הצמיחה של צרפת בשנים הקרובות. המכפיל הנמוך יחסית והתשואה האלטרנטיבית הנמוכה, הופכים את ההשקעה לכדאית.

חשיבות הרפורמות 

הכלכלה הצרפתית נמצאת במגמת שיפור. זאת, בין היתר, בעקבות רפורמות שממשלת צרפת הובילה בשנים האחרונות. ישנם מספר גורמים התומכים בכך שעמנואל מקרון, נשיא צרפת, יוכל להמשיך ליישם רפורמות כלכליות נוספות שיתמכו בפוטנציאל הצמיחה של כלכלת צרפת.

כך למשל, למקרון יש אג'נדה ברורה של ביצוע רפורמות כלכליות שמטרתן להגמיש את שוק העבודה ולייצר תנאים בסיסיים שיאפשרו פריון עבודה גבוה יותר וצמיחה גבוהה יותר בעתיד.

בנוסף, למפלגתו של מקרון (EM) יש רוב בפרלמנט הצרפתי, דבר שיקל עליו להעביר חוקים הנדרשים לביצוע הרפורמות.

גורם נוסף שתומך להערכתנו בהמשך צמיחה הוא העובדה שכלכלת צרפת נמצאת כיום במקום טוב יותר ביחס לשנים האחרונות. שיעור האבטלה ירד בהדרגה בשנתיים האחרונות וכיום הוא 9.7% לעומת רמות הגבוהות מ-10% לאחר ששיעור האבטלה נע בין 10% - 10.5% מאז 2013. כלכלה שנמצאת בתהליך שיפור יוצרת תנאים בסיסיים שמקלים על ביצוע רפורמות.

בשורה התחתונה

הרפורמות של מקרון צפויות לתמוך בשיפור בפעילות הכלכלית ובפוטנציאל הצמיחה של צרפת בשנים הקרובות. גם יישום חלקי שלהן יתרום לשיפור ביחס למצב הנוכחי. שוק המניות הצרפתי נראה לא יקר ביחס לאלטרנטיבה חסרת הסיכון וביחס לשוק האמריקאי.

אנו ממליצים להיחשף לצרפת באמצעות ETF. כך למשל, הנייר בעל השווי שוק הגדול ביותר עם טעות העקיבה הנמוכה ביותר הוא זה של LYXORCAC FP, יחד עם זאת הביצועים הטובים ביותר הם של הנייר של AMUNDICF1 FP. ביצועי היתר מיוחסים ככל הנראה לכך ש - AMUNDI מלווים חלק גדול יותר מהניירות שמחזיק ה – ETF למשקיעים שמוכרים אותם בחסר. למי שמעוניין בחשיפה נקייה למדד אנו ממליצים על ה – CAC FP, לעומת זאת, מי שלא חושש מ"הפעילות הצידית" של AMUNDI יכול לבחור בתעודה זו.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:18 | 21.12.17

רפורמת המס בארה"ב – תגובה

רפורמת המס בארה"ב עברה אתמול סופית. קיצוצי המס יהיו דרמטיים וכמוהם לא נראו בארה"ב בשלושים השנים האחרונות. לב הרפורמה של טראמפ, הוא הפחתת מס החברות מ– 35% ל-21% בלבד.

הזווית הישראלית

מתוקף החוק לעידוד השקעות הון, חברות ההייטק הגדולות צפויות ליהנות ממס מופחת ביחס למיסוי הצפוי בארה"ב. החברות הגדולות ישלמו 6% והקטנות – 12%. כלומר, לחברות האמריקאיות באופן כללי יהיה עדיין יתרון מיסויי להישאר ולפעול בארץ.

בנוסף, צריך לזכור שחברות הייטק אמריקאיות רבות פועלות בארץ לא רק בגלל שיקולי מס אלא גם בגלל הערך המוסף וכוח האדם האיכותי, כך שסביר להניח שעסקי ייצור מסורתיים יותר (בעיקר מסין) יחזרו לארה"ב לפני שישראל תיפגע, אם בכלל

ההשפעה הישירה

השפעה ישירה יותר, עליה כבר הצהיר השר כחלון בתגובה לרפורמת המס האמריקאית, היא הפחתה נוספת במס החברות שצפוי לרדת כבר בינואר הקרוב ל–23%. הפחתה של נקודת אחוז תפחית מהכנסות המיסים כ–900 מיליון שקל בשנה. התגובה הישראלית אם אמנם תהיה כזו, תתבטא בהפחתת מיסוי מתונה הרבה יותר ביחס להפחתה החדה במיסוי בארה"ב והשלכותיה בשלב הראשון והמידי יהיו עלייה ברווחי החברות הפועלות בארץ. בשלב מאוחר יותר, כאשר התחרות תעשה את שלה, גם הצרכנים הישראלים ייהנו ממחירים זולים מעט יותר.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

09:11 | 13.12.17

KEMQ – ניתוח ETF

ה – ETF KEMQ  שעוקב אחרי Solactive Emerging Markets Consumer Technology Index, כולל בתוכו חברות ב-26 מדינות בשווקים המתעוררים שעיקר עיסוקן הוא מסחר אלקטרוני, שירותים אינטרנטיים, תשלומים דיגיטליים, או חברות תוכנה הקשורות לאינטרנט.

ההזדמנות

אימוץ האינטרנט ממשיך בהתרחבות המהירה שלו בשווקים המתעוררים בו בזמן שהצריכה המקומית בשווקים אלו גדלה בהתמדה ועוברת אף היא לאינטרנט. לפי הערכות ה – OECD, הצריכה בשווקים המתעוררים עשויה להגיע ל–52% מהצריכה הגלובאלית עד שנת 2030. מדובר במגמה ארוכת טווח ושינוי מבני שיימשך בעשורים הקרובים.

החברות הכלולות במדד (Tencent, Baba, Naspers ועוד) הן החלופה בשווקים המתעוררים לחברות הגדולות בעולם בצד המערבי של הגלובוס, דוגמת גוגל, פייסבוק, פייפאל ואמזון.

המצב הפיננסי

המניות בסקטור אמנם נסחרות במכפילים גבוהים אך יש לכך הצדקה כפולה. במרבית המקרים יש לחברות האלה דומיננטיות בשווקים בהן הן פועלות וקשה להתחרות בהן, והן נהנות מקצב צמיחה מהיר.

בשורה התחתונה

אנו סבורים שלאורך זמן השקעה במניות הטכנולוגיה בשווקים המתעוררים תציג תשואת יתר ביחס להשקעה רחבה בשווקים המתעוררים. משקל סקטור הטכנולוגיה בתוך מדד השווקים המתעוררים (כיום 27.8%) ימשיך להתרחב לאורך זמן. זו מגמה בלתי נמנעת. לכן, אנו ממליצים לבנות פוזיציה ב-KEMQ כחלק מההשקעה בשווקים המתעוררים.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:16 | 17.10.17

דוחות הבנקים האמריקאים – ניתוח

הבנקים האמריקאים פתחו את עונת הדוחות בארצות הברית, וכבר כעת ניתן להבחין בכמה מגמות ברורות.

ההכנסות ממסחר (בעיקר באיגרות חוב)

ירדו משמעותית, תוצאה ישירה של התנודתיות הנמוכה. כאשר אין תנועות חדות במחירי הניירות, אין תמריץ לבצע קנייה/מכירה וכך הכנסות הבנקים נפגעות.

מדד MOVE של בנק אוף אמריקה -  Merrill Lynch Option Volatility Estimate MOVE Indexמדגים היטב את התופעה. כפי שזה נראה לעת עתה, גם הרבעון הרביעי מתאפיין בהמשך תנודתיות נמוכה ולכן ההכנסות ממסחר צפויות להיות חלשות גם ברבעון הרביעי. אגב, החולשה הזו לא מסמנת טובות למורגן סטנלי וגולדמן זאקס שהכנסותיהם מוטים יותר למסחר. השניים יפרסמו דוחו"ת היום (ג').

ההוצאות

השליטה בהוצאות ממשיכה והיא כאן כדי להישאר. המעבר לפעילות אונליין מאפשר לבנקים לחתוך בהוצאות כח אדם ולסגור סניפים כך שבאופן כללי ניתן לומר שבנטרול הוצאות חד פעמיות, בסיס ההוצאות יורד באופן אבסולוטי ולא רק ביחס להכנסות. ההוצאות ב – Bank of America ירדו ב – 2.5%, ב – JPM ב – 1%, וב- Citi ב – 2%.

תיק ההלוואות

תיק ההלוואות גדל אבל בשיעור מתון יותר מזה שהורגלנו אליו עד לפני מספר רבעונים. שיעור הגידול בהכנסות נע בטווח של 2% - 3% ביחס לרבעון המקביל.

המרווח הפיננסי

התמונה משתנה בין הבנקים שכן היא תלויה בהרכב הנכסים וההתחייבויות והרגישות שלהם לעליית ריבית. יחד עם זאת, ברוב הבנקים נרשם שיפור במרווח, אך הירידה בתלילות העקום פוגעת ברווחי המימון הצפויים בעתיד.

מילה על וולס פארגו

כל המגמות שציינו לגבי Citi, JPM ו – BAC . בוולס פארגו המצב קצת שונה. הבנק שבאופן היסטורי נחשב לאיכותי מבין הבנקים הגדולים ממשיך להתמודד עם פרשיות משפטיות הקשורות לנוהגי המכירות האגרסיביים ופתיחת חשבונות ללא יידוע הלקוחות שלו שיצרו גם פגיעה בשמו הטוב של הבנק. ההכנסות ירדו ב-1.8% ביחס לרבעון המקביל, ההוצאות עלו ב-8% (בגלל הפרשות משפטיות). הבנק ייצר תשואה של ההון של 9.06%, הנמוכה מזה שנים.

בשורה התחתונה

דוחו"ת "נטולי השראה". הבנקים הגדולים מייצרים בדרך כלל תשואות על ההון של מתחת ל – 10% נמוך ממחיר ההון המקובל של התעשייה, כ-10%. למרות זאת מכפיל ההון שלהם (למעט זה של סיטי) גבוה מ – 1.

קטיליזטורים אפשריים שיצדיקו את מחירי המניות הם הפחתת מס חברות (הבנקים הם הסקטור שמשלם את המס הגבוה ביותר) וכן תוואי ריבית עולה. למרות זאת, להערכתנו מניות הבנקים מתומחרות במלואן. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:20 | 08.10.17

מספר התפתחויות מעניינות התרחשו לאחרונה והחזירו אותנו לנייר ערך מעניין להשקעה-   ETF  IBB (ISHARES NASDAQ BIOTECHNOLOGY).

המפולת במחירי הביוטק

המפולת במחירי הביוטק ב-2016 נבעה מלחץ ציבורי וחשש ממשי מרגולציה שתגביל את עליית מחירי התרופות. הנושא הזה הולך ודועך, כאשר עד היום לא רואים התקדמות ממשית. בשבוע שעבר, שבה ותופסת את הכותרות רפורמת המס בארה"ב. זהו נושא כבד משקל שנראה שמיטב המאמצים יופנו לכיוונו.

התופעה של העלאות מחירים אגרסיביות של תרופות כבר איננה. ממילא הרפובליקאים לא ממהרים להתערב בחוקי השוק הפתוח, ולכן גם הלחץ לחקיקה בנושא ירד למעשה מהפרק.

ביצועי המניות 

הצמיחה במניות הביוטק המובילות, אמנם משתנה ממניה למניה, אבל באופן כללי נראה שהצמיחה היא מתונה יותר וכך גם מכפילי הרווח, בטח כשמדובר בקבוצת המניות הגדולות. היחס בין המכפילים לצמיחה נראה כיום אטרקטיבי יותר בקבוצת הביוטק לעומת השוק הרחב.

התפתחויות אחרונות

ראשית, עסקת GILD-KITE הפיחה רוח חיים בסקטור, תוך ציפייה לעסקאות נוספות של חברות צעירות יחסית עם טכנולוגיות מבטיחות וחקיקת גראהם –קסידי (החלופה לאובמהקייר) שפוטנציאלית הייתה עלולה לפגוע בסקטור כבר לא רלוונטית. לפני כשבוע דווח שהחקיקה לא תזכה לרוב ולכן לא תועלה אפילו להצבעה.

בשורה התחתונה 

האקלים סביב סקטור הביוטק נראה בהיר יותר והסקטור שוב תופס מומנטום חיובי, כאשר להערכתנו, מחירי המניות עדיין נוחים יחסית.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:33 | 14.08.17

החברה היא קמעונאית אופנה אינטרנטית המוכרת מגוון מוצרים במחירים תחרותיים וצומחת במהירות. נראה שהצמיחה הזו היא לא אופנה חולפת.

רווחיות עודפת

לחברה מספר יתרונות המייצרים לה רווחיות עודפת על התעשייה וכן צמיחה גבוהה מאוד – ברבעון האחרון צמחו ההכנסות האורגניות של המותגים המובילים ב-78%.

קצב הצמיחה במכירות החברה הצפוי על ידי השוק ל-2017 הוא כ-60%, והיא החברה הצומחת ביותר בתחומה.

זמן השקה מהיר

היתרון העיקרי של החברה הוא זמן ההשקה המהיר מאוד של מוצרים חדשים. כ-70 ימים מתחילת גיבוש קונספט למכירה בפועל של מוצר. עובדה זו מאפשרת לחברה לשמור על מוצרים טרנדיים ועדכניים, וכן לשמור על ניהול מלאי יעיל ביותר. מבחינה זו, החברה משתווה לחברת האופנה המוערכתInditex  ועולה בהרבה על מתחרות אחרות בתחום האופנה. נציין כי החברה פעילה מאוד ברשתות החברתיות וגם זה תורם לשמירה על העדכניות הקריטית לתחום האופנה.

בשורה התחתונה

מניית החברה לא זולה, אך להערכתנו בצדק. העלאת תחזית החברה לאחרונה מקצב מכירות שנתי של 50% ל – 60%, תוכח להערכתנו כהערכה שמרנית.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:55 | 27.07.17

תגובה לדו"חות פייפאל

פייפאל פרסמה דוחות מצוינים, עם מספר דגשים. ראשית, הרווח למנייה עלה ב-27% ל-0.46 סנט, גבוה מהצפי ל – 42.7 סנט.  בנוסף, החברה ייצרה תזרים מזומנים חופשי של 747 מיליון דולר – עלייה של 51% והחברה הצליחה לגייס 6.5 מיליון חשבונות חדשים – הצמיחה האורגנית הגבוהה בתולדות החברה ועלייה של 80% ביחס לרבעון המקביל.

ההתפתחויות החשובות

ההתפתחויות החשובות ביותר ברבעון היו ההסכמים שחתמה PAYPAL עם שורה של חברות מובילות שמבצרות את מעמדה כחברת התשלומים האלקטרוניים הגדולה בעולם ובפער ניכר. PayPal חתמה עם Baidu שיתוף פעולה שמאפשר ללקוחות הסיניים של Baidu לבצע רכישות מחוץ לסין באמצעות PayPal.

אפל שבעבר נתפסה כאיום על PayPal עקב כוונתה לפתח את ה-Apple Pay, חתמה עם PayPal הסכם לפיו לקוחות Apple  יוכלו לקנות ב – Itunes באמצעות PayPal. PayPal גם הרחיבה את שיתוף הפעולה שלה עם ויזה מלפני רבעון שהתייחס לאסיה-פסיפיק כדי שיכלול גם את ויזה אירופה. PayPal חיזקה הסכמים עם Bank of America ו – JP Morgan שיאפשרו ללקוחותיהם המחזיקים בכרטיס להתממשק בקלות ל – PayPal. החברה גם הרחיבה את השותפויות שלה עם גוגל פייסבוק וסמסונג.

מה אנחנו חושבים?

ההתפתחויות ברבעון האחרון מחזקות את הערכת הבסיס שלנו כי מעמדה של PayPal איתן וממשיך להתחזק. החברה נסחרת כעת במכפיל רווח צפוי לרווחי השנה של 32.754 ולרווחי 2018 – 27.3, גבוה במעט מהצמד V/MA. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:03 | 12.07.17

תעודת הסל  XLPS LN העוקבת אחר סקטור הצריכה הבסיסית, מחזיקה מניות של חברות לארג' קאפ איכותיות. במדידה לאורך זמן, סקטור ה –Consumer Staples Select Sector SPDR הראה ביצועי יתר על מדד ה-S&P 500. בעשור האחרון, תשואת היתר השנתית הסתכמה ב-3%. את הביצועים העודפים האלה השיג הסקטור עם BETA הנושקת ל-1 ועם ביצועים עודפים משמעותית בתקופות של שווקים יורדים.

התזמון משמעותי

בשנה האחרונה הציג הסקטור ביצועי חסר משמעותיים ביחס ל-S&P500 ואלו עומדים על 15% (!). הסיבה היא, ככל הנראה, שלמשקיעים נמאס לחכות למיתון הבא והם כבר לא משוכנעים ששוק המניות הוא ב-Late Cycle ולכן התייאשו מלהתבצר במניות דפנסיביות.

מבלי לנסות לנחש מתי יגיע השוק הדובי הבא,  אפשר לומר בסיטואציה הנוכחית שני דברים. ראשית, מכפיל המכירות של סקטור הצריכה הבסיסית ביחס למכפיל ה-S&P500 הוא הנמוך ביותר שהיה ב-17 השנים האחרונות. תימחור חסר קיצוני. בממוצע, מכפיל המכירות של סקטור הצריכה הבסיסית זול ב-0.31 נקודות, כיום הפער הוא כפול - 0.65 נקודות.

בנוסף, בבדיקה שביצענו של 20 השנים האחרונות, ביצועי חסר של ה-XLP הוכחו כנקודת כניסה מצוינת. בממוצע, כניסה לאחר ביצועי חסר דו ספרתיים של ה-XLP לעומת ה-S&P500 הניבה תשואה חיובית דו ספרתית בשנה העוקבת.

בשורה התחתונה

מרווח הביטחון בקניית ה-XLP כיום הוא להערכתנו גבוה. חשיפה למדד הצריכה הבסיסית לאחר ביצועי חסר ביחס ל-S&P500 הוכחה באופן עקבי כרעיון משתלם. אנו מעדיפים להיחשף באמצעות התעודה האירית – XLPS LN.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:28 | 05.07.17

חברת Sirius, הפועלת בארה"ב, משדרת ערוצי אודיו באמצעות לווינים (רדיו לוויני), במודל של מנויים – ללא פרסומות. לחברה מגוון רחב של ערוצים, המוקדשים בין היתר למוסיקה, חדשות, ספורט, תוכניות אירוח (הווארד סטרן), קומדיות ועוד. נכון לסוף 2016 נהנית החברה מקהל של 31.3 מיליון מנויים, ונסחרת בשווי שוק של 25.5 מיליארד דולר. ב-12 החודשים האחרונים היה הרווח הנקי שלה 820 מיליון דולר, על הכנסות של 5.1 מיליארד דולר.

יתרון הגודל

סיריוס נהנית ממעמד איתן בשוק, כחברת הרדיו הלוויני הגדולה ביותר בארה"ב, בענף המעמיד חסמים גבוהים בפני שחקניות חדשות. כ-70% מהמכוניות החדשות הנמכרות בארה"ב כבר מכילות את הציוד של סיריוס – שהורכב עוד בקו הייצור. יתרון הגודל של החברה מאפשר לה להשקיע הון רב ביצירת תכנים מגוונים ואטרקטיביים ובמשיכת טאלנטים.

השקעות הוניות נמוכות

לחברה יש בסיס לקוחות רחב ויחס הנטישה שלה נמוך יחסית – רק 1.9% בשנה, אף שלאורך השנים היא מעלה את המחיר באופן הדרגתי. תזרים המזומנים שלה מפעילות שוטפת גבוה מאוד – כ-1.7 מיליארד דולר – וההשקעות ההוניות שהיא נדרשת להן נמוכות יחסית, עם תחזית לסכום של 275-250 מיליון דולר ב-2017. לחברה נזילות גבוהה עם קופת מזומנים של 230 מיליון דולר וקווי אשראי ללא מנוצלים של 1.22 מיליארד דולר עד 2,020.

פוטנציאל ההתקנות עולה

פונטציאל המכירות של סיריוס מתרחב והולך משנה לשנה – שכן יותר ויותר כלי רכב ישנים נגרעים ויוצאים מהמחזור, ומפנים מקום למכוניות חדישות המותאמות לרדיו הלווייני. לפי הערכות החברה, אם ב-2016 היו בארה"ב 90 מיליון מכוניות שבהן ניתן היה להתקין את הציוד שלה, הרי שב-2,025 מספר זה יכפיל את עצמו ויותר – לסך של 185 מיליון מכוניות.

תשואה המפצה על הסיכון

איגרת החוב של החברה, שהונפקה בשבוע שעבר, משלמת למחזיקיה קופון של 5%. האיגרת היא מסוג Sr Unsecured, ומדורגת BB/Ba-. לאחר ההנפקה המוצלחת, האג"ח נסחרת במחיר של 101.125 דולר, בתשואה של  4.83% ובמרווח של 260 נ"ב. להערכתנו, תשואה של 4.83% יותר ממפצה על הסיכון הגלום בהשקעה זו. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:26 | 27.06.17

סקטור הפארמה בארה"ב - המלצה

שני טיעונים מרכזיים תומכים בחשיפה לסקטור הפארמה בארצות הברית. הראשון הוא שהסיכון העיקרי העומד בפני סקטור זה – שינויים רגולטוריים שמטרתם להוריד את מחירי התרופות - הוא כבר חדשות ישנות. הרטוריקה השלילית סביב מחירי התרופות פחתה בחודשים האחרונים והעניין בנושא נמצא בדעיכה. ממילא, סיכון זה מתומחר במחירי המניות לאחר ביצועי חסר משמעותיים בשנתיים האחרונות.

יתרה מכך, בימים האחרונים מניות הסקטור מפגינות ביצועי יתר משמעותיים על השוק, על רקע הערכות כי ממשלו של דונלד טראמפ לא יפעיל לחץ משמעותי להורדת מחירי התרופות, אם בכלל. לפי ה"פייננשל טיימס", הרגולציה תשאף להפחית את הסכומים שמוציאים הצרכנים מכיסם כדי לרכוש תרופות. מכך משתמע, שייתכן כי התוכניות הממשלתיות ישלימו את החסר.

נקודה שנייה היא עידוד קביעת מחירי התרופות על סמך יעילותן והערך המוסף שלהן. שני מהלכים אלה זוכים לתמיכה של תעשיית התרופות. על פי הערכות, הכוונה להגדיר תקרה למחירי תרופות ולייבא תרופות זולות יורדת מעל הפרק.

ציפייה להגדלת ההשקעה במו"פ

אלמנט חיובי נוסף נובע מכוונתו של טראמפ לזרז את הליכי אישור התרופות. זהו נושא שלא סוקר רבות בתקשורת, ולכן פחות מתומחר בשוק. ב-2016 זכו רק 22 תרופות באישור ה-FDA (מינהל התרופות האמריקאי) - ירידה מקצב של 50-40 לשנה בשנים הקודמות. החתימה של טראמפ על 21st Century Cure Act היא צעד בכיוון הנכון שיעודד אישורים על ידי מינהל התרופות האמריקאי, וייתכן שבעקבות כך תגדל ההשקעה במו"פ - שתאפשר בטווח הארוך צמיחה גבוהה יותר של רווחי החברות. לאור כל אלה, ניתן לראות שבימים האחרונים הסנטימנט השלילי סביב הסקטור מתאייד, והוא מציג ביצועי יתר.

המדד החכם שמציג ביצועי יתר של 5%

ה-ETF שבאמצעותו אנו ממליצים להיחשף לסקטור הוא PJP - הבוחר את ההחזקות לפי שקלול של מספר פרמטרים כגון צמיחה, מכפילים ומדדי סיכון. המדד מחזיק ב-30 חברות, ואחת לרבעון מתעדכנות החברות הכלולות בו, כמו גם משקלן במדד.

PJP הוא ETF Smart Beta, אשר לאורך זמן מציג ביצועי יתר של כ-5% לשנה בהשוואה למדד סקטור הפארמה, ולכן אנו ממליצים עליו כאמצעי לחשיפה לחברות הפארמה הנסחרות בארצות הברית.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:10 | 15.06.17

את האופנה החדשה של מחירי מניות גבוהים מובילות מניות הטכנולוגיה. שלוש המניות הנסחרות במחיר הגבוה ביותר במדד ה – S&P500 הן פרייסליין (1,900 דולר למניה), והצמד אמזון וגוגל הנסחרות סביב 1,000 דולר למניה. שלוש החברות האלה, וגם ברקשייר האתוואי, כבר ביצעו ספליט (פיצול מניה) בעבר.

יקר יותר הוא טוב יותר?

הסיבה לפיחות במוטיבציה של החברות לבצע פיצולים היא פסיכולוגית בעיקרה. היום חברות מתגאות במחיר המנייה הגבוה שלהן והוא נתפס כעדות להצלחתן.

המשקיעים מתחילים לזהות חברות מוצלחות עם כאלה שמניותיהן נסחרות במחיר גבוה – מספיק לראות את הכתבות והפרסומים בימים אלה על צמד הכוכבות: אמזון וגוגל שמניותיהן חצו לאחרונה את רף האלף דולרים למנייה – המחיר הגבוה מהווה מעין חותמת להצלחתן.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שיש כמובן חברות שנסחרו במחיר גבוה ומניותיהן קרסו.

הבעייתיות במחירי מניות גבוהים

מחירי מניות גבוהים פוגעים במידה מסוימת בנזילות המניות, אם כי גם בכך ניתן להטיל ספק מכיוון שהפגיעה היא לעיתים אופטית בלבד. טיעון נוסף נגד מחירי מניות גבוהים הוא פגיעה במשקיעים הקטנים - משקיעים אלו מוגבלים ביכולת לייצר את החשיפה הרצויה מבחינתם כאשר מחיר המניה גבוה. משקיע שרוצה חשיפה של 1,500 דולר למניה יתקשה להשקיע במניה הנסחרת ב–1,000 דולר למשל.  התרחבות התופעה עלולה במשך הזמן ליצור מעמד של מניות לעשירים בלבד. זהו כמובן לא מצב רצוי.

גם הדאו ג'ונס נפגע

מדד הדאו ג'ונס שבבסיסו תוכנן לתת ייצוג לחברות הגדולות והמובילות בכלכלה האמריקאית נפגע מהאופנה החדשה של מחירי מניות גבוהים שיוצרת פערים גבוהים מאוד ופיזור רחב בין מחירי המניות בשוק. במצב הנוכחי הועדה הקובעת את הרכב המדד נתקלת במכשול טכני והיא איננה יכולה להוסיף שתי חברות שמתבקש להוסיף לדאו – גוגל ואמזון.

אם הארכיטקטים של הדאו ג'ונס לא יבצעו שינוי היסטורי של אופן בניית המדד ומעבר לשיטה הסטנדרטית של ייצוג מניות לפי שווי שוק, המדד יחטא למטרתו כבמה לחברות הגדולות והמובילות בארה"ב.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:36 | 17.05.17

מדד ה – VIX הידוע בכינויו מדד הפחד, קבע שפל של יותר מ–20 שנים לפני פחות משבועיים – רמה של 9.77. בנוסף, מדד ה –500 S&P האמריקאי נע ברצועה צרה ולא רשם מימוש של 5% כבר כ-200 ימי מסחר – שיא של עשור. זו תקופה חריגה ביותר ש"מזמינה" תיקון כבר בטווח הזמן הקרוב.

הדילמה המוצגת למשקיעים היא כזו: האם לשמור מזומנים בצד ולחכות למימוש מתבקש לאחר תקופת שקט כל כך ארוכה, או לחילופין להמשיך ולשמור על חשיפה מנייתית רגילה.

ללמוד מן העבר

אין לשאלה הזו תשובה טובה, אבל אם ללמוד מהניסיון, קשה מאוד לתזמן את השוק. ב – 1993 וב– 2006, כאשר ה –VIX נגע ברמה של 10 (רמה נמוכה מאוד), שוק המניות המשיך לעלות ב–30 הימים העוקבים. יחד עם זאת, בשני המקרים נרשם מימוש של קרוב ל-10% לאחר מספר חודשים. ב-1993 המימוש התברר כהזדמנות קנייה נהדרת, וב-2006 התברר בדיעבד שהיה כדאי להתרחק מהשוק לשלוש שנים, בגלל המשבר הפיננסי הגדול שהגיע לאחר מכן.

אז מה עושים?

באופן כללי לא מומלץ לתזמן את השוק, אבל במצבי קיצון כמו היום, בהם השוק אחרי רצף עליות כל כך ממושך, ההמלצה כבר פחות חד משמעית. שתי דגימות הן לא בדיוק מדגם מייצג, אבל למי שיש סבלנות נראה שכדאי להוריד את הרגל מהגז ולחכות עם קניות נוספות של מניות. זה לא בהכרח יצליח, השוק יכול לעלות עוד 10% ורק אז להתממש ב-5%, אבל להערכתנו זה סיכון שבתקופה הנוכחית סביר לקחת.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:27 | 08.05.17

הבחירות בצרפת – ניתוח התוצאות

תגובת השווקים לניצחון של מקרון היא כצפוי חיובית אך מתונה. המהלך העיקרי היה לפני שבועיים, כאשר התברר מיהם שני המועמדים הסופיים ושסיכוייו של מקרון להיבחר גבוהים מאוד. תכניתו של מקרון להפחית בירוקרטיה, להגמיש את שוק העבודה וככל הנראה גם להאריך את שבוע העבודה ובנוסף גם לבצע קיצוץ במס החברות, ימשיכו לספק תמיכה לשוק המניות הצרפתי, אם כי כאמור, התגובה הראשונית והעוצמתית כבר מאחורינו.

במבט קדימה, למרות האופטימיות הכוללת יש שני סיכונים לשווקים, אשר עלולים להתממש בטווח הזמן של השנה הקרובה.

סיכון ראשון - תוצאות הבחירות מקרבות את קץ ההרחבה הכמותית באירופה

יש שתי סיבות עיקריות להמשך ההרחבה הכמותית. הראשונה היא הצמיחה הכלכלית המתונה, אלא שזו נמצאת במגמת שיפור בחודשים האחרונים -  מדד מנהלי הרכש של גוש היורו עומד על 56.8 והוא בשיא של השנים האחרונות לאחר עלייה רציפה מאז אוקטובר 2016 - ככל שהצמיחה גוברת כך התמריץ להמשך ההרחבה הכמותית יורד. הסיבה השנייה והפחות רשמית להמשך ההרחבה הכמותית הייתה אי הוודאות הפוליטית באירופה, אך תוצאות הבחירות הצרפתיות, מפחיתות משמעותית את החששות מגל הפופוליזם והסיכויים לפירוק גוש היורו. סביר שההרחבה הכמותית באירופה בה רוכש ה – ECB אג"ח בהיקף של כ – 60 מיליארד יורו מידי חודש תמותן אן תקוצץ בסוף 2017.

סיכון שני - הבחירות באיטליה הצפויות להתרחש עד מאי 2018

תוצאות הבחירות בצרפת מאוששות את הקשר ההפוך בין הצמיחה הכלכלית לבין גל הפופוליזם. אם מסתכלים על שיעור האבטלה בהולנד ובצרפת (שם הפסידו המפלגות הפופוליסטיות) לשיעור אבטלה באיטליה רואים ששיעור האבטלה באיטליה הוא הגבוה ביותר מבין שלוש המדינות. לא זו בלבד, איטליה היא המדינה היחידה מבין השלוש שהתמ"ג הנוכחי שלה הוא נמוך מהתמ"ג שהיה לפני עשור. הכלכלה תקועה במקום. לא פלא, אם כן, שמפלגתו הפופליסטית של בפה גרילו מובילה בסקרים. שיעור האבטלה באיטליה הוא 11.67% ללא שיפור בשנה האחרונה.

בשורה התחתונה

תוצאות הבחירות מקטינות את אי הוודאות, ולכן תומכות בשוקי המניות בטווח הקצר, אך סיכונים אחרים יצופו ויעלו שוב במהלך השנה הקרובה.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:13 | 04.04.17

תעודת הסל SPHD - המלצה

לאחר שמונה שנים רצופות של עליות במדד ה- S&P500, ללא שום שוק דובי במהלכן, ולאחר כמעט 200 ימי מסחר ללא מימוש העולה על 5%, הדבר הטבעי והמתבקש הוא לשלב מניות דפנסיביות במרכיב האקוויטי שבתיק. בהקשר זה, אנו ממליצים על תעודת הסל "SPHD" - ETF דפנסיבי במהותו, שלמרות היותו כזה, הניב ביצועי יתר מובהקים ונמשכים.

האסטרטגיה של SPHD

הקרן משקיעה על פי רוב במניות חבוטות (כאלו שתשואת הדיבידנד שלהן גבוהה, פעמים רבות בגלל שמחיר המניה פשוט צנח), עם צמיחה יחסית צנועה ומכפילי רווח מכווצים. בנוסף, הקרן מנפה מניות עם סטיית תקן גבוהה, מה שמסייע לה לחמוק מ  DOGS (חברות שנמצאות בסכנה ממשית להתקרב לפשיטת רגל). כשמביטים על ביצועי הקרן לאורך תקופה ארוכה, התוצאה מרשימה ולא פחות מפתיעה - האסטרטגיה הדפנסיבית הזו הצליחה להכות את מדד ה  S&P500 לאורך זמן ובצורה וברורה.

בשורה התחתונה

SPHD מציע שילוב מנצח של דפנסיביות וביצועי יתר, והוא מומלץ במיוחד בעיתוי הנוכחי בו רצף העליות בשווקים והמכפילים הם גבוהים, ובהתאם לכך האופטימיות היא גבוהה.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:54 | 05.03.17

עליית ערך מניות הבנקים

לעליית הערך של מניות הבנקים האמריקאים יש סיבות טובות וידועות:  צפי להפחתת הרגולציה, צפי להעלאות ריבית והסיבה אולי החשובה ביותר הצפי להפחתת מס החברות. יחד עם זאת, אנו מציעים להפחית מעט את מפלס ההתלהבות ולצמצם חשיפה לסקטור.

הנה הגורמים שדחפו את הסקטור מעלה (בעיקר מאז בחירתו של הנשיא טראמפ) וההסתייגויות:

הפחתת הרגולציה

אין ספק שזהו אחד הגורמים העיקריים שהכבידו על ביצועי הבנקים, אבל הציפיות הגבוהות להקלה ברגולציה נראות אופטימיות מדי. הבנקים האמריקאים כפופים גם לכללי באזל 3, וקשה לראות נסיגה מלאה מדרישות ההון ודרישות אחרות שנערמו מאז 2008.

העלייה הצפויה בריביות 

כולם מדברים על הפן החיובי של העלאת ריבית על המרווח המימוני של הבנקים, אבל אסור לשכוח שלבנקים יש גם תיק אג"ח שערכו נפגע מידית בסביבת ריביות עולה. בנוסף, גם עלויות המימון של הבנקים עולות כמעט מידית עם עליית הריבית בגלל שהפיקדונות הם בדרך כלל לטווח קצר (להבדיל מההלוואות) ולכן, בדרך כלל, למרות התרומה החיובית של ריביות עולות על רווחיות הבנקים לאורך זמן, הרי שבשנה הראשונה לתחילת העלאות ריבית, הבנקים דווקא בדרך כלל נפגעים.

הפחתת המסים 

המיסוי האפקטיבי על הבנקים הוא גבוה ביחס לחברות תעשייתיות (28% לעומת 14%) ולכן הם צפויים ליהנות יותר מהפחתת מיסים עתידית. יחד עם זאת, טראמפ לא יוכל ככל הנראה לעמוד בכוונתו להפחית את מס החברות מ35% ל 15% עד 20% בגלל אילוצים פוליטיים. אגב, לפי חישובי בלומברג, הפחתת המס ל15% (התרחיש האופטימי ביותר עם סיכויים נמוכים מאוד להתממשות) תוסיף כ15% בלבד לרווחי הבנקים האמריקאים. תרחיש ריאלי יותר הוא תוספת חד ספרתית גבוהה לרווחים. 

בשורה התחתונה

ההשפעות על סקטור הבנקאות הן ללא כל ספק חיוביות ומגיעות מכיוונים שונים, אך להערכתנו, הציפיות הנוכחיות גבוהות מידי והן לא יתממשו במלואן. לאחר עלייה של 55% במניות סקטור הבנקים בארה"ב בשנה האחרונה, מומלץ לצמצם חשיפה לסקטור.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:02 | 21.02.17

מלכות הטכנולוגיה - הקרב

המניות של שתי מלכות הטכנולוגיה, גוגל ואמזון, נסחרות כבר בשווי של מעל 800 דולר. שתיהן חברות גלובליות המובילות בתחומן, אך הן לא נחות על זרי הדפנה וממשיכות כל העת לחפש את החידוש הבא.

ההזדמנויות: בענן

ב-2016, הקטגוריה הכוללת את שירותי הענן של גוגל, את גוגל PLAY ואת עסקי החומרה הציגה הכנסות של 3.4 מיליארד דולר, צמיחה של 62% לעומת הרבעון המקביל. תחום הענן בגוגל שולי יותר ביחס לאמזון, אך ככל הנראה צומח בקצב גבוה יותר.

אף שאמזון מזוהה עם הקניות אונליין, כיום הסגמנט הצומח ביותר שלה הוא שירותי הענן הצומחים בקצב שנתי של 42%. אמזון צומחת בקצב דומה גם בסגמנט ה-Marketplace, פלטפורמה שהיא מציעה לסוחרים. דווקא בקניות אונליין של מוצרי אמזון, הצמיחה נמוכה יותר כ-15%.

האתגר: שמירה על הקיים - והתרחבות

הבעיה העיקרית של גוגל היא שבחיפוש אחר "הדבר הבא" היא ממשיכה לשרוף כסף על הרבה יוזמות ארוכות טווח שבכלל לא בטוח אם יצליחו בטווח הארוך, וחלקן כבר הוגדרו ככישלון. אתגר נוסף הוא פריחתה של פייסבוק בתחום הפרסומות.

האתגר הגדול של אמזון הוא הגדלת שולי הרווח התפעולי (2.87% ברבעון הרביעי של 2016). אמזון תצטרך לתרגם את העוצמה שלה לגידול משמעותי בשולי הרווח ועדיין לשמור על מעמדה הבלתי מעורער.

בשורה התחתונה: עם גוגל זה פשוט יותר

מבחינה עסקית העתיד של אמזון היום הוא מלהיב יותר ואחוזי הפגיעה של אמזון ביוזמות חדשות הם גבוהים יותר ביחס לגוגל. אך מנגד, האתגר של אמזון להציף רווחיות מבלי לפגוע בקצב הצמיחה של השורה העליונה הוא גדול יותר. בגוגל התמונה יותר פשוטה ובהירה.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:03 | 16.01.17

עונת הדו"חות של הבנקים בארה"ב

הבנקים הגדולים בארצות הברית החלו כבר לפרסם דו"חות, ובתגובה, מניות הבנקים הגיבו בעלייה. כך למשל, וולס פארגו, בנק אוף אמריקה ו  JP Morgan פרסמו דו"חות שצבעו את המניות בירוק.

התוצאות

בדרך כלל, כאשר מניות רושמות עליות חדות לקראת דו"חות, רף הציפיות עולה בהתאם ורק נתונים יוצאים מן הכלל משאירים את המניות ללא מימוש.

הדו"חות של הבנקים היו אמנם טובים, אבל בטח לא מצוינים. העובדה שהמניות לא ירדו עם פרסום הדו"חות לאחר ראלי של 25% - 40% בזמן קצר מאוד (מאז בחירתו של טראמפ לנשיא), היא עדות לשינוי הסנטימנט העמוק כלפי מניות הבנקים.

וולס פארגו, לדוגמה, הציג רווחים גבוהים מעט מהצפוי אך לא הצליח להפתיע בשורת ההכנסות, כאשר אלו עלו בשיעור של 2.7% בלבד ביחס לרבעון המקביל. בנק אוף אמריקה שמנייתו עלתה ב40% מאז הבחירה בטראמפ הציג אף הוא דו"חות סבירים, אך גם פה לא נרשם שינוי מהותי בפעילות העסקית והרווחיות. אותה התמונה עולה מדו"חות JP Morgan.

אז איך זה שהבנקים ממשיכים לנשום אוויר פסגות? 

התשובה היא שאותם הגורמים שהובילו לראלי במניות הבנקים עדיין תקפים ונמצאים ברקע: צפי לעליית ריביות ושיפור במרווח הפיננסי, הקלה ברגולציה, וכן התחדשות הצמיחה הכלכלית שתתרום לעלייה בביקוש להלוואות.

המשקיעים, מייחסים כיום פחות תשומת לב לדו"חות הבנקים, ומנגד עוקבים באדיקות אחר התפתחות הקטליזטורים שעשויים להוביל להתחדשות עידן הזהב של הבנקים.

מה הלאה?

הבנקים חזרו להיסחר בתמחור סביר לאחר תימחור חסר שאפיין אותם במשך תקופה ארוכה. כעת נטל ההוכחה עליהם. ביצועיהם בשנה הקרובה יהיו תלויים בעיקר בגידול בקצב הביקוש להלוואות ובהתממשות הצפי לעליית ריביות.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:48 | 09.01.17

סין נלחמת בהיחלשות המטבע

שני סוגי ידיעות מופיעים מעת לעת בעיתונות הכלכלית. ראשית, כוונתו של הנשיא הנכנס דונלד טראמפ "להחזיר משרות הביתה". כבר כעת ראינו שחברת פורד ביטלה את כוונתה לפתוח מפעל במקסיקו ובמקומו להרחיב ייצור בארצות הברית, כל זאת רק בעקבות הצעדים הצפויים של טראמפ. בהקשר לכך נציין כי טראמפ שואף לבטל הסכמי סחר עליהם חתומה ארצות הברית.

הידיעה השנייה קשורה למטבע הסיני שממשיך להיחלש ויתרות המט"ח של ממשלת סין שממשיכות לקטון. סין חוששת מבריחת הון והיחלשות לא מבוקרת של היואן הסיני, ומשתמשת באמצעים שונים כולל התערבות ישירה בשוק המט"ח כדי לקנות יואנים ולמנוע היחלשות חזקה מידי ולא מבוקרת של המטבע.

שני תרחישים

הידיעות מופיעות בדרך כלל בנפרד, למרות שיש קשר ברור ביניהן. מכסים והגבלות על ייצוא וייבוא בין ארה"ב לסין, יובילו לירידה בדולרים הנכנסים לסין שהיא יצואנית נטו לארה"ב, זה יגרום לאחד משני תרחישים:

1. פחות דולרים ירדפו אחרי יואנים והיואן ייחלש בקצב מהיר יותר.
2. המימשל הסיני יאלץ להשתמש בקצב מוגבר ביתרות המט"ח כדי לקנות יואנים, זאת על מנת לפצות על אובדן של זרם הדולרים הנכנס לסין. יתרות המט"ח הדולריות של ממשלת סין יפחתו בקצב מהיר יותר.

אז מה הלאה?

כבר היום עיני המשקיעים מופנות ליתרות המט"ח הסיניות. אלו נאמדות ב3.01 טריליון דולר סכום אדיר לכל הדעות, אלא שהמגמה היא ברורה ירידה.

היתרות הללו הסתכמו בארבעה טריליון דולר לפני כשנתיים. אם וכאשר ממשלת סין תיאלץ להגביר את קצב רכישות היואן תוך שימוש בדולרים שברשותה, אז קצב הירידה ביתרות יואץ והספקולנטים יתחילו להריח דם. בנקודה זו, יגבר החשש להיחלשות מואצת של היואן.

בכל תרחיש, בשלב זה נראה שהמגמה הנוכחית של היחלשות היואן היא בלתי נמנעת.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

14:14 | 22.12.16

ניתוח חברה פייפאל

פייפאל מפעילה פלטפורמה טכנולוגית המאפשרת ללקוחותיה לבצע תשלומים אלקטרוניים במחשב או בנייד. החברה היא מובילה עולמית בתחום התשלומים הדיגיטליים בפעילות מסחר אלקטרוני. פייפאל מעסיקה 16,800 עובדים, לחברה 192 מיליון לקוחות פעילים. ב-2016 סלקה פייפאל 4.9 מיליארד עסקאות בהיקף של כ-280 מיליארד דולר. החברה נסחרת בשווי שוק של 48 מיליארד דולר.

פעילות החברה

החברה מאפשרת לאתרי מסחר באינטרנט להירשם לשירות בתהליך פשוט ובתוך דקות. גם מבחינת הלקוח הפרטי התהליך הוא קל, ואכן, פייפאל היא מובילה מובהקת בתשלומים באינטרנט. בשנים האחרונות מנסה החברה להכין את עצמה לתחרות הגוברת מצד חברות גלובאליות עולמיות כגון אפל וגוגל, וכן משינוי באמצעי התשלום הכולל מעבר מתשלום באמצעות המחשב האישי לתשלומים במובייל.

מה קרה בשנה האחרונה?

פייפאל חיזקה את יציבותה בשנה האחרונה עם שני הסכמים חשובים עם ויזה ומסטרקארד באמצעות השבת מעמדן כאופציית ברירת מחדל לשימוש בחשבון פייפאל (להבדיל מחשבון בנק). זה אמנם עלול לפגוע מבחינה מסוימת ברווחיות לטווח הקצר, אך מנגד צפוי להוביל לעלייה מסוימת במחזורים וכן למיתון הממד התחרותי בין השחקניות וליצירת סביבה עסקית יציבה יותר.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:27 | 19.12.16

סקטורים מומלצים להשקעה

יו"ר הפד, ג'נט ילן, העלתה בשבוע שעבר את הריבית לטווח של 0.5% - 0.75% - העלאת הריבית השנייה בלבד בעשור האחרון, תוך שהיא מאותת על שלוש העלאות ריבית נוספות במהלך 2017, בעוד שהשווקים תמחרו שתי העלאות בלבד.

אילו חברות אמריקאיות יושפעו מעליית הריבית?

אם יש סקטור אחד שיושפע מידית מהעלאות הריבית הרי שזהו סקטור הפיננסים. להערכתנו, חברות הביטוח ירוויחו מעלייה בתשואה שיניב תיק הנכסים ואילו הבנקים יושפעו מהריבית משני צדי המאזן. עליית ריבית הפד תעלה את ריבית הליבור אליה קשורות הלוואות רבות, החל מכרטיסי אשראי והלוואות לקניית כלי רכב וכלה במסלולים של הלוואות למשכנתאות תלויות ליבור.

מנגד, בצד ההתחייבויות של הבנק, קרי הפיקדונות, התגובה תהיה איטית יותר. ככלל, הפיקדונות אינם תלויים בריבית הליבור ומושפעים יותר מרמת התחרות ומהחלופות בשוק ההון ולכן סביר לראות השפעה חלקית וזוחלת ולא השפעה מלאה ומידית (זה טוב לבנקים). 

סקטורים נוספים שצפויים להרוויח מעליית הריבית הם סקטור הבריאות החבוט שנראה שמגלם את רוב החדשות הרעות (כולל הציוץ האחרון של דונלד טראמפ מלפני כמה ימים על כך שאינו אוהב את מה שקורה עם מחירי התרופות). זהו סקטור דפנסיבי, ולהערכתנו יש להפחית בשוליים את הסיכון המנייתי.

סקטור הטכנולוגיה

האמריקאי עשוי להיות אטרקטיבי גם כן. להערכתנו, בטווח הארוך הנאסד"ק (שכולל לא רק מניות טכנולוגיה, אלא גם, למשל, חברות ביוטק) יצמח בקצבים גבוהים יותר מהמדדים הרחבים, ולכן יש לנצל כל חולשה זמנית  במדד לשם הגדלת חשיפה. ביצועי הנאסד"ק רגישים פחות לתוואי הריביות ולכן נקודת הזמן הנוכחית נראית אטרקטיבית.

בשורה התחתונה

2017 מסתמנת כשנה בה האפיק הסולידי יעשה את הצעד הראשון בדרך לעלייה באטרקטיביות שלו ביחס לשוק המניות. מכפיל הרווח של הS&P 500 נמצא סביב שיא של 12 שנים, כשאת החלק העיקרי בראלי המניות של השנים האחרונות ניתן לזקוף לריביות הנמוכות. לכן, שינוי בתוואי הריבית צפוי להערכתנו להוביל לירידה מסוימת בתיאבון לסיכון. 

על שוק המניות יפעלו בשנה הקרובה שני גורמים מנוגדים: מצד אחד, צעדים תומכי צמיחה, בראש ובראשונה הקלות במיסוי, ומנגד עלייה באטרקטיביות של החלופה למניות - איגרות חוב. בהקשר לכך, אנו מעריכים שביצועי ה  S&P 500 בשנה הבאה יהיו פושרים שכן המשקל של הריביות העולות הוא כבד יותר.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

13:09 | 14.11.16

מדד הפיננסים טס

מניות הבנקים בארצות הברית רשמו השבוע ראלי מטורף שלא זכור פה כבר שנים רבות. מדד הבנקים האמריקאים זינק בשבוע שעבר ב-14%. באופן טבעי, עולה השאלה האם מדובר בתגובת יתר של השוק או בתפנית אמיתית.

מהפך

אם יש שני גורמים שניתן לתלות בהם את המשקולת הכבדה על רווחיות הבנקים בשנים האחרונות הרי שהם סביבת הריבית והרגולציה.

סביבת הריבית 

הבנקים לווים לטווח זמן קצר (בעיקר פיקדונות) ומלווים לטווח הארוך, ולכן לשיפוע עקום התשואות יש השפעה רבה על רווחיות הבנקים. בנוסף, לגובה הריבית הקצרה יש השפעה בפני עצמה על רווחיות הבנקים. ריבית אפסית פוגעת ברווחיות הבנקים.

להערכתנו, העלייה החדה בשיפוע העקום מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא והתחזקות הצפי לתחילת העלאות ריבית, יתרמו רבות לרווחי הבנקים.

הרגולציה 

הרגולציה הכבדה בבנקים פגעה ברווחיות. אם היה ביקוש לעובדים בתעשייה המתכווצת הזו, היה זה הביקוש לעובדי ציות. טראמפ נסוג לאחר הבחירות מהרבה הכרזות שנשא במירוץ, אך הוא חזר והדגיש את כוונתו להקל ברגולציה על הבנקים.

בשורה התחתונה

להערכתנו, השינויים הם אמיתיים והשפעתם אינה צפויה להיות זמנית. לכן, מניות הבנקים עדיין מציעות ערך למשקיעים.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

12:44 | 20.10.16

יודעים מהו המדד עם הביצועים הטובים ביותר באירופה מתחילת השנה? התשובה מפתיעה: מדד ה  FTSE 100 הבריטי עם החזר של 12.1%. נראה ששטף החדשות השליליות (זעזועי הברקזיט, ירידה בהשקעות חוץ במדינה והערכות שנשמעות על תחילת ירידה במחירי הנדל"ן) לא הצליחו להשפיע על ביצועיו.

עם התרסקות הפאונד, השמחה מוקדמת מידי

העלייה של מדד ה  FTSE  מטעה כמובן. אם מנטרלים את התרסקות הפאונד, מסתבר שהמדד ירד ב 6.7% (במונחים דולריים), כך שהמדד מציג ביצועים גרועים מאלו של צרפת וגרמניה, אך טובים ביחס לאיטליה או שוויץ. 

להערכתנו, התשואה הדולרית היא זו הקובעת. מבחינת המשקיע הבינלאומי התשואה הכוללת מושפעת גם מהחשיפה המטבעית ולא רק מביצועי המניות, ולכן בדיקה דולרית היא ראויה. בנוסף, בבריטניה חברות בינלאומיות וגלובאליות רבות, ומקורן של 70% מההכנסות שמייצרות חברות ה  FTSE 100 הוא בכלל מעבר לים.

ומה לגבי העתיד?

מוקדם להספיד את בריטניה. זו כלכלה קפיטליסטית עם חוקי עבודה גמישים ומערכת חינוך מצוינת. הפגיעה של הברקזיט תהיה אמיתית, אך נתוני היסוד של הכלכלה הבריטית הם טובים.

יחד עם זאת, נראה כי השוק המשוכלל פעל ועשה את שלו. חברות יצואניות הנהנות מחולשת הפאונד עלו וחברות שנפגעות מהשינוי בשער המטבע נחלשו בהתאם. כיום, ה FTSE 100 לא יקר באופן מיוחד, אך גם לא מציע ערך יוצא דופן. הכלכלה בטלטלה, אך מדד המניות משעמם יותר.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

10:32 | 19.10.16

במהלך השבועות הקרובים תיכנס עונת הדו"חות של הרבעון השלישי לעיצומה. התחזיות לא מעוררות השראה.

ירידה ברווח המצרפי

אם לא יהיו הפתעות, הרווח המצרפי למניה של מדד ה - S&P 500 צפוי לרדת ב2.9%. אם הרווח המצרפי אכן יציג ירידה, זה יהיה הרבעון השישי (!) ברציפות שרווחי מדד ה S&P 500 יורדים (לעומת רבעונים מקבילים).

מיתון של רווחים

למעשה, נראה שה  S&P 500 עדיין לא יצא מהמצב שמוגדר על ידי גורמים מסוימים  כ"מיתון של רווחים". במבט קדימה, התמונה צפויה לכאורה להשתנות באופן משמעותי. לפי נתוני בלומברג, הרווח למנייה של המדד בשנת 2017 צפוי לעלות ב13% לעומת 2016. יחד עם זאת, זהו לא סימן לחידוש הצמיחה. העלייה הצפויה נובעת מנתוני השוואה 'קלים', שכן שנת  2016 התאפיינה בכך שרווחי החברות הכלולות במדד ה  S&P 500 נפגעו כתוצאה מהחולשה בסקטור האנרגיה וסקטורים משיקים.

האם זה ישפיע על השוק? 

כפי שעונות הדו"חות הקודמות לא הצליחו להכתיב את הטון בשווקים, כך גם יהיה הפעם. גורמי הסיכון המידיים שעלולים להוביל למימוש בשווקים הם עדיין הכלכלה הבריטית ומצבו של דויטשה בנק.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:01 | 28.09.16

השווקים המתעוררים והחוב התאגידי

האו"ם פרסם השבוע עבודת מחקר המזהירה מהשלב השלישי של המשבר הפיננסי. הסיבה: התפוצצות רמות החוב התאגידי בשווקים המתעוררים שתוביל, להערכתם, בסופו של יום לסחרור כלכלי שאולי אף יביא לשמיטת חובות אדירת ממדים.

עלייה בסך החוב הגלובלי

על פי הדו"ח, גודל החוב בשווקים המתעוררים הוכפל מ 2008 ועד 2015 לקצת יותר מ 25 טריליון דולר, מ 57% תוצר ל 104% תוצר. לעלייה בחוב התאגידי בשווקים המתעוררים יש תרומה לעליית סך החוב הגלובלי הלא פיננסי ל 234% אחוזי תוצר.

ומה לגבי החוב הציבורי?

יחד עם זאת, ומבלי להמעיט בסיכון הגובר של עליית החוב התאגידי בשווקים המתעוררים, ראוי לציין עובדה חשובה אחת -  בעוד שבשווקים המפותחים העלייה בסך החוב (ממשלתי, חברות וחוב פרטי) תודלקה על ידי עלייה בחוב הממשלתי, בשווקים המתעוררים החוב הציבורי נותר ברמה מאוד נמוכה 23.6% מהתוצר פחות מרבע מהיחס בשווקים המפותחים.

להתייחס לתמונה הכוללת

עלייה בחוב היא סימן רע ואסור להתעלם ממנו, אך צריך להתייחס גם לעובדה שהחוב הציבורי הנמוך בשווקים המתעוררים הוא גורם מקזז סיכון שיאפשר דרגות חופש לממשלות בהתמודדות עם תרחיש של התפתחות סחרור דיפלציוני או משבר פיננסי.

לכן, רגע לפני שמתכוננים למשבר עולמי, חשוב להכיר את התמונה הכוללת ולהתייחס למכלול הנתונים.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

15:38 | 08.09.16

ההמצאות הגדולות

כשהומצא הטלפון, אני לא חושב שאפילו אחד מאלו שתרמו את חלקם: אלכסנדר בל, אנטוניו מוצ'י ותומס ווטסון שיערו בנפשם את גודל המהפכה ואת העובדה שהוא יגיע לשימוש המוני בקנה מידה גלובאלי.

75 שנים לאחר מכן היו לטלפון כבר 50 מיליון משתמשים. לרדיו, המכשיר האלקטרוני הראשון שהיה להורינו, לקח רק 38 שנים להגיע לתפוצה של 50 מיליון אנשים. ככל שהתקדם הזמן קצב ההתפשטות בשימוש של מוצרים ושירותים מוצלחים הלך ונהיה מהיר יותר ויותר.

כדי להגיע ל - 50 מיליון משתמשים לקח לטלוויזיה  13 שנים, לאינטרנט 4 שנים, לפייסבוק 3.5 שנים. לאייפוד 3 שנים,ל - AOL 2.5 שנים, לאנגרי בירדס 35 ימים ולפוקימון גו 19 ימים בלבד! קיבלתי סחרחורת, אני צריך לשבת.

הכל נהיה מהיר יותר. בהתאם לעלייה של המהירות בה מתפשטים מוצרים ושירותים, רף הסבלנות לכל חידוש הולך ופוחת. הילדים של פעם עוד זוכרים את הצעצועים ששיחקו בהם לפני שלושים וארבעים שנים. הילדים של היום מפסיקים להתעניין במשחק חדש 5 דקות אחרי שגילו אותו ומחפשים כבר את הריגוש הבא.

זווית אחרת - למגמה הזו יש השלכות גם בעולם ההשקעות. היכולת למצוא חברות צעירות שישמרו על היתרון הטכנולוגי שלהם גם בעוד 30 שנים נהיה כמעט בלתי אפשרי.

זו עוד סיבה למשקיע ההדיוט להעדיף השקעה בתעודות סל המשקיעות בסלים רחבים של מניות, על פני השקעה במניות בודדות.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11: 56 | 03.08.16

תעלומת הבנקים האירופאים

תעלומה הבנקים האירופאים בלחץ אדיר אבל מדד ה- S&P500 נושם אוויר פסגות

לאחרונה העריך ה- ECB הבנק המרכזי של האיחוד האירופי- כי החובות הרעים בבנקים האירופאים מסתכמים בסכום דמיוני של למעלה מטריליון אירו. בנוסף, מבחני העמידות האירופאים קבעו כי ההון של הבנק העתיק בעולם- מונטי דה פסקי יימחק לגמרי במקרה של לחץ קיצוני בכלכלה.

שוק ההון לא חיכה לרגולטור

וזו כבר תקופה שאגרות חוב נחותות של בנקים כמו אוניקרדיטו ודויטשה בנק, שניים מהבנקים הגדולים באירופה הנסחרים במחירים המגלמים תספורת והמניות שלהם נסחרות בדיסקאונט של למעלה מ- 70% על ההון העצמי.

ברור שלקריסה של בנקים אירופאים גדולים יהיו השלכות גלובאליות הרסניות, אז איך קרה שהשוק בארה"ב, ומדד S&P500  בתוכו, עיוורים להתרחשויות מעבר לים?

התשובה היא שהמשבר האירופאי מתגלגל כבר שנים ארוכות, ולכן ה- ECB כמו גם האיחוד האירופאי ערוכים לתת מענה.  קריסה (כלומר פשיטת רגל נוסח ליהמן ברדרס) ככל הנראה לא תהיה, אבל זה לא אומר שלא יהיו הזרמות הון מסיביות שידללו את המשקיעים, ואולי אף תספורת לשכבה המסוכנת של אגרות החוב של בנקים אירופאיים מסוימים.

וובכן, זה עדיין מוזר שהשוק בארה"ב לא מתמחר לחלוטין את הסיכונים אבל לפחות מספק הסבר חלקי לאופטימיות המעט מוגזמת של המשקיעים בארה"ב.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

18:44 | 17.05.16

ללמוד מהניסיון של באפט איך להשקיע במניות טכנולוגיה?

עד לפני מספר שנים, וורן באפט התנגד נחרצות להשקעה במניות טכנולוגיה. ואז, ב 2011, באה ההשקעה הענקית שלו ב IBM שמאז גדלה. אלא שבינתיים אי אפשר להכתיר את ההשקעה ב IBM כהצלחה. מאז ההשקעה הראשונית של ברקשייר, איבדה IBM כ 20% מערכה, כאשר באותה התקופה מדד הנסדא"ק הכפיל את עצמו. אתמול נודע, כי ברקשייר התאוויי של באפט לקחה פוזיציה של מיליארד דולר בחברת אפל. אין מה לדאוג - באפט עדיין לא הפך לחובב נלהב של מניות טכנולוגיה. מתברר כי ההשקעה באפל בוצעה ע"י אחד מיורשיו הפוטנציאליים, טוד ותד.

העמדה המסורתית של באפט נגד מניות טכנולוגיה נשענה על שני טיעונים. הראשון- הוא פשוט לא יודע כיצד להעריך חברות כאלה. הטיעון השני שקשור לראשון - קשה לייצר יתרון תחרותי בר קיימא בתחום הטכנולוגיה הדינאמי כל כך. בכל זאת, בימים אלה נשמעות הערכות על כך שבברקשייר בוחנים, יחד עם משקיעים אחרים, רכישה של עסקי האינטרנט של יאהו. זה כבר מעלה סימני שאלה - אולי בכל זאת יש שינוי בגישה של באפט למניות טכנולוגיה.

אז האם ואיך כדאי להיחשף למניות טכנולוגיה? תלמדו מהניסיון הכושל של באפט ועזבו מניות בודדות

משקל מניות הטכנולוגיה ביחס למדדי המניות הרחבים, שעלה בעשור האחרון, ימשיך כנראה לעלות גם בראיה של עשר שנים קדימה. יחד עם זאת, קשה מאוד לבחור את מניות הטכנולוגיה המנצחות שיכו את השוק. לכן הפתרון למשקיע ההדיוט - קנייה של תעודת סל על הסקטור עצמו או על מדד הנסדא"ק מוטה מניות הטכנולוגיה. 

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

11:35 | 13.03.16

זינוק הייצוא הסיני

מדוע זינק הייצוא הסיני להונג קונג ?

ההאטה הכלכלית בסין היא עובדה שלא ניתן לערער עליה. כך גם ההאטה ביבוא הסיני. על רקע זה, משונה לראות שלפי נתונים רשמיים היבוא מהונג קונג לסין טס בפברואר ב- 89% כאשר באותו הזמן כלל היבוא לסין ירד ב 14%.

נתחיל איך קרה הפלא הזה ?כמו בהרבה סטטיסטיקות בסין, גם כאן עולה שאלת האמינות

האמת היא שה"יבואנים" מנפחים חשבוניות כדי להוציא כסף אל מחוץ למדינה ולעיתים אף מוציאים חשבוניות מפוברקות, כלומר היבוא בפועל הוא נמוך הרבה יותר. למה זה קורה? פשוט מאוד, הממשל הסיני פוחד מבריחת הון מסין, תהליך שנמצא כבר בעיצומו והסינים נאלצים למצוא פתרונות יצירתיים להברחת הון.

מה המשמעות של ניסיון הברחת ההון אל מחוץ למדינה?

ראשית זהו חיזוק לטענה שאת הסטטיסטיקות שיוצאות מסין יש לקחת בעירבון מוגבל. נתוני הסחר הבינלאומי של סין מתעוותים לנוכח התופעה הזאת. שנית בריחת ההון מסין ככל הנראה נמצאת בעיצומה למרות שירדה לאחרונה מהכותרות.

הנבחרת- לכל העדכונים>>>

_______________________________

16:36 | 01.03.16

המפולת שמתחת לרדאר

אחד הסקטורים שספגו את המכה הכואבת ביותר בנסדא"ק הוא הביוטק. מדד הביוטק איבד מערכו 35% מהשיא שנרשם ביולי 2015 והוא עמוק בטריטוריה דובית. הירידות החדות האלו מתרחשות אחרי ראלי מטורף של 550% בין השפל של 2008 לשיא שנקבע ב 2015.

חדשות רעות למשקיעים- הנקודה בה לאזרח האמריקאי נמאס והחלו הלחצים לריסון מחירי התרופות

עולם הביוטק פרץ בשנים האחרונות עם תרופות בלוקבסטר ביולוגיות יעילות שהחליפו את התרופות הכימיות. המהפכה התבטאה בצמיחה וברווחיות של חברות ביוטכנולוגיה רבות. חברות הביוטק ניצלו עד תום את האפשרות להעלות באופן רציף את מחירי התרופות וכיום יש תרופות מסוימות שעולות עשרות אלפי דולרים למחזור טיפולים, זו הנקודה בה החלו הלחצים.

הילרי או טראמפ ?

הילרי קלינטון היא נושאת הדגל בפוליטיקה האמריקאית לריסון מחירי התרופות. אם לשפוט רק על סמך מחירי מניות הביוטק, הילרי קלינטון היא הנשיאה הבאה של ארה"ב. מהמרים על טראמפ ? קנו מניות ביוטק. 

_________________________

כתבות שאולי פיספסתם

*#