תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

העברת העסק לדור הבא: עשה ואל תעשה

לעסק משפחתי יתרונות מובנים כגון רמת מחויבות גבוהה ונאמנות של עובדים, חשיבה לטווח ארוך, מינוף נמוך. אך יש לו גם אתגרים ייחודיים כגון קושי לייצר שקיפות, קושי בהגדרת סמכויות, מורכבות ביחסים אישיים ועמימות ניהולית

התמודדות עם האתגרים הייחודיים לעסק משפחתי, תעניק לו יתרון תחרותי על פני עסק מקביל שאינו משפחתי, ותאפשר לו למצות את הפוטנציאל העסקי, ולצד זה תאפשר שמירה על היחסים במשפחה. התעלמות מהאתגרים תפגע בתוצאות העסקיות ולעיתים אף תמוטט בסופו של דבר את העסק ותפגע במרקם המשפחתי. המפגש בין המשפחה לעסקים הוא בעל פוטנציאל טוב להביא להפריה הדדית ולתוצאות נהדרות, לצד המורכבות והאתגר. תיעול נכון של מגוון החזקות שקיימות בבני המשפחה לטובת העסק, בשילוב עם נאמנות והזדהות של בני המשפחה עם מטרות העסק, הנם מתכון בדוק לשיפור הביצועים ולהזנקת הארגון קדימה.  לכן, במקרים  רבים יהיה נכון וטוב לשלב את דור ההמשך בעסק, ובבוא העת- להעביר את הניהול והשליטה לידיו. עם זאת, התעלמות מהאתגרים עלולה להביא לכך שהמעבר הבין דורי יפגע הן בעסק והן במשפחה.  

העברת הניהול והבעלות לדור ההמשך הנה מהסוגיות היותר משפיעות על עתיד העסק והמשפחה. בניגוד להחלטות עסקיות אחרות, כאן השיקולים אינם רק עסקיים, קרים ומחושבים, אלא טומנים בחובם משתנים נוספים שכלל לא קשורים לתפעול השוטף או לסביבה העסקית. גם איש עסקים ממוקד, בהיר מחשבה, חריף ואסרטיבי, שרגיל לקבל החלטות משמעותיות על בסיס יומיומי, עשוי להתחבט רבות ולהתקשות בקבלת ההחלטות הנוגעות לשילוב בני המשפחה בעסק ולהעברה הבין דורית.

עו"ד חן זפט - פייגלין

אתגר רב-תחומי

למעשה, העיסוק בשאלות אלו מעמת אותנו עם צרכים ושיקולים מעולמות שונים: צרכים עסקיים ומשפחתיים, שיקולים רציונליים ואמוציונליים, רגשות, עמדות וערכי יסוד (לגבי כסף, משפחה, עצמאות או תלות כלכלית, מגדר וכדו'), מאפייני השוק בו פועל העסק, היקף העסק, החזון לעתיד ועוד. האופן בו אנחנו תופסים את הנושאים האלו, מושפע מהיבטים שונים בחיינו, כמו ההיסטוריה האישית והמשפחתית או מאפיינים אישיותיים וניהוליים. כך, למשל, בעוד רבים מההורים חשים אחריות כלפי העתיד הכלכלי של ילדיהם, המסקנות האופרטיביות שלהם יכולות להיות שונות בתכלית: חלק מאמינים שיש לכוון את ילדיהם ליוזמה ולעבודה עצמאית מגיל צעיר, ללא תלות בהורים ("להצמיח להם כנפיים") חלק מאמינים שהרכוש שהם צברו הוא שצריך להבטיח את עתידם הכלכלי של ילדיהם (בהקשר זה נשמעות אמירות בסגנון: "למה אני עובד כל כך קשה אם לא בשביל הילדים?" או "אני רוצה לחסוך מילדיי את מה שאני עברתי בגילם"). אחרים מאמינים שהדרך להשיג מטרה זו היא באמצעות עבודה משותפת בעסק משפחתי ("אפשר לסמוך רק על המשפחה") – מה שמבטא הן את העזרה של ההורים לילדים והן את החובה של הילדים כלפי ההורים, ואילו אחרים דוגלים במינימום התערבות ומעדיפים לתת לילדים לבחור ולעצב את הדרך שלהם ("לא להכתיב לילדים להמשיך את הדרך שלי").  התפיסה שלנו, מכלול השיקולים, הצרכים השונים והדואליות המורכבת שבין העסק למשפחה, הופכים את קבלת ההחלטה למורכבת אך לא לבלתי אפשרית.

להחליט ולהתכונן מספיק זמן מראש

אנטואן דה סנט אכזופרי כתב: "באשר לעתיד, אין המדובר לצפותו מראש אלא להפכו לאפשרי". ההחלטה והתכנון מראש חיוניים לבניית העתיד, בין אם בוחרים להפוך את העסק לעסק משפחתי ולהעבירו לדור הבא, ובין אם בוחרים שלא לעשות זאת.  כדאי שלא לטעות ולחשוב שניתן להשאיר את ההחלטה בדבר העברת שרביט הניהול לדור הבא או ליישם אותה ברגע האחרון. ההחלטה מבעוד מועד והתכנון המקדים הם שמאפשרים לנהל מעבר בין דורי באופן חלק והדרגתי, המשתלב בטבעיות לאורך השלבים השונים של ההתפתחות העסקית והמשפחתית כאחד. על כן, יש חשיבות לכל אחד מהשלבים הבאים.

השלב הראשון הוא ביצוע חפיפה מסודרת: כאשר שני הדורות עובדים זה לצד זה, תוך הכשרת הדור הצעיר ללקיחת ההובלה של העסק. לאחר מכן, העברת מקל: בהדרגה, הדור המייסד מפחית היקף פעילות, ומעביר את שרביט הניהול וההובלה לדור הממשיך.  חשוב מאד לבצע העברה הדרגתית של שרביט הניהול לדור הבא ממגוון סיבות. אחת מהן היא לאפשר לדור ההמשך לעבור תהליך הכשרה מקיף, הדרגתי ומובנה, כמו גם לאפשר ללקוחות העסק להכיר את דור ההמשך ויכולותיו. מטרה נוספת היא לאפשר לדור המייסד עצמו להתכונן בהדרגה לשינוי, ולא פחות חשוב: לספק מרחב תמרון למקרה שיצוצו דברים לא צפויים, שימנעו חפיפה מקיפה ומסודרת, ויעוררו חשש בקרב הלקוחות, הספקים או העובדים. חשוב מאוד לאפשר לדור הבא לראות בפני מה הוא עומד, כך שלא יעבור תקופה ארוכה בעמימות לגבי עתידו בעסק, ובכך משיגים מטרה נוספת: למנוע קונפליקטים בין בני המשפחה השונים.

העברה חלקה של השרביט

כולם רוצים פתרונות מהירים, ברורים וממוקדים, ואם אפשר אז עדיף שיתרחשו 'אתמול'. אולם, כאשר רוצים לבנות מהלך בר קיימא, נדרש תהליך איכותי. לכן רצוי לא להתחיל מהסוף, אלא ממש מההתחלה, מהבסיס ומהעומק. אחד הדברים שחשוב מאוד להימנע מהם הוא לאפשר לאירועים "להתגלגל" ולהתרחש באופן מאולתר, ואז "לכבות שריפות". במקום זאת רצוי לקבל החלטה מבעוד מועד ולפעול למימושה באופן מחושב והדרגתי. כדאי להימנע גם מהניסיון לרצות את כולם ולהגיד לכל אחד את מה שהוא רוצה לשמוע, ובמיוחד – להימנע מהנטייה לרצות את המשפחה על חשבון הצרכים העסקיים. התוצאות של אלו יכולות להיות הרסניות, הן ברמה העסקית והן ברמה המשפחתית. כמו כן, לא רצוי להכניס את בני המשפחה לעסק רק כדי לחסוך בעלויות שכר או לפתור בעיה מקומית. לצד זאת, חשוב לתת מקום לשאיפות של בני המשפחה עצמם למימוש תעסוקתי ולא לחשוב שאתם יודעים טוב יותר מהילדים שלכם מה נכון להם.

מה כן לעשות? תהליך הדרגתי ומובנה שתחילתו בשילוב בני דור ההמשך בעסק וסיומו בהעברת הסמכויות לדור הבא.  מיפוי הצרכים, הרצונות והאינטרסים של העסק ושל בני המשפחה. בניית תכנית עבודה מפורטת ופרקטית. התכנית יכולה לכלול גיבוש אמנה משפחתית, מיסוד תהליכי ניהול ותהליכי קבלת החלטות, שיפור התקשורת הבין-אישית, מסלולי הכשרה לדור ההמשך, ביסוס מנגנוני קבלת החלטות, הגדרה מסודרת של תפקידים וסמכויות, בניית מנגנון תגמול בעל שקיפות, עריכת צוואות, תיקוני תקנון, הסכם מייסדים, נאמנויות, הסכמי ממון, ייפוי כוח מתמשך ועוד.

לכל עסק משפחתי ייחודיות משלו והיא תבוא לידי ביטוי בערכים המלכדים את המשפחה, בחזון המשותף, בתרבות הארגונית ועוד. יחד עם זאת, ישנם אתגרים המשותפים לכל העסקים המשפחתיים, הנוגעים בשאלות מורכבות כמו: איך דואגים לבני המשפחה שאינם עובדים בעסק; איך קובעים מי מבני המשפחה בצוות המנהל, ואיך בוחרים אחד מהילדים כמנכ"ל; האם עדיף לבחור מנכ"ל חיצוני; איך מגדירים סמכויות של כל אחד ואיך מתמודדים עם היררכיה כאשר כולם בני אותה משפחה; איך מקבלים החלטות כשהבעלות מתחלקת בין בני זוג או בין כמה אחים או בני דודים; ושאלות נוספות. אין נוסחת קסם אחת ויחידה, אולם בקיימים מגוון פתרונות לאתגרים הללו, ביניהם שירותי ליווי וייעוץ לעסקים משפחתיים.

תכנון וחשיבה קדימה, הצבת יעדים ברורים, התמקדות בעיקר, שקיפות ושיתופיות יאפשרו לכם לרתום את בני המשפחה, לחבר אותם לתהליך ולמנוע התנגדויות הנובעות מחשש או אי ודאות. מדובר בתהליך ובדרך מתמשכת. מי שיצא אל הדרך, יהיה זה שיראה לנגד עיניו את החזון של משפחה מלוכדת, המנהלת בכוחות משותפים עסק משגשג שיביא לשיפור בחייהם של בני המשפחה, יתרום להרגשת שייכות ויאפשר בטחון כלכלי גם לדורות הבאים. 

הכותבת היא עו"ד ומגשרת, המתמחה בליווי עסקים משפחתיים.

לאתר של חן זפט-פייגלין >>

לדף הפייסבוק >>

לחזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#