"אצלנו המוטו 'הלקוח מעל הכל' הוא לא סיסמה, אלא דרך חיים"

עם צי תובלה מהגדולים בישראל ושטחי אחסנה בפריסה ארצית, בקבוצת מילניום רואים דווקא בשירות ללקוח את חזות הכל. פיני סבח, אחד משני האחים המייסדים, סוקר את ההיסטוריה המשפחתית שהביאה לבניית קבוצת חברות מובילות בתחומי הלוגיסטיקה, ההובלה והאחסנה ומציג את עקרון ההפעלה: לספק ללקוחות את כל השירותים תחת קורת גג אחת

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסוף מילניום באשדוד | צילום: ארקדי ברונשטיין
מסוף מילניום באשדודצילום: ארקדי ברונשטיין
יואל צפריר
תוכן שיווקי

הסיפור הבא נשמע כמו לקוח מעולמות ההיי-טק. סיפור של יזמות, עקשנות ושבירת מוסכמות באחד הענפים המשמעותיים במשק - תובלה ואחסנה. זהו סיפורה של קבוצת מילניום שירותים ולוגיסטיקה, שהוקמה בשנת 1999 על-ידי האחים שמעון ופיני סבח. את תחילת דרכם עשו האחים על-ידי רכישת משאית אחת ומוסך קטן לתיקון משאיות, והיום, לאחר 20 שנות פעילות, העסק המשפחתי הקטן נמנה על חברות הלוגיסטיקה הגדולות בישראל ומטפל במאות אלפי מכולות מדי שנה, עם צי רכבים מהגדולים בישראל, רשת מוסכים, שטחי אחסנה, מחסנים ומסופים.

פיני סבחצילום: יח"צ

"לאורך כל הדרך הקו שהנחה אותנו היה הרצון לספק, הן לעצמנו והן ללקוחותינו, את מכלול השירותים מבלי הצורך להיעזר בספקים או נותני שירות חיצוניים והכל תחת קורת גג אחת", אומר פיני סבח. "האני מאמין שלנו היה שאם תנתק את התלות בנותני שירות ותוכל להיות הספק הבלעדי של עצמך ושל לקוחותיך, תוכל להתמקצע, להוזיל עלויות ולספק אין-ספור פתרונות שאחרים אינם יכולים להציע".

בתובלה ובאחסנה - שירות ללקוח לכל אורך שרשרת האספקה

מאחר והכל החל ממשאית הכל גם נמשך סביבה. רכישת המשאית הובילה להקמת מוסך קטן שמטרתו הראשונית הייתה להוזיל עלויות ולשלוט בזמינות של המשאיות. עם השנים המוסך הקטן התרחב והפך לרשת מרכזי שירות, הכוללת בתוכה מוסכים מורשים למרבית היבואנים, אשר מספקים מענה לתיקוני מכונאות, חשמל, הידראוליקה, פחחות, צמיגים, תיקוני דרכים ואפילו חניון לרכבים כבדים.

בנוסף לכך, הקבוצה מפעילה תחנות דלק של חברת פז המשמשות הן לתדלוק צי הרכבים של הקבוצה ולקוחותיה והן כתחנת ריענון עבור הנהגים.

מסוף מילניוםצילום: ארקדי ברונשטיין

בתחום האחסנה והמסופים המטרה נשארה דומה - לספק ללקוח שירותים רבים ככל הניתן לאורך כל שרשרת האספקה.

בעבודה מול היבואנים, מיליניום נכנסת לתמונה החל מהשלב הראשון ועד האחרון ובכך פוטרת את היבואנים מלהתקשר עם נותני שירות מרובים. החל משחרור המכולה מהנמל, שינוע המכולה למסוף מכס, אחסנה לטווח ארוך, שחרור המכולה מהמכס, ריקון המכולה, החזרת המכולה הריקה לנמל, ניהול מלאי, העמסת הסחורה על גבי משאיות, הובלת הסחורה אל בית הלקוח ופריקת הסחורה בבית הלקוח, כולל באמצעות מנוף אם נדרש.

"שטחי אחסון המכולות שלנו", מספר סבח, "פרושים מבאר-שבע ועד חיפה, כוללים שני שטחי תפעול עיקריים באשדוד ובמתחם דשנים. בנוסף, לקבוצה סניפים בשמונה מוקדים בארץ: קריית גת, רמת חובב, אשקלון, אשדוד, חדרה, חיפה וקריית אתא, עם נציגויות בתוך נמלי חיפה ואשדוד. כלל המסופים שלנו נתמכים באמצעות מערכות מידע מתקדמות המקושרות לכל הגורמים הכוללים את כל השירותים שמעניקים ללקוחות מענה לוגיסטי מלא. בסוף, לוגיסטיקה היא תחום מורכב, הדורש תיאום וסנכרון בין לא מעט גורמים, טיפול בבירוקרטיות ויכולת לתת מענה לכל בעיה ואתגר".

בניסיון להשלים את הפאזל דאגו האחים המייסדים לאורך השנים להתרחב ולהתמקצע בכל סוגי ההובלה השונים. הקבוצה כיום נמנית על חברות השינוע הגדולות בישראל ויודעת לספק את כל סוגי ההובלות הקיימים. החל מהובלת מכולות, הובלה בתפזורת, חומרים מסוכנים, הובלת בטון, הובלה בקירור, עבודות מנוף ועוד מגוון פרויקטים מורכבים.

בונדד מילניום חיפה, גב-יםצילום: ארקדי ברונשטיין

"ראוי לציין", מוסיף סבח, "שהקבוצה הינה בן החברות הבודדות במשק אשר משתפת פעולה עם רכבת ישראל ובאפשרותה להוביל מכולות הן באמצעות משאית והן באמצעות רכבת, דבר אשר מאפשר יצירתיות רבה ומרווח תמרון עבור לקוחותינו, הן בימים בהם הכבישים עמוסים והן כאשר מדובר בצורך להובלה מהירה בין הנמלים".

אפרופו נמלים, כיצד תשפיע עליכם הרפורמה בנמלים?

"קשה לומר. למעשה היא עוד לא התחילה וקשה לצפות, לטוב ולרע. לעניות דעתי, חרף ריבוי התחרות יש מקום לשיתוף פעולה בין כולם גם לאחר הקמת הנמלים החדשים. עם זאת, סל השירותים אותו אנו מציעים והדגש על השירות לאורך כל השנים, נותנים לנו סיבה להאמין, כי בנינו קהל לקוחות אמין ויציב, אשר ירצה להמשיך ולצעוד עמנו יד ביד גם לאחר ריבוי התחרות, שכן גם היום היא לא חסרה בכלל. בסופו של יום, מרבית לקוחותינו נמצאים עימנו בזכות היחס האישי והשירות מקצועי שאותו אנו נמשיך להעניק".

איך אתה רואה את המשבר בשרשרת האספקה העולמית?

"נוצרו בעיות כתוצאה מסגירת מפעלים ומחסור בחומרי גלם. נוצר פקק תנועה ארוך והצטברו בארץ מכולות ריקות שלא יצאו חזרה. לדעתי, תידרש תקופה ארוכה כדי לשחרר את הפקק. העומס בכניסות וביציאות מהנמלים משפיע על הפעילות העסקית ועל עולם הספנות כולו ואתה רואה גידול של 700%-800% בתעריפי התובלה".

מטפחים את ההון אנושי, משלבים טכנולוגיה מתקדמת

סבח מתייחס בדבריו גם לבעיית כוח אדם בענף התובלה. מדברים על מחסור בעובדים מיומנים, על תנאי שירות קשים ועל עובדים בעייתיים שמעורבים בתאונות. "אצלנו יש הקפדה יתרה על הנושא של טיפוח ההון האנושי", מדגיש סבח בתשובה לשאלה כיצד הקבוצה מתמודדת עם בעיות אלה. "עם כל הקושי, אנחנו מצליחים לגייס נהגים ומטפחים אותם מהיום הראשון. אנחנו נותנים לעובדים שלנו את המקסימום כדי שהם יתנו לכם בחזרה את השירות המקצועי, האדיב והאיכותי ביותר.

"בנושא הבטיחות ראוי לציין כי אנו שמים דגש רב על כל נושא הבטיחות ודואגים לכך שכלל כלי הרכב נמצאים בידיים הקפדניות ביותר של קציני הבטיחות המובילים שלנו, האחראים על תקינות הרכבים ועל הדרכות והסמכות שוטפות לנהגים".

דיברת על ההון האנושי. מה לגבי טכנולוגיה?

"שני הדברים משולבים זה בזה. אנחנו משלבים אמצעים טכנולוגיים מתקדמים בכל הפעילויות שלנו. כמו שאנחנו לא חוסכים בציוד, אנחנו לא חוסכים בטכנולוגיה. יש לנו בית תוכנה משלנו ואנחנו כל הזמן מפתחים תוכנות לצרכים שלנו כדי לעמוד בדרישות של הלקוחות. בכלל, אנחנו משקיעים משאבים, ידע רב ומחשבה, כדי לתת מענה יוצא דופן בכל האספקטים של המקצוע.

"אתן לך דוגמא טובה כיצד ניתן לשלב את שני הנושאים. מדובר במערכת המצלמות ההיקפית שהתקנו על כלל המשאיות. המערכת יודעת לזהות מה הועמס על הרכב (היא ממירה תמונה לטקסט במקרה של מכולה), היא מציינת באופן אוטומטי את שעת ההעמסה המדויקת, שעת הפריקה ואת המסלול בו עברה הסחורה לאורך כל דרכה. כך שמלבד הבטיחות והאבטחה היא מספקת ללקוחותינו שקיפות מלאה.

"בנוסף, במסגרת המאמץ המתמיד לבטיחות הנהג והסביבה היינו הראשונים להרים את הכפפה ולהצטייד בטכנולוגיה של סייבר וואן לנטרול הסחות הדעת לנהג. זהו כלי המונע מהנהג להשתמש בסלולרי, או בכל דבר העשוי להוות סכנה לו או לסביבה".

מהן לדעתך החוזקות המרכזיות של קבוצת מילניום?

"קודם כל השירות ללקוח. זה עיקר העיקרים. הלקוח אצלנו עומד מעל הכל. הרי אפשר לומר שלוגיסטיקה זה בעיקר ברזלים. תשתיות הובלה, רכבים, מחסנים. זה לא כך. בסוף, היחס שלנו ללקוחות, ההבנה של הצרכים שלהם, היכולת לתת להם מענה מדויק - זה הליבה של העסק. אני יכול לומר שאנחנו מכירים טוב מאוד את הלקוחות ויודעים לספק להם את מה שהם צריכים בכל נושא ובכל ענף שאנחנו מתמחים בו, אם זה תובלה, אם זה אחסנה ואם זה פרויקט לוגיסטי מורכב. והכי חשוב - מילה שלנו זו מילה. אנחנו מקיימים מה שאנחנו מבטיחים. מתן המענה ללקוח נעשה בכל שעה במהירות, ביצירתיות ומקצועיות.

"שנית, היכולת שלנו לתת מענה לוגיסטי רחב במגוון פעולות מקצה לקצה, עם הקפדה על לוחות זמנים ואיוש מלא של הצוותים המקצועיים, וכל זה תחת קורת גג אחת. יש אצלנו גם סינרגיה בין שתי הזרועות - תובלה ואחסנה. וגם הפריסה הארצית שלנו שמאפשרת לתת מענה זמין ללקוחות בכל נקודה בארץ ובכל היבט לוגיסטי או תעבורתי שנדרש.

"בנוסף, ולא פחות חשוב מכך, יש לנו צוות עובדים מסור ומוכשר ומנהלים מקצועיים שאנחנו משקיעים בהם - אם זה באמצעות הכשרות, הדרכות או השתלמויות מקצועיות - ושומרים עליהם בקנאות. כך שהוותק, הניסיון והפריסה הארצית הם אלו אשר מאפשרים לחברה לספק פתרונות לכל שרשרת האספקה הלוגיסטית, החל מהובלה יבשתית, שירותי אחסנה והפצה ועד למתן מענה לפרויקטים לוגיסטיים מורכבים".

מיהם הלקוחות כיום?

"יש לנו מגוון גדול ורחב של לקוחות. חברות הספנות הגדולות והקטנות, חברות ממשלתיות, יצואנים ויבואנים ועוד מרבית חברות מכלל הענפים".

צמיחה לצד שימור לקוחות

למרות ההצלחה, במילניום לא שוקטים על השמרים ונמצאים כל הזמן בתהליך התרחבות ופיתוח. בנמל אשדוד הם מפתחים מסוף ומחסן חופשי. בחיפה הם בונים בונדד ומחסן חופשי. לאחרונה הם התקשרו עם חברת גב ים לבניית מחסן חדש במפרץ חיפה שיספק שירותי אחסנה. סבח מדגיש, כי אצל הלקוחות חלחלה כבר ההבנה שלבנות ולהחזיק מרלו"ג יקר יותר מאשר להשתמש בשירותים חיצוניים: "החברות הבינו שלהחזיק מרלו"ג זה לא כלכלי. יש לקרקע יש ערך רב יותר אם עושים בה שימושים אחרים. מעבר לכך, הם מחפשים בית, מכלול של שירותים בטלפון אחד. מבחינתם לקבל הכל מגורם אחד זהו יתרון חשוב".

ההצלחה העסקית, מתברר, לא שינתה את האחים, שמקפידים עד היום על צניעות ומשמרים את האופי המשפחתי של החברה. רבים מבני הדור השני במשפחה משולבים היום בחברה בתפקידים שונים, כל אחד לפי מומחיותו.

"לא הכל היה ורוד, אני גאה על כך שהצלחנו בסוף ושהדור הצעיר השכיל למצוא את עצמו בחברה ולהביא את עצמו לידי ביטוי. ברוך השם" מעיד פיני סבח. "כל אחד יודע את היכן הוא נמצא וכיצד הוא משתלב בשרשרת. צריך לזכור שיש הבדלים בין הדורות ושהדור הצעיר שונה מהדור שלנו, דור המייסדים. היופי הוא שהצלחנו ללמוד זה מזה. הם חושבים קדימה טוב יותר מאיתנו ואנחנו תמיד כאן כדי להדריך אותם מניסיון העבר".

סבח רואה יתרונות רבים בעסק משפחתי ובעיקר בכך "שתהליך קבלת ההחלטות אצלנו הוא מהיר. מלבד בנושאי התרחבות ופיתוח, היתרון המשפחתי מתאפיין בעיקר בעבודה השוטפת מול הלקוחות. מרבית הלקוחות מרוצים לעבוד ישירות מול בן משפחה ויתרה מכך הם אוהבים את זה שהחברה יודעת לספק במהירות פתרונות מהירים במקרה של בעיה".

לאן אתם הולכים מכאן? מהו החזון שלכם?

"החזון שלנו מאז ומעולם היה לספק ללקוחות את כל מכלול השירותים, כמו לוגיסטיקה מתקדמת הובלה ורכבת, אחסנה ומסופים ועוד, וזאת ללא תלות בספקים או נותני שירות חיצוניים ובכך להפוך למעשה למרכז לוגיסטי אחד, שעונה על כל הצרכים של הלקוחות. אנחנו מסתכלים על העתיד בהסתכלות רחבה וחותרים להתרחב, להוסיף עוד שירותים ולהמשיך להתפתח כפי שעשינו עד היום. כמו למשל, הרחבת סוגי המשלוחים, שירותי אריזה ועוד מספר פרויקטים שהשתיקה יפה להם... אבל, וזה אבל מאוד חשוב, קודם כל ומעל הכל, להתרכז בשימור הלקוחות הקיימים. הגידול צריך להיות לצד היכולת לתת מענה ללקוחות הקיימים. אני תמיד אומר לדור השני: 'הרבה יותר קשה לתחזק לקוח קיים מאשר לגייס לקוח חדש'. אני באופן אישי עוסק כל הזמן בנושא של שימור לקוחות. משתדל לפחות פעמיים בשנה לפקוד את הלקוחות המרכזיים, שמהווים את השלד הבסיסי והמרכזי של הלקוחות וכך גם אחי שמעון.

"בסך הכל, כשאני מסתכל על ההתקדמות שלנו עד עתה ועל הדור הצעיר שהשתלב בחברה, אני אופטימי ביחס לעתיד".