Business Insights: אסטרטגיה במודל דינמי וחדשני

Business Insights מציגה את הדור הבא של הייעוץ האסטרטגי בפיתוח מודלים פורצי דרך המשלבים טכנולוגיה מתקדמת המסייעת לפתח פתרונות יצירתיים בדרך להצלחה כלכלית. "כשאתה יודע לאן אתה הולך, אתה יכול להגיע לשם", אומר המנכ"ל ערן רוזיאביץ' ומסביר כיצד מתורגם הרעיון להצלחה

ענת יפה בשיתוף Business Insights
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: Shutterstock
ענת יפה בשיתוף Business Insights
תוכן שיווקי

"ההשפעות הגלובליות החזקות והתנודות בשווקים שאנו רואים לאורך 20 השנים האחרונות, שינו מקצה לקצה את היכולת של חברות לתכנן קדימה.

יחד עם זאת, תהליכי השינוי המואצים שמתרחשים בשוק בשנתיים האחרונות, הפכו את האסטרטגיה העסקית לקריטית בבניית יכולת הסתגלות ומנופי הצלחה לחברות".

את הדברים הללו אומר ערן רוזיאביץ', המוביל את Business Insights, המלווה כיום חברות רב-לאומיות, ארגונים ציבוריים, חברות בינוניות ויזמי היי-טק. רוזיאביץ' מגיע מעולמות הניהול, הוא בעל תואר ראשון במימון בינלאומי ותואר שני בתחומי הניהול הארגוני והשיווקי, וכיום הוא מכהן כדירקטור במספר חברות ומרצה בתואר שני למנהלים באוניברסיטה העברית. לעולם הייעוץ האסטרטגי הוא הגיע לאחר שמילא מספר תפקידי ניהול בחברות והקים שני סטארטאפים. 

ערן רוזיאביץ' צילום: הילה שילוני

"היתרונות שיועץ אסטרטגי מביא לדעתי לשולחן, הן יכולת ראייה רחבה, יצירתיות המאפשרת העברת מודלים בין תחומים וניסיון רב", הוא אומר.

בינה מלאכותית בניתוח נתונים
"אנחנו עדיין רואים כי נעשה שימוש במודלים אסטרטגיים שקיימים למעלה מ-50 שנה, זאת בניגוד מוחלט לשינוי שעבר העולם סביבנו, לכן המודלים האלו לבד אינם מספיקים לבניית אסטרטגיה", טוען רוזיאביץ' ומוסיף, "בשעה שהעולם מתפתח לכיוון הבינה מלאכותית (AI) למשל, תחום האסטרטגיה עדיין עושה שימוש בניתוחים שהתאימו למאה שעברה. המודלים הסטטיים מספקים מעט ערך מוסף, בעולם המשתנה במהירות ודורש גמישות מחשבתית וחדשנות". 

 על רקע זה, פיתחו ב-Business Insights את מודל Strategy Intelligence) SI) המעניק ללקוחות את היכולת לפתח אסטרטגיה דינאמית וחדשנית, המתאימה לעולם הטכנולוגי ולשינויים המהירים החלים בו.

"למעשה, המודל מאפשר לנו להגיע לחברות, לאסוף נתונים ממגוון מקורות פנימיים וחיצוניים, ולנתחם לעומק תוך בניית תחזיות לטווחים שונים. הניתוחים הללו מאפשרים לחברות צמיחה גבוהה בתנאי שוק משתנים, פיתוח של פתרונות פורצי דרך והובלה בעולם הטכנולוגי. זוהי חשיבה רעננה על עולם האסטרטגיה שמכניסה לתחום מקצב מהיר, דינאמיות, חדשנות וטכנולוגיה. השילוב הזה משנה הכל". 

ב-Business Insights מפתחים תוכניות עסקיות מזה 17 שנה ומקיימים שיתופי פעולה עם רשות החדשנות ומשרד הכלכלה. חברות אשר ביצעו עם הקבוצה תוכניות עסקיות, השיגו השקעות פרטיות וציבוריות, ביצעו אקזיט, מצאו מודל עסקי מנצח, הכפילו את צמיחת החברה, הגדילו את רמת הרווחיות, ביצעו שינויים ארגוניים ותהליכי התייעלות, פיתחו מוצרים חדשים, פרצו לשווקים חדשים בחו"ל, העלו את ערך המניה והתשואה למשקיעים. 

אחת החברות ש-Business Insights מלווה, הושפעה באופן דרמטי ממשבר הקורונה. "מדובר בחברת שירותים שליוויתי במשך כמה שנים עד לצמיחה משמעותית במשק", משתף רוזיאביץ', "הקורונה הובילה לרצף של קשיים במגוון מישורים, החל מעצירת ההזמנות הקבועות ועד להיעדר כוח אדם. החברה כמעט ונכנסה ללופ שמוביל להקפאת הפעילות. באותה נקודה, מנכ"ל אותה חברה ביקש ממני לחשוב אחרת, למנוע את הקיפאון ולבנות אסטרטגיה בתקופה שוודאות הייתה ממנה והלאה". רוזיאביץ' החליט ליישם את מודל SI שבנה, הן בשל הצורך בניתוח נתונים מהיר והן בשל זיהוי המוכנות הגבוהה של החברה ולקוחותיה לשינויים.

"בנינו מודל חדש לחברה לפיו חלק משירותי החברה יעברו לאונליין, רצינו לאפשר ללקוחות לקבל את אותו השירות גם בזמן קורונה וגם לקבל מוצר אונליין חדש שיהיה חלק מהליבה העסקית של החברה גם ביום שאחרי המשבר. כלומר, היה פה ניצול הזדמנויות והשקעה פיננסית שהוכיחו את עצמם, התכנון כל כך הצליח שהחברה אף התפתחה למסחר בינלאומי והגדילה את מחזור המכירות משמעותית בזכות הכנסות אלו. השנתיים האחרונות היו הטובות ביותר של החברה והוכיחו שכשאתה יודע לאן אתה הולך, אתה יכול להגיע לשם".

חובבי אי הוודאות
בשיחה איתו מצביע רוזיאביץ' על השפעות התקופה גם על דרג הניהול הבכיר של החברות. "אני רואה הבדל בין מנהלות ומנהלים המעדיפות ומעדיפים ודאות ואלו שיתנהלו היטב באי וודאות. אלו הראשונים, מחפשים ביטחון ולכן מתחפרים בעמדותיהם, מה שעלול לגרום למצב בעייתי עבור החברה. לעומת זאת מי שאוהבים את אי-הוודאות פורחים, סקרנים והרפתקנים, הם חוגגים את היצירתיות והחדשנות שהחופש של אי- הוודאות מאפשר ומביאים להצלחה".

מודל Strategy intelligence לפיתוח אסטרטגיה דינאמיתצילום: באדיבות החברה

יש לך רעיון או כלים למנהלים איך להתמודד עם אי הוודאות? איך לשנות הסתכלות? 
"צריך לזכור כי דווקא הוודאות היא זו שמהווה מגבלה גדולה יותר. בעולם של ודאות מלאה הכל ידוע מראש, החזקים נשארים חזקים והחלשים שורדים או נחלשים ולכן יכולת הניידות בין להיות מובל בשוק לבין להיות ממובילי השוק, מוגבלת מאוד.

אמנם בעולמות הייעוץ העסקי אסטרטגי נהוג לומר כי אנו מנסים להפחית את רמת אי הוודאות, אך הייתי מדייק ואומר כי אנו רוצים להגיע להתנהלות מושכלת ומכוונת בתוך אי הוודאות ולא לבטל אותה. אנו רוצים לנצל אותה בכדי לגלות את ההזדמנויות אותן ננצל עבור לקוחותינו. אפשר לעשות זאת במספר דרכים, לדוגמה לשנות את נקודת המבט ולהבין כי מצבי אי ודאות, אפילו קיצוניים, הם הטומנים בחובם את ההזדמנות לפריצת הדרך של החברה או הארגון שלך.

דרך נוספת לבחינת המצב היא לנתח לעומק ובמבט חיצוני את יכולת ההתמודדות של החברה עם מצבי אי ודאות ולגשר בין יכולת זו לבין רמת האי ודאות הצפויה בשוק בה היא פועלת. יסייע גם לבצע תכנון אסטרטגי ארוך טווח, כזה אשר הפעילות לאורו, מעניקה לכלל העובדים תחושת יציבות, ביטחון, השראה ומשמעות". 

בנוסף מציין רוזיאביץ' חשוב לבנות שדרה ניהולית גמישה בעלת יכולת השתנות בטווחי זמן קצרים וכמובן לשלב תוכניות עבודה קצרות טווח, אשר ישמרו את הגמישות והדינאמיות הדרושות. "החדשנות, היצירתיות והטכנולוגיה הם מובילי העידן הנוכחי, הטמיעו אותם בכל רבדי החברה, כך לא תרדפו אחרי גל השינויים אלא תהיו חלק ממנו", הוא מסכם.

בשיתוף Business Insights