תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תכנית עסקית להעברת עסקים ורכוש מדור לדור

רו"ח ברוידא מציע מספר טיפים להורים שהקימו עסק ולילדים שמבקשים להמשיך את העסק לכבד את הוריהם ולהמשיך להיות אחים ואחיות המחייכים זה לזה ובונים משפחתיות לאורך שנים

רו"ח אלון ברוידא הוא מחברם של שני ספרים העוסקים בעסקים משפחתיים. ספרו האחרון במשפחה שלנו זה לא יקרה - על מה שמחבר משפחה, כסף רכוש ועסקים יגרום לכם לשוחח על צוואות עסקיות וצוואות משפחתיות, על ערכים, על כללי משחק במשפחה ובעסק, על תיגמול, על הוגנות, על מה יהיה עתיד מפעל החיים של ההורים וכיצד הוא ישפיע על מערכות היחסים בין הילדים, על מתנות, על נאמנויות, על ידועים וידועות בציבור ובשורה אחת - כיצד גורמים לכך שהצלחה עסקית תחזק את משפחות הבעלים ולא תפגע בהם.

אלון ברוידא

עסק ללא ערכים ברורים ומוצקים לא ישרוד

כבד את אביך ואת אימך הוא אחד הערכים שנקבעו בעשרת הדיברות ולא מופיעה אחריו המילה אם...אם יתנו לי, אם יעדיפו אותי, אם ימנו אותי לתפקיד, אם לא ירגיזו אותי, אם יהיו נחמדים, אם יעזרו, אם ישלמו, אם לא יחלו - כבד את אביך ואת אימך נקודה.

העברת עסק מדור לדור היא תהליך ולא מסמך - לא די לכתוב צוואה כדי להעביר מפעל חיים. חלק מהצוואה של ההורים היא היכולת להעביר ידע ניסיון וחוכמת חיים לילדיהם כשהם, ההורים, בריאים צלולים ובעלי יכולת תפקודית והיכולת להיות שם לאורך זמן בהדרכה ובהכוונה.

העסק זקוק למיטב הכוחות שהמשפחה מסוגלת להעמיד - דחיינות תגרום דווקא לחלשים להגיע לעסק ואילו בעלי היכולת יעמידו את כישוריהם לרשות עסקים אחריםלכל אדם עני או עשיר - שהגיע לגיל 25 יש תקציב של כ- 25 שנות פעילות בכל כיוון בו יבחר. אם הוא יבלה חלק משמעותי מתקציב הזמן שלו בהמתנה להחלטות של הורים ושותפים הוא יגיע לעסק כשהוא פחות מנוסה ויותר חלש.

מי שהקים עסק גם אם יש לו רק מעט שנות לימוד פורמליות, למד באוניברסיטה של החיים ויש לו הרבה מה ללמד את ילדיו המבקשים להכנס לעסקילדים שיחשבו כי לימודים אוניברסיטאים באוניברסיטה יוקרתית הם תחליף להכשרה ראויה בעסק ימצאו את עצמם עם תעודה על הקיר ובלי עסקפינוק ורמת חיים גבוהה הם האוייב של כל עסק מצליח - העסק הוקם בדם יזע ודמעות ומי שחושב שהוא יוכל להמשיך את העסק בלי להקדיש לו את אותה רמת מחויבות שהקדישו המייסדים ימצא כי רמת החיים שלו ואיכות חייו יפגעו משמעותית.

לאתר העסק >>

חשיבה כלכלית, ברק בעינים, שאיפה למצוינות ומחויבות הם ארבעת היסודות לעסק מצליח. אמון, כבוד, פירגון, הקשבה, כללי משחק ברורים ואהבה הם ששת היסודות להמשכיות של העסק המצליח. טעויות בתכנון מעבר בין דורי צפויות להפוך עסקאות פטורות ממס לעסקאות חייבות במס בשיעור של כשלושים אחוז משווי הרכוש המשפחתי - אל תעבוד קשה כדי לשלם מיסים מיותרים - השקע היום זמן בתיכנון המעבר הבין דורי ותאפשר למשפחה שלך להמשיך ולהחזיק במפעל החיים שלך תוך שימור הערכים הכלכליים של עסקיך ורכושך.

חשיבה על פתרונות אינה אומרת שאתה פורש להפך פתרונות נכונים יעצבו מסלולים ראויים ויבטיחו את עתידך ועתיד ילדיך. ניהול סיכוני המעבר הבין דורי מטפל בהמשכיות העסק, בעתידך הכלכלי ובעתיד מערכות היחסים במשפחתך - אל תדחה את הטיפול. ככל שתחשוב על הפתרונות מוקדם יותר כך קל יותר ליישמם. גילאי 50-60 מסוגלים ליצור פתרונות טובים יותר מגילאי 70-80.

פתרונות עם כבוד לבוגרים וכבוד לצעירים הם הפתרונות המעשיים המבטיחים עתיד אישי משפחתי ועסקיהמשפט אחרי המבול גורם למבול העסקי לרדת על האנשים היקרים לך מכל והורס משפחות אל תנסה לפתור בעיה מורכבת במשפט פשטני. כל חייך לקחת אחריות - הצלחת - קח אחריות גם על העתיד.

מי שלא יטרח בשישי לא יאכל בשבת

אם שואלים אותך איזה תוכנית עסקית בנית כדי שמפעל חייך לא יפגע במערכות היחסים במשפחה ואתה אומר לשואל שאתה מסודר והנושא לא רלבנטי זהו סימן מובהק לכך שבחרת בדרך הקצרה, ברחת מקבלת החלטות ולא טיפלת בנושא שצפוי להרוס את מפעל חייך ולפגוע במשפחתך.

אם אבא ושותפיו לא מאפשרים לדור הצעיר להשתלב בעסק ולא מספקים פתרונות ברורים לעתיד - הם מתחמקים מקבלת החלטות וצפויים לפגוע במפעל חייהם, בעתידך הכלכלי ובמערכות היחסים שלך עם בני משפחה שיקרים לך - אל תוותר - העלה את הנושא על סדר היום וגרום למשפחה לשוחח עליו ולהציע פתרונות מעשיים.

פתרונות מעשיים הם תוצאה של ניסיון. ככל שתקדים ללמוד מנסיונם של אלה שטעו בעבר יפחתו הסיכויים שלך לטעות. כשאתה לוקח יועץ מומחה - הקשב לו - אל תקנה כלב ותנבח במקומואל תדחה למחר את מה שניתן לפתור כבר היום.

רואה חשבון אלון ברוידא, מנכל מחשבה קדימה, מומחה לעיצוב תוכניות עסקיות להעברת עסקים ורכוש מדור לדור.

לאתר העסק >>
לחזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#