"ממשלת ישראל מובילה אותנו לחורבן בית שלישי. חורבן כלכלי של העסקים הקטנים והעצמאים שמידרדרים לאבדון"

להב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים בישראל מובילה את מאבק העצמאים והעסקים בזמן משבר הקורונה ואין לה ספק שהשינוי במציאות הכלכלית יקרה רק כשהעצמאים ייקחו את גורלם בידם

יוסי לוי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד רועי כהן נשיא להב בהפגנת חנויות הרחוב צילום: טל קירשנבאום
יוסי לוי
תוכן שיווקי

עו"ד רועי כהן לא האמין שבשנתו האחרונה בקדנציה כנשיא להב הוא ימצא את עצמו מוביל מחאות והפגנות של עשרות אלפי עצמאים ובעלי עסקים במשבר החברתי והכלכלי הגדול בהיסטוריה של מדינת ישראל. ב-10 החודשים האחרונים, כהן חילק את זמנו בין ישיבות בוועדות הכנסת ובפגישות עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שרים וחברי כנסת, לבין במות ההפגנה בכיכר רבין, שיירות רכבים כאות מחאה לכנסת ישראל ובהפגנות מול בית ראש הממשלה בבלפור ירושלים.

"משבר הקורונה תפס את מדינת ישראל עם המכנסיים למטה בכל הקשור ליחס כלפיי העצמאים והמגזר העסקי" הוא מספר, "הזנחה של שנים נחשפה עם כניסתה של ישראל למשבר הכלכלי העמוק ביותר בתולדותיה. לא הייתה שום תכנית טיפול כלפי העצמאים והעסקים במשבר הזה".

אנחנו בעיצומו של הסגר השלישי ומצוקת העצמאים ובעלי העסקים מסוקרת רבות בתקשורת. כל בעל ובעלת עסק הם עולם ומלואו, והיכולת לשרוד את המשבר ובעיקר את הסגרים שמושתים עליהם פעם אחר פעם - כמעט בלתי אפשרית. איך למרות כל הפעימות והמענקים, 87 אלף עסקים, לפי התחזיות הכלכליות, עתידים לקרוס עד סוף שנת 2020?

"הכל נובע מהתנהלות קלוקלת של חברי הממשלה ומקבלי ההחלטות" מספר כהן, "הכל התחיל ביום שישי 13 במרץ, שעה חמש בערב, אני מקבל הודעה להגיע למחרת בבוקר, יום שבת 14/3 בשעה 11:00, למשרד ראש הממשלה לפגישה עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה. שם כבר זיהיתי את השבר הגדול ביחס כלפיי מגזר העצמאים והעסקים. המפגש עסק במה לעשות עם העובדים של המגזר העסקי, אבל לא דיבר על העצמאים. כשאני קיבלתי את רשות הדיבור. אמרתי להם, 'יש פה חצי מיליון אנשים שמתפרנסים מהעסק שלהם. אם אתם הולכים לסגור את המשק - אתם חייבים לתת להם מענה'. סוכם שהם יחזירו לי תשובה בעניין, ובאמת אני מוזמן ליום אחרי, ה-15 לחודש, לישיבה. כל צמרת האוצר היתה שם, והם רוצים להודיע לציבור בחגיגיות שהחל מה-16/3 המשק עד 19/04 יוצא לחל"ת. המגזר העסקי לא יפטר את העובדים אלא יוציא אותם לחל"ת על חשבון המדינה. המדינה תוציא את עובדי המדינה לחופשה מסובסדת".

ומה עם העצמאים ובעלי העסקים? לא לקחו אותם בחשבון?

"בדיוק כך. אמרתי לשר האוצר דאז, משה כחלון, 'מדברים על כך שמוציאים את העובדים השכירים במגזר העסקי לחל"ת על חשבון המדינה, את עובדי המדינה מוציאים חלק לחופשה בתשלום וחלק לחל"ת על חשבון המדינה- אבל מה עם העצמאים? מה קורה עם כל האנשים שאני מייצג? מחר בבוקר, אם סוגרים את המשק - אין להם פרנסה! לאן הם ילכו?!'. הישיבה התפוצצה. אמרו לי שיחזרו אלי שאמתין בחוץ. כעבור שעה חוזרים אלי ואומרים לי שמצאו בין 250 ל-400 מליון כדי לתת מענק לעצמאים עד גובה של 4,000 ונראה, נתגלגל תוך כדי. באותו הרגע הבנתי שאין עם מי לדבר. אמרתי להם 'חברים יקרים נתראה ברחובות' ובאמת כך היה".

ומאותו הרגע, אילו פעולות התחילה להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, להניע כדי להתמודד עם המצב הזה?

"עדכנתי את ראשי הארגונים החברים בלהב שאנחנו נכנסים עכשיו לתקופה לא פשוטה, ואנחנו חייבים כולנו להתאחד ולצאת למאבק גדול. התחלנו בשורה של הפגנות. להפגנה הראשונה הגיעו למעלה מ-5,000 רכבים. זה היה בזמן הסגר הראשון, והיינו חייבים להישאר בתוך הרכבים. עדיין קשה לי לעכל את גודל האירוע, שאנשים יצאו מהבית סיכנו את עצמם ואת משפחותיהם כדי להילחם על הפרנסה שלהם".

ההפגנות למעשה נמשכות עד היום. עכשיו כשסגרו שוב את המסחר, אנחנו רואים הפגנות של חנויות הרחוב בדרום תל אביב.

"לצד השתתפות בפגישות פיזיות ודרך מערכת ה"זום" עם ראש הממשלה וצוותו ויצירת "שולחנות עגולים" של ראשי ארגוני העצמאים עם כלל משרדי הממשלה, הובלתי את המחאות בכנסת, כיכר רבין וברחובות הנוגעות לציבור העצמאים ובעלי העסקים הקטנים בישראל במהלך משבר הקורונה. בחודש האחרון כשהבנו שהולכים שוב לסגר שלישי, קיימנו שורה של הפגנות של חנויות הרחוב בדרום תל אביב, של יצרני האופנה. אנשים יצאו לרחובות, שרפו צמיגים. אלה היו הפגנות קשות אבל אי אפשר להאשים את האנשים האלה, הם יצאו להילחם על הפרנסה שלהם, על הבית שלהם. יש פה מצוקה קשה שמדינת ישראל, הממשלה, הכנסת, מקבלי ההחלטות – פשוט לא מבינים".

אתה מכהן כנשיא להב זו השנה השישית. במסגרת תפקידך אנחנו רואים אותך בוועדות הכנסת, בתקשורת, בהפגנות ובכל מקום כדי להעלות לסדר היום את המצב איתו נאלצים להתמודד העצמאים בישראל - מקסימום מסים ומינימום זכויות סוציאליות. איך הדברים לא השתנו עוד קודם?

"במשך חמש שנים התרעתי שיום אחד הבלון הזה יתפוצץ, שאי אפשר להמשיך ככה - בלי דמי אבטלה לעצמאים, בלי רשת ביטחון סוציאלית. העצמאים משלמים כל כך הרבה מסים אבל ברגע האמת כשהם צריכים את הגב של המדינה - הם מופקרים לגורלם. חסכת? הרווחת, לא חסכת? תתמודד. זאת, בניגוד לשכירים שכשהם רוצים לצאת לחופשה יש להם ימי חופשה, כשהם חולים - יש להם ימי מחלה וכשהם מאבדים את מקום העבודה שלהם - יש להם דמי אבטלה. לעצמאים אין כלום", אומר כהן, "וזה מגיע גם למקרי אסון לאומיים. בזמן אמת המדינה לא ידעה לפצות את העסקים שנפגעו מהשריפה בכרמל, היא לא ידעה לפצות עסקים כשהיו סבבי לחימה בעזה, היא לא ידעה לפצות את העסקים בשיטפונות בנהריה. למה לא מייצרים קרן פיצוי או תכניות מגירה למקרים כאלה? המדינה יודעת לתת פתרונות של טלאי על טלאי, ולא באמצעות מנגנון מסודר שנותן ודאות וביטחון לעצמאים ובעלי העסקים".

עו"ד רועי כהן נשיא להב בהפגנה הגדולה, מחאת העצמאים בכיכר רבין צילום: יעל גויסקי

הזכרת את דמי האבטלה לעצמאים. אם היו היום דמי אבטלה לעצמאים - המשבר הכלכלי שנגרם בעקבות נגיף הקורונה היה נראה אחרת לגמרי?

"בוודאי. זה היה מציל עשרות אלפי עצמאים מקריסה כלכלית. בגלל הקורונה התחדשו הדיונים סביב החוק הזה, להב קיבלה גם את התמיכה של שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ עמיר פרץ, ושר העבודה והרווחה, ח"כ איציק שמולי, והייתה להם כוונה ברורה לדרוש דמי אבטלה לעצמאים במסגרת חוק ההסדרים הקרוב שאמור היה להיכנס לתקציב המדינה. אבל כרגע תקציב המדינה אפילו לא נראה באופק מה שאומר שייקח עוד זמן רב עד שהעצמאים יזכו לדמי אבטלה, אם בכלל".

מעבר לדמי אבטלה לעצמאים, מה עוד להב מקדמת בימים אלה?

"הכנו והגשנו למשרד האוצר תכנית של כל הצעדים שישי לנקוט בהם לטובת פיתוח והאצת המשק בנושא עצמאים ובעלי עסקים, כמו למשל: רפורמה בקביעת עלויות שיעור הארנונה העסקית, רפורמה בהפחתת בירוקרטיה ורגולציה על המגזר העסקי, רפורמה ברכש כחול לבן והגדלת הייצור הישראלי, התאמת מערכת המיסוי והגבייה לעסקים קטנים כחלק מתמריצי מס לעידוד הצמיחה והגדלת הפריון במשק ועוד. המדינה צריכה להבין שאנחנו מנוע הצמיחה, אנחנו אחראים לסדר גודל של 52% מהתוצר במדינה, אנחנו אחראים על 80% מהמשרות החדשות במשק. צריך להבין, ללא מגזר עסקי וללא מגזר של עצמאים ועסקים קטנים - המדינה קורסת ברגע. לכן, המדינה חייבת לשנות את היחס שלה כלפיי העצמאים והעסקים. עכשיו בתקופת הקורונה אנחנו רואים כמה זה אקוטי".

הבעיה שהמדינה לא חושבת שזה אקוטי. אנחנו בעיצומו של הסגר השלישי, ואנחנו רואים איך קבינט הקורונה וממשלת ישראל פועלים לפי לחצים פוליטיים ומקבלים את ההחלטות מאוחר מדי.

"פעם אחר פעם אנחנו רואים את האטימות של הממשלה כלפי מגזר העצמאים והעסקים הקטנים. כך, למשל, עניין התשלום בגין ימי הבידוד. עובד שנאלץ לשהות בבידוד, בין היתר, נוכח חשיפתו לחולה מאומת, אינו יכול לצאת לעבוד לפרנסתו, ולכן ניזוק. אך טבעי ומתחייב שמדינת ישראל תשלם לעובדים כאלה בגין ימי הבידוד, כפי הפסד השתכרותם.

החלטת המדינה לפיה רק שכירים יקבלו תשלום בגין ימי הבידוד, ואילו עצמאים לא, מהווה אפליה אסורה, עומדת בניגוד לאינטרס הציבורי במניעת התפשטות המגפה, איננה סבירה, פוגעת פגיעה קשה ולא מידתית בעצמאים, ובתוך כך במשק כולו. כך בדיוק טענו במכתב מיצוי הליכים טרם נקיטה בהליכים משפטיים שלהב שלחה לאחרונה, בין היתר, לראש הממשלה ולראש הממשלה החליפי, במסגרתו דרשנו כי יינתן תשלום בגין ימי הבידוד גם לעצמאים, כפי הפסד השתכרותם ולא נעתור לבג"צ".

לא תהיה מדינה אחת לשני עמים: שכירים ועצמאים

עו"ד כהן מסביר: "דוגמא מקוממת נוספת היא הדרישה של רשות המסים מהעצמאים לקבל בחזרה את המענקים שחילקה להם ביתר או כי לא נמצאו זכאים למענקים וזאת דווקא כשעדיין הם נמצאים בסגר, נשאלת השאלה למה אין רגישות והבנה, העסק סגור עולמם חרב עליהם ועכשיו לדרוש מהם החזר, מה אי אפשר להמתין, לפרוס את החוב סליחה זו אטימות של המערכת ואסור שזה יקרה".

ממה שאתה מציג, וכמי שיושב בוועדות הכנסת, אין כאן הפקת לקחים אמיתית של מקבלי ההחלטות מהסגרים הקודמים.

"לצערי לא. אני נמצא בדיונים, עוסקים בזה אבל ככיבוי שריפות. אין פה תכנית סדורה. עד סוף שנת 2020 ייסגרו כ-80-90 אלף עסקים. אם ניקח בחשבון שכל עסק מעסיק בממוצע 4 עובדים, זה 300,000 מובטלים שאין להם לאן לחזור. עד שפקידי האוצר לא יבינו ש"אנחנו העצמאים, לא מרמים את המדינה, אלא מרימים את המדינה" רק אז באותו יום ישתנה כל היחס שלהם - הן מבחינת הכרה בהוצאות, הן מבחינת הדיווח. אנחנו העצמאים לא מבקשים צדקה, אנחנו מבקשים צדק. אם סגרתם את העסק תפצו ובמיידי על כל הנזק, אני דורש שוויון זכויות לעצמאים, לא נהיה עוד אזרחים סוג ב' במדינה. לא תהיה כאן מדינה אחת לשני עמים שכירים עם ביטחון סוציאלי ועצמאים מופקרים לגורלם, כעת חייבים תכנית הצלה ליום שאחרי משבר הקורונה ואנחנו בלהב נהיה שם להוביל ולהתניע את המהלך".